Geen rigoreuze verandering van Soestdijk Parallelweg .toneel' van ontploffingsramp Donderdag II maart 1971 52e jaargang 110. 29 mi MD* Uitgave: Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 11152' - l'ostgiro I2(,l5(i AFNEMEN VAN POLARISERING Ondernemers-soos Winkeldievegge Zes zwaar en zes lichtgewonden kregen eerste hulp van EHBO-leden Politiek café „Proest" Soester EHBO oefende Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere donderdag Nadat in de zestiger jaren in ons land achtereenvolgens een aantal kabinetten, die min of meer tot het midden gere kend konden worden, aan het bewind waren geweest, begon de linkerzijde daarover steeds sterker gefrustreerd te geraken. Een begrijpelijke reaktie, want ook in de konfessionele partijen trad een progressieve vleugel allengs ster ker aan het daglicht. Ontevredenen uit die partijen stichten de Politieke Partij Radikalen en in de PvdA nam de groe pering Nieuw Links een steeds beslis sender plaats in. Ook de vakbonden gingen zich progressiever opstellen te gen het gematigde beleid van de ach tereenvolgende regeringen in die jaren. Men riep het begrip van de politieke polarisering te hulp om, naar men het noemde, meer politieke duidelijkheid te scheppen en in de hoop dat dit de linkerzijde zou versterken en daardoor weer aan het regeren zou brengen. Dat lukte min of meer, zij het niet op eigen kracht alleen. Men had er de hulp bij nodig van een tweetal der konfessionele partijen die beide over een vrij sterke linker vleugel beschik ken. Toch trad daardoor de polarise- ringstaktiek wel sterk op de voorgrond. Automatisch ging de burger de aan het kabinet deelnemende KVP en ARP ook tot de progressieve linkerzijde rekenen en even automatisch werden de CHU en vooral de VVD erdoor tot „rechts" gebombardeerd, want die begrippen kwamen nu eenmaal voort uit de pola- riseringsgedachte. Wat is dan het gevolg? Dat er, tegen beter weten in, eigenlijk ontkend wordt, dat er nog middengroepen zijn. Een middenkoers kan, volgens de pola- riseringsgedachte, niet bestaan. Men is voor ons of tegen, in het eerste geval is men links, in het tweede geval rechts. Maar zo is de werkelijke situa tie in Nederland niet. Het Nederlandse volk is en denkt over het algemeen niet ultra, noch naar de ene noch naar de andere kant. Het overgrote deel wil het liefst de gulden middenweg bewan deld zien, ook wanneer men wat meer progressief of wat meer konservatief georiënteerd is. Dat is en blijft een kenmerk van het Nederlandse volk. Daaruit spruit ook voort onze bekende verdraagzaamheid ten aanzien van uitersten op verschillend gebied. En nu kan een groep weieens een tijd lang trachten de zaken op de spits te drij ven, meer duidelijkheid van ieder te eisen, te polariseren, maar dat is, zelfs ook in die groep, niet vol te houden, omdat onze mentaliteit daar niet naar is. De sterk links of rechts georiënteerde kranten en tijdschriften verkrijgen in ons land nooit de grootste oplagen. Ze lijden een kwakkelend bestaan of kun nen de strijd om het bestaan niet vol houden. De gemiddelde Nederlander wendt zich over het algemeen tot een gemiddelde koers, op elk gebied van het maatschappelijk leven. Wij zien in de uitersten al gauw een diktatoriale neiging en als wij ergens het land aan hebben dan is dat wel aan alles wat maar enigszins daarop lijkt. We zien dan nu ook langzamerhand op politiek gebied weer een drang ont staan naar het midden. Een midden dat men echter intussen eigenlijk weg gedacht heeft. Maar dat niet weg is, ook b.v. niet in de PvdA. En natuurlijk niet in de brede lagen van ons volk, die zich richten tot de konfessionele partijen, de VVD, DS '70 en nog een aantal kleinere partijen. Het zou ons dan ook helemaal niet verwonderen wanneer bij de aanstaande Statenver kiezingen die uitgesproken middengroe pen van ons kiezersvolk zich weer sterker doen gelden. Dat behoeft dan niet te betekenen, dat men het beleid van het kabinet Den Uyl afkeurt, want ook dat beweegt zich tot nu toe im mers op de middengolf, mede omdat het van de samenwerking met twee middengroepen afhankelijk is. Maar ook omdat er in de PvdA tendensen