Uitslaande brand door burenhulp en snel optreden brandweer snel bedwongen Raad van kerken Soest gaat meer naar buiten optreden Lezing van prof. dr. H. A. M. Fiolet in Soest Blij\en openbare commissie vergaderingen exclusieve bijeenkomsten? Donderdag 17 januari 1971 52e jaargang iio. 21 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van W«edestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 12615» Schade desondanks 80.000 gulden Geen verhoging abonnementsprijs Soester Courant Wel vrijwillige medewerking gevraagd Filmavond over liet werk van Zuster Voskuil in Zambia Commissie Culturele Zaken wil experiment herhalen Tweede concert Utrechts Symfonie Orkest Bestuurder personenauto gewond bij botsing met vrachtwagen Controle bromfietsen Openkre HAVO/VWO-scliooI weinig kans Eiermarkt B. en W. willen kennismaken met bewoners Klaarwater GESCHROKKEN VAN HET WOORD BOYCOT 3-jarige jongen licht gewond bij autobotsing SOESTER B COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere donderdag Door bijzonder snel optreden van de brandweer en doeltreffende hulp van buren is in de nacht van zaterdag op zondag een uitslaande brand in de woning van het echtpaar J. L. Hardeman aan de Krommeweg 26 in zeer korte tüd bedwongen. Desondanks is de schade, die door de verzekering gedekt wordt, zeker 80.000 gulden; 45.000 gulden aan de woning en 33.000 gulden aan de inboedel. De brand ontstond door oververhittin;'.[heer Hardeman (25) de pan naar buiten van een pan met frituurvet. Bij het te werken, waarbij hij ernstige brand- ontdekken van het vuur poogde de wonden aan zijn linkerarm opliep. Hij werd met spoed naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht en daar opgei o- men. Inmiddels heeft hij het zieken huis mogen verlaten. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Buren wisten voor de komst van de brandweer met behulp van twee op de waterleiding aangesloten tuinslangen de vlammen enigszins in bedwang te houden waardoor overslaan naar de De woning Krommeweg 26. waarin de felle brand woedde. rr-:' Gang en hal brandden geheel uit naastgelegen huizen in jeder geval werd voorkomen. De brandweer rukte met drie wagens uit en zette vier stralen in en had toen de vuurzee spoedig bedwongen. Keuken, gang en hal brandden geheel uit; de inboedel werd vernield en de schade aan trappenhuis en woonkamer was groot. Door de hitte scheurden enkele muren. De brandweer Is circa een uur bezig geweest met blussen en nablussen. De woning is voorlopig onbewoonbaar. Me vrouw Hardeman werd bij kennissen ondergebracht; vrijwilligers zorgden voor afsluiting van het huis. dat goed deels werd dichtgespijkerd. Op donderdag 24 januari a.s., 's avonds om 8 uur in De Open Hof, zal de seoretaris van de landelijke Raad van Kerken, prof. dr. H. A. M. Fiolet, een lezing houden over het onderwerp „Leven met tegenstellingen". Aansluitend *al er gelegenheid zijn voor discussie. Deze interessante avond, met een bij zonder actueel onderwerp, is georgani seerd door de Raad van Kerken Soest, die daarmee voor de tweede maal in korte tijd het initiatief neemt voor een oecumenische manifestatie. De Kerst-in was de eerste activiteit van de Raad van Kerken, ,die", zoals ds. P. Kloek het tijdens een korte persconferentie uiteen zette, „na een verkennings-pe riode van drie jaar thans start met een duidelijker naar buiten treden van haar dienstbaar zijn aan de samenleving in Soest". Over de afgelopen periode zegt ds. Kloek, dat naast vele teleurstellingen toch een openheid van de kerken naar Ondanks de verhoging van de pr(Js van het courantenpapier met 28 wordt het abonnementsgeld van de Soester Courant niet verhoogd. Als tegenprestatie vragen wij onze abonnees op basis van vrijwillig heid bjj de aanbieding van de abon nementskwitantie voor het eerste kwartaal van 1974 aan onze incas so-medewerker tevens het abonne mentsgeld voor het tweede en even tueel derde en vierde kwartaal te betalen. Hij geeft U hiervoor een overzichtelijk betalingsbewijs af. U bespaart onze medewerkers in binnen- en buitendienst met deze