Kantine „Soester Aanspanning" uitgebrand. Schade 10.000 gulden Kandidaten Partij van de Arbeid voor de gemeenteraad Natuurwacht werkt mee aan „Aktie knotwilg" P. M. Wijsmuller 20 jaar voorzitter Natuurbeschermingswacht VOORLICHTING BIJ DE AANGIFTE INKOMSTENBELASTING 1973 MACHTIGING BROODNODIG Concert in de Oude Kerk te Soest P. Grift keert niet terug K. de Haan sreen wethouder meer Donderdag 21 februari 1974 52e jaargang no. 26 SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 126156 Gedurende de maand maart 1974 zal de inspectie der directe be lastingen te Baarn extra gelegenheid bieden om voorlichting aan het publiek te geven bij het invullen van het aangifteformulier inkomstenbelasting 1973. Hiervoor zullen ambtenaren' van deze dienst spreekuur houden in de: bovenzaal van het Medisch Centrum te Soest Smitsweg/hoek Nieuweweg. gedurende de maand maart 1974 op elke donderdagmorgen van 9 tot 13 uur. Bovendien wordt vanaf 1 maart 1974 tot en met 29 maart 1974 op de vrijdagavonden tussen 19 en 20.30 uur de nodige infor matie verstrekt in het: belastinggebouw „Huize Peking" te Baarn, Javalaan 3, alwaar men uiteraard ook op elke werkdag terecht kan van 8.30-12.15 uur en 13.30-16 30 uur November is nog de koudste maand van deze winter geweest. Maar juist toen wist men in regeringskringen het hoofd koel te houden. Het van arabi- sche zijde geuite woord „boycot" ver wekte zo'n paniek, dat de regering in allerijl tot allerlei noodmaatregelen be sloot. Daardoor kwamen ook vele bur gers in paniek, die verwoed aan het hamsteren sloegen om de dreigende nood nog zo lang mogelijk uit het eigen huis te houden. Maar ziet, nauwelijks waren we twee maanden verder of al les bleek mee te vallen. De winter viel mee, het weer viel mee, zelfs de prijs verhogingen vielen mee, althans vol gens de officiële cijfers. En nu begint het dus langzamerhand door te dringen, dat de door het ka binet gevraagde en verkregen machti gingswet ook zo broodnodig niet was, evenmin als de benzinedistributie. Niet broodnodig tenministe voor een slechts gesuggereerde noodtoestand op ekono- misch gebied. Wellicht echter wel no dig, althans nuttig, met het oog op onze verziekte demokratie. Daarvoor is de machtigingswet echter niet in het leven geroepen. Ja, staat zij zelfs in tegenspraak tot de roep om verdere demokratisering, méér inspraak op de plannen van de overheid. De regering kan nu op bepaalde ge bieden besluiten nemen en uitvoeren en behoeft de Kamer alleen maar van die besluiten in kennis te stellen. Die kan er dan wel over debatteren, maar zo lang men de bestaande koalitie in stand wil houden zal de meerderheid zich er niet te sterk tegen verzetten. Het gebeurt zoals de regering heeft voorgesteld. Dat men zich tegen deze wijze van re geren niet verzet, kan en zal wellicht zijn oorzaak vinden in het feit dat het een wat links georiënteerd kabinet is dat met deze machtiging kan werken. Was het een kabinet van meer rechtse signatuur, dan zou men er wellicht kritiek op uitoefenen. Nu dit niet het geval is, leidt dit tot de konklusie, dat de machtigingswet vooral in het leven is geroepen om po litieke doeleinden door te drijven, waartoe hij feitelijk niet mag dienen en waarom hij van deze zijde als een aantasting van de demokratische rech ten betiteld wordt. Dat is op zichzelf wel begrijpelijk, maar daar staat als winstpunt tegenover, dat door de voorlopige uitschakeling van een stukje van de demokratie, een héél klein stukje maar, ons demokratisch bestel wel iets vlotter kan werken. En dat nu is inderdaad broodnodig! Want met al het gedram om meer inspraak, om meer verdemokratisering in het be leid van de overheid, verliezen we alle nodige zakelijkheid \jit het oog. Het kost vaak maanden en jaren eer daar door bepaalde voornemens tot uitvoe ring kunnen komen en dat kost de ge meenschap bovendien handen vol geld, zowel door al dat vergaderen als door dat inmiddels de prijzen weer hoger komen te liggen of situaties alweer veranderen. We zijn daardoor bezig ons