Morgen stelt Prins Claus de rioolwaterzuiveringsinstallatie officieel in gebruik Christelijk schoolbestuur nam afscheid van de heer H. Fennema Donderdag 6 december 1973 52e jaargang no. 15 Uitgave: Drukkerij Suiii b.v. - Soest Ilureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29. Soest Tel. 11152' - Postgiro 12U15U Zaterdag van 10 tot 16 uur „open dag" Politieke aktiviteiten in Soest Vergadering S.G.P. Politieke scholinsr Eiermarkt Permanent overleg orgaan bedrijfsleven- chr. Middelbaar Economisch Onderwijs (M.E.A.0.) Amersfoort opgericht Mavo-directeur: „Onderwijs mag geen politieke zaak worden" Het oog gericht op Europese solidariteit Provincie krijgt nieuwe sclioonlieids- verordening SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,- Verschijnt iedere donderdag Morgen, vrydag 7 december, zal de nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie van de gemeenten Soest en Baam, door Zü"e Koninklijke Hoogheid Prins Claus, officieel in bedrijf gesteld worden. Daarmee komt officieel een einde aan een periode van uitbreiding die in 1969 begon, in totaal ruim 14 miljoen gulden kostte en de capaciteit van de instal latie vergrote tot 102.500 inwoner-equivalent. Soest komt de eer toe, als een der eersten in de provincie, reeds sedert 1960 een rioolwaterzuiveringsinstallatie in bedrijf te hebben. Die was berekend op 16.500 i.e. met een maximale water afvoer van 870 m.3 per uur. De droog- weer-aanvoer van 165 m3/h werd biolo gisch gezuiverd, terwijl bij regen het meerdere aangevoerde rioolwater tot Morgen, vrijdag 7 december, zullen twee Tweede Kamerleden van de AR- partij een bezoek brengen aan de pro vincie Utrecht. Het zijn de heren H. de Boer en Dr. W. de Kwaadsteniet. Zij zullen vanaf 20 uur in de Open Hof, aan de Veenbesstraat aanwezig zijn. Ongetwijfeld zullen vele tumultueuse, politieke, nationale en internationale ontwikkelingen aan de orde gesteld worden. Ook de onenigheden binnen de AR-partij zullen worden doorge sproken. De afdeling Soest stelde zich t.a.v. de kabinetsformatie kritisch op. De gang van zaken zal niet zijn „spreekbeurt-koffie-vragen stellen". De persoonlijke discussie krijgt de voor rang, waarbij de beide heren kunnen praten met kleine groepjes. Aan het eind van de avond zal getracht worden een aantal algemene conclusies te trek ken. ledereen is van harte welkom. Van harte welkom is ook iedereen op de soos-bijeenkomst van de drie confessionele partijen op diensdag 11 december a.s., om 20 uur, in restaurant Dart huizen. Daar zal ingegaan kunnen worden op de „algemene beschouwin gen" van de raadsvergadering van maandagavond 10 december. Zoals be kend wordt de volgende dag, woensdag 12 december, tijdens de dagvergadering van de raad, de begroting 1974 behan deld. Maandag 10 december a.s., houdt de SGP een openbare vergadering in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente aan de Dalweg. Spreker is Mr. v. d. Vlies uit Maartensdijk. Aanvang 20.00 uur. o De cursus „Meedoen" (burgerschaps kunde) georganiseerd door de vrouwen organisatie (verenigd in de Federatie V.V.H.) mag een groot succes genoemd worden. Ruim 100 dames namen met veel enthousiasme hieraan deel! De cursus „Politieke Scholing" die hierop volgt in januari a.s., is dan ook alweer volgeboekt door deze cursisten. Deze cursus omvat eveneens 4 lessen. Er is een ochtend- en een avondcursus, welke gehouden worden resp. op woensdagavond 16 en 30 januari, 13 en 27 febr., telkens van 19.45 tot 22.00 uur: donderdagmorgen 17 en 31 januari, 14 en 28 febr., telkens van 9.30 tot 11.30 uur. Beide keren zijn de lessen in de de monstratiezaal van de gasfabriek. Lan ge Brinkweg 49. De ochtendcursus is reeds volgeboekt. Voor de avondcursus zijn nog een 10- tal plaatsen vrij. U kunt zich hiervoor opgeven tot 15 december bij mevr. v. d. Craats, Nieuwstraat 37, tel. 18470. De kosten ad 15,- moeten tegelijkertijd worden voldaan. 