325 bewoners van „Klaarwater" luisterden naar B. en W. Soest had op 31 december 38.306 inwoners week: Pd CHOC. DRANK fiQ STOOFPEREN BLOEMKOOL MAGERE MELK e óterren uoorópe VlEüró" FAVETEX ^£^5 zmï* :V--. .'v m Volgend jaar samen kijken klachten verholpen zijn Woningnood wordt ingelopen Tensen Reiswinkels VEEITW Frans Bosman B.V. Frans Bosman B.V. Nieuwe expositie in Artishoekgebouw Auto's in beslag genomen REISKREDIETEN Uw droomreis wordt nu werkelijkheid met een reisfinanciering Aantrekkelijke condities BONDSSPAARBANK - - - 'J literfles per stuk hele literBS' IN DE MEESTE ZAKEN VERKRIJGBAAR BENZINEBONNEN GRATIS Soester Courant van donderdag 24 januari 1974 t k w-1 ■rs-rjtti!. UKfci V '«A» V' - *1** 3* VtamKÓKS?*1 k "- y-PsfimRï+v-gk rvs*'ó$y. - pk m AL JHH IH. r-, Bjj gebrek aan uitgaansmogelijkheden in Soest lijken de gemeentelijke voor lichtingsavonden een gezelig avondje uit te compenseren. De tot nu toe ge houden bijeenkomsten trokken steeds een volle bak en de kennismakings bijeenkomst van burgemeester en wethouders en bewoners van de nieuwe wijk Klaarwater vormde hierop geen uitzondering. Naar De Open Hof waren gisteravond niet minder dan 325 belangstellenden gekomen om te luisteren naar achtereenvolgens burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften, directeur II. J. van der Dussen van de dienst ge meentewerken. de wethouders mevrouw M. Walter-van deT Togt en de heren K. de Haan, J. J. Ebbers en drs. L. J. Dijkstra, en zichzelf - voor zover zjj tenminste iets te zeggen hadden. Waar de vragen en opmerkingen nau welijks uitkwamen boven het niveau van de te hoge trottoirbanden, de in vloed van hijskranen op het televisie beeld. parkeermoeilijkheden, de vuil nisophaaldienst en het neerzetten van containers in de wijken, en de heer Van der Dussen niet moe werd van het herhalen van de opmerking, dat zijns inziens „veel van de klachten bin nen een jaar zichzelf zullen hebben op gelost", bleef het een erg oppervlakkig samenzijn. De verzuchting van de bur gemeester, „laten we nu ophouden met ieders pad en trottoirband te behan delen". sprak boekdelen. De bewoners kregen slechts twee con crete toezeggingen; over een jaar zal er opnieuw een bijeenkomst worden gehouden om te kijken of de proble men inderdaad zijn opgelost; en de ge meente zal in maart graag meewerken aan een schoonmaakactie in de wijk. Onder het motto „Ruim op die rotzooi" zal men vuil op een verzamelplaats bijeenbrengen; de gemeente zal voor materiaal zorgen en voor de afvoer van het vuil. Ze doen maar De burgemeester -sprak het welkomst woord, waarin zij onder meer zei, dat het gemeentebestuur wel eens het ge voel hoeft, dat de inwoners van me- B. en W. van Soest, versterkt met uiterst links de directeur van gemeen tewerken en uiterst rechts de voor lichtingsambtenaar, ontvingen de be woners van Klaarwater ning zyn dat het tegenover hen staat. „Dan zegt u: Ze doen maar. Wjj willen het zover laten komen, dat u zegt: We doen het met z'n allen". Mevrouw Corver meende, dat de wijk Klaarwater leuk van opzet was. Indien er niettemin nog wensen waren, zou den die mogelijk niet meer in deze wijk kunnen worden vervuld, maar men zou er minstens rekening mee kunnen houden bij de opzet van an dere plannen. Zij vond Soest met z'n 1.600 ha. („en 10", zei de heer Van der Dussen, die de puntjes op de i wilde zetten) een mooie gemeente, waarvan de helft uit natuurschoon bestaat. Zij constateerde, dat de verwachte groei van de gemeente was uitgebleven: „Wij hadden gedacht dat u meer inwoners zou meebrengen dan u gedaan hebt". De burgemeester uitte nog eens kritiek op het feit, dat één man een plan van de gemeente (in dit geval de doortrek king van de Dalweg) zo'n zes jaar kan tegenhouden als hij de procedure tot de Kroon toe doorzet. „Het is goed dat iedere burger inspraak heeft, maar het is natuurlijk erg teleurstellend te moe ten ervaren dat .