Eerste Soester veulen in 1974 HOMEE Uit de wijde wereld AUTORIJSCHOOL M. LOS SOESTERBERGSESTRAAT 51B t.o. busstation - TELEFOON 14071 WITTE SUIKER, kilo'spak98 Liter MAGERE DAGMELK55 Liter VOLLE DAGMELK72 Literpak YOGHURT85 1/4 liter SAGR00M125 SOEST „de Spiekersjop" Jaarverslag Algemeen Ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken" Kosten ziekenhuisverpleging met 22 gestegen 7IFKEN\UT0 - TEL 12727 POLITIE - TEL. 19444 TALENPRAKT5KUM AMERSFOORT 2900 <mlden buit bij inbraak Overtreder zondags- Concert van „New Hope" 12 januari Aangereden auto vernielde etalageruit uw surrES IS ONZE RECLAME „Poolen" van autoritten - aansprakelijkheid rijverbod 500 gram MAGERE VARKENSLAPPEN 425 500 gram BRAADWORST 345 3 stuks BIEFSTUK TARTAAR285 500 gram pracht ST00FLAPPEN 475 500 gram FIJNE RIB 598 Fijne vleeswaren, zo van het mes 150 gram GEBRADEN GEHAKT115 150 gram LEVERKAAS 98 100 gram CHAMPIGNON PATÉ98 100 gram fijne SNIJPATÉ98 Gelderse ROOKWORST A. Hunink, geen 139 maar119 Literblik CHINEESS SPERCIB0NEN geen 175 maar119 Literblik Heinz WITTE BONEN in tomatensaus geen 154 maar129 500 gram MAGARQNIE 69 Melitta FILTERZAKJES nc 102 nu85 500 gram Suner Voordeel KOFFIEBONEN 298 10 stuks VISSTICKS in pak nu159 Grote beker APPELSTROOP89 Literblik Jonker Fris CAPUGIJNERS nu 79 24 flesjes BAVARIA PILS735 500 gram gesneden RODE KOOL45 Heel kilo WITLOF225 200 gram CHAMPIGNONS98 15 stuks grote MANDARIJNEN. Clementine 198 20 stuks SINAASAPPELEN, vol sap265 1'/2 kilo HAND GOUDREINETTEN115 Joy-rider aangehouden Magneet filmfestival in „De Open Hof" Zeepost De Vallei van de Loire „Moeilijke problemen, en daar is de gezondheidszorg van het Nederlandse volk er zeker een van, worden nu eenmaal niet zo spoedig opgelost", aldus de secre taris van het Algemeen Ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken" in het jaar verslag over 1972, dat deze week werd uitgebracht. Voor hem staat vast dat er, in welk opzicht dan ook, veranderingen zullen moeten komen en dat afgewacht moet worden welke dat zullen zUn. In de manege Eldorado aan de Bosstraat werd op 3 januari j.1. een veulentje geboren, naar we mogen aannemen, de eerste van dit jaar in Soest. De moeder is de Gelderse stamboekmerrie „Lorenza"; de vader is „Juriaan", een halfbloed Engels„man". Op de foto de trotse eigenaar, de heer Buis, met het nog naam loze veulen en het paard Lorenza. Mini-bioscopen Volgens de (Zweedse) Svensk Filmin- industri zijn er in Zweden als eerste land ter wereld waar dit gebeurt, „cas sette-bioscopen" gesticht, dat wil zeg gen: er zijn in Stockholm in drie thea ters kamers ingericht met 5, 7 en 13 plaatsen en een projectscherm van middelmatige grootte, het gemiddelde tussen een televisietoestelscherm en een bioscoopscherm, waar kijkers uit een filmcatalogus kunnen kiezen wat zij wensen te zien en dit dan automatisch zien uitgevoerd. Men kan in deze mini- bioscopen dus geillustreerde partijtjes geven met films naar keuze (ook sex- films). Slaat de idee aan dan komen er ook elders in het land zulke mini- bioscopen. Vuile Rjjn Er komt nogal wat rommel bij Lobith- Nederland in de steeds vuiler worden de Rijn binnen, nl. per jaar thans 2% miljoen kilo zink, 3 miljoen kilo joen kilo arsenicum, 1000.000 kilo kwik en door de Franse zoutgeul 30 miljoen ton zout, om nu nog maar I» niet te spreken over de enorme