Loongrens verplicht verzekerden Elfjarige jongen gewond door ontploffend vuurwerk TOCH GEEN ANGST VOOR DE TOEKOMST Voetbalafdeling telt 500 leden Soester Zakenkring organiseert Nieuwjaarsconcert Vanavond Amnesty op TV Geen verhoging abonnementsprijs Soester Courant Wel vrijwillige medewerking gevraagd Kleding voor Mensen in nood Donderdag 3 Januari 1971 Uitgave Drukkerij Smit l»-v - Soest 52e jaargang no. 19 j Bureau voor redactie en administratie: Vani Weet Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 In de goed bezette kantine van de Sport Organisatie Soest aan de Bosstraat werd zaterdag j.1. verwelkomd, gehuldigd en afscheid genomen. Voor de hul diging bestond meer dan lokale belangstelling; daarvoor waren aanwezig af gevaardigden van de KNVB en van de Nederlandse Katholieke Sportfederatie. Het betrof het erelid de heer H. van de Lugt, die van beide organisaties een „zilveren speld" met diploma en oorkonde kreeg aangeboden. Voorzitter, de heer H. Ankone, heette iedereen welkom; wethouder K. de Haan, de heer Th. Peet, directeur van de Sportstichting, de heer J C. Vetho- ren van de KNVB en de heren Ver meulen, Van Schaick en De Bruin van de NKS, ereleden, oud-leden en zeer speciaal de achtjarige Ivo Pronk het 530ste KNVB-lid van de S.O. Soest. Ook te zijner ere was deze feestelijke bijeenkomst belegd. De heer Ankone merkte op dat de voetbalafdeling van de S.O. Soest vier jaar geleden 300 leden telde en dat de groei van de vereniging duidelijk ge ïllustreerd werd met de inschrijving van het 500ste lid. Dit bewees ook de goede sfeer binnen de vereniging, die naast kwantiteit ook kwaliteit bezat. Dank bracht de heer Ankone aan wet houder De Haan en de heren van de sportstichting voor alles wat zij voor de sportbeoefenaars in Soest gedaan hadden en voor de opgestelde plannen voor de toekomst. „In het verleden heb ik wel zakelijke verschillen 'met u gehad, maar dat neemt niet weg dat ik veel waardering heb voor uw persoon, uw inzet die het mogelijk maakte dat wij onze sport kunnen bedrijven", aldus de heer An kone tot de wethouder. Namens de' vereniging overhandigde hij Ivo Pronk een voetbaltas en een trainingspak. Ivo Pronk, het 500ste lid van de S.O Soest, kreeg van voorzitter Ankone een sporttas en trainingspak. Huldiging Tot de heer H. van de Lugt sprak de heer Ankone over het „huwelyk" dat deze gesloten had met de vereniging. Het bestuur was trots op deze jaren geleden aangegane verbindtenis en wilde het daarom graag zo houden. Namens de afdeling Utrecht van de KNVB sprak het bestuurslid de heer J. C. Vethoren. Hij dankte Van de Lugt voor alles wat hij voor de voet balsport gedaan had. Opvallend noem de hij het dat.Van.de Lugt nooit een bestuursfunctie had vervuld en dat gaf enige problemen bij het toekennen van een onderscheiding. KNVB-onder- KN VB-bestuurder de heer J. C. Vethoren onderscheidde Henk van der Lugt met de Zilveren afdelingsspeld. scheldingen werden tot nu toe alleen uitgereikt aan bijzonder verdienstelijke bestuursleden, maar voor dit geval had men dit gebruik doorbroken. De heer Vethoren prees zich bijzonder gelukkig voor de eerste keer in de geschiedenis, de zilveren speld van de afdeling Utrecht te mogen uitreiken aan een met-bestuurslid, aan Henk van de Lugt. De zilveren speld van de NKS kreeg Van de Lugt uit handen van de heer Van Schaik. De onderscheiding moest, zo zei de heer Van Schaik, „gezien worden als een stimulans om er nog wat jaartjes mee door te gaan, want mannen zoals u behoren tot een uit stervend ras". De heer Ankone dankte de beide spre kers namens Van de Lugt. Afscheid Afscheid nam de heer Ankone ver volgens van( de vice-voorzitter van de vereniging, de heer H. van Asch, die in verband met vertrek naar België zyn bestuursfunctie had moeten neer leggen. Hij roemde de vele verdiensten van de heer Van Asch, als lid, speler en be stuurslid. Veel had hij gedaan in stilte en n et alleen materieel, maar met zijn 1 art „omdat u goed wilde zijn voor inderen". De h er Ankone zei het bijzonder jam mer