Vragen aan G.S. over verplaatsing bejaarden van Nieuw Mariënburg f"™" miMM fy Lagere scholen in de wijk Klaarwater officieel in gebruik genomen ïT.ÏNi Donderdag 31 januari 1971 52e jaargang no. 23 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 Mevrouw E. L. M. Uijterwaal-Cox (KVP) vraagt overplaatsing op te schorten Europa's grootste hengstenshow Inbreker aangehouden Uit Soest ontsnapte gevangene na aanhouding in Arnhem opnieuw aan de haal Verboden wapenbezit Alarminstallatie voorkomt inbraak Soester Aanspanning Prinses Beatrix vandaag jarig ZJJqry' „Slepende" plechtigheid van vijf kwartier DALENDE POPULARITEIT Inbraak T.B.S. SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt Iedere donderdag Naar aanleiding van de publicaties betreffende de overplaatsing van bejaarde patiënten uit Nieuw Mariënburg naar erkende verpleeginrichtingen elders, heeft mevrouw E. L. M. Uijterwaal-Cox, lid van Provinciale Staten voor de KVP, een viertal vragen gesteld aan het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht. Z\j vraagt ondermeer om hangende een in te stellen onderzoek naar de nood zakelijkheid van deze overplaatsing, de overplaatsing op te schorten. Haar vragen luiden als volgt: 1. Heeft Uw College kennis genomen van de moeilijkheden, die ontstaan zijn in het verzorgingstehuis Nieuw Mariënburg te Soestdijk, n.a.v. het niet (meer) erkennen van de ziekenafdeling van voornoemd huis als erkende verpleeginrichting (de z.g. 1 oktober 1971 regeling), als gevolg waarvan de betrokken verpleegden naar een erkende inrichting zullen worden over gebracht (o.a. Zilverschoon in Nijkerk en Pasadena in Amersfoort)? t. Heeft Uw College mede kennis genomen van de berichten, dlat deze intrek king eerst begin januari 1974 door het betrokken Ziekenfonds aan 27 van de 36 verpleegden is medegedeeld, met als ingangsdatum 15 januari 1974, welke termijn inmiddels is verlengd tot 1 februari 1974? 3. a. Is Uw College met mij van mening, dat overplaatsing van 36, meren deels hoog- en zeer hoog-bejaarden op zo'n korte termijn als in het onder havige geval (8 boven de 90 jaar, waarvan één 98 jaar) ongewenst is? b. Is Uw College bereid, in overleg met A.W.B.Z. instanties en C.R.M, maatregel'en te bevorderen, dat voor dergelijke overplaatsingen een zo danige termijn wordt gesteld, dat een optimale begeleiding mogelijk is? 4. a. Kan Uw College mededelen, of in het voorliggende geval rekening is gehouden met de toestand van de betrokkenen en wel met name of voor hen dze overplaatsing niet zal leiden tot psycho-somatische storingen, en met de vraag, of overplaatsing naar een erkende verpleeginrichting wel zinvol is, gezien de mate van revalideerbaar zijn. (In het laatste geval zal opneming bovendien leiden tot een ongewenste „verstopping" van het verpleegtehuis). b. Is Uw College bereid met A.W.B.Z.-instanties en C.R.M. in contact te treden om een dergelijk onderzoek alsnog te doen instellen en hangende dit onder zoek de overplaatsing op te schorten? Woensdagmorgen heeft mevrouw Uijterwaal een bezoek gebracht aan Mariën burg en zich persoonlijk op dte hoogte gesteld van de situatie. Zij sprak met diverse patiënten. Van provimcie-zijde is ook een ambtenaar, de heer Heinis, zich komen oriën teren, terwijl vorige week dokter Buining, van het ziekenfonds, opnieuw een bezoek gebracht heeft aan Mariënburg. Maandag j.1. zou, naar de directrice zuster Fortunata wist, de kwestie in de bestuursvergadering van het fonds besproken zijn.. Een definitief standpunt werd nog niet ingenomen, omdat er van Amersfoort uit nog een gesprek met de huisarts gevoerd moest worden. Voorzover zuster Fortunata bekend overwoog het fonds voor een aantal patiënten wel te blijven betalen. Voor hoeveel en voor wie, was haar nog niet bekend. De grote wintermeeting van paarden en ponymensen aller rangen en stan den is zonder twijfel „Europa's Groot ste Hengstenshow", die op 1 en 2 fe bruari a.s. in de nieuwe veemarkthal len te Utrecht.zal plaatsvinden. Niet minder dan 850-900 hengsten uit acht verschillende fokkerijen zullen hier acte de présence geven en een hippische