i De ideale woonsfeer" geopend Verzetsgepensioneerden exposeerden in „Darthuizen" 1-50 s vergaderde in nieuwe stijl Experts bijna overal mee eens Uensen Rdswinkels Inzamelingsaktie „Max Tailleur" RK Partij Nederland neemt deel aan Statenverkiezing W 1 O Progressieve drie blijven in Provincie Utrecht een eenheid Financiële commissie Onderwijscommissie vergadert om half acht Openingstijd Gemeentesecretarie Gevonden voorwerpen 25 jaar dames- en tienermode Telefooncel Klaarwater TALENPRAKTIKÜM AMERSFOORT Officiële bekendmaking Wet Ruimtelijke Ordening Politiek cabaret in de bibliotheek Kleine buit uit brandkast 0WT Baume&Mercier A. van der Weerd J Koffiebar „In de ruimte" Geslaagd Illegale Turken outique cleó ^fleuró" 1 bos narcissen n Het oog gericht op de olie ZIEKEMIJTO - TEL. 12727 Soester Courant van donderdag 7 maart 1974 De heer D. J. Swen, voorzitter van het district Gooiland en Utrecht van de Stichting 1940-'45, heeft woensdagmiddag om twee uur in café-restaurant Darthuizen officieel de tentoonstelling geopend van werk van leden van de vereniging, die onderdeel is van de stichting. De expositie, die enkele zeer uiteenlopende facetten vam kunstuitingen omvatte, werd om vijf uur alweer gesloten. Ze was dan ook in de eerste plaats bedoeld voor de cixposanton zelf; daarnaast was een aantal genodigden in de gelegenheid gesteld de kunst werken te bezichtigen. Eén van de initiatiefnemers, de heer K. Noorhoff uit Utrecht, legde uit waarom de tentoonstelling maar zo kort duurde en in feite een besloten karakter had: „Het gaat om een ex periment. We willen vooral aftasten of het de exposanten niet schaadt. Het gaat immers om een groep mensen," die door een isolement tot stilstand is ge komen. Zij moeten weer in beweging gebracht worden. Dat is het belangrijk ste doel van de expositie. De deelne mers hebben er geen enkele behoefte aan om voor anderen als een groot kunstenaar door te gaan". De Stichting 1940-'45 trekt zich het lot aan van mensen, die als gevolg van de oorlog om welke reden dan ook zijn gepensioneerd of die nog steeds met de gevolgen van de oorlog worden ge^ confronteerd, zoals het naamloze leger van vrouwen. „Gepensioneerd zijn is een ramp voor die mensen", aldus de heer Noorhoff. Creativiteit is voor veel van die men sen een simpel stukje dagelijks geluk. Zij hebben veel te verwerken gehad en velen zijn er nog niet overheen. Door creatief bezig te zijn werken zij Een overzicht van de expositie in „Darthuizen" A.s. maandag en dinsdag houdt de bekende slichting „Beter met Max" in Soest een inzamelingsaktie van oude kleding en textiel in het algemeen, onder het motto „Geef Max de zak". De witte plastic zakken met rode opdruk „Geef Max de zak" worden deze week huis aan huis verspreid. Maandag en dinsdag a.s., vanaf 's morgens 9 uur. worden ze weer opgehaald. Dat op halen kan u niet ontgaan. De Coca Cola stelde daarvoor geheel belangeloos haar geluidswagen ter beschikking en bovendien krij gen we het niet alledaags gezicht van militairen in de straten van Soest. Ook het garnizoen verleende spontane medewerking; vrachtwagens en ophalers. De aktie werd eerder o.m. in Hilversum en Amersfoort gehouden en was daar, evenals elders in het land, een groot succes. Van elke 10.000 kg ingezamelde textiel, kan de stichting drie mensen een geheel verzorgde (gratis) veertiendaagse vakantie aanbieden naar het eiland Mallorca. De aktie startte vorig jaar en in totaal maakte circa 600 mensen deze fantastische reis. Wie daarvoor in aanmerking komt is een zaak van de gemeente lijke sociale dienst, die hiërvoor geadviseerd wordt door de plaat selijke maatschappelijke werksters. Het is zaak deze bijzonder nuttige aktie te steunen. j SOESTERBERGSE STRAAT 26 TELEFOON 12982 SOEST in belangrijke mate