demokratisch bestel volledig te verzie ken, tot een zekere impotentheid te brengen. In de moderne maatschappij is de staat immers te zien als een gigantisch be drijf, de overheid als de beheerder daarvan en géén bedrijf kan ekono- misch werken als het niet op korte termijn tot besluiten kan komen om zich aan de steeds veranderende (markt) situatie aan te passen. In dat licht gezien geeft de machti gingswet de beheerders van de staat althans enige daadkracht en armslag. We zien daarin voordeel voor een juis te, betere werking van ons demokra tisch bestel, dat we die machtiging aan de regering best bestendigd zouden willen zien. De wijze waarop een ka binet de machtiging toepast is een punt waarover men van mening kan ver schillen. Doch daarvoor blijven er pe riodiek de mogelijkheden om verande ring in de politieke uitvoering aan te brengen. Zo lang het bestaande beleid door een meerderheid in stand wordt gehouden, is het vanzelfsprekend dat die meerderheid er zijn stempel op drukt. Het is onzin deze daarvoor van wangedrag te beschuldigen. Terwille van een gezond werkende staat zijn wij eigenlijk hard toe aan een durende machtiging voor de rege ring, welke dan ook, om zodoende tot een voortvarender beleid te kunnen komen. Mochten onze partijen dat nog- eens gaan inzien! Vrije tijd heeft hij in overvloed, maar die is druk bezet met allerlei bezighe den. Naast de wandelingen zijn er de bezigheden in huis en tuin en voor de vereniging en daarnaast enqueteert hij „om onder de mensen te blijven". „Een hobby om wat te doen te hebben op een tijd dat het mij schikt", aldus de heer Wijsmuller. Bijzonder tevreden is hij over de sa menwerking met de politie, die wordt allengs beter. Een groep leden volgt bij de politie een cursus om als natuur- wachter beter te kunnen optreden, o.a. wetskennis komt daar behoorlijk aan de orde Ook dat zal zijn vruchten af- weri jn. Minder tevreden is hij over de jaar lijkse subsidie van de gemeente. „Droe vig klein en teleurstellend na het uit gebreide gedocumenteerde verzoek om meer financiële steun. Wij doen toch op het gebied van de natuurbescher ming veel goed werk en het is jammer dat dat zo slecht gehonoreerd wordt". Een boodschap voor de burger? „Laten we bly zyn met wat we hebben en laten we zorgen dat we dat houden. Hopelijk worden de mensen nog mi lieubewuster en hopelijk gaan ze ook iets doen aan de kleine vervuilingsge woonten. zoals het weggooien van pa piertjes e.d.". En verder ziet hij gewone belangstel ling de lédenvergadering tegemoet, deze keer met een tikkeltje nieuws gierigheid. dat zij raadslid geweest is in diverse andere gemeenten en derhalve over een grote -bestuurlijke ervaring be schikt. De heer D. Warners is Stafdocent aan een Sociale Akademie; mevrouw J. van Gelder-Cornelissen is verpleegkun dige en o.m. projectleidster voor exa mens ziekenverpleging: de heer J. H. Ooorthuis, generaal-majoor b.d.; de heer dr. Th. Holleman, natuurkundige en onder meer voorzitter van de plaat selijke schoolraad en voorzitter van de vereniging voor Openbaar Onderwijs; de heer H. Groote, stafmedewerker bij de N.S. en de heer W. Paans grafisch onderwerper. De gemeenteraadsverkiezingen vinden plaats op woensdag 29 rhei. Op zaterdag 23 februari a.s. wordt in de Oude Kerk te Soest het concert van de maand gegeven door het koor van de Muziekkring de Nederlandse Cantorij o.l.v. Maarten Kooy, en de organist Jan Jansen. Het programma omvat een groot tijd vak in de muziekgeschiedenis. Begon nen wordt bij Josquin des Prez, van wie het koor het motet „Vend, Sancte Spiritus" ten gehore brengt. Via prelu dium en Fuga in c kl. t. van J. S. Bach, waarmede de organist Jan Jan sen zijn optreden begint, gaat men naar de Romantiek, vertegenwoordigd door Max Reger's grote motet „Mein Odem ist schwach". Met een grote stap gaat men dan naar de modernen, en het koor zorgt hierbij voor een paar kleine verrassingen in de vorm van twee korte missen voor koor en blazers, n.1. „de Missa 1969" voor koor en 8 blaasinstrumenten