Nieuwjaarsreceptie druk bezocht niet pessimistisch voor 1974 Jong leven op Tuincentrum „'t Vaarderhoogt" Nederlandse Export Combinatie KRITIEK NAAR DE ACHTERGROND Domlcrilag 10 januari 1971 52e jaargang uo. 20 Staatssecretaris Van Dam donderdag a.s. in De Rank Vereniging „De Soester Ondernemer" actief bij het begin van het jaar Bestuur niet super pessimistisch VVD 2e Kamerlid De Koster in Soest K.V.P.-minister Lubbers vandaag in Utrecht Kostbaar boekwerk te goedkoop aangeboden Aanvullend krediet voor kunstwerk bij sportzaal „De Runt" Directeur Fokkema „Verhaaltjes van (ie economen lap ik aan mijn laars" Nieuw verschenen hoek van Amnesty „Martelingen, het zijn mensen waar het over gaat Geen verhoging abonnementsprijs Soester Courant Wel vrijwillige medewerking gevraagd Benoemd Automatenkraker gesnapt UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedcstraat 29, Soest Tel. 14152- Postgiro 126156 SOF STER I COURANT De gebruikelijke nieuwjaarsreceptie van de burgemeester en haar echtge noot, die vorige week in de bovenzaal van de bibliotheek gehouden werd, was zoals alle jaren een bijzonder geani meerde gebeurtenis. Talrijke plaatselijke autoriteiten, ver tegenwoordigers van politieke, religieu ze en maatschappelijke instellingen, alsmede bestuurders van enkele sport verenigingen, kwamen het echtpaar Corver een voorspoedig 1974 wensen. Ook in Soesterberg werd de receptie zeer druk bezocht. De vorig jaar uitgestelde vergadering met de staatssecretaris drs. M. van Dam en de Tweede Kamerleden voor de Partij van de Arbeid, de heren Jaap van der Doef en Hans Kombrink, wordt nu gehouden a.s. donderdag 17 januari, in het gebouw ,,De Rank" aan de Soesterbergsestraat. Punt van bespreking is het regerings beleid" inzake de woningbouw. Voor deze avond worden speciaal uit genodigd vertegenwoordigers van wo ningbouwverenigingen, bewonerscom missies'en gemeentelijke instanties op het terrein van de woningbouw. De vergadering begint om 20.00 uur. Het bestuur van de jonge vereniging „De Soester Ondernemer" heeft naast de circulaire met de nieuwjaarswens een extra informatieblad voor haar leden uitgegeven waarin mededelingen over de „minimum jeugdloon-regeling" die per 1 januari van kracht werd, de aangevraagde „dispensatie" door de werk gevers organisaties in de detailhandel voor de invoering vau dat jeugdloon; „wijziging prjjsbeschikking per 1 januari"; „electriciteit in winkels aan ban den" en het protest daartegen van het Nederlands Katholiek Ondernemers- verbond. Op maandag 21 janauri a.s. zal het Tweede Kamerlid van de VVD, de heer H. J. de Koster, met het oog op de Statenverkiezingen, een spreekbeurt houden in Soest. Zijn onderwerp is „Sociadisme via de olie". De spreekbeurt wordt gehouden in het restaurant Darthuizen aan de Prins Hendriklaan en begint om 20.00 uur. In verband met de verkiezingen heb ben de VVD-afdelingen in de provincie Utrecht een regionale propaganda- commissie gevormd, die voor de ko mende maanden een drietal sprekers van formaat heeft bereidgevonden in de provincie een spreekbeurt te hou den. Dat drietal komt echter niet in Soest omdat men hier niet kan beschikken over een zaal, die groot genoeg is om het aantal belangstelleden dat men verwacht, plaats te bieden. Vanuit Soest moet men om de spre kers te horen op 14 janauri naar Zeist (Boschlust), waar de heer H. J. L. Vonhoff spreekt. Op 18 februari komt de partij-voorzit ter, mevrouw Haya van Someren- Downer in Driebergen (Spijkerzaal) en op 22 maart Hans Wiegel in Utrecht (Jaarbeurs). De onderwerpen van de sprekers btli- ten