£\kui Spontane steun aan bibliotheek huisman Woningbouwverenigingen houden niet van „stroop Katholiek Soest geeft haar Soester Missionarissen neer een Kerstgeschenk Antoon v. «1. Rremer, Pliilippijnen Wil van Dorresteijjn, Tanzania Koos Houdijk. West Irian Frans Lieshout. West Irian Piet Majoor, Brazilië Johan Anron. Kameroen Pees Smeele. fongo Gerard Smeele, Brazilië Serafina Wantenaar, Brazilië Leg van uw Kerstdis wat op zij De missionarissen zullen weer blij zijn W/$sJ/V£.* w; ga gezellig woonwinkelen bij Huisman h"^=i GRATIS: r Soester Courant van donderdag 20 december 1973 Raad na 13 uur vergaderen eens met begroting 1974 Xn een tien uur durende vergadering hebben de leden van de gemeenteraad vorige week de begroting voor het jaar 1974 geheel ongewijzigd goedgekeurd. Er werd wel veel en soms langdurig gepraat over allerlei zaken, maar echte uitschieten-!» kwamen nauwelijks voor. Een uitzondering daarop was het debat over de Stichting Samenwerkende Woningbouwcorporaties dat een bijzonder vinnige en diep teleurgestelde wethouder Walter te zien gaf. Zij had het toch al niet makkelijk, want de avond tevoren was zij op de politieke soos van de confessionele partijen fel en bijzonder onheus uitgevaren tegen de pers, die naar haar mening door onjuiste publikaties het werk van raadsleden belache lijk maakte en toen de retorische vraag stelde „hoe komen de partijen op die manier nog aan goede raadsleden?" Het was een dieptepunt waar tegenover stond bijvoorbeeld het min of meer vermakelijke tegenstemmen van de heer K. Levinga (PAK) op het voorstel de personeelsvereniging van de gemeente financiële steun te geven. louter omdat in de pers gestaan had dat hij de vorige keer „door de knieën gegaan was". Dat door de knieën gaan zat ook de heer J. Detmar (VVD) dwars, die ondanks „vriendelijk" verzoek of juist omdat vriendelijke van het verzoek, niet accoord ging met het beschikbaar stellen van 9500 gulden voor een milieuactle. De algemene bczorgheid om het wel en wee van de bibliotheek mondde, op voorstel van de heer M. de Groot (BR) uit in het beschikbaar stellen van de presentiegelden (19x45 gulden) voor de aankoop van boeken. Dat le vert de lezers een kleine zestig boe ken op. De heer De Groot gaf zijn stem niet aan de voorstellen enkele belastingen te verhogen; dat moest pas gebeuren ais er niet voorziene gaten in de be groting zouden vallen. Steun kreeg hij daarbij voorwat betreft de riool- en straatbelasting en de opcenten op de personele belasting van de PAK-frak- tie (de heer Van Vloten alléén riool en straat), maar bij de verhoging van de hondenbelasting stond de heer De Groot alleen. Tegen de verhoging van leges en de tarieven voor het Soester Natuurbad bestond geen enkel bezwaar. De heer B. Joosten ging uitvoerig, tè uitvoerig naar de mening van de bur gemeester, in op het subsidiebeleid, maar hij kreeg het wel voor elkaar dat er een algemene subsidieverorde ning voorbereid wordt. Onvriendelijk was de heer Joosten tegen wethouder Dijkstra, die hij met betrekking tot de beheerscommissie voor het Artishockgebouw „kameleon achtige hinkstap sprongen" verweet en de heer W. Blaauw (VVD) kreeg van de heer Joosten te horen dat hij er geen bezwaar tegen had als Blaauw zich terugtrok uit die beheerscommis sie. Replieken Het zag er, wat de tijdsduur van de vergadering betreft, in het begin zeer rooskleurig uit. toén de VVD naar aanleiding van het antwoord van het college niets te repliceren had; de prot ./christelijke fractie slechts een enkele opmerking maakte over de automatisering en de kavels voor par ticuliere woningbouw en de heer Grift van het PAK alleen vroeg naar reis kostenvergoeding voor leerlingen van scholen buiten Soest. De heer H. Jonker van D '66 zei blij