Worden er fabeltjes verteld in de gemeenteraad? Donderdag 24 januari 1971 52e jaargang no. 22 Uigave Drukkerij Smit h.v. - Soest Uureau voor redactie en administratie: Van Woedestraat 29, Soest Tel. 11152* - Postgiro 129150 ACCIJNS VOORDEEL EN KRANTENSTEUN Waarschuwing aan ouders Prinses Beatrix bezoeht tentoonstelling in het Artishockgebouw Buschauffeur voorkomt ongeluk Snelheidscontrole Inbreker bedreigt kloosterzusters met pistool Personeel „Vossenveld" bluste brandje in kindertehuis Spectaculaire achter volging motorrijder P.v.d.A. Soest Waarom voor oude woningen evenveel betalen als voor nieuwe met meer comfort Staatssecretaris Van Dam voor Eierenmarkt Autorit van druggebruikers eindigt tegen winkelpui Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soe«t per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere donderdag Het invoeren .van de benzinedistributie is min of meer een lachertje geworden. Wie het wil kan net zo veel benzine krijgen als hij nodig acht, mits hij maar bereid is er wat extra voor te betalen. Vele pomphouders blijken erg vernuftig op dit gebied. Wat meer dan de sinds 1 januari geldende prijs van 87,7 cent voor de super benzine. Waar het echt niet bij zal blijven, want de oliemaatschappijen hebben de minister ahveer om een nieuwe ver hoging gevraagd van circa 10 cent per liter en de verwachting is dat de prijs in de loop van dit jaar nog wel minstens een kwart hoger zal komen te liggen. Dat tikt vooral aardig aan voor 's rijks kas. Circa twee derde van de prijs is immers accijns. Krijgt de re gering nu 58,7 cent van elke liter super, wanneer de prijs straks op 97 cent komt wordt dat al circa 64 cent en bij 1.20 krijgt de staat er min stens 80 cent van. Bovendien verhoogt met het b.t.w.-percentage. Dat is na tuurlijk lachwekkend in verhouding tot de productieprijs, die op circa 11 cent ligt. Om de inflatoire werking tegen te gaan zou het toch redelijk zijn wan neer de regering bij de stijgende olie prijzen zou besluiten tot een verlaging van de accijns. Dat is ook waar de Opec-landen. de olieproducerende sta ten, op aandringen. Het is hen - en begrijpelijk - een doorn in het oog dat de regeringen van de oliever- bruikende landen door hun belasting systeem veel meer op de olie en ben zine verdienen dan zij ooit voor hun produkt kunnen maken. De produkten uit die olieverwerkende landen stijgen er immers ook beduidend door in prijs, produkten die ook de olieproducenten nodig hebben, waardoor hun ekono- mie dus wordt benadeeld. Afgezien hiervan zou het zeker voor onze eigen economie nuttig zijn wan neer de regering nu eens niet tot verhoging doch tot een flinke ver laging van de olie- en benzineaccijns zou besluiten. Dat zou tot matiging van de prijzen van vele produkten leiden, dus ook tot minder loonkostenstijging en bijdragen tot vermindering van de werkloosheid. Maar we vrezen dat ook deze regering zal denken het hemd is nader dan de rok. We hebben meer inkomsten hard nodig om ons beleid te kunnen handhaven en te kunnen bekostigen en de stijgende olie prijs reikt ons daartoe automatisch de hand. Ingrijpende bezuinigingen staan niet op het program, integen deel. Men blijft dat koebeest dus wel melken en laat iedere autobezitter, van de kleine tot de grote man (vrouw), steeds meer meebetalen in de bodemloze put van 's rijks uitgaven. Zo gaat het rijk ook weer eens twee miljoen bijdragen in het jaartekort van het dagblad De Tijd. Nu is die twee miljoen natuurlijk een habbe- krats in het licht van de begroting van circa vijftig miljard. Om