Grotere optocht dan vorig jaar Regelmatige inspraak burgerij Nieuwe discussie o.m. over weg - over - de - Eng Donderdag 28 februari 1971 52e jaargang no. 2? Uitgave: Drukkerij Sinit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29. Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 Concept-ontwikkelingsplan Soest bekeken door leden P.v.d.A. HET ZIEKE EUROPA Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,Verschijnt Iedere donderdag Dc voorgenomen vermindering van dc bebouwingsdichthcid met eengezins woningen en het opnieuw ter discussie komen van de toekomstige verkeers- voorzieoiingen in Soest waren naar de mening van Pvd.V-voorzitter Harry Jansen de belangrijkste aspecten, die ter sprake kwamen in de openbare ledenvergadering vam de partü over de eerste vier hoofdstukken van het coneept-ontwikkelingsplan Soest 1974. Slechts negen leden toonden belang stelling voor de toelichting hierop door wethouder K. dc Haan. De heer K. de Wikte kwam de manier waarop de ontwikkeling van Soest werd aangepakt, in fasen, aantrekke lijk voor. Hij had daarbij het gevoel, dat het gemeentebestuur door het plan een beetje tot inkeer komt, onder meer ten aanzien van de bebouwingsdicht heid, in de toekomst 25 huizen per hectare in plaats van 35-40, waarop nu het gemiddelde ligt De heer De Wii'lde vond cïit een wel erg hoog ge middelde „Er is jammer genoeg niets meer aan te doen, maar hel betekent wel dat er bijzondere zorg moet wor den besteed aan het zodanig aankleden van de omgeving, dat de nadelen van de bebouwingsdichtheid worden opge vangen". Na een ontwikkelingsplan is een struc tuurplan de volgende stap en naar aanleiding daarvan zal onder meer de Weg over de Eng opnieuw ter discus sie komen, hetgeen de heer De Wilde verstandig vond. Trouwens, de hele opbouw van Soest komt dan in een nieuw daglicht te staan Ten aanzien van de verkeersvoorzieningen zei de heer De Haan. dat het aanleggen van de Centrumweg momenteel de meest voor de hand liggende stap is. Dit omdat de Koningsweg, die naar de mening van de wethouder een plaat selijk verbindend karakter heeft, een groeiende functie en uitbreidingsmoge lijkheden heeft. Door deze weg van een tweede baan te voorzien - er moeten wel zo weinig mogelijk aan- sluitpunten komen - zou ook het ver keersprobleem op de Ossendamweg Vondell-aan in belangrijke mate wor den opgeheven, aldus de wethouder Na realisering van de Centrumweg zou men kunnen bekijken welke uit werking die heeft op het geheel. Desgevraagd liet de heer De Haan weten, dat het gemeentebestuur voor een ontwikkeling in fasen heeft ge kozen, omdat één van de nadelen van een wettelijk structuurplan is, dat het alweer verouderd is voordat het wets- kracht heeft. Overigens is het niet de bedoeling met postzegelplannetjes te werken, maar bij elke fase alles nog eens op een rijtje te zetten en van daaruit het betreffende plandeel te re aliseren. De burger krijgt telkens ge legenheid zich hierover uit te spreken. Ten aanzien van de werkgelegenheid in Soest gaf de heer De Haan als zijn mening, dat de vestiging van grote industrieën niet dient te worden be vorderd; tegen uitbreiding van be staande bedrijven bestaat, waar dit mogelijk is, geen bezwaar De heer De Haan zag wel mogelijkheden in ves tiging van grote kantoren en de ad ministratieve „bedrijven", temeer om dat er sprake is van een goede mavo bezetting, waarvan de verwachting ls dat veel schoolverlaters buiten Soest in de administratieve sector gaan wer ken. Andere vragen waarop de wethouder antwoord gaf betroffen het winkel centrum Zuidereng („Er is in ieder geval duidelijk behoefte aan een wa renhuis en een aantal speciaalzaken in Soest"), de handhaving van boerderijen aan het Kerkpad en de Lange Brink- weg („Buiten de bebouwing wel, in de bebouwing zou men kunnen denken aan een mogelijkheid er een ambachte lijk iets onder te brengen") en de om vang van de woningbouw. Die blijft noodzakelijk, de bevolking groeit en de woningbezetting wordt leger, de in dustrie breidt uit en er is sprake van een „verborgen categorie" woningzoe kenden. de alleenstaanden De heer De Haan zei. nog voor een reeks van ja ren een woningbehoefte te zien blijven bestaan. De wethouder was zijn toelichting op het plan begonnen met een globaal overzicht te geven van de ontstaansge schiedenis van Soest, beginnende im de ijstijd. In de twintiger jaren vooral was er sprake van een wilde