te zijn te hebben mogen constateren dat de burgemeester ook meer ging voelen voor participatie democratie, maar uit die droom werd hij snel ge holpen. Die blijdschap stoelde nergens op. Verder wilde de heer Jonker de boscommissie uitbreiden tot een com missie voor het landelijk gebied en meende hij dat voor vele inwoners het bezoek aan een café iets makkelijker was dan een bezoek aan het gemeen tehuis om er een wethouder te spre ken. De heer M. de Groot (BR) had meer tijd nodig. Allereerst vertelde hij de heer Jonker dat de commissie lan delijk gebied overbodig was. omdat er al een agrarische commissie bestond. Dan sprak hij zijn ergernis uit over het botte „njet" van de wethouder van financiën op zijn verzoek supeTonren- dabele gebieden van gas te voorzien. De openbaarheid van commissieverga deringen was voor hem een aflopende zaak, omdat het doel bijna bereikt was. Er werd naar zijn mening nu ge stalte gegeven aan de openbaarheid zoals dat in de gemeentewet was aan gegeven. Hij berispte de heer Jonker over zijn al te gemakkelijke beschuldi- ging van vuilstorten in sloten door de boeren, noemde en passant de heer Van Poppelen (die afwezig was) een groot landbouwdeskundige, zei verder het snoeimes te willen zetten in de post welzijnszorg en een tegenstander te zijn op dit moment van belasting verhoging. Hij wilde niet meer dan bijsturen en hoopte dat het college met betrekking tot deze begroting, zich nog wilde bedenken. Daarbij kreeg hij in zoverre steun, dat wethouder Ebbers zei te veronderstel len dat in de praktijk wel zou blijken dat er bijgestuurd moest worden. Ver der zei de wethouder dat hij in de fi nanciële commissie en in de gascom missie wel wilde praten over de gas- aansluitingen van de onrendabele ge bieden. Die kosten zouden super hoog zijn. Wethouder De Haan zei wel mensen te kennen die drempelvrees voor een café hadden, maar niet te geloven dat men hem niet durfde te bezoeken in het gemeentehuis. Overigens had h(j veel waadering voor het nobel streven van werkgroepen die zich bezig hiel den met buitenlandse arbeiders, maar h(J dacht dat enige coördinatie van de werkzaamheden wel op z(jn plaats zou *Un. De burgemeester was verheugd met de steun die de raad gaf aan de meer jarenplanning voor het gewest Eeril landblij was zij verder met de in stemming van de raad over de gang van zaken bij de functie-waardering van de ambtenaren. Het zou naar haar mening goede resultaten opleve ren. Aan de heer Jonker zette zij daar na nog uiteen dat participatie-demo cratie uit praktische overwegingen niet mogelijk was. Er zou eventueel wel een weg gevonden moeten worden tussen de representatieve democratie en de participatieve democratie. Vinnig Nadat de begroting voor het slacht huis was goedgekeurd, kwam het wo ningbedrijf aan de orde. De heer Van Ee (VVD) informeerde nog eens naar de organisatie van gemeentewerken, die h\j in twee van elkaar gescheiden afdeling opgezet wilde zien; nieuw bouw en onderhoud. Wethouder Wal ter veronderstelde daarop dat de heer Van Ee onvoldoende inzicht had. De heer Verheus (pr. chr.) informeer de daarna naar het onderhoudsplan van de gemeentewoningen. Hij zei het „twijfelachtige genoegen" te heb ben al 2 jaar in het bestuur van de Stichting Samenwerkende Woning bouwcorporaties te zitten (de S.S.W. in oprichting), waar moeilijkheden waren in de personeelssfeer. Hij meen de dat er een aparte stichting voor het personeel van de S.S.W. moest komen. De heer J. Korte (KVP) vroeg waar de statuten van de S.S.W. bleven en de heer Grift (PAK) vond dat de nota groot-onderhoud te lang uitbleef. „Nie mand weet iets. Er zijn wel veel amb tenaren komen kijken naar de wo ningen". De heer J- Detmar (WD) informeer de naar de stand van zaken bij de