Bouwen aan de A. P. Hilhorstweg is aantasting van uniek vogelgebied Nieuw-Loosdrecht w van de Gemeentehof Zeker eerste 8 jaar geen weg-over-de-Eng V',: VAKANTIE 1974 DEZOMERPROGRAMMA'S ZIJN UIT!!! Dubbele Mavo aan de Koningsweg volgend jaar in gebruik Geen aula voor Pr. Willem-Alexanderschool Geen samenwerkingschool voor voortgezet onderwijs in Soest Twijfels over deskundigheid advies voor aanschaf ambulanceauto Bewoners Soestduinen in verzet tegen industriële vestigingen Uw vrouw is'n exclusieve Wiewei keuken waard! KÉÜ it- i s M -• H h - reisagenten HYPOTHEKEN Waarschuwing tegen oplichter ZIEKEN A ITO - TEL 12727 ook Evenals prot. chr. gaan nu katholieken eigen weg Ophalen Huisvuil Voor Kat-Emaille liever geen hinderwet vergunning meer Hinderwetzitting POLITIE TEL. 19444 Herenkostuum-service MUtdeimaïi Spreekuur Wethouder Pannekoeken-boerderij „DE SMICKEL" PANNEKOEKEN pannekoek. meer dan 40 soorten Levering in samenwerking met de aannemer en architect Soester Courant van donderdag 20 december 1973 - wp .H'* Tegen het voornemen een hinderwetvergunning te verlenen ten behoeve van •en aan de A. P< Hilhorstweg te vestigen rundveebedryf hebben zowel de werkgroep ontwikkeling Eemland als de werkgroep milieu van de natuurbe- Bchermingswacht Eemland bezwaar. Het gaat om een te bouwen veestal, waar' 63 koeien in zullen worden ondergebracht, op een terrein dat gelegen is in het bestemmingsplan Landelijk Gebied en waaraan een agrarische bestemming is toegekend. Beiden maakten op de hinderwetzitting die deze week in het gemeentehuis werd gehouden, bezwaar tegen de ge volgde procedure. Zij waren van me ning dat er geen kennisgeving was ge daan van het plan daar te gaan bou wen. Dat bleek evenwel niet nodig om dat het plan past in de bestemming. De werkgroep ontwikkeling Eemland stel de daar tegen over dat, als de gemeen- Wij vertegenwoordigen nagenoeg alle grote reisorganisaties. Gaarne zenden wij U geheel GRATIS de reisprogramma's toe. GEOPEND maandag t.e.m. vrijdag 9 tot 17 uur; zaterdag 9 tot 16 uur STEENHOFFSTRAAT 9a TELEFOON 16571 en 14905 Officieel K.L.M.-agent voor Soest en omgeving. (Een echt reisbureau met jarenlange ervaring, heus er is verschil) De in aanbouw zijnde stal aan de A.P. Hilhorstweg te een voorbereidingsbesluit neemt (zo als hier het geval is)' er na verloop van tijd ook een ontwerp-bestemmingsplan diende te komen.. Gebeurde dat niet dan ontstonden er onverkwikkelijke za ken als nu het geval was en dan was naar hun oordeel het planbeleid niet meer waterdicht. „Door de overmacht die zo door de gemeente geschapen wordt, wordt het voor ons wel moeilijk om tegen een hinderwetvergunning bezwaar te ma- "férlr; "tiaar de bouw niet§ in de weg ge legd wordt, terwijl deze ,twee factoren toch hauw verbonden zijn", aldus de heer J. van Arkel secretaris van de •werkgroep. Zij stellen voor een overlegsituatie te scheppen waar de betrokken partijen over de uitgangspunten kunnen praten. Chris Uiterwijk, die namens de werk groep milieu sprak, noemde het een aantasting van een in Nederland uniek en zeer waardevol vogelgebied. Natuur kenners als Rinke Tolman en Van Elmpt onderschreven deze mening. „De spoorlijn is al jaren de natuurlijke scheiding", zei Uiterwijk, „waarom wordt die lijn niet gehandhaafd?" Het gebied zou waardeloos worden als inderdaad, zoals het raadslid Van Pop- pelen hem op de politieke soos verteld had, daar nog drie tot vijf boerderijen gebouwd zouden worden.. D« leden, van de onderwijscommissie mogen van de wethouder