Abonnement Soester Courant wordt niet duurder Politie adjudant Van den Berg nam afscheid Soester Ziekenomroep AROS loopt vuur uit de sloffen Donderdag 20 december 1973 52e jaargang no. 17 1 itgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 11152 - Postgiro 120150 Tentoonstelling Artishockgebouw Geheimzinnige telefonist opgespoord Bevordering hij de politie Op Oudejaarsdag na 21 uur geen busdiensten meer Concert Oude Kerk te Soest Kerstdienst in de Ichtuskerk Leden Artishoek niet eens met gemeente Voorzitter Lichtveld kondigt vertrek aan ,.MAN-Soest" richt klachtenbureau op SOESTER COURANT VOLGENDE WEEK OP VRIJDAG Sportinstuif Courantenpapier 29% duuriler per 1 januari 1971 Vrijwillige medewerking abonnees als tegenprestatie Het oog gericht op Brandt's blik van oost naar west Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9.— Verschijnt Iedere donderdag SOF STER COURANT De ziekenomroep A.R.O.S (Algemene Radio Omroep Soest) was gisteravond woensdag 19 december 1973 weer aktief voor de patiënten in ziekenhuis Zonne gloren en het bejaardencentrum Groot Engendaal. De jaarlijkse volkskerstzang vanuit de Julianakerk in Soestdijk werd voor het eerst „live" uitgezonden via een door de P.T.T. geschakelde lijnverbinding, welke dure verbinding door de eigenaar van „De Platenhoek" bekostigd is. De A.R.O.S. heeft dit werk niet voor niets gedaan, blijkens de reaktie van een patiënt in Zonne gloren: „Je voelt je er helemaal bij betrokken en nu vooral nu je ziek bent kan je wel wat afleiding ontvangen. Fijn hoor dat die mensen dat werk doen!" De A.R.O.S. laat het hier echter niet bij. Na de St. Nicolaasfestiviteiten en de volkskerstzang van woensdagavond komen de Kerstuitzendingen. Op eerste kerstdag gaat de A.R.O.S een drie uur durend programma brengen met de naam „Met vriendelijke kerst groeten". Het reportageteam gaat dan een dag tevoren op pad naar de fami lie van patiënten, die met de Kerstda gen in het ziekenhuis liggen. De familie; kan op deze manier een groet of even tueel een kerstwens uiten, vergezeld van een verzoekplaat. Tweede kerstdag zijn alle A.R.O.S.-le- den in touw voor het programma .Kerstfeest met de A.R.O.S.". Bij dit programma zijn de patiënten aanwezig in de toneelzaal van ziekenhuis Zonne gloren. Het accordeonorkest „de Lucky Stars" uit Hilversum omlijsten een pra- gramma van muziek, zang en spel. Na dit programma gaat de A.R.O.S. nog drie uur door met de verzoekplaten. Tot besluit van deze nevenaktieviteiten (buiten de normale uitzendingen welke gewoon door lopen) tijdens de feest dagen is er Nieuwjaarsdag het pro gramma „Dag 1973, Goeiedag 1974". Een programma dat 6 uren gaat duren In dat programma wordt de A.R.O.S.- top 50 (dat zijn de 50 meest gevraagde platen van het jaar) gedraaid. De muziek in dit programma zal om lijst worden door intervieuws met be- De Aros-zicken omroep in bedrijf. Links Martin Vrcdevcld. rechts Lecn- dert van den Berg. kende persoonlijkheden uit Soest e.o. welke in de A.R.O.S.-studio aanwezig zullen zijn. Dit alles kan worden gerealiseerd door de financiële steun van veel Soester inwoners. De A.R.O.S. echter staat nu voor een grote verbouwing van de studio dus zij kunnen best een paar donateurs(trices) gebruiken. Met ma teriële steun voor bijvoorbeeld de ver bouwing is de A.R.O.S. ook blij. Onze Soester ziekenomroep is ook tele fonisch bereikbaar tijdens de uitzend tijden t.w. zondags van 15.00-18.45 uur, dinsdags, donderdags en vrijdags van 19.30-21.00 uur en zaterdags van 17.15 tot 18.45 uur. Als u iets wilt weten, donateur(trice) wilt worden of op een of andere ma nier uw diensten wilt aanbieden, dan kunt u bellen ziekenhuis „Zonneglo ren". tel. 19744 en vragen naar de A.R.O.S.