A.R.-kamerleden brachten werkbezoek aan Soest Partij-tumult hoofdpunt van gesprek Molenstraat - kwestie in eindfase? Beide Kerstdagen „Kerst-in in het Verenigingsgebouw Donderdag 13 december 1973 32e jaargang no. 16 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14132- Postgiro 126136 Open-dag voor inwoners wordt herhaald Sluiting gemeentehuis c.a. Volkskerstzangavond Het oog gericht op Papieren vrede Ad judant van politie A. M. van den Berg met pensioen Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag Prins Claus zet rioolwaterzuiveringsinstallatie Baarn-Soest officieel in werking In aanwezigheid van vele autoriteiten, waaronder de Commissaris van de Koningin prof. mr. J. Verdam, de burgemeester, wethouders en raadsleden van Baarn en Soest, vertegenwoordigers van het Ryk, de provincie en het water schap en ook de werknemers heeft Prins Claus vorige week de nieuwe riool waterzuiveringsinstallatie officieel in bedrijf gesteld. Hy deed dat door het omdraaien van een rode knop op een groot schakelbord, waardoor binnen een machine met veel geraas aansloeg en buiten oen sirene het feestelijk gebeuren begeleidde. vloeien heel letterlijk onzuiverheden van de twee gemeenten in elkaar over", na afbraak, gezuiverd en gelouterd in de Eem terecht te komen. Zij memoreerde vervolgens dat men reeds 20 jaar geleden samen begonnen was te studeren op het probleem van de afvoer van het huisvuil. Daarvoor was op 24 april 1954 een studiecommis sie geïnstalleerd en vlak voor de kerst dagen van 1955 de Gemeenschappelijke Regeling tot stand gekomen. Toen werd opgericht het vuilverwerkingsbedrijf Soest-Baarn; „de regeling moest wel iswaar worden ingetrokken en gewij zigd vastgesteld, omdat het provinviaal bestuur enkele bedenkingen had", aldus de burgemeester. „Bedenkingen van het provinciaal bestuur t.a.v. gemeentelijke aldus mevrouw Corver. Zij vond het op een bepaalde manier fascinerend dat de inhoud van de riolen gezamenlijk de weg naar de afbraak volgden om dan daden zijn niet ongebruikelijk", voegde zij daaraan toe. Na gewezen te hebben op de „amusan te correspondentie tussen Baarn en Soest", en de verwijten die men elkaar maakte over het eerstgeboorterecht van de gemeenschappelijke regeling („dat maakt het besturen en overleggen ge lukkig wel eens wat lichtvoetiger") noemde zij enkele belangrijke data: 4 april 1956 installatie van het bestuur van het kompostbedrijf; 28 juni 1960 in werkingstelling van het kompostbedrijf; 1969 besluit tot stichting van een zui veringsinstallatie (op het terrein waar Soest al een installatie met een kleine capaciteit bezat); januari 1970 begin van de bouw; 16 oktober 1972 over schakeling van Soest van de bestaande op de nieuwe installatie en op 3 mei 1973 aansluiting van Baarn. Met het omdraaien van een knop stelt Prins Claus de zuiveringsinstallatie officieel in werking. Wethouder J. Ebbers, voorzitter van het gemeenschappelijk kompost- en waterzuiveringsbedrijf Baarn-Soest, heette de gasten welkom, in het bijzon der de Prins, die als „inwoner van één van de beide gemeenten" de officiële ingebruikstelling wilde verrichten. Dit temeer omdat hij daarmee voortging op de weg van zijn schoonvader, Prins Bemhard, die in 1960 het kompostbe drijf in werking stelde. Dank bracht de heer Ebbers daarna aan het ingenieursbureau Dwars, Hee- derink en Verhey, de directie van het aannemersbedrijf Strijland, dat ondanks tegenslagen het bedrijf redelijk optijd had opgeleverd en aan het personeel van het bedrijf en de bedrijfsleider de heer L. Postma, dat met veel improvi satievermogen de moeilijke bouwtijd had overbrugd. Namens de beide gemeentebesturen sprak de burgemeester van Soest, me vrouw mr. J. M. Corver-van Haaften. Zij constateerde dat de twee gemeenten veel gemeen hebben, in een van de aantrekkelijkste woongebieden van Ne derland liggen, beiden begiftigd met veel natuurschoon en beiden met een lange, „Baarn iets deftiger" dorpse his torie. „Zij hebben ook onzuiverheden die in elkaar overvloeien, want heel dicht bij de plek waar we nu staan De burgemeester wees vervolgens op de kostbare apparatuur en op het goede besluit de installatie door middel van een „open-dag", aan de inwoners van Baarn en Soest te tonen. „Het zijn za ken waar onze voorouders nog niet mee werden geconfronteerd. Zy be schikten nog niet over dc mogelijkhe den die de techniek van de 20e eeuw ons heeft bijgebracht; denkt u alleen maar eens aan de wasmiddelen die we volgens de fabrikanten, nooit genoesr konden gebruiken. Die reklame speelt mij uit tegen mijn buurvrouw, omdat haar was witter is dan de mijne of be zorgde mij een minderwaardigheids- heidscomplex door te vertellen dat er een grauwsluier over mijn lakens lag", aldus mevrouw Corver, die bet gezel schap beloofde, „het schuim van die wasmiddelen kun u straks nog zien". Prins Claus met naast zich de heer J. Ebbers en mevrouw Corver tijdens de rondgang over het complex. Zij wees daarna op de bevoegdheid die de wet de overheid geeft om water verontreiniging tegen te gaan, waar door in de toekomst nergens meer rioolwater vrijelijk in oppervlaktewater kon uitmonden. „Het siert onze beide gemeenteraden dat zij al jaren geleden vrijwillig van zoveel milieubewustzijn hebben blijk gegeven". Filosoferend over het vrijkomen van een bijprodukt, het methaangas, gas dat voor de installatie zelf wordt ge bruikt merkte ze op: „Je komt in de verleiding om in deze dagen van ern stige energiecrisis te prakizeren óf en hóe dergelijk gas wellicht nog meer zou kunnen worden aangewend. Dan zou er meer afvalstof moeten worden aangevoerd en dan raken we in een vicieuze cirkel, die voor mij veel te technisch en te gecompliceerd is". De burgemeester besloot met te wijzen op de inspanningen in groter verband om de problemen van de regio aan te pakken. Voor de samenwerking moes ten de geesten „langzaamaan worden rijp gemaakt" en zij dacht dat de sa menwerking Baarn-Soest, „waardoor een werk als dit" tot stand werd ge bracht, stimulerender zou kunnen wer en dan een eventuele dwang van bo ven af". Namens het Amersfoortse ingenieurs bureau sprak ir. B. H. A. Molleman. Hij gaf een technisch overzicht van de werkzaamheden en wees daarbij op de plaats van het bedrijf in de bestrijding van de milieuvervuiling. Mét deze in stallatie waren- thans ingebruik in het stroomgebied van de Eem, zuiverings- bedrijven in Ede, Veenendaal, Rens- woude, Scherpenzeel, Woudenberg, Bar- neveld, Hoevelaken, Amersfoort (ook voor Hoogland, Achterveld en Leus- den), gezamenlijk bekend op een inwo nersequivalent van 650.000. (Soest- Baarn 102.500 i.e). De heer Molleman noemde de In be- drijfstelling van de installatie een mijl paal in de verbetering van het mileu. Hij wenste beide gemeenten bijzonder veel geluk met de goede samenwerking en bood als tastbare herinnering een wandkleed van de Amsterdamse kuns tenaars mevrouw Loes van der Horst aan. Nadat de heer Ebbers voor dit kunstzinnige geschenk bedankt had, draaide Prins Claus „de knop" om en volgde voor alle genodigden een rond gang over het bedrijf. Open-dag Zaterdag j.1. bezochten, ondanks de slechte weersomstandigheden, circa 400 mensen de nieuwe installatie. Gezien het slechte weer geen onbevredigende belangstelling. Op veler verzoek zal er in het voorjaar nog een „open-dag" ge houden worden. De genodigden tydens de toespraak van de burgemeester. „Ik heb er geen bezwaar tegen dat Biesheuvel terugkomt, maar dan moet hy niet te lang wachten en anderen de kastanjes uit het vuur laten halen", aldus het Tewede Kamerlid van de A.R.P. de heer H. dc Boer, die met zijn collega kamerlid dr. VV. de Kwaadstenict een bezoek bracht aan Soest in het kader van het werkbezoek van ARP-kamerleden aan de provincie Utrecht. Groot was de belangstelling overigens niet; een twintigtal partijgenoten woonde de avond bij en de vele afwezigen waren de partners van de CDA, de KVP-ers en leden van de CHU. Alhoewel bet oorspronkelijk in de be doeling lag de vele tumultueuse politie ke internationale ontwikkelingen te be spreken, kwam men niet verder dan het tumult in eigen partij; de contro verse Aantjes-Biesheuvel en het sa menwerken met de socialisten in het kabinet. Vooral die samenwerking werd als een aantasting van de geloofwaar digheid gezien, temeer omdat de inzet van de verkiezingen slechts geweest was de goedkeuring van het