een naam ver zinnen voor de nieuwe dubbel-mavo, die gebouwd wordt aan de Koningsweg. De school zal in september 1974 gereed zyn en wethouder Dijkstra meende dat het goed was zich nu al te buigen over de naamgeving. Een zelfde verzoek ging uit naar het bestuur van de Van der Huchtschool, de oudercommissie en de schoolraad. Verder deelde de wethouder de com missieleden mee, dat er en cursus sex- sule voorlichting voor onderwijzend personeel - gestart zal worden, zij het slechts voor leerkrachten van drie openbare scholen. Zijn mededeling dat er voorlopig geen aula gebouwd zal worden bij de Prins Willem Alexanderschool bracht de commissieleden B. Joosten (D'66) en A. van Vloten (PAK) danig in verwarring. De heer Joosten raakte bijzonder ge ïrriteerd, zei er niets van te snappen en zelf wel op informatie te zullen uit gaan. De heer C. Verheus (pr. chr.) verduide lijkte de zaak met een voorbeeld van elders. Daarbij blek, wat de wethouder overi gens ook al gezegd had, dat de noodza kelijke herstelwerkzaamheden, zoals vervanging van toiletten, vernieuwing van verwarming, electrische leidingen, plafonds e.d. wel zou doorgaan. Het ministerie stelde uit bezuiningingsover- wegingen geen geld beschikbaar voor uitbreiding. Dat bleek voor de heren Van Vloten en Joosten niet geheel dui delijk geweest te zijn. De commissie had overigens geen enkel probleem met het beschikbaar stellen van 27.000 gulden voor verbeteringen en aanschaf van leermiddelen voor de St. Theresiaschool en van 5400 gulden voor de aanleg van een tuin bij de Min. de Visserschool. Ook tegen het beschikbaar stellen van 46.000 gulden, als aanvullend krediet voor het verbe teren van het gymnastieklokaal bij de Mariaschool had men geen bezwaar. LINEAR (aflossing) ANNUÏTEIT LEVENSVERZEKERING HYPOTHEEK MAATWERK Wij adviseren eerst na uitvoerige analyse. Ons vragen-formulier ligt voor U klaar. VAN DER LANS Assurantiën Veenbesstraat 462 - Soest 02155 - 16267 Een zich achter de naam G. A. uit Wilhelmshaf en in Duitsland verschui lende man blijkt zich schuldig te ma ken aan een soort flessentrekkerij, door van nabestaanden van overledenen geld te vragen voor geleverde zaken. Bij de Soester politie werd aangifte ge daan door een inwoner uit Nieuw Ven nep die een brief kreeg waarin 175 gulden gevraagd werd voor een aan zijn pas overleden vader geleverde ho roscoop. Verzocht werd het geld over te maken op een rekening bij een bank te Wolvega. De horoscoop was noch be steld, noch geleverd Gebleken is in middels dat ook elders in het land der gelijke brieven zijn ontvangen. Er wordt door de politie een gecoördi neerd onderzoek ingesteld. Eind volgende week kan de bewonerscommissie Molenstraat het antwoord van de gemeente tegemoet zien op haar brief van 18 april van dit jaar. Daarin wordt hen namens de gemeente medegedeeld dat 34 woningen in aanmerking komen voor renovatie voor een tyd van 8 jaar en 48 woningen voor een tyd van 25 jaar. Een en ander was de bewoners Inmiddels, zy het in wat andere vorm, reeds bekend via een brief die hen werd toegestuurd namens o.a. henzelf. Deze beantwoording riep evenwel enige vragen op bij de leden van de com missie openbare werken; de heer J van Poppelen (KVP) wilde weten wat voor planologische maatregelen geno men moesten worden en hoe het stond met het voorstel de woningen te verkopen aan de huidige bewoners, terwijl de heer M. van Ee (VVD) in formeerde wanneer de termijn van 8 jaar inging en of dat consequenties had voor het plan Weg-over-de-Eng. Een gedeelte