van Joep Straesser, en de „Missa 1973" voor koor en 2 hoorns van Maarten Kooy. Jan Jansen heeft een belangrijk aan deel in het moderne gedeelte van dit concert, door de vertolking van de So nate voor orgel van Paul Hindemith. Een programma met veel hoogtepunten, waarvoor de prestaties van een van de beste koren en organisten van ons land borg staan. Het concert begint om 8.15 uur. A.s. maandag wacht de voorzitter van de natuurbeschermingswacht Eemland, de heer P. M. Wijsmuller (71), een hul diging in verband met het feit dat hij gedurende twintig jaar dc vereniging leidt. De immer aktieve heer Wijsmuller her innert het zich nog goed; hij werd in de bewuste vergadering in 1954 ge vraagd voor de kascommissie en daar na, onverwachts, om voorzitter te wor den. 15 van de 30 leden die de vereniging toen telde, woonden de vergadering bij; 9 ervan stemden op hem, 3 blanco en 3 brachten hun stem uit op de toen 80- jarige heer Götz van der Vet, die het verzoek kreeg er maar eens mee op te houden. Om het lot van zijn voorganger te ont gaan, stelt hij ieder jaar zijn plaats beschikbaar, maar het bestuur denkt er niet aan daar gebruik van te maken. In tegenstelling tot de heer Götz in der tijd, is hij nog bijna dagelijks in de bossen te vinden. Hij maakt er grote wandelingen al dan niet vergezeld van zijn echtgenote en hij is bijvoorbeeld de grote animator van de maandelijkse wandelingen van het Vrouwengilde. „Ik ben dol op organiseren", zegt hij zelf, „dat deed ik vroeger al toen ik voorzitter was van de Dierenbescher ming". Die functie bekleedde hij 16 jaar en een van de vruchten van zijn organisa tietalent was „De Paardenkamp". Hij zorgde in een hand omdraai voor het eerste onderkomen voor paarden; door een bijzondere omstandigheid werd hij ook het eerste lid van de stichting Paardenkamp, de stichting die nu zo legen de 20.000 leden telt. Met zijn mede-bestuurders mevrouw van Woerkom en de heer 't Hart heeft hij enorm veel werk voor de dierenbe scherming verzet. Over het werk in het dierenassiel kunnen zij gezamen lijk wel een boek schrijven. De Werkgroep Vogelbescherming van de Natuurbeschermingswacht „Eem land" heeft ingehaakt op de landelijke „Aktie Knotwilg". Op de zaterdagen 9 en 16 februari heeft men gewerkt aan' het knotten van de wilgen langs de Stadhouderslaan te Soest. De eerste zaterdag verregende grotendeels, maar afgelopen zaterdag zijn een 20-tal vrij willigers. merendeels jongelui, een hele of halve dag in de weer geweest. Het werk is uitermate moeilijk en inspan nend. Motorzagen waren toegezegd, maar daar er geen bedieningsvakmen sen beschikbaar zijn, moet alles met de hand gebeuren. De af te zagen takken zijn tot 15 cm dik en 7 - 10 m lang. A.s. zaterdag gaat men weer aan de slag. Gehoopt wordt dat alsnog een rhotorzaag (met bedieningsman) be schikbaar komt. maar in elk geval re kent men op de komst van een groot aantal vrijwilligers, zo mogelijk met (span)zagen, bijlen of ander gereed schap. De enorme berg hout welke vrijkomt, zal men trachten te verkopen aan een papierfabriek of aan particulieren voor de open haard Het dunnere hout zal moeten worden verbrand. De „Aktie Knotwilg" beoogt het be houd van de knotwilg voor het Neder landse landschap Ten eerste omdat het daarin een eeuwen-oud, typisch ele ment vormt, maar ook omdat de knot wilg huisvesting biedt aan vele soorten vogels. Voor de steenuil, de wilde eend en vele soorten zangvogels is de knot wilg een geliefde broedplaats Maar ook planten, waaronder vaak bijzon dere soorten en insekten vestigen zich in de knotwilg. Deze laatsten vormen De gekortwiekte knotwilgen die de Stadhouderslaan straks weer een ka rakteristiek aanzicht zullen geven. dan weer een voedselbron voor de vo gels. Voorheen werden de wilgen om de paar jaar door de boeren zelf geknot. Het afkomende hout werd gebruikt als boerengeriefhout (paaltjes voor afras teringen, voor het opzetten van hooi of koren enz.) of voor andere doeleinden verkocht. Voor de boeren loont het snoeien de moeite