OP HOMEE JEANSSHOP REEHORST - Supermarkt „Willink" het boek van de maand iS>cl\oemaker - antenneteckniek SOEST „de Spiekersjop" TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT 10 stuks grote OLIEBOLLEN259 OOR NGEN ES Soest - Telefoon 12792 Soesterberg - Telefoon 03463-1587 Bedenkingen tegen aankoop en plaatsing van een kunstwerk te Soesterberg Geld anders besteden om leefbaarheid te verbeteren Aanrijding VERKEERSSPIEGEL WftA. te Spaans Engels - Frans - Duits Italiaans - Nederlands SPREEK DE VREEMDE TAAL INTENSIEVE KURSUS 20 WEKEN Kamer van Koophandel Amersfoort adviseert verschuiving werktijden om openbaar vervoer te ontlasten ZIJN LEVEN - ZIJN WERK In één woord een grandioos boek BOEKHANDEL SOESTERBERGSESTRAAT 51 b U. busstation - TELEFOON 14071 500 gram GEHAKT, half om half 325 500 gram RUNDER GEHAKT495 150 gram FILET D'AMERICAN 185 Kroketten - Bitterballen - Snacks en diverse soorten salades Koopmans TARWEBLOEM, heel kilo Grote fles SLAOLIE, nu Grote pot AUGURKEN, inh. 3/4 liter 200 gram CHAMPIGNONS 109 159 139 98 10 stuks extra grote SINAASAPPELS Stefano SHERRY, 3 flessen 24 flessen AMSTEL PILS 24 flessen BAVARIA PILS 209 12,50 9,75 7,35 Directeur van Artishoek heeft meer dan een dagtaak Uitbreiding van vaste staf noodzakelijk Champge-wijn Soeeter Courant van vrfjdag 28 december 1973 Eigendomweg woonbaar ver- Bakkers weg 4 van de sta- Lichamelijke en de heer ezwaar tegen jaar voor het Stichting. Er stemd en met sage gehand- eer De Haan, internationaal ;er hoge leef- >leven zitten", a dagvaarden teigeningsplan v van grond, de heer H. E. ac. Hermant B.V. te Am- aan de Ge- 9ANDEL EN OORT houdt 17 uur. voor n tingen. zit- ren van een voor het in n grond, ge- laan. M, van Ee aken die tot n. De aan- n Hoogevest :evraagd de te mogen iet begin af :ei de wet- t maar eens t" dat met Kortend te ie van ge- nken en er dat er bij slagen was. as ook niet plan was, e volledige in Poppelen in van een verhuur met der belan- euzen. en van een e zaken, rd de heer n van me- artikel 72 1920 aan J)e School ir het aan- ■finister de aar stellen •effen van iet water- werd be- gronden, de Veen- >t de heer met de lagen- de Voor een boek over een van de belangrijkste Nederlandse kunstenaars van ome tijd zijn natuurlijk verschillende vormen denkbaar. Bij „Willink" is het van groot belang dat de schilder zelf geraadpleegd kon worden en daar is optimaal gebruik van gemaakt. Het boek geeft dan ook geen diepgravende, kunsthistorische uiteenzetting, maar in de eerste plaats de schilder zélf; zjjn herinneringen, zijn opvattingen, hoe hjj tot zijn schilderijen komt - waarbij dan heel wat hoogdravende interpretaties sneuvelen. Natuurlijk vormen de schilderijen de ruggegraat van dit boek; practisch het gehele oeuvre vindt men in kleur of zwart-wit afgebeeld. Het is voor de eerste keer dat zijn werk zo kompleet werd verzameld. Uitgever en ontwerper hebben ernaar gestreefd een bladerboek te maken. Waar men het boek ook opent zal men een min of meer op zichzelf staande tekst kunnen lezen en uiter aard altijd wat te bekijken hebben. De citaten van Willink zelf staan ver meld in het tweede gedeelte van het boek. Deze geven de mening van Wil link in 1973 weer, vandaar dat ze achterin het boek werden opgenomen. De weergave van de schilderijen in Een doek van Willink uit 1946 „Gezicht op een stad", In eigendom van de gemeente Nijmegen kleur kan welhaast optimaal genoemd worden. Een belangrijk aspect van dit boek