mee aan het zelf standig worden. „De vrouwen van de stichting", zoals hij het uitdrukt, „hebben altijd in de schaduw geleefd. Maar zij hebben vaak net zoveel te dragen gehad als hun man, over wie soms als held werd ge sproken. De vrouwen tellen ook mee. Door deze tentoonstelling hebben wij dat mede tot uitdrukking willen bren gen". De heer Noorhoff („de stichting wil de mensen activeren weer mens te wor den") over de expositie: „Het is een gok. Daarom hebben we deze tentoon stelling nog niet zo groot opgezet. In ieder geval is de animo erg groot ge weest. Ongeveer 35 amateurs hebben werk ingeleverd, dankzij een circulaire die we hebben rondgestuurd." De Rooms Katholieke Partij Nederland heeft na de ledenvergadering te Amersfoort en Utrecht besloten aan de komende verkiezing van de leden van de Provinciale. Staten van Utrecht deel te nemen met de volgende kandi daten: J. H. Kisner, Amersfoort: W. J. Stoop, Bunnik; mej. H. C.. M. M. Strato, Utrecht: C. W. M. van der Weijden, Leusden; mevrouw C. K. J. A. Lutke- meier-Wolf, Bilthoven; J. C. E. Strie- der, Amersfoort: A. J. M. van der Kuip, Utrecht; J. P. van Diepenbrugge, Amersfoort en Th. van Dijk, Utrecht. De heer Kisner is voorzitter van de afdeling Eemland van de RKP Neder land, mej. Strato, vice-voorzitster van de afdeling Utrecht. De afdeling Eemland omvat de ge meenten Amersfoort, Baarn, Leusden en Soest. De drie progressieve regeringspartijen PvdA, D'66 en PPR vormen bij de komende Statenverkiezingen in Utrecht een politieke .eenheid. Zij hebben een gemeenschappelijk programma opgesteld en op grond daarvan een gemeen schappelijke kandidatenlijst opgesteld. Daarbij is een volledige overeenkomst over de plaats die de kandidaten van de drie partijen op deze lijst innemen. Dinsdag j.I. vergaderde de financiële adviescommissie van de gemeenteraad volgens een nieuw systeem. Kreeg men vroeger als commissielid een concept voorstel van b. en w., nu moet de commissie zich accoord verklaren dat er een concept-voorstel voor de vergadering van de raad wordt opgesteld. Dat dat in feite weinig veranderingen te weeg bracht bleek wel op de vergadering. Aan de informatie om tot een advies te komen, vervat in toch weer een soort concept-voorstel, werd nauwelijks gesleuteld. En zo er al vragen waren, dan bleek dat dikwyls op het terrein van een andere commissie te liggen, waar door de financiële experts nauwelijks iets anders restten dan gunstig te adviseren „conform het voorstel". In tegenstelling tot een bericht vorige week opgenomen, vergadert de onder wijscommissie vanavond in het ge meentehuis vanaf half acht Oorspron kelijk was dat vanaf acht uur. Het blijkt dat velen in de praktijk moeite hebben met de openingstijden van de gemeentesecretarie. De gemeen tesecretarie is geopend maandag t.m. vrijdag van 09.00 - 12.00 uur. 's Middags is de secretarie voor het publiek ge sloten. Men ging accoord met het beschikbaar stellen van 28.000 gulden voor de ver betering van de overweg bij station Soestdijk (het voetpad wordt 1,60 m breed); geen bezwaar bestond er tégen het beschikbaar stellen van 45.000 gul den voor het aanleggen van parkeer- gelegenheden (langs Parallelweg en Batenburgweg) om vrachtwagens te weren uit de woonwijken. Het krediet was 8000 gulden hoger oorspronkelijk, en dat bedrag zou gereserveerd worden voor de verharding van een terreintje aan de Ferd. Huycklaan als zou ^lijken dat dat nodig was voor het zelfde doel. Aan de reservering had de heer J. Korte (CDA) geen behoefte en met hem de andere commissieleden. De door de heer G. Stam (CDA) ge melde problemen voor de Gemar en de zondagbezoekers aan het gebouw Middel wijk aan de Parrallelweg, regar deerde de financiële commissie niet, maar de meer dan voor de hand lig gende opmerking