bezwaar tegen deze door ons allen te bekosti gen uitgave geldt dan ook niet dat bedrag doch het principe. Men wil een zo groot mogelijke gevariëerdheid van de publiciteitsmedia behouden. Maar maakt het nederlandse volk eigenlijk niet zelf uit wat men wil lezen Dit rooms-katholieke avond- een oplage van ruim honderdduizend, blad is tot in de zestiger jaren een re delijk draaiend bedrijf geweest, met Toen dat abonneebestand, door de veranderingen die zich in de katho lieke wereld afspeelden, wat ging te ruglopen, werd de wat behoudend redaktionele formule van de krant van lieverlede wat gewijzigd in een meer progressieve. Daarmee vertrouwde men nieuwe, de wat progressiever in gestelde lezers te kunnen winnen. Het tegendeel gebeurde, het abonnements bestand holde nu achteruit en be draagt op dit moment circa 65.000. Na een aanvankelijk zelfstandig be staan was het blad al een uitgave ge worden van de VNU, die er inmiddels al ruim 25 miljoen op heeft toegelegd, dus de uitgave dan ook wilde stoppen. Een paar jaar geleden werd nog een grote aktie gevoerd om het aantal abonnees weer op te vijzelen. Na een aanvankelijk sukses is die toename echter weer als sneeuw voor de zon verdwenen. Het nieuwe lezersbestand waar men op gokte is vermoedelijk al lang overgestapt op de links inge stelde Volkskrant, waardoor er voor De Tijd, juist met zijn nieuwe for mule, weinig aanhang meer overblijft onder ons katholieke volksdeel. Dat is een tijdsverschijnsel. Er zijn meer zaken die in deze tijd het hoofd niet boven water kunnen hou den. En een krant is niet anders dan een zakelijk bedrijf. De behoefte aan het produkt ervan wordt door de afnemers bepaald. Het lijkt ons daar om niet reëel dat zoiets ten koste van belastinggeld kunstmatig in stand wordt gehouden. Of de verdwijning van de krant een verarming zou be tekenen in de opinievorming in onze nederlandse samenleving is iets wat de lezers het best zelf kunnen be slissen. Alleen daardoor wordt de de- mokratie en de persvrijheid op de meest vrije wijze gediend. De politie heeft de laatste tijd regel matig 's morgens vroeg controle ge houden op fietsverlichting. Dat gebeur de onder meer op de Peter van de Breemerweg, op verzoek van automo bilisten. Schoolgaande jeugd schijnt het in de morgen uren niet nodig te vinden met licht op te fietsen en dat veroor zaakt nogal eens gevaarlijke situaties. De politie let daar nu speciaal op en het is niet uitgesloten dat er bekeurin gen gegeven worden. SOESTER COURANT O Met al deze euvels rekening houdend komt Van Proosdij tot prijzen van 33 tot 35.000 gulden. ,,Voor deze prijzen wil men wel kopen" zegt de heer Mee- der. Van de 37 gaven zich er slechts 5 op als kandidaat-koper bij de gemeente. De gemeente kwam daarmee op een totaal aantal van 15 en het ziet er niet naar uit dat de koop doorgaat. Het moeten er minstens 25 zijn, maar die aanvulling zal naar de mening van de heer Meeder niet uit de belangengroep komen. Opvallend vindt hij het wel dat naar aanleiding van het aan de gemeente toegezonden taxatierapport, plotseling in enkele woningen de bestrijding van de boktor grondig werd aangepakt. „En dat", zegt de heer A. Harkema, evenals de heer Meeder aan de Bil- derdijklaan wonend, .nadat enige ja ren geleden de gemeente zélf, bij de aanleg van de centrale verwarmingsin stallatie, de aanwezigheid van boktor had vastgesteld". Toch werd er nooit iets aan gedaan, totdat het rapport verscheen. Dat geeft de bewoners wel te denken. Te denken geeft het daarom ook, dat de drie door de gemeente aangezochte