verkoop van de gemeentelijke premie- woningen er bleken slechts 8 defini tieve kopers zich aangemeld te ,heb ben) en verder wees de heer Detmar op de aanwezigheid van boktor in sommige woningen. De wethouder van openbare werken, mevrouw M. Wal ter-Van der Togt, deelde mee dat het grootonderhouds plan gereed was en binnenkort zou worden aangeboden. Vervolgens be antwoordde zij de vragen over de S.S.W. Mevrouw Walter-van der Togt Zij noemde de Stichting een gemeen telijk zorgenkind, die nog steeds veel problemen gaf. Nadat provinciale be zwaren tegen de opzet overkomen wa ren, ging de stichting draaien en von den overdrachten plaats. De concept statuten werden echter nog niet on dertekend door de partijen Door steeds wisselende besturen, voorna melijk bij één van de partners, werd die ondertekening opgehouden, hoewel er sinds 3 oktober weer overeenstem ming bestond Het was nu zó dat de statuten aan de raad zouden moeten worden voorgelegd, vervolgens aan G.S. ter goedkeuring worden gezon den, terwijl er dan nog bleven de problemen in de personeelssector. Er waren twee groepen die op verschil lende arbiedscontracten werkten, voor beiden wilde zij de ambtelijke status handhaven. Haar gedachten gingen uit naar een opzet als bij de sport stichting. Zij zei daarbij niet de in druk te hebben dat de woningbouw verenigingen in dt stadium de wo ningbouw voorstonden. Raadslid Korte (KVP), voorzitter van de woningbouwvereniging St. Joseph. was het daar niet mee eens. Slechts' één van de partners was afwijzend ge weest, maar men had elkaar nu ge vonden Hij constateerde dat de ge meente het nu liet afweten. „Van de ze ontwikkelingen zijn de bouwvere nigingen totaal onkundig en zij zullen nu wel tegensputteren", veronderstel de hij. Hij vond dit niet de juiste be nadering en zei dat de wethouder op de verkeerde weg was. „Het is een zeer kwalijke zaak, zoals de wethou der het nu voordraagt", aldus de heer Korte. De heer A. van Vloten (PAK) consta teerde daarop dat zijn vermoedens ten aanzien van de SSW nu toch duidelijk waar bleken te zijn. Hij waarschuwde dat de gemeente haar eigen verant woording over de gemeentewoningen diende te behouden. Wethouder Walter gaf toe c'.at het mogelijk nu overkwam dat de ge meente dwars lag, maar de tijd drong en er moest nu iets gebeuren; „er is geen staat te maken op continuïteit bij de besturen van de woningbouwvere nigingen. We hebben jaren op onze tenen laten trappen". Zij wilde nu overgaan tot het oprichten van een gemeentelijke stichting. De bouwvere nigingen konden zich dan daarbij aan sluiten en ze gaf hén in overweging dat dan wel te doen. Duidelijk was het immers dat de verenigingen het met pro-deo krachtenniet meer aan konden; jaarstukken over 1971 en '72 kwamen niet op tafel en hoe moeilijk was niet de toewijzing van woningen als de besturen zich ermee bemoei den. Er moesten nu maar knopen doorgehakt worden. Mevrouw G- Alting-Ambrosius (WD), lid van de S.S.W., viel de wethouder bij. De heer K. Levinga (PAK) was het echter beslist oneens met de wethou der en vond dat als er knopen door gehakt moesten worden dat dan wel aan de raad en de woningbouwvere nigingen meegedeeld moest worden De burgemeester stelde daarop voor, „ik proef enige emotionaliteit" in het voorjaar een bespreking te houden met de voorzitters van de verenigin gen en het college. Mevrouw Walter: „Zachte heelmeesters maken stinken de wonden!"; en de heer De Groot; „Met stroop vang je meer vliegen dan met azyn", waarop mevrouw Walter: „De stroop staat al tien jaar op tafel!". (on)bekende huur De begrotingen van gemeentewerken en grondbedrijf passeerden daarna moeiteloos. De heer D. Hoekstra (Pr. Chr.) vestigde nog eens de aandacht op dê behoefte aan percelen Voor par