zal worden doorge- v geven. Ijsbaan Soesterberg Het krediet van 945.000 gulden voor de aanleg van een sportveldeneomplex aan de Sterrenbergweg te Soesterberg werd gegeven. Een advies van de Wijkraad om vooral te zorgen voor een veilige oversteekplaats voor de bezoekers, werd min of meer terzijde geschoven, omdat er vlak in de buurt (300 meter lopen) al een was. Ook tegen de gevraagde 750.000 gulden voor de aanleg van een sportvelden complex aan de Kerklaan bestond geen bezwaar. En ook hier kwam de Wijk raad ter sprake, die in overweging geven had voor de ijsbaan een andere oplossing te zoeken. Daar was noch de heer W. Blaauw (VVD), noch de heer M. de Groot (BR.) het mee eens. De heer Blaauw vond dat men een vereni ging met 400 leden niet zo maar kon wegpraten en de heer De Groot stelde vast dat de ijsbaan er „in ieder geval moest komen". Hoe was voor hem een andere zaak, maar wèl een ijsbaan. Er waren nog meer zaken Soesterberg betreffende aan de orde en dat was voor de heer De Groot reden om te spreken over „bij elkaar vegen van zaken" in verband met de te houden raadsvergadering in Soesterberg. De heer H. Jonker (D '66) noopte dat het niet uitgelegd zou worden als „ontwik kelingshulp aan een achtergebleven ge bied". Voor het bouwrijp maken van Eggher- monde werd bijna 2,5 miljoen beschik baar gesteld. Er worden vooreerst 187 woningen gebouwd en dat was de heer De Groot aanleiding om te protesteren tegen het krediet. Het zou neerkomen op ruim 13 000 gulden per woning. Uit de discussie kwam naar voren dat er ondermeer een zwaardere riolering zou worden gelegd met het oog op toekom stige jbouwplannen, alhoewel over die plannen nog niets zinngs te vertellen viel. De heer J. Korte (CDA) meende dat er te weinig gegevens waren om een advies te geven, een standpunt dat door de heer De Groot werd gedeeld. Wethouder Ebbers overreedde hen met de mededeling dat de voorlopige inbe zitneming van de grond in juli of au gustus zou plaatsvinden en dat men dan circa oktober met de bouw van de woningen zou kunnen beginnen. Maar dan zou het krediet beschikbaar moe ten zijn. De ontbrekende gegevens zul len nu achteraf verstrekt worden. Voor het bouwrijpmaken van het plan Steenberghe wordt 300.000 gulden be schikbaar gesteld. Er worden 90 wo ningen gebouwd, waarvan op korte ter mijn 39. Riolering Soesterberg 55.000 gulden wordt uitgetrokken voor het instellen van een onderzoek op welke wyze Soesterberg het best kan worden aangesloten op het riolerings stelsel van Soest. Enige maanden geleden nam de ge meenteraad een motie aan, waarin ge protesteerd werd bij GS tegen het voornemen de riolering van Soester berg naar een verre toekomst te ver schuiven. De motie bleek overbodig omdat achteraf gezien GS al eerder haar standpunt bepaald had. Toch heeft de motie nu een goede uitwer king en gaat ook GS accoord met de plannen de hele problematiek nu al te gaan bekijken. De financiële commissie kon zich ver der verenigen met de financiële zijde van de nieuwe doorstromingsverorde ning (hogere bedragen); met de ver koop van 64 m2 grond aan de PUEM; met de verkoop van 50 m2 grond aan de heren Adema te Soesterberg; met het beschikbaar stellen van 600 gulden voor de aanschaf van stretchers en serviesgoed t.b.v. de openbare kleuter school te Soesterberg en met het be schikbaar stellen van 11.500 gulden voor de aanschaf van een aanrecht in de openbare school te Soesterberg en van 7000 gulden voor het opstellen van een reconstructieplan voor de omgeving van de Van der Huchtscholen. De re constructie betreft het schoolterrein en de school zelf. De navolgende voorwerpen werden bij de politie als gevonden aangegeven, diverse fietsen, stropdas, zonnebril, tas met voetbalspullen, diverse horloges, diverse shawls, tas met