van deze vragen werd beantwoord door de heer J. Korte (KVP), die over recentere informaties beschikte dan de burgemeester, die wethouder Walter verving. Volgens de heer Korte zou er van verkopen geen sprake meer zijn. Dat zou zeer veel problemen, „ruzies", zei hij, op leveren onder de bewoners en het was ook door de bewonerscommissie af gewezen. De ruzies zouden ontstaan juist door de mogelijkheid van sloop over acht jaar en toewijzing van leeg komende woningen die tot de 25-jaren- groep behoorden. Planologisch zou er iets moeten ge beuren; de woningen zouden ingepast kunnen worden in het bestaande plan Park en ook was het mogelijk artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening toe te passen dan wel het overgangsrecht te laten gelden. Voor de heer Korte (voorzitter van de woningbouwvereniging St. Joseph) opende de inpassing in het plan en de ..woonbestemming" daardoor, per spectieven, want hij liet blijken dat de huizen dan gesloopt zouden kunnen worden voor nieuwbouw. Sloop zat er overigens toch nog in. indien de be woners de huurverhoging welke een gevolg is van renovatie, te hoog gaan vinden. De heer Van Ee hoorde niet met zoveel woorden dat het plan Weg-over-de-Eng nu van tafel was. Wel zei de burge meester dat er niet aan gedacht moest worden dat er de eerste acht ja,ar met die weg begonnen zou worden. Die ter mijn van acht jaar bleek overigens wil lekeurig te zijn. in zoverre dat het een minimum termijn voor renovatie was. Hoe de kwestie uiteindelijk geregeld zal worden, heeft ieders belangstelling dit' met het oog met de Engweg. zij het dat de belangstelling van de VVD- fractie anders gericht is dan die van KVP, Prot. Chr. en PAK., terwijl er dan ook nog een verschil in waarde ring is voor het raadslid Korte en voor de voorzitter van St. Joseph Korte. Einde „krotzooi" nadert Met de onbewoonbaarverklaring van de woning Bakkersweg 4 hadden de leden van de commissie openbare werken geen problemen. Ook niet met de ver lenging van de ontruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Eigendomweg. Wat de Bakkers- weg betreft zijn de vooruitzichten nu wel dat de beide krotten nummer 4 en nummer 6 met enkele maanden afge broken zullen zijn. Daartoe kan de eigenaar gedwongen worden. Parkeerverbod voor gedeelte Pr. Bernhardlaan Op voorstel van de ambtelijke ver- keerscommissie zal een parkeerverbod ingesteld worden voor het gedeelte van Prins Bernhardlaan aan de zijde van het politiebureau, tussen dè Van Wee- destarat en de Spoorstraat. Er wordt daar veel en langdurig geparkeerd wat niet alleen hinderlijk is voor het ver keer, maar ook een belemmering vormt voor de politie bij het bereiken van het terrein achter het bureau.' „Ene De Haan" is wethouder van Soest Wethouder K. de Haan mag gebruik maken van gemeentepapier als hij aan hem gerichte brieven gaat beantwoor den. Wel zal hij als wethouder moeten ondertekenen. Een en ander werd aan de orde gesteld door de heer M. van Ee (VVD) in de vergadering van de com missie van openbare werken. Hij had gezien dat „een mijnheer De Haan" een brief geschreven had aan de heer Kruijff, naar aanleiding van proble men rond het kraken van woningen. De burgemeester kon de heer Van Ee geruststellen, dat de heer De Haan wethouder was, en dat hij uit dien hoofde gebruik mocht maken van ge meentepapier. Een samenwerkingsschool voor voortgezet onderwijs in Soest is definitief van de baan. Dat is het uiteindelijke resultaat van vele vergaderingen van een stuurgroep gevormd door vertegenwoordigers van het openbaar-, het bijzonder/ neutraal - en het r.k. onderwijs met als voorzitter de wethouder van onderwijs de heer L. Dijkstra, Op de laatst gehouden vergadering, die 12 december plaatsvond, heeft de r.k.