maar niet te spreken over de enorme hoeveelheden cadmium en polychloor- bifenyl. De Internationale Rijncommis sie moet, aldus werd te Bad Godesberg in Duitsland op een ministerconferentie besloten, een ontwerpverdrag over de zoutlozingen opstelten, dat op de vol gende ministersconferentie in oktober 1974 te Parijs moet worden bekrachtigd en op 1 januari 1975 van kracht zal worden en voor het overige werd be sloten, dat „de staten zoveel mogelijk zullen verhinderen, dat de stoffen, die op de zwarte lijst staan, in de Rijn komen". „Nu krijgen we de Rijn schoon; het zal nog wel even duren, maar het komt", zei de Duitse minister. Maar de des kundigen zijn niet zo optimistisch. Zij vrezen, dat het wel heel lang zal duren Van hun kant luidde de conclusie: „Er lijkt eigenlijk nog maar één oplossing mogelijk; de Rijn in omgekeerde richt- ting laten stromen". Voorshands zakt de vervuiling weg in het compromis, dat te veel „gaten" vertoon. Kanaaltunnel Het grote project, de aanleg van een Kanaaltunnel tussen Engeland en Frankrijk, gaat thans door; in beide landen en in West-Europa in het alge meen is men druk bezig aan de plan nen voor de verbindingslijnen tegen de dag dat de tunnel klaar is, hetgeen in 1985 het geval zal zijn. Tussen London en de tunnel komt een spoorlijn van 110 km, die snelheden van 300 km per uur toelaat. De 365 km van de tunnel naar Parijs en vandaar naar Brussel vereisen eveneens grote snelheden. Het industriegebied (en woongebied) ron dom Rijssel wordt er groots bij be trokken. De lijn Brussel-Amsterdam en Brussel-West-Duitsland worden ook snelheidsbestendig. Verdere plannen zijn in de maak voor de verbindingen met Polen, Tsjecho-Slowakije, Joego slavië en Roemenië, enz. De tunnel zal een ware revolutie in het vervoerswezen bewerkstelligen; de infrastuctuur van ons Europa zal een ingrijpende wijziging ondergaan. De schetskaarten zijn reeds gereed. Men kan benieuwd zijn, hoe het dan met de energievoorziening zal zijn. Dat het midden-oostenprobleem dan zal zijn opgelost, hoe dan ook, kan enigszins worden verwacht, doch de energiecrisis is daarmee niet overwonnen. De plan nenmakers rekenen er sterk op, dat dan een voldoende aantal kern- ergiereactoren klaar zal zijn om in de nieuwe behoeften te voorzien. Dit is nodig. De bezwaren tegen deze kern reactoren worden door de nood van de tafel geveegd. Steenkool en kernenergie zullen dan in aanmerkelijke mate het oliegebrek moeten hebben opgevangen. De wereld gaat wel spannende tijden tegemoet. En als dr. Henry Kissinger zijn energieraad voor West-Europa er door krijgt, zal deze raad een werkelijk Europese taak voorgeschoteld krijgen. Het is nog wel lang tot 1985. doch men zal moeite genoeg hebben om dan klaar te zijn. Er liggen na vier jaar studie, vier plan nen ter tafel: het plan van de vakbe weging dat een algerrjene volksverzeke ring bepleit; het plan van prof. dr. A. C. Drogendijk die tegen de volksverze kering is omdat dat betekent nationali satie van de geneeskunde en die gepor teerd is voor het zgn. Deense systeem. (Premies betaling gedeeltelijk via de belasting en een nominale premie naar inkomen); het Maatschappijplan van dr. J van Mansveld en drs. J. I. Cohen dat uitgaat van een beperkte volksver zekering waarbij de loongrens echter vervangen wordt door een inkomens grens; en dan het vierde plan wijlen