schaatsspullen, zilveren armbandje met naamplaatje, babyschoentje, damesbril in koker, huissleutel, diverse handschoenen, een paar wanten, kindermuts en een step. Betreffende deze voorwerpen zijn aan het bureau van politie op woensdag en zaterdag, van 14 tot 18 uur, inlichtin gen te verkrijgen. Behalve een gemeenschappelijke lijst met een gemeenschappelijk programma hebben de drie progressieve partijen joede en duidelijke afspraken gemaakt voor het contact tussen de besturen onderling en de gemeenschappelijke fractie voor de komende vier jaar. Deze afspraken zullen nog verder wor den uitgewerkt op een gezamenlijke conferentie van de drie besturen en de gekozen Staten-leden met hun directe opvolgers op de kandidatenlijst. Op deze conferentie, op 29 en 30 maart a.s., zal een gemeenschappelijke strate gie worden bepaald ten aanzien van de BURG. GROTHESTRAAT 36 ROMÉ BLOUSES Aan de Wiardi Beckmanstraat zal bin nenkort door de P.T.T. een openbare telefooncel worden geplaatst. Het col lege van burgemeester en wethouders is hiermee akkoord gegaan. De brie venbus - hoek J. de Rooystraat-W. Beckmanstraat - zal naast de toekom stige telefooncel worden geplaatst. TELEFOON 03490 - 2 90 97 SPOEDCURSUS: 6 WEKEN De burgemeester van Soest maakt be kend, dat burgemeester en wethouders van zijn gemeente voornemens zijn aan G. H. van den Broek, Julianalaan 9b, Baarn, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening, juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen ten behoeve van het bouwen van een dub bel woonhuis op het perceel, gelegen aan de Lange Brinkweg kadastraat be kend gemeente Soest, sectie A, nr. 3104. Alvorens een definitieve beslissing ge nomen zal worden, zijn belanghebben den bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders, voornoemd, in te dienen. De op het verzoek betrekking hebben de stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter in zage. Soest, 7 maart 1974. De burgemeester van Soest, Mr. J. M. CORVER- VAN HAAFTEN samenstelling van het College van Ge deputeerde Staten. Ook de verkiezingsaktie wordt door de drie progressieve regeringspartijen ge zamenlijk gevoerd. In de hele provincie zijn bijeenkomsten georganiseerd waar van elke partij een vertegenwoordiger het woord zal voeren Ook hebben le den van drie progressieve partijen met elkaar een politiek cabaret samenge steld, waarbij de politieke hangijzers in ons land en de provincie met de nodige spot aan de orde komen en niet onder werp hoeven te worden van wijdlopige en langdradige redevoeringen. Volgende week donderdag, 14 maart, wordt in de biblotheek aan de Albert Cuyplaan het politiek cabaret van de PvdA opgevoerd, dat afgelopen dins dag zijn toernee door de provincie suc cesvol is begonnen in Overvecht. Buiten de satire zijn er ook sprekers en wel het Tweede Kamerlid van de PvdA, de heer Jaap van der Doef, Jack Blommendaal van de PPR en de heer Martini van D '66. Na de voorstelling is er gelegenheid tot diskussie met de landelijke politici, de statenleden en de kandidaat-statenle den. De avond is ook bestemd voor Baarn en Eemnes en men begin om 20 uur. In de woning van de heer C. E. aan de Soesterbergsestraat werd door nog' onbekende inbreker de brandkast ge forceerd. Er zat nog geen honderd gul den in en voor dat geringe bedrag ver sleepte men de safe van de voor-naar de achterkamer om hem daar open te scheuren. Verfijnde kombinatie van élégance en sportiviteit. We zijn er trots op dit kwaliteitsmerk in huis te hebben. Horloger - Juwelier - Optiek v.h. SPIJKER Op 9 maart a.s., treedt het trio Ralph, Jen Jeanet op in de koffiebar aan de Klein Engendaalweg 52 te Soest. Deze formatie is ontstaan uit de Jesus- movement in Amerika. Dit gratis optreden is toegankelijk voor iedereen en vangt