show weggeven, waarop het grootste wereldcircus jaloers zou zijn. Op verzoek van de politie te Soest werd te Bussum aangehouden de 22- jarige R. L. T. uit Amsterdam. De man werd gezocht in verband met een vorig jaar in de maand november gepleegde inbraak bij garage Vlug. De 22-jarige uit Suriname afkomstige autohandelaar H. O. R., die op zondag 18 november j.1. uit het politiebureau in Soest ontsnapte, blijkt vorige weck donderdag door de politic in Arnhem te z|jn aangehouden. De vreugde was echter van korte duur, want nog voor hij het politiebureau in Arnhem binnengebracht kon worden, nam hij opnieuw de benen. Bij het uit stappen uit de auto verdween hij weer. De hem begeleidende politiemannen losten tijdens de achtervolging twee pistoolschoten, maar R. wist in het donker te ontkomen. R. werd indertijd door de politie van Woerden aangehouden in verband met onder meer een Inbraak te Soesteiberg. Daar ontvreemde hij ten nadele van de heer A. van Putten, voorzitte; van de filetalistenvereniging De Uiver. een verzameling postzegels ter waarde van 15.000 gulden. Hij werd er eveneens van verdacht een inbraak gespeeld te hebben in een klooster te Woerden, waar hij een post- zegeiverzameling ter waarde van 45.000 gulden buitmaakte. R. werd aangenouden in een bo.rderij te Tuil en 't Waal. waar hij in gezel schap was van een bij de politie als oplichter bekend staande 47-jarige ver- tegenwoordigei A. H. In de boerderij trof de politie een klein gedeelte van de beide postzegelcollec ties aan, alsmede van inbraak in S„arn afkomstig zilver, in Zeist gesto'er. an tieke klokken en een in Soest gestolen auto. Naar R. werd en wordt nu wee 1 door de politie in het hele land uitgekeken. In de omgeving van 't Soester Hoog aan de Van Weerden Poelmanweg te Soestduinen werden, na een intensieve speurtocht, waarbij gebriuk gemaakt werd van een speurhond, door de po litie aangehouden de 26-jarige F. K. P. M. V. en de 38-jarige A. van de B., beiden wonende te Soest. Van de B. was in het bezit van een revolver, terwijl V. een klein model pistool achterliet in zijn auto, die hij parkeerde aan de Verl. Paltzerweg. Een passant meldde de politie dat hij net vreemd vond dat twee mannen daar een auto parkeerden en vervol gens het bos introkken. De mannen werden naar het politie bureau gebracht en na verhoor vrijge laten. Stropen zou naar zij verklaarden het doel van hun tocht geweest, zijn. De wapens werden ln beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. De alarminstallatie van restaurant „De Korte Duinen" aan de Birkstraat trad in de nacht van zondag op maandag in werking toen daar een poging ge daan werd in te breken. De politie ar resteerde bij het, restaurant een man die zich verborg achter een container en die naderhand bekende gepoogd te hebben in te breken. Het was de 20- jarige autosloper D. B. die ter beschik king van de regering was gesteld en die zondagmiddag om vijf uur ont vlucht was uit een inrichting te Utrecht. Hij ging naar Amsterdam waar hij om 00.30 uur een auto stal. die bij Avia's restaurant werd aangetroffen Van het restaurant was een ruit ver nield waarop de alarminstallatie in werking trad. D. heeft inmiddels aan de politie be kend in het afgelopen jaar elf auto's gestolen te hebben; vijf in Amsterdam één :n Lelystad, twee in Den Haag, één in Zaamdam en twee in Soest. In de wagen die bij Avia werd aangetroffen bevonden zich een radio en een ver sterker, die van diefstal in Amsterdam afkomstig zijn. Voorlopige eigen evenementen in 1974. Zaterdag 23 februari: Carnavalsoptocht Utrecht. Wisselprijs „Dietsche-Beker' verder strikken. Deelname gratis. Dinsdag 30 april: Oranjeoptocht. Voor de deelnemers herihneringslint. Deel name gratis. Zondag 19 mei: Voorjaarsrally in de omgeving van de Lage Vuursche. Lengte 20 km. Wisselprijs zilveren bekT, verder strikken en medailles. Deelnemerskosten 25,-. Vrijdag 21 t.m. zondag 23 juni: Drie- Driedaagse in de omgeving van Oostel- beers. Rally-paper. De parcoursen zullen 20 tot 25 km per dag bedragen.. Te rijden op goede routebeschrijvingen. Wisselprijs zilveren beker, verder strik ken en medailles. De kosten van deelneming wordt t.z.t. per circulaire vermeld. Zaterdag 28 en zondag 29 september: Tweedaagse, in de omgeving van Bergh. Dagelijkse parcoursen tussen 30 en 40 km. met nauwkeurige routebe schrijving en - indien nodig - uitgezet met pijlen. Gemiddeld tempo 8 km. per uur. Wisselprijs zü veren standaard, verder strikken en medailles. De kos ten van deelneming wordt t.z.t. per circulaire vermeld. Zondag 27 oktober: Najaarsrally in de omgeving van Doorn. Lengte 30 km. Deelnemerskosten „Dart-wisselbeker", medailles. 