660 m3/h na bezinking in de nabezink- tank op de Eem werd geloosd. Het af valwater van Baarn werd ongezuiverd op het Eemmeer geloosd. In 1958 werd het kompostbedrijf in ge bruik genomen, dat eigendom was van de beide gemeenten, samenwerkend volgens een gemeenschappelijke rege ling, die;, op 26 ..juni J956tot stand, kwam. In 1969 werd de taak binnen di i gemeenschappelijke regeling uitgebreid met het zuiveren van afvalwater, het geen tot gevolg had dat de capaciteit van de van Soest overgenomen instal latie moest worden vergroot. Daar werd in januari een begin mee gemaakt door het bouwbedrijf Strijland BV uit Uit hoorn. De uitbreiding werd ontworpen door het Ingenieursbureau Dwars, Hee- derik en Verhey B.V. te Amersfoort. Er is op gerekend dat. de installatie in de toekomst nog vergroot kan worden tot 5340 m3/h afvalwater en 139.000 i.e. Uitbreiding De uitbreiding omvat twee voorbezi- tanks, ieder met een inhoud van 1740 m3; vier oxydatiebedden, met een inhoud van 4 x 2150 m3; twee nabe- zinktanks, inhoud 2x 1740 m3; en een nieuwe slihgistingstank met een inhoud van 2940 m3. Verder is er een nieuwe pompinstallatie gekomen, een nieuwe zandvanger met automatische rooster- hark, de zand wasser en de chloorin- stallatie. Deze laatste wordt alleen in de zomermaanden gebruikt. Ter vergelijking; de bestaande instal latie bevatte één voorbezinktank met een inhoud van 495 m3; één oxydatie- bed, inhoud 1650 m3: één nabezinktank. inhoud 825 m3 en 2 slibgistingstanks mee een inhoud van 2 x 930 m3. Het rioolwater van Soest en Baarn stroomt onder vrij verval naar de in stallatie. Aangezien de aanvoerriolen via de aarwoerkelder in open verbin- Op de Amersfoortse weekmarkt wer den aangevoerd 30.000 stuks hoender- eieren in prijzen van ƒ19,50 tot ƒ21,00. Middenprijs 20,50. Prijs per kg 3,20. Overzicht van het rioolwaterzuiverings- installatiebedrqf foto: kim aerocarto b.v. ding met elkaar staan, is er één groot rioolstelsel, dat aanzienlijke bergings mogelijkheden heeft. De riolering is nog via het zgn. gemengde stelsel; voor de nieuwe wijken in de beide gemeen ten zal overgegaan worden op een ge scheiden stelsel. Bij dit laatste stelsel wordt alleen bij zware regenbuien (c.a. 15 keer per jaar) het regenwater op het open waten geloosd. De zuivering van het afvalwater ver loopt in drie fasen: de mechanische voorreiniging, de biologische reiniging en de mechanische na-reiniging. De mechanische voorreiniging vindt plaats in- de •voorbetmktailks. Daar wordt 'hel water naartoe geleid vanuit de aan- voerkelder, langs de roosterinstallatie, het aanvoergemaal en de zandvanger. De spijlafstand van het rooster is 1 cm en daar worden grove delen tegenge houden. Het rooster wordt automatisch gereinigd door een vuilhark, waarna het vuil automatisch wordt gedepo neerd in een container. Van de con tainer gaat het in een pers, die het vuil ontwatert, waarna het naar de kom postinstallatie afgevoerd wordt. In het aanvoergemaal staan vier pom pen opgesteld, die het water zó hoog oppompen, dat het onder vrij verval de rest van de installatie kan doorstro men. Iedere pomp perst het water naar een zandvanggoot en vandaar naar de zandvanger. Het afvalwater door