- groepering het af laten weten en is met de haven in zich uit de boot gestapt, Reeds in het beginstadium van de onderhandelingen, begin dit jaar, besloten de protestant-christeijjken niet mee te doen. Zij hebben een school voor voort gezet onderwijs op het scholenplan 1974-1976 geplaatst, gekregen en wel voor namelijk door het samengaan met de p.c. te Baarn. Dit onverwachte einde van de werk zaamheden van de stuurgroep deelde de heer Th. Holleman, voorzitter van de vereniging voor openbaar onderwijs en lid van de stuurgreop, mee in de vergadering van de onderwijscommissie. „Tot ongeveer half november", aldus de heer Holleman, „leken de bespre kingen het gewenste resultaat en het beoogde einddoel op te leveren. Een ad vies van een centraal bureau voor ka tholiek onderwijs dat de katholieke partner gegeven is en dezer dagen af kwam, is echter de reden geweest dat de stuurgroep heeft doen besluiten er mee op te houden". Dat door het nieu we standpunt van de r.k.-groep nu ook de vertegenwoordiger van het bijzonder neutraal onderwijs er niet veel heil meer inzag, was niet direkt de reden van het besluit. De katholieken vorm den naast het openbaar onderwijs, de poot waarop het overleg steunde. Te verwachten is dat van katholieke zijde aan het Eemland college te Amersfoort gevraagd zal worden een dependance voor een uitgebreide on derbouw te stichten in Soest. In die richting ging het advies van het r.k. centraal bureau. Dit bureau is verder van mening dat in Leusden een nieuw lyceum gesticht moet worden. Voor wat betreft het openbaar onder wijs in Soest zullen die maatregelen getroffen worden dat ook deze groepe ring aan haar trekken komt. Of dat eventueel een derde school voor voort gezet onderwijs in Soest gaat beteke nen, was uiteraard niet te zeggen. De heer Hoüeman zei te hopen dat hei ministerie, met de drie aanvragen in de hand, de samenwerking zou opleg gen. Onderwijscommissielid de heer C. Ver- heus dacht daar heel anders over. Hij betreurde het niet slagen van de stuur groep en alhoewel hij als prot. chr. zeer geporteerd was voor bijzonder on derwijs. adviseerde hij de aanvraag voor het openbaar onderwijs direct uit te doen gaan. Van samenwerking op last van hoger hand zag hij niets ko men, dat zou zijnsinziens ook in strijd zijn met de vrijheid van onderwijs. Het lag ook niet op de weg van het dage lij ksbestuur van de gemeente de mi nister te suggereren dat een samen werkingsschool dè oplossing was. Ook de heer P. - Storimans (KVP) be treurde het besluit van de r.k.-groepe- ring en adviseerde de aanvraag voor het openbaar voortgezet onderwijs di rect in zee te sturen. Zowel de heer Verheus als de heer Storimans kregen van wethouder Dijkstra de verzeke ring dat hij wat dat betreft tot het ui terste wilde gaan. De heren A. van Vloten (PAK) en B. Joosten (D'66) en iets minder provo cerend, ook mevrouw P. Oranje-En- tink (VVD) spraken hun afkering uit over het gevoerde beleid door het da gelijks bestuur van de gemeente. De heer Joosten zei alle documentatie op te zullen vragen over de in de loop van vele jaren gevoerde onderhande lingen. De heer Van Vloten sprak van een falend beleid; de aanvraag had al vele jaren geleden toen er nog sprake was van 80.000 inwoners, had moeten uitgaan. Dat had de P.C. groep immers ook gedaan, al waren die aanvragen steeds afgewezen. „Wy hebben duide lijk achteraan gehobbeld", aldus 'de heer Van Vloten. Het contact tussen de drie zuilen is met het beëindigen van de werkzaam heden van de stuurgroep niet geheel verbroken. De heer Holleman noemde de prettige samenwerking met de r.k.