2-5,-. Wisselprijs verder strikken en H.K.H. Prinses Beatrix demonstreerde o-nlangs weer eens hoezeer zij met het lot van de Nederlandse bevolking is begaan en tevens hoe goed zij op de hoogte is van de gang van zaken in de ver schillende regio. Het is toch uniek dat een kroonprinses persoonlijk naar de tele visiestudio's komt om het publiek aan te moedigen in de geld buidel te tasten ten bate van een aktie. Het ging hier om de aktie „Van Harte". De aktie had lot doel om geld bijeen te brengen om de bouw van een kinderboerderij tc realiseren, waar gehandikapte kinderen samen met normaal be gaafde kinderen hun vakantie kunnen doorbrengen. Mede door de bemoeienis van prinses Beatrix is de aktie „Van Harte" zo'n suisses geworden, dat met de bouw van de kinder boerderij kan worden begonnen. Wij wensen de prinses, die vandaag 36 jaar wordt, van harte een prettige verjaardag toe. Met onwaarschijnlijk veel woorden, in een vijf kwartier durende plechtigheid, z|jn dc beide lagere scholen, de r.k. en de openbare, in de w|jk Klaarwater officieel in gebruik genomen. Ruim vijf maanden nadat de leerlingen, niet al te veel naar later bleek, de scholen be volkten, moest er nog een gelegenheid gevonden worden alle medewerkers tc bedanken. Het getrouwe, altijd bij der gelijke gelegenheden aanwezige pu bliek, hoorde die dankbetuigingen ge laten en soms met verbazing aan. De voorzitter van de. stichting katho liek Onderwijs in Soest, de heer W Schimmel, was de gastheer, want in de r.k. school, „Achtbaan" geheten werden de genodigden verwelkomd. Dat waren o.m. de burgemeester, wethouder me vrouw M. Walter-van der Togt, de raadsleden van de VVD mevrouw P. Oranje-Entink, mevrouw G Alting- Ambrosius en de heer W. Blaauw en de CDA vertegenwoordigers, de heren A. Smit en D. Hoekstra. Verder de in specteur van het lagei onderwijs de heer J. Verburg, leden van schoolbe sturen, hoofden van dienst en ook en kele ouders. Geen leerlingen, wel leer krachten. De heer Schimmel heette allen welkom in de school „met de vaste vloerbedek king, een novum", zoals hij zei. Dat het een farce was mensen voor de opening van een gebouw bijoen te roepen, was soms wel het geval, maar aan de an dere kant was het nuttig en ook pret tig met elkaar te bekijken of dat be reikt was, wat men had opgezet, Van die gelegenheid kon dan gebruik ge maakt worden elkaar te bedanken. De heer Schimmel wees op de goede sfeer die binnen het onderwijs in Soest heerste „bijzonder goed sinds de laatste decennia". Door de uitwisseling van gedachten was een eenheid gegroeid met het kind als uitgangspunt. Hij vond dat men niet meer kon spreker, var. ..openbaar' onderwijs, als we het onderwijs zeil bekeken en hij noemde het openbaar onderwijs ook „levensbeschouwelijk, zij het niet religieus en verzorgd door de «werheid" De heer Schimmel hoopte dat de goe de samenwerking bestendigd zou blij- IVelhouder Dijkstra „sleepte" de Open bare Lagere School in de wjjk Klaar water open. Op de achtergrond de voorzitter van het katholiek schoolbe stuur. de heer W. Schimmel. ven in het belang van het kind. Hij noemde het een lofwaardig streven de samenwerking te doen overgaan in to taal samengaan, maar men moest daar bij wel voorkomen dat wat in de loop der jaren gegroeid was. werd stukge maakt „Openheid moet zijn tijd heb ben", aldus de heer Schimmel, die de huidige manier van werken ideaal noemde. Na allen die aan de totstand koming van de scholen hadden meege werkt bedankt te hebben, kreeg onder- wijs-wethouder drs. L. J. Dijkstra het woord. 