UNIEK Tuin-adviescentrum 'T VAARDERHOOGT l JAPONNEN-WEEK I Gezin en Recht i Gem. Gasbedrijf Soest f zonzoekers Jk In de donkere dagen voor kerstsfeervolle muziek voor sfeervolle avonden (®t „DE GOUDEN SNAAR" uw kerstconcert thuis (ft Alimentatie, voor wie? KERSTDEMONSTRATIE SOESTER COURANT tumtum** W* Het meest complete kersteentrum vindt U op het VAARDERHOOGT, waar U dit jaar een ongekende collectie kerstartikelen vindt. Kerstbomen van 1-8 meter Kersttakken en originele stukjes Verlichting - Kerstballen Hulst - Mos - Spagnum - Larix enz enz. Alles om zelf uw stukjes te maken Losse tulpen - Hyacinthen - Pepers - Dadels - Eucalypta enz. Kamerplanten Snijbloemen En dit alles in gezellige kerstsfeer ALS STUNT KRIJGT EEN IEDER BIJ AANKOOP VAN EEN KERSTBOOM EEN BOS KERSTTAKKEN CADEAU. Een bezoek aan ons Tuincentrum is beslist de moeite waard. Dorresteinweg 72a - Soest - Tel. 02155-12883 Met vele interessant geprijsde jurkjes. Alsmede een gezellige kollektie voor de feestdagen. (t.m. 22 december a.s.) 1 MOOE Positie gehuwde vrouw versterkt ZIEKENAUTO - TEE. 12727 POLITIE - TEL 10444 ALARM - TEL. 14444 Voor 1957 vrouw handelsonbekwaam Ook dit jaar organiseren wij in de keu- y ken van liet Gasbedrijf een Wellicht doet U hierbij ideetjes op voor mv kerst menu. De demonstraties worden gebonden op maandag- en dinsdagavond 17 en 18 december, telkens om 7.30 nnr. f Heeft U belangstelling belt U dan 1* even? 1 Telefoon 14258, toestel 249. m Tevens wensen wij onze gasverhrni- K kers prettige feestdagen en een voor- te* spoedig 1974 toe. V MAGNEET reizen MET ÉÉN ADVERTENTIE IN DE BEREIKT U MEER DAN 8000 GEZINNEN IN SOEST EN S0ESTDIJK Stille Nacht Music for the Millions Stille nacht, heilige nacht Koren in de Kerstnacht Vrede op aarde Kerstmis White Christmas Christmas with the Plattere Merry Christmas Noël Weihnachten mit den Wiener Sangerknaben Christmas Das Goldene Album: Weihnachten Musik fur Weihnachten Kerstsuites Jan Zwart Kerstconcerten Festliche Musik zur Weihnachtszeit Weihnachtsoratorium Deutsche Grammophon jubileum aanbieding w.o. Dit zijn slechts enkele LP.'s uit het jubileum-repertoire van D.G.G. De prijs van deze 24,90 l.p.'s is tijdelijk15,90 TELEFOON 12132 STEENHOFFSTRAAT 15 Al Al Al Al Al Al Al Al Soester Courant van donderdag 13 december 1973 Ook in het nieuwe echtscheidingsrecht is de onderhoudsplicht, beter bekend als de alimentatie, een heet hangijzer gebleven. De atimentatieplichtige er vaart de in feite levenslange alimentatie op de duur als een levenslange straf. AnderzUds ervaart de gescheiden vrouw een dergelijke financiële band met haar gewezen echtgenoot als een onwaardige bestendiging van haar afhanke lijkheid. Van verschillende zijden zijn er in de loop der jaren tal van suggesties ge daan om het alimentatieprobleem op te lossen. Kort geleden heeft de „Stichting Organisatie Gescheiden Men sen", die is aangesloten bij de Neder landse Gezinsraad en waarvan het se- kretariaat gevestigd is te Den Haag (Lübeckstraat 73) een brochure gepu bliceerd, getiteld „Alimentatie, voor wie...?" Dit geschrift levert ongetwij feld een konstruktieve bijdrage tot de diskussies over dit belangrijke pro bleem en het interessante van dit rap port is, dat het is opgesteld