Brandweer had garagebrand aan Van Weedesrtaat snel onder controle van de Arbeid Soest besprak verkiezingsprogramma 32e jaargang no. 14 1 ilgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 20, Soest Tel. 14132* - I'ostgiro 126156 Hartelijk maar winderig welkom op station Soest-Zuid en gemeentehuis Het oog gericht op geheime diplomatie Schade wordt geschat op meer dan 100.000 gulden Raadsfractie zal verantwoording moeten afleggen Avond over woningbouw uitgesteld The Messengers op T.V. l)oiirit*r«lag 20 november 1073 Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,Verschijnt iedere donderdag quote Re Belangstelling öan ooit voor intocht sint nicolaas Bijzonder groot was de belangstelling zaterdagmiddag bü het Statioin Soest- Zuid toen Sint Nicolaas er met de trein van half twee uit de richting Den Dolder arriveerde. Geheel volgens het jaren bestaande protocol werd Hy ver welkomd door de VVV-bestuurdea* de heer J. Brouwer, die er zijn oprechte vreugde over uitsprak dat de Sint Soest weer had weten te vinden. Ook de Goed-Heilig-Man sprak woor den van gelijke strekking, die echter door de felle storm voor velen verloren gingen. Hij had het bovendien erg moeilijk met het op zijn plaatshouden van Zijn mijter en Hij begaf zich daar om spoedig met gepaste haast naar Zijn rijtuig. Vooraf gegaan door de immer aanwe zige enthousiast blazende Soester Harmonie P.V.O. en de „zoete" majo rettes, trok de kleine stoet omgeven door tientallen Pieten, waarin de be loofde zes rijtuigjes van de Soester Aanspan ontbraken, en die besloten werd door de drumband en wandelaars van de vereniging Olympia, op weg naar het gemeentehuis. Groot was ook de belangstelling langs de route „ach terom" langs de Nieuweweg en Beu kenlaan. Via Waldeck Pyrmontlaan. Nassaulaan, Nassauplantsoen en Van Weedestraat werd het gemeentehuis be- reikt waar zich veel kinderen met hun ouders verzameld hadden. Ip afwachting van de komst van Sint Nicolaas voerden majorettes en de drumband van de gymnastiekvereniging „De Springbokken" een bijzonder ge waardeerde show op. Toen de Sint aankwam werd hij onder aan de trappen van het bordes verwel komd door de burgemeester. Op het bordes hadden ondermeer een plaats gevonden de kinderen van de Prinses Marijke kleuterschool, allen getooid met een feestelijke, eigen gemaakte muts; gemeentesecretaris de heer H. Borre- man, de echtgenoot van de burgemees ter. de heer J. Corver en de voorlich tingsambtenaar de heer B. van Os. Ook hier sprak de heer Brouwer enige welkomswoorden, terwijl hij tevens dank bracht aan de Soester midden stand, die de intocht mogelijk gemaakt had Ook de burgemeester zei blij te zijn de Sint weer in Soest te mogen ontmoe ten. Zij had Hem een week eerder reeds in Soesterberg de hand geschud, maar dat lag aan het feit dat er een vliegveld was en zij gunde hen van harte „de pret van de eerste aan komst." Een bijzonder woord van wel kom richtte zij tot Sint's jongste knechtje. Pietje Taai-Taai, waarna zij met de kinderen van de kleuterschool en alle omstanders „Zie ginds komt de Stoomboot" zong. De Sint meende dat Soest blij mocht zijn „met zo'n burgemeester, die zo goed kan zingen" en Hij veronderstelde dat zij met gemeentebestuurders dik wijls in vergaderingen zong. Hij riep vervolgens de hulp van alle kinderen in de kindertjes in de hongerlanden in Afrika niet te vergeten en naar aanlei ding daarvan zetten de Heilige Man het karnavalslied - Lief zijn voor elkaar - in dat daarmee tot een sinterklaaslied werd gepromoveerd. Voor de burge meester had Hij daarna nog een grote taart, met de afbeelding van het ge- meentehuis. dat naar Zijn Heilige Idee i „de eerste jaren nog groot genoeg 'waf en eigenlijk nooit verlaten mocht wor- j den". Met het zingen van „Zie de maar schijnt door de bomen" werd de ont- vangst besloten. Aan de verzamelde pers en de inter-1 viewer van de ziekenhuisomroep Aros. van het ziekenhuis Zonnegloren, deeidr j de Sint daarna nog mee, dat Hij he' in al die jaren nog nooit zó druk ir Soest had meegemaakt. „Het leek we' of alle mensen van Soest bij het station Soest-Zuid en het gemeentehuis bij el kaar waren gewaaid", aldus Sint Nico laas. Na eeri kopje koffie bij de