Mieuw- Loosdrecht keukendesign, Alles voor alle reizen <2) e óterren uoorópellen Dc P.T.T. neemt postzegels uit de verkoop Boekenweek van 28 februari tot en met 9 maart fl&SM 2H6ZCt£Ii Ton Beuken D€ S£€SCVaDmi3nm0€D€R OP R5RQ ygQ nU3R B£D Jaarvergadering Natuurheschermingswacht Eemland Gemakkelijk voor U Wij zijn een all-round reisbureau met eerlijke informatie üssoffld^yiradloinmaoi) IRly^i Hp V.V.D.-kandidaten voor provinciale Staten Stichting Peuterspeelzalen wil meer subsidie Enquete onder ouders Frans Bosman B.V. Frans Bosman B.V. Maison Termonde 25 jaar dames- en tienermode Wie is „X-Y"? V oorlichtingsbijeenkomst Vereniging voor Openbaar Onderwijs Voor al uw VAKANTIEREIZEN REISBUREAU GERTH TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Toneeluitvoering Jaarvergadering U.V.V. Politiek Café „Proest" Soeeter Courant van donderdag 14 februari 1974 Wiewei Keukens Breng gerust uw aannemer of (op het industrieterrein) Telefoon 02158-1844 Volg vanuit Hilversum en Utrecht de borden Loosdrecht-vliegveld. poggenpohl De openingsfeestelykheden van de Boekenweek 1974, die van 28 februari tot en met 9 maart gehouden wordt, worden dit jaar in Den Haag gehouden. De organiserende commissie heeft besloten ditmaal de auteur Couperus een zeer centrale plaats te geven en wel omdat er de laatste tyd een sterk stagende belangstelling geconstateerd wordt Voor het oeuvre van deze schrijver. Vastgesteld werd ook, dat ten aanzien van de vele boeiende aspecten van de persoon Couperus, althans in brede kring, nog betrekkelijk weinig bekend is. Als gevolg hiervan zijn zowel het Boekenweekgeschenk, de uitgave voor de leerlingen van het voortgezet onder wijs, als de openingsbijeenkomst en het Boekenbal, geheel aan Louis Couperus gewijd. Het eerste deel van de avond van 2 maart betreft een Couperus-Revue in de Koninklijke Schouwburg waaraan meewerken Elisabeth Andersen, Eric Schneider, Paul Steenbergen, Marijke Merchens, Karei Jonckheere en vele anderen. Na afloop van de revue vindt in de Pulchri Studio het Boekenbal plaats. Het boekenweekgeschenk draagt de merkwaardige titel: „Als ik, bijvoor beeld, de geest van mijn moeder op den rand van mijn bad zag zitten", met als ondertitel: „Okkulte knipsels uit Couperus, verzameld door Karei Reijn- ders". Manifestaties Ter gelegenheid van de Boekenweek vinden in tal van plaatsen in Neder land manifestaties plaats; in Amster dam op vrijdagavond 8 maart in het Rijksmuseum: in Den Haag op dinsdag 5, woensdag 6 en donderdag 7 maart; in Utrecht op dinsdag 5 maart en vrij dag 8 maar; in Nijmegen op donderdag 7 maart; in Vlissingen op zaterdag 2 maart; in Maastricht op vrijdag 1 en zaterdag 9 maart; in Tilburg op zater dag 2 maart; in Leeuwarden op woensdag 6 maart; Vlaardingen don derdag 28 februari en Arnhem op maandag 4 maart. Het Boekenweekgeschenk. In Amsterdam vindt op 8 maart, aan vang 20 uur, in het Rijksmuseum Vin cent van Gogh een ontmoetingsbijeen komst plaats met een veertigtal auteurs onder de titel „Horen, Zien en Lezen". Muzikale medewerking verlenen het Koor van Prettig Gestoorde Vrouwen, de popgroep Sail en het orkest Henk Waalewijn. De toegang is gratis. In Utrecht wordt op 5 maart, aanvang 13.30 uur, in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen een forum ge houden met als onderwerp „Wie zijn de literatuurmakers". In het forum hebben zitting Kees Fens, de uitgeef ster Tine van Buul en J. Bernlef. Voor alle leerlingen van de Gemeente lijke Utrechtse Economische Scholenge meenschap wordt op 8 maart de film „Fahrenheit 451vertoond en voorts wordt er in de aula van de school een boekententoonstelling