niet meer, terwijl men er trouwens in het moderne een mansbedrijf niet meer aan toekomt. De bomen zijn daardoor dikwijls in 10 tot 15 jaar niet meer gesnoeid De „kruin" wordt daardoor te zwaar, zodat vroeg of laat de boom onherroepelijk door de storm geveld wordt. P. M. Wijsmuller Hij stond ook aan de wieg van de vereniging De Soester Gemeenschap. Nadat dat „kind" moeizaam geboren was, trok hij zich terug, daar geen spijt van hebbend, maar het vaderschap niet ontkennend. Dat de natuurbeschermingswacht zo ge weldig groeide, vindt hij geen verdien ste van hemzelf; „daar zorgt bij wijze van spreke de natuur zelf voor. De belangstelling voor het milieu en alles wat daar bij hoort neemt hand over hand toe. Radio en t.v. dragen daar een zeer belangrijke steen aan bij en zo groei je haast tegen wil en dank", al dus de jubilaris De vereniging telt. nu meer dan 230 leden; „hoeveel precies vertel ik op de ledenvergadering; maar het is enorm". Een groot deel van de ledenaanwinst schrijft hij overigens op het conto van zijn secretaris de heer W. Post. 41 jaar geleden kwam hij in Soest wo nen, daarvoor 4 jaar in Heemstede en 26 jaar Amsterdam. Hij noemt zich nog een Amsterdammer. Soest telde toen 16 a 17.000 Inwoners: de Waldeck Pyrmontlaan was een rus tige straat. Veel ging er van het mooie Soest verloren, maar desondanks is hij blij er te wonen. Een uitslaande brand heeft gistermorgen omsteeks negen uur een groot ge deelte van de kantine van De Soester Aanspanning van de heer G. van Duinkerken aan de Bosstraat 90 in de as gelegd. De oorzaak van de brand is onbekend, hoewel het vermoeden bestaat dat een elektrisch verwarmde pan is blijven aanstaan nadat de laatste bezoekers dinsdagavond de kantine hadden verlaten. De schade wordt geschat op ongeveer 10.000 gulden. De brand is in de keuken ontstaan. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vLammen naar buiten. Er werden direct drie stralen ingezet, waardoor de brandweer het vuur spoedig in be dwang had. Niettemin is men tot half elf bezig geweest met het nablussen en het wegbreken van een deel van de houten kantine. De brandweer richtte de aandacht eerst op een gasfles die in de keuken stond. De fles werd natgehouden en daarna naar buiten gesleept, waardoor ontploffingsgevaar werd voorkomen. In korte tijd waren de vlammen ge doofd hoewel het rechter deel van het dak en het interieur verwoest werden. De keuken en een groot deel van het inferieur brandden uit. Een kat kwam in de vlammen om. De paarden die in opstalen rondom de kantine stonden, konden tijdig in vei ligheid worden gebracht. De brand weer slaagde er overigens in, uitbrei ding van de brand te voorkomen. De brandweer en de PUEM zullen een uitvoerig onderzoek instellen naar de oorzaak van de brand. O partij over de hem aangeboden plaats geen sprake is. „Er is nooit gesproken over bijvoorbeeld een zestde plaats; dat had ik trouwens niet genomen, maar er is geen sprake van degrada tie". Lijsttrekker van de P.v.d.A. is de heer M. de Wilde, sedert 1966 lid van Pro vinciale Staten van Utrecht. Hy stelde zich voor die functie niet herkiesbaar. De heer De Wilde is lid van de be heersraad van de Ned. Omroep Stich ting, speciaal belast met personeelsza ken, sociale zaken en opleiding. Ook is hy lid van de Utrechtse sectie gemeen te en provincie van de Wiardi Beck- manstichting; voorzitter van de scho lengemeenschap voor beroepsonderwijs te Amersfoort: lid van de bestuurscom missie ruimtelijke ordening van de pro vinciale Utrechtse Stichting voor wel zijnsbevordering. K. de Haan Ook was hij lid van de gemeenteraad te Alkmaar en wethouder in Amers foort. Gezien zijn grote politieke er varing en leidinggevende capaciteiten, heeft het bestuur hem als eerste op de lijst geplaatst. Tweede op de lijst is het zittende raadslid, de heer A. J. van Vloten, le raar van beroep. „Hij heeft ziéh ge kenmerkt als een man die het werk van raadslid zeer serieus neemt en is bereid om voor standpuntbepaling de mensen van de straat te horen", aldus