makelaars daarmee bij hun prijsopga ven geen rekening hebben gehouden; niet kunnen houden want zij kwamen niet binnen. De heer Meeder weet dat de make laars zich overigens niet erg gelukkig voelen met de wijze waarop de ge meente hun bedragen hanteerde. Zij moesten drie prijzen opgeven; verkoop tegen huurprijsbasis, verkoop bewoond en de handelsprijs d.w.z. verkoop on bewoond. De handelsprijs, uiteraard de hoogste, is de prijs waarvoor de gemeente de woningen aanbood; woningen met alle onvolkomenheden. Een van de bewoners heeft bij een aannemer de prijs opgevraagd voor het aanbrengen van een dakkapel, een vas te trap aan de vliering, de vervanging van de oude keuken en de verbetering van de douchecel. Dat zou hem komen op 8950 gulden; de gemeente bood hem de woning aan voor 73.000 gulden, kos ten koper. Helaas De belangengroep heeft haar best ge daan, maar is helaas gestruikeld. Spijt hebben zij ervan dat zij niet tjjdig de 20 bewoners van gemeentewoningen aan de Frans Halslaan. Talnialaan cn Pieter de Hooglaan van hun voornemen een nieuwe taxatie te laten verrichten, in kennis stelden. Nu werd dat gedaan voor diverse pan den aan de Bilderdijklaan, Bonifacius- straat, Braamweg, Eikenlaan en Ossen- damweg. Bij 37 van de in totaal 72 woningen: 4 aan de Braamweg. 3 aan de Bonifaciusstraat, 21 aan de Bilder dijklaan, 2 aan de Eikenlaan en 7 aan de Ossendamweg; 37 potentiële kopers Niet dat het groter worden van groep veel aan de situatie veranderd zou heb ben, evenmin als het feit dat de ge meente Amersfoort soortgelijke wonin gen aan de Bosweg verkoopt voor prij zen tussen de 30 en 40.000 gulden. Van doorstromen zal ook geen sprake zijn. Men is het min of meer eens met de bewering van het raadslid drs. G. Oldenboom, die eens opmerkte ,,dat wonen ook een gevoelskwestie is". Men went en is gehecht aan de omgeving. ..Een waarom" zo zegt de heer Mee der", geeft de PvdA wethouder, die zo'n voorstander is van doorstromen niet het voorbeeld. Ook hij woont im mers in een premiewoning". Dat de belangengroep de gemeente te gengewerkt zou hebben, of dat hun werkzaamheden de beslissingen om te kopen zou hebben vertraagd, wordt door de heren Meeder en Harkema ten stelligste onkend. Zij adviseerden ieder een niet te wachten als men wilde ko pen en een vijftal van de groep ging er dan ook toe over. Prinses Beatrix heeft een bezoek ge bracht aan de expositie in het Arti shockgebouw van werken van de schil der Rob Brandes en de beeldhouwer Joop Hollanders. Het was de laatste dag van de tentoonstelling. Zij werd ontvangen en rondgeleid door André Oudheusden. directeur van Arti- Ecn drieste inbreker heeft drie kloos terzusters van het slotklooster Cenakel aan de Amersfoortsestraat te Soes- terberg, onder bedreiging van een pistool, gepoogd geld afhandig te ma ken. De zusters wisten de man te overtuigen dat zij geen geld hadden, waarna hij vertrok. Later bleek dat hij beter wist, want toen ontdekte men dat hij een bedrag van 1300 gul den aan Nederlands geld en 350 Duitse marken had meegenomen. Die moet hij zich hebben toegeëigend voordat hij in een van de gangen van de gangen van het klooster moeder overste tegen kwam. Op haar vraag wat hij zocht, antwoordde hij ..geld". Bij de komst Door een snelle reactie heeft de chauf feur van een Tensen-bus, de heer P. A. T. (63) met schoolkinderen uit Soes- terberg op weg naar een zwemles in het instructiebad De Turf. een botsing met een vrachtwagen voorkomen. Hij ontweek op de Van Weerden Poelman- weg de vrachtauto, die plotseling op de verkeerde