door ge scheiden mannen èn vrouwen kortom door mensen, die zelf zeer direkt met het probleem te maken hebben. Dit jaar plm. 14000 echtscheidingen De omvang van het alimentatiepro bleem mogen we beslist niet onder- ichatten. Tienduizenden mensen worden ermee gekonfronteerd. Vorig jaar wer- -den door de Nederlandse rechtbanken meer dan 12.000 echtscheidingen uit gesproken, daar zijn dus alleen al een kleine 25.000 mensen bij betrokken. In 1974 verwacht het Centraal Bureau voor de Statistiek ongeveer 14.000 echt scheidingen. Het aantal huwelijksont bindingen door echtscheidingen is voor al de laatste tien jaar sterk toegeno men. Ongeveer een van de vijf huwe lijken, die korter of langer geleden ge sloten zijn, eindigt in echtscheiding. In het rapport van de Stichting Orga nisatie Gescheiden Mensen wordt ge steld dat rond 90 van de echtschei dingen plaatsvindt in de lagere inko mensgroepen. Vandaar dat de alimen tatie-verplichting voor talloze geschei den mensen een ernstige financiële be lasting betekent. Er zjjn gescheiden mannen die een nieuw leven beginnen. Maar voor de meesten en voor hun eventuele tweede gezin blijft tot hun dood nog de psychische druk van de levenslange alimentatie doorwerken. Ook al betreft het maar een klein be drag per maand. In het rapport wordt opgemerkt dat het veranderde denken over huwelijk en gezin heeft geleid tot de mogelijk heid van huwelijksontbinding zonder een schuldige te moeten aanwijzen, derhalve aan de alimentatie elke rechtsgrond is ontvallen. Waar die gedachte aan onderhouds plicht jegens de gewezen echtgenote toch nog leeft, is dit mogelijk een ge volg van de opvatting onder de oude wetgeving, die bij een scheiding een „schuldige" zocht en bereid was de .schuldige" te straffen wegens verbre king van het „huwelijkskontrakt". „Kinder-alimentatie" De Stichting Organisatie Gescheiden Mensen komt met een voorstel dat zijn O O SOESTERBERGSESTRAAT 51 SOES! TELEFOON 12400 Maandag 17 en 24 dec. zyn wy geopend. basis kan vinden in het rechtsgevoel van de betrokkenen. Deze stichting stelt voor om de z.g. „kinder-alimen- tat'es" gemiddeld te verzesvoudigen, terwijl de alimentatie voor de vrouw tot een overbruggingsperiode wordt be perkt. Volgens de stichting dient bij een eigentydse alimentatieregeling niet de gescheiden vrouw, maar het kind cen traal te staan. Kinderen van geschei den ouders, die by de moeder-voogdes verbljjven, zouden uiteraard in finan- ciëel opzicht met half-wezen vergele ken kunnen worden. Afhankelijk van de financiële mogelijkheden van de ge scheiden man dient de „kinder-alimen tatie" zo mogelijk in overeenstemming mef de wettelijke maatstaven van de AWW (Algemene Weduwen- en We zenwet) te worden vastgesteld. Bij half-wezen ontvangt de weduwe met kinderen onder de 18 jaar 215,- per maand méér dan een weduwe zon der kinderen, vermeerderd eventueel met kinderbijslag. Het bedrag van ƒ215,- is onafhankelijk van het aantal kinderen. Dit bedrag zou ook als norm kunnen dienen bij de vaststelling van de alimentatie voor het kind, zo meent de stichting voor gescheiden mensen. 