stroomt de goten van de zandvanger met een zodanige snelheid, dat van de onopgeloste bestanddelen hoofdzakelijk het zand tot bezinking komt. Dat be zinksel wordt door middel van zand- pompen geruimd. Aan het einde van de zandvanger is een verzamelgoot aange bracht waarin het water verdeeld wordt over de voorbezinktanks. Ook daar krijgen de slibdeeltjes, door de zeer lage stroomsnelheid, de kans op de enigszins hellende bodem te bezin ken, vanwaar het in de centraal ge legen slibzak wordt geschoven. De drijflaag, die zich op de voorbezink tanks vormt, wordt naar een put aan de buitenzijde van de tank gevoerd en vandaar naar de slibdroogbedden of naar de slibgisting. Met medewerking van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amers foort en omstreken is deze maand een parlement overlegorgaan bedrijfsleven- :hr. middelbaar economisch onder wijs (M.E.A.O.) opgericht. Toen de chr. M.E.A O. in 1969 te Amersfoort startte, werd en groot aan tal leraren uit het bedrijfsleven aange trokken, waardoor er up-to-date on derwijs gegeven kon worden. Met het voortgaan der jaren werd de noodzaak groter om in nauw contact te blijven met de zich voortdurend wijzigende praktijk van het bedrijfsleven In overleg met de Kamer van Koop handel werd naar een doeltreffende wijze van contact bedrijfsleven-onder wijs gezocht. Deze werd gevonden in de vorm van het bovenvermelde over legorgaan dat bestaat uit een aantal vertegenwoordigers uit het bedrijfs leven en de directie van de chr. M.E.A.O. te Amersfoort De functie van het overlegorgaan is te voorkomen dat er een kloof ont staat tussen de theoretische en prak tische lessen die op de chr. ME.A.O. gegeven worden en de praktijk van alledag in het bedrijfsleven. Op die wijze kan er sprake zijn van geloof waardig middelbaar economisch on derwijs. dat jonge mensen aflevert die theoretisch en praktisch inderdaad ge schoold zijn voor de middenkader- functies, waarvoor het M.E A.O. de eerste opleiding pretendeert te geven. Getracht zal worden het bedrijfsleven in Amersfoort en omstreken meer bij de school te betrekken d.m.v. monde linge en schriftelijke voorlichting. Op die wijze kan het specifieke karakter van het M.E.A.O. bij de bedrijven gro tere bekendheid krijgen dan nu het geval is en kan het onderwijsprogram ma waar mogelijk en nodig aange past worden aan de eisen van het bedrijfsleven. Voor de inrichting van een doeltreffen de stageperiode kunnen deze contacten zeer nuttig zijn, terwijl voorts gedacht wordt aan de opstelling van richtlijnen en adviezen wat functiebepaling, sala riëring en advertentiebeleid betreft. De samenstelling van het overlegorgaan is als volgt: B. Fürst, directeur van Bronswerk B.V. te Amersfoort Mr. B. J. M. Gudde, gemeentesecretaris van Amersfoort J. A. Havelaar. direc teur van Joh van der Meiden te Amersfoort Drs. C. H. E. C. v. d. Heuvel, Accountantskantoor Van den Heuvel te Amersfoort L. Visser, di recteur van de Algemene Bank Neder land te Amersfoort L. H. van Dorp. adj.-directeur chr. M.E.A O tc Amers foort Drs. L. H. Smit. directeur chr M.E.A.O. te Amersfoort. De eerste vergadering, die op donder dag 15 november plaats vond, ver liep in een prettige., zakelijke sfeer, die perspectieven voor de toekomst opent. Het water, afkomstig uit de oude voor bezinktank, stroomt naar het oude oxy. datiebed; van de nieuwe tanks naar de verdeeltoren, die hét verdeelt over de vier oxydatiebedden. Daar wordt uitge- sproeid over de lavabrokken en vindt de biologische zuivering plaats. Dat ge beurt doordat micro-organismen die