burgemees ter gedronken te hebben, vertrok de Sint op zijn tocht door Soëst, die Hem op de eerste plaats voerde naar Zonne gloren, en vandaar naar diverse andere instellingen in de gemeente. De Sint op het bordes van het gemeen tehuis geflankeerd door de burgemees ter en de heer J. Brouwer. De EG-ministers van buitenlandse za ken zijn weer eens bijeengeweest, waar over ze de buitenwereld vrijwel geen andere informatie hebben verstrekt dan dat ze inderdaad met elkaar ge sproken hebben. En dat terwijl toch geen geringe zaken ter sprake geweest konden zijn. In de eerste plaats na tuurlijk weer - en voorlopig nog wel een tijdje - het nabije oosten en de olie. Met direkt daarop en ermee ver bonden de vraag van de solidariteit in de gemeenschap en een gemeenschap pelijke energiepolitiek. Het geheel voltrekt zich achter een dicht gordijn van stilzwijgen en dit is ook wel noodzakelijk. Waarnemers ba seren dan vervolgens hun konklusies op de mate van tevredenheid die ze menen af te kunnen lezen op het ge zicht van ministers - een hachelijke zaak natuurlijk, want een slecht geval len maaltijd annex maagpijn kan dan licht uitgelegd worden als een falen van de solidariteit. Het beste wat de negen konden af spreken is dat men inderdaad als de nood helemaal aan de man komt Ne derland wel tersluiks helpt aan olie, maar het spreekt vanzelf dat een der gelijk besluit niet aan de grote klok gehangen kan worden: de Arabische landen zouden het niet waarderen. Als achtergrond van deze houding zoeke men overigens niet gevoelens van sym pathie of een eerlijk-zullen-we-alles- delen-mentaliteit; met name Frankrijk en Engeland staan sterk op het stand punt dat ieder voor zich moet zorgen in oliezaken en wie dit niet lukt heeft pech gehad, solidariteit en EG-verdra- gen hebben daarmee verder niets van doen. Maar zo langzamerhand wordt het de niet door extra-boycot bedreigde acht wel duidelijk dat men door de Arabi sche landen wel duidelijk in één boot is gewerkt: alle negen kunnen voorzien dat ze tekorten krijgen in de energie voorzieningen die rustig rampzalig kun- worden. Als de één ten koste van de anderen probeert er beter af te komen, wordt alleen de rekening maar hoger en dan is het verstandiger om maar liever met één stem te spreken. En dan wellicht beter niet al te openbaar: de juiste woorden in het juiste oor kun nen beter effekt opleveren dan lange communiqué's. Onder deze omstandigheden zullen het dan waarschijnlijk wel de Franse di plomaten moeten zijn die deze delikate missie moeten vervullen om de Arabi sche landen ertoe te bewegen de hand over het hart te strijken. Waarbij het voor Nederland misschien niet onaan genaam is te weten dat juist de Fran sen er heel weinig belang bij hebben van Nederlands aardgas verstoken te raken. In een werelddeel waar het tot de goede zeden is gaan behoren het diplo matieke spel zoveel mogelijk in het openbaar te spelen, geeft het misschien een beetje griezelige indruk als de EG- ministers opeens zo overgaan naar het systeem van de geheime diplomatie. SOESTER COURANT Maar het hangt er natuurlijk wel van af hoe die wordt beoefend. Bijvoor beeld heeft de grote pleitbezorger van de geheime diplomatie die prof. Henri Kissinger heeft als presidentieel adviseur en als minister bewezen dat er aardige resultaten mee te behalen zijn. KANTMAN. De zaterdagmorgen om kwart voor zes ontdekte brand b(j garage AI bias aan de Van Weedestraat. die aanvankelijk het ergste deed vrezen, wa« door de brandweer spoedig geblust. Er werd veel materieel by Ingezet en men bestreed het vuur met behulp van vyf stralen. De brandweerlieden moesten daarby vanwege de zware rookontwikkeling gebruik maken van persluchtmaskers. De brand werd ontdekt door omwo nenden, terwijl een passerende vracht wagen chauffeur de politie waar schuwde. Deze gaf direct groot alarm. De brandweerlieden hadden het door de rookontwikkeling bijzonder moeilijk en konden daardoor in de garage geen vuurhaard ontdekken. Wel sprongen de ruiten en lekten de vlammen buiten. Een rieten windvang op een garage naast het pand van de heer Alblas werd door het vuur aangetast, maar kon door omstanders naar beneden worden gegooid. De hitte in de garage van