e vinden dat de heer Van Asch vertr k en de vereniging zou hem dan ook i ode missen. Dank bracht de heer Ankcne hem voor alles wat hij voor de v reniging gedaan had. „Mede dank kunnen wij op de ingeslagen weg zij u voorgaan, een weg die u enige jaren gelei succ in d en mee hielp uitstippelen en die svol blijkt te zijn. Het gaat goed vereniging met de eerste elftal len V-an de senioren, junioren en ad- spiranten bovenaan; met 3 a 400 man die per week komen trainen. Het is altijd uw opzet geweest voetbal moge- 'ijk1 te maken voor velen en dat is dankzij uw inzet gelukt", aldus de hee^ Ankone Hij besloot met de wens uit te spreken davde heer Van Asch aan het eind vanl het seizoen bij de diverse kam pioenschappen aanwezig zou zijn („v|n uw functie beschermheer zal ik ebruik maken'") en deed de dank varf de vereniging vergezeld gaan van eea: cadeau. De> heer Van Asch op zijn beurt dank te ide voorzitter en mevrouw Ankone voor alles wat zij voor de vereniging deden. Dank bracht hij ook aan de gemeente die voor het mooie sport complex zorgde („in België liggen ze wat dat betreft vijftien jaar achter"); aan de jeugdleiders en trainer Zwart kruis. Hij hoopte dat het eerste elftal zich als koploper zou handhaven. Ook wethouder De Haan sprak een kort woord. Hij noemde de drie pun ten van deze middag een duidelijk voorbeeld hoe de sport in elkaar zat „het lid, de werker en het bestuur". Hij zei verder blij te zijn dat de KNVB de flexibiliteit opbracht ook de werker, niet-bestuurder, te eren. „Als overheid zien wij graag dat de verenigingen groeien en bloeien al kan dat problemen geven. Ons hoofddoel is echter goede accomodatie te geven om sportbeoefening mogelijk te ma ken", aldus de wethouder. Hij besloot met de vereniging in het nieuwe jaar alle goeds toe te wensen en hij hoopte voor de huldiging van kampioenen te kunnen terugkomen. Vice-voorzltter H. van Asch nam af scheid van de S.O. Soest en kreeg twee flessen drank uit handen van voor zitter Ankone. "p t^l!uuTOerk"in 'Jiin'>hri',e8raads brandwonden aan zijn rechter dijbeen i i 'i' broekzak ontplofte Dat gebeurde, doordat zijn twee JStataTjrlrroXartaï11 "n'rSW gooide. Het hwan, opgeborgen. *k t<TOh'. waarin hij vier z.g.n. „donderslagen" had Het gebeurde op de Van Weedestraat precies voor het politiebureau Daar verleende men hem eerste hulp wa® na zun vader hem naar dokter n bracht Na behandeld te zijn kon hb naar huis terugkeren. Van de broek bleef zo goed als niets over. De politie heetl nogal wat klachten over afsteken van vuurwerk te Te werken gekregen. Meestal bleken de daders niet te achterhalen. Een nieuw spelletje bleek te zijn het afsteken van rotjes in de groene brie venbussen, die daardoor beschadigd werden. Twee winkeliers, de heer V. en de heer I., werden bekeurd in verband met verkoop van vuurwerk aan kin deren. Ter gelegenheid van Nieuwjaar oréa mseert de Soesler Zakenkring, evenak vorig jaar een concert in en Pauiuskerk op dinsdag 8 jani". a.s., aanvang 20.00 uur "nuan Uitvoerenden zijn de Soester Orkest Vereniging onder leiding van de h.„- gent Willem de Vries en hel Wilhe!" mmakoor onder leiding van de i, Henk van MonsiomAlfsoliste^ i; optreden de alt Tine Appelman dê tenor Gerard de Vos en de bas Cor Ni essen. Uitgevoerd zuLlen worden werken van Bach, Handel, Haydn, Hammerschmit, Heimicken en Dittersdorff. De toegang is gratis; aan de ingang van de kerk zullen -programma's ver kocht worden a één gulden. De op brengst hiervan komt geheel ten goede aan het Bintinckfonds. Het concert is niet alleen toegankelijk voor leden van de Zakenkring en genodigden, maar voor ledereen. Onder de titel „Celstraf voor het Ge weten" wordt vanavond op Nederland 1, van 21.00 tot 21.45 uur, een uitzen ding aan het werk van Amnesty In ternational gewijd. De samenstellers van deze uitzending geven de volgende toelichting: „De grote1 meerderheid van de landen op deze aardbol heeft de Verklaring van de Rechten van de Mens getekend. Tóch zitten er in vele landen mensen gevangen omdat ze zich beroepen