is ook, dat voor het eerst een soort „Köchel-Verzeichnis" van Wil links schilderijen werd samengesteld. Vele schilderijen werden afgebeeld, de niet gereproduceerde worden wel chronologisch vermeld. Tot 20 januari loopt in het museum Boymans-Van Beuningen te Rotter dam een tentoonstelling van werken van Willink. De in Soesterberg wonende kunstenaar Hans Timmer stelt een vijftal vragen aan de commissie culturele zaken met betrekking tot de aankoop en plaatsing van een kunstwerk op het Van Maarenplein. Het gaat om een voorstel daar een copie te plaatsen van het beeld „Phoenix" van de beeldhouwer Willem Reders, waarvan de heer Timmer op voorhand zegt dat h\j overtuigd is van de belangrijkheid van Reyers voor de Neder landse beeldhouwkunst. Omdat er gesproken wordt van een copie, vraagt hij wie die gemaakt heeft öf dat het soms gaat om een 2e of 3e afgietsel in brons en zo ja waar en wanneer dat dan gegoten is. Als het geen afgietsel is dan vraagt de Steenhoffstraat 66 - TeL 18644 heer Timmer of in het bedrag dat ge vraagd wordt (20.000 gulden) ook het honorarium zit van de copiïst. Hij vindt overigens de prijs van 20.000 gulden voor een 2e of 3e afgietsel wel hoog, maar zegt daarvan, dat het be grijpelijk is als men persé een belang rijk werk van een belangrijk kunste naar wil verwerven. Dat persé verwerven is zijnsinziens verantwoord als de gemeente bezig is een verzameling van moderne beeld houwkunst aan te leggen, waarin dan een werk als dat van Reijers niet mag ontbreken. De uitgave lijkt hem min der verantwoord als het gaat „om een beeldje te plaatsen op een onbelangrijk plefnitje dat buiten alle verkeer ligt". Hjj vraagt zich ook af of de bewoners van het Van Maarenplein hierin wel gekend zijn; „Vinden zij dat fjjn? Wil len zjj graag dat er een belangrijk bedrag wordt uitgegeven voor de ver fraaiing van alleen hun pleintje, waar, behalve de bakker en de melkboer, alléén zij het genot van hebben?", al dus de heer Timmer. Hij zegt van mening te zijn dat om de deelbaarheidvan Soesterberg te verbeteren in de eerste plaats' wat ge daan zou moeten worden aan het „saaie Dorpsplein". Daar zou een le vend centrum van gemaakt moeten worden en daaraan zou de 20.000 gul den besteed kunnen worden. Hij adviseert daarvoor de parkeer plaatsen op het Dorpspl'ein weg te ha len; op het plein een fontein of vijver met plantsoen-aanleg en zitjes te ma ken; één van de winkels te veranderen in een café met terras of op het trot toir voor de hulpseoretarie een leuke cafétent met terras opbouwen, als af sluiting van de westelijke wand van het plein. De „dode" muur boven de hulpsecretarie zou naar Timmer's me ning voorzien moeten worden van een grote, kleurige muurschildering of mozaïek. De brief kpmt aan de orde in de ver gadering van de culturele commissie, die op 8 januari a.s. 's avonds om 8 uur, in het gemeentehuis wordt ge houden. Op de Weegbreestraat reed de 32- jarige M. K. uit Soest met zijn per sonenauto tegen de onder een licht mast staande vrachtwagen van G. van de B. De personenauto werd flink be- sohadigd. K. verklaarde de vracht wagen te Iaat te hebben opgemerkt. Laat ons toch voorzichtig wezen Laat ons rjjden met verstand Want het gaat om MENSENLEVENS, Kyk maar daagljjks in de krant... VEILIG NIEUWJAAR Wanneer wij terug zien op het jaar dat achter ons ligt komen niet alleen de vele droevige verkeersongevallen in onze herinnering, maar we worden daardoor tevens geconfronteerd met on. heil