beleid Biesheuvel, danwel de afkeuring ervan en de voorkeur voor een socialistisch beleid. Dr. De Kwaadsteniet betoogde dat de Tweede Kamer-fractie, na 55 fractie vergaderingen, in meerderheid besloten had het kabinet Den Uyl te steunen en de geschiedenis zou leren of dat een wijs besluit was geweest. Achteraf bleek dat hij tot de minderheid behoort had, maar De Kwaadsteniet verklaarde dat de fractie nu als eenheid werkte en er van tweespalt geen sprake was. Kritiek De heer De Boer behoorde tot de stcunverleners aan Den Uyl. alhoewel hjj evenals alle fractieleden, zyn afkeer had uitgesproken over de handelwijze van de huidige A.R.-ministers De Gaay Fortman sr. en Boersma. Naar zijn mening hadden de kiezers duidelijk het beleid van Biesheuvel af gewezen, zij het dan dat de A.R. één zetel gewonnen had. Maar van een meerderheid was sinds november vorig jaar geen sprake meer, gezien het ver lies van KVP, CHU en DS '70. De com binatie Biesheuvel was duidelijk afge wezen en ook Biesheuvel had als frac tievoorzitter de koningin geadviseerd een socialistische formateur te benoe men. Ook de partij-raad had voordien een standpunt ingenomen dat met de socialisten gesproken moest worden en het niet verantwoord was hen langer buiten de regering te laten Vast stond voor de heer De Boer ook. dat de A.R. medewerking had moeten verlenen om een socialistisch minder heidskabinet tot stand te laten komen, Jat dat de oplossing geweest was, toen alle pogingen mislukten het kabinet Biesheuvel te laten herleven De KVP had dat verhinderd, omdat men daar niet meer met de VVD wilde regeren Unaniem was de fractie wél inzake de onjuiste zetelverdeling in het kabinet, maar desondanks wilde men Den Uyl een faire kans geven en Aantjes had dat toegezegd, sprekend namens de ge hele fractie. „Ik kan me voorstellen", zei de heer De Boer, „dat Biesheuvel niet terug wilde komen maar ik vraag me wel af of hij daarmee in overeenstemming handelde met de partijuitspraak. Ook Roolvink en Schakel betreuren zijn vertrek; zij zijn het niet met hem eens en menen dat Biesheuvel, net als zij had moeten blijven". De bewoners van de Molenstraat hebben dinsdag j.1. namens de gemeente, de woningbouwvereniging St. Joseph en de bewonerscommissie een brief thuis bezorgd gekregen waarin de eindfase vain alle problemen min of meer wordt aangekondigd. Hoe de oplossing zal wordien is nog niet bekend; veel zal af hangen van de bijeenkomst van een gevormde werkgroep, die op 7 januari a.s. gehouden wordt. Op 16 november heeft een gesprek plaats gevonden met de Provinciale Directie van de Volkshuisvesting in Utrecht. Op 7 december j.1. is er een bijeenkomst geweest van het bestuur van de woningbouwvereniging, de be wonerscommissie en haar adviseurs en de vertegenwoordigers van de gemeen te. Over de volgende punten is overeen stemming bereikt: a Een kostenberekening wordt ge maakt van twee mogelijkheden; verbe teren van het gehele complex op basis j van instandhoudingduur van 8 jaar en de gevolgen hiervan op de te betalen huren: verbeteren van 34 woningen (bovenste helft) voor maximaal 8 jaar er, 48 woningen (onderste helft) voor lange termijn er de gevolgen hiervan op de huren, b Instelling van een werkgroep, be staande uit twee bestuursleden van de woningbouwvereniging, 2 vertegenwoor digers van de bewonerscommissie, één adviseur van de bewonerscommissie en één adviseur van de gemeente, c. In eerste instantie gaan de bouw kundigen uit de werkgroep in overleg met de Provinciale Directie van de Volkshuisvesting de financiële conse quenties betekenen Het is de bedoeling dal daarna op 7 januari de gehele werkgroep bijeen Met hen had ook de heer De Boer de grootheid van Biesheuvel verwacht dat hij zijn post niet zou verlaten; „overi gens mag hij van mij terugkomen, maar dan moet dat niet te lang duren", aldus de heer De Boer. komt om een duidelijke opstelling te maken van de gevolgen van de beide mogelijkheden op de huren. Direct daarna zal coritact met de be woners worden opgenomen om na te gaan voor welke mogelijkheid de groot ste belangstelling bestaat. Na het ma ken van die këüze zal het plan in sa menwerking met de bewoners worden uitgewerkt