-studio, toestel 253. Vrijdagavond om half negen wordt door Hans Bruggeman in het Arti shockgebouw aan de Steenhoffstraat de tentoonstelling geopend van wer ken van de beeldhouwer Joop Hol landers en de schilder Rob Brandes. Deze tentoonstelling is tot en met 18 januari a.s. dagelijks geopend (ook op de feestdagen) van 14 tot 17 uur. Uit zondering daarop is zondag 6 januari, dit in verband met het zondagmiddag kamerconcert. De 26-jarige Hilversumse boekhouder L. J. S. heeft aan de politie bekend 25 a 30 keer Soester dames lastig ge vallen te hebben met een verhaal over de huwelijksontrouw van hun echtge noten In vier gevallen had hij zelfs aangebeld en dat is hem noodlottig geworden. Hij werd in Utrecht her kend door een van deze dames, die het kentekennummer van zijn auto noteerde. Dat kenteken bleek te zijn afgegeven aan een autoverhuurbedrijf in Naarden en via dit bedrijf kon de man worden opgespoord. Zijn „werk terrein" beperkte zich uitsluitend tot Soest. Wraakgevoelens, naar aanlei ding van een hem overkomen soort gelijk geval, schijnen de reden te zijn van zijn typisch gedrag. KANTMAN. De adjudant van politie, de heer A. M. van den Berg, die per 31 decem ber a.s. de dienst gaat verlaten in verband met het hem verleende func tionele leeftijdsontslag, wordt, opge volgd door de brigadier, de heer P. Dorst functioneel leeftijdsontslag, officieel afsc Hij had er nooit over gepiekerd, óók n A. de Raadt hem vóór de oorlog strikt na de oorlog was dat er van gekomen lukkigen uit de 250 sollicitanten. De scheidende adjudant werd eerst toe gesproken door de burgemeester, die hem een „bijzonder mens" noemde, omdat hij voorgoed „de bult overgeko men was. Zij zei ervaren te hebben dat „men in Soest dat een hele stap vindt". De heer Van den Berg, een geboren en getogen Soester, woonde aanvankelijk in Soesterberg waar hij voorbestemd leek in de slagerij van zijn vader te gaan werken. Na zijn dienstneming oij de luchtbeschermingsdienst, werd hij als hulpagent aangesteld, en volgde la- heid nam. et toen de toenmalige politic-adjudant voor de luchtbeschermingsdienst. Pas en behoorde hij onder de twaalf ge- ter zijn vast dienstverband met de po litie. De burgemeester prees hem als een man die veel voortreffelijk werk gedaan had en kon terugzien op een uitstekende staat van dienst. Zij wenste hem namens het gemeentebestuur vele goede jaren toe en bood hem de Win- kler Prins Wereldatlas aan. Ook de heer H. G. Scholtmeijer, de korpschef, ging terug in de geschiede nis en vond van de heer Van den Berg dat hij steeds de bereidheid had ge toond mensen te helpen en te bescher men. „U behoort tot de generatie die de bouwstenen heeft aangedragen waar door de generatie van nu in vrijheid kan leven". Hij memoreerde dat de ad judant geen specifieke voorkeur had gehad en vele jaren had dienst gedaan bij de recherche. Namens het korps bracht hij hem dank, waarin de heer Scholtmeijer ook het „thuisfront" be trok. Die dank werd onderstreept met het aanbieden van een electrisch kof fiezetapparaat. De voorzitter van de Soester Politie Sport Vereniging, de heer W. van den Brink, huldigde de heer Van den Berg als een trouw lid en vergeleek hem met een doelman, rustig, kalm en be scheiden, „eën man die uitblonk in het positiekiezen en het opstellen". Hij was De n.v. Vervoersmaatschappij Centraal Nederland zal op maandag 24 alsmede op maandag 31 december a.s. de dienst als op zaterdag uitvoeren. Op Eerste en Tweede Kerstdag, als mede op Nieuwjaarsdag wordt de zon dagsdienst uitgevoerd. Op Oudejaarsdag, 31 december, zal na 21.00 uur geen dienst meer worden ge reden met dien verstande, dat om 21.00 uur de laatste bussen van de eindpun ten vertrekken. Op donderdag 27 en vrijdag 28 decem ber wordt door Centraal Nederland de dienst als normaal, van maandag tot en met vrijdag, uitgevoerd. Op 7 januari, de ingangsdatum van de benzine-distibutie, zal Centraal Neder land ruim 500 bussen, dat is ongeveer 20% meer dan normaal, op de weg brengen. Daarvoor zijn kontakten gelegd met tourwagenondernemingen en afspraken gemaakt voor de inzet van bussen, ter wijl bovendien bussen die op de nomi natie stonden op korte termijn te wor den vervangen, nu een extra beurt krijgen en technisch weer in prima staat worden gebracht. Het maandelijks concert in de Oude Kerk te Soest zal ditmaal plaatsvin den op zaterdag 22 dec. om 8.15 uur. De uitvoerenden zijn: Chrystal Cochi- us