Voorlichtingsavonden over Ontwikkelingsplan Soest '74 Onderzoek baarmoederhals kanker in Soest Gemeentelijk kunstbezit mogelijk in de roulatie GEDWONGEN PLURIFORMITEIT Donderdag 14 februari 1974 52e jaargang no. 25 UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 12K156 IMm Culturele commissie biedt goede diensten aan in kwestie Artishock 80 km buiten de bebouwde kom SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere donderdag Soest werkt aan zijn ontwikkeling Woensdag 27 februari a.s„ aanvang 20 uur in de instructiezaal van de brand weerkazerne aan de Lange Brinkweg, èn woensdag 13 maart a.s., aanvang eveneens 20 uur in het Dorpshuis te Soesterberg, worden voorlichtingsbijeen komsten gehouden over het „Ontwikkelingsplan Soest 1974". Dit nieuwe plan, dat als opvolger gezien kan worden van de „Structuurnota 1967" gaat uit deelrapporten bestaan, waarvan het eerste concept-deelrapport, (nog in de ontwerp-fase), ter inzage ligt bij het bureau voorlichting in het gemeentehuis. In het ontwikkelingsplan wordt de ge wenste ontwikkeling voor een bepaald gebied omschreven, zonder dat het einddoel definitief wordt vastgelegd. In do inleiding zegt de burgemeester daar over „dat het plan opgezet is om wen sen en mogelijkheden voor de verdere ontwikkeling van Soest te bepalen". Daarbij is rekening gehouden met het feit dat het groeiproces (opvelerlei ge bied) niet continue door zal gaan. De bevolkingstoename bijvoorbeeld neemt af en zal zich waarschijnlijk op een reeds dicht benaderd punt stabiliseren. Dat biedt mogelijkheden voor verschui ving van kwantitatieve groei naar kwa litatieve groei. Met deze plannenmakerij houdt zich een werkgroep bezig bestaande uit zes leden; t.w. de burgemeester, de wet houder van stadsontwikkeling (open bare werken), de gemeentesecretaris, de directeur van gemeentewerken, de project-coördinator en een (extern) ad viseur van het bureau OD 205 uit Delft, een stedebouwkundig adviesbureau. Min of meer continue met deze werk zaamheden is bezig de gemeentelijke projectcoördinator, de heer W. Huls bergen. In het eerste deelrapport, dat 34 blad zijden telt en dat nogal wat grafieken en statistieken bevat, wordt ondermeer het een en ander vertelt over de histo rische ontwikkeling van Soest. Volgens historici zou er aangetoond kunnen worden dat reeds 11.000 jaar vóór Christus zich hier mensen opgehouden hebben. De oudste beschrijving dateert uit het jaar 1012, maar interessanter is het dat Soest op 26 september 1472, ruim 500 jaar geleden, het „schepen recht" verkregen van Bisschop David van Boergondië. En wat de ontwikke ling in meest directe zin betreft wordt vermeld dat in 1869 zestien straatlan taarns werden geplaatst; op 1 juli 1895 de Soester paardentram ging rijden; op 27 juni 1898 de opening plaatsvond van het spoorbaanvak Utrecht-Baarn, waar bij wij zo rijk bedeeld werden met drie stations; dat Soest in 1930 - 15.000 in woners telde; in 1945 22.000 en dat we in de structuurnota van 1967 nog streef de naar 62.500 inwoners. Situatie nu Over de situatie nu, over het Soest 1973, zegt het eerste concept-deelrap port: „Onze tijd is een tijd van inte gratie, maar ook van polarisatie. Deze processen zijn ook in de ruimtelijke ordening waar te nemen: enerzijds vindt schaalvergroting, gemeenschap pelijke belangenbehartiging en samen werking plaats, anderzijds worden scheidingen steeds sterker doorgevoerd en zichbaar". Daarbjj wordt dan gewezen en verwe zen naar het Samenwerkingsorgaan Eemland, waarin overleg plaats vindt over woningbouw, volkshuisvesting, werkgelegenheid; gemeenschappelijke voorzieningen zoals het kompost- en rioolwaterzuiveringsbedrijf; gemeen schappelijke regelingen zoals woonwa genkamp, schoolartsendienst en ook de muziekschool. De gemeentegrens van Soest omsluit een gebied van 4600 ha; 