weghelft kwam. T. stuur de zijn bus in de berm en bracht hem daar tot stilstand. De vrachtwagen werd bestuurd door de 31-jarige W. B. van W., die teveel aandacht had voor vliegtuigen op de vliegbasis. Niemand liep verwondingen op. De beide chauffeurs waren danig onder de indruk van het gebeurde. Op de Burg. Grothestraat werd gedu rende drie uren een snelheidscontrole gehouden. Gedurende die tijd passeer den 730 voertuigen de radarapparatuur, waarvan er 20 de maximumsnelheid van 50 km overschreden. shock en de leden van de tentoonstel lingscommissie de dames Lichtveld en Holtrop. Na koffie gedronken te heb ben bij „tante Cor" werd nog het ate lier van de kunstenaar Herman Joosten in het Artishockgebouw bezichtigd. Het bezoek duurde anderhalf uur. van een tweede zuster trok hij een pistool. Gezamenlijk trachtten de bei de zusters hem te overtuigen dat er geen geld in het klooster aanwezig was en om dat min of meer te be wijzen ging men naar de zuster-admi nistratrice. Gedrieën wisten zij de man te be wegen het gebouw te verlaten, naar zij dachten zonder geld. De inbreker verdween langs de weg waarop hij binnenkwam, via de kelder en een stortkoker voor kolen. De politie kon slechts constateren dat hij het slot van het toegangsluik naar de kelder had vernield. Een onderzoek wordt ingesteld. Een spectaculaire achtervolging van een motorrijder in de nacht van zon dag op maandag is geëindigd in een overwinning van de politie. De bemanning van een surveillance auto zag een motorrijder, die evenals zijn duopassagier, geen valhelm droeg. De coureur maakte zich uit de voeten, achtervolgd door de politie. Na enige rondjes gereden te hebben (Dokter de Voslaan en Dokter Rupert- laan) probeerde de motorrijder te ont komen via Noorderweg en Stadhou derslaan. Op de Stadhouderslaan kwam de po litie voor en gaf het stopteken. De cou reur verdween weer en zocht heil in het slangebosje. In de omgeving werd postgevat waar voor de politie inmiddels assistentie1 had laten aanrukken. Bij het Nieu- werhoekplein werd hij weer ontdekt1 waarna de achtervolging via Juliana- laan, Soesterengweg en Molenweg ein digde bij de Veldweg. Op de motor zaten de 21-jarige bouwvakker A. M. D. en de 17-jarige timmerman J. A. beiden uit Soest. Zij kregen een pro ces-verbaal. De motor, waar de kentekenplaat ont brak, werd voor technisch onderzoek in beslag genomen. Een brandje in een slaapkamer van het kindertehuis Vosseveld, de buiten kliniek van de afdeling kinderpsychia trie van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, is door het eigen personeel snel bedwongen. De brand ontstond vorige week, ver moedelijk doordat een van de kinderen met lucifers speelde. Geallermeerd door het schreeuwen van de kinderen, waar bij eerst gedacht werd aan uitgelaten stemming in verband met een plaats gehad hebbend feestje, ging men naar de eerste verdieping, waar de slaap kamers zijn. Met behulp van twee stra len en een poederblusser was de brand snel bedwongen. De schade beperkte zich tot enkele kastjes en een tussenschot. De gealarmeerde Soester brandweer hoefde niet meer in actie te komen. door dokter Nicolas behandeld te zijn, naar huis gebracht. Bij fouillering van de knapen kwam een kentekenbewijs van een andere auto en een aantal benzinebonnen te voorschijn. Die auto bleek in Amers foort thuis te horen en evenals drie andere wagens daar te zijn opgebro ken. In de wagen waarin zij zelf reden be vond zich een arsenaal inbrekers- werktuigen, terwijl deze auto in Am sterdam was ontvreemd. De politie in Amersfoort