en Adriaan Bonsel, fluit; en Jan Jansen, clave-cimbel. Uitgevoerd worden werken van J. S. Bach (Trio-sonate in G voor twee fluiten en clavecimbel; en de derde Engelse Suite voor clavecimbel); Dom. Scarlatti (sonates voor clavecimbel) en J. J. Quantz (triosonate voor 2 fluiten en clavecimbel). Toegang ƒ4, Op de vorige week gehouden ledenvergadering van de kunstenaarsvereniging Artishoek hebben de leden een motie van bestuurslid Jan Visser aangenomen, waardoor de twee Artishockleden, die zitting hebben in de beheerscommissie, er a la minute uitstappen. Oud-voorzitter Ben Joosten en de huidige voorzitter Wim Lichtveld hadden hun bedenkingen egen de motie, die naar hun mening, bü aanname de mogelykheid inhield dat de gemeente eenzydig de regels gaat bepalen. activiteiten als de poppenkastvoorstel lingen en de thema-ochtenden. Het zou zelfs twijfelachtig zijn of deze in het komend seizoen kunnen worden voort gezet. De Lnhoudelijk-zakelijk leider André Oudheusden deelde mee, dat er mo menteel 486 mensen deelnemen aan 41 cursussen en dat wekelijks 24 docenten circa 74 uur les geven. Nelleke Streefkerk en Harry Witte werden, respectievelijk als secretaresse en als verantwoordelijk man voor de sociëteit, in het bestuur gekozen. Voor zitter Lichtveld kondigde zijn vertrek aan. Hij had geen tijd meer, maar zei nog enige maanden te zullen aanblijven totdat de commissie een opvolger heeft gevonden. Op de Tweede Kerstdag om 10.30 uur houdt het interkerkelijk evang. komi- té een samenkomst in de Ichtuskerk met als spreker ds. J. Poort uit Ois- terwijk. Aan deze samenkomst wordt medewerking verleend door het Zui derkoor te Huinen/Putten o.l.v. de heer E. van de Kamp Organist is de heer J. Kruithof te Soest. Voor verde re bijzonderheden, zie de advertentie elders in dit blad. De aktiegroep MAN-Soest (Milieu Ak- tiecentrum Nederland) gaat een klach tenbureau oprichten. Dat delen zij mee in een lijvig stencil dat thuisbe zorgd werd bij alle weigeraars van de milieubelasting. Naast uitvoerige uiteenzettingen dat met reden de actie „weiger de milieu belasting" wordt voortgezet, (de Eem is immers nog niet schoon en de indu strie gaat door met vervuilen) worden ook zaken als de oliecrisis. Molen straat paraat en de rol van de ge meente bij het innen van huur van gemeen tewoningen, behandeld. Door het oprichten van een klachtenbureau wil men die mensen met elkaar in kontakt brengen, die klachten of pro blemen gemeen hebben. De contactadressen zijn Speenkruid straat 49 en Van Goyenlaan 152 Ir. Wim Lichtveld „Geen tyd meer" De leden hebben dit willen voorkomen door direct een nieuwe commissie van gebruikers in te stellen, die zelf regels gaat opstellen en die rechtstreeks wil onderhandelen met het college van b. en w. om de zaak alsnog tot een goed einde te brengen. De culturele com missie zou hierin een bemiddelende taak kunnen hebben. De sfeer binnen de vereniging liet vol gens de leden veel te wensen over; de actieve inbreng is sterk teruggelopen, evenals de publieke belangstelling voor In verband met de twee kerstdagen, die volgende week vallen op dinsdag en woensdag, Is het ons niet mogelyk de Soester Courant te doen verschynen op donderdag «7 december. Ons blad van volgende week, dat tevens het oudejaarsnummcr is, waarin de nieuwjaarswensen worden opgenomen, zal daardoor één dag later verschynen op vrydag 28 december. REDACTIE SOESTER COURANT altijd bereid mee te werken en toonde zich de laatste jaren actief als schaker. Hij wenste hem een goede pensioentijd toe en bood namens de SPSV een schaakbord aan. Mevrouw Van den Berg kreeg een doos bonbons. De heer P. H. Mariens sprak namens de katholieke politiebond St. Michael. Hij dankte de heer Van den Berg voor zijn trouwe lidmaatschap ,,u spaarë< ons de gerechtvaardigde kritiek niet" en bood een enveloppe met tegoedbon voor twee tuinstoelen aan en aan me vrouw Van den Berg een boeket bloe men. Wegwezen In zyn dankwoord zei de heer Van den Berg erg tegen deze dag opgezien te hebben. Er was echter ook voor hem geen ontkomen aan. Zijn diensttijd