ticuliere woningbouw. Hij doelde op Overhees, Klein Engendaal en Kor tend. Volgens mevrouw Walter moest d eplanprocedure gevolgd worden en dan bestonden er mogelijkheden met ariikel 19 van de wet op de R.O Ove rigens hoopte zij dat volgend jaar in Overhees begonnen zou kunnen wor den. Bij de begroting van de sociale dienst informeerde mevrouw P. Oranje-En- tink (VVD) naar de huren voor het centrum Honsbergen en de toewij zings procedure. Tot 22 december a.s. bestond er gele genheid voor aanmelding, zei wethou der De Haan, die zich niet liet ver leiden een huurprijs te noemen. Die stond wel in het voorlichtingsblad van de gemeente, dat even later aan alle raadsleden werd uitgereikt, (inklusief service 295 gulden per maand). Bij de begroting voor het gasbedrijf werden vragen gesteld over bomen- sterfte, de ombouw van oliestookin richtingen en de personeelssterkte De personeelssterkte bleek te kloppen met de organieke sterkte en de bo- mensterfte leverde geen problemen meer op; het gasverlies was landelijk gezien in Soest zeer laag. Bij de begroting van het Natuurbad werden vragen gesteld over het res taurant, (de heer Blaauw: als het niet rendabel is, dan maar sluiten); over schoolzwemmen en de inning van de lesgelden. Wat dat laatste betreft be taalde 90 van de ouders, in drie gevallen was het geld geïnd via de kantonrechter. Aan de begroting van het openluchttheater werd geen woord gewijd. Meer contributie. In verband met de tekorten van de Sportstichting drongen meerdere spre kers aan op een duidelijker antwoord van wethouder De Haan inzake de betaling door de sportverenigingen. Men was niet tevreden met z\jn op merking „dat de bomen niet tot de hemel groeiden". De wethouder zegde daarop toe bij de verenigingen binnenkort met concrete voorstellen te zullen komen. Hij on derkende dat niet alle verenigingen het juiste verband legden tussen een behoorlijke accomodatie en een rede- Wethouder De Haan lijke contributie. Op het terrein van de sportbeoefening leed men naar zijn mening in Nederland aan perfectionis me Landelijke bonden overtrokken de zaak volkomen en hij noemde het ontstellend wat men daar durfde te vragen. In het buitenland lag dat be ter. Er wordt hier nogal eens gedacht, dat de prestatie afhankelijk is van de ac comodatie". aldus de wethouder, die het betreurde dat s voor wat Soest be trof in enkele gevallen vriendelijke vragen niet geholpen hadden. De heer De Groot wilde de wethouder steunen in zijn strijd tegen de vereni gingen door de begroting terug te draaien tot op het niveau van 1973, maar daar had de wethouder geen behoefte aan. Overigens zat de kos tenstijging in de personeelslasten, de openstellnig van de gymnastiekzaal De Bunt, de sportinstuiven en de sportuitwisselingen met Soest Duits land. Vervolgens werd overgegaan tot de behandeling van de begroting van de inkomsten en de uitgaven. Vragen werden daarbij gesteld over het laten staan van de verkiezirvgsborden ten behoeve van andere mededelingen. Daar zal in dit voorjaar een beslissing over genomen worden. De heer M. de Groot meende dat de presentiegelden voor de raadsleden niet verhoogd behoefde te worden, wel stelde hij prijs op een hogere waardering van het werk door het publiek. De burgemeester meende dat dat via de pers tot zijn recht zou kun nen komen. De politie kreeg veel hulde, waarbij gevraagd werd het instituut wijkagent sneller in te voeren. Maar daar was bij een bezetting van 60 man niet veel kans op. De brandweer, Bescherming Bevolking de Volksgezondheid en de Volkshuis vesting passeerden de revue. De heer Levinga merkte op dat de bouwstroom met huren van 300 gul den per maand, niet direct sociale woningbouw genoemd kon worden. Hij betwijfelde of er wel genoeg goed kope woningen