op die verklaring en dan in botsing ko men met hun eigen overheid. Dat komt vooral voor in de dictatoriaal geregeerde landen, maar daar niet al leen. De organisatie die zich het lot van deze gewetensbezwaarden aantrekt, is Am nesty International, een club van vrij willigers, die probeert zo'n gevangene vrij te krijgen of op zijn minst te steu nen in diens strijd. Netty Rosenfeld ging na wat de tussen komst van Amnesty International voor een gedetineerde betekent". Kijkers uit Soest en omstreken, die naar aanleiding van deze uitzending nadere inlichtingen wensen, kunnen zich in verbinding stellen met het se cretariaat van de Werkgroep Soest en omstreken. Het adres Is: Wiardi Beckmanstraat 320, tel. 17001. Werknemers, die onder de verplichte Ziektewetverzekering vallen zijn even eens verplicht verzekerd volgens de Ziekenfordswet. Voor deze verplichte ziekenfonds verzekering geldt echter een zgn. loongrens. Ook wel weistandsgrens of verzekeringsgrens genoemd. Dit betekent dat werk nemers wier overeengekomen vaste loon - herleid tot jaarloon - een bepaald bedrag overschrijdt niet onder de verplichte ziekenfondsverzekering vallen, al hoewel de Ziektewet wel op hen van toepassing blyft. Het bedrag van deze loongrens ^wordt Werkgever B verhoogt dit loon per elk jaar door de Minister van Sociale Zaken vastgesteld, na advies van de Ziekenfondsraad. Voor 1973 bedroeg de loongrens 20.900,- en voor 1974 zal dat zijn 23.000,-. Peildatum Voor de bepaling van het overeengeko men vaste loon geldt een zgn. peil datum, t.w. 1 november in het vooraf gaande jaar, Wanneer derhalve op 1 november 1973 het overeengekomen vaste loon niet meer bedraagt dan 23.000,- /alt de werknemer in 1974 onder de verplichte ziekenfondsverze kering. Een eventuele loonsverhoging na 1 november 1973 verandert daar niets aan. Ook het omgekeerde is het geval: Als het overeengekomen vaste loon op 1 november 1973 meer bedraagt dan 23.000,- is de werknemer in 1974 niet verplicht verzekerd; ook niet als na 1 november 1973 zijn loon tot beneden dit bedrag zou worden verlaagd Voorwaarde is in beide gevallen wel dat de werknemer in 1974 bij dezelfde werkgever in dienst blijft als die bij wie hij op 1 november 1973 in dienst is. Met andere woorden: veranderingen ln het loon bij dezelfde werkgever hebben geen invloed. Beslissend is alleen het loon op 1 november 1973. Verandering van werkgever Verandert een werknemer na 1 novem ber van werkgever dan kan dat van invloed zijn op het wel of niet ver plicht verzekerd zijn. De peildatum is dan niet 1 november maar de datum waarop het nieuwe dienstverband is ingegaan. Het ls het duidelijkst als dit met enige voorbeelden wordt toegelicht: 1. Vast loon bij werkgever A op l november 1973 22.000,-- Op 1 ™ei 19?4 treedt werknemer in dienst bij werk gever B tegen een vast loon van f 25.000,-. Tot 1 mei 1974 valt hij °nder ver" plichte ziekenfondsverzekering. Daarna niet meer, 2. Vast loon bij werkgever A op no vember- 1973 ƒ21.000,-- °P 1 1.anuari 1974 treedt hij in dienst bij w^|ever B tegen een vast loon van *.500,-. juni 1974 tot 25.000,-. Werknemer blijft in 1974 bij werkgever B in dienst. Hij blijft het gehele jaar 1974 verplicht verzekerd. 3. Vast loon bij werkgever A op 1 no vember 1973 25.000.-. Het bedrijf wordt gereorganiseerd. Werkneme? kan in dienst blijven als hij akkoord gaat met salarisverlaging per 1 juli 1974 tot 22.000,-, Hij neemt daarmee genoegen Blijft niettemin ook na 1 juli 1974 bui ten de verplichte verzekering vallen. 