en ook uitgevoerd Maandag 24 en maandag 31 december zijn gemeentesecretarie, sociale Dienst,, sportstichting, gemeentewerken en gas bedrijf gesloten Van 9-10 uur is de afd. bevolking c.a. voor geboorte- en overlijdensaangifte geopend Op woensdag 19 december a.s.. zal in de Julianakerk aan de Julianalaan de volkskerstzangavond worden gehouden. De medewerkenden zijn: Mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften, burgemees ter van Soest: pastoor J. Buisman, van de parochie Soest midden: dr. J. Rin- zema, geref. predikant van Soest-Zuid; „De Schellebeilen" o.l.v. Paula van Alphen; Soester Muziekkorps P.V.O., o.l.v. Herman Wijderdijk; Gospelgroep „The Messengers". o.l.v. P. J. Houtza gers. Orgel: G van de Schepop. Aanvang 8 uur n.m., samenzang vanaf 7.45 uur. Alle belangstellenden worden hartelijk uitgenodigd. Zowel de eerste als de tweede Kerstdag zal in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat, een Kerst-in gehouden worden, die, zoals de organisatoren bedoelen, toegankelyk is voor iedereen en waar dan ook iedereen verwacht wordt. „Wij willen voorkomen dat deze Kerst-in het stempel krygt van voor een bepaalde groep bedoeld te zijn", zegt de heer J. Remkes, „en we zouden het daarom ook liever Open-huis willen noemen. Kerstmis is het feest van Vrede, van welzijn en wordt gevierd in de beslotenheid van het eigen gezin. Daarbij wordt dikwijls vergeten dat het ook In groter verband gevierd kan worden en dat op de manier ook gezelligheid gebracht kan worden aan anderen. Dat is de opzet; even denken aan de ander", aldus de heer Remkes, die met de heer H. Schram en talloze vrijwilligers de Kerst-in organiseert. Nog voor aan de Amerikaan Kissinger en de Noordvietnamees Le Duc Tho de Nobelprijs voor de vrede wordt uitgereikt omdat ze een eind hebben gemaakt aan de oorlog in Vietnam, laait de strijd heftiger op dan ooit. He lemaal vreedzaam is het in al die tijd niet geweest en elke dag was er wel een schermutseling te melden. Opval lend is echter wel de laatste tijd dat de belaagde steden meer en meer van grotere afmeting zijn: provinciehoofd steden, waarvoor ook wat grotere troe penmachten op de been gebracht moeten worden. De vrede die de No belprijswinnaars gesticht hebben is dus niet zo heel- soliede. Wie het anders verwacht had was trouwens wel een grote optimist: de basis was een aantal handtekeningen onderaan een reeks vellen papier. De feitelijke toestand was niet veran derd, behalve dan dat de Amerikanen hun biezen konden pakken - het hoofd doel van de operatie. Om hen te ver vangen waren wel tevoren in ijltempo Zuidvietnamezen opgeleid en uitgerust, een onderneming die wel suksesvoller is verlopen dan was verwacht want deze troepen zijn zeker niet van zo ge ringe kwaliteit dat ze zo onder de voet gelopen worden. Al vechtend wordt nu geprobeerd een oplossing te vinden die haast onvermijdelijk moet zijn dat Zuid-Vietnam verdwijnt en een groot kommunistisch Vietnam ervoor in de plaats komt. Een voorbeeld hoe weinig zinvol het is op papieren te vertrou wen. Iets dergelijks zien we van tevoren ook al gebeuren ten aanzien van de ontwa- penings- en ontspanningsgesprekken die vooral op Europa slaan, maar waarbij het hele westelijke NATO- en het hele dos tel ij ke Warschaupakt betrokken zijn. Franse geheime diensten laten de laat ste tijd steeds meer rapporten uitlek ken over de mate waarin de landen van het Warschaupakt in de afgelopen jaren hun strijdkrachten hebben uitge breid. De voorbeelden uit de rapporten zijn niet te talrijk, zij het wel gewijd aan belangrijke zaken zoals het opstellen van lange-afstandsraketten in de Oeral. Dit zijn geen ontwikkelingen die al in druisen tegen gesloten akkoorden, maar ze wekken weinig vertrouwen in de geest die voor het naleven van de al te sluiten verdragen noodzakelijk is. Er zit zelfs een zeker soort wisseltruc Ln - eerst ijlings versterken in zo'n mate dat na het volgens afspraak ver minderen toch overblijft wat men al had, terwijl de andere, niet versterken de partij, alleen maar verzwakt. Het is natuurlijk geen toeval dat de Franse geheime diensten dergelijke ge gevens aan de grote klok hangen. Ener zijds is er weinig