150 miljoen per jaar Anderzijds wil de stichting de alimen tatie voor de vrouw tot een overbrug gingsperiode beperken. Ze meent na melijk dat de vrouw naast gelijke rech ten ook dezelfde plichten en verant woordelijkheden behoort te hebben als de man. Na een overbruggingsperiode kan de gescheiden vrouw weer gaan werken. Tenslotte zijn er door de over heid betaalde faciliteiten voor bij- en herscholing, alsmede een breed scala van mondelinge en schriftelijke kur- sussen, die de vrouw kan gaan volgen gedurende de tijd dat. zij door de kin deren nog aan huis is gebonden. Is een gescheiden vrouw werkelijk arbeidson geschikt na de genoemde overbrug- gings-alimentatie, dan dient dat op de zelfde wijze te worden vastgesteld en gekontroleerd te worden als voor elke loontrekkende, die een beroep doet op de desbetreffende sociale voorzienin gen Volgens de stichting wordt door de aangegeven oplossing de financiële po sitie van de kinderen aanzienlijk ver beterd en-wordt .de nimmer aflatend^, financiële .en psychische driak op .-I-de' gescheiden man tot, gen tijdelijke, ter wijl de gescheiden vrouw .ittiet haar hele leven lang financieel afhankelijk van haar gewezen echtgenoot blijft. Bovendien zal het sociaal-ekonomisch inkomen, het welzijn en de opbrengst aan gemeenschapsgelden stijgen bij in zet van de gescheiden vrouw, die als zij weer moet werken ook nog zelf meebetaalt aan de sociale verzekerin gen, waar zij eventueel op terug kan vahen. De totale alimentatie-opbrengst wordt, als bovengenoemde voorstellen gerealiseerd zouden worden, geschat op f 150.000.000,- per jaar. Nu is dat "on geveer 120.000.000,- per jaar. In de loop van deze eeuw zün de familiebetrekkingen steeds losser geworden. De leden van een familie komen, mede door de grotere geografische spreiding, minder by elkaar en de tijd dat de ouders op latere leeftijd weer bij hun kinderen introkken om daar verzorgd te worden, ligt definitief achter ons. Veel meer dan voorheen staat nu het gezin centraal als de kleinste, maar ook meest hechte woon- en leefcel van onze samenleving. Ook in ons recht is deze verschuiving van de familieband naar de gezinsband tot uiting gebracht. Met name in ons Burgerlijk Wetboek komen vele bepalingen voor die betrek king hebben op het gezin. Hierbij valt op dat de juridische positie van de vrouw, geheel in overeenstemming met de geest van onze tijd, aanzienlijk ster ker is geworden. In de loop van deze eeuw is het Bur gerlijk Wetboek ook wat betreft de be palingen betreffende het gezin op vele punten gewijzigd. Met name de positie van de vrouw in het gezin is hierdoor krachtig versterkt. De wetspassage die de man als hoofd van het gezin aan wijst, is enkele jaren zelfs al uit het B.W. geschrapt. Ook de erfrechtelijke positie van de vrouw is aanzienlijk gunstiger dan vroeger het geval was. Vóór 1923 kreeg de weduwe alleen een portie uit de na latenschap van haar man, wanneer er van hem geen verwanten tot in de twaalfde graad in leven waren. In de praktijk kwam het hierop neer dat de weduwe vrijwel nooit iets kreeg. Sinds 1923 werd de vrouw in erfrech telijk opzicht echter met de kinderen gelijkgesteld. Zij erfde zelfs alles, als er geen kinderen waren. In het nieuwe B.W, is een bepaling opgenomen, waardoor het onmogelijk is geworden de vrouw te onterven. Een andere belangrijke wetswijziging heeft betrekking op de z.g. handelson- bekaamheid