annex verkoop en veiling gehouden. De CPNB, (collectieve propaganda van het Nederlandse boek) heeft een goed jaar achter de rug, waarvan als voor beeld geldt het geweldige verkoopsuc ces van het boek van de maand „Wil link". Dat boek scoorde de record-op lage van 83.000 exemplaren. Men wordt overigens wel geconfroneterd met pa pierschaarste en met stijgende produk- tiekosten en daardoor dreigen de doel stellingen van de CPNB doorkruist te worden. GEZELLIG UIT... en HEERLIJK ETEN... GOED VOOR U BIJ HOTEL-CAFÊ-RESTAURANT v. d. Brink Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155- 12706 De jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de Natuurbeschermingswacht Eemland wordt gehouden in het ge bouw De Rank aan de Soesterbergse straat op maandag 25 februari a.s., aanvang 20.00 uur Tijdens de vergadering vindt de huldi ging plaats van de heer P. M Wijs muller, die dit jaar 20 jaar onafgebro- ker voorzitter van de vereniging is. De agenda vermeldt verder de gebruike lijke jaarverslagen en een bestuursver kiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren J. K. de Bruin en W Post. Niet herkiesbaar stelt zich de heer H. F. A. Smoorenburg. Voor hem wordt door het bestuur kandidaat gesteld de heer H. Bos ma üet tweede deel van de vergadering, ft de pauze, zal geheel besteed worden lan een lezing van de heer E Heupers »ver de nederzettingsgeschiedenis van Soest. De heer Heupers zal die lezing illustreren met dia's van oud-Soest. „Eemland" organiseert op zaterdag 2 maart a.s. een excursie naar de Flevo- polders en op zaterdag 30 maart a.s. een excursie naar het „Kil van Hur- wenen", het staats-natuurreservaat aan de Waal bij Zaltbommel. SSploegstoffen gordijnstoffen meubelstoffen tapijten INTERIEURVERZORGING Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o busstation - Telefoon 02155-12180 reisbureau STEENHOFFSTRAAT 9a - TELEFOON 14905 en 16571 (Neerlamds eerste reisbureau) By de komende verkiezing van provinciale Staten van Utrecht zal de V.V.D. in de kieskring Utrecht en in de kieskring Amersfoort met een kandidatenlijst uitkomen, welke lysten ten aanzien van de eerste veertien kandidaten gelijk luidend zijn. De namen van deze kandidaten zijn: 1. M. de Bruijne, Amersfoort; 2. drs. G. C. de Haan, Doorn; 3. drs. J. H. van der Burg, Utrecht; 4. mr. A. A. Land, Amersfoort; 5. dr. B. Hofman, Drie bergen; 6. drs. P. A. Delvaux, Zeist; 7. R. O. Koop, Harmeien; 8. mevr. mr. B. Kortenhoff-Neppérus, Utrecht; 9. jhr. J. W. Steengracht van Oostcapelle, Driebergen; 10. drs. W. K. Hoekzema, Rhenen; 11. G. M. Putters, Soest; 12. J. A. Hamburger, Utrecht; 13. mevr. mr. Th. E. M. Littel-Leussink, Leer- sum; 14. C. G. J. van den Oosten, Maarssen. De eerste zeven kandidaten hebben reeds nu zitting in de staten. De zit tende statenleden jhr. mr. F. F. Hooft Graafland, mr. J. Sohuttevaer en me vrouw mr. C. M. s'Jacob-des Bouvrie stelden zich niet herkiesbaar. Niet alleen landelijk maar ook plaatselijk trekken de stichtingen Peuterspeel zalen aan de bel om meer financiële steun van de overheid. Dat hierby vele wegen worden bewandeld is duidelijk, zoals het ook begrijpelijk is dat men dan niet overal met dezelfde argumenten naar voren komt. In een dinsdagmiddag uitgezonden radio-reportage van een demonstratie op het Binnenhof, merkte een van de geïnterviewde dames op: „Wy vrouwen pikken het niet langer, wij willen ook een stukje vrijheid"; een argument dat door het bestuur van de Stichting in Soest niet gedeeld wordt. Hier stelt men zich op het, overigens door alle stichtingen onderschreven, standpunt, dat peuterspeelzalen