VRIJWILLIGE MEDEWERKING veel periodiek, kostbaar werk. Mogen wij op U rekenen? Het abonementsgeld voor 1974 be draagt per kwartaal 4,75 per half jaar 9,50 per jaar 19. De lezers, die liever niet per kwi tantie betalen, verzoeken wij het abonnementsgeld nu per omgaande te willen overmaken op onze post girorekening 126156 of op één van onze bankrekeningen bij de Neder- landsche Middenstands Bank (rek. nr. 68.43.10.805) of de Rabo Bank (rek.nr. 35.99.20.950). beiden te Soest. Indien U tijdig overmaakt kunnen wij voorkomen dat U een kwitantie wordt aangeboden, waarvoor de incasso-medewerker dan vergeefs bij U aanbelt. elkaar is bewerkstelligd, die een vijf tal jaren geleden niet voor mogelijk ge- houden werd. „Dit grote positieve £unt weegt zeker op tegen de teleurstellin gen, die een gevolg waren van 'Ie te hoog gespannen verwachtingen bij hel begin, van de werkzaamheden", aldus de dominee, die sinds kort dr. W 'schut is opgevolgd als voorzitter van de raad. De raad van Kerken werd niet. zoals velen verwacht hadden, een super-or gaan dat grootste initiatieven zon gaan ontplooien en anderzijds een dekman tel zou worden voor allerlei activitei ten. Aan die verwachting werd niet voldaan maar de nu afgesloten periode werd nuttig besteed aan moeilijke za ken als het opstellen van beleidslijnen en het bijsturen van structuren. Daarvoor was een continu tijdiovend contact met de diverse achterbannen nodig. Die periode is naar de mening van ds. Kloek afgesloten Er wordt nu op vele niveau's intensief gewerkt De Kerst-in was de eerste meer naar buiten gerichte manifestatie. Daarnaast zijn 120 deelnemers, ver deeld over acht kringen, èn gekozen uit parochieraden en kerkeraden, in de af gelopen maanden bezig geweest met de bespreking van het boekje „Bevrijding" dat de stof zal leveren voor de lande lijke conferentie van de Raad van Ker ken, die in september gehouden zal worden. In dit boekje worden de visie behandeld van de Duitse theoloog Bon hoeffer (bevrijding tot geloof); van de Fransman Roger Schutz uit Taizé (be vrijding tot het beleven van gemeen schap) en van moeder Teresa uit India (bevrijding tot het doen van gerechtig heid). In de maand maart zal de IKOfi een drietal TV-uilzendingen aan dit boekje wijden. Op 24 januari volgt de lezing van prof. Fiolet, waarvoor het bestuur een grote belangstelling verwacht. Het bestuur wordt momenteel gevormd door ds. P. Kloek, voorzitter; mevrouw M. J. Gordeau-Blom, secretaresse; de heer J. B. Remkes, penningmeester- en de leden dr. J. Rinzema, vertegen woordiger van der Gersf. Kerken, pas tor H. van Maanen, vertegenwoordiger van de katholieken (en opvolger van pastor Buisman in de Raad) en de heer H. Schram. In hoeverre dit nieuwe bestuur de be stuursvergaderingen weer openbaar zal maken, zal nog worden besproken. Men wil, overigens geheel oegi ijpeiijk, voor komen, dat de noodzakelijke bespre king van de technisch bestuurlijke aan gelegenheden een verkeerd beeld van de werkzaamheden van de Raad gaan geven. A.s. dinsdag 22 januari, des avonds om 8 uur, zullen in De Open Hof twee zusjes van de in Soest welbekende Zuster Ali Voskuil een en ander vertellen over het werk van hun zuster-verpleegster in Zambia. Aanleiding voor dit komende debat zal ongetwijfeld zijn de brief van raadsi'd de heer van Vloten van de Pak- fractie aan de wethouder van onder wijs die aem voorstelde dat de onder wij scomirissie ingevolge artikel 9 van de verordening op de raadscommissies, zou besljjten bij haar maandelijkse vergaderingen uit te nodigen een ver tegenwoordiger van de Schoolraad en van de Christelijke en Katholieke schoolbesturen, alsmede van de Van der Hucht school. In het artikel 9 wordt bepaald dat de voorzitter of de commissie personen „kan" uitnodigen de vergadering bij te wonen „teneinde inlichtingen of advie zen te verstrekken". Dat „kan" wil de heer Van Vloten im peratief maken omdat hem gebleken is dat de vergaderingen van de onder wijscommissie steeds door leden van de schoolraad worden bijgewoond en hij het als een gemis beschouwt, dat het niet