Slieuw- Loosdrecht Natuurbeschermingswacht Eemland huldigde voorzitter Wijsmuller week: UN0X SOEP WITLOF SINMSAPPilEN 1Q8 GOLDEN DELICI0US129 Ons Status-object! HHfiK sÊÊP Soester vereniging van huisvrouwen voelt iets voor medische ombudsman PllCK W0EKLEE poggenpohl NU OOK VOOR VERGADERINGEN EN RECEPTIES Studie-object over de toekomst van de gezondheidszorg Grote ledenwinst en weinig officiële waardering ^aison Termonde 25 jaar dames- en tienermode SHOWROOM: Torenstraat 45 (Hoofdstraat) - Soest Telefoon 02155 - I 80 (19 V.V.V.-NIEUWS A. van der Weerd Mi 4 bordenblik J-22~ 500 gram (Jaffa's) in net 2 kilo 2 kilo Soester Courant van donderdag 28 februari 1974 Wiewei Keukens (op het industrieterrein) Telefoon 02158-1844 Volg vanuit Hilversum en Utrecht de borden loosdrecht-vliegveld. Breng gerust uw aannemer of architect mee. keukendesign; KONINGINNELAAN 42 A TELEFOON 02155 - 18255 Inlichtingen Telefoon 02155 - 18255 o D De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft zoals alle jaren, twee ob jecten ter discussie gesteld, die behandeld konden worden in de respectieve lijke afdelingen. Dat waren „agressie" en „de toekomst van onze gezondheids zorg". De Soester dames behandelden het laatste onderwerp mogelijk omdat, zoals in het verslag te lezen staat, „gezondheidszorg heden ten dage een aktueej onderwerp is; er staat duidelijk iets te gebeuren". Dat iets wordt nader gepreciseerd in „hoogstwaarschijnlijk de invoering van een verplichte algemene volksverzekering". Een bijzonder hartelijke hulde viel de heer P. M. Wijsmuller ten deel maan dagavond tydens de jaarvergadering van de natuurbeschermingswacht Eem land. Meer dan 70 leden woonden de vergadering bij en daarmee was de zaal van De Rank beter bezet dan ooit te voren. Een drietal sprekers belichtte de vele verdiensten van de heer Wijsmuller gedurende zijn twintigjarig voorzitterschap van de vereniging. De heer J. K. de Bruin, bestuurslid, bracht de dank over van zijn collega's en van de leden. Hij noemde de heer Wijsmuller een hartstochtelijk natuur vriend die enorm veel vrije tijd opóf ferde voor het belang van de organi satie. „U gaf de natuurbeschermings wacht Eemland de gestalte die zij nu heeft". De heer De Bruin memoreerde ook het werk dat de heer Wijsmuller verzette voor de dierenbescherming, het dierenassiel en De Paardenkamp, waar van hij mede-oprichter was. Hij advi seerde de heer Wijsmuller „het grapje van het jaarlijks beschikbaar stellen van zijn voorzittersfunctie", voorlopig niet meer te herhalen; „het is een stuk van uw leven, daar moet je niet zo mee stoppen" De stoffelijke blijken van dankbaarheid van leden en bestuur waren een gou den dasspeld, een geschenkenbon en een wand tegel en voor mevrouw Wijs muller. bloemen. Namens het landelijk instituut voor natuurbeschermingseducatie sprak de voorzitter de heer Y. N. van der Veen uit Enschede. Hij noemde het een ex ceptie dat iemand zo lang het voorzit terschap bekleedde en daarom was hij graag gekomen om de felicitatie's van het hoofdbestuur over te brengen. Hij concludeerde aan de hand van beken de cijfers, dar de heer Wijsmuller let terlijk jaren had gegeven aan de be scherming van de natuur; ,.een stuk leven waar alle burgers u bijzonder dankbaar voor mogen zijn. U behoorde tot de v/erkers van het eerste uur, toen niemand nog dacht aan natuurbescher ming". Dat er nu een kentering in de gedachte kwam dankte men juist aan de natuurbeschermers en aan mensen zoals de. heer Wijsmuller. Dat werk werd door het 1VN bijzonder op prijs gesteld en men had er veel bewonde ring voor. Hij wenste de vereniging geluk met zo'n voorzitter. De felicita ties gingen vergezeld van een boeken bon. De heer A. van de Broek, hoofd van de gemeente' ijke plantsoenendienst, noemde de heer Wijsmuller een be scheiden man. die niet opdringerig zijn verzoeken deecl. maar wel bijzonder vansthoudend was. Hij had altijd bij zonder prettig met hem samengewerkt en hij hoopte dat deze samenwerking in de toekomst bestendigd zou blijven. Namens dierenbescherming en de stich ting Paardenkamp feliciteerde de heer C. 