groei, waartegen het gemeentebestuur van toen niet was opgewassen. Er kwam weliswaar een bestemmingsplan, maar daartegen werden zeer veel bezwaren ingediend, in de tijd nog een unicum! In alle tot nu toe geprodticeerde nota's, plannen en schetsen" werd rekening gehouden met een aanzienlijke groei va Soest. In 1967 nog was de prognose 62.500 inwoners, exclusief Soesterberg Er was in die jaren sprake van een duidelijke druk uit het westen en 't Gooi Daai is inmiddels verandering in gekomen. Het Gooiland heeft laten weten dat de tot nu toe in Utrecht ge realiseerde 1.500 woningen (van aan hankelijk aangehouden getal van 5.000 a 6.000) voldoende zijn. Vooral de veranderingen ten aanzien van de bevolkingsprognose zijn voor het gemeentebestuur reden geweest om aan een ontwikkelingsplan te gaan werken. Na het horen van de burgerij over het concept. De heer De Haan meende, dat het na de voltooiing van Overhees en Klein Engendaa: goed zou zijn te bekijken of er nog meer gebouwd zou moeten worden, of er met Kortend een afronr ding van de bebouwing zou kunnen komen van dit deel van Soest en zo doende een grens te leggen met de bebouwing van Amersfoort. De wet houder besloot zijn toelichting met te zeggen, dat zijns inziens tot nu toe te veel op grote schaal naar de toekomst is gekeken. „We zullen nu veel meer dan voorheen moeten streven naar het voldoen aan direct gebleken behoef ten" Gisteravond werd in de zaal van de brandweerkazerne de gemeentelijke voorlichtingsavond over dit plan ge houden. Er bestond zeer grote belang stelling voor Wij komen hierop nader terug. SOESTER COURANT Sofist vierde KARNAVAL In Engeland dreigt een ekonomische ondergang door stakingen van de mijn werkers en andere vakbonden waarvan er teveel zijn. De verkiezingen daar zullen in dit opzicht niets oplossen. In Frankrijk een zieke president die "niet wil altreden. Het nationalisme viert er hoogtjj. De regering wenst zich niet te storen aan de inzichten van de landen waarmee het in de Europese Gemeenschap verbonden is en poogt op eigen houtje uit de ekonomische moei lijkheden te komen, o.a. door wapen* te leveren in ruil voor olie. Ook Italië wordt verlamd door voort- „Vannacht storten we ons in het leven zoals we nog nooit gedaan hebben", zei Prins Knol vanaf het bordes van het gemeentehuis tot de kleine schare toeschouwers, die van dichtbü mee wilde maken dat de burgemeester hem de „sleutel van de stad" toevertrouwde. De burgemeester deed dat overigens van harte en op haar bekende charmante wijze, nadat zei Prins Knol met een hartelijk „dag Hoogheid" had verwelkomd. Zij had er geen enkel bezwaar tegen dat Soest enkele dagen „Knollendam" zou gaan heten en wenste alle feestgangers veel genoegen toe. De Prins, met hese stem, sprak ontroe rende woorder. Hij ging op de verge- lijkings toer; „als het klokhuis goed is, is de appel goed - als de motor goed is, is de machine goed - als het hart goed is, dan is de mens goed - en zo kwam hij ertoe dat Soest het met de burge meester uitstekend getroffen had. Hij liet haar daarvoor onderscheiden, een lagere orde dan vorig jaar overigens en wenste haar verzolgens, bijzonder di plomatiek, zoals dat van een echte Prins verwacht mag worden, „tot in jaren van lengte" goede gezondheid en het bestuur over Soest toe. Daarop nodigde hij alle Soesters uit zich met hem „in het leven te storten". Eerst mocht hij echter met burgemees ter. die uiteraard ook de Raad van Elf uitnodigde, een kopje koffie drinken („u zult wel veel ander vocht moeten drinken") in het gemeentehuis, waar aan zoals de Prins het zei, „graag" ge hoor gegeven werd. Dat was het einde van de karnavalsop- ticht, die zaterdagmiddag door het „vrolyke" deel van Soest" trok. De stöet was aanmerkelijk groter dan vorig jaar; er waren meer wagens, maar jammer is het dat de „spontane een lingen", die elders zo'n stoet opvro lijken hier totaal ontbraken. De optocht vertrok vanaf het vereni gingsgebouw, muzikaal begeleid door PVO en de drumband en majorettes van De Springbokken. De karnavals muziek kwam via de geiuidswagen. Prins Knol op zijn praalwagen, die op gebouwd was in dc vorm van zyn hoofddeksel, de steek. Op de Smitshof voegde de Prins zich bij de stoet. Hij kwam van de derde etage via de brandweerladder, vooraf gegaan door de brandweercommandant in hoogst eigen persoon. Dat was eer betoon en niet voor de morele steun, want de Prins kent