één inwoner een plan kan tegenhouden, waardoor talloze andere inwoners de dupe worden". Als er geld is.. De heer Van der Dussen gaf vervol gens een overzicht van het totstand komen van de wijk. Het bestaande groen was bepalend voor de indeling ervan. De variatie in woningbouw is ontstaan door een melange van ideeën van verschillende architecten. Hierdoor ontstond zo'n verscheidenheid in wo ningtypen, dat men anders bij een der gelijk aantal woningen die niet zou aantreffen. „Een gymlokaal komt er als er behoefte aan is", zei de heer Van der Dussen. Een opmerking, die met gelach werd ontvangen, reden voor hem om snel te herstellen geld voor is". Dat de bewoners in deze fase van het werk nog last hebben van het water, van obstakels en de toe stand van wegen en trottoirs („daar zal straks heus wel over gekankerd worden", zei hij met een vooruitzien de bJik), beaamde hij, maar hij pro beerde hen gerust te stellen met de opmerking „Het wordt in ieder geval beter dan het nu is". Allerlei Het realiseren van een centraal anten nesysteem voor woningen aan de Klaar waterweg, die tussen flats zijn inge kapseld en daardoor een storende t.v. ontvangst hebben, heeft de aandacht van de gemeente, maar het kan nog wel even duren. Als de bewoners sa men iets zouden willen doen, is de ge meente bereid mee te helpen zoeken naar een oplossing. Op sommige plaat sen is de wateroverlast zo erg, dat er dringend iets aan zou moeten gebeuren. Er zou een recreatiemogelykheid moe ten komen. Men kreeg te horen, dat er op de hoek Laanstraat-Vrjjheidsweg nog steeds plaats is voor de vestiging van een horecabedrijf, maar nog steeds heeft zich hiervoor geen gegadigde ge meld. Van daken waaiende stenen, het win kelcentrum, de leegstand van woningen van het KLM-pensioenfonds („mis schien dat we, als het lang duurt, in uiterste noodzaak de huizen zouden kunnen vorderen, maar dan komen mensen in te wonen die de huur niet kunnen opbrengen", aldus wethouder De Haan), fietsen zonder verlichting(l) en meer punten van ondergeschikt be lang werden aan de orde gesteld. De suggestie om het autoverkeer zoveel mogelijk af te remmen door verhogin gen in het wegdek aan te leggen, wordt doorgespeeld naar de ambtelijke ver- keerscommissie. De opmerking, dat er in de Van Hamelstraat geen brandweer of ziekenauto zou kunnen komen, werd door de heer Van der Dussen afgedaan met: „De brandweer kan overal komen, desnoods via uw voortuintje. Wat de ambulance betreft: op een flat moet men met een brancard over de gallerij, hier over het trottoir". Burgemeester mevrouw Corver zegde tenslotte toe. dat het gemeentebestuur over een jaar zou terugkomen om te kijken hoe het dan met de problemen staat, en ein digde daarom met „Prettige zomer, 'herfst en" winter". Ondanks dat het aantal woningzoekenden in Soest het afgelopen jaar met 131 ■teeg, is de woningnood toch minder geworden. Van de 952 woningzoekenden staan er 