't Hart Hij hoopte voor „Eemland" dat de heer Wijsmuller ook de 25 jaar zou volmaken. Zijn gelukwensen gingen vergezeld van een cadeaubon. De heer Wijsmuller dankte allen voor de har telijke sympathie. Grote ledenwinst Deze huldiging vond plaats aan het slot van een bijzonder vlot verlopen vergadering. Notulen en jaarverslag werden voorgelezen door de secretaris de heer W. Post. Voorzitter Wijsmuller leidde het jaarverslag in en bracht dank aan zijn secretaris voor het vele werk. Ook mevrouw Post deelde deze hulde. Het ledental steeg met 40 °/o en kwam op 233. Er waren veel activiteiten: excursies, werkgroepen flora en vogelbescherming en daarnaast propaganda. De werkgroep milieu moest, wegens gebrek aan belangstelling, worden op geheven. Daarnaast groeide de interes se voor de wandelingen enorm. Het aantal deelnemers in totaal bereikte het aantal van 685, 50 meer dan in 1972. Bovendien werden 644 schoolkinderen, die in het kader van een werkweek in de jeugdherberg logeerden, door de natuur rondgeleid. Van de elf excur sies. waarvan het aantal deelnemers varieerde van 11 tot 54, liep er één min of meer uit de hand. Voor een wildspeurtocht naar de Koninklijke Houtvesterijen gaven zich 250 deel nemers op. Ook werd een vogelzang excursie gehouden in. „Groeneveld" te Baarn, met 20 deelnemers. In het algemeen sprak de secretaris in zijn jaarverslag van een gunstig jaar. De aktiviteiten werden voorbereid, ge leid of georganiseerd door een klein aantal medewerkers, dat daaraan naar schatting een 1800-tal uren heeft be steed. Omgerekend komt dit neer op 45 veertigurige werkweken. Door het feit dat een fulltime kracht in dit werk bijna een jaartaak zou vinden, wordt wel geïllustreerd, hoezeer deze mensen bezield zijn van het ideaal en hoezeer ze doordrongen zijn van de noodzaak van hun werk In bovenstaande uren is het werk van de natuurwachters nog niet begrepen", aldus de secretaris. Felicitaties namens bestuur en leden. Rechts de heer P. M. Wijsmuller, links de heer J. K. de Bruin. In zijn jaarverslag spreekt hij daarom zijn teleurstelling uit dat van officiële z|jde voor dit werk, dat toch geheel gericht is op het algemeen belang, zo weinig waardering en belangstelling getoon wordt. Betreurd wordt ook dat er weinig kon- takt en samenwerking is met andere afdelingen of verenigingen, zoals ook weinig kontakt met het district en het landelijk bureau van het IVN. Ook de leden onderling komen weinig in kon- takt met elkaar en de secretaris ad- Viseert meer aandacht te gaan besteden aan de organisatie van lezingen e.d. De penningmeester, de heer H. Smoorenburg, vermeldde in zijn verslag een nadelig exploitatie-saldo van f 236,08. Hjj maakte daarbij de opmer king dat enkele jaren geleden de ge meentelijke subsidie reeds in februari ontvangen werd, terwjjl nu in februari de subsidie van het afgelopen jaar nog binnen moest komen. Zjjn verslag werd zonder meer goedgekeurd. SCHOONHEIDSSPECIALISTE 2-UUR BEHANDELING Hildcbrandlaan 34 - Soest Telefoon 02155 - 16.207 BURG. GROTIIESTRAAT 36 BAF T-SHIRTS imo de fantastische keuken (Ook op zaterdag geopend) Beter gedrag Het verslag van de natuurwachters werd uitgebracht door de heer J. de Vries, Zjj constateerden dat het r|jden met bromfietsen op toeristische fiets paden afnam, evenals de vernieling van struiken en bomen en de onachtzaam heid ten aanzien van weggeworpen verpakkingsmateriaal. Geheel tot het verleden behoorde het echter nog niet. Daarentegen bleef het parkeren van auto's voorbü de verbodsborden, zelfs op stille dagen, een euvel cn de na tuurwachters adviseren het aanbren gen van slagbomen. Over het gedrag van ruiters is men niet tevreden; sommige gaven aanlei ding tot moeilijkheden, waarbij het niet bezitten van de verplichte ruiterkaart dikwijls aan het licht kwam. En dan noemt het rapport- ook het probleem van de loslopende honden; een pro bleem omdat de hondenbezitters zich niet bewust zijn of willen zijn van de verontrusting die hun dieren teweeg brengen onder het aanwezige wild. Men betreurt het dat er geen waterdichte voorschriften zijn zoals men het ook betreurt dat er nooit een voor de hon den geschikt terrein door de gemeente aangewezen, omdat ook een hond zijn duur betaalde belastingrechten heeft. Dank wordt gebracht aan de brigadier van politie de heer J. Mater en aan de hoofdagent A. van Galen, die in het afgelopen jaar de natuurwachters des kundige intormatie, adviezen en daad werkelijke bijstand gaven. Het aantal