voorspellende verwachtingen voor de toekomst, want het aantal dodelijke verkeersongevallen is nog steeds stij gende. In 1950 bedroeg het aantal doden bij verkeersongevallen op onze Nederland se wegen nog geen 1000, in 1960 bijna 2000 en in 1970 meer dan 3000. Sedert dien steeg deze trieste lijst tot plm. 3200, waarop ook de eindcijfers van 1973 komen te liggen. De vraag rijst wat of 1974 ons zal brengen. Zeker is dat het nieuwe jaar veiliger kón zijn als wij ons maar van onze verantwoordelijkheid bewust zijn, want veel en niet te beschrijven leed wordt veroorzaakt door een schrikbarend ge mis aan medemenselijkheid, aan ge brek aan verkeersfatsoen en een schaamteloos en roekeloos overtreden van de verkeersregels; vaak ook door dat velen een schromelijk tekort aan kennis van de verkeersregels bezitten en nodig moesten worden bijgeschoold. Ook bij degenen die weten hoe het hoort ontbreekt maar al te vaak de bereidheid van binnen uit om de nood zakelijke veiligheid op de weg na te streven door juist en verantvfoord weg gebruik, in het belang van zichzelf en van de medeweggebruiker. Waarom rijden we niet wat meer be heerst? Waarom némen we vaak voor rang wanneer we verplicht zijn het te géven? Waarom zorgen we niet beter de verkeersregels te kennen en beste den we niet wat meer aandacht aan het onderhoud van de door ons bere den voertuigen? Is het niet beschamend dat wij met onze zogenaamde westerse beschaving door de Arabieren geleerd moeten wor den zuinig (dat is langzamer en daar door veiliger) te rijden? Jaar in jaar uit hebben wij veiligheid en mensenle vens geofferd aan snelheid en als maar sneller. Het is wel erg dat een olie boycot ons moet afdwingen wat de aanklagende stem van de dood ons al jarenlang vruchteloos heeft toegeroe pen. namelijk „matig uw snelheid, an ders doe ik het". Vele honderden automobilisten hebben de laatste weken in rijen gestaan bij technostations van de ANWB om hun motor zuiniger te laten afstellen ter- wille van meer kilometers, maar als er een eveneens gratis veilig verkeers banden- en li ebt controle wordt gehou den, terwille van minder slachtoffers, is er vaak een beschamend gebrek aan belangsteling. Dat zo velen, vaak nog zo jong, door verkeersongevallen uit het leven wor den weggerukt of ernstig gewond, in zeker 95 door schuld, hetzij van zichzelf hetzij van anderen, is zo'n alarmerende zaak, dat daaraan niet ge noeg aandacht kan worden besteed. Dat we dan toch het nieuwe jaar en altijd, ons verkeersgedrag laten beheersen door het grote gebod „hebt uw naasten lief als uzelf". Want zolang wij niet meer ernst maken met dat gebod als grondthema voor al ons handelen en wandelen, zullen de kranten ook in het nieuwe jaar onverminderd blijven melden, dat een kind niet van school thuiskwam en dat man en vrouw el kaar voor het laatst een tot weerziens toeriepen, omdat op een onverwachts moment de dood hen op een afschu welijke wijze op de weg een „halt" toeriep. Doe daarom mee in de strijd tegen de verkeersonveiligheid. Doe (nog) meer aan veilig verkeer. Dat doende mag u hopen op wat wij u wensen: VEEL HEIL EN ZEGEN OP AL UW WEGEN AMERSFOORT ÏOHAN' WAGENAARSTBAAT I2a geniet meer van uw vakantie wees in staat uw schoolgaande kinderen te helpen begrijp uw buitenlandse collega's mis niets op internationale congressen word bu" zakelijke besprekingen niet In beslag ga- nomen door taalmoeilijkheden Door te studeren op het talenpraktikum leert u de vreemde