mogelijk is met deze vertegen woordigers van gedachten te wisselen „ook al- is daar soms zoveel behoefte toe dat dit onreglementair wel ge beurd". De heer Van Vloten maakt in zijn brief duidelijk dat het niet de bedoeling is om de onderwijscommissie op deze ma nier uit te breiden. In de onderwijscommissie, die vorige week op een middaguur vergaderde en daarom slechts door de voorzitter en één lid kon worden bijgewoond, liet de wethouder duidelijk blijken dat b. en w. dit voorstel voor alle commissies als een principe zaak zien. Van die kant zal het niet ondersteund worden en vanavond zal blijken hoe de raad daar over denkt. Ondanks de onmogelijkheid te verga deren door het ontbreken van het quo rum, liet de wethouder al blijken de middagvergaderingen niet te willen la ten vallen. „Daar moet men zich maar voor vrij maken", was zijn standpunt, dat niet gedeeld werd door het com missielid mevrouw P. Oranje-Entink (VVD). Ali Voskuil vertrok anderhalf jaar ge leden naar Zambia, na enige jaren in de ontwikkelingshulp in Suriname werkzaam geweest te zijn en éen jaar in Soest in de wijkverpleging meege draaid te hebben. Bij haar afscheid indertijd in Soest stelde zij al haar ge schonken geld beschikbaar voor de aan schaf van een generator,een brood nodig instrument in Zambia. Afgelopen zomer brachten haar twee zussen, in Zeist woonachtig, een be zoek aan Zambia en zij overhandigden haar het enorme bedrag van ruim 11.000 gulden. Gedrieën trokken zij er op uit en zij maakten een on ;eveer driekwartier durende film; o.a. van het werk in het hospitaal en er buiten op de out-clinics. Die film wordt dinsdagavond vertoond met de nodige spreekstof als entourage. Iedereen is van harte welkom en de toegang is gratis. In antwoord op een vraag van het college van burgemeester en wethouders betreffende het al dan niet voortzetten van het organiseren van Uso-concevten in Soest, zegt de commissie culturele zaken het niet onverantwoord te vinden om bü wijze van experiment nog een tweede concert te organiseren. Het eerste concert werd op 2 november j.1. gegeven in de Julianakerk en de belangstelling ervoor was miniem. „Op zich zelf is één concert en de daarvoor gebleken belangstelling nog geen maat staf", meent de commissie, die echter ook wel enige bedenkingen heeft tegen de organisatie van het tweede concert. Soest ligt niet alleen gunstig ten op zichte van de steden Amsterdam, Utrecht, Amersfoort en Hilv.ersum (vele inwoners hebben abonnementen voor concerten elders) maar bovendien is het aanbod ter plaatse niet te onder schatten en op goed tot zeer goed ni veau. Genoemd worden daarbij de uit voeringen in de Oude Kerk, de kamer- concerten en recitals in het Artishock- gebouw en de uitvoeringen van de Soester Orkest Vereniging. Accomodatie „Concertbezoek is vaak gekoppeld aan het begrip - uitgaan waarbij de ac comodatie en de mogelijkheid voor of na de uitvoering ergens neer te strij ken een belangrijke rol spelen", aldus de commissie. Het een noch het ander is in Soest „genoegzaam" aanwezig. Als men des ondanks toch voor een herhaling van het experiment pleit (de commissie meent dat de overheid terecht initiatie ven moet nemen om muziekuitvoerin gen dichter bij het grote publiek te brengen) dan beveelt men aan de da tum van de uitvoering zorgvuldig te plannen, eventueel ln overleg met de vereniging De Soester Gemeenschap en ook rekening te houden met wat zich in de regio afspeelt. Verder de publlci- tiet voor het concert zorgvuldig en vooral tijdig te doen; goed contact met de orkestleiding over het te geven pro gramma en dat programma zo mogelijk door orkestleiding en musici vooraf te verklaren en uiteen te zetten aan de leerlingen van de -scholen voor voortge zet onderwijs. Men veronderstelt dat dan een concert een „muziek-opvoe- dingsproject" zou kunnen zijn en „een nieuwe dimensie kunnen betekenen van het culturele leven in Soest". Eventueel zou overwogen kunnen wor den of men die concerten niet tegen een gereduceerde toegangsprijs, dan wel geheel gratis zou kunnen laten bijwo nen door de