zich in het slijmhuidje op de lavabrok ken bevinden, de afvalstoffen als voed sel opnemen. Het water stroomt dan naar de nabe- zinktanks, de meetinrichting en de des- infectietank waar zonodig chloor wordt toegevoegd om de nog aanwezige ziek tekiemen onschadelijk te maken. Eigen gasverwarnting Het slib uit de slibzak moet verder worden behandeld omdat het hygië nisch zeer onbetrouwbaar is, het een hevige stank veroorzaakt en het voor 95 uit water bestaat en niet of nau welijks droogt. Op zich is het een goede meststof. De stank en de hygiënische onbetrouw baarheid wordt bestreden door middel van een gistingsproces, waarbij het slib onder toevoeging van warmte, door bacteriën wordt omgezet tot gasvor- •nige koolstofprodukten. In de eerste tank wordt de temperatuur op 32° ge handhaafd. In de volgende onverwarm-1 de tanks krijgt het water de gelegen-1 heid zich af te scheiden van het slib.1 Het slib wordt afgelaten naar de droog- bedden. De gassen, die bij het gistingsproces vrijkomen, verzamelen zich via een gasdom op de eerste tank in de gas houder. Met behulp van dit gas kun nen de verwarmingsketels worden ge stookt. Indien de produktie te gering is, kan worden overgeschakeld op aardgas. Indien de produktie hoger is dan het verbruik, dan wordt het overtollige gas via de spuitleiding afgevoerd naar de gasverbrandingsinsiallatie. Het ge droogde slib wordt gebruikt bij de kompostbereiding. Gebouwen Ook het bestaande bedrijfsgebouw werd uitgebreid en wel met een laborato rium, schaftlokaal, onderhoudswerk plaats, een nieuw schakelpaneel en verder met een toegangshal, gardarohi en kantoorruimte. De totale kosten van deze installatie met bijkomende voorzieningen, de dienstwoningen en de overname van de installatie van de gemeente Soest, be dragen 16.200.000.-. Het geheel staat op de nominatie om overgenomen te worden door de pro vincie. Het bestuur, nu in handen van een zestal raadsleden van de beide ge meenten, en waarvan een wethouder van Soest voorzitter is, zal dan óók in provinciale handen overgaan. De directie nu gevoerd door de directeur van ge meentewerken Soest; de administratie door de administrateur van Publieke Werken van Baarn. Nu ongeveer gelijktijdig de installatie voor Amersfoort en omgeving gereed komt, is een aanzienlijke verbetering, van de kwaliteit van het water van de Eem te verwachten. Gebleken is al dat er weer vis in de Eem zit. Maar er zwemt ook vis in de nabezinktanks, in zo grote getale, dat zij volop te zien zijn. Uiteraard moet er rekening mee gehouden worden dat niet alleen via de zuiveringsinstallatie water de Eem be reikt. Dat gebeurd ook via de sloten en als die door landbouwgif of anderzins vervuild worden, dan heeft de Eem daarvan te lijden. Open Dag Zaterdag 8 december wordt de bevol king van Soest en Baarn in de gelegen heid gesteld de rioolzuivering en het kompostbedrijf, dat op het zelfde ter rein aan de Maatweg is gelegen, te be> zichtigen. Van 10 uur 's morgens tol 4 uur 's middags zal er een Open Dag worden gehouden en zullen deskun digen aanwezig zijn om over het een en ander inlichtingen te geven. Men kan dan met eigen ogen gaan zien waarvoor de veel gesmade milieube lasting moet worden betaald. Met een druk bezochte receptie heeft de heer H. Fennema afscheid genomen van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs „de School met den Bijbel", waarvan hij ruim 26 jaar deeluitmaakte. Vele woorden van dank werden gesproken, die getuigden van de bijzondere ver diensten van dc heer Fennema; cadeau's en bloemen onderstreepten die