4. Vast loon bij werkgever A op 1 no vember 1973 ƒ24.000,-. Wegens likwida- tie van het bedrijf wordt hij ingaande 1 juni 1974 ontslagen. Op die datum treedt hij in dienst bij werkgever B tegen een vast salaris van 22.000,- Tot en met 31 mei 1974 is deze werk nemer niet verplicht verzekerd. Met in gang van 1 juni 1974 is hij wel ver plicht verzekerd. Samenvatting Bij een ononderbroken dienstverband in 1974 is bepalend het overeengeko men vaste loon op 1 november 1973. Bij verbreking van het dienstverband en de overgang naar een nieuwe werk gever is bepalend het overeengekomen vaste loon op de datum van indienst treding. Werkloosheidswet Degene die in zijn laatste dienstbetrek king onder de verplichte ziekenfonds verzekering viel en aansluitend aan die dienstbetrekking WW-uitkering ont vangt, blijft tijdens deze uitkering ver plicht verzekerd. Wie in zijn laatste dienstbetrekking niet verplicht verzekerd was kan niet onder de verplichte verzekering vallen tijdens WW-uitkering. Ook niet als zijn WW-uitkering niet meer bedraagt dan 23.000,- (omgerekend tot jaaruitke ring). Mede-verzekerden De echtgenote en kinderen tot 16 jaar (studerende en invalide kinderen lot en met 26 jaar) van een verplicht-ver zekerde werknemer zijn in het alge meen gratis medeverzekerd als de ver zekerde werknemer hun kostwinner is. Hierbij moet er echter wel rekening mee worden gehouden dat degenen die voor de rechtstreekse verzekering in aanmerking komen omdat zij in dienst betrekking werkzaam zijn, nimmer als verzekerden kunnen gelden. Als bij voorbeeld de echtgenote of één van de kinderen in 'n dienstbetrekking werk zaam is, dan vallen zij zelf onder de verplichte verzekering en zijn niet me de-verzekerd bij de man resp. de va der. Is de man verplicht verzekerd maar de vrouw niet omdat haar loon de loon grens overschrijdt dan kunnen even tuele kinderen niet medeverzekerd zijn omdat in dat geval de vader niet als kostwinner kan worden aangemerkt. Is de vrouw rechtstreeks verplicht ver zekerd en is zij de kostwinster van het gezin dan kunnen de niet-rechtstreeks verzekerde man en/of kinderen in aan merking komen als gratis medeverze kerden van de vrouw. Ondanks de verhoging van de prijs van het courantenpapier met 28 wordt het abonnementsgeld van de Soester Courant niet verhoogd. Als tegenprestatie vragen w(j onze abonnees op basis van vrijwillig heid bjj de aanbieding van de abon nementskwitantie voor het eerste kwartaal van 1974 aan onze incas so-medewerker tevens het abonne mentsgeld voor het tweede en even tueel derde en vierde kwartaal te betalen. Hij geeft U hiervoor een overzichtelijk betalingsbewijs af. U bespaart onze medewerkers in binnen- en buitendienst met deze VRIJWILLIGE MEDEWERKING veel periodiek, kostbaar werk. Mogen wjj op U rekenen? Het abonementsgeld voor 1974 be draagt per kwartaal 4,75 per half jaar 9.50 per jaar ƒ19 De Itfzers, die liever niet per kwi tantie betalen, verzoeken wij het abonnementsgeld nu per omgaande te willen overmaken op onze post girorekening 126156 of op één van onze bankrekeningen by de Neder- landsche Middenstands Bank (rek. nr. 68.43.10.805) of dc Rabo Bank (rck.nr. 35.99.20.950), beiden te Soest. Indien U tjjdig overmaakt kunnen wy voorkomen dat U een kwitantie wordt aangeboden, waarvoor de incasso-medewerker dan vergeefs b(j U aanbelt. Niet omzien in wrok, laten we dat, ter- wille van onze gemoedsrust, maar zeg gen over 1973. Het heeft veel interne politieke spanningen gebracht bij de moeizame vorming van het kabinet Den Uyl. Maar zie hoe klein dat alles in eens wordt als het land in nood dreigt te geraken door olieboycot en energie- krisis. Daarbij wordt iedere burger dan ook direkt betrokken. We krijgen weer te maken met distributie. En dat woord alleen al roept oorlogsherinneringen op, waardoor er een hamsterwoede ont staat die een onnodige schaarse ver oorzaakt aan doodgewone artikelen die in voldoende mate aanwezig zijn en vervaardigd blijven worden. We begrijpen nog altijd niet goed waar om de Arabische olielanden juist ons landje bedreigen met een boycot. Het dreigend tekort aan olie treedt trou wens in andere Europese landen min stens even sterk op als in Nederland, waar op dit ogenblik, bijna drie maan den na het bekendmaken van de boy cotmaatregel, de olietanks voller zijn dan ooit. Intussen besloten met Kerstmis de oliesjeiks weer om de oliekraan toch maar weer wat wijder open te draaien, zij het dat Amerika en Nederland wel geboycot blijven. Zo zegt men tenmin ste. De vraag is in hoeverre die arablsche heren