taal het snelst verstaan en spreken. Voort durend hoort u de vreemde taal; het hele lesuur lang moet u hardop oefenen. U werkt individueel aan uw eigen les op uw eigen niveau op de tijden die u zelf het best uitkomen, maar altijd met deskundige begeleiding KURSUSSEN VOOR BEGINNERS, GEVORDERDEN en VER-GEVORDERDEN SPECIALE KONVERSATIE MET BUITENLANDSE DOCENTEN Voor nadere inlichtingen: 03490 - 2 9 0 9 7 Met het navolgende schrijven heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en Omstreken zich adviserend gewend tot de directies van alle bedreven, die tot het gebied van de Kamer behoren: W jJ# Jk w w w Ue «b u* o* a» Nu kunt U nog 25,verd'ienen door SNEL te reser veren Nog slechts enkele dagen 110,na 1 januari a.s. ga Snel of bel naar geldt de Intekenprijs van at het boek 135,kosten, SOESTERBERGSESTRAAT 53 - SOEST - TEL. 12419 N.B. Wegens inventarisatie zijn wij gesloten op woens dag 2 januari en donderdag 3 januari a.s. ML ML A ML ML ML AK ML ML ML ML ML ML De zakelük-inhoudeiyk leider van de kunstenaarsvereniging Artishoek, die sinds 1 januari 1973 als full-timer werkzaam is in het Artishockgebouw, heeft een veel omvattende taak, die hij als een soort duizendpoot moet verrichten. Naast de behartiging van financieel-administratieve belangen houdt hjj zich bezig met de organisatie van de kreativiteitskursussen, de coördinatie van de werkgroepen en de dagelijkse leiding van de vaste staf en het toezicht op het gebouw. Een en ander staat vermeld in het verslag dat op verzoek van de cultu rele commissie door het bestuur van de kunstenaarsvereniging is uitgebracht en dat dinsdag 8 januari in de ver gadering van de commissie behandeld zal worden. Het financieel-administratieve gedeel te van zijn taak heeft een belangrijke tijd in beslag genomen, omdat juist dat in de organisatie ten tijde van de In diensttreding. aan reorganisatie toe was. Dit zakelijk gedeelte loopt nu echter goed. Wat betreft de organisatie van de kur- sen heeft het tot de taak van de leider behoort na te gaan hoe groepen uit de bevolking, die tot nu toe weinig of in het geheel niet bij de kursus- aktiviteiten betrokken zijn geweest, in de toekomst via het kursuswerk ken nis kunnen maken met de vormen van kreativiteit. Hiervan wordt gezegd dat de resultaten echter pas in het komen- jaar gestalte zullen krijgen. Tot de organisatie van de kursussen behoorde ook de onderlinge binding van het do- centen-korps, door middel van een aantal docenten-avonden. Tot de taak van de leider (directeur) behoorde ook het coördineren van de werkzaamheden van de diverse werk groepen voor bijzondere aktiviteiten. Deze taak komt thans neer op het steun verlenen aan die werkgroepen op organisatorisch gebied met als hoofddoel hen hun zelfstandigheid en verantwoordelijkheid te laten behou den. „Door zijn centrale positie binnen de vereniging kan van de directeur verwacht worden", zegt het bestuur, „dat hij het bestuur attendeert op werkgebieden waar leden een nuttige rol binnen en buiten de vereniging kunnen vervullen". Voor wat betreft de dagelijkse leiding is hem een part-time administratieve kracht en een conciërge toegevoegd. De indruk bestaat reeds dat een full time administratieve kracht nodig is. Het bestuur van de kunstenaarsver eniging heeft de gemeente verzocht de subsidietoelage voor 1974 te verhogen. Zij verwacht dat In het komend jaar tijd vrij komt voor verder stimulering van de werkgroepen en de konkrete uitwerking