natuurwachters is momen teel 14. Vijf vrouwelijke natuurwach ters moesten „onder druk der zich wij zigende omstandigheden, en uiteraard met dank voor de bewezen diensten", worden verzocht hun aanstelling in te leveren. Dat leverde enige discussie op; men sprak over discriminatie en een mannenwereld. Overwogen wordt voor de 14 „wach ters" een aantal instruktie-avonden le organiseren, waarvoor echter eerst en keie problemen in de vorm van een ge schikte lokaliteit en. het ontbreken van goede instructeurs opgeruimd moeten worden. Het rapport vermeldt verder een betere verstandhouding dan in de afgelopen jaren met de plaatselijke overheid. De leider van de natuurwachters spreekt daarbij zijn persoonlijke overtuiging uit, de samenwerking, zeker voor zover het de plaatselijke politie betreft, er zal komen. Voordat aan de huldiging van de heer Wijsmuller begonnen werd, had nog een bestuursverkiezing plaats. De pen ningmeester, de heer (1. Smoorenburg, trad af en stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd bij acclamatie ge kozen de heer H. Bosma. Herkozen werden de heren W Post en J. K. de Bruin. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. .Na de huldiging hield de heer E. Heu- pers een boeiende lezing (met dia's) over de „nederzettingsgeschiedenis van Soest". Op gebied van dierentuinen of -parken is er al aardig wat foldermateriaal bin nengekomen. Het gedrag van dieren blijft boeiend voor wie het met interes se wil gadeslaan. Daar kan al jong mee begonnen worden. Een hele of halve dag met de kinderen naar de dieren tuin wordt een succesvol uitje en wan neer U hierover nog wat informatie wilt hebben, komt U dan eens bij ons aan de balie om te zien, wat wij U aan materiaal kunnen bieden. De Westfriese Flora heeft het begin ;emaakt, het wachten is nu op de eerste voorjaarsverrassingen in dé eigen tuin en op de ^Keukenhof. Voor het maken van uw plannen, misschien ook in verband met bezoek uit het buitenland, is de Keukenhoffolder al voor U beschikbaar en zelfs in vier talen. Wanneer het bol-fleurige affiche de waarheid spreekt, dan is het al de vijf en twintigste maal, dat Keuken hof de lente in perk en gazon, onder bomen en aan struiken in alle glorie exposeert. Het rapport is zeer systematisch opge zet en komt bij het onderdeel „de hou ding van de patiënt t.o.v. de dokter" tot de conclusie, dat een onpart'jdig adviseur, een soort medische ombuds man met een spreekuur in het Medisch Centrum, een uitkomst zou kunnen zijn voor verontruste'patiënten. „Dikwijls is het de wens van een patiënt een spe cialist te raadplegen. Aan wie behoort hier het beslissingsrecht? Zonder ver- wijsbriefje voor de verzekering gaat het niet, maar het kan gebeuren dat de eigen huisarts het geval in eigen hand wenst te houden. De patiënt blijft dan verontrust rondlopen en daar zou de onpartijdige adviseur uitkomst kunnen brengen". Gesignaleerd wordt, wat in het rapport een gelukkige ontwikkeling genoemd wordt, dat er meer en meer medische centra in ons land verschijnen. Soest heeft er een aan de Smitsweg, waar zijn ondergebracht de consultatiebu reaus, kruisverenigingen, vroedvrouw, diëtiste, sportkeuringen, cursussen en psysische therapie. Verwezen wordt ook naar een groepspraktijk van huisartsen, zoals die in Huizen bestaat. Naar de mening van de discussiegroep moet iedere patiënt bij gebracht wor den dat het voetstuk van een doktor minder hoog is dan men denkt en dat POLKA 507 Zilmeta Horlogcr - Juwelier - Optiek v.h SPIJKER SOESTERBERGSE- STRAAT 26 TELEFOON 12982 SOEST Van exposeren gesproken, heeft U de Franse Kerkramen in het Rijksmuseum al gezien? Zo niet, U kunt tot 17 maart nog gaan kijken. Het museum is.dage lijks geopend van 10 tot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Een folder, waarin alle musea van de hoofdstad vermeld zijn. voorzien van een platte- grondje der binnenstad, is bij ons ver krijgbaar. Om alle goede dingen in' ons eigen Soest te laten eindigen, kunnen wij tot slot vertellen, dat de nieuwe uitgave van het boekje Soest is verschenen, aangevuld met informatie over evene menten, die nog niet lang geleden wer den geboren. Daar van het oude boekje nog een aan tal exemplaren zijn overgebleven, stel len wij deze boekjes beschikbaar voor de kinderen van onze