134 genoteerd in verband met aanstaand huwelijk, 116 in verband met dreigende uitzetting, 63 in verband met onhoudbare samenwoning en 82 in verband met vestiging van elders zonder ruilobject. Dat blijkt uit de cijfers, die de burgemeester tijdens haar nieuwjaarsrede ver strekte en die door wethouder De Haan, in een persconferentie werden toege licht. Als woningzoekend staan ook inge schreven 297 personen, die nu een huis hebben, maar opteren voor een betere of grotere woning. Dan zijn er 182 kan didaten voor een bejaarden woning, wensen er 52 alleenstaanden in aan merking te komen voor een hele wo ning en zijn er nog 6 aanmeldingen in verband met het onbewoonbaar verkla ren van hun huis. Naar de mening van de wethouder is de behoefte aan betaalbare eengezins woningen groot. De bouw daarvan zou de woningnood snel oplossen. Het groot aantal ingeschrevenen voor bejaarden woningen had te maken met het ge* reedkomen a.s. zomer van Honsbergen in de wijk Klaarwater. Verder was er een aanmerkelijke op schuiving geweest van flats naar een gezinswoningen en dat had bewerkstel ligd dat de gezamenlijke leeftijd van een aanstaand echtpaar, om in aanmer king te komen voor een woning, ver laagd was van 50 naar 47 Bedroevend noemde de wethouder het feit dat het aantal gevallen met een medische indicatie steeg en niet ge holpen kon worden. Ook hier bleek weer dat er een schreeuwend tekort was aan „betaalbare" huizen. In Soesterberg was er vraag naar de bejaarden woningen voorbij. In het af gelopen jaar had de wethouder 1400 woningzoekenden op zijn spreekuur gehad. Vergunningen Er werden 1333 woonvergunningen uit gereikt; t.w. 65 aan personen die een nieuw huis kochten, 142 aan mensen die een bestaande woning kochten: 138 aan personen die een nieuwbouwhuis huurden (woningwet) en 180 die een dergelijke reeds bestaande woning huurden. 22 personen kregen een vergunning voor het betrekken van een nieuwbouw premiewoning en 30 voor een bestaan de premiewoning en dan werden er De nieuwe gezellige manier om uw vakantie te beginnen: Daar vindt u de programma's van alle belangrijke reisorganisatoren, zoals Fit, Sun Air, Cristoffel.EuropaExpress, Broere en Arke. Daar vindt u ook iemand die u de weg wijst door die zee van vakantiemogelijkheden. In alle rust met een kopje koffie erbij.Totdat u de reis van uw hart gevonden hebt. Per vliegtuig, boot, bus, trein of auto, kiest u maar. Vanaf 150 tot en met 3000 gulden. Loop eens binnen om kennis te maken: Birkstraat 95, Soest, tel. 02155-12319 Spuistraat 23, Spakenburg, tel. 03499-1307 nog 47 woonvergunningen gegeven voor het huren van een oude woning in de vrije sector. Zij allen woonden reeds in Soest. 697 mensen kwamen van elders; 75 daarvan kochten een nieuw huis en 146 kochten een reeds wat oudere woning. 218 kregen een vergunning voor de huur van een woningwetwoning; 183 voor een premiewoning en 70 voor een woning in de vrije sector. Toestemming voor het huren van een woning werd verleend aan vijf mensen die van el ders kwamen en aan 12 personen uit Soest. Enquete Een medio 1973 gehouden enquete on der de huurders van een woningwet woning, leerde dat er van de 3000, 622 beslist een andere woning wilden en 755 eventueel wel een andere huisves ting op prijs stelden. 1162 huurders willen een eengezinswo ning, 91 een flat (parterre of één hoog) en 78 een bejaardenflat of -woning. 