van nieuwe initiatieven van de vereniging naar de gemeen schap toe. Mijne Heren, De invoering van de benzinedistributie op 7 januari a.s. zal ongetwijfeld zijn invloed doen gelden op het woon/ werkverkeer. Verwacht mag worden dat een sterk toenemend beroep op het openbaar vervoer zal worden gedaan. Het is zonder twijfel een vrijwel on mogelijke opgave voor het openbaar vervoer om na 7 januari een belang rijk gedeelte van het totdusverre met de personenauto uitgevoerde woon/ werkspits op te vangen. Het is daarom voor iedere onderne- minig van het grootste belang, zich reeds nü te bezinnen op maatregelen, die een mogelijke ontwrichting van de normale bedrijfsvoering kunnen tegen gaan. De Kamer van Koophandel raadt U in Uw eigen belang met klem aan onder staande aanbevelingen - voorzover relevant in Uw bedrijfssituatie - met Uw werknemers te bespreken. a. Pooling De deelnemers aan het woon/werkver keer, die thans nog afzonderlijk per eigen auto reizen, dienen te worden aangespoord zoveel mogelijk samen met collega's en buurtgenoten van hun voertuig gebruik te maken. Het verdient aanbeveling deze „poo ling" niet slechts binnen Uw eigen be drijf op te zetten, maaT ook te over leggen met bedrijven die in Uw naaste omgevirig gevestigd: zijn. b. Verschuiving werktijden Wanneer het systeem van „pooling" slechts in beperkte mate een oplossing zal kunnen leveren, vèrd'ient het aan beveling na te gaan of - door een verschuiving van werk tijden - door eventuele ploegendiensten los te koppelen van de ochtend- en avond spitsuren - door de invoering van. zogenaamde flexibele werktijden bewerkstelligd kan worden, dat het ar beidsproces in Uw bedrijf zo onge stoord mogelijk voortgang vindt. Intro ductie van een dergelijk systeem kan - voor zover de aard van de arbeid het toelaat - „pooling" bevorderen. Het is hierbij van belang een en ander zowel intern voor wat betreft de ver schillende afdelingen binnen Uw be drijf te bezien alsook te bespreken met omliggende bedrijven. Waar nodig wil de Kamer daarbij gaarne een in termediaire functie vervullen. Zowel het bedrijfsleven als het open baar vervoer hebben er alle belang bij, dat de spitstijden zoveel mogelijk wor den „uitgesmeerd". Om de gedachten te bepalen ware daarbij uit te gaan van 7.00 tot 9.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur. In de huidige situatie is het vrijwel ondoenlijk inzicht te verkrijgen in de omvang van het extra passagiers-aan bod, dat de bus- en spoorlijnen in deze regio te verwerken zullen hebben. Om deze reden verzoeken wij boven staande richtlijnen in Uw ei'gen be drijfssituatie zoveel mogelijk toe te passen. Het zal in aller belang zijn, dat het woon-werkverkeer zo soepel mogelijk verloopt. Champagne is bij uitstek de wijn voor feestelijke gelegenheden en neemt on der de vele goede wijnen, die er be staan, een zeer uitzonderlijke plaats in. Het is dan ook geen wonder, dat velen van ons in de nacht van Oud- op Nieuwjaar, om 12 uur, elkander met een opgeheven glas champagne een voorspoedig Nieuwjaar toewensen. De champagne is hierbij het symbool van het bijzondere, van het allerbeste, wat wij elkander schenken en toewensen. Het gebied Champagne is - evenals de Champagne zelf - niet te vergelijken met de andere wijngebieden. Het ligt ten Noordoosten van Parijs en vormt het meest noordelijke "wijnareaal van Frankrijk. Het kalkachtige terrein wordt door de rivier de Marne in twee gedeelten gesplitst: in het