de heer Zeven, dat een minimaal verstrekkingspakket voorstaat dat voor allen zal gelden met daarnaast het af sluiten van een verzekering naar be hoefte. In dit plan wordt afgestapt van de verstrekking in natura, waarvoor in de plaats een restitutiesysteem komt. Verzekerdenbestand Het aantal wettelijk verzekerden op 31 december 1972 was 133.896; het aantal vrijwillig verzekerden 25.896. Per ver zekerde waren de kosten 504,75 voor de wettelijke verzekering (1971 ƒ427,21) en voor de vrijwillige verzekering ƒ483,05 (1971 ƒ410,27). De gemiddelde stijging van de wettelijke verzekering was dus 18,2 en van de vrijwillige verzekering 17,7%. Van de ruim 133.000 verplicht verzeker den behoorden er 13933 tot de groep bejaarden. 51 daarvan had een inko men lager dan 8.682 gulden; 18% een inkomen tot 9.692 gulden; 25% een in komen tot 11.550 gulden en 6% een in komen tot 13.407 gulden. De premie voor de verplichte verzeke ring was 8,2 voor de vrijwillige ver zekering 68 gulden per verzekerde per maand. Ziekenhuizen In het werkgebied van het fonds zijn zes erkende ziekenhuizen gevestigd, die beschikten over totaal 1498 bedden; t.w. De Lichtenberg, Amersfoort, 513 bedden, St. Elisabeth Amersfoort 320 bedden; Zonnegloren Soest, 244 bedden; Salem Ermelo 150 bedden; Plus Ziekenhuis Harderwijk 136 bedden en Boerhaave ziekenhuis Harderwijk 135 bedden. Nog vóór de zomer een vreemde taal spreken. Telefoon 03490 - 2 90 97 Intensieve kursus: 20 weken. Aan het fonds verbonden 87 huisartsen. 45 apotheekhoudende huisartsen, 22 apothekers, 159 specialisten, 93 tand artsen, 16 verloskundigen en 60 phy- siotherapeuten. De kosten per verzekerde stegen voor wat Amersfoort en Omstreken betrof van 108 gulden in 1963 tot bijna 505 gulden in 1972 en wel als vlogt: 1963- 108; 1964-140- 1965-177- 1966-212; 1967- 242; 1.968-268, 1969-313; 1870-376; 1971- 427 en 1972-505. Bij de vrijwillige verzekering was dat bedrag over 1972 483,05 tegen ƒ410,27 in 1971. De beheerskosten per verzekerde ste gen voor Amersfoort en Omstreken van ƒ5,98 in 1963 tot ƒ14,19 in 1971. De verpleegtarieven per bed waren: St. Elisabeth 109.60; Zonnegloren ƒ101,60: Boerhaave, Harderwijk 88,05De Lichtenberg ƒ84,05; Pius Ziekenhui. Harderwijk 79,55 en Salem, Ermelo 66,60. De gemiddelde kosten per ver- pleegdag bedroegen 96,77 en het aan tal verpleegdagen per patiënt 19,9. De stijging van het ziekenvervoer was gemiddeld 16%; het aantal ritten per 100 verzekerden was 37 en de gemid delde kosten per rit 17,01. De kosten per naar een specialist ver wezen verzekerde bedroegen exclusief ziekenhuisverpleging 161,53 (v.j. 141,67); inclusief ziekenhuisverpleging ƒ597,- (v.j. ƒ495,-). Het aantal door vroedvrouwen geleide bevallingen bedroeg 1646 (v.j. 1634). De huisartsen verzorgden 776 (v.j. 796) be vallingen. Vrijwillig verzekerden heb ben vrije keuze tussen huisartsen en vroedvrouwen. De verhouding was hier 117 door huisartsen en 180 door vroed vrouwen (v.j. resp. 223 en 178). O Een inbraak in de woning van de familie Van B. aan de Larixlaan heeft de onbekende dader een buit opge leverd van ongeveer 2000 gulden. Hij kwam binnen door het wegnemen van een ruit aan de achterzijde van de woning. Binnen werd alles overhoop gehaald. Vermist worden een radio- pickup installatie, een Zaans klokje, een stofzuiger en een doosje met sier raden. New Hope