merkbaar zijn, die de polarisering nu wel weer willen terugnemen, afzwak ken, omdat de praktijk van het regeren hiertoe noopt. Het zal belangwekkend zijn te zien in hoeverre bij de Staten verkiezingen de middengroepen zich zullen weten te handhaven of mis schien te versterken. In hoeverre dus ook de polarisering aan wervingskracht zal hebben ingeboet. Soest krijgt er een nieuwe soos-bijeen- komst bij. De initiatiefnemer is de jon ge vereniging „De Soester Onderne mer", die de opzet afgekeken heeft van de Bussumse Ondernemers Raad. Het is uiteraard de bedoeling zaken aan te snijden waar men eigelijk nooit aan toe komt. Om zo'n gesprek enige „body" te geven worden er gespreks leiders aangetrokken, die het praatje niet al te vrijblijvend maken en het in goede banen leiden. Zij gooien knup pels in hoenderhokken om de discussie op gang te helpen. „Bent u het zat", zo zeggen de orga nisatoren", dan gaat u wat kaarten of iets dergelijks. We zijn er eenst uit en steken en passant wat op waarmee we ons voordeel kunnen doen". De eerste soos wordt gehouden op 26 maart a.s., 's avonds om 8 uur, in het restaurant van het Natuurbad. Voor deze eerste keer is uitgenodigd de heer Zwarts, die een discussie op gang zal brengen over de oudedags-voorziening voor zelfstandigen. In Bussum is de soos een succes. Co Mej. S. van den B. (30) werd aange houden in verband met winkeldiefstal. Zij nam voor ruim 12 gulden aan vleeswaren bij de Centra mee, zonder te betalen. SOESTER COURANT Bestemmingsplannen Soestdijk en Overhees- Klein Engendaa! ter inzage Vanaf morgen vrijdag 15 maart liggen ter inzage de bestemmingsplannen Soestdijk cn Overhees. Het plan Soestdijk is betrekkelijk beknopt, omdat er geen rigoureuze veranderingen in dc bestaande situatie aangebracht zullen en kunnen worden. Het plan Overhees is byzonder uitgebreid en een boekwerk van vijftig bladzijden, waarin overigens veel gezegd wordt dat via het ge- Tijdens avondlijke PTT-werkzaamheden op een terrein aan de Parallelweg ontstond een enorme ravage door een onverklaarbare ontploffing die tijdens de uitgebreide werkzaamheden plaatsvond. Temidden van deze ravage lagen her en der niet minder dan twaalf slachtoffers, die zwaar en minder zwaar gewond raakten. Onder hen waren er twee die bewusteloos waren door opgelopen hersenletsel en hoofdverwondingen, twee slachtoffers liepen uitgebreide brandwonden op aan hoofd en handen, een voorbijganger liep een bekkenfraktuur en twee passanten geraakten in een shocktoestand door ernstige inwendige bloedingen. Verder waren er afgerukte vingers, gecompliceerde breuken van armen en benen enz. Zo ongeveer zag het „rampterrein" er uit, dat de leden van de Soester EHBO op hun wekelijkse oefenavond aantrof fen op het voorterrein van het gebouw „Middelwijk" aan de Parallelweg. Drie kabeltenten van de PTT zorgde voor entourage. Voor de niet-ingewijden vermelden wij, dat dit alles een buitenoefening betrof voor de leden van de afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging „Eerste Hulp Bij Ongelukken" Nadat alle EHBO-ers om acht uur aanwezig waren en eerst een kop kof fie dronken tegen de voorjaarskou die hen buiten te wachten stond, werd er alarm geslagen voor de „ramp", die zich voltrokken had op het voorterrein van hun oefenlokaal. Onder leiding van de instructrices werd op een uitermate doeltreffende manier aan de slachtoffers de eerste hulp ver leend, waarbij het er wel op aan kwam hoelang deze hulpverlening duurde, j.m. voor de ernstig gewonden. Hiertoe moest een gewondenkaart worden in gevuld. Nadat terplaatse de griezelig „echte" verwondingen werden ver zorgd en verdere voorzorgsmaatregelen waren genomen, werden zij op deskun dige wijze vervoerd naar de overname plaats in het oefenlokaal, waarna ver dere hulpverlening volgd. Dat deze massale oefening, die als „buitenoefening" op het winterpro- gramma vermeld stond, aan de in structrices een goed inzicht gaf van de aard van de geoefendheid van elke EHBO-er, laat zich denken. Nadat de laatste gewonden waren af gevoerd werd door de kaderinstruc teurs, de heer G. Veenstra uit Nieu- wersluis en mevr. J. C. Verkade-Bodt uit Soest verslag gedaan van hun be vindingen, waaraan zij natuurlijk enige waardevolle tips konden verbinden. Vermeldenswaard is, dat het gehele ongevalsgebeuren ontworpen werd door het Lotus-lid van de afdeling Soest, de heer W. J. van Diermen, in nauwe samenwerking met de kader-instruc- trices, de dames C. Beens-Maas en J. C. Verkade-Bodt. De uitgebreide enscenering werd verzorgd door leden van de P.T.T.