heeft zich over de 17-jarige S. Ontfermd. Het autowrak waarmee twee drugge bruikers de pui van de Leca Bazar ramden De gemeentelijke premiewoningen aan de Bilderdijklaan Na de laatst gehouden raadsvergaderingen blijft een groep bewoners van ge meentelijke premiewoningen zitten met de vraag waarom zij voor hun in 1955 en 1956 gebouwde woningen evenveel moeten betalen als voor soortgelijke nieuwe woningen, die in de wijk Klaarwater gebouwd zijn. Daar vroeg men 68.000 gulden, terwijl men voor de premiewoningen prijzen vraagt die variëren van 58 tot 77.500 gulden, met een globaal gemiddelde van zeker 68.000 gulden. apparatuur. Woningen met 4Vs tot 5Vs vertrekeenheden moeten voorzien zijn van een tweede toilet. Die ontbreken. Van Proosdij meent dat de huurwaarde daarop is afgesteld, zodat de koopsom op de voorgeschreven wijze kan wor den berekend. Voor de heren C. Meeder en A. Har kema, woordvoerders van een belan gengroep, („geen actiegroep zoals de wethouder zegt", aldus de heer Mee der) blijft dat moeilijk verteerbaar. Het gaat over de mogelijkheid die de gemeente de bewoners van gemeente lijke premie woningen bood de door hen bewoonde huizen te kopen tegen een door de raad vastgestelde koopprijs. Dat besluit werd genomen door de raad in de vergadering van 20 september vorig jaar. De bewoners kregen er be richt van op 5 oktober en in dat be richt stond officieel de koopprijs ver meld. Men werd ook gevraagd zo mo gelijk het bijgesloten koopcontract vóór 1 november getekend te retour neren indien zij besloten tot koop over te gaan. „Voor velen was de prijs nogal gortig", aldus de heer Meeder, „en er vormde zich spontaan een groep mensen die overwogen een tegenvoorstel te doen. Alle daarvoor in aanmerking komende bewoners van huizen aan de Bilder dijklaan, de Bonifaciusstraat, de Braam weg, Eikenlaan en Ossendamweg werd middels een brief gevraagd of zij iets voelde voor dit standpunt. Ook bij wethouder De Haan werd zo'n brief in de bus gestopt", zegt de heer Meeder, „en oók bij gemeenteambtenaren, zoals in het opgestelde taxatierapport te zien is". Dat blijkt dan inderdaad het geval te zijn, waarmee de woorden van de wethouder, dat gemeenteambtenaren bewust door de groep zouden zijn uit gesloten een fabeltje blijkt te zijn. De raadsleden slikten dit verhaal ondanks' dat zij in het bezit waren van het taxatierapport. Onderhoud 37 bewoners meldden zich voor de taxatie, die uitgevoerd werd door de heer J. F. van Proosdij, rentmeester te Doom. H\j bezocht alle woningen, dit in tegenstelling tot de drie door de gemeente aangezocht makelaars, die dat niet deden. Van Proosdij zegt in zijn rapport; „de constructie der woningen laat hier en daar te wensen over. Het onderhoud is over het algemeen redelijk. In diverse woningen zijn dakconstructie en/of zol dervloer min of meer ernstig aangetast door boktor. De meeste bewoners heb ben hun woningen verbeterd en geres taureerd". Die door de bewoners zelf aangebrachte verbeteringen zijn overigens bij de taxatie buiten beschouwing gelaten. Omdat verwacht mag worden dat de bewoners zullen mogen blijven huren, heeft Van Proosdij de verkoopwaarde bepaald op basis van de huurwaarde. Hij heeft zich daarbij laten leiden door de veelvuldig door het Departement van Volkshuisvesting toegepaste factor bij verkoop van woningen door de overheid aan huurders. In die voorschriften worden gegevens verstrekt waaraan woningen, keukens en vertrekken moeten voldoen en dat blijkt hier niet het geval te zijn. Zo zijn de maten van de keukens te klein voor