Reuma-kollecte van 11 tot 17 maart P.v.d.A.-Soest breekt samenwerking met PSP Particulier plan tot wijziging van het plaatselijk openbaar vervoer Donderdag 7 maart 1974 52e jaargang no. 28 UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Tel. 14152' - Postgiro 12U15U Bnreau voor redactie en administratie: Van Weeticstraat 29, Soest K. de Wilde lijsttrekker voor gemeenteraads verkiezingen telt vra?en over van woningen Twijfel over inzet van B. en W. Frequentere dienstregelin: pevecr» Ledenvergadering Soester Zakenkriii<r COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere donderdag Geruchten doen de ronde dat in Soest de aanleg van kabcl-t.v. wordt over wogen. De geruchten vertellen dat daar een bedrag van 6l/t miljoen gulden mee gemoeid is, dat men dan zeven stations kan ontvangen, te weten twee maal Nederland, driemaal Duitsland en tweemaal België èn dat men er dit jaar in september reeds mee zou beginnen. Dat wordt ten stelligste tegen gesproken door het gemeentelijk bureau voor- Lichting. „De hele zaak is zeer prematuur", zegt de heer Van Os, ,het college van burgemeester en wethouders is nog pas bezig zich te oriënteren". Men zal gaan informeren wat de mogelijkheden zijn, waarbij uiteraard de kosten een belangrijke rol spelen. Het genoemde bedrag blijkt overigens niet helemaal uit de lucht gegrepen te zijn en inderdaad als richtprijs genoemd te zijn. Voordat een beslissing genomen kan worden zal bekeken worden of het niet beter is de gemeenschappelijke antenne-inrichtingen uit te breiden alhoewel bekend is dat de kabel-t.v. meer mogelijkheden biedt. In principe zou de gemeente dan zelfs een eigen t.v.-uitzending kunnen brengen. De zaak is echter nog in een stadiium van oriëntering, waardoor het volgens het bureau voorlichting nog veel te vroeg is om zelfs maar van „gevorderde plannen" te spreken. Als een soort kalmeringsmiddel tegen de door allerlei maatregelen en om standigheden opgeroepen prijsstijgingen, besloten de konsumentenorganisaties om de huisvrouwen eens precies te gaan vertellen in welke zaken een flink aantal dagelijkse artikelen het goed koopst te verkrijgen zijn. De huisvrouw prijsbewust maken noemt met dat. Over het algemeen zijn de huisvrou wen en vele mannen dat al wel, want de diverse detailhandelaren adverteren natuurlijk niet voor niets in de ver scheidene plaatselijke bladen met hun konkurrerende prijzen. Als ze daarvan geen profijt zouden ontdekken, de huis vrouwen die advertenties dus niet vol doende zouden napluizen en aan de hand daarvan hun inkopen gingen doen, dan zouden de bedrijven die we kelijkse advertenties al lang hebben gestopt. Dat ze dit niet doen is het beste bewijs dat die advertenties goed gelezen worden, de huisvrouwen ter dege op de daarin genoemde prijzen reageren. Prijzen van de diverse zaken in een plaats. Maar nee, de konsumentenorganisaties, die zichzelf natuurlijk ook weer waar moeten maken, meenden het nog beter te kunnen. Ze vroegen minister Lub- bers om hen daartoe een flinke som geld beschikbaar te stellen, dan zouden zij de huisvrouwen nog veel prijsbe wuster kunnen maken en dat zou de prijzen zeker drukken. De organisaties kregen er zowaar anderhalf miljoen voor! Nu geen prijsvergelijkingen al leen via de eigen organen doch in de dagbladen en via de omroepen KRO, NCRV en VARA, die daarvoor wel uit zendtijd beschikbaar wilden stellen. Die zagen het misschien ook wel als een daad van sociale bijstand aan de huis vrouwen. Maandag j.1. was de sluiting van de termijn waarbinnen partijen en groeperingen zich konden laten registreren, die van plan zijn deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen op 29 mei a.s. De kandidaatstelling sluit op 16 april en eerst dan zijn de namen bekend van adspirant-gemeenteraadsleden en eerst dan zal ook definitief bekend zyn hoeveél partijen werkelijk aan de verkie zing zullen deelnemen. Geregistreerd zijn nu: Communistische Party Nederland, C.P.N.; Jongere Party