uitsluitend en alleen in het leven geroepen zyn ten behoeve van èn ten bate van het kind. Het' gaat om sociale kontakten voor de| aller kleinsten, die door gezinssamen stelling en woonomstandigheden (flats) vereenzaamd dreigen te raken. Enkele uren per week met leeftijdsgenootjes doorbrengen is voor die kinderen heil zaam en noodzakelijk. De betrekkelijk hoge financiële bijdra gen kunnen voor de ouders belemme ringen zijn, die dan opgeheven zouden kunnen worden door meer overheids subsidie. Daar gaat het inwezen om en in die zin heeft het stichtingsbestuur een gesprek gehad met de gemeente. Dat heeft in eerste instantie geresul teerd in een enquete, een zgn. interne en een externe enquete, onder ouders. De interne enquete wordt gehouden onder ouders van peuters die de speel zalen reeds bezoeken. Hen wordt on dermeer gevraagd de twee belangrijk ste motieven op te geven voor het brengen van hun kind naar de speel zaal: contact met andere kinderen?; spelen met leeftijdgenootjes?; meer spelmateriaal dan thuis?; meer ruimte dan thuis?; meer tijd voor mijzelf?; deskundige begeleiding?; eventueel an dere reden. Ook wordt gevraagd of de hoefte van de vergoeding, indien die van nu (4,25) verhoogd gaat worden (4,50). Verder wordt de mening ge vraagd over het bestaan en de betekenis van dé speelzaal; of men kritiek heeft of suggesties en dan is er een vraag over het globale Inkomen. Dit met het oog om te weten of de bevolking van de peuterspeelzalen gevormd wordt door kinderen uit gezinnen met hoge(re) in komens. De externe enquete vraagt ook naar het gezinsinkomen en vraagt ook naar een mening over de speelzalen. Twee vragen zyn direct gericht op de finan ciële bijdrage; „hoeveel bent u bereid te betalen?; „als er 4 gulden of meer gevraagd wordt, zou dat dan beteke nen dat geen gebruik van de speelzaal gemaakt zou worden?". Op de formulieren behoeft geen naam ingevuld te worden; de anonimiteit is volstrekt verzekerd. Momenteel betaalt men voor een och tend of een middag ƒ4,25. De peuter speelzalen zijn bestemd voor kinderen van twee tot vier jaar, die gedurende twee of meer ochtenden/middagen per week samenkomen en spelen onder lei ding van twee beroepskrachten. De enquete wordt gehouden onder ou ders van kinderen van 1 tot 4 jaar. De externe enquete gaat via de kruisver enigingen en maatschappelijk werk sters. In verband met de sanering van het huidige assortiment postwaarden zal m.i.v. 1 april 1974 de verkoop worden gestaakt van de volgende postzegels en post zegelboekjes: Alle waarden van Koninginnezegels, emissie 1953-1967 op papier met water merk. Alle waarden van de overeenkom stige Koninginnezegels aangemaakt op fosforescerend papier met watermerk, met uitzondering van de drukwerkze gels van 25 cent. Alle waarden uit de serie Cijfer- zegels, emissie 1946-1957, op papier met watermerk. De in 1971 uitgegeven waarde van 5 cent op fosforescerend papier blijft normaal voor bijfranke- ringsdoeleinden verkrijgbaar. Uw adres voor reparatie Radio - T.V. Birkstraat 48 - Soest Telefoon 13367- 18978 Wij zijn telefonisch bereikbaar van maandag t.m. zaterdag van 8.30 uur tot 18.00 uur kunt uw T.V. bij ons ook zelf brengen en ophalen Dit voorkomt voorrijkosten De Landschapszegels van 6 cent (1962, polderlandschap, groen) en 4 cent (1963, koeltorens Staatsmijnen, blauw). De waarde van 10 cent blijft voorals nog in de verkoop. Alle tot eind 1973 uitgegeven bij zondere postzegels met uitzondering van de op 20 maart 1973 verschenen Bloe- menzegel, welke als semipermanente drukwerkzegel wordt gehandhaafd. Alle postzegelboekjes met uitzonde ring van de boekjes