om 8 uur aan. De koffiebar is iedere veertien dagen op zaterdag geopend. Op de Nieuwe- weg staat een busje klaar om je naar de zaal te brengen. Op het proefschrift „Bouw en inrich ting van een export-varkensslachterij" is gepromoveerd tot register-ingenieur onze plaatsgenoot de heer G. Gaas beek. Op het industrieterrein werden twee Turken aangehouden, die niet in het bezit waren van geldige verblijfspapie- ren. Omdat zij in Hilversum woonden, zal de politie daar voor uitgeleiding zorgdragen. Steenhoffstraat 1-3 - Soest Telefoon 02155- 12455 W -•£/-urqS VRIJDAG EN ZATERDAG In verscheidene Europese landen - en trouwens ook in de VS - leven plannen om eens nauwkeurig te onderzoeken hoe de olie konserns over 1973 kans hebben gezien doorgaans rekordwins- ten te boeken. Nadat de eerste schrik en boosheid over de Arabische poli tieke manipulatie van de oliekraan was verdwenen is hier en daar de mening geui't dat de beleenergiekrisis min of meer een truc van deze internationale ondernemingen was om de eigen kas duchtig te spekken. Een beschuldiging die niet helemaal ernstig te nemen is als ze voornamelijk dient om de aan dacht af te leiden van het simpele ekonomische feit dat enerzijds de be hoefte van de industriële zowel als van de ontwikkelingslanden stijgt terwijl de grenzen van de produktie van olie in zicht zijn, zodat de bezitters begrijpe lijk voorzichtiger worden met -de ver koop. Maar anderzijds is het zonder meer 'waar dat wat de olie konserns kunnen doen voor de buitenwereld niet al te doorzichtig is. Soms ook maar beter niet kan zijn, als men denkt aan de manipulaties van deze ondernemingen die de voornaamste oorzaak zijn dat bijvoorbeeld de absolute olieboycot te gen Nederland en de VS aanzienlijk minder effekt sorteerde dan ze had emoeten op grond van simpele bere keningen. De redenering is dat de olie- konserns vooral nu haken naar zo groot mogelijke winsten omdat ze aan voelen komen dat een groot deel van de aardoliewinning uit hun handen overgaat in die van staatsondernemin gen zowel in de produktielandep als in de verbruikslanden. Het eerste spreekt voor zichzelf, het tweede was al enige tijd aan de gang bijvoorbeeld in Frankrijk en vooral in Italië, terwijl Duitsland zijn uiterste best doet de oliebelangen van diverse maatschappijen te bundelen tot één Duits konsern dat zijn partij kan mee- blazen in het internationaal konsert. Anderzijds ziet men oliemaatschappijen hun aktiviteiten ook verplaatsen naar andere terreinen zoals de kernreakto- ren (grote gezamenlijke onderneming van Gulf en Shell b.v.) en de steenko lenmijnen (vooral in de VS). De nood zaak van deze kostbare heroriëntatie is onmiskenbaar. Engeland, Frankrijk, Duitsland en Italië ziet men regelrecht met de regeringen van de olieproduce rende landen kontrakten afsluiten - het ligt in de rede dat die landen mak kelijk een vinger in de pap kunnen krijgen bij wat verder met die olde ge beurt. De rol van de regeringen zal groter worden, die van de konserns minder. En hoewel dit nog zeker niet zo is, mag verwacht worden dat ook ten aanzien van de recente olievondsten in in de VS en in Europa de staatsbe moeienis groter zal zijn dan voorheen. Daartoe heeft de eerste stoot van de energiemisère door de olieboycot wel geleid. Hoewel zeker bij het snel stijgende ver bruik de nieuw olie- en aardgasvond sten geen aanleiding geven om' af te stappen van de door te veel feiten ge staafde opinie dat tekorten slechts voorkomen kunnen worden door op- an dere energiebronnen over te gaain, ge ven ze wel een verlenging van de tijds duur waarbinnen die omschakeling ge realiseerd moet zijn. En het toeval is dan Europa weer tamelijk gunstig ge stemd, trouwens ook de VS. De voor naamste recente vondsten zijn die in Alaska en in