dank. De bijeenkomst in Darthuizen werd ge opend door de voorzitter van de ver eniging de heer J. Kok, met het lezen van Psalm 121, waarna hij voorging in gebed.' Vervolgens voerde de heer P. Smits, de vice-voorzitter het woord. Het grootste deel van de 26 jaren had hij mei de heer Fennema samenge werkt en hij had zich steeds verwon derd over de enorme taak die deze op zich genomen had en die zo moeilijk te combineren was met zijn politiefunctie. Dikwijls kwam hij in politie-uniform op. de vergadering omdat de nacht dienst er op volgde en zo moest ook veel werk voor de school in vrije tijd edaan worden. Het bestuur had veel van hem gevraagd, maar de heer Fen nema deed het werk voor het christe lijk onderwijs uit diepe overtuiging, zonder daarbij aan de weg te willen timmeren. Dank bracht de heer Smits ook aan mevrouw Fennema, die steeds uit de zelfde overtuiging had meege werkt. Ne hen God's rijke zege toege wenst te hebben bood de heer Smits een tuner aan Voor mevrouw Fenne ma waren er bloemen. Vereffening Mevrouw A, Insinger maakte van deze gelegenheid gebruik een oude schuld te vereffenen. Dat betrof het niet uit reiken van de Insingerprqs, tien jaar geleden, aan de jeugd van de Insinger- school. Geen van de leerlingen kwam dat jaar, door goed gedrag, vriendschap en een voud, voor de prijs in aanmerking en in aanwezigheid van ouders, de inspec teur van het onderwijs, schoolhoofd De Boer en de heer Fennema, vertelde zij dat de uitreiking van de prijs, een hor loge dat zij bij zich had, niet doorging. Anders dan zij verwacht had, bleek de heer Fennema, in uniform, het geheel met haar eens te zijn en in een don- derspeech had hij dat de leerlingen duidelijk gemaakt. „Op die dag", zo zei mevrouw Insinger, „sloot ik de heer Fennema in mijn hart". De prijs was ook latere jaren niet meer uitgereikt, maar nu kon zij hem dan toch „met ere" kwijt aan de heer Fennema. Ver der bood zij een bokaaltje met bloemen aan voor mevrouw Fennema en een houten kandelaar met daarin een bran dende kaars, „want u bent een stille uitdrager van het licht". Nadat de heer Kok een brief van wet houder De Haan, die verhinderd was de receptie bij te wonen, had voorge lezen, en waarin de heer Fennema be dankt werd voor de goede samenwer king („uw vasthoudendheid stond nim mer een redelijk oplossing in de weg"), sprak de heer J. W. ten Broeke, hoofd van de christelijke Mavo, namens alle leerkrachten. Na even op, de omgedraaide rollen ge wezen te hebben („twee maanden ge leden zat ik in de stoel ter gelegenheid van mijn zilveren jubileum en sprak u mij toe") haalde de heer Ten Broeke herinneringen op aan de begintijd dat hij met de heer Fennema samenwerkte. „Ik vond u toen ook een rare man", zei de heer Ten Broeke, daarmee me morerend de wonderlijke wijze waarop hij (ten Broeke) in Soest werd aange steld. De heer Fennema had hem bij die ge legenheid toegevoegd: „Je sollicitatie hebben wij eerst aan de kant gelegd, daarna in de hoek gesmeten en toch ben je het geworden". Veel bewon dering had ook de heer Ten Broeke voor het feit dat de heer Fennema al les in zijn vrije tijd deed „uw hart was bij de zaak betrokken". „U hebt de opgang van het christelijk onderwijs in Soest meegemaakt, bege leid en geleid". Soest had zijnsinziens steeds terdege geweten wie de school bestuurder Fennema was; men had hem steeds weten te vinden voor alle schoolse zaken. Na gezegd tc hebben dat men met enig weemoed afscheid nam en dat men hem zou missen, zei de heer Ten Broeke, „U hebt verstaan, dat de vrijheid van onderwijs