Soest zijn nog niet bekend en zul len afhangen van de politieke situatie van het moment. Bind februari of begin maart zal bo vendien de heer A. Ploeg in Soest ko men spreken. De KVP-minister van Economische Za ken, drs. R. F. M. Lubbers, zal van daag voor de eerste maal „buiten par lementair" zijn visie geven op de olie boycot, de prijsverhoging van de olie en de consequenties op economisch en economisch-politiek terrein. Behalve de minister, zullen ook de Tweede Kamer leden mr. Th. E. E. v. Schaik en P. H. v. Zeil, het Eerste Kamer-lid^ tevens wethouder (van o.a. openbaar vervoer) van de stad Utrecht, W. J. Vergeer en wethouder mr. A. J. Bransen, tevens kringvoorzitter KVP provincie Utrecht, aanwezig zijn. Zij zullen vandaag 10 januari, tijdens een openbare KVP-meeting deel uit maken van een forum, dat nader zal ingaan op de hete hangijzers van van daag, zoals de olieboycot, de werkgele genheid, het openbaar vervoer en de lonen en prijzen. Deze openbare KVP- bijeenkomst past in de reeks van akti- viteiten, die het aktiecentrum van de KVP in de provincie Utrecht reeds or ganiseerde, zoals over het" vliegveld Soesterberg, de milieubelasting in de provincie én de Nieuwe Gein-lijn. De bijeenkomst, die vandaag 10 ja nuari, om 20.00 uur, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Ma- riaplaats te Utrecht plaatsvinden, is openbaar. Iedereen is van harte wel kom. Informatie: v. Lenneplaan 70, Soest, tel. 02155-17972. O Twee Utrechtse chauffeurs, de 38-jarige J. I. B. en de 39-jarige P. J. L., zijn ln Soest tegen de lamp gelopen toen zy een kostbaar boekwerk met vogel- platen te goedkoop aanboden. Zü deden dat telefonisch bij een boekbinder, die de werkelijke waarde (24.000 gulden) van het boek wist en die zich na horen van de vraagprijs, 3000 gulden, met de politie in verbinding stelde. Na eerst een valse naam opgegeven te Maandagavond meldden de twee chauf feurs zich met het immense boek van 1 meter bij 75 cm en 20 cm dik, bij de boekbinder en kon de politie hen aan houden. hebben, bekende B. later op het po litiebureau, het boek ontvreemd te hebben bij de transportonderneming waar hij werkte. De Utrechtse politie zet het onderzoek voort. Ter verfraaiing van de pas in gebruik genomen sportspclzaal „De Bunt" aan de Ossendamweg is voor de aankoop van een kunstwerk indertijd in de bouw- begroting een bedrag van 4800 gulden opgenomen. Dat is echter niet toereikend als inge gaan wordt op het advies van de com missie culturele zaken, daarvoor een opdracht te geven tot het maken van een schetsontwerp voor een beeld van 2 tot 2.40 meter hoogte, uit te voeren in cortenstaal. De totale kosten worden geraamd op 10.000 gulden, waarbij zijn inbegrepen het schetsontwerp, vervoer, fundering en plaatsing. B. en w. stellen de raad voor uit het fonds aankoop kunstwerken een aan vullend krediet van 5200 gulden be schikbaar te stellen. Het beeld zal vervaardigd worden door de Wageningse beeldhouwer Ubbo Schcffer. De heer en mevrouw Corver in gesprek met de directeur van de Rabo Bank, de heer J. Knaapen en zyn echtgenote. „De verhaaltjes van de economen, die beweren dat de export 3 zal terug lopen, lap ik aan myn laars. Die economen, die nog nooit zelf iets verkocht hebben, zyn er al honderden keren naast geweest en nu is dat zeker het ge val", aldus de heer L. Fokkema, directeur van de Stichting Nederlandse Export Combinatie NEC, in zijn nieuwjaarsboodschap aan de bij de stichting aange sloten ondernemingen. De heer Fokkema neemt hiermee een geheel ander standpunt in dan de re gering en het centraal planbureau