255 huurders willen een koopsom van 60.000 gulden of hoger besteden en 583 huurders vinden een huur van 259 gulden of meer per maand niet onover komelijk. ÊLECTROTEGHN1SCH* BUREAU Verkoop - Radio T.V.- - Service Dealer van:- f 8 en O. Bfaupunkt, Philips, Nordmende, Akai, Sony eh. National Verkoop: Soèsterbergsestraat ,20a .'telefoon 17253 Serviceplaats: Birkstraat 43 - Telefoon 13367-10978 Er werden in totaal 3150 formulieren verzonden, waarvan er 3100 terugkwa men en er 3000 bruikbaar bleken te zijn ingevuld. Het resultaat van de enquete wordt ge bruikt voor de in voorbereiding zijnde huisvestingsnot^, die t.z.t. als basis zal dienen voor het woningbouwbeleid. 38306 inwoners Soest telde per 31 december 1973, 38.306 inwoners, tegen 37936 in '1972 en 38102 in 1971. Het aantal geboorten daalde vergeleken met 1972 van 649 tot 524 en het aantal overlijden van 357 tot 279. Er vestigden zich in Soest 3105 personen en er vertrokken er 2980. Dat alles bjj elkaar deed de bevolking met 370 toenemen. In deze cijfers zijn die van Soesterberg bijgeteld. Er werden 288 huwelijken voltrokken tegen 271 in 1972; er werden 39 echt scheidingen ingeschreven, zes meer dan in 1972. Het aantal paspoortaanvragen was 3447, het aantal aangevraagde toe- ristenkaarten 233 en het aantal rijbe- wijsaanvragen 2870. Het aantal woningen steeg van 11391 naar 11949. Er werden 50 woningen af gebroken en 2 onbewoonbaar verklaard. Het aantal woningen in Soesterberg is I 1734, Het totaal aantal woningzoekenden in Soesterberg is 398, waarvan 170 werk zaam bij het ministerie van defensie en 120 die een betere woning willen. Politie Het aantal overtredingen bedroeg 5619, waarvan 4474 te maken hadden met de wegenverkeerswet. Het aantal mis dreven was 463, waarvan 278 eenvou dige diefstallen, 63 gekwalificeerde diefstallen, 25 rijden onder invloed, 8 doorrijden na een ongeval, 9 verduis teringen, 5 mishandelingen en 10 sek suele misdreven. Het aantal misdrijven daalde van 579 naar 463; het aantal overtredingen steeg van 4949 naar 5619. ELECTROTECHNISCH BUREAU Aanleg en-onderhoud van.- licht- en 'krachtirjstallaties Elektrische.-fornuizen, boilers e.d". via ,de P.U.E.M. Birkstraat 48--- Telefoon 13367-18978 Het aantal verkeersongevallen was 767 tegen 779 in 1972. Het aantal vreemdelingen in Soest woonachtig daalde met 126 tot 1225. Er werden er 67 uit Soest verwijderd in verband met het ontbreken van goe de papieren. In Soest wonen 325 Amerikanen, 420 Turken en 63 Marokkanen; 76 Duitsers, 46 Italianen. 49 Belgen. 56 Engelsen, 20 Britse Chinezen en 10 andere Chi nezen; 18 Spanjaarden, 18 Canadezen, 15 Fransen. 15 Oostenrijkers, 11 Aus traliërs, 7 Grieken en 7 Zwitsers; en o.a. 1 Zuidkoreaan, 1 Thailander. 1 Is raëliet, 1 Columbiaan en 1 Braziliaan, 3 Pakistani, 4 Mexicanen, 3 Hongaren, 3 Libanezen, 5 Indonesiërs, 4 Zweden. 3 Polen en 6 Zuidafrikanen, 5 Ieren, 2 Noren en 4 Zweden. In totaal werden 13 verzoeken om na turalisatie behandeld. Het aantal ingekomen stukken (brie ven) bij de politie was in 1973 1155. tegen 1970 in 1972 en 2590 in 1971. Het aantal uitgaande brieven was 1432 in 1973, 1345 in 1972 en 1986 in 1971. De brandweren van Soest en Soester berg rukten in totaal 172 maal uit, tien keer meer dan 1972. De schade was in totaal 295.155 gulden (160.155 in Soest en 135.000 in Soesterberg) tegen .645 in 1972. Morgen, vrijdag 25 januari, om 20.30 uur, zal de heer B, Joosten, oud-voor zitter van de