zo'n be langrijk goed is. Dat is een voorrecht waarvan wij de belangrijkheid in deze tijd moeten beseffen. Soms meen ik te bespeuren dat onderwijs een poli tieke zaak aan het worden is. maar als vakbonden zich ermee gaan bemoeien ben ik hang dat we een bepaalde poli tieke richting ingedreven worden. La ten we daardoor waken", zei -de heer Ten Broeke. „zoals de heer Fennema dat altijd gedaan heeft. Laten wij erbij betrokken blijven en het recht behou den op de benoeming van de leer krachten. Dat is een zeer belangrijke zaak", aldus dc heer Ten Broeke. Namens alle leerkrachten bood hij de heer Fennema een fiets aan en me vrouw Fennema bloemen. Nadat ook voorzitter Kok nog een kort afscheidswoord gesproken had. sprak een geëmotioneerde heer Fennema een dankwoord, waarin hij zijn vrouw en kinderen betrok. Hij dankte de oud-be stuursleden, de heer Beekman en Reg- ter, die hem in zijn beginperiode opge vangen hadden en van wie hij bijzon der veel geleerd had. Aan de bijzonder goede sfeer bewaarde hij de beste her inneringen. Na bedankt te hebben vcor de geschen ken en gezegd te hebben dat hij tegen deze afscheidsdag erg had opgezien, zei de heer Fennema. „ik heb het werk al tijd met veel liefde en heel veel ge noegen gedaan. Het is moeilijk het nu te laten liggen en ik zal daarom me er nog wel mee bezig houden. U kunt al tijd een beroep op mij doen voor welke problemen u ook komt te staan". Nadat een zoon van de heer Fennema namens de kinderen bedankt had voor de mooie avond, „het betekent voor ons een stukje terugkrijgen voor de vele uren dat vader niet thuis was", begon een drukke receptie. Daarop kwam on dermeer wethouder Dijkstra afscheid nemen namens het gemeentebestuur, zoals ook gemeentesecretaris de heer H. Borreman, de inspecteur van het lager onderwijs de heer J. Verburg en de heer J. L. van Bommelen van de ge meentesecretarie. De Duitse bondskanselier Brandt kreeg in Parijs bitse antwoorden toen hij een warm pleidooi hield voor solidariteit tussen de partners in de Europese Ge meenschap, waarbij hij duidelijk zin speelde op Nederlands benarde uit zonderingspositie in de olievoorziening uit het nabije oosten. Dat bitse ant woord dat zo ongeveer ontkent dat er nu al een plicht tot solidariteit bestaat kan voor velen - niet alleen in Neder land - teleurstellend zijn, maar het is niet geheel en al onjuist. Een andere zaak is of het verstandig is. Brandts voornaamste argument was dat een werkeloos toezien bij de verzwak king van een der negen gevolgen heeft voor de hele gemeenschap. Een stelling die zonder twijfel juist is: als de ne gen hoofdsteden aan de hand van dit voorbeeld leren dat ze dan wel in de EG zijn gestapt om ekonomisch stevi- ;er te staan samen dan elk alleen is, maar dat het eigenbelang toch de voor rang heeft als de nood aan de man komt, dan zal de bereidheid sterk af nemen om ooit water in de wijn te doen bij gemeenschapsonderhandelin gen. Daarbij moet onderhandeld wor den en als ieder alleen maar wil halen en niets brengen dan bereikt men niet veel. En de EG is nog verre van kompleet verwezenlijkt, zodat nog tal van onder handelingen noodzakelijk zullen zijn. Is dit psychologisch en ruim politiek ge zien juist, het Franse standpunt is for meel minstens even geldig: juist omdat die gemeenschap nog niet kompleet is kan men nu nog niet de volkomen soli dariteit vergen die het einddoel is. En ook president Pompidou is zich bewust dat er nog heel wat te onderhandelen valt, waarbij de Fransen vanouds niet onbekwaam zijn in het afdwingen van andermans konsessies. In