17 nieuwe scholen De heer Dijkstra stelde vasl dat Soest de laatste jaren sterk de wind mee ge had had in de scholenhouw. Sinds sep tember 1970 waren er 17 scholen bijge komen. dankzij medewerking allerwege. Veel van dc projecten waren opgezet door z|jn voorganger wethouder Dc Haan. Wethouder Dijkstra meende dat er in naaste toekomst een andere wind zou gaan waaien en de Jcholenbouw aan merkelijk minder loepei tou gaan. De investeringen werden steeds kostbaar der en bedroegen nu al circa 1,3 mil joen gulden. Hij stelde er verder prijs op te kunnen verklaren dat in Soest het openbaar onderwijs goed aan zijn trekken kwam. want van de 17 scholen waren er 9 voor het openbaar-, 7 voor het confes sioneel- en 1 voor het hijzonder neu traal onderwijs. Dank bracht de heer Dijkstra daarna aan de architect A. Bos uit Baarn, aan de heer Peters van de Hollandse Bouv; Combinatie, de schoolraad, de ouder raad, de oudercommissie en de leveran ciers. Ook dank aan de dienst van ge meentewerken en de bouwgroep van het R.K. schoolbestuur, dat zich had aangesloten en verenigd met. het ge meentelijke plan. Te weinig De inspecteur van het lager onderwijs, de heer J. "Verburg, feliciteerde ge meente, schoolbestuur en de personeJen van de beide scholen met deze belang rijke aanwinst voor Soest. „Het zal in teressant zijn over 5 of 10 jaar eens te zien welke school er het mooist uit ziet," aldus de heer Verburg. Hij was overtuigd dat Soest bij de on derwijsvernieuwing niet achteraan zou lopen en hij sprak de wens uit dat de integratie van kleuter- en lageronder- wijs spoedig een feit zou zijn. Ook hoopte hij dat de scholen spoedig geheel bevolkt zouden worden: dat was niet zoals oorspronkelijk verwacht werd. „Hier zjjn nu de scholen: dc kin deren moeten nog komen. Meestal is dat andersom" Het woord werd daarna nog gevoerd door architect Bos en de heer Peters van de H.B.C. Zij lieten hun felicitatie vergezeld gaan van een envelop mei inhoud voor de beide scholen. Namens het hooldenconvent sprak de heer H. J. Bakker. Hij sprak in krach tige bewoordingen zijn verwondering uit over het feit dat er voor de onen- bare school nog geen naam was; „ver rek, dat is nu al de derde openbare school zonder naam". De „achtbaan" noemde hij een zuiver roomse naam en dat ondanks da: dc .heiligen kalender" allang was inge leverd. „Achtbaan" had te maken met kermis, kermis met Kerkmis, terwijl de school voor de kitideren vaak e-m kermis was en de kermis aan de an dere kant weer een school. Het perso neel wenste hij op de hem bekende wijze veel succes; ..jullie hebben hier nog heel wat op te knappen in deze vroegere „outcast" van Soest" H;i be sloot met de wens dat de „achtbaar een prachtbaan" zou zijn. Namens de vereniging Openbaar On derwijs sprak mevrouw Kwant, die hoopte dat de samenwerking tussen de beide scholen zou resulteren in een prettig schoolgaan van de kinderen. Aan de hoofdleidster van de kleuter school. mevrouw Couprie overhandigde zij een wandversiering en aan het In de eerste drie a vier maanden van zijn optreden leek het er op. dat Let kabinet Den Uyl zich een redelijk aan zien begon te verwerven bij he' Ne derlandse volk. Er kwamen weliswaar enkele elkaar wat tegenssprekende uit spraken van ministers, maar dat kon geweten worden aan wat onervaren heid in regeerbeleid bij enige nieuw bakken ministers en staatssekretarissc n en aan een nog onvolkomen samen spel. Het bleek voor enkelen wat moei lijk om de partijpolitieke inzichten on dergeschikt te maken aan de beleids vorm van een koalitieregering. Daar tegenover kwamen er besluiten en im pulsen, die getuigden van een frisse aankap van problemen en waar ve'en zich wel mee konden verenigen. Dal werkte zelfs nog door toen de machti gingswet aan de orde kwam. waarte gen door de oppositie natuurlijk wol wat politiek geschut werd gebruikt, maar die het volk toch nauwelijks be roerde. De behandeling van de gevolgen van de oliekrisis echter heeft de regering veel van zijn opkomende goodwill do»»n verliezen. Men kan niet anders zeggen dan dat dit op een wat klungelige wijze is geschied. De dreiging