kunstenaarsvereniging, de tentoonstelling openen va schilde rijen van Cees De Back- De tentoonstelling is dagelijks geopend van 14 tot 17 uur, behalve op zondag 3 februari. Engel Cornelis de Back, wonende te Wageningen-Rhenen. werd in 1901 te Nisse in Zeeland geboren Hij ontving zijn opleiding aan de academie van Beeldende Kunsten te Rotterdam; was laerling van Edgar Tijdgat en Con stant Permeke. Hij werkte achtereenvolgens in Nisse, Rotterdam. Parijs. Marseille, Sjang hai, Rotterdam en nu te Rhenen. In zijn recente Schilderijen verbeeldt hij ondermeer herinneringen aan zijn geboortestreek. Twee personenauto's, die in verregaan de staat van ontbinding verkeerden, werden door de politie in beslag geno men. De eerste op de Steenhoffstraat en die behoorde toe aan de 20-jarige F. A. S. uit Soest; de tweede wagen op de Middel wijkstraat van J. van O. (27). Deze laatste auto miste zelfs de koker- balken. V v.' VOOR MIDDEN EN OOST NEDERLAND Steenhoffstraat 56. tel. 12691 Koninginnelaan 18. tel. 16600 Soesterbegrsestraat 32 tel. 18016 Smitsweg 18 hoek Nieuweweg, tel. 19525 115 145 159 VOOR DE WEEK VAN 24 JANUARI T.E.M. 31 JANUARI 1974 Bij aankoop v.a. ƒ.100,- aan dames-, heren- of kinderkleding ia LITER BENZINE tegen de normale dagprijs zonder benzinebonnen IPLAGGENWEG 19A BUSSUMI RAM 21 maart-20 april Op gevoelsgebied is u een mooie kans geboden en u doet er goed aan, dit maal met grote tact te werk te gaan. U heeft u in het verleden weieens be klaagd. Het zou u niet allemaal zijn meegelopen, en zo. Maar liep het uw partner dan wel mee? Hoe toegewijd was u zelf dan wel, en hoeveel emotie leverde u op, in plaats van echt gevoel? Deze week is beslissend. Toon nu, wat u echt waard bent, en praat er niet over! En vergeet de zaken niet STIEB 21 april-20 mei Deze week kan wat kalmer verlopen, als u uw werkzaamheden goed indeelt en dingen afschuift die een ander ook kan doen. Voor de rest moet u wat meer humor in uw recept doen, want u ergert u dagelijks aan iemand, die ook niet kan helpen dat hij u niet da delijk snapt. Zo glashelder bent u zelf ook niet, af en toe. U vergeet het lachen weieens teveel de laatste tijd en dat is slecht voor de spijsvertering. TWEELINGEN 21 mei-20 juni Kijk, kijk, nu gaat het alweer lekker der! U komt zo langzamerhand in de derde versnelling en u moet alweer telkens uitbundig Lachen ook! Zo moet het wezen. Dat is ook prettiger voor uw omgeving. Deze week kunt u ook een besluit nemen, waar iedereen blij mee is, uzelf incluis. De tijd, die u aan piekeren zou willen besteden, kunt u beter doorbrengen in de frissie lucht of in een goed cabaret. U heeft niet ai te veel afleiding gehad, de laatste tijd. KREEFT 21 juni-20 iull Daar alles deze week wat kalmer gaat dan de vorige, kunt u nu een paar dingen afwerken, die hebben moeten wachten. Deze periode is ook geschikt om orde op zaken te stellen. Het kan zijn, dat sommige dingen veranderd en verbeterd kunnen worden, uw inzicht is scherp en daarvoor beëindigt u ook ineens een ruzietje van niets, dat al te lang geduurd heeft naar uw zin. Stu deren schoot ook goed op. Artiesten krijgen inspiratie en opdrachten zijn ook In de smaak. I LEEUW 21 juli-20 augustus IHet kan zijn, dat u deze week weer een van die vreemde reakties krijgt mee te maken van een oude relatie, die soms bepaald onwijs handelt of praat. Laat het nu eens helemaal over uw kant gaan en besteedt er geen aan