17% ervan is stedelijk gebied (gebied dat uitsluitend bestemd is voor wonen met de daarbij behorende voorzieningen), 15 verste delijkt gebied (gebied waarin wonen en niet-grondgebonden voorzieningen in een zodanige mate voorkomen, dat het gebied nog slechts ten dele als natuur- of kultuurgebied kan worden aange merkt), 23% agrarisch- en 45% bos- en natuurgebied. Binnen de gemeentegrenzen zijn fraaie natuurgebieden „welke van natuurwe tenschappelijke waarde zijn, zoals wei degebied langs de Eem, stuifzandgebie- den aan de Zoom, de Lange- en de Korte Duinen, naoldhoutbossen op de hoge gronden, fragmenten heideter- rein". Dat alles maakt Soest een aantrekke lijke vestigingsplaats waar de woning dichtheid 2,4 woningen per hectare is en 30% van het woningbestand meer gezinswoningen. Geconcludeerd wordt dat Soest meer woon- dan werkge- meente is; de werkgelegenheid binnen Fraaie natuurgebieden van wetenschap pelijke waarde. de gemeente sterk verspreid is en het werkforensisme groot. In het concept-deelrapport staan dan verder gegevens over de winkelvoor zieningen, onderwijsvoorzieningen, kul- turele-, medische, sport- en andere voorzieningen en onder andere over het openbaarvervoer Door de planopzet is het ontwikkelings plan up-to-date te houden. De basisge gevens worden van jaar tot jaar bijge houden en deze gegevens zullen perio diek, mogelijk eens in de vier jaar, in het plan worden opgenomen. De nieuwe of aangepaste visie dient tot stand te komen, uitgaande van de opvatting „wat is mogelijk vanuit de huidige situatie". Normatieve doelstelling Belangrijk zijn de normatieve doelstel lingen, het gewenste toekomstbeeld van Soest. Dat betreft Soest zijn omgeving, landschappelijk- en natuurlijk milieu, de karakteristiek van Soest, de wo ningbouw, de opbouw van de bevol king, de werkgelegenheid, de winkel voorzieningen, het onderwijs, kulture- le-, medische-sociale- en overige voor zieningen, de recreatie en de sport, het verkeer en het openbaar vervoer. Gestreefd wordt naar een nauwere sa menwerking op het gebied van onder zoek en gemeenschappelijke regelingen. Wat onze natuur betreft staat voorop het behoud van de verscheidenheid, de handhaving van de bestaande buffer zone tussen de bebouwing van Soest en de omringende gemeenten. En ook het onderhoud en zonodig herstel van de bestaande waardevolle natuur- en kultuurgebieden. Om de karakteristiek van Soest te bewaren zal er gedaan worden aan handhaving en renovatie van „waardevolle" boerderijen en ook aan het in takt houden van het dorps- karakter rond het Kerkpad. Verder kiest men voor open bebouwing met ruime groenvoorzieningen en verschei denheid van woonomgevingen. Men staat overigens vóór bebouwing en andere stedelijke bestemmingen alleen te realiseren in die gebieden, die voor het landschappelijk- en natuurlijk mi lieu het minst schadelijk zijn. De nog te realiseren woningen in de sociale sector worden uitsluitend een gezinswoningen en de vrije-sector wo ningen overwegend eengezinswoningen. De brutowoningdichtheid per plan zou gemiddeld 25 woningen per hectare moeten gaan bedragen. Gewenst wordt natuurlijk dat alle natuurlijke- en an dere waardevolle gegevens in de bouw plannen worden ingepast. De te bou wen woningen moeten in eerste instan tie bestemd zijn voor de eigen bevol king en pas in de tweede plaats voor de bevolking van de regio en aan de regio economisch gebondenen Ook wil men van de lintbebouwing af („tegen gaan èn amoferen"). Werkgelegenheid Men streeft naar een gedifferentieerde werkgelegenheid, naar sector en naar niveau en die zal afgestemd moeten zjjn op de woningbouw; „het aantrek ken van werkgelegenheid betekent nl. toename van de woningbehoefte". Storende werkgelegenheid zal uit de woonwijken verwijderd worden, aan de andere kant zullen er mogelijkhe den geschapen