reden meer om al te lief te zijn voor de Sowjet-Unie, waarmee de betrekkingen de laatste jaren aanzienlijk zijn bekoeld, niet in het minst doordat niet alleen de Ame rikanen - waarvan dit werd verwacht - maar ook de Russen Parijs geheel en al negeerden, hoewel het graag mee betrokken was geweest bij de kwesties van het nabije oosten. Frankrijk zelf heeft de verkoeling wel min of meer uitgelokt door zich afzijdig te houden van alle besprekingen over beperking van de kernwapens en alle andere ge- iprekken waarbij militaire kracht ver vangen moest worden door wederzijds vertrouwen. Het niet eens voorzichtig waarschuwen dat verdragen op papier niet zo be trouwbaar zijn als vervanging voor echte kracht, komt op een tijdstip dat Parijs ook wat meer tegen de NATO gaat aanleunen. In ieder geval is het ;tandpunt van De Gaulle dat de Fran sen alles zelf moesten doen wel verla ten. Pompidou geeft ermee toe dat hij wel degelijk ook op kracht van NATO en vooral de VS aangewezen is en nu die dreigt te verminderen doet hij zijn best dit te voorkomen. Het gehele Verenigingsgebouw is er voor beschikbaar; er is een kinder crèche. een zaal waar men rustig kan lezen of naar de TV kan kijken, een •zaal die puur ingericht is op gezel ligheid en de grote zaal waar vele activiteiten plaatsvinden Daar is een sjoelbak, een tafeltennis-tafel, gele genheid tot kaarten en daar zullen optreden De Schellebeilen, o.l v Pau la van Alphen, daar zal de voor drachtskunstenaar Anne Holtrop het Kerstverhaal „De Heilige Nacht" voorlezen daar zai ook een ensemble van de Soester Orkest Vereniging de samenzang begeleiden. En verder zal er optreden de Napoliaanse tenor Charles Gabriël. Voor de jeugd wordt een film vertoond en er zal ook een discjockey optreden, zij het op een beperkte tijd ln de grote zaal Is ook een zgn theehoek. waar buiten landse werknemers diverse theesoor ten presenteren. De medewerking is bijzonder groot; de firma Bosman stelde een geluids installatie beschikbaar, het restau rant 't Spiehuis verzorgt de tafel versiering, bakker Rademaker stelt broodjes beschikbaar. En verder zijn er spontane toezeggingen van boek - handel Van de Ven, de Coca Cola (Bottelmij 't Gooi), de Bondsspaar bank en de plaatselijke Vrouwenbon den. Leerlingen van Mavo's, huis houdschool en de LTS vervaardigden affiches terwijl ook de zeeverken ners hun steentje bijdroegen. Directe geldelijke steun werd reeds ontvangen van de Amro-bank en van de Raad van Kerken, terwijl ve len reeds steunden door het kopen van een ballpoint met het opschrift „Kerst-in Soest". Die ballpoint-aktie bracht bij de R.K kerk van Soest- Zuid 300 gulden op. De totale kosten worden begroot op 3000 gulden Geld kan ook overge maakt worden op gironummer 473400 van de Amro-bank te Soest voor rekeningnummer 48.22.38.828, t.n.v. Kerst-in 1973 Soest. Entree wordt er niet geheven. Voor diegenen die problemen hebben de zaal te bereiken, zal voor vervoer gezorgd worden Het telefoonnum mer 14663 staat daarvoor open. Affiches in drie talen, Nederlands, Turks en Marokkaans, zijn overal opgehangen terwijl in de pensions buitenlandse werknemers nog doo' middel van een folder attent ge maakt worden op deze Kerst-in Na het bezoek aan het Verenigings gebouw ontvangt iedereen een kerst kaart. waarop in drie talen „Laat ons een zijn. laat ons een blijven" De openingstijden zijn van 11 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. Deze maand zal officieel afscheid ge nomen worden van de adjudant van politie de heer A. M. van den Berg, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, de dienst gaat ver laten. De heer Van den Berg is een geboren en getogen Soester, die in 1942 als buitengewoon agent van politie in dienst kwam, na voordien al enige tijd als hulpagent werkzaam te zijn ge weest. Hij deed zijn werk in Soester- berg en werd na de oorlog aangesteld in vaste dienst. Op 1 januari 1954 werd de heer Van den Berg bevorderd tot hoofdagent en op 1 februari 1958 tot brigadier. Zijn aanstelling als adjudant volgde op 1 oktober 1972. De heer Van den Berg deed dienst bij de surveillance en bij de recherche. SOESTER COURANT

Soester Courant | 1973 | | pagina 1