en hij zegt daarover: „Nog voor het jaar 1974 op de kalender stond waren deze cijferaars al bij voorbaat geneigd om het hoofd in de schoot te leggen. Bij voorbaat hadden zij daarvoor al hun voorspellingen klaar van een uitvoer- daling met drie procent, terwijl er nor maliter sprake zou dienen te zijn van een stijging met twintig procent". De heer Fokkema noemt dergelijke uit spraken oncontroleerbaar en Onbewe zen; zij getuigen zijns inziens van een geest van défaitisme die de positieve krachten ontkent waarmee vanouds Nederland als handeldrijvende natie gezegend is. „5 van de gehele we reldhandel loopt over Nederland; dit is voor een klein land als Nederland een uitzonderlijk hoog percentage en daar zorgen de kooplui voor, zelfs ondanks Het extra informatieblad "besluit met: ,,De Soester Ondernemer is er steeds op uit alle mededelingen die voor u van belang zijn zo snel mogelijk door te geven. Ook kunt u altijd inlichtingen verkrijgen door contact op te nemen met het administratie-adres Steenhoff- straat 88. telefoon 17345. Helpt mee uw vereniging sterk te maken, door uw collega's hier op te wijzen". In de nieuwjaarswens zegt het bestuur dat zij zich niet wil scharen aan de zijde van de „super pessimisten", on danks dat het in de zakelijke sfeer voor het eerst sinds jaren moeilijk is om on der woorden te brengen, wat men el kaar moet toewensen. „Standaard for mules zijn onbruikbaar geworden en werkelijk zinvolle opmerkingen blijven een slag in de ruimte", aldus het be stuur. Zij stelt verder dat allen die zgn. zo bezorgd zijn voor de middengroepen, nog nimmer kans gezien hebben om het van die groepen gelijk te laten stijgen met dat van de loontrekkenden en daardoor is in de loop der jaren een achterstand ontstaan, aangekondigde verbeteringen van de winstmarges, waarvoor ruimte gezocht wordt, brengt slechts een kleinere te ruggang teweeg en daardoor zal de achterstand weer groter worden. „Prijsstijgingen zullen extra investerin gen vragen", zegt het bestuur dat ver onderstelt dat daarvoor wellicht „duur vreemd geld" zal moeten worden ge bruikt. Kwalijk vindt zij het dat de onkostenpost extreem zal toenemen ..door rechtvaardige, maar moeilijk te financieren loonkostenstijging en andere noodzakelijke zaken als warmte, licht, autokosten en reclame. „Een groot koopmanschap zal van u gevraagd wor den en wellicht zullen de zwakkeren nog eerder de strijd moeten staken". Geconstateerd wordt verder dat de concurrentie hard is, maar aan de an dere kant de solidariteit groeiende en dat er sprake is van een mentalitiets- verbetering juist in de middengroep. Van belang zal zyn de service-verle ning aan de cliënt, die steeds critischer gaat worden bij zyn aankopen. De brief besluit met „al met al wacht ons een moeilijk jaar. maar het bestuur schaart zich toch gaarne aan de zijde van een financieel expert, die dezer dagen verklaarde, dat in de tweede helft van 1974 een duidelijke economi sche opbloei te verwachten is. In dat verband denken wij aan de bestedings beperking van 1956, die ook als on heilsbode werd gezien, maar die vrij snel werd gevolgd door een herstel van onze economie". beslist niet altijd meewerkende rege ringen", aldus de NEC-directeur. Hij is er van overtuigd dat de export, zelfs wanneer er prijsverhogingen en schaarste aan grondstoffen zouden zijn, uitgebreid kan worden en wel door de enorme „knowhow" van de onderne mers. Hij noemt dat „een stuk toege voegde waarde" waarvan het voorbeeld te zien is in de gespecialiseerde chemi sche en elektronische industrieën. Voor Directeur L. Fokkema