worden tot het vestigen van niet-storende werkgelegenheid en andere bedrijvigheid in de woonwijken. Ook wil men het forensisme en pendel per auto beperken. Daarmee verband houdt het verkeer. Er zal gezocht blij ven worden naar een oplossing voor het probleem „doorgaand verkeer", zo dat de wegen vrijkomen voor het lo kale verkeer. Overbodig verkeer zal uit de woonwijken geweerd worden. De parkeernorm wordt 1,2 per woning, over de woningen verdeeld, waarbij de afstand woning-parkeerplaats ten hoog ste 50 meter bedraagt. In de directe woonomgeving en in de (winkel)centra wordt aan de belangen van de voetgangers en de fietsers voor rang verleend, boven het gemotoriseer de verkeer. Wat de winkelvoorzienin gen betreft staat de realisatie van „hèt hoofdcentrum met winkelvoorzieningen Behoud en zonodig herstel van „groen". op een funktionele, goed bereikbare en centrale plaats", op het wensenlijstje. Geen ongelimiteerde winkelgroei ook, maar een op de winkelbehoefte van Soest afgestemd winkelniveau. Onderwijs „Kwalitatief en kwantitatief aangepast kleuter- en lageronderwijsvoorzienin-; gen goede en veilige bereikbaarheid met daarbjj goede spreiding met aan vaardbare loopafstanden". De nog te realiseren voorzieningen (de nog te bouwen scholen) zo maken dat ze nog voor iets anders geschikt zijn. (Ge schikt voor multifunktioneel gebruik). Gestreefd wordt naar de vestiging van een HAVO/VWO en naar vestigings mogelijkheden in de woonwijken van peuterspeelzalen, zoals ook naar vesti gingsmogelijkheden voor BLO, LBO en LEAO en vormen van part-time onder wijs. Kulturele-, medische-, sociale- en an dere voorzieningen zullen, voorzover niet plaatsgebonden, geconcentreerd worden in het Hoofdcentrum. Uiteraard wordt gestreefd naar goede huisvesting en andere benodigde accomodaties. Recreatie De buurt speel- en trapveldjes zijn niet vergeten en verder „voldoende klein schalige recreatiemogelijkheden in de direkte woonomgeving" en ook vol doende en goed gesitueerde voorzienin gen voor de dagrecreatie. Daarentegen beperking en concentratie van de ver- blijfsrecreatie. Men wil behoud van stilte, en beschermde natuurgebieden. En naast de noodzakelijke voorzienin gen voor zaal en veldsport wil men ook de „ruimte op de Eng" bij de re creatie betrekken. Dat er wensen zijn voor het openbaar vervoer spreekt voor zich. Aanvaard bare loopafstanden en frekwenties „door het gehele stedelijke gebied van Soest" staan hoog genoteerd. Dat de verschillende vormen van openbaar Op maandag 4 maart a.s. start in Soest het onderzoek naar baarmoederhals kanker onder de vrouwelijke bevolking vas 25 tot en met 59 jaar. Die groep telt rond 8700 vrouwen. Op basis van een driejarenplan worden in de maand maart a.s. ongeveer 2700 vrouwen uitgenodigd voor het onderzoek. Dc volgende groepen komen aan de beurt in het voorjaar van 1975 en 1976. Het ligt in het voornemen het onder zoek per groep om de drie jaar te her halen. Bij een dergelijk systeem van zogenaamde contimibewaking kunnen eventuele kwaadaardige afwijkingen zó tijdig worden ontdekt, dat volledige genezing kan worden bereikt. De groep die één dezer d'agen wordt uitgenodigd aan het onderzoek deel te nemen bestaat uit vrouwen, geboren in de jaren 1914, 1917, 1923 en vervolgens met sprongen van drie jaren tot en met 1947. Vrouwen geboren in één van de ge noemde geboortejaren die geen uit nodiging ontvangen, kunnen zich wen den tot de afdeling volksgezondheid van de gemeentesecretarie (telefoon 16744, toestel 156) om alsn-og een op roep te ontvangen Dit kan onder meer gebeuren wanneer men zich in deze gemeente heeft gevestigd nadat de oproepkaarten zijn vervaardigd De eerste, praktische fase van het on derzoek kan in drie en een halve week worden afgewerkt. In die periode maakt het onderzoekteam per middag en per avond van