die ladder al jaren. Vanaf de ladder reeds riep hij de me nigte op naar het avondfeest in het verenigingsgebouw te gaan; „Wat we hier klaarmaken, dat kunnen ze in heel Limburg niet" Alaaf! De tocht voerde daarna via Beukenlaan en Beetzlaan naar het gemeentehuis. De belangstelling onderweg was rede lijk, 's Avonds was het verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat weer als van ouds dé „Knollenburcht" en stonden de muren bol van de feestmuziek. Dat ging door tot de kleine uurtjes. Prins en Raad van Elf waren onvermoeibaar „aanwezig" en dat na de slopende kroegentocht van de avond ervoor. Zondagmiddag waren zij ook weer pre sent in de bomvolle garage Kooy bij het kinderkarnaval. Dat is een orga nisatie om „u" tegen te zeggen en woorden schieten beslist te kort om hulde te brengen aan de mensen die dit op poten zetten. De burgemeester kon al deze festiviteiten niet volgen, omdat zij, zoals bekend zal zijn, in ac- ieve dienst gevallen is van de trap van het gemeentehuis te Leusden en dat heeft moeten bekopen met een been in het gips. De Prins en zijn assistenten sloten het Karnaval 1974 zondagavond af tijdens de slotfeesten in de Knollenburcht. Ook nu weer een uitverkochte zaal, die pas rond middernacht stil werd. Temidden van de Adjudanten en de Raad van Elf geeft de eerste burger van Soest, mevr. mr. M. J. Corver-van Haaften, de gemeentesleutel over aan de eerste burger van Knollendam, Prins Knol. Al zal het hier allemaal nooit worden zoals beneden de rivieren of zoals in het oosten van het land, als je dat wil kun je je in deze dagen in Soest op perbest vermaken. Grootser zou het worden als alle verenigingen het privé- karnaval afschaften, waardoor er onge twijfeld ruimtegebrek zou ontstaan, maar wat dan tevens tot gevolg had dat het karnaval meer op „straat" kwam zoals in deze dagen in het zui den. Maar ja daar is het karnaval het begin van de grote „outhouding", tra ditioneel tenminste. Soesterberg Voor het eerst in de vrolijke historie van de Soester Karnavalsvereniging „De Narre Knollen" is Prins Knol I met een goed deel van zijn gevolg over de bult naar Soesterberg getrokken. In de koets van de heer L. de Goede arri veerde de Prins in gezelschap van drie levenslustige dansmariekes en zeven le den van de Raad van Elf bij de speel plaats van de Sint-Carolusschool. De bijzonder leuk gekostumeerde jeugd trok daarop het dorp in voorafgegaan door de geluidswagen van het Oranje comité, met aan het hoofd van de stoet mevrouw De Goede per pony- paard. Onder de tonen' van kannavals- schlagers werden de kleuters van de St. Gabriël kleuterschool en Openbare kleuterschool Kleuterwereld opgehaald, terwijl tenslotte ook de peuters van de peuterspeelzaal in de kamavalsstoet werden opgenomen. Na de optocht werd Prins Knol I op de speelplaats van de Carolusschool van harte welkom geheten door het als oliesjeik vermomde hoofd der school, de heer L. C. J. van As. Aan peuters, kleuters en basisschoolleerlin gen en hun ouders werden de adjudan ten van de Prins, Centrale Hans en Gimpie onder de steeds beter klinken de kreet „Alaaf" voorgesteld. Ook de overige leden van de Raad van Elf: Speelse Johnny, IJzeren Theo, Broodje van Broodje, Klinker Anton en Hoge oom Piet deelden in de hulde. Prins Knol ontving als teken van waardigheid voor deze middag de geel koperen schoolbel, terwijl daarop het hoofd der school de eervolle onder scheiding van de Narre Knollen te beurt viel. De Soester Karnavalsvereniging was erg blij met het initiatief om ook Soes terberg eens bij de carnavalsviering te betrekken. Een en ander ging vanzelf sprekend gepaard onder de uitroep Alaaf'. Terwijl peuters en kleuters na een traktatie zich met leuke filmpjes ver maakten in de bovenzaal van het Dorpshuis, vierden de lagere school jeugd in de school kermis in alle lo kalen. Na het laven van de dorstige kelen mengden de Narre Knollen zich tussen het. kermisvolk om met de wens „tot volgend jaar" zich weer naar Knol lendam te begeven voor de verdere viering van Karnaval '74. Na de geslaagde karnavalsvieringen op, de r.k. scholen was er zaterdag voor de Soesterbergse jeugd een echte feest middag in De Dubbeldekker. De medewerk(st)ers van de Stichting Jeugdwerk hadden weinig moeite om de stemming bij de bijna honderd ge kostumeerde kinderen er in te brengen. Naast Prins Karnaval was er voor deze gelegenheid ook een prinses Karnaval, en dat er limonade geschonken werd inplaats van het geëigende karnavals- gerstenat was geen belemmering voor de pret. 