de heer Alblas moet enorm geweest zijn. De meters van twee gasflessen waren bijna doorgesmolten evenals 'n plastic dop op een benzinetank. De brandweer moet juist op tijd hebben ingegrepen, want bij ontploffing van de gasflessen was de ramp niet te overzien geweest. Ter Brandweerlieden tijdens blussings- werkzaamheden in garage Alblas. illustratie van de hitte toonde de heer Alblas ons een plastic fietspompje, dat aan de fiets zat, die geplaatst was te gen de garagedeur aan de kant van de Van Weedestraat. Het pompje - was kromgetrokken. Het vuur woedde in de andere hoek van de garage aan de kant van de Korte Brinkweg. Daar stonden twee autowrakken, waaruit de avond tevoren, zonder gebruikmaking van lasapparatuur, twee kuipstoeltjes wa ren verwijderd. Wat de oorzaak is ge weest van het ontstaan van de brand is nog niet duidelijk. De schade wordt geschat op meer dan één ton. De twee autowrakken brand den totaal uit en verder werden negen auto's, waaronder twee splinternieuwe Skoda's, zwaar beschadigd. Ook de schade door de rook is aanzienlijk. De bespreking van het konsept-verklezingsprogramma voor de gemeenteraad maakte het zwaarste deel uit van de ledenvergadering van de afdeling Soest van de Partij van de Arbeid, die in gebouw De Rank gehouden werd. Er be stond, vergeleken met andere politieke vergaderingen, grote belangstelling voor. 26 leden woonden die vergadering by, de helft daarvan bestond uit dames, die een groot aandeel hadden in de discussie. Opvallende afwezigen, weliswaar met bericht van verhindering waren, de party genoden^ wethouder K. de Haan en raadslid P. Grift. Aan de bespreking van het verkiezings programma kwam' men overigens toe na twee uur vergaderen. -In die tijd werden notulen stuiken,' jaarverslagen, begroting, bestuursverkiezing, benoe ming van afgevaardigden naar de ge westelijke ledenvergadering behandeld en vond de bespreking plaats van de kohsept-kandidate'nlijst voor provin ciale staten. In het jaarverslag-werden de bemoeie nissen van de afdeling met de Molen straatkwestie aangehaald, waarvan me vrouw S. M. Polet-Musler zei „mis plaatste juichtonen te horen" terwijl zij van mening was dat het verkeerd was te veronderstellen „dat het minis terie het b. en w. niet- makkelijk zal maken in geval er een voorstel tot sloop van de woningen zou worden ge daan". De gemeehteraad had hier wel degelijk het laatste woord, Indien de bestemmingsplannen eenmaal waren goedgekeurd. Dat werd onderschreven door het statenlid, de heer K. de Wilde, die zich echter verwonderd had over de uitlating van wethouder De Haan „dat men blafte voor de verkeerde deur". „Het haalde in Soest niets uit en daarom werd er beslist niet uit 'weelde in Den Haag geblaft", vond hij. Om in de toekomst dergelijke kortsluitingen tussen party en raadsfractie tc voorko men, stelde hy voor dat de raadsfrac tie met de wethouder, de afgevaardig den in dc staten, het afdelingsbestuur en het Tweede Kamerlid Van der Docf een gesprek voerden. Vastgesteld werd wel dat uitsluitend door de acties van de bewoners zelf. de renovatie van de woningen achio"' geworden was. Niet de woningbouw vereniging, noch de gemeente hadden daar de eerste stappen voor gedaa i Bij het overzicht van het ledenbestand werd naar aanleiding van bedanken voor het lidmaatschap, door de secre taresse, mevrouw G. van Bercum-Kop- pe, opgemerkt, dat het bedanken van de familie Maat te wijken was „aan onmenselijke behandeling door partij genoten. De menselijke kant van de zaak is daarbij geheel vergeten", aldus mevrouw Van Bercum. Dat werd enigs zins tegengesproken door mevrouw Polet, die vond dat het voornemen om het huis te ontruimen toch al jaren bekend was. Bestuursverkiezing Afscheid werd daarna genomen van de bestuursleden mevrouw G. van Ber- cüm-Koppe, de secretaresse en van me vrouw A. Nelis-Schoordijk, de pen- ningmeesteresse, die zich niet her kiesbaar stelden. Zij kregen beiden een cadeaubon' en bloemen. In het bestuur werden gekozen de dames M. van Dam- Derks, J. Knol-Remerië' en C. J. Kamp huis-Janseri en de heer E. Schreuder. De heer H. v. d. Hucht wordt secreta ris én de heer P. de Roos penning meester. Naar de gewestelijk ledenver gadering gaan