ongeveer 109 vrouwen een zogenaamd uitstrijkje, dat vervolgens voor het laboratoriumonderzoek naar Utrecht wordt verzonden Het maken van het uitstrijkje is een eenvoudige - en pijnloze - zaak. waarmee per vrouw slechts enkele minuten gemoeid zijn. Het onderzoek wordt gehouden in het medisch centrum aan de Nieuweweg, hoek Smiitsweg, en zal plaats vinden van maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 21.30 uur Op vrijdag wordt het onder zoek alleen in d-e middaguren verricht. Kunt u op het op uw oproepkaart ver melde tijdstip niet aanwezig zijn, deelt u zulks dan mede aan de afdeling volksgezondheid van de gemeentese cretarie, waarna u op een ander tijd stip wordt uitgenodigd. De uitstrijkjes worden gemaakt door medewerksters van het Centraal bu reau voor keuringen op medisch-hygi- ënisch gebied te Den Haag. Het labo ratoriumonderzoek wordt verricht door het laboratorium voor celonderzoek van de rijksuniversiteit te Utrecht. Aan het onderzoek wordt vrijwillige medewerking verleend door de afde ling Soest van de Koninklijke Neder landse Vereniging E.H.B.O. en de Fe deratie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening De gemeente heeft voor dit onderzoek een zodanig bedrag beschikbaar ge steld dat van de deelneemsters slechts een vrijwillige bijdrage van ƒ10,- wordt gevraagd. Het is niet ondenk baar dat voor enkele deelneemsters dit bedrag te hoog zal blijken te zijn. In dat geval kan volstaan worden met be taling van een lager bedrag. Mocht men aan het onderzoek willen deelnemen, doch daartoe bijvoorbeeld door vervoersproblemen absoluut niet in staat zijn, dan kan men zich ook hiervoor wenden tot de afdeling volks gezondheid der gemeentesecretarie. Ge tracht zal worden om in die gevallen een oplossing te vinden. De Stichting gezondheidsbevordering Soest, de initatiefneemster tot dit on derzoek, rekent op een grote deelname aan dit onderzoek. Niet louter abstracte kunstzaken werden er dinsdagavond behandeld in de vergadering van de culturele commissie; ook enkele concrete feiten kwamen aan de orde. Dat was op dc eerste plaats het voorstel de etsen uit het ge meentelijke kunstbezit te laten rouleren en die roulatie op gang te brengen door een expositie in de bibliotheek. Daar kunnen dan hoofden van scholen, van diensten en van afdelingen door middel van intekenljjstcn hun voorkeur kenbaar maken. Voor het inljjsten van dc etsen stelde de gemeente 250 gulden beschikbaar. Een tweede concrete zaak was de brief van burgemeester en wethouders over het voorstel tot aankoop van kunst werken. Daar kon men zich mee ver enigen; ook dat er voor het nieuwe kantoorgebouw van gemeentewerken en voor het raadhuis zelf op dit moment nog niets aangekocht wordt. Van het in Soesterberg te plaatsen beeld „Phoenix" wordt geheel afgezien en naar de mening van commissielid Joos- ten wordt het tijd dat de Wijkraad tol een soort unanieme mening komt. Voor het beeldje „grote verbinding" van de kunstenaar Berend Bodenkamp werd nu een derde en een vierde plaats opgegeven. Omdat het niet geplaatst, kon worden op de hoek Beetzlaan-Ko- ninginnelaan noch op de hoek Ko- ninginnelaan-Beckeringhstraat, stelde de commissie voor het beeldje (dat blijkbaar beslist in Soest terecht moet komen) een plaats te geven bij de bi bliotheek (de verbinding tussen lezer en schrijver) dan wel bij de trouw zaal, waarvan de symboliek duidelijk lijkt. Voor het Nassauplantsoen zal iets an ders bedacht worden, nu b. en w. een beeld van 3 m niets vinden. Daarna werd wat abstract gefilosofeerd over de ver fraaiing van de wijk Klaarwater en hoe dat eigenlijk zou moeten zijn. Goede diensten Bijzonder uitvoerig werd daarna ge sproken of men een afschrift van een brief van Artishock aan het college nu moest gaan behandelen, dan wel voor kennisgeving aannemen. Mevrouw