's Avonds ging het er weer een beetje anders aan toe, toen onder supervisie van de Stichting Jeugdwerk een kar- navalsfeest werd georganiseerd door de werkgroep .oudere jeugd". Van limonade was geen sprake meer de 150 feestgangers waren in de beste stemming onder het motto: en vir holt van mekaar". Op verantwoorde wijze karnaval vie ren in Soesterberg is dank zij de stich ting jeugdwerk en de organisatoren mogelijk gebleken. Vijf vrolijke drinkebroers tijdens de karnavalsoptocht. durende korte stakingen, een machte loze regering, in wier boezem zich nu zelfs korruptieschandelen openbaren, een groeiende hetze tegen het bewind, terwijl de verdeeldheid momenteel weer wordt aangewakkerd door een op handen zijnd referendum over de echtscheidingswet. Ook dit land wor stelt met grote ekonomische moeilijk heden. In West-Duitsland begint het aanzien van de socialistisch-liberale regering van kanselier Brandt te tanen. Door vergaand tegemoet te komen aan de eisen van de vakbonden werden op het laatste "ippertje reeds uitgebroken ern stige stakingen afgebroken. Maar de hetze van uiterst linkse groeperingen neemt er toe, zoals pas weer in Frank- furt is gebleken en ook hier ontwaart men steeds meer de tendens om zich nationaal te redden en zich van de rest van Europa weinig aan te trekken. In België ook al een regeringskrisis en nieuwe verkiezingen, die weinig zullen oplossen. In Nederland is de stabiliteit van het kabinet Den Uyl bepaald ook niet rotsvast te noemen. En in Dene marken treft men ook al het beeld aan van een wankele regering die nauwe lijks op een voldoende meerderheid kan steunen. Dit alles en nog een flink aantal an dere aspekten toont de grote ver scheurdheid aan van west-Europa. Een verscheurdheid die zich in al .die lan den nationaal voordoet, waardoor auto matisch ook de onderlinge verhouding tussen de landen van de EEG niet an ders dan slecht te noemen is. En dat in een wereld waarin de problemen een steeds dreigender karakter aannemen, die alleen door grotere eenheid tot een oplossing kunnen worden gebracht. De regering van de Verenigde Staten van Amerika spant zich in om tot die grotere eenheid te geraken. Ze pOQgt de olieverbruikende en de olieproduce rende landen bijeen te brengen om tot vaste afspraken te komen. Ze spant zich enorm in om het geschil om Israël nu eindelijk eens uit de wereld te hel pen. Ze blijft west-Europa op defensie gebied steunen, zonder welke dit deel van Europa ook zeker onder Russische invloed zuu komen, zo niet erger. Doch west-Europa blijft in het kleine nationale denken verward. Die ergenis van toch slechts enkele eeuwen blijft het koesteren als de enig zaligmaken de verworvenheid. Speciaal de vier grote naties in dit gebied, Engeland, Frankrijk, Italië en West-Duitsland, wensen geen enkel onderdeel van hun nationale zelfstandigheid prijs te geven terwille van de vorming van een ge zamenlijke macht. Terwijl ze worstelen met de angst ver malen te zullen worden tussen de twee grote wereldmachten Amerika en Rus land, pogen ze nog ieder voor zich, in het bijzonder Frankrijk, op eigen hout je een tegenwicht te vormen, terwille van het nationale gevoel, de eigen grandeur. Een overblijfsel van het ein de van de vorige eeuw, waarin de grote landen van west-Eupropa de dienst in de wereld bepaalden en on derling vochten over de hegemonie. Door die onderlinge vetes is de macht van west-Europa te gronde gegaan en nog poogt men. nu zuiver op ekono- misch gebied, elkaar de vliegen af te vangen, waardoor men echter ook eko- nomisch de boot dreigt te missen en uiteindelijk in het slop zal geraken van volkomen van anderen afhankelijk ge bied. Die anderen zullen dan zijn óf Ame rika óf Rusland en waarschijnlijk bei de, zo lang er geen grote oorlog ont staat. Deze gespletenheid, die bijdraagt tot de verdere verzwakking van ons werelddeel, brengt ons gestaag verder tot dat punt van afhankelijkheid, waar in alle nationale trots een loze vrucht zal blijken te zijn. De hoofdschuldige in dit drama is mo menteel Frankrijk, maar de anderelan den van de EG tonen al evenmin de nodige kracht om uit deze impasse te geraken. De zelfstandigheid van de west-Europese landen wordt van bin nenuit verziekt. En we weten het. a.'lfttfi?-.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1