leden. Zij kun nen op vertoon van de lidmaatschaps kaart of kwitantie gratis een boekjp komen halen Kinderen van niet-leden, die het boekje graag voor schoolge bruik willen bezitten, kunnen dit- tegen betaling van maar tien centen, of een piepklein dubbeltje bij ons verkrijgen Al met al de moeite waard! En de KADOBON? Voor alle gelegen heden geschikt! Een geschenk, dat op het goede mikt. men zich niet geïntimideerd moet voe len „ook niet aan de telefoon door de doktersvrouw of assistente". Wel vindt men dat een dokter gebrek aan tijd heeft en dat men hem van dienst kan zijn met het maken van een uittreksel van de klachten; „irriteer niet door omslachtige verhalen, kom snel ter za ke, zorg dat hij het voornaamste te ho ren krijgt, desnoods met een spiek briefje". De patiënt heeft het recht nadere uitleg te vragen en daarop ook een antwoord te krijgen. Men betreurt het daarom dat er nog doktoren zijn die daar niets voor voelen en gereed staan met het antwoord „laat u dat nu maar aan mij over". Ziekenhuiswezen „Als we zeggen - een ziekenhuisbed kost- dan is in dat bedrag begre pen de gehele investering van een zie kenhuis inclusief operatiezalen, labora toria, afdelingen voor röntgenonder zoek, hartbewaking, nierdialyse e.d. Wordt tegenwoordig niet teveel accent gelegd op grote luxe van het gebouw, terwyl er nog mensen sterven, doordat er geen plaats was aan een kunst nier?". De discussiegroep meent dat er in elk ziekenhuis klasseverschil bestaat, maar zegt daarbij dat dat niet betreft de me dische behandeling. Hel zijn meer de priviléges voor de patiënt zoals langere bezoekduur, een telefoon, een potje thee in plaats van een kopje thee en gezelliger opgediende maaltijden. Als de partikuliere ziekteverzekering zou verdwijnen dan zal er altijd de moge lijkheid blijven bestaan om zich voor veel geld apart te laten behandelen. De verzekering voor alleman moet ech ter prima zijn en een wensdroom daar bij kan zijn enige privacy bij zieken huisopname, een eigen kamertje of een afgesloten ruimte. Honoraria „Wie rekeningen voor geneeskundige verrichtingen onder .ogen krijgt, kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat ook hier alles om geld draait", zo staat er in het verslag. Verzekeringen en ziekenfondsen zijn dan ook genoodzaakt ieder jaar hun premies te verhogen en het eigen risico aan te passen. Het Rijk investeert zeer hoge bedragen in de opleiding van elke dokter; is het dan behoorlijk om daarboven fabelachtige honoraria te claimen? Als de partiku liere ziekteverzekering verdwijnt, zul len de artsen dan bereid zijn af le stappen van hun fabelachtige honora ria? De discussiegroep constateert dat er in de medicijnenbranchc wel degelijk sprake is van concurrentie. Voor één en hetzelfde recept worden verschillen de prijzen berekend in Baarn, Soest en Amersfoort. Ook voor wat men betaalt voor kleine of grotere aantallen van hetzelfde mid del, afgeteld uit een fabrieksverpak- king, zitten zeer grote verschillen. Men betreurt 'het dat er van deze branche geen prijsvergelijkingen in de pers zijn. Dat er veranderingen en vernieuwin gen komen in de gezondheidszorg staat vast. Men stemt in met het idee van volksverzekering, die dan dient te ko men uit een belastingheffing naar ver mogen. Ieder heeft dan dezelfde rech ten op uitstekende behandeling en voorzieningen. Er zal een middel ge zocht moeteh worden tussen de syste men die in Engeland, Rusland en Ca nada gebruikt worden, echter 'beslist aangepast aan de Nederlandse volks aard. Mogelijk moet er dan voor iedere verzekerde een klein basisbedrag ge steld worden en geen ongelimiteerd pakket, „anders wordt het een gek kenhuis", meent de discussiegroep. tomaten/groente 59 - ,J; Na afbraak t.z.t. na 1975, zal do toren van dc Oude Kerk aan de Torenstraat het gerestaureerde oud-Soest gaan beheersen. De gemeenteraad stelde vorige week voor de aankoop van de panden tb. le. 3. 3a en 3b 426.000 gulden besehikbaar. Eén van de leden van de raad was er tegen: hij noemde bet een status-objeet en wilde het geld voor andere zaken besteden. Het pand Torenstraat 5, waarin de sehoenhandel \"ic van Dam is gevestigd, is niet bij deze koop inbegrepen. Voor do goede „status" zal het op den duur toch ook moeten verdwijnen.

Soester Courant | 1974 | | pagina 11