E. Korthuis-EIion, dc heer D. Hoekstra en mevrouw T. Timmcr-Buddingh, die voor het eerst de vergadering bijwoon de, waren van mening dat de ploble- men van Artishock de culturele com missie in dit stadium niets aangingen. De heer B. Joosten en de heer K. van der Schoot dachten er anders over, te meer daar beiden nauw betrokken zijn bij Artishock; Joosten als lid en oud voorzitter en de heer Van der Schoot als afgevaardigde van de culturele commissie in de beheerscommissie. En juist de beheerscommissie was de oor zaak van de problemen. Daar was men in een impasse geraakt over de vraag of het technische onderhoud van het gebouw èn het gebeuren in het gebouw tot de competentie van de beheerscom missie behoorden. Voor de Artishock- vertegenwoordigers was de kwestie zo overduidelijk, dat zij uit de beheers commissie stapten, waardoor de zaak volledig in het slob raakte. Voorzitter L. Wils meende dat ook de culturele commissie zich nooit met het gebruik van het gebouw moest bemoeien en hij merkte verder op dat geen enkel klub- huis in Soest op een dergelijke manier behandeld werd. Mevrouw Korthuis kwam met een tus senoplossing door aan b. en w. de goe de diensten van de culturele commissie aan te bieden. Zij zal dat ook reeds tijdens de a.s. raadsvergadering doen. Men streeft naar een gesprek met alle partijen. De heer Van der Schoot zal zijn plaats in de beheerscommissie voorlopig niet beschikbaar stellen en verder was hij van mening dat het hoogtijd werd dat de cuturele commissie een ongevraagd advies gaf. Contraprestatie Op voorstel van de heer Joosten zal de commissie zich zeer binnenkort be zig houden met de wjjze waarop in Soest de contraprestatieregeling voor kunstenaars wordt gehanteerd. Naar zijn mening was dat niet goed, nog afgezien van het feit dat de rege ling als zodanig een zeer discutabele zaak is. Hij kwam met het voorstel dat de commissie cuturele zaken met betrokkenen zal nagaan welke moge lijkheden de beeldende kunstenaarsre geling biedt en dat binnen het kader van de thans bestaande regeling; dat de commissie samen met de betrokke nen het funktioneren van de regeling in de gemeente Soest gaat bezien en dat de commissie van haar bevindin gen verslag zal uitbrengen aan het college van b. en w. Directe aanleiding bleek te zijn dat werken van één kunstenaar, ondanks advies van de regionale commissie (een regeling waar Soest zich bij aangeslo ten heeft) door de gemeente niet ge kocht worden. In beroep werd de ge meente dan steeds in het ongelijk ge steld, maar dat veranderde niets aan het standpunt. Men gaat zich er verder over buigen, hoewel men er zich van bewust is, dat het een zaak is voor de commissie sociale zaken. De heren Wils en Joosten gaan zich nader beraden over het in te nemen standpunt. Tot slot werd voor kennisgeving aan genomen de brief van 't Nut waarin het college gevraagd werd een subsidie beschikbaar te stellen voor een in het kader van het Holland Festival in Soesl te geven concert in de Oude Kerk Het concert kost 4000 gulden. De commissie zei voor dit geval geen behoefte te hebben aan het doen van een principiële uitspraak, temeer daar 't Nut daar niet om gevraagd heeft. vervoer goed op elkaar afgestemd moe ten worden, spreekt weer voor zich. Uitvoering De uitvoering van al deze plannen en wensen is afhankelijk van de financiële mogelijkheden, inaar dient ook afge stemd te zijn op de capaciteit en de behoefte. Er zal sprake zjjn van „fase ring", die is gebaseerd op proces-plan ning, zodat wijziging en bijsturing tij dens de ontwikkeling zo lang mogelük uitvoerbaar blijven zonder dat een af gerond geheel ontstaat. Deze eerste beleidsvisie voor de toe komst zal woensdag 27 februari (in Soest) op woensdag 13 maart (in Soes terberg) toegelicht wordt door de werk groep die haar opstelde. Voor de te Soest te houden