-Lotus-groep Utrecht, on der leiding van de heren Clobus en Fijn. Tenslotte geven we U nog een verkla ring van de term Lotus; Landelijk Organisatie Tot Uitbeelding Slachtof fers. Maandagavond 18 maart a.s., komen de beide politieke groeperingen PPR en D '66 bijeen in hun politieke café „Proest" (d.i. Progressief Soest). Dit maandelijkse gebeuren speelt zich af in het dan geheel gerestaureerde res taurant „Kleine Witte", hoek Middel wijkstraat/Molenstraat, waar de raads- agenda wordt besproken. De Gemeenteraad vergadert dit keer op donderdag 21 maart in Soesterberg. Dan zullen een aantal specifiek Soes- terbergse zaken worden behandeld. Daarom zal in Proest nog eens de aandacht gevestigd worden op de op heffing van de vliegbasis Soesterberg. waar de progressieve partijen van de provincie Utrecht in hun gezamenlijk programma voor pleiten. De discussie wordt geleid door Henk Gerth (D '66) en Jan Visser (PPR). Aanvang 8 uur precies. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden De data waarop de correspondentie uiterlijk ter posi moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld Australië; ms Svenborg Maersk 19 3. Brazilië; ms Nienburg 22/3. Canada: ms C. P. Discoverer 21/3. Chili: ms Cd de Pereira 19/3. Indonesië: ms Hammonia 18/3. Israël: ms Diana 21/3. Kenya, Oeganda en Tanzanië: ms Ujamaa 19/3 en ms Rhoen 20/3. Ned. Antillen: ms Hercules 18/3. Nieuw-Zeeland: ms Torrens 21/3. Suriname: ms Ladon 20/3. Verenigde Staten van Amerika: ms SI Market 20 '3. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms Palabora 18/3. mecntelijke voorlichtingsblad „Op 't Hoogt" en via de gehouden voorlichtings avond algemeen bekend is. In dit boek is ook het plan Klein Engendaal opgenomen en tezamen voorzien de beide bouwplannen in de bouw van woningen voor circa 9000 inwoners. Ongeveer 90"/o van de woningen zal als eengezinswoning worden uitgevoerd, de meergezinswoningen zjjn nabij het centrum „Zuidereng" in Klein Engen daal geprojecteerd. Aan de hand van een aantal studies is gekozen voor een centrale situering van de voorzieningen in Overhees en een ontsluitingssysteem dat zo min mo gelijk conflictsituaties oplevert met de voetgangers- en fietsroutes naar de voorzieningen en het recreatiegebied. In Klein Engendaal zullen geen winkels gebouwd worden; men zal van daaruit aangewezen zjjn op het centrum „Zuidereng". Hoewel de foto anders doet vermoeden,i tent in volslagen duisternis. Eén der, bjj tc lichten tijdens dc eerste hulp. ligt het slachtoffer in de PTT-kabei-1 EHBO-ers gebruikt een zaklantaarn om| Opmerkelijk is de zinssnede in het plan dat het „van belang is de woningdicht heid rond de centra te verhogen. Dit geldt vooral voor het centrum „Zuider eng". Hierdoor kunnen enerzijds veel mensen profiteren en anderzijds wordt het centrum verzekerd van een zeker verzorgingsgebied, hetgeen vooral in de beginfase van belang is. Om die reden zou Klein Engendaal zo spoedig moge lijk tot ontwikkeling moeten worden gebracht". Dit weer in verband gebracht met het plan Soestdijk, waarin gesteld wordt dat het winkelgebeuren in Soest in zijn totaliteit plaats vindt in het winkelcen trum Van Weedesraat: letterlijk: „dat thans in zekere zin het hoofdgebeuren van de winkelvoorzieningen in Soest betekent. Deze voorzieningen kunnen echter niet ongelimiteerd worden uit gebreid, hetgeen reeds in het begin van de zestiger jaren werd begrepen". In de loop van de tijd is de Van Wee- destraat uitgegroeid naar een centrum, maar deze functie zal, zoals in het plan staat, „in de toekomst worden overge nomen door het plan „Zuidereng". Men kan zich de vraag stellen in hoe verre hier iets geforceerd wordt; er möèt een centrum komen en dus moe ten er woningen