plaatsing van huishoudelijke De door dezelfde aannemer gebouwde huizen met een gelijke indeling als de premiewoningen van de gemeente, zijn enige jaren geleden door de aannemer (eigenaar) aan de huurders verkocht voor 35.000 gulden. Die woningen zijn volkomen identiek aan en van hetzelf de bouwjaar als die van-de Ossendam weg en Eikenlaan. Tenslotte heeft Van Proosdij getracht de gemiddelde basisprijs van de te ver kopen woningen te berekenen. Hij be rekende de stichtingskosten per woning na aftrek van premie op circa 18.000 gulden. De afschrijving is 2 per jaar. dus van 1956 tot 1973 6000.-. De boek waarde zou dan 12.000 gulden zijn. Op dat bedrag werd een correctie aan gebracht wegens stijging van de bouw kosten t.o.v. 1956. Uitgaande van 1956 100 zou dat nu 282 zijn. Overeenkomstig deze berekening is dan de gemiddelde huidige waarde 2,82 x 12.000,- is 33.840,-. Practisch alle bewoners hebben verbe teringen aangebracht. In vele huizen worden gebreken geconstateerd, zoals in doucheruimte en keukeninriehting, gescheurde muren, slecht sluitende ra men en kieren in de beschoten kap, geen ventilatie in de kelder, dak niet waterdicht, houtworm, boktor, lekken de goten, afvoerleidingen met een te kleine doorsnee, wankele tuinmuren, verstopte afvoeren en verrotte deuren. In de vorige bijeenkomst van de PvdA Soest heeft staatssecretaris Marcel van Dam verklaard dat de huidige bouw activiteiten nog grotendeels een gevolg zijn van het beleid van de minister van volkshuisvesting Udink, uit het vorige kabinet. Een oud-beleid zou nog enige jaren nawerking hebben en de heer Van Dam was het daarom oneens met het Ka merlid Kruisinga van de CHU, die de huidige regering verantwoordelijk stelt voor „het in elkaar zakken van de bouw". De bouwrecords die ten tijde van het ministerie Biesheuvel gevestigd waren, zouden naar de mening van Van Dam het gevolg zijn van de voorganger van Udink, de minister Schut. Overigens kende de woningbouw di verse problemen, zoals het onvoldoen de functioneren van huuradviescom missies, die „schandalig onderbezet" waren. Op dat terrein was thans een werkgroep aan de arbeid waarvan de staatssecretaris verwachtte dat binnen een jaar de toestand aanzienlijk verbe terd zou worden. Met een huurstop komen op dit mo ment achtte hij niet verantwoord, om dat de huidige maximale huurverho ging van zeven procent, bij een inflatie van twaalf procent, infeite een ver mindering van de huren met vijf pro cent betekende. Op de Amersfoortse eierenmark wer den aangevoerd 30.000 stuks hoender eieren van ƒ17.25 tot ƒ18.25. Midden- prijs 17,90. Prijs per kg 2,80. geheel werd uitgereden. Van de auto bleef een wrak over, dat naar het po litiebureau gesleept werd. Even te voren waren zij bij het politie bureau staande gehouden, omdat hun rijden opvieL Zij stopten in de berm van de weg, maar maakten veel mis baar toen naar de papieren van de bestuurder gevraagd werd. Deze gaf plotseling vol gas en de dienstdoende politieman hield daar een pijnlijke hand aanover. Direct werd de achtervolging ingezet, die kort daarop eindigde. Z. klaagde over hoofdpijn en werd na Twee druggebruikers, de 17-jarige W. C. S. uit Amersfoort en de 18-jarige G. W. Z. uit Hilversum hebben in de nacht van zondag op maandag gezorgd voor de nodige consternatie aan de Burg. Grothestraat. Met hun personenauto botsten zij met grote snelheid tegen de winkelpui van de Leca-bazar, waarvan de voordeur er De ravage bij de Leca Bazar met de platgcreden toegangsdeur op de voor grond

Soester Courant | 1974 | | pagina 1