van de Ned. Export Combinatie te Soest reseach wordt in de Nederlandse be drijven jaarlijks twee miljard gulden geïnvesteerd en de op deze wijze ver kregen kennis moet te gelde gemaakt worden op de internationale markt. Daarvoor zal de regering faciliteiten moeten verlenen met alle daaraan vei' bonden consequenties, die tot nog toe te weinig onder ogen worden gezien. De heer Fokkema vindt het van een bedenkelijk onvermogen aan industrieel denken bij de regering getuigen „dat zelfs na een zo langdurige periode van voorbereiding de mobiliteit van alle werkers in de sector van de export door een even zinloos als onvolmaakt distributiestelsel wordt verlamd". Hij meent ook dat de tijd rijp is een aparte bewindsman voor export welvaarts)bevordering aan te stellen de helft van ons nationaal inkomen moet immers uit de export komen. Geen zin heeft het daarom naar zijn mening om de oliecrisis te misbruiken voor het rondvertellen van verwarde sprookjesverhalen over „aanhalen van buikriemen en allerlei andere gevaren die onze welvaart bedreigen". Voor zover die gevaren bestonden, wa ren zij er allang, nog vóór er sprake was van zoiets als een energietekort. De ondernemers hebben er trouwens herhaaldelijk tegen gewaarschuwd, zij hadden heel duidelijk bezwaren tegen het „automatisme waarmee loonmaat regelen over de hele linie moesten wor den doorgevoerd". Daar zou een ver betering van de persoonlijke prestatie tegenover moeten staan, zonder welke immers een geldruimte werd gescha pen die vele procenten te groot was voor de omvang van de welvaarts- koek. die in werkelijkheid kon worden verdeeld. De stichting Nederlandse Export Com binatie is gevestigd in huize Neclen- burgh aan de Soesterbergsestraat te Soest. Zij telt 350 ondernemingen dio een afnemerskring hebben in meer dan honderd landen. Zojuist verscheen het boek „Martelin gen, het zijn mensen waar het over gaat". In tientallen landen in de wereld van vandaag is het martelen van gevange nen - en vooral van politieke gevange nen - standaardprocedure bij verhoor en tijdens gevangenschap. Uit de over vloed van bewijsmateriaal dat Amnesty International in de loop der jaren heeft verzameld, blijkt dat martelingen niet kunnen worden afgedaan als excussen. Het martelen van politieke gevangenen is uitgegroeid tot een systematische praktijk van intimidatie, onderdruk king en terreur, bedoeld om gevestig de, onrechtvaardige machts-posities te handhaven. In het eerste deel van het boek wordt geprobeerd een inzicht te geven in ver schillende faktoren die bij martelprak tijken een rol spelen: medische, psy chologische, juridische en sociaal-eko- nomische. In het twee deel van het boek wordt een overzicht gegeven van landen waar martelingen zijn toege past en toegepast worden. In Zuid-Vietnam zitten mensen jaren lang geketend in tijgerkooien. In de Sovjet-Unie worden mensen met een afwijkende mening opgesloten in psy chiatrische inrichtingen. In Chili oefent de mlitaire junta een ware terreur uit met martelingen en moord. In Noord- Ierland maakte het Britse leger gebruik van verfijnde psychologische martelin gen. In Z. Afrika zijn de politiebureaux uitgerust met apparatuur om elektri sche schokken toe te dienen. In Brazilië worden folteraars op martelscholen op geleid. In West Duitsland worden poli tieke extremisten mishandeld en in vol ledige afzondering opgesloten. Leden en donateurs van Amnesty In ternational kunnen dit boek bestellen door 7,50 te storten op giro 489237 t.n.v. Amnesty International. Amster dam; onder vermelding van „bestelling, martelingenboek". Niet