leerlingen van die scholen Dat zou een grotere publieke belang stelling ten gevolge kunnen hebben. Tenslotte zegt de commissie dat zij er voor wil waken „dat aan het op 2 november gegeven concert (en het no;_ mogelijk volgende) konsekwenties zou den worden verbonden wat betreft d; nog steeds niet opgeloste vraag van het door de gemeente subsidiëren van het USO". De commissie meent dat deze zaken duidelijk gescheiden moeten blij- Op de Dalweg reed de 37-jarige boek houder B. M. B. met zijn personenauto tegen een langs de weg geparkeerde vrachtwagen. B. liep daarbij een ver wonding op aan zijn rechtervoet, maar kon na in het ziekenhuis Zonnegloren behandeld te zijn. naar zijn woning terugkeren. Het ongeluk gebeurde doordat hij bij het passeren van de vrachtwagen wij- felde in verband met een tegenligger. De personenauto werd zwaar bescha digd naar het bureau gesleept. Op de Parklaan werden met behulp van de geluidsmeter een groot aantal bromfietsen gecontroleerd. Vier stuks produceerden een te hoog geluid en de berijders kregen een bekeuring. Bij een controle op autoverlichling werden twee processen-verbaal uitge reikt. In de gemeenteraadsvergadering, die vanavond In de zaal van de brandweer kazerne gehouden wordt, zal beslist worden of de openbare commissievergade ringen exclusieve aangelegenheden voor de raadsleden blijven, in dien zin dat met andere aanwezigen niet beraadslaagd mag worden. Op de Amersfoortse weekmarkt wer den aangevoerd 30.000 stuks hoender eieren in prijzen van 17,25 tot 18,00. Middenprijs ƒ17,60. Prijs per kg ƒ2,75. V.W.O.-School Naar aanleiding van het voorstel om in principe te besluiten een aanvraag in te dienen voor plaatsing van een Havo/VWO school op het ministeriële scholenplan, zette wethouder Dijkstra nog eens omstandig de gang van zaken uiteen, die hiertoe geleid hadden. De pogingen van zijn voorganger, wethou der, De Haan, en van hemzelf en het mislukken van de stuurgroep. HU zag deze aanvraag als een uiterste poging om de kleinste kans niet te verwaar lozen. Die poging wordt gedaan met Baarn samen indien men tenminste er daar mee accoord gaat. De onderhandelingen daarover moeten nog gevoerd worden. De heer Dijkstra zei niet hoopvol ge stemd te zijn al wist hij dat zijn col lega in Baarn het plan van harte steunde. Mocht Baarn niet mee doen, dan probeert Soest het alleen. Mevrouw P. J. Oranje-Entink Mevrouw Oranje, die als lid van de Schoolraad van alles op de hoogte was, meende dat de tijd van praten nu voor bij moest zijn en zij was het daarom van harte met het voorstel eens. H.K.H. Prinses Margriet, die zaterdag 19 januari a.s. haar eenendertigste verjaardag viert. Om kennis te maken met de bewoners van de wijk Klaarwater heeft het college van burgemeester en wethou ders een bijeenkomst belegd op maan dag 21 januari a.s., 's avonds om 8 uur in het gebouw „De Open Hof" ln de wijk Smitsveen. Tijdens die bijeenkomst kunnen de be woners eventuele wensen c.q. tekort komingen van en ln hun wijk aan de orde stellen, waarmee dan, zo mogelijk, alsnog rekening zal worden gehouden. Je vraagt je langzamerhand steeds meer af waaróm de regering toch zo vreemd zit te haspelen met het distri bueren van de benzine. Het woord olie boycot heeft dit kabinet kennelijk zo diep getroffen, dat het meende op de kortst mogelijke termijn een distribu tieregeling te moeten instellen. Op de uitwerking van de arabische banvloek in de praktijk had men nog geen in zicht. Men was beduusd van het woord boycot en besefte nog niet, dat dit vooral een politieke uitspraak was, waarmee de Arabieren trachtten druk uit te oefenen op Amerika en Europa om daardoor Israël onder grotere pres sie te brengen. Ten aanzien van Europa kozen de sjeiks Nederland uit, omdat wij nu toevallig over de grootste door voerhaven beschikken, veronderstellend dat dit dan ook op de grotere landen van Europa gemeenschap wel voldoen de indruk zou maken. Het argument dat het Nederlandse volk zo pro-Israëlisch was, was slechts een gemakkelijk te hanteren dooddoener. Het maakt immers voor de Arabieren weinig of