dat kunnen uitmaken en toepas sen. Bovendien zijn ze het wederom niet met elkaar eens. Niet alle Arabische olielanden deden en doen mee aan de boycot. Ook be perken niet alle reeds hun olieleveran ties. Amerika raakte door de boycot niet in rep en roer en bood ons land desgewenst nog hulp aan indien er te groot tekort mocht ontstaan. Een en ander wekt steeds meer de in druk dat er alleen met het woord boy cot een politiek spelletje wordt ge speeld, om eigen internationale belan gen te versterken, doch dat de prak tische effekten daarvan - zoals trou wens meestal met een boycot het geval is - minder merkbaar zullen zijn dan het woord aangeeft. Maar de prijzen van de olie zullen wel sterk stijgen. Daarover zijn de here,? het vrijwel eens, zij het ook weer^niet in gelijke mate. Een uiteindelijk schaar ser wordend artikel stijgt Uiteraard al tijd in prijs. We hebben tot nu toe ge profiteerd van een, in vergelijking met andere delfstoffen, uitzonderlijk lage winprijs van de olie. Mede daardoor is het verbruik ervan zo enorm toege nomen, dat de levering ervan door de betreffende landen als een gemakkelijk toe te passen politiek pressiemiddel kon worden herkend en in het zicht van de beperktheid van de reserves de prijs nu wel kon worden opgejaagd. Voor de gevolgen daarvan staan wij nu bij de intrede van 1974. Niet alleen olie en benzine, ook alle artikelen die olie mede tot grondslag van hun fa- brikageproces hebben, zullen sterk in prijs stijgen. Dat geldt niet alleen voor ons land, doch voor de gehele wereld. Het is vanzelfsprekend dat de Inkom sten van de burgers daarmede geen ge lijke tred kunnen houden. We zullen dus in welvaart een stukje achteruit gaan. Maar dat is nog geen aanleiding om een psychose van angst voor de toekomst te koesteren. Althans niet voor de normaal werkende burger. Het werkt wel een verdergaande in flatie in de hand. En dat is een kwaad iets voor degenen die niet meer aan het normale arbeidsproces deelnemen en aangewezen zijn op volgens oude maatstaven vastgestelde verzekeringen en pensioenen. v,- Het zou vakbonden en regering eren als zij voor deze bevolkingsgroep de gevolgen nog zoveel mogelijk zouden trachten te verzachten. En er zal aan vankelijk een grotere werkloosheid door ontstaan. Al ziet de toestand voor 1974 er dan niet zo erg optimistisch uit. er is ook geen aanleiding om nu in zak en as te zitten voor de toekomst. De wereld zal zich weten aan te passen. Een beetje teruggang in luxe kan ons geen kwaad doen en ons weer doen beseffen dat ook de eenvoudige dingen en handelin gen ons genoegen kunnen verschaffen. We waren een beetje al te verwende kinderen en zullen nu wat minder snoepjes krijgen. Dan doen we het toch met een appel, ook al smaakt die aan vankelijk een beetje zuur. We herstellen wel weer van die tegen slag en krijgen er wellicht, een gezon der kijk door op wat werkelijk van waarde is in het leven. Laten we zo 1974 tegemoet treden. Geen angst tonen maar vechtlust, om er het beste van het maken. De interkerkelijke werkgroep Soester- berg wil op zaterdag 5 januari met een groot aantal vrijwillige medewerkers (ook zesdeklassers en ouderen kunnen assisteren) in een bliksemactie een vrachtauto vol kleding inzamelen. Deze kleding omvat allerlei soorten ge dragen kleding, zelfs vodden en lom pen zijn welkom, zij het dan voor de verkoop. De auto van de stichting „Mensen ln nood" staat vanaf 13.00 uur op het Dorpsplein. De medewerkers van de interkerkelijke werkgroep komen huis- aan-huis. De gevers van oude kleding worden wel verzocht alles in dozen of zakken te verpakken, zodat er vlot gewerkt kan worden. In het magazijn m Den Bosch wordt alles gesorteerd en verzonden naar aanvragers van kleding over de hele wereld verspreid. De werkgroep rekent op aller mede werking en ieders goedheid om deze bliksemactie te doen slagen. SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kvtirtaal 9, SO Soest verwelkomt, huldigt en n; Verschijnt iedere donderdag nam afscheid

Soester Courant | 1974 | | pagina 1