leden betalen 10,-. Precies op Nieuwjaarsdag werd bij het tuinadviescentrum ,,'t Vaarderhoogt" aan de Dorresteinweg een bokje gebo ren. De moeder is een dwerggeit van een ras. dat afkomstig is uit ZO. Afri ka. Het dier stond vanwege het zachte weer nog in een builenhok en heeft daar haar jong gekregen, tot grote ver rassing van de eigenaar de heer A. V. d. Breeraer. Moeder en zoon zijn nu binnengehaald en worden opperbest verzorgd. Deze aanwinst is een welkome uitbreiding van de stilaan groeiende kinderenboer- derij die reeds bestaat uit konijnen, Chinese hangbuik-varkentjes en straks aangevuld met kippen, duiven en der gelijk kleinvee. Ondanks de verhoging van de prijs van het courantenpapier met 28 wordt het abonnementsgeld van de Soester Courant niet verhoogd. Als tegenprestatie vragen w(j onze abonnees op basis van vrijwillig heid bjj de aanbieding van de abon nementskwitantie voor het eerste kwartaal van 1974 aan onze incas so-medewerker tevens het abonne mentsgeld voor het tweede en even tueel derde en vierde kwartaal te betalen. Hjj geeft U hiervoor een overzichtelijk betalingsbewijs af. U bespaart onze medewerkers in binnen- en buitendienst met deze VRIJWILLIGE MEDEWERKING veel periodiek, kostbaar werk. Mogen w(j op U rekenen? Het abonementsgeld voor 1974 be draagt per kwartaal 4,75 per half jaar 9.50 per jaar 19. De lezers, die liever niet per kwi tantie betalen, verzoeken w(j het abonnementsgeld nu per omgaande te willen overmaken op onze post girorekening 126156 of op één van onze bankrekeningen b(j de Neder- landsehe Middenstands Bank (rek. nr. 68.43.10.805) of de Rabo Bank (rek.nr. 35.99.20.950). beiden te Soest. Indien L1 tijdig overmaakt kunnen wjj voorkomen dat U een kwitantie wordt aangeboden, waarvoor de incasso-medewerker dan vergeefs bjj U aanbelt. We zijn 1974 ingestapt met de weten schap dat de ontwaarding van het geld, de inflatie, niet kan worden gestopt. Het heeft vele jaren bovenaan op het programma gestaan van achtereenvol gende regeringen, ook het kabinet Den Uyl kwam weer met zo'n zelfde belofte, maar het is alle vorige jaren slechts beleden met het woord doch niet mei de daad. En nu kan het niet meer. De sterk stijgende olieprijzen en de daar uit voortvloeiende prijsstijgingen van vele produkten, gepaard aan een som bere internationale situatie die de we reldmarktprijzen van meerdere grond stoffen omhoog jaagt, doet alle pogin gen tot beheersing van de inflatie te niet. En hoe langer men doorgaat met de prijsstijgingen in de lonen te kom- penseren, hoe kleiner de kans is dat de geldontwaarding nogeens gelijke tred gaat houden met de produktieverhoging en dus tot staan zou worden gebracht. De rijksoverheid, als verreweg de grootste werkgever in den lande, on dervindt zelf de grootste moeilijkheden bij deze ontwikkeling. Het is dan ook geen wonder dat het kabineC een mach tigingswet nodig achtte, die het in staat moet stellen om vlugger en ingrijpen der op te treden ten aanzien van alle kosten ontwikkelende faktoren, om daarmee de zeer ingrijpende gevolgen van de prijsstijgingen nog zoveel mo gelijk in de hand te kunnen houden. Ondanks dit zal 1974 voor het kabinet Den Uyl een moeilijk door te komen jaar worden. Toch achten wij het niet onmogelijk, dat juist de thans inge treden krlsissituatie de levensmogelijk heden van deze regering zullen ver lengen. In de uiterst moeilijke omstandigheden waarin ons land komt te verkeren zul len politieke haarkloverijen wellicht minder kans en aandacht krijgen dan wanneer onze ekonomie zich op dezelf de wijze had kunnen blijven