noordelijke deel bevindt zich de stad Rheims, in het zuidelijk deel de stad Epernay. Men vindt in de Champagne meer dan 8000 lapjes wijngaardgrond van minder dan een halve ha grootte. Het totale oppervlak is 18.000 ha. verdeeld over 16.250 eigenaren. Deze duizenden wijn boeren verkopen jaarlijks hun oogst aan de grote wijnhuizen, welke er de beroemde champagne van maken, met een nauwlettende, bijna angstige zorg van het begin tot en met het einde der bereiding. Vroeger was de wijn uit Champagne een eenvoudige, tere en scherpe wijn, die veel naar Engeland werd geëxpor teerd in fusten, om na aankomst direct te worden gebotteld. Men ontdekte daar, dat deze wijn na verloop van tijd mousserend was geworden en dit feit betekende een totale ommekeer voor de eenvoudige wijn uit de Champagne. De wijn bleef n.1. in de fles doorgisten en vormde koolzuur, dat in de wijn werd opgenomen. Doordat men de na tuur een handje ging helpen door toe voeging van wat meer suiker en wat gist, werd de oorspronkelijk eenvoudige wijn veranderd in een sterk geraffi neerde wijn, die na twee jaren van rij ping nog meer volwassen werd. De koolzuur-belletjes gaven de wijn een vrolijk uiterlijk. Aan het einde van de 17e eeuw ont wikkelde Dom Périgon, keldermeester in de abdij van Hautvillers, een nieuwe bereidingsmethode: hij maakte een sa menstelling van een kwart wijn uit de omgeving van Aij (fijnheid en ras), een kwart wijn uit de streek van de Marne (corps en kracht), een kwart van de Montagne de Rheims (frisheid en bou- quet) en een kwart van de Cótes des Blancs (gratie en fijnheid). Er kwamen betere flessen en de kurk werd met een draad vastgebonden. Bovendien werd het mengen van de verschillende wijn-typen om tot een uitzonderlijk re sultaat te komen, tot een waar vak manschap ontwikkeld. Ieder Champagne-huis heeft zijn éigen samenstelling van de cuvée, en het vraagt veel vakmanschap en ware kunst om de champagnes van verschil lende jaren hetzelfde karakter te doen behouden. Het grote geheim van deze Champag ne-huizen is dan ook de juiste keuze van de wijnen en in welke verhouding deze te mengen voor de assemblages. Vandaar, dat bij de Champagne het merg het belangrijkste is. Enkele vooraanstaande huizen zijn: Irroy, Larson, Perriet-Jouet, Moet Chandon Ruinart Père Fils, Delbeek, Mercier, Pommery Greno. Er zijn verschillende smaak-typen, zo kennen wij: brut (absoluut droog), hetgeen bete kent, dat er geen - spoortje suiker meer in de wijn is: extra sec of extra dry (vrij droog) sec (iets zoet) demi-sec (zoet) doux (zeer zoet) U zult niet vaak een Champagne met jaartal tegenkomen; dit vindt z'n oor zaak in het feit dat champagne, zoals hiervoor uiteengezet, een mengsel is van verschillende crus en meestal ook van verschillende jaren. Mocht U hem wel tegenkomen, dan heeft U te doen met een z.g. „milê'Si- mé". dat is een champagne van éen iaar, dat bijzonder goed is geweest, n.1, wanneer de druiven minstens 100 da gen zon gehad hebben. In dat geval is echter een ouderdom van minstens 3 jaar verplicht, voordat deze champagne in de handel mag worden gebracht. Een champagne-wijn bezit een bijzon dere combinatie van fijnheid subtiliteit, rijkdom, frisheid en een prikkeling, welke door geen enkele andere wijn ook maar benaderd kan worden. Wil men ten volle genieten van het rijke bouquet van een goede cham pagne. dan moet men hem koel en fris serveren, dus niet ijskoud. Oenophile

Soester Courant | 1973 | | pagina 3