is een 7 man sterke selektie uit de Continental Singers (bekend van hun t.v. optreden). Deze folk-rock-groep treedt a.s. zaterdag op in de jongste koffiebar van Soest aan de Klein Engendaalweg 52. New Hope houdt een toernee van 100 dagen door heel Nederland en kan nu al na twee weken rekenen op een da verend succes. In Amerika traden zij op in meer dan 1000 scholen, academies en op universiteiten en bovendien maakten zij enkele l.p.'s en speelden in 2 films. Wie een goed stuk muziek wil horen, waar een ijzersterke motivatie achter zit, is hartelijk welkom. Een speciale pendeldienst voor hen die zonder ver voer komen brengt je naar de zaal vanaf het begin van de Klein Engen daalweg. Dit unieke gratis concert begint a.s. zaterdag om 8 uur. De op 27 december geopende koffiebar zal voortaan iedere veertien dagen een ontmoetingscentrum zijn voor jonge mensen uit Soest en omgeving. Even na middernacht in de nacht van zaterdag op zondag werd als gevolg van een gecompliceerde aanrijding de etalageruit van optiek Hulleman aan de Burg. Grothestraat vernield. Uit de richting Amersfoort naderde een bestelauto, bestuurd door de 24-jarige ontwerper J. T. uit Soest. In de bocht voorbij Mets, verloor hij de macht over het stuur, botste tegen een rechts van de weg in de berm staande personenauto, die doorschoof tegen de bestelwagen van radio Veer. Deze stond niet op de handrem, ging rijden en kwam tot stilstand tegen de gevel van de optiekzaak, waarbij de etalageruit vernield werd. T. die volgens getuigen bijzonder hard reed, werd licht gewond aan zijn han den. Dokter Overbeek verleende eerste hulp en nam ook de bloedproef. De zwaar beschadigde auto's werden naar het politiebureau gesleept. v/h ENGEL Van Lenneplaan 47 - Telefoon 16621 Wy lessen In i OPEL RECORD - OPEL KADETT - DAF VRACHTWAGEN OPEL BLITZ GcdipL V.A.M.O.R. - M.R.L - FJV.O.P. Tevens verlenging van uw rübewys. REEHORST-Supermarkt Op de, zoals het er nu naar uitziet, voorlopig laatste auto vrije zondag, werd 10 minuten na het ingaan van het rijverbod aangehouden de in Hit versum wonende barkeeper W.S. (21) toen hij op de Burg. Grothestraat reed Hij kreeg een proces verbaal en zijn auto werd in beslag genomen. Op de Beckeringhstraat werd aange houden de 21-jarige A. K. uit Soest, die op de Koninginnelaan, voor de ogen van de eigenaar, de heer W., een per sonenauto had weggenomen. W. waar schuwde de politie. Door pech aan de wagen kwam K. niet ver. Hij verklaar de naar Amsterdam te hebben willen rijden. K. die zich aan joyriding heeft schuldig gemaakt, werd ingesloten. Ter voorbereiding van uw vakantie or ganiseert Reisbureau Gerth op vrijdag 18 januari a.s. zijn jaarlijkse film avond. Deze avond zal worden gehouden ln „De Open Hof" aan de Dalweg, hoek» Veenbesstraat en begint om 20.00 uur. Er zullen interessante reisfilms ver toond worden van diverse vakantiebe stemmingen uit het „Magneef'-pro- gramma, Als extra attractie vindt plaats een multi-dia show op drie schermen. Kaarten voor deze avond zijn gratis verkrijgbaar bij Reisbureau Gerth, Laanstraat 66, Soest, tel. 12683. Steenhoffstraat 66 - TeL 18644 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alkes" (9/1). Australië; ms „Discovery Bay" (8/1). Brazilië: ms „Alkes" (9/1). Cananda: ms „CP Voyageur" (11/1). Chili: ms „Ceres" (7/1). Chili: ms „Ceres" (7/1) en „Ganymedes" (11/1). tndonesië: ms „Langkoeas" (8/1). Israël ms „Nordia" (8/1). Ned. Antillen: ms „Nordia" (8/1). Ned. Antillen: ms „Neptunes" (7/1). Nieuw-Zeeland: ms „Atrevida" (9/1). Suriname: ms „Neptunes" (7/1). Verenigde Staten van Amerika: ms „Sea-Land Market" (9/1). Z. Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „City of Montreal" (9/1). Met het oog op de naderende benzine distributie worden door vele automobi listen plannen gemaakt voor een ge combineerd gebruik van personen auto's. met name in het woon-werk- verkeer. Daarbij is de vraag gerezen, of een dergelijke „pooling" van auto ritten problemen met de autoverzeke ring kan opleveren. De Nederlandse Vereniging van Auto mobielassuradeuren (N.V.V.A.), waarin het overgrote deel van de in Nederland werkende automobielassuradeuren is verenigd, deelt naar aanleiding hiervan het volgende mede. In het algemeen is het zo, dat de w.a.- verzekering, die iedere automobilist verplicht is te sluiten, net alleen dek king geeft voor de aansprakelijkheid tegenover slachtoffers buiten de auto, maar ook tegenover de inzittenden (meestal met uitzondering van echtge note en kinderen). Vele polissen kermen echter de bepa ling, dat de aansprakelijkheid van de bestuurder tegenover de inzittenden niet gedekt is als deze betalende passa giers zijn. Bij de verschillende vormen van „poo ling" van autoritten kan er sprake zijn van een betaling, hetzij direct, hetzij indirect. Immers, men betaalt gemeen schappelijk de benzine, verrekent ge meenschappelijk de verreden kilometers of men betaalt terug „in natura" in de vorm van een rit in de eigen auto. Verzekeraars nemen in dit opzicht een soepel standpunt in en wel in dier voege, dat voor het vervoer met per sonenauto's in het algemeen de aan sprakelijkheid tegenover de inzittenden is gedekt, ook al is er sprake van een vorm van betaling zoals hierboven om schreven. M.a.w. de verzekeraars be schouwen de aansprakelijkheid tegen over de inzittenden gedekt, ook wan neer een aantal personenauto-bezitters met elkaar „poolt" om benzine te be sparen. Daarbij moet echter worden bedacht, dat de dekking van de w.a.-verzeke- ring alleen geldt wanneer er sprake is van wettelijke aansprakelijkheid van de bestuurder, van schuld of nalatig heid dus. Er kunnen zich ln het verkeer echter talloze situaties voordoen waarbij een inzittende van een auto schade lijdt zonder dat er sprake is van schuld of nalatigheid van de bestuurder. Om deze reden verdient het aanbeve ling, dat automobilisten die een pool vormen, hun verzekeringsdekking uit breiden met een ongevallen- of schade verzekering voor inzittenden. Deze verzekeringen garanderen uitke ringen aan de inzittenden, geheel los van de vraag of de bestuurder, of wie dan ook, schuld heeft aan het ongeval. Als iemand een ongeval overkomt als inzittende van een auto, of terwijl hij of uitstapt, zal de verzekering een uitkering geven. Deze verzekeringsvorm is heel gangbaar en wordt door de be stuurder ook vaak gesloten met het oog op meerrijdende echtgenote, eigen kinderen, relaties of vrienden. De Loire, Frankrijk's langste en meest imponerende rivier, ontspringt in Ce- vennes in de provincie Ardèche. in het zuiden van Frankrijk bij de Mont du Coirons, om vervolgens een lange weg van meer dan 1000 km af te leggen d<oor bergen en groene wijngaarden en