niets uit of het kleine Neder land de staat Israël nu sympathieker vindt dan hen of niet. Dat heeft poli tiek gezien voor hen geen enkele be tekenis. Het gaat natuurlijk helemaal niet om Nederland en de houding van ons volk, doch om een waarschuwing aan Europa in zijn geheel, in de ver wachting dat daardoor Israël meer ge ïsoleerd zou komen te staan. Ook niet méér dan een waarschuwing, het uitoefenen van een zekere druk, want in de praktijk kunnen de olie- staten nog maar weinig invloed uit oefenen op de weg die de olie vanaf de bronnen neemt. Dat is een ekonomische kwestie, die voorlopig nog hoofdzake lijk geregeld wordt door de internatio nale oliemaatschappijen en de vracht vervoerders. In dat warnet van eko nomische belangen en verhoudingen is het haast onmogelijk om één klein land afzonderlijk van toevoer uit te sluiten. Zeker niet als via dat landje nog aller lei andere landen bevoorraad worden. Bovendien deden ook nu weer niet alle olieproducerende arabische landen met de zogenaamde boycot mee. Vernamen we ook niet, dat het zich zo fel uit sprekende Libië rustig olie laat sturen naar het geboycotte Amerika? Zo gaat het dan ongetwijfeld ook in de andere oliestaten, men heeft de be stemming niet volledig in de hand, men denkt in de eerste plaats om het eigen ekonomische belang. En mede om die laatste overweging draait men de olie kranen alweer wat minder dicht, zodat de vermindering hoogstens 15 inplaats van 25 of 30 procent gaat bedragen. Deze regering heeft niet ingezien hoe de politieke verhoudingen en de eko nomische belangen nu preces lagen. De ministers vreesden door het vallen van het woord „boycot" een spoedige sterke terugval in de olie-aanvoer, raakten er min of meer door in paniek en beslo ten tot drastische bezuiniging op het benzineverbrui k. Het is hen misschien niet kwalijk te nemen, het zijn over het algemeen nog geen geroutineerde insiders in de we reldpolitieke verhoudingen. Als ze het woord boycot horen denken ze aan An gola en Albert Heyn, aan Rhodesië en Zuid-Afrika en veronderstellen dat boycot een geducht voelbaar wapen is, want men schermt er hier ook zo graag mee ter bereiking van politieke gedachten. Doch de handel trekt zich maar weinig van zulke maatregelen aan en weet toch wel de wegen te vinden om de gewenste produkten op het gewenste punt te krijgen. Zo gaat het ook met Nederlands olie toevoer. Er komt toch voldoende bin nen. De distributie was, althans voor lopig. nog niet nodig. Ze schept voor tallozen ln den lande enorme moeilijkheden, die een uit.geba- lanceerder bekijken van de situatie ge wenst doet zijn. Natuurlijk zal de wereld, en dus ook wij, wat zuiniger aan moeten gaan doen omdat de reserves beperkt zijn. Maar dat zou wellicht ook bereikt kunnen worden met een daarop gerichte pro- oaganda en enkele beperkende maat regelen voor energiegebruik. Het lijkt er nu op. dat de regeling be- tutteJender optreedt dan werkelijk no dig is en dat daarin dan ook andere motieven meespelen dan alleen de schaarste aan olie. De toewijzing van 15 liter per week lijkt niet nodig en is voor de meesten zó ingrijpend dat allerlei aktiviteiten erdoor verstoord worden. De stijgendende olie- en benzineprijzen zullen er immers ook al toe bijdragen dat men om financiële redenen gaat beperken. Ook daarom lijkt de distri butie een onnodige maatregel. Bij een aanrijding op de Birkstraat, tegenover het Witte Huis, werd de 3-jarige Japie van Z„ die bij zijn moe der. mevrouw H. A. V. van Z.-R. (41) uit Maarssen, in de auto zat, licht ge wond. Hij liep een hoofdwond op waarvoor hij met de ambulance-auto naar het ziekenhuis Zonnegloren werd gebracht. Na daar behandeld te zijn werd hij met een taxi naar huis ver voerd. Het ongeluk gebeurde toen mevrouw Van Z. te laat afremde voor de stop lichten die daar geplaatst zijn ln ver band met de aanleg van riolering voor het Witte Huis. Zij botste met de per sonenauto tegen de achterzijde van de auto bestuurd door mevrouw W. H.-K. (44). Beide wagens werden beschadigd.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1