inhoudende 7 x 25 (Juliana Regina) 5x5 (cijfer) en het boekje met 5 x 40 cent. (Juliana Regina) beide uitgegeven in september 1973. De luchtpostzegel voor bijzondere vluchten, emissie 1953 (z.g. Kraaizegel), waarde 25 cent. „Natuur en milieu" zegels Op 19 februari a.s. zal een serie van drie bijzondere zegels van 25 cent uit gegeven worden onder het thema „na tuur en milieu". De PTT beoogt hier mee ondersteuning te geven aan het streven naar een meer bewuste hou ding by het publiek tegenover de be scherming van de natuur en milieu. De uitgifte op dit moment houdt ver band met het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels en van de Dienst van het Staatsbosbeheer. De ontwerper is Otto Treumann uit Amsterdam. Een zegel heeft een af beelding van een roofvogel, de tweede van een boom en de derde van een visser en een kikvors. De afbeelding van de roofvogel op de zegel van de Vogelbescherming vormt een pleidooi voor het behoud van de in ons land met uitroeiing bedreigde vogelsoorten. Op de tweede zegel verbeeldt de boom als onmisbaar element in de natuur het nuttige werk van Staatsbosbeheer, ter wijl de derde zegel de stilte in de na tuur en het leven in het water gestalte geeft. De zegels zijn uitgevoerd in de kleuren diep ultramarijn, azuurblauw, zeegroen, mosgroen en zwart. Ze zullen verkrijg baar zijn tot en met 23 maart 1974 en zoveel langer als de voorraad sterkt. De prijs per serie bedraagt 75 cent. EELECTROTECHNISCH BUREAU Wasautomaten, drogers, afwasautómaterr; koelkasten enz. ■O.a Mieie, Siemens. "Zanussi, Bosch èn. Candy Verkoop' Soesterbergsestraat 2Öa Telefoon 17253 Serviceplaats: Birkstraat 48 •Telefoon 13367-18978 BURG. GROTHESTRAAT 36 De X-Y groep Soest heeft in haar laatste vergadering uitgebreid van ge dachten gewisseld met Mej. H. de Haan van het sekretariaat van de lan delijke X-Y beweging. Een van de be langrijkste zaken die aan de orde kwam was de onduidelijkheid van het begrip „X-Y" in de publieke presen tatie. Wel duidelijk werd dat dit pro bleem ook op landelijk niveau centraal in de discussie stond. Uitgangspunt van de X-Y beweging is dat zij het begrip „ontwikkeling" op vat alis een bevrijdingsproces en dat zij zich wil inzetten om de onrechtvaardige verdeling in de wereld op te heffen. Het aktiemodel van de X-Y beweging is het zichzelf vrijwillig een belasting opleggen. Het gaat niet alleen om de bereidheid tot geven, maar om een recht: het recht van de armen op een herverdeling van macht en bezit in deze wereld. X staat voor 2 van het nationaal In komen. Die zou Nederland om te be ginnen beschikbaar moeten stellen voor ontwikkeling. Y staat voor 1 van het nationaal inkomen. Volgens de officiële voorstelling zou ons land die ongeveer beschikbaar stellen. Het X-Y model vraagt nu 1 van het belastbaar in komen. Door deze persoonlijke en vrij willige extra belasting doet men nu al vast wat Nederland als geheel zou moeten doen voor ontwikkeling. Ove rigens gaat het niet alleen om geld. Het X-Y model vraagt ook een per soonlijke inzet in eigen omgeving (kerk, school, politieke partij, enz.). Aanstaande zondag zal 's avonds in het TV-programma Werkwinkel op nieuw aandacht besteed worden aan de X-Y beweging, haar doelstelling en haar werkwijze. De X-Y groep Soest wekt de Soe^ter bevolking op dit programma met aan dacht te volgen. Nadere informatie is te verkrijgen bij de sekretaresse van de groep, Mevr. Mr. N. Spoor-Bergmeyer, Wieksloter- weg Oost 63, tel. 18292. Op donderdag 21 februari a.s., 's avonds om acht uur, zal in de zaal van de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan, onder