waren, zoals gezegd werd en hij betichtte mevrouw Walter ervan in gebreke te zijn ten aanzien van goedkope sociale woningbouw. Hij kreeg daarbij steun van de heer Joos ten, die zijdelings de Molenstraat aan sneed en daarvan zei, dat hij blij was dat er sprake was van beleidsombui ging „alhoewel dat eerst in Den Haag plaatsvond". De heer G. Oldenboom (Pr. Chr.) ver dedigde de wethouder en zei dat de PAK-fractie altijd al bezwaren ge maakt had tegen huren, ook jaren geleden. Toen werd er schande ge sproken over huren van 200 gulden. Soest liep in de regio voorop bij de sociale woningbouw, „de heer Levinga is pertinent onjuist". De heer Korte (KVP) merkte op dat men er nog nooit, ook in 1920 niet, in geslaagd was voor de laagste inko mens te bouwen. Daarna" verklaarde de heer M. de Groot niet accoord te gaan met de verhoging van de presentiegelden voor de leden van de schoonheidscommissie van 100 gulden tot 150 gulden. De begroting voor openbare werken leverde weinig interessante discussie op. De gierlozing in sloten kwam ter sprake, waarbij de heer Joosten zei te twijfelen aan de 'deskundigheid van de heer Van Poppelen Hij werd ge kappitteld door de heer De Groot, die hem nogal warhoofdig vond praten; („u haalt veel door elkaar") en die bovendien de heer Van Poppelen ver dedigde. De heer Detmar verzette zich tegen het geven van 9500 gulden voor een landelijke aktie ter verbetering van het milieugedrag en de heer De Groot had onoverkomenlijke bezwaren tegen belastingverhogingen. Hij kreeg steun van de PAK-fractie. St. Josephgebouw Bü het hoofdstuk „eigendommen niet voor de openbare dienst bestemd" kwam het St. Josephgebouw (Arti shockgebouw) aan de orde, waarvan de heer Verheus vond dat het t.a.v. andere verenigingen maar een grieze lige zaak was, dat er geen huur voor gevraagd werd. De heer Joosten repliceerde dat de beheersverordening niet deugde en hij weet dat aan de kameleonachtige hink- stapsprongen van de wethouder. „Hoe in 's hemelsnaam is het mogelijk dat er in de verordening staat dat de be heerscommissie toezicht moet houden op het goed zedelijk gedrag van de bezoekers aan het gebouw", vroeg hij. Blaauw: „De vergadering van de be heerscommissie zijn besloten. Hoe kunt u dat weten?", waarmee begrij pelijk werd dat de heer Joosten geen bezwaar had tegen het vertrek van de heer Blaauw. Onderwas Bij de begroting voor onderwijs ging het uiteraard ook over de school voor het voortgezet onderwijs In Soest. Na dat de heer D. Hoekstra (Pr. Chr.) ge zegd had blij te zijn met de plaatsing van de P.C.-school op het scholenplan voor 1974-'76 en daar nog aan toege voegd had geen voorstander ie zijn van een samenwerkingsschool, consta teerde de heer K Levinga (PAK) dat de achterban van onderwijs wethou der Dijkstra altijd aangestuurd had op een eigen school en bewust de sa men werkingsschoo1 haé getorpedeerd. Mevrouw P. Oranje-Entinlr (VVD) vond dat er te veel en te lang ge praat was over het voortgezet onder wijs in de afgelopen periode. Zij wilde tot daden komen, waarbij zjj niet di rect dacht aan actiegroepen, maar toch wel voor 1 februari a.s. de aan vraag voor de school b\j het ministerie deponeren. Daarna mocht er van haar wel weer gepraat worden. De heer H. Jonker (D'66) voelde iets voor actiegroepen en wilde spandoe ken leveren. Ook vroeg hij naar par tieel onderwijs in Soest. De heer G- Oldenboom (Pr. Chr.) in formeerde naar de mogelijkheid van één school voor buitenlandertjes. Wethouder Dijkstra noemde de kans op een samenwerkingsschool bijzonder gering. Hij relativeerde de kwestie door te zeggen dat hij de indruk had dat men Soest pas volwaardig vond als er een school voor vwo was. Hij noemde het een statussymbool. Par tieel onderwijs leverde in Soest