Veronica; Anti Belasting Party, ABP; Party tot bevordering van betere volkshuisvesting, Anti woningnood Aktie; Christen Democratisch Appèl, AR-CHU-KVP, (CDA); Gereformeerd Politiek Verbond, GPV; Volksparty voor Vrijheid en Democratie, VVD; Partij van de Arbeid, PvdA; Politieke Partij Binding Rechts, BR; Rooms-Katholieke Party Nederland; P.P.R. Pacifistisch Socialistische Party, PSP; Progressief Soest (PPR-D'66); Staatkundig Gereformeerde Party, SGP; Democraten 66, D'66. O De PAK-fractie in de gemeenteraad twyfelt aan de inzet van enkele leden van het college van burgemeester en wethouders met betrekkiing tot het bereiken van een zo laag mogelykc huur voor gemeentewoningen. Zij stelt een zestal schriftelijke vragen met de volgende aanhef: „Daar wij de indruk hebben dat niet alle leden van uw college het uiterste doen om te komen tot de bouw van woningen met een zo laag mogelyk huur, willen wy gaarne vóór of op de eerstvolgende raadsvergadering antwoord ont vangen op de volgende vragen". Die vragen zijn: bouwgrond in erfpacht de huurprijzen 1. Is het juist dat door de gunstiger n°S 6™stig beïnvloe- Rijkspremieregeling voor 1974 de zgn. Bredero-woningen 60 gulden per maand 4. Mogen wij verwachten dat de huren minder huur zullen gaan doen dan de van andere woningen in „Overhees" oorspronkelijk geschatte huur van 229 ook aanzienlijk lager zullen worden guldien per maand? dan de reeds bekende huren van 347 2. Is het juist dat daardoor de ge- en 478 ®ulden Per maand? middelde huurprijs van genoemde wo- 5. Wie gaat de te bouwen woningen ningen in Baarn 207 gulden tot maxi- exploiteren: de S.S.W., de Gemeente of maal 235 gulden per maand gaat wor- de drie woningbouwverenigingen apart den, berekend naar het prijspeil van of gezamenlijk? 1 januari 1975? 6. Kunt u ons verzekeren dat'alle le- 3. Is aannemelijk dat voornoemde den van uw college zich in de toekomst huurprijzen in Soest dezelfde of mis- volledig zullen inzetten om tot de bouw schien nog lager zullen zijn j.v.m. de van betaalbare woningen voor de lage- lagere grondkosten? Kan uitgifte van re inkomensgroepen te komen? In dagbladen en op de tv verschenen dus advertenties van de konsumenten organisaties, waarin werd weergegeven wat de prijs van diverse artikelen was in de ene zaak en de prijs in andere zaken. Nu kon de huisvrouw dus in één advertentie de prijzen van de daar in opgenomen artikelen met elkaar vergelijken. Men gaf weer de prijzen in de meest bekende zaken, die van de gx-ote levensmiddelenkonserns en enkele warenhuizen. Het grootbedrijf dus. En onwillekeurig vestigde men daarmee dus de indruk, dat de prijzen bij de gewone, kleine middenstander daar wel boven moesten liggen. Die middenstander, zeker die op het gebied van levensmiddelen en textiel, heeft het toch al zwaar genoeg tussen de grote broeders die veel meer geld aan reklame kunnen spenderen en meer met lokprijzen kunnen werken. Maar nu werd en wordt hij door de prijsadvertenties van de konsumenten organisaties nog eens extra in de hoek gedrukt waar de slagen moeten vallen. Die prijsvergelijkende advertenties hou den ook geen rekening met kwaliteit. Er wordt stomweg in vermeld wat bij voorbeeld een pot pindakaas of jam in de ene supermarkt en in de andere kost. Dat het prijsverschil ook kan voorkomen uit een verschil in kwali teit, dat speelt bij de konsumentenor ganisaties kennelijk geen rol. Wat dat betreft zijn vele huisvrouwen echter wel zeer gevoelig, zodat de aandacht voor die konsumentenadvertenties ook al spoedig tot een zeer laag punt daal de, terwijl de eenzijdigheid ervan door menigeen ook niet werd gewaardeerd. Reuma is een ziekte, die o>ns allen aangaat, een ziekte die ook ons kan treffen. Reumapatiënten moeten met hun ziekte leven. Een leven lang. Dat valt niet mee. Laten wy, gezonde mensen, zorgen dat de reumapatiënt ook leven kan. De genoemde omroepverenigingen heb ben nu laten weten de rubriek Prijs- wijzer stop te zetten. En wat