auspiciën van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs Soest een voor lichtingsbijeenkomst gehouden worden over het thema „Na de lagere school - Wat nu?". Er zal een algemeen overzicht gegeven worden door mevrouw Den Hertog verbonden aan de Amersfoortse Stich ting voor school, en beroepskeuzevoor lichting, terwijl voor de beantwoording van vragen aanwezig zullen zijn de directeuren en rectoren van scholen voor voortgezet openbaar onderwijs in Soest, Baarn en Amersfoort. LAANSTRAAT 66 - SOEST TELEFOON 02155- 12683 Nog vóór de zomer een vreemde taal spreken. Telefoon 03490 - 2 90 97 Intensieve kursus: 20 weken. Donderdag 21 februari a.s. wordt in De Open Hof een tweetal voorstellingen gegeven van het toneelstuk „De Geld- molen" voor de leerlingen van de 3e klassen der lagere scholen, door de to neelvereniging „Utile Dulci" uit Soes- terberg. Aanvang der voorstellingen: half 2 en 3 uur. De jaarvergadering van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, afdeling Soest, zal gehouden worden op maan dag 11 maart a.s., 's middags om 14.15 uur in het Oranje Hotel aan de Burg. Grothestraat Voor de pauze wordt de agenda afge werkt; na de pauze zal de heer H J. van Hal, directeur van de gemeente lijke Sociale Dienst, een causerie hou den over de „sociale kaart" van Soest. A.s. maandagavond wordt in restau rant „De Kleine Witte" aan de Molen straat, hoek Middelwijkstraat het po litieke café „Proest" van P.P.R. en D'66 gehouden, Er zijn voor deze avond twee speciale gasten uitgenodigd en wel mevrouw Dilia Van de Heem, de onderwijsspe- cialiste van de PPR in de Tweede Kamer en de directeur van het vor mingscentrum „Isselt" te Amersfoort, de heer C. Visser. Er zal ongetwijfeld een vervolg komen op de vorige keer gestarte discussie over vormingsonder wijs, de partiële leerplicht. Ook zal aan Henk van Arkel gelegen heid geboden worden het een en ander te vertellen over zijn klachtenbureau Het „café" begint om 20 uur en de leiding van de discussie is in handen van de heren H. Gerth (D '66) en J. Visser (PPR) Aanwezig zal in ieder geval zijn het D'66-raadslid, de heer B. Joosten. VOOR DE WEEK VAN 14 T.E.M. 21 FEBRUARI 1974 RAM 21 maart-20 april Kans op een drukke week in verband met familie aangelegenheden. U doet er goed aan, in de omgang met de fa malie veel tact te gebruiken. Er zitten wat meningsverschillen in uw pakket, maar die hoeven volstrekt niet tot ver koeling te leiden, als u uw kalmte be waart. Bovendien is uw werk belang rijker, bewaar uw energie daar voor! Prettig bezoek te wachten en goed nieuws. STIER 21 april-20 mei Goede omgang deze week, met een Steenbok Zowel op gevoelsgebied als bij uw werk kunt u daar letterlijk goed mee opschieten. Er zitten trou wens toch in dat werk ook prettige momenten: u heeft goede hulp erbij en men toont begrip voor uw opvattingen. Desondanks moet u openstaan voor goede raad uit een vertrouwde bron. Soms zien anderen meer dan u! Ontzie uw keel en luchtwegen en doe niet al te veel overwerk. Een rustperiode zou u wel goeddoen, en dat kan nu! TWEELINGEN 21 mei-20 juni Deze week heeft u neiging tot tegen spreken en dat kon weieens - vooral met uw partner, tot gekibbel leiden. In uw werk gaat alles vlot, omdat daar minder emoties meespelen. Een zekere nervositeit jaagt u onnodig op en mis schien zou wat ontspanning in uw re cept veel veranderen. Schuif maar eens wat verantwoordelijkheid af op derden, men rekent soms teveel op uw wel willendheid en ijver. KREEFT 21 juni-20 juli Kans op prettige verstandhouding met een Waterman. Dit type ligt u momen teel heel goed en in uw werk is dat al heel