overziend constateerde hij dat hy „be wogen was geworden" om bij de poli tie te gaan. In de vijftiger jaren, had hy behoord bij de zogenoemde groep „hoofdagent zonder vooruitzichten". Dat had uiteindelijk gelukkig anders uitge pakt en hy was dankbaar de dienst als adjudant te kunnen verlaten. Met groot realisme zag hy de toekomst te gemoet die zou liggen tussen het pes simistische „afgelopen en het zijspoor" en het optimistische „de gouden tijd breekt aan". Hij had veel reden tot dankbaarheid en tevredenheid, nu hij in gezondheid zijn 'aak mocht neerleggen. Dank bracht hij aan de burgemeester, wier komst hij bijzonder op prijs stel de; „het is een mooie traditie in Soest, die gehandhaafd moet worden". In zijn dankwoord aan de heer Scholt meijer herinnerde hij aan hun beider begintijd bij de Soester politie; „u ver diende als gediplomeerd inspecteur, te werk gesteld bij de administratie 14 gulden per week en ik als agent 24 gulden". Hij roerde de personeelsbeoordeling aan, het feit dat hij in 1949 een all round politieman werd genoemd („men zal later wel tot een gematigder oor deel zijn gekomen"), de onenigheid met de korpschef over het gevolgde benoe mingsbeleid, een probleem dat later ge heel uit de wereld geholpen werd. Dank bracht hij ook aan de heer Van den Brink (,.u weet van heel weinig nog heel veel te maken"), die hij een centrale figuur in het korps noemde waarbij men altijd terecht kon („dat moet ook maar eens gezegd zijn"). Dank ook aan de heer Mariens en dp collega's en de vertegenwoordigers van de recherche uit Amersfoort. Zeist en Hilversum alsmede de soeurhondenee- leider. die de afscheidsbijeenkomst bij woonden. De heer Van den Berg be sloot. zijn toespraak met „en nu inpak ken en wegwèzen" .waarna de genodig den nog geruime tijd bijeen bleven. Zaterdag 29 december a.s. is er geen sportinstuif in de sporthal Beukendal. Zoals uit diverse publicaties in de landelijke en regionale pers gedurende de afgelopen weken is gebleken, zullen de fabrikanten van courantenpapier middels een rigoureuze verhoging van hun prijs met 28 in één klap de achterstand inhalen. Dat dit gevolgen heeft laat zich denken. Zo zullen alle dag- en weekbladen met ingang van 1 januari 1974 o.a. het abonnements tarief met 13 verhogen om deze harde klap nog enigszins te kunnen opvangen. De directie van de Soester Cou rant ziet echter voorlopig af van een verhoging van de abonnementsprijs en handhaaft deze op ƒ4,75 per kwartaal, of ƒ9,50 per half jaar, of ƒ19,00 per jaar. Zij roept daarbij echter wel de welwillende medewerking van haar lezers in bij dc betaling van het abonnement, of dat nu per giro, per bank of per in casseerder gaat. Op basis van vrijwilligheid verzoeken wij elke abonnee om, bij welke wyze van be taling dan ook, het abonne mentsgeld van meerdere kwar talen tegelijk te willen voldoen. By overschrijving via bank of giro gelieve U dit te vermelden op uw opdracht aan deze in stellingen, terwijl onze incasso medewerker de „kontant-beta- lers" na 1 januari 1974 graag de gelegenheid geeft om bij de betaling van het eerste kwar taal 1974, ook het tweede en eventueel derde en vierde kwartaal van 1974 te voldoen. Hiervoor geeft hy een over zichtelijk betalingsbewijs af. Hiermede bespaart U onze medewerkers, zowel in de bin nen- als de buitendienst, perio diek een grote hoeveelheid kostbaar werk en eigenlijk re kenen we er een beetje op dat het slechts voor weinigen een bezwaar is om b.v. twee kwar talen tegelijk te betalen. De lezers, die liever niet per kwitantie betalen, verzoeken wij het abonnementsgeld nu per omgaande te willen over maken op onze postgiroreke ning 126156 of op één van onze bankrekeningen by de Nedcr- landsche Middenstands Bank (rek.nr. 68.43.10.805) of de Rabo Bank (rek.nr. 35.99.20.950), bei den te Soest. Indien U ty'dig overmaakt kun nen wij voorkomen dat U een kwitantie wordt aangeboden, waarvoor de incasso-medewer ker dan vergeefs bij U aanbelt. Onder het motto „De Soester Courant in 99 van de 100 ge zinnen" blijven wy ons ook in de toekomst „druk maken" voor een