zeggen de konsumentenorganisaties hierop? Dat ze wel begrip kunnen hebben voor dit standpunt van de omroepen omdat er „een groot verschil is tussen presenta tie op de beeldbuis en het geschreven woord, zoals dat via de Prijswijzer-ad- vertenties het publiek bereikt"! Welnu, dat is maar al te waar. Men zou dat inzicht in mediakringen, vooral in die van de tv. eens goed moeten overwe gen. Wellicht dat men dan ook wat bescheidener werd in de presentatie van b.v. sommige sexprogramma's, die via de beeldbuis immers ook intenser overkomen dan wanneer hetzelfde in een boekje of een artikel wordt gele zen. Veel ergernis zou daardoor voorkomen kunnen worden, ook op menig ander gebied. Over de werking van een tv- uitzending, in vergelijking met het ge schreven woord, zou best eens een stu die geschreven en ook getoond mogen worden. Zeker in tv-kringen is men zich nog allerminst bewust hoe anders en gevaarlijker hun medium werkt dan die van het geschreven en gesproken woord. Overigens zullen de konsumentenorga nisaties, ondanks de terechte kritiek die er op is. natuurlijk hun prijsadver tenties voortzetten, want de anderhalve miljoen moet immers op. Als er ooit onnodig gemeenschapsgeld is verbruikt, dan wel voor dit adverteren! Het rapport met bijlagen, waarin kom- plete dienstregelingen, is aangeboden aan burgemeester en wethouders, aan de fractievoorzitters van de gemeen teraad, aan de firma Tensen, aan Cen traal Nederland en enige publiciteits media. In het begeleidend schrijven zegt de heer Van 't Land: „Reeds jarenlang zijn de routes van de autobuslijnen in Soest ongewijzigd, hoewel de bebou- wingsstruktuur van Soest is veranderd. Het is nog steeds niet mogelijk om per bus van het Soesterveen naar Soest-Centrum te reizen, waar de open bare instellingen en de Markt zijn ge vestigd. Ook is het Ziekenhuis Zonne gloren niet frequent genoeg te berei ken". De directie van het autobedrijf Tensen meent dat de opsteller van het plan daarby dc bijzonder hoge bemannings- kosten heeft vergeten. Voor zo'n dienst moeten minimaal twee chauffeurs aan genomen worden, temeer om dat het roulatiesysteem nu volledig bezet is. De heer Van 't Land stelt dat tegen over stijging van de exploitatiekosten echter enkele belangrijke verbeteringen staan. „Zo zal de uitbreiding van de mogelijkheden om zich in Soest per bus te verplaatsen niet alleen een rei zigerstoename opleveren bij de catego rie mensen welke afhankelijk zijn van openbaar vervoer; de steeds hoger wor dende autokosten zal ongetwijfeld ook autobezitters doen overwegen meer van de bus gebruik te maken", aldus de heer Van 't Land. lijn 73 Amersfoort via busstation, station Baarn naar Pijnenburg in Soest via de rout Middelwijkstraat. Steen- hoffstraat, Dalweg, Alb. Cuyplaan, Mo lenstraat, Nieuweweg, Smitsweg, Veen besstraat Dalweg-zuid 'en Beukenlaan (alleen heen) en via Beukenlaan, Dal weg-zuid. Veenbesstraat, Smitsweg en Nieuweweg (terug). De route van lijn 77 is geheel onge wijzigd gebleven. Het betreft de ver binding Baarn/Utrecht via de rijksweg naar het busstation en dan langs Soest- duinen en Soesterberg naar Huis ter Heide en De Bilt. De nieuwe dienst 72 volgt door Soest de rout Nieuweweg, Eigendomweg, Weegbreestraat. Smitsweg, Nieuweweg. Molenstraat, Albert Cuyplaan, Dalweg, Steenhoffstraat en Van Weedestraat, Nieuwehoek naar Baarn. De t..z.t. doorgetrokken Dalweg wordt in het schema opgenomen; zo ook moet lijn 70 op zondagmorgen doorrijden naar Amersfoort in verband met de aansluiting op de Intercity treinen. Dalweg-zuid nabij dc Weegbreestraat voor lyn 73 en op de Dc Bcauforllaan vóór het station Socstduincn voor de lijnen 71 cn 72. Wanneer de eerste rit per dag moet aanvangen en wanneer de laatste dag-, rit gereden wordt, laat de heer Van 't Land over aan de direktie van Tensen. De directie zegt echter dat plaatselijk, zuiver in Soest gehouden, dat geen pro blemen geeft, maar zodra men buiten de gemeente komt er toestemming dooi