avond be staat de mogelijkheid zich te verze keren van een gereserveerde plaats, waarvoor gratis kaarten verkrijgbaar zij in het gemeentehuis. Ter inzage Naast de ter inzage legging van het concept-ontwikkelingsplan Soest 1974 (hoofdstuk 1 t.m. 4) bij het bureau voorlichting, ligt het vanaf heden óók ter inzage bij de openbare leeszaal aan de Alb. Cuyplaan; het filiaal van de bibliotheek in Soest-Zuid aan de Schoutenkampweg en in het filiaal van de bibliotheek te Soesterberg in het Dorpshuis. Een nieuw element in neerlands hon ger naar steunverlening is het besluit van PPR-minister Van Doorn om het dagblad De Tijd drie jaar lang met twee miljoen per jaar uit de pot van de televisiereklame te steunen. Ook de Trouwbladen zullen binnenkort op een dergelijke steun kunnen rekenen, het weekblad Haagse Post staat er ook voor aan de deur van de minister te kloppen en er zal zelfs een speciaal fonds worden ingesteld voor hulp aan kranten en bladen die het niet goed meer kunnen bolwerken. U denkt misschien dat ook een krant als deze dan wel zal staan te juichen nu in principe steun aan de pers tot de mogelijkheden behoort, zodat even tuele donkere wolken voor het bedrijf optimistischer tegemoet gezien kunnen worden. Maar nee hoor, zo denken wij er niet over. In de eerste plaats niet omdat het hier om een konkurrentie- vervalsing gaat, waarin bovendien de politiek een hartig woordje meespreekt. In de tweede plaats niet, omdat men gevoeglijk kan aannemen dat plaatse lijke- of streeknieuwsbladen van deze hulp verstoken zullen blijven. Zij immers zijn niet of nauwelijks opi nie-vormend. En dan kom je niet in tel voor steun uit het persfonds. Dat is bedoeld om de plurifurmiteit in de opi- nievormende kranten te handhaven. Men kan het niet aanzien dat de varia tie hierin nog verder zou verminderen. Er zijn er immers al verdwenen, voor al door fusies. Door de snelle technische ontwikke lingen is het krantenbedrijf ook uiterst duur geworden. Vandaar de toenemen de fusies en konsernvorming. Een noodlijdende krant met steun van an deren trachten toch in stand te houden is echter proberen een bodemloze put te dempen. De krant zal daardoor geen abonnee méér krijgen en dus noodlij dend blijven. Dat is nu wel leuk voor het (welvarende) konsern waartoe een krant behoort, maar dan is het water naar de zee dragen. Het komt neer op koste wat kost wil len handhaven van een bestaande si tuatie. Maar als straks een speciaal fonds wordt gevormd voor steunverlening aan noodlijdende bladen, wie zal dat dan beheren? De minister? Of wordt daarvoor een deskundige kommissie ge vormd, onafhankelijk van de minister en dus het regeringsbeleid? Nu heeft de minister zelf maar beslist, een kon- trakt afgesloten en de Kamer er alleen maar van in kennis gesteld. Of op deze manier nu de demokratische plurifor miteit wordt bevorderd is wel de vraag. Eigenlijk is het uitoefening van poli tieke dwang, gaat het tegen de vrije wilsvorming in. Maar het spel van de vrije krachten wordt in politieke gele deren, welke dan ook. nooit geheel be landen. Wie de kans krijgt probeert macht uit te oefenen En dat merken we de laatste tijd hoe langer hoe dui delijker. De invoering van de nieuwe maxi- mum-rijsnelheden, 100 km op auto snelwegen en 80 km op wegen buiten de bebouwde kom. mag op de A. P. Hilhorstweg, de Peter van de Breemer- weg en de Wieksloterweg niet harder meer gereden worden dan 80 km per uur. Voorheen gold voor die drie we gen geen snelheidsbeperking, tot erger nis van zeer velen Op de eerste dag van de nieuwe rij- snelheden controleerde de politie op de Amersfoortsestraat te Soesterberg. Daar geldt een maximumsnelheid van 70 km. De radarapparatuur registreerde ruim 1000 voertuigen, waarvan er slechts vier te hard reden.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1