- groep een bijzonder positief resultaat, dat hij en ook alle anderen bestendigd willen zien in het belang van het on derwijs in Soest. Maandag 24 en maandag 31 december wordt er door de gemeentelijke reini gingsdienst geen huisvuil opgehaald. In de financiële commissie sprak de heer G. Stam (pr.-chr.) zyn gefundeerde twyfel uit over de deskundigheid die zou moeten bljjken uit het voorstel een krediet van 55.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aankoop van een nieuwe ambulanceauto. Er werden twee merken genoemd, Mercedes en Chevrolet, waaruit een kous gemaakt zou moten worden. Bij beiden was een ingrijpende verbou wing en verlenging van het chassis noodzakelijk, zo bleek uit het voorstel De heer G. Stam deskundig En dat vond de heer Stam een grieze lige zaak. Het zou de bestuurbaarheid van de wagens niet ten goede komen en bovendien waren ze eigenlijk niet berekend op de steeds zwaardere ap paratuur die moest worden ingebouwd. In het buitenland gebruikte men over al voor dit vervoer, kleine busjes, ondermeer te zien geweest op de t.v. bij de recente kaping van een vlieg tuig. De heer Stam veronderstelde dat men ook goedkoper uit zou zijn en adviseerde eens te gaan informeren op de a s. auto-tentoonstelling in de RAI. Mercedes en Chevrolet kwamen zijnsinziens in het geheel niet in aan merking voor levering, omdat zij geen goed model in produktie hadden. Ook wilde de heer Stam weten of de Rijks Automobiel Centrale in dit advies ge kend was. De heer Stam kreeg onvoorwaardelijk steun van alle commissieleden; de heer M. de Groot (BR) stelde voor het raadsvoorstel maar aan te houden, maar zover ging men op verzoek van wethouder Ebbers niet. Het krediet zal beschikbaar gesteld worden, maar voordat tot aanschaf zal worden over gegaan zal eerst de raad worden ge- informeerd. De heer J. Korte (KVP) meende dat ook de GG&GD Amersfoort gebruik maakte van een Mercedes en dat mogelijk daardoor, in verband met uniformiteit, Soest in dezelfde rich ting gezocht had. De heer W. Blaauw (WD) veronderstelde dat ook het „ogen" een rol speelde en verder werd geïnformeerd of men er wel zeker van was dat voor een verbouwd chassis de fabrieksgarantie gegeven werd. Vanavond in de raadsvergadering zal een en ander aan de orde gesteld wor den. Voor de directeur van de Kat Konversie en Adaptie Technologie B.V., de heer P. RoIIman, was het min of meer een deceptie te moeten horen dat voor zyn bedrijf in ieder geval een nieuwe Hinderwetvergunning nodig zal zijn. Op de maandag j.1. gehouden hinderwet zitting in het gemeentehuis verklaarde hy, dat het bedrijf aanmerkelijk minder p.k.'s gebruikte dan waarvoor de huidige ver gunning gold en als de omwonenden veel bezwaar maakten dan zag hij maar af van de nieuwe aanvraag en bleef hy op de oude dordraaien. Hem werd toen duidelijk gemaakt dat voor "„iedere" wijziging, vergroting of verkleining, een nieuwe vergunning no dig was en dat er voor hem geen ont komen aan was. Een achttal onwonen- den heeft inderdaad bezwaar tegen de vestiging van het bedrijf daar en trou wens tegen alle industriële vestigingen in Soestduinen. Van de Kat hebben zij lawaaihinder, maar ook stank van vrachtauto's die af en aan rijden, om