geen problemen op; er waren in totaal acht Turkse kindertjes en die kregen alles op één school, bovendien was er een aanvraag voor een speciale leerkracht in zee. Wethouder Dijkstra Verder zei de wethouder dat 't hoofd- convent bezwaren maakte tegen een teveel aan scholingscursussen voor het personeel (buiten schooltijd wel te verstaan); de cursus muzikale vorming liep overigens goed, maar voor een EHBO-cursus gold het genoemde be zwaar. Er volgde nog een verward debat over een gehouden enquete, waaruit bleek dat de wethouder de heer Jonker niet begreep, maar ook van het bestaan van de enquete nau welijks iets afwist. Daarna stapte men over naar cultuur en recreatie. Bibliotheek. De heer M. de Groot (BR) had een groot aantal bezwaren; de kosten voor het muziekonderwijs waren te hoog, de aanvulling voor het fonds aankoop kunstwerken (15.000 gulden) kon ge heel achterwege blijven. Verder meen de hij dat van de volgers van de cur sussen voor beelden en vrije expressie in het Artishockgebouw een' grotere „eigen" bijdrage gevraagd moest wor den, voor de kinderboerderij 'n schér pe kostenbewaking ingesteld moest worden en informeerde hij naar de bij de Molensoos aangerichte schade en de verzorging van het vee op de kin derboerderij. Dat laatste zou geen vol ledige dagtaak zijn. In het algemeen was de heer De Groot tegen absurde onverantwoorde stijging van de kos ten voor cultuur en recreatie. Wethouder Ebbers De heer B. Joosten (D'66) had series bezwaren tegen het gevoerde subsi diebeleid en de willekeur ervan Voor de bibliotheek moest er meer geld be. schikbaar gesteld worden om uit de zorgen te komen; spullenhulp verdien de eveneens steun. De heer J. Detmar (WD) deelde de zorgen van de heer De Groot; me vrouw Oranje vond het absurd dat er 175 gulden minder gegeven werd aan de vrouwen-adviescommissie; de heer K. Levinga wilde de natuurbe- schermingswacht meer geven en ook spullenhulp beter bekijken. De heer W. Blaauw (VVD) had de indruk dat welzijnszorg in het algemeen preva leerde boven en ten koste van andere zaken, en daar was hij het niet mee eens. De heer De Haan beantwoordde de vragenstellers; de activiteiten in de Molensoos waren mislukt, maar zou den weer gestart worden met assisten tie van een beroepskracht; de kinder boerderij liep goed en de vaste kracht zou niet alleen nodig zijn voor het onderhoud van het vee Spullenhulp bewoog -dch net ter rein ran de Ze-hands handelaren en hty dacht dat er wel meer voor de artikelen gevraagd kon worden dan nu. Hij vond het wel een aardig idee. maar vond niet dat er een direct soci aal belang bjj betrokken was en ver der was het een volledig oncontroleer bare zaak. In het algemeen zei wet houder De. Haan „de vinger aan de welzjjnspols te houden". Het tekort (30.000 gulden) voor 1973 van de bibliotheek was zo maar niet ,weg te werken, dacht de burgemees ter. Het zou mogelijk gevonden moe ten worden in de vermindering van service. Op personeelskosten was het in ieder geval niet te doen en dan toxi het dus op het boekenbestand moeten gebeuren. Aan het bestuur van de bibliotheek zou overgelaten moeten worden hoe de begroting sluitend te maken. Als spontane hulp in de zorg werd toen het presentiegeld van de raadsleden beschikbaar gesteld Toegezegd werd dat een algemene sub sidieverordening in voorbereiding zou worden genomen en tot slot verklaar de de heer De Groot tegen de hele begroting cultuur en recreatie te zijn. In betrekkelijk snel tempo werd daar na de behandeling van de begroting afgesloten. De hoofdstukken 9 tot en met 14 vielen letterlijk onder de ha mer. maar toen was het ook bijna 18.45 uur. Evenals voorgaande jaren wil katholiek Soest de Soester mis sionarissen opnieuw een Kerstgeschenk geven. De kollectes in de