dacht of energie aan- U weet nu zo langzamerhand wel, dat een karakter niet verandert. In uw werk heeft u trouwens zoveel voldoening dat u al uw aandacht daar nodig heeft! Boven dien'. een stuk van uw eigen reaktie is toe te schrijven aan trots. Wist u dat? Leeuwen zijn zo. MAAGD 21 augustus-20 september Het zit erin, dat u dezer dagen een de putatie uit een andere stad krijgt te ontvangen, om daarvoor uw eigen op vattingen toe te lichten. U heeft be paald vernieuwende impulsen en krijgt daarbij hier en daar medewerking. Laat uw idealisme u daarbij niet te ver voeren; het kan van wijsheid getuigen, tevreden te zijn met het haalbare! Ook al om de laag bij de grondse reden, dat sommige mensen lange tenen hebben! WEEGSCHAAL 21 sept.-20 oktober Deze week komt er een begin van rust over u. U ziet in, dat iemand die kaatst de bal moet verwachten. Komt die bal dan nog hard aan, dan kunt u daaruit opmaken, dat uzelf hard heeft gegooid! Ook uw gevoel voor proportie komt weer terug en u kunt lachen om veel, waar u korte tijd ge leden nog dodelijke ernst van maakte. Maak gebruik van de gelegenheid, door uw werk weer van harte aan te pak ken. Men rekent nu eenmaal altijd op u, want u doet sommige dingen werke lijk beter! SCHORPIOEN 21 oktober-20 november Gezellige week. U bent met vaart aan de gang. Dat bent u meestal wel, maar het wil ook goed vlotten. U heeft er schik in en heeft minder neiging dan laatst, om het scherp te schieten. Goed zo! U kunt nu ook een oud plan af werken, dat vrijwel geheel klaar ligt, maar waar u echt uw volle aandacht bij moet kunnen houden. Dat kan nu... BOOGSCHUTTER 21 nov.20 december Houd deze week uw post goed in de gaten. Lees alles zorgvuldig door en zie eens, of daar niet de oplossing bij is van een ietwat raadselachtige kwes tie. Het kan ook zijn, dat u zelf per ongeluk een lege envelope gepost heeft en daarom geen reaktie krijgt. Een on verwachte ontmoeting doet u groot ge noegen. Iemand geeft u iets terug dat u al vergeten was. Maak u niet kwaad om een kleinigheid, temeer, omdat u als regel juist ruim denkt. STEENBOK 21 december-20 januari Onverwachte dingen maken deze week afwisselend en een tikje rommelig. U heeft juist graag alles netjes op een rijtje, maar dat zal niet gaan! Deson danks gebeurt er veel. dat op uw lach spieren zal werken. Een brief stemt u bepaald tevreden en tegen het eind van de week keert de rust terug, zodat u kunt uithijgen van de gebeurtenis sen. Een gesprek in die periode doet u veel goed. WATERMAN 21 januari-20 februari Deze week oogst u een succesje. Uw raad heeft resultaat gehad en u kunt tevreden zijn. In het verenigingsleven it alles ook goed, mits u bepaalde mensen niet teveel plaagt. Sommigen begrijpen dat echt niet, en zeggen boz« dingen terug. Daar schiet niemand mee op. Temeer niet, daar u er in deze periode juist dingen door kunt krijgen, die u graag zou zien gebeuren. VISSEN 21 februari-20 maart Ga deze week voorzichtig te werk met nieuwe relaties. Kijk eerst de kat goed uit de boom. Het kan zijn, dat er men sen bij zijn, die u niet helemaal liggen. Of het omgekeerde. Legu dus nog nergens op vast en laat zoveel mogelijk betijen. Al doende komt u er wel ach ter, wat u het beste kunt doen en met wie u het prettigste kunt samenwer ken. Bedenk daarbij wel. da uw eigen uiterlijke rust op anderen de indruk ^an koelheid kan maken 4 t

Soester Courant | 1974 | | pagina 13