de overheid, i.c. de commissie vergun ningen personenvervoer te Den Haag, gegeven moet worden. In verband daar mee meent de firma Tensen dat het plan ook gestuurd had moeten worden naar de Rijksverkeersinspectie te Utrecht. Overigens wordt in de nieuwe dienst regeling het Smitsveen ingeschakeld. De heer Van 't Land verbetert ook wat namen van haltes en zegt o.m. dat de nu gebruikte aanduiding „Soestdijk Raadhuis" onzin is. Hij verandert die in „Soest Raadhuis" en spreekt ook van „Soest-Smitshof" en Soest bussta tion Zuid" e.d. Tot slot merkt hij op dat nieuwe tarie- vering nodig zal zijn en dat daarbij re kening gehouden moet worden met het feit dat reizigers van het bussta tion-Zuid naar de Laanstraat kunnen reizen met lijn 73 via de Eng en zonder overstappen. Ook kan de dienst van de lijn 73 bij wijziging van de bebou- wingsstruktuur van Soest aangepast worden. De heer J. II. R. van 't Land heeft op eigen initiatief, met het oog op het on bevredigend werken vaji het plaatsclyk openbaar vervoer, een geheel nieuw vervoersplan voor Soest ontworpen en hiervoor een totaal nieuwe dienstrege ling samengesteld, waarvan hy meent, dat zonder een te grote styging van dc exploitatiekosten bclangryke verbeteringen zijn te bewerkstelligen. Nieuwe routes Om de exploitatiekosten van tic bus diensten zo weinig mogelijk te laten stijgen heeft de heer Van 't Land slechts één lynbus aan dc dienst toe gevoegd. Dat is de lijn 72, die een ver binding geeft van het station Baarn met het station Soestduinen. Die bus rijdt tweemaal per uur, vanaf half elf 's morgens tot circa vyf uur 's mid dags. De heer Van 't Land vindt dat hoge investeringskosten achterwege moeten blijven en stelt daarom voor een bus in te schakelen „welke zijn verdiensten als touringcar heeft beëindigd en voor speciaal vervoer is bestemd". Dinsdag 12 en woensdag 13 maart om 10.15, 14.15 en 20.15 uur. wordt de voorjaar-zomer-collelie van couturier Arnould G. Diepenveen geshowed in de boutique Kerkpad 180, zuidzijde. Hij handhaaft de bestaande lijndiens ten. met nieuwe routes: lijn 70 Amersfoort/Hilversum in Soest via Nieuweweg. Eigendomweg, Weegbreestraat, Smitsweg, Nieuweweg en Beukenlaan; lijn 71 Soest-Zuid/Hees via Nieuwe weg, Eigendomweg, Weegbreestraat, Smitsweg, Nieuweweg, Molenstraat, Al- bert Cuyplaan. Dalweg. Steenhoffstraat en Middelwijkstraat (ieder uur) en een aansluiting verbinding van busstation Soest-Zuid via de Soesterbergsestraat langs Zonnegloren naar station Soest duinen en direct weer terug naar het het busstation en Hees; Dc lyndienst kwam uitvoerig ter sprake. het wijkcentrum De Open Hof en omgeving (eind Dalweg) eenmaal per uur bereikbaar zijn; te Pijnenburg aansluiting gegeven worden op de bussen naar en van de richting Lage Vuursche; er een aanpassing plaatsvinden van de halte-aanduiding aan de huidige situatie: op enkele trajecten een minuut ex tra toegevoegd worden aan de Tij schema's om vertragingen op te vangen, o.a. te Amersfoort. Volgens deze dienstregeling zal: a. het ziekenhuis Zonnegloren drie maal per uur bereikbaar zijn; b. tweemaal per uur een verbinding tussen het Soesterveen en Soest Centrum tot standkopnen; c. het station Soestduinen driemaal per uur bereikbaar zijn; d. op zondagmorgen te Amersfoort aansluiting zijn op de Intercitytrei- nen naar Noord- en Ooost-Neder- land; Nieuwe haltes Er zijn in het plan ook een vyftal nieuwe haltes opgenomen en wel nahy de Bibliotheek op de Molenstraat voor dc lynen 71. 72 en 73: naby de Smits hof voor dc lijnen 70. 71, 72 en 73; na by De Open Hof voor de lyn 73. Op de Wecgbrcestraat nabij de Valeriaanstraat voof de lynen 70, 71 en 72; op de Donderdag 14 maart a.s.. houdt dc Soester Zakenkring in café-restaurant 't Zwaantje te Soesterberg een leden vergadering. De voorzitter, de heer A. H. Hoegen Dijkhof. zal een inlei ding houden over de energieproblema- tiek onder de titel „aspekten van de zg. energiekrisis".

Soester Courant | 1974 | | pagina 1