dan nog niet te spreken van overlast van „fluitende chauffeurs,,' die het speciaal voor de dames onprettig ma ken in de tuin te zitten. De heer F. C. Goedhart, die namens de buurt sprak, liet daar geen twijfel over bestaan. Buiten dat vond hij het een „armzalige rottroep wat er achter onze huizen ge beurd", zoals hij zei, daarmee ook doe lend op de verwilderde toestand ron dom een gedeeltelijk verbrande loods, die bovendien, gevaar opleverde voor spelende kinderen. Van één van re omwonenden had hij bovendien gehoord dat jaren geleden wethouder Van Zadelhoff gezegd had, dat de fabriek zou moeten verdwijnen, zodra er iets aan de fabriek gewijzigd zou worden. „Die tijd is er nu en laat de gemeente de fabriek nu rnaar ver plaatsen", aldus de heer Goedhart. Voor de heer Rollman was het een kwestie „van de kip en het ei", wie was er het eerst. Naar zijn mening de fabriek, die daar reeds in 1919 opge richt werd. De woningen kwamen la ter. Hij vond het merkwaardig dat wethouder Van Za delhof f iets derge lijks gezegd zou hebben, temeer daar indertijd door hem op overplaatsing was aangedrongen. „Maar de gemeente kon toen niet en kan nu niet daaraan meewerken", dacht de heer Rollman. De bezwaren vond hij begrijpelijk, maar men was ertoe gekomen om de schoorsteen die ver boven de omgeving uitsteekt, en indertijd op last van de Kroon gebouwd moest worden, af te breken. Gebleken was immers dat niet zij de oorzaak waren van de gerucht makende bomensterfte, die tot in de hoogste instantie was uitgevochten. Het vermogen van het bedrijf was intussen verminderd van 88 electromotoren met 368 pk tot 73 motoren met 329 pk. Voor de heer. Goedhart deed dat alle maal niets ter zake en hij zei zijn actie te willen voortzetten totdat ook de Dalco en desnoods het Jessurun- kamp verdwenen was. Maandag 7 januari 1974 wordt er in het gemeentehuis om negen uur een openbare zitting betreffende de hinder, wet gehouden betreffende een ver zoek van de heer C. J. Engberink, Laanstraat 23 te Soest, om een ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een loodgietersbedrijf op het perceel Laanstraat 23 te Soest. Adv. Niet helemaal ongelijk heeft men als men zegt: „Middelman-Mode" zou Ser vice-Mode moeten heten", maar wat voor Middelman beslist niet overdre ven ls, is de naamgeving „Herenkos tuum-service". want wat betekent dat bij Middelman? U belt (02155) 12424 en een modedes- kundige van Middelman's „Herencos- tuumservice" komt GRATIS bij U thuis om U een herencostuum te laten uit zoeken in de prijs die U past U ziet: weeT zo'n echte Middelman service. P.S. Een grote sportieve kollektle win terjassen hang ook voor u klaar. Mevrouw M. C. P. Walter is verhin derd donderdag 27 december haar ge bruikelijk spreekuur te^ houden. De heer J. J. Ebbers kan maandag 24 december geen spreekuur houden. nodigt U uit gezellig te komen eten op „De Deel" met uw hele gezin. Zelfs voor de kleinste hebben wy een Keuze uit Geopend zondag en beide kerst dagen van 12.00-20.00 uur. LANGE BRINKWEG 26 - SOEST TELEFOON 02155-16527 Wiewei (or het industrieterrein) Telefoon 02158 -1844. Volg vanui? Utrecht en Hilversum de borden Loosdrecht-vlieqveld V wiewei keukens \-§ jyjB-rn™r5(tTT.»-co>.vnw Op de Wiewei permanente keukenshow ziet u 30 keu kens van gerenommeerde merken als voorbeeld van wat Wiewei voor uw vrouw kan doen. U bent hartelijk welkom van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 17 uur. De toegang is vrij en... praten kost niets.

Soester Courant | 1973 | | pagina 7