van de echtelieden. Vóór 1 januari 1957 was de vrouw handels- onbekwaam. Wel werd zij geacht bij het kopen van goederen de stilzwij gende machtiging van haar echtgenoot te hebben. Sinds 1 januari 1957 is die handelsonbekwaamheid van de vrouw als een van de laatste merkwaardige overblijfselen uit een patriarchaal tijd perk vervallen. Gezamenlijke plichten In ons Burgerlijk Wetboek zijn ver schillende bepalingen opgenomen, die de gezamenlijke plichten der echtelie den onderstrepen. Zo zijn beide echt genoten verplicht om bij te dragen in de kosten van de huishouding in rui me zin. Daaronder ook de kosten van verzorging en opvoeding van de kin deren. Verbreekt een echtgenoot zon der redelijke gronden de samenwoning, dan kan hij (zij) worden verplicht de huwelijkspartner te onderhouden, c.q. bij te dragen in de kosten van ver zorging en opvoeding van de kinderen. Ook hier wordt nog eens de gezamen lijke verantwoordelijkheid van de bei de ouders onderstreept. Wat de aansprakelijkheid voor huis- houdschulden betreft, ook hier heeft de wetgever de verantwoordelijkheid niet alleen bij de man, doch bij beide huwelijkspartners gelegd. Beide echt genoten zijn voor het geheel van alle schulden ten behoeve van de gewone gang van de huishouding gemaakt, aansprakelijk. Zijn de echtgenoten in gemeenschap van goederen getrouwd, dan is steeds voor die huishoudelijke schulden ver haal op de gemeenschap mogelijk. Het doet er in dat geval niet toe wie de schulden heeft gemaakt. Doet zich het geval voor dat een echtgenoot misbruik maakt van de bevoegdheid schulden ten behoeve van de gewone gang der huishouding aan te gaan, dan kan de andere echtge noot opheffing van de aansprakelijk heid voor huishoudschuLden aan de rechtbank vragen. Wijst de rechtbank LAANSTRAAT 66 SOEST TELEFOON 02155-12683 dat verzoek toe, dan moet deze be slissing gepubliceerd worden in twee dagbladen en in het huwelijksgoede renregister. Advertenties in de geest van „Verzoeke aan mijn vrouw niets te leveren, aangezien door mij niets wordt betaald", missen elke rechts kracht. Kinderen Zwaar heeft de wetgever getild aan de plicht tot verzorging en opvoeding van de kinderen. Op beide ouders rust in gelijke mate deze plicht. Zelfs wordt het niet nakomen van deze plicht bedreigd met maatregelen. Is een ouder onmachtig of ongeschikt zijn verzorgings- en opvoedingsplicht na te komen, dan kan de rechtbank die ouder uit de ouderlijke macht onthef fen. Veel ernstiger is de maatregel tot ontzetting uit de ouderlijke macht. Ontzetting vindt alleen plaats als de ouder zijn ouderlijke macht misbruikt of de opvoeding van zijn kinderen gro velijk verwaarloost, of wanneer hij zich schuldig maakt aan slecht le vensgedrag, veroordeeld wordt tot een vrijheidsstraf langer dan twee jaar etc. Wordt bij ontheffing uit de ouderlijke macht de ouder als ongeschikt of on machtig beschouwd zijn verplichtingen jegens zijn kinderen na te komen, ont zetting uit de ouderlijke macht wijst altijd op grove eigen schuld. Maar ook na ontzetting of ontheffing uit de ouderlijke macht wordt de ou der niet ontheven van zijn verplichtin gen om zijn steentje bij te dragen aan de verzorging en opvoeding van zijn kinderen. Zo kan hij worden gedwon gen