uiteindelijk uit te monden in de At lantische Oceaan bij St Nazaire. De laatste 100 km van het stroomgebied van de Loire vormen het bekende wijngebied „De Vallei van de Loire", niet alleen bekend door zijn wijnen, maar ook door zijn toeristische attrac tiviteit, vanwege de beroemde „Cha- teaux de la Loire" langs de oever. De wijngebieden van de Loire dateren van vóór het jaar 1200. Voor ons Nederlanders was deze streek reeds in het begin van de 17e eeuw zeer bekend en het waren de Neder landse kooplieden, die deze wijn met de Oostindië-vaarders naar onze kolo niën brachten, vooral onder de rege ring van Lodewijk XIV, bijgenaamd „de Zonnekoning": naast een tijdperk van bloei van wetenschap en kunst bracht deze vorst ook de export van deze wijnen tot grote bloei. We kunnen de Vallei van de Loire ln 3 grote wijngebieden verdelen; 1. Vins du Pays Nantais 2. Vins d'Anjou et de Saumur 3. Vins de Touraine alsmede nog 2 kleine gebieden: Vins de Sancerre Vins de Pouilly. De ..Vins du Pays Nanlais" vinden we in de omgeving van Nantes, die in 3 gebieden is onder te verdelen Ten Noorden van de Loire de „Cöteaux-de-la-Loire"; hier komt de heerlijke witte tafelwijn vandaan (V.DQ.S,), maar we mogen dit gebied „het land van de Muscadet" noemen, evenals het gebied ten Zuidoosten van de Loire: „Sévre et Maine" en ten Zuidwesten van de Loire: „Pays de Retz". Deze Muscadet-wijnen zijn licht, fris en droog; zij worden jong gedronken •.Vins d'Anjou et de Saumur" worden gevonden ln de omgeving van Angers en Saumur, met zijn bekende Anjou- wijnen. Het klimaat hier is mild, het geen de kwaliteit van de wijn ten goede komt. Men maakt witte, rode en rosé wijnen, maar voor ons is de Rosé d'Anjou wel de bekendste, het is een prettige, gemakkelijk en soepel drin kende wijn. De witte wijnen zijn echter de beste, wel wat koppig, maar met een over heerlijke fruitsmaak en parelachtige goudgele kleuren. De wijnen uit de omgeving van Sau mur zijn wat lichter en fijner, maar toch met een aparte kracht, gecombi neerd met grote frisheid. Het zijn wijnen, die men lange tijd kan be waren en dae zich bij het liggen nog verder ontwikkelen. „Vins de Touraine": diit gebied, verder Oostwaarts de Loire op, brengt even eens een gamma van witte, rode en rosé wijnen. De wijngaarden tegen de heuvels met op de achtergrond de vele kastelen van de Franse koningen uit vervlogen jaren, maken deze streek tot een van de charmantste van Frankrijk. De grote witte wijnen zijn: Vouvray en Mont-Louis en de rode: Chinon en Bourgueil. Nog verder Oostwaarts aan de boven loop van de Loire vinden we nog twee zeer kleine gebieden, Sancerre en Pouilly. De wijnen van Sancerre van de Sauvignon-druif, groeiend op de kalkheuvels, geven een vuursteen- smaak en rokerige geur. Zij zijn bij zonder geschikt bij vis, zoals alle Loire wijnen het goed doen bij vis en „fruits de mer" (de schaaldieren dus). De wijn uit Pouilly-sur-Loire en om geving kan men vergelijken met de wijn uit Sancerre. Mocht U het komende vacantie-seizoen het plan hebben uw vrije tijd door te brengen in Bretagne, dan is een uit stapje naar de Loire zeker de moeite waard. U kunt er genieten van prachtige kas telen in een geweldig mooie omgeving en met een voortreffelijk klimaat, wat wilt U nog meer bij een heerlijk glas Rosé d'Anjou OENOPHILE

Soester Courant | 1974 | | pagina 3