gebouwd worden in de nabjjheid en daarom zal het be staande fungerende centrum moeten worden gedegradeerd tot wijkcentrum. Wat het onderwijs betreft zijn in Over hees twee schoolkompleksen mogelijk, waarvan de één bestaat uit twee basis- en twee kleuterscholen en twee gym nastieklokalen en de ander uit twee basisscholen, één kleuterschool en één gymnastieklokaal. Bovendien is er ruimte gereserveerd voor een mavo. alsmede voor een sociaal cultureel cen trum. Soestdijk Het plan Soestdjjk wordt omsloten door de grenzen Vredehofstraat, Wil- helminalaan, Lazarusberg, Waldeck' Pyrmontlaan, Julianaiaan, Prins Bern- hardlaan (de speelweide valt er bui ten). de Albert Cuyplaan, Talmalaan. spoorljjn Den Dolder-Baarn tot aan de Korte Brinkweg, achter de Dorpsher berg langs, naar Braamhagc, Insp. Schreuderlaan, Noorderweg richting rioolwaterzuiveringsinstallatie, achter dc woningen van de Stadhouderslaan langs naar de Praamgracht en vervol gens weer naar de Vredehofstraat. Dit plan is in de plaats gekomen van de uitbreidingsplannen; gronden langs de Rijksweg; Soestdijk-'t Hart; Laza rusberg; Nassauplantsoen; Colenso; Co- lenso 2 en Soestdijk Noordwest II (Braamhage). De Weg-over-de-Eng speelt er in zo verre een rol in, dat die genoemd wordt als grens, als scheiding tussen Soestdijk en 't Hart. In grote lijnen betekent het echter het vastleggen van een bestaande toestand, die een belang rijke verandering in de stedebouwkun- dige opzet niet mogelijk maakt en ook niet wenselijk maakt. Dat werd overi gens ook in de structuurnota 1967 zo gezien. De ontwikkelingen zouden zich afspelen op het gebied van de winkel voorzieningen en de verkeersstructuur, zodat een revolutionaire wijziging van het dorpsbeeld niet verwacht moet worden. Het aantal woningen zal in de toekomst nog wel wat toenemen; aan de andere kant zal het aantal inwo ners toch iets teruglopen. Nieuwbouw Het aantal woningen in het gebied be droeg medio 1972 1405; het aantal in woners toen ongeveer 4580. De totale capaciteit van het plan is 1600 wonin gen met 5100 inwoners. Er zijn binnen de grenzen van het plan een drietal bejaardentehuizen/service flats aanwezig, te weten Hoog-Soest- dijk, Nieuw Mariënburg en een pension aan de Korte Bergstraat. Dat zal ech ter worden opgeheven en de twee wo ningen die als bejaardentehuis dienst doen, zullen worden afgebroken om de noodzakelijke ruimte te krijgen voor de bouw van een 8-tal kleine wonin gen. In het plan is voorzien in een uitbrei ding van het tehuis Nieuw-Mariënburg; de directie ziet zich hiertoe genood zaakt om aan de vraag naar verzor gingsruimte voor de bewoners te vol doen. In het „slangenbosje" komt, zoals be kend, geen flatgebouw met zes woon lagen. Hiervoor zegt men nu: „Het op basis van de voorschriften te ontwer pen gbouw zou weinig esthetische kwa liteiten hebben en onvoldoende de hui dige normen, aan dergelijke gebouwen te stellen," kunnen benaderen". Voorgesteld wordt het terrein te ver kavelen voor de bouw van eengezins woningen. De verkaveling wordt opge dragen aan b. en w., omdat een juiste situering afhangt van vele omstandig heden. Belanghebbenden hebben in dat geval de gelegenheid zich te informe ren eventuele bezwaren in te dienen. Verder zijn er binnen het gebied van het bestemmingsplan nog een tweetal binnenterreinen, de Lazarusberg, (waar reeds gebouwd wordt) en de houtwerf tussen Emmalaan en Anna Paulowna- laan, plus hier en daar kleine percelen die voor woningen in aanmerking ko men. Ontsluiting van de binnenterrei nen is op eenvoudige wijze mogelijk. Winkels Met enige bestaande bedrijfjes is in het pian rekening gehouden; uitdrukkelijk is gesteld dat deze van plaatselijk ver zorgende aard dienen te zijn. In die richting gaat ook de gedachte over de ontwikkeling van het winkelcentrum Van Weedestraat. In het plan waren medio 1973 zevenen vijftig winkels aanwezig; 21 voedings- en genotmiddelen, 1 schoeisel, 4 huis houdelijke artikelen, 4 electrotechni- sche apparaten, 2 woninginrichting, 9 textiel en confectie en 16 andere zaken. Uit onderzoekingen naar de koopge woonten is gebleken, dat bij de consu ment met betrekking tot de