mevrouw C. Kamphuis- Jansen en'de heren R. van Gelder en H. Jansen. Verkiezingsprogramma Vervolgens werd een begin gemaakt met het acht punten tellende gemeente- programma. Men kwam echter niet verder dan de eerste drie. zodat beslo ten werd de vergadering tc schorsen. Als eerste werd de taak van de fractie omschreven. Uitvoering werd daarbij stilgestaan over het verschil tussen „verantwoording afleggen" en „verslag 'oen" aan de partij over het beleid van 'te gekozen raadsleden. Het werd, on- lanks enige bedenkingen van de heer A. van Vloten, „verantwoording". Ook werd vast gesteld dat een wethouder naar buiten een minderheidsstandpunt moet kunnen duidelijk maken. Een wethouder diende zich te realiseren dat fraktie-binding boven kollege-binding ging. Een voorstel om eenmaal per maand een openbare fractie-vergadering te houden ter bespreking van de raads- agenda, werd teruggenomen. Raadslid Van Vloten noemde dat ,,'n soort be drog van de kiezers", omdat er nadien dan toch weer een besloten fractie ver gadering gehouden zou worden. Hij kreeg de steun van de heer De Wilde, die het een onpractisch voorstel noem de. Hij was er overigens wel een voor stander van dat er meer openbare fractie-bijeenkomsten kwamen. Bij het punt „democratisering" kwam de sociale raadsman aan de orde. Een moeilijkheid vond men in wiens dienst deze functionaris moest komen. Er bleek duidelijk geen behoefte aan een „ambtenaar", die afhankelijk zou zijn van het dagelijks bestuur van de ge meente. De heer De Wilde dacht aan een commissie voor verzoekschriften, zoals provinciale staten, die pas in het leven geroepen hebben. Men kwam niet tot de juiste formulering, maar de aanstelling van de raadsman zal wel in het program opgenomen worden. Besproken werd verder het instellen van een soort ondernemersraad voor het personeel in gemeentedienst; de steun aan actiegroepen door 't. ambte lijk apparaat van de gemeente; recht streeks gekozen wijkraden, waarna men overging tot het punt gemeente-finan- ciën. Na enige discussie bleek de heer De Dc voor hedenavond geplande discus sie met staatssecretaris M. van Dam en de Tweede Kamerleden voor de PvdA, de heren Van der Docf cn Kombrink, gaat niet door en is voor onbepaalde tyd uitgesteld. Reden hier voor is de behandeling van woning bouwzaken in de Tweede Kamer, die juist hedenavond plaatsvinden. Wilde bezwaar te hebben tegen de tendens van het voorstel. Er werd naar zijn mening teveel de nadruk gelegd op de zelfstandigheid, het onafhanke lijk zijn en zich-zelf-bedruipen van de gemeente. De gemeente moest daar wel naar streven, maar de heer De Wilde zag meer in het stellen van pri oriteiten van gemeentetaken, waarbij noodzakelijke uitgaven voor noodzake lijke voorzieningen het uitgangspunt moesten zijn, óók als dat financiële af hankelijkheid tot gevolg had. Het voor stel wordt in dien zin omgewerkt. Daarna werd de vergadering geschorst Na een radio-opname in 1971, een plaat in 1972, wordt 1979 - het lustrumjaar van The Messengers uit Soest - het jaar waarin zy voor de t.v. optreden. Onder de energieke leiding van hun dirigent P. J. Houtzagers zóver opgevoerd dat velen, die een optreden hebben meegemaakt zelfs het woord „professio neel" gebruiken, heeft de Evangelische Omroep j.1. zaterdag een t.v.-opname laten maken 'van deze groep. In dit optreden, dat hedenavond (don derdag 2911-73), om 21.20 uur, via het le net in kleur wordt uitgezonden, zul len zij een viertal pittige en vlotte nummers brengen, waaronder twee van hun allernieuwste gospels. Zoals U zelf zult kunnen zien is echter het aantal mannen wat aan de krappe kant en het bestuur zou hierin graag verandering hebben. Dit houdt niet in dat. dames niet welkom zouden zijn. Voelt U voor deze muziek, gaat U dan eens op een dinsdagavond met hen praten in gebouw „Credo", Julianalaan 19, tussen 20.00 en 22.00 uur. Mocht U (tevens) een instrument (blaas- of strijk-) goed bespelen, dan is het wel zeker dat hun dirigent U met open armen ontvangt. Ook bij The Messengers blijkt weer dat amateurs met doorzettingsvermo gen en onder goede leiding in de te genwoordige tijd toch veel kunnen be reiken.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1