een duidelijk door de regering ge ïnspireerd artikel in Le Monde kan men zo ongeveer zien wat de Fransen wensen. Laat het trio Nederland-Enge- land-Duitsland meebetalen aan de Franse fabriek van kernbrandstof, dan zal Frankrijk ook meebetalen aan het drielandenprojekt van de ultracentri fuge die eveneens uranium moet ver rijken. De drie menen echter dat hun methode goedkoper is en derhalve een nieuwe fabriek volgens het oude systeem geld wegsmijten is. Ze zijn niet ongenegen de Fransen bij de ultracentrifuge te betrekken, maar willen geen geld steken in de franse fabriek. Zo zijn er nog een paar oude Franse wensen die ter tafel worden ge bracht. Natuurlijk heeft Frankrijk zo min als Duitsland er belang bij de EG kapot te laten gaan, maar de medewer king van Pompidou zal gekocht moeten worden. Het is een beetje poker en daarin is Pompidou stukken bekwamer en ervarener dan Brandt. Pompidou is er trouwens de Fransman niet naar om de Duitsers er ook niet even op attent te maken dat bijvoor beeld deze misère voor Nederland niet ontstaan was als het Franse idee om twee landen namens de EG steeds te laten spreken niet op tegenwerking van de anderen was gestrand. En dat als het Franse idee voor een gemeenschap pelijk energieprogramma niet eveneens door de anderen was verworpen de nu bedoelde solidariteit al een feit zou zijn geweest. Er tussendoor kreeg Brandt nog even te horen dat de Duitsers mis schien ook verstandiger deden zich niet helemaal op Rotterdam te richten als ook Le Havre zo'n fijne haven is Misschien komt er iets dat op solidari teit lijkt, maar wat Parijs betreft zul len de overige acht die duur betalen. KANTMAN. De heer H. Fennema met links zijn echtgenote en rechts zün zoon o Het prövinciaal bestuur van Utrecht wil in principe alle stort- en opslag plaatsen in het landelijk gebied van de provincie verbieden. Ontheffing van dit verbod wordt alleen verleend als er voldoende waarborgen zijn, dat het on geslagene natuur en/of landschap niet zal schaden. Dit blijkt uit de nieuwe Verordening bescherming natuur en landschap pro vincie Utrecht, die gedeputeerde staten in ontwerp aan de statencommissie sport, recreatie en natuurbescherming hebben aangeboden. Het is de bedoeling dat de verordening in januari 1974 door provinciale staten zal worden vastge steld. Een nieuwe verordening was noodza kelijk, omdat de uit 1948 daterende „Schoon heidsverordening" verouderd was. Met name op het gebied van de bescherming van de natuur zijn gewij zigde inzichten ontstaan. Het meest in het oog lopende verschil tussen de oude regeling en het ontwerp is dan ook dat naast de bescherming van het landschap (ontsierende reclameborden etc.) nu ook de bescherming van de natuur centraal staat. Zonder natuur namelijk geen land schap. Op grond van de bestaande regeling kan de provincie alleen iets doen aan opslagplaatsen die het landschap ont sieren. In de praktijk is echter geble ken dat bij voorbeeld een opslagplaats voor autowrakken die nauwelijks zicht baar is en dus landschappelijk aan vaardbaar zou zijn, toch de natuur kan aantasten omdat bomen en planten ver nietigd worden. In de nieuwe verorde ning is daarom vastgelegd dat deze „onzichtbare" opslagplaatsen ook on toelaatbaar zijn. Verder voorziet de verordening in schadeloosstellingen en beroepsmogelijkheden tegen bepaalde beslissingen van gedeputeerde staten. Een ontheffing voor een opslagplaats wordt bovendien pas verleend nadat inspraak van de bevolking heeft plaats gehad.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1