Europa, welk laats'.e ge bied juist nu het begint te knijpen troost mag putten uit de overweging dat het binnen niet al te lange tijd niet geheel afhankelijk zal zijn van de welwillendheid van verre exporteurs. In de Noordzee zijn de vondsten van de Noren het indrukwekkendst: het befaamde Ekofiskveld b.v. wordt ge schat op een 7.000.000 barrels fvaten) en heeft daarmee een omvang als maar bereikt wordt door een stuk of tien eerder in de hele aardoliegeschüedenis ontdekte velden. En dit is slechts één veld van een 'heel stel. De Britse Noordzeebodem heeft kleinere maar toch ook zeer aantrekkelijke velden opgeleverd en een deel ervan kan snel in produktie komen. Daarbij komt dat bij stijging van de prijs van olie - op de duur onontkoombaar - ook welden met hogere produktiekosten toch ren dabel geacht mogen worden. En het zoeken in de Noordzee is niet gestaakt. Noorwegen weet zich aan de vooravond van een nieuwe rol, die van grote olie-exporteur; anderen zien hun af hankelijkheid van derden verminderen. Alleen: het is niet voor eeuwig - de leeftijd van Ekosfiskveld als bruikbare bron wordt geschat op een jaar of 70, tenzij nieuwe methoden nog vele tien tallen jaren langer de mogelijkheid scheppen om de laatste druppels nog uit de Noordzeebodem te persen*. De vooruitzichten wat de olie als energie leverancier betreft zijn daarom voor Europa niet al te somber. Maar dan wel uitsluitend wat de naaste toekbmst betreft, zodat verder denken over nieu we krachtbronnen wel degelijk gjebo- den is. KANTMAN. Aan de Burg. Grothestraat, in de nabijheid van Bistro De Dissel, opende j.I. dinsdag mevrouw C. van Essen-van Leeuwen haar alleraardigste zaak, met de uitvoerige naam „de ideale woonsfeer". Die naam, die overigens alles zegt, moest min of meer gevoerd worden omdat onder die naam al geruime tijd „zaken werden gedaan". Mevrouw Van Essen verkocht zoals dat heet vanuit een „gesloten huis". Haar klantenkring groeide dermate, dat niet alleen meer met foto-verkoop vol staan kon worden, maar dat er ook meubels en alles wat daarbij hoort, getoond moesten worden. Het pand aan de Burg. Grothestraat bood de ideale oplossing, die met beide handen werd aangegerepen. Aan het interieur behoefde niet veel veranderd te worden, de meubels, bankstellen enz. zorgen voor de gezelligheid. Want de „Ideale Woonsfeer" verzorgt het totale interieur en dat smaakval bij elkaar gezet, kan bijzonder gezellig zijn. Onder totale interieurverzorging moet in dit geval verstaan worden, de gor dijnen, vitrage, vloerbedekking, de ver lichting (alleraardigste lampen „uit grootmoederstijd"), de wandversiering met als specialiteit reproducties van „oude meesters" in bijzonder fraaie lijsten. Maar ook grotere meubelen als dressoirs e.d. met bijvoorbeeld een op vallend leuke slaapbank Een klein nouveauteitje (niet zitten waar je op slaapt en niet slapen waar je op zit) Een deel van de exclusieve showroom bijzonder geschikt voor kleinbehuisden en kamerbewoners. De eerste indruk is „klassiek" en daar- uit spreekt misschien de voorkeur van mevrouw Van Essen, maar ook modern valt te leveren. Dan komt wel het foto boek weer te voorschijn. Veel is Nederlands fabrikaat, maar voor de finishing touch zijn wat bui tenlandse fabrikanten aangetrokken. Voor de openning bestond grote be langstelling; tientallen bloemstukken werden aangedragen en het was de eerste dag een komen en gaan van be zoekers. Soest is weer een aantrekke lijke zaak rijker. Daar kunt u kiezen uit alle vakantiereizen per boot, vliegtuig, trein, bus en auto. Van Fit, Sun Air, Cristoffel, Europa-Express, Broere en Arke. En u kunt die reizen er boeken natuurlijk. Birkstraat 95, Soest, tel. 02155-12319 Spuistraat 23, Spakenburg, tel. 03499-1307

Soester Courant | 1974 | | pagina 11