het bestuur. Derde is de heer J. J. van de Brakel, die reeds vele jaren deel uitmaakte van de vergrote raadsfractie. Hij wordt een „stugge doordouwer" genoemd door het bestuur, die diverse bestuurfuncties be kleedt in duivensportverenigingen en secretaris is van de arbitragecommissie NABP. Op de vijfde plaats staat mevrouw M. F. Stiphout-Cronenberg, die deze gun stige plaats heeft danken aan het feit Dinsdag 5 maart vergadert de afdeling Soest van de Party van de Arbeid in het gebouw De Rank aan de Soesterbergsjestraat. Op deze, met het oog op de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, belangrijke ledenvergadering komen aan de orde onder meer dc „progressieve samenwerking in Soest" en de „vaststelling van de PvdA-kandidatenlyst"'. de raad; samen met zijn partijgenoot de heer P. C. Pieren, die vorig jaar juni, wegens drukke werkzaamheden, afscheid nam. Voor de heer Grift geldt hetzelfde ex cuus, nu hij sinds begin dit jaar bonds raadslid van de bouwbedrijfsbond is geworden, een functie die veel tijd vraagt en die hij meer ambieert. De heer K. de Haan, 28 jaar onafge broken wethouder in Soest, stelt zich herkiesbaar, met dien verstande dat hij zich bereid verklaard heeft nieuwe raadsleden in te werken. „Zelf wil hij niet langer dan l1/: jaar ongeveer zit ting in de Raad nemen", aldus het be stuur, maar de heer De Haan noemt zelf een periode van twee begrotingen juister, „toch wel het minimum". Uit de praktijk van zijn veeljarige be stuurlijke ervaring weet hij dat geen twee gemeenteraden op exact dezelfde wijze werken. De nu ingenomen vierde plaats kreeg hij op eigen verzoek. In 1970 verklaarde hij dat het mogelijk was, dat hij na het voltooien van deze periode ermee zou stoppen. Omstandig heden thuis en het feit dat de heer Pieren hem zou kunnen opvolgen, als mede de gedachte dat je niet moet blijven zitten tot „men" zegt, of niet durft te zeggen, „nu moet je ophoepe len" waren daar redenen voor. Nu de heer Pieren de raad inmiddels heeft verlaten, ook de heer Grift vertrekt en de omstandigheden thuis geen pro blemen meer geven, heeft de heer De Haan in overleg en op verzoek van het bestuur zich weer kandidaat gesteld, met het genoemde voorbehoud. Ook in 1970 was hij geen lijsttrekker; ook op eigen verzoek. Dat waren toen en óók nu, electorale overwegingen; „als wethouder van huisvesting kan ik lang niet iedereen tevreden stellen. Dat zou. hóe kortzichtig die gedachte ook is, gevolgen kunnen hebben", aldus de heer De Haan. Bij de verkiezingen van 1970 kreeg hij op zijn derde plaats zoveel voorkeur stemmen, dat de raadszetel er altijd in gezeten zou hebben. Of weer zoveel voorkeurstemmen nu van invloed zou den zijn op zijn besluit van de „periode van twee jaar", vond de heer De Haan een nogal voorbarige veronderstelling, „alhoewel als de kiezers er anders over denken dan ik zelf, dat toch wel tot nadenken moet stemmen". Wel wil hij kwijt dat er van enige on enigheid binnen het bestuur van de Dat de PAK-samenwerking, zoals die thans is, zal worden voortgezet, is hoogst onwaarschijnlijk. Afdelings voorzitter H. Jansen daarover: „In het bestuur zijn we van mening dat sa mengaan met de Soester PPR geen zin heeft. De PPR zoekt het meer bij D '66 en daar hebben wij geen zin in. Samenwerking met de PSP blijft mo gelijk. Daarover zal 5 maart gesproken worden" Bij een eventuele samenwerking zal ook de plaats van de PSP-kandidaten op de samenwerkingslijst aan de orde komen. De voorlopige kandidatenlijst van de P.v.d.A. ziet er alsvolgt uit: 1. K. de Wilde; 2. A. J. van Vloten; 3. J. J. van de Brakel; 4. K. de Haan; 5. mevrouw M. F. Stiphout-Croonenberg; 6. J. D. P. Warners; 7. mevrouw J. W. D. P. van Gelder-Cornelissen; 8. J. H. Oort huis; 9. Th. Holleman; 10. H. J. Groote; 11. W. Paans. Tot de voorgestelde kandidaten die zich niet beschikbaar gesteld hebben be hoort het nu zittende raadslid, de heer P. Grift. De heer P. Grift heeft vanaf 1953 onafgebroken deel uitgemaakt van P. Grift

Soester Courant | 1974 | | pagina 1