om periodiek een bedrag over te maken ten behoeve van de verzorging en opvoeding van zijn kinderen, waar die ook mogen verblijven. De Raad voor Kinderbescherming is belast met innen van deze onderhoudsuitkeringen. Zo zien we dat zelfs bij het uiteen vallen van een gezin de verzorgings plicht blijft. Een bewijs van hoe grote waarde de wetgever die verzorgings plicht acht. w se se se se se se se se se se se se se se se se se se se se se se het kinderkoor Henk v. d. Velde zingt met begelei ding van het orkest Pierre Biersma 24 bekende kerst liedjes. 4,95 beroemde kerstliederen, wo. het Wiegenlied der herders en Stille Nacht worden uitgevoerd door o.a. de Wiener Sangerknaben, Mastreechter Staar, John van Kesteren en het Westlands Mannenkoor. 10, 28 bekende kerstliedjes door de Schellebellen o.l.v. Paula v. Alphen met o.a. Nu zijt wellekome - Stille Nacht e.v.a. 7.90 de Mastreechter Staar, Pro Musica, Haags Kinder koor, Westlands Meisjeskoor e.a. zingen 12 geliefde kerstliederen. 10. 24 beroemde kerstliederen uitgevoerd door 13 Ver enigde koren Haarlem, Koor van het Leger des Heils, Damrakkertjes,, Caroline Kaart, Aafje Heynis e.v.a. 2 l.p. 21,— met Marco Bakker, Vera Lynn, Mieke Telkamp, Mar- tine Bijl en het Residentie Kerkkoor. 18,50 Bing Crosby zingt Silent Night, White Christmas, Jingle Bells e.v.a. 12,50 met o.a. Jingle Bell Jingle, Santa Claus is comin' to town en Rudolph the red-nosed reindeer. 10. wensen U Anita Kerr, Pat Boone en The Mills Bro thers met de meest bekende Engelse kersliederen. 10,— een grandioze verzamel l.p. met o.a. Mastreechter Staar, Harry Secombe, Vico Torriani, Wiener Sanger knaben en Paul Mauriat. Exclusief bij ons 4,95 met o.a. Stille Nacht, Heilige Nacht, Adeste Fidelis en Fröliche Weihnacht. 10, the Singers Unllmited zingen: Deck the Halls, Silent Night, Joy to the World e.a. 21,—» 24 artiesten - onder wie Fritz Wunderlich, Hermann Prey en Peter Alexander - en verschillende kinder koren, spelen en zingen de allermooiste kerstliederen Speciale aanbieding: 2 l.p. van 21,50 nu 12,90 van Bach, uitgevoerd door o.a. Agnes Giebel, Dieter Ellenbeck, de Westfal.ische Kantorei en. Arno Schön- stedit. 10. opgenomen jn de oude kerk te Amsterdam, uitge voerd door Feike Asma. 15,90 van Torelli, Corelll, Manfredirvi en Locatelli uitge voerd door I Musici. 15. Kerstmuziek van o.a. Bach, Handel, da Palestrina, Coreili en Manfredini uitgevoerd door I Musici, Lon- don Symphony Orchestra Arno Schönstedt e.v.a. 3 l.p.'s in stijlvol uitgevoerd klapalbum. 29,— J. S. Bach o.l.v. Eugen Jochum. Solisten: Elly Ame- ling, Hermann Prey e.a. 3 l.p.'s tot 1-2-74 49,— daarna ƒ74,70 Bach's vioolconc. in A en dubbelconc. in D, gespeeld door David en Igor Oistrach. Beethoven's pianoconcerten 1, 4 en 5 uitgevoerd door Eschenbach en Kempff. Mozart's pianoconcerten nr. 17 (KV 453) en 21 (KV 467) door Géza Anda. Mozart's Requiem KV 626 door o.a. Lipp, Dermota en Berry o.l.v. von Karajan. Strawinsky's Le Sacre du Printemps, Berilner Phil- harmoniker o.Lv. von Karajan. Tchaikowsky's vioolconc. D.-Dur/Capriccio Italien met Ferras, oi.v. von Karajan. Dvorak: Celloconcert - Tchaikovsky: Rococo-varia- tïes met Rostropovfltsch. Al Al Al Al Al

Soester Courant | 1973 | | pagina 9