aankoop van goederen in het algemeen een aan tal wensen leeft welke voor zover deze ruimtelijk belangrijk zijn, zijn terug te brengen tot drie fundamentele verlan gens: tijdsbesparing, keuzemogelijkhe den en combinatiemogelijkheden. Aan gezien één enkele winkelconcentratie nimmer tegelijkertijd ten volle aan deze drie verlangens kan voldoen, is een zekere geleding in de totaliteit van het distributie-apparaat noodzakelijk. Het rapport onderscheidt dan buurt-, wijk- en stadscentrum en zegt dan dat in elk van de drie cencentraties een afgerond pakket van goederen ten ver koop dient te worden gehouden. Nu hèt winkelcentrum van Soest - De verspreid Iïgèende winkels dienen niet in het plan te worden gelegali seerd; vele van de niet te legaliseren winkels waren overigens slechts krach tens de overgangsbepalingen van de uitbreidingsplannen aanwezig. Aan een verdere uitbreiding van de winkelvoorzieningen in kwantitatieve zin bestaat volgens het rapport geen behoefte, „dit moet worden voorko men". Tot slot wordt er dan op gewe zen dat het winkelcentrum Van Wee destraat t.z.t. als wijkcentrum gaat fungeren. Verkeer en parkeerproble men zijn er nauwelijks. Ook onder wijsvoorzieningen zijn er voldoende, zij het dat er een gymnastieklokaal bij gebouwd moet worden. Het is verder niet de bedoeling in dit plan ruimte te reserveren voor de bouw van scholen voor het voortgezet onderwijs. Leerlin gen daarvoor zijn aangewezen op de scholen in het overige gedeelte van de gemeente, dan wel op die, gevestigd in de nabuurgemeente. Sport en spel In het noordoosten van het plan (aan de Noorderweg) is een gebied opgeno men voor de realisering van sportter reinen. Gedacht wordt aan een viertal speelvelden, met volledige accommoda- Straks slechts wijkcentrum. tie, gecombineerd met gelegenheid voor ongeorganiseerde sport. In dit kader wordt opgemerkt dat de wijk praktisch volledig bestaat uit een gezinshuizen met tuinen en dat er daarom minder behoefte bestaat aan speelterreintjes. Gewezen wordt ook op de speelweide aan de Prins Bernhard- laan, het speelterreintje aan de Pieter de Hooghlaan en het park Colenso, ter wijl er bovendien verschillende school terreinen voor spelende kinderen be schikbaar zijn. Resumerend houdt het plan in feite in het vastleggen van een practisch gerealiseerde wijk. Een uitge werkte exploitatie-opzet is niet ge maakt. Overleg In het kader van het overleg als be doeld in artikel 8 van het Besluit op de Ruimtelijke Ordening is het ont werp toegezonden aan liefst 13 instan ties. Vier ervan hebben meegedeeld geen bezwaren te hebben, drie ant woordden niet. Door de genie werd er op gewezen dat er een maximale ob stakelhoogte in het plan moet worden opgenomen. De hoofdingenieur-direk- teur voor de landinrichting heeft zich afgevraagd of voldoende aandacht is besteed aan het cultuur-historisch as pect van de parkaanleg van de voor malige buitenplaatsen en het plaatse lijk aanwezige waardevolle oude ge boomte. Hij verzocht om ongewenste activiteiten tegen te gaan. Daar is voor gezorgd. Provinciale Waterstaat acht het raad zaam om langs de geprojecteerde auto weg geluidwerende beplanting of iets dergelijks aan te brengen. De gemeen te zegt dat de weg zal worden ingegra ven en dat de aanleg van de autoweg ongetwijfeld rust zal brengen in de overige delen van het plangebied. De Provinciale Planologische Dienst en de inspecteur van de volkshuisvesting maken beiden geen bezwaar tegen de bouw van nog plus minus 200 wonin gen. De Planologische Dienst stelt in verband daarmee nog vragen over win kelvoorziening en speelgelegenheid voor kleuters, alsmede over parkeermoge- lijkheden. Met een en ander is in het rapport reeds rekening gehouden. De inspecteur van de volksgezondheid wil aangetoond zien waarom Nieuw- Mariënburg uitgebreid moet worden. Ook dat wordt in het rapport reeds verklaard. Tenslotte zijn er nog wat opmerkingen van de Provinciale Plano logische Commissie die ondermeer vraagt om kaartenmateriaal. Ook dat is bij het rapport gevoegd. Vanaf vrij dag liggen de plannen gedurende een maand ter inzage.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1