R.K. kerken tijdens de nachtmissen en de H. Missen op eerste Kerstdag zijn bestemd voor de missionarissen van Soest, Hieronder leest u hun namen, en enkele woorden uit hun brieven. Het eerstvolgende wat ik ga doen, is een nieuw dak op mijn pastorie zetten, daarna kan ik weer gaan werken aan het plafond, en andere gedeelten, om de pastorie weer meer leefbaar te maken. Aangezien de dames in Chenzema willen gaan breien om zich voor te bereiden op de koude tijd, zullen we wol kopen. Ik zit hier nogal te rommelen met allerlei technische zaken en zo kan het gebeuren, dat dit geld prachtig van pas komt voor een acou-oplader. Moge de Heer u en ons allen enthousiast blijven maken voor wat ook Hem voor ogen stond toen Hij werkte voor een betere we reld, voor betere mensen, voor een wereld zoals de Vader die gepland heeft. Ik wil allen bedanken, die zo gul geweest zijn voor ons. en met die gift kunnen we weer eens iets extra's nemen, waar anders niets van komt. Wamt vooral na een mooie vacantie in het rijke Europa, zie je toch weer meer de armoe en het gebrek die hier nog zijn. Ze willen hier iets gaan doen voor de verbetering van hun land bouw en een betere verzorging van hun kinderen. Soms lijkt het wel, of we hier ondanks het vele werk. dat we doen, in een niet te dempen put zitten. Er is altijd iets nodig en al-tijd iets te kort. Ik werk nog steeds bij de gehandicapten in het ziekenhuis van Refice. Vooral de blinden hebben onze hulp hard nodig. Behalve dat we mensen, die het zelf onmogelijk kunnen, helpen aan een pannendak op het huis (inplaats van palmbladeren) heb ik ook een draagbare platenspeler gekocht. Daar hebben we enorm veel plezier van bij de cathechese in de H. Mis en op de jeugdgroepen. Stortingen zijn mogelijk op giro: 212775 t.n.v. Rabobank Soest, t.g.v. Missiecomité Soest no: 238790. meubelen... onoit awi^N^» //ié - VITUS-KERK HUISMAN -HILVERSUM af en toe wat moeilijk bereikbaar, maar wél de moeite waard HUISMAN-BUSSUM bereikt u zó! 3ELSTRAATVSJ 1 V p-1^** STATION NS UA. F I A Huisman meubelbaek van dik), formaat Hilversum: Groest 110 Bussum Spiegelstraat 38 todajs home makers. BATTERIJEN. - Hoe kan men de vloeistof die uit lekke batterijen komt het beste uit de batterijhouder ver wijderen? Antwoord: - Deze vloeistof is een zeer sterk zuur. Om de agressiviteit hier van te verwijderen kunt u het beste deze met water verdunnen en dan met een doekje droogwrijven. Als dit zuur eenmaal is ingevreten in de bat terijhouder. dan is er niets meer aan te doen. U ziet wel. dat een geregelde inspektie van e.e.a. zeer aan te beve len is. Om dit alles te voorkomen is het wellicht beter om batterijen van een zeer goed merk te nemen, die ge garandeerd niet kunnen lekken (bijv Philips) BANDRECORDER. - Met welke stof kan men hel beste recorderknoppen schoonmaken en met welke stof de rubber-aandruV-rol van de recorder? Antwoord: - Voor het reinigen van de knoppen en aandrukrol van een bandrecorder kunt u eigenlijk het bes te gebruik maken van een zgn. reini gingstape, welke net als een gewone tape door de recorder gevoerd moet worden (ook verkrijgbaar in cassette- vorm). Deze reinigingstape is geschikt voor 10-malig gebruik ANTIEKE BOEKEN. Waar kan men hier in de buurt antieke boeken la ten taxeren? Antwoord: - Voor het laten taxeren van antieke boeken dient u zich te wenden tot een antiquariaat. In uw omgeving kunt u zich o.a. wenden tot. Antiquariaat Van Coevorden. Varen straat 41, Soest, tel 02155-18099. Anti quariaat De Koppelpoort.. Kromme straat 77. Amersfoort, tel 03490-15687 Ant Curiosa. J G. v. d. Linden. West singel 49. Amersfoort, tel. 03490-17382 Rosenthal's Antiquariaat. L Bussum- segrondweg 4. Hilversum, tel. 02150- 47951.

Soester Courant | 1973 | | pagina 5