van e^n olieboycot en de daaruit voortvloeiende energiekrisis heeft het kabinet in pa niek gebracht over de voortzetting van zijn beleid. Het is natuurlijk een schok wanneer men een min of meer voor uitstrevend beleid heeft uitgestippeld, gebaseerd op verwachtingen van voort gaande groei en welvaart, en dan plot seling voor het feit komt te staan dat de ekonomische toestand hachemk wordt en er geminiseerd moet worden. Het kabinet is overrompeld door de oliekrisis, heeft zich niet voldoende over de ware situatie daarvan weten te oriënteren. Dat bewijzen de elkaar kort opvolgende uitspraken van zowel premier Den Uyl als van minister Lub- bers, die eerst leken te duiden op een komplete noodsituatie, daarna op van „maak je niet ongerust", vervolgens het noodzakelijk achten van een ben zinedistributie. waarna moest worden erkend dat dit toch wel wat soepel kon worden toegepast, om tenslotte te er kennen dat de distributie toch wel kon worden opgeheven. En als toegifop die wankelende houding komt er da" nog bij, dat de distributie in elk geval tot het. eind van de eerste periode, 4 februari, moet worden gehandhaafd. Al heeft de minister van justitie uit het zelfde kabinet al verklaard, dat hij geen kans ziet om tegen overtreders ervan op te treden. Deze houding van het kabinet, die er op duidt dat men de problemen niet bijtijds en volledig heeft doorzien en tot ondoordachte handelingen is geko men, is bepaald niet bevorderlijk ge weest voor het aanzien van het kabi net Den Uyl. De benzinedistributie is een lacheree geworden, dat zowel aan het rijk ais aan da autobezitter veel tijd en geld heeft gekost Het gezag van de rege ring heeft er duidelijk onder geleden Bovendien heeft het ook geleid tot on enigheid in het samenspel tussen de linkse drie waarop het kabinet in het bijzonder steunt. PPR en PvdA hebben er ruzie over gekregen. Dat zal wel weer worden bijgelegd, maar het is zeker niet be vorderlijk voor een goede sam nwer king en eensgezindheid in de koalitie. Een tweede handicap voor de aanvan kelijk groeiende populariteit van het kabinet vormen de prijsstijgingen van de grondstoffen, die uiteraard moeten leiden tot flink verhoogde detailprijzen. Terwijl dit weer samenvalt met het linkse stokpaardje, de tot het mini mumloon op te trekken jeugdlonen, dat vooral de detailhandel met zjin vele vertakkingen, treft. En daar voelt men zich toch al, door de hoge belas tingen en premiebetalingen, in het hoekje zitten waar altijd de meeste slagen vallen. Een inkomen dat uit „winst" voorkomt, wordt aan linkse zijde nu eenmaal niet °ven welwillend bekeken als het in komen van een werknemer. Als dan verboden wordt om de prijzen gelijk met de verhoogde uitgaven !e doen stijgen en de ondernemers, klein en groot de kosten aanvankelijk maar weer uit eigen zak moeten b^ta'en, dan loopt eindelijk de middenstand te hoop en demonstreert. En ook de<e prijzen- affaire zal de goodwill en het aanzien van het kabinet Den Uyl doen dalen. De aanstaande statenverkiezingen krij gen hierdoor, eigenlijk onverwacht, toch weer een spannend aksent. Ingebroken werd in de kantoren van T.B.S. aan de Beckeringhstraat. De on bekende dader kwam binnen na een ruit vernield te hebben Alle kantoren werden doorzocht. Meegenomen wer den een slof sigaretten tien gulden aan kwartjes uit een wisselautomaat en voor 50 gulden aan rookwaren. hoofd van de lagere school, de heer Uit den Bogaard enkele poppen Het personeel van de beide scholen dankte in dichtvorm het college van b. en \v„ bet R.K. Schoolbestuur de architect, de aannemer, de mede-on derwijzers. de inspecteur, de school raad en de ouder-aannemers. De plechtigheid werd besloten door de wethouder en de heer Schimmel, ge zamenlijk. Zij „sleepten" ieder een piepend wagentje te voorschijn niet een levensgrote tekening van een schoolkind en daarmee waren de beide scholen dan officieel geopend. Het gezelschap vertrok daarna voor een korte wandeling naar de openbare school, die bezichtigd werd, waarna te rug in de katholieke school hel glas geheven werd.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1