ontwik kelen als in vorige jaren. Alom dringt het besef door, dat we met z'n allen moeten trachten er nog het beste van te maken. De slechtere omstandighe den zijn dus van buitenaf opgedrongen en zijn dus niet zozeer te wijten aan een door het kabinet gevoerd foutief politiek beleid. Automatisch verzwakt en vermindert dat de stemmen van kritiek. De drang tot het aanbrengen van een ander politiek beleid zal er door op de achtergrond komen. Voor de oppositie wordt het uiterst moeilijk om uitzicht te kunnen geven op betere oplossingen door een ander gericht be leid. De verschillen tussen de demokratisch ingestelde politieke partijen in ons land zijn in wezen toch al niet zo erg groot en dat werkt er toe mee, dat men in een krisissituatie er niet zo gauw in ge looft dat een meer rechtsere of een meer linksere regering ons er beter doorheen zou weten te loodsen. Zag de ekonomische toekomst er niet zo wan kel uit, dan zouden de verschillen meer aandacht krijgen. Dan zou het niet on mogelijk zijn geweest dat het kabinet Den Uyl in het komende najaar voor een breuk in eigen boezem kwam te staan. Maar juist door de thans opge treden moeilijkheden is de kans ver groot dat de huidige koalitie zich kan handhaven. De mogelijkheid van een alternatief beleid is erdoor verkleind. We achten de kans dan ook niet groot dat het kabinet Den Uyl in 1974 zal vallen. Tenzij de internationale situatie nog aanmerkelijk zou verslechteren, daardoor de toestand dreigend zou wor den, hetgeen dan misschien aanleiding zou kunnen zijn tot algehele samen werking en vorming van een nationaal kabinet. Helaas moeten we konstateren dat die mogelijkheid niet is uitgesloten, al doet Kissinger alle moeite dit te voorkomen. De houding van de oliestaten brengt dusdanige veranderingen in de wereld- ekonomie tot stand, dat hier allerlei, nu nog niet te voorziene komplikaties uit kunnen voortkomen. De problemen om Israël zullen dit jaar nog niet verminderen en telkens ook voor andere landen een aanleiding kun nen vormen om zich agressiever op te stellen, zowel ekonomisch als militair. Het is niet zo erg geruststellend dat de Arbische staten hierin een hartig woordje meespreken, want zij menen helaas dat hun bestaan er niet mee ge moeid is. En dat kon hen wéleens erg tegenvallen. Maar daar zullen we niet mee gebaat zijn. Nu lopen we echter te ver vooruit. Eerst maar zien dat we 1974 doorhobbelen, zo goed en zo kwaad als het gaat. Het kan ook nog best meevallen. Tot adjunct-directeur van de Neder landse Export Combinatie NEC is met ingang van 1 januari benoemd, de heer T. Middelkoop (32) uit Culemborg. De heer Middelkoop was reeds meer dan veertien jaar betrokken bij de interne organisatie van de NEC. De benoeming houdt verband met plan nen voor een verdere intensivering van de activiteiten ter verbreding van de basis van de nationale export, waaraan zeker in de komen periode grotere eisen zullen worden gesteld. In de nacht van zaterdag op zondag werd op de Parallelweg aangehouden de 17-jarige L. H. J. M. uit Soest. Hij had zich even te voren schuldig ge maakt aan het kraken van een sigaret- renautomaat bij winkelier J. aan de Steenhoffstraat. Dat was toen opgemerkt door een buurtbewoner, die de politie waar schuwde. M. had in zijn bezit II pakjes sigaretten en 7 pakjes shag en hij ver klaarde dat het hem vooral te doen was om het wisselgeld. Na verhoor werd hij door zijn vader bij de politie afgehaald. Abonnement per kwartaal 4.75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt Iedere donderdag

Soester Courant | 1974 | | pagina 1