plezierig. Ook bij opvoedings problemen ondervindt u daarvan goede steun. Een onverwacht bezoek doet u veel genoegen. Er zit ook nog een klein voordeeltje in uw pakket. Puzzelaars kunnen daar plezier van hebben. De woensdag kan druk uitvallen, maar het weekeinde is lekker rustig. LEEUW 21 juli-20 augustus U heeft plezier in uw werk, maar u heeft weer een beetje teveel aange haald. Het valt te begrijpen, dat u goede kansen niet laat lopen, maar u kunt deze week eens overwegen of er iets van minder belang niet kan wor den afgestoten. U doet de dingen na melijk zo intens, dat u voortdurend kans heeft op oververmoeidheid. Dat is voor uw gezin en omgeving niet goed. MAAGD 21 augustus-20 september Op gevoelsgebied bent u aan twijfel ten prooi. Het werkt zelfs een beetje op uw humeur. U kunt zich nu nog bedenken, maar de volgende periode is daar minder gunstig voor. Een koen besluit om eens duchtig aan sport te gaan doen zou wijs wezen. U merkt zelf, dat u naar geest en lichaam een tikje vadsig wordt en het ergert u te gelijkertijd. Frisse lucht is in alle op zichten het beste! WEEGSCHAAL 21 sept.-20 oktober Prettige omgang met partner en kinde ren. U ziet uw knollentuin weer liggen en u bent er bijna in! Dat komt stem ming en werk ten goede! Zo hier en daar een beetje opstrijden tegen ande ren ligt u wel, maar u laat het niet meer tot scherpe opmerkingen komen. Artiesten en wetenschappers vooral hebben het naar hun zin. SCHORPIOEN 21 okt.-20 november Deze week kan een gevoel van onze kerheid u dwars zitten. Hoewel uw zaakjes kent, laat u zich eventueel on dersteboven praten. Dat is niet erg Schorpioenachtig. Meestal weten die het heel goed alléén. Ga maar rustig door met uw taak: het lukt wel. Niet kibbelen met lieden, die u op de ze nuwen gaan door hun manier van pra ten of door teveel decibels! BOOGSCHUTTER 21 nov.-20 deceanber In uw werk kunnen zich deze week interessante dingen voordoen. Iets, wat u al voorspeld had, blijkt nu uit te ko men en men luisters daarom meteen naar u. Laat uw voldoening daarover liefst thuis merken! Anders geeft het mogelijk teleurstelling bij collega's. Matig eten, vooral geer. vette dingen. In het romantische vlak is een prettige verrassing mogelijk. STEENBOK 21 december-20 januari Deze week lijkt voor u een beetje op een ouderwetse zuurstang: er zitten verschillende kleuren en smaakjes in! U heeft een tikje verdriet over de dwaze houding van iemand uit uw naaste omgeving. Maar dat ként u al. Daarentegen heeft u een paar heel ge zellige ondervindingen, misschien zelfs een leuk uitje. Uw bescheiden karakter belet u weieens, te genieten van wat zi hevoordoet. Doe dat nu maar wel, want u bent in alle stilte toch een feestneus. WATERMAN 21 januari-20 februari Deze week kan uw spontaniteit u in de perikelen brengen. Schenk uw vertrou wen niet te snel, luister naar raad, en zet alles zoveel mogelijk op een klein pitje. Een latere periode is gunstiger voor handelen en besluiten. In ditzelf de kader geldt, dat u ook op sportief gebied geen overzware nummers moet weggeven. Geen zware dingen gaan til len, om uw krachten te tonene, en zo! VISSEN 2J februari-20 maart Op het romantische vlak kan dit een prettige week worden. U voelt u, be grepen en u kunt praten over wat u aan idealen wilt verwezenlijken. Op zakelijk gebied zal een persoonlijke be nadering u de meeste kansen geven. Ook heeft u goede invallen op dit ge bied. Een zekere gespannenheid kan u parten spelen. Zorg dus voor de nodige afleiding Wandelen zou het beste zijn. 4 richting Utr. ACHTERKANT t VLIEGVELD HU.' MANEGE

Soester Courant | 1974 | | pagina 7