volwaardige plaatse lijke krant. Van deze gelegenheid maken wy tevens gebruik alle lezers en adverteerders van ons blad van harte prettige kerstdagen en een voorspoedig 1974 toe te Bondskanselier Brandt krijgt het las tig in zijn eigen land. Het duidelijkste teken hiervoor zijn de opiniepeilingen die erop duiden dat zijn SPD nu bij verkiezingen nog maar 38 procent van de stemmen zou krijgen in plaats van bijna 46. Dat betekent niet dat de of ficiële christendemokratische oppositie er zoveel zijde bij spint, want de gro te winnaar zou de liberale FDP zijn, Brandts koalitiepartner, die op een procent of tien zou mogen rekenen. Dit is geen ontwikkeling die in de SPD met vreugde wordt gezien. Men is daar ook vol ergenis over de vijf ministers met zware portefeuilles die Brandt aan de FPD heeft gegeven, waaronder binnenlandse, buitenlandse en ekonomische zaken. Niet dat deze bewindslieden versto ken zouden zijn van talent, integen deel. Maar ze zijn van nature uiter aard niet erop uit om een socialisti sche politiek te voeren, het zijn libe ralen. Zodat in de SPD meer en meer wordt gezegd dat Brandt geen socia listisch kabinet aanvoert, maar slechts eentje dat alleen maar een beetje be ter is dan een van de christen-demo- kraten. Waarbij men Brandt dan voor al verwijt dat hij niet in staat is. of geen zin heeft, zijn team naar zijn hand te zetten Ongekend is ook dat de tweede man in de partij, Wehner, dit jaar brak met de traditie die zegt dat de koali- tiepartijen bij alle kritiek de persoon van de kanselier nimmer betrekken. Nu is Brandt een politikus in hart en nieren en het is wel zeker dat hij niet passief zal blijven toezien hoe zijn eigen positie, die van zijn partij en die van zijn kabinet worden uitge hold. Hij heeft net in Praag de over eenkomst getekend waardoor de be trekkingen met Tsjechoslowakije weer zijn genormaliseerd. Er zijn wel een paar haken en ogen van niet geheel ondergeschikt belang gebleven over de vertegenwoordiging van west-Ber- lijn, maar kennelijk wenst Brandt daarover nu niet meer zo'n ophef te maken. Met dit akkoord is nagenoeg zijn Ostpolitiek afgerond, de paar losse einden die er nog zijn kunnen minister Scheel en staatssekretaris Bahr mak kelijk vastmaken. Daarmee heeft Brandt ook een doel bereikt dat hij zich had gesteld: de bondsrepubliek is VN-lid, staat weer in normale betrek kingen met alle landen, is kortom niet meer een bijzonder geval, een niet ge heel komplete staat. Dit laatste heeft hem geremd in zijn buitenlandse poli tiek, die hem vanouds nader aan het hart heeft gelegen dan de strikt bin nenlandse. Nu die remming is verdwenen, ver wacht men in Bonn dat de kanselier zijn blik van het oosten wendt naar het westen. Waarbij een eerste stap zou zijn een wat steviger rol te gaan spelen zowel in de EEG als in de at- lantische gemeenschap. Tot dusver heeft Brandt in dit gezel schap vrijwel steeds de voorrang ge laten aan de heren Pompidou en Heath - tekenend is nu echter wel dat voor Brandt ongekend vasthou dend door de kanselier over de soli dariteit in de EEG gesproken wordt, als het ware dwars tegen de Frans man en de Brit in. En de taaiheid van Brandt moet men niet onderschatten, vooral als hij min of meer met de rug tegen de muur staat is hij een ;educhte vechter - het doorzetten van de Ostpolitik b.v. is zeker niet mak kelijk gemaakt door allerhande tegen stand en wantrouwen die hij eerst moest overwinnen. En Brandt staat voor de noodzaak om suksessen te behalen, wil hij zijn eigen positie en die van zijn partij binnenlands niet laten verslechteren. De europese topkonferentie wordt het beslissende moment voor hem in een poging het leiderschap van Europa naar Bonn te halen. „Niets heeft mij bewogen om by de politie in dienst te gaan; een ander heeft mij daartoe bewogen", aldus adjudant A. M. van den Berg tijdens de korps- byeenkomst van de politie, waarop hij in verband met het hem verleend Cadeau's van de SPSV voor adjudant Van den Berg (links) overhandigd door de heer W. van den Brink (rechts).

Soester Courant | 1973 | | pagina 1