Grote FORD weekend SHOW - Splinter Eemland B.V. - zie pag. 16 Bijkantoor Soesterbergsestraat ook dit jaar nog gereed Wethouders Dijkstra en Wal ter en raadslid Korte niet meer in gemeenteraad 5 jaar Vangrail informeel herdacht 52e jaargang no. 30 zuid-westgevel KANDIDATEN VVD VOOR SOESTER GEMEENTERAAD 23 illegale Turken, werkzaam bij één Soester bedrijf, aangehouden Ontsnapte arrestant eindelijk aangehouden Been uit kom STEMMEN, GOED VOOR U Stichtingsbestuur wil clubgebouw als buurtcentrum gebruikt zien Onvoorzichtig oversteken ZIE TOCH HOE GOED WIJ ZIJN Sportinstuif in Sporthal Beukendal Donderdag' 21 maart 1971 Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,Verschijnt iedere donderdag L'itgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Rureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Nederiandsclw Middenstands Bank Soest volgend jaar eindelijk in nieuw kantoorgebouw Binnenkort zal aan de Van "Weedestraat begonnen worden met de bouw van een nieuw kantoor voor de Nederlandse Middenstands Bank. Het wordt ge bouwd naast het pand van juwelier Ringenoldus, op het perceel waar nu nog staat de winkel van de voormalige melkhandel Kok. Dit pand gaat geheel tegen de grond, waarna op de nieuwe rooilijn over een frontbreedte van 21.55 meter het nieuwe kanoor zal verrijzen. Het wordt een tweehoog pand met daar bovenop een ruimte voor de c.v.- installatie. In de kelder wordt de kluis ondergebracht. Op de begane grond komen de commerciële afdelingen met een normale sta-balie en een zit-balie voor diensten als reizen, persoonlijke leningen, huurkoop enz. Op de eerste etage worden onderge bracht de administratie, spreekkamers, het directiekantoor en een koffiekamer voor het personeel: In het gebouw komt een lift vanaf de kelder tot de eerste etage. Het pand wordt 15 meter diep, krijgt de ingang aan de zijkant en heeft een groot parkeerterrein achter. In het gehele bouwplan is rekening ge houden met de toegankelijkheid van de bank voor gehandicapten. Uiterlijk wordt het niet supermodern. Er is rekening gehouden met de naaste omgeving. De gevel wordt van zand kleurig sierbeton, de raampartijen aluminium. Voor directeur Rietveld en zijn 24 personen tellend personeel was het afkomen van de bouwvergunning een heugelijk feit. Reeds direct bij zijn komst in Soest in 1967 was hij be- gonen met een betere outillage voor zijn personeel. Dat resulteerde direct in de bouw van een directiekeet in de tuin van het huidige pand. Daarna werd. naarstig gezocht naar een verdere modernisering, waarbij de eerste ge dachten uitgingen naar de bouw van een nieuw onderkomen op de plaats waar de bank nu gevestigd is. De plannen daarvoor waren vergevorderd, de tekeningen gereed, maar door om standigheden kon daaraan niet verder gewerkt worden. September 1972 werd het pand van melkhandel Kok gekocht en nu is het dan zover, dat er gebouwd kan wor den. In totaal wordt voor de realisatie van de bouw gerekend op 200 werk bare dagen, zodat volgend jaar maart- april de nieuwe bank betrokken kan worden. Wat er met het huidige pand gaat gebeuren is nog niet bekend. Dit jaar nog zal het nieuwe bijkantoor van de NMB aan de Soesterbergse straat gereedkomen. Het nieuwe NMB-kantoorgebouw zoals de tekening het laat zien. L. J. Dijkstra M. C. P. Walter-van der Togt De drie christen democratische partijen in Soest hebben hun candidatenlysten voor de gemeenteraad samengesteld. De partgen werken samen door de lijsten tot cén lijst samen te voegen en wel onder de naam Christen Democratisch Appèl, CDA. De volgorde waarin de kandidaten van KVP, CHU en ARP worden samenge voegd, wordt bepaald door de uitslag in Soest van de verkiezingen voor de provinciale staten. De verhouding in de uitslag van deze verkiezingen voor de drie partijen zal zo dicht mogelijk de verhouding aangeven, waarin de verschillende partijen over de fractie verdeeld zullen worden. Op de lijsten ontbreken de huidige wethouders mevrouw M- C. P. Wal- ter-Van der Togt en drs. L. J. Dijkstra, alsmede de heer J. C. Korte, die zich niet herkiesbaar hebben gesteld. Lijsttrekkers zijn (in alfabetische volg orde) de heren D. Hoekstra (AR), drs. G. Oldenboom (CHU) en J. R. van Poppelen (KVP). De drie lijsten zijn als volgt A.R. l. D. Hoekstra; 2. C. Verheus; 3 H. Strietman; 4. drs. R Wijmenga; 5. Mevrouw M. Barendracht-Mijs; 6. K. van der Wal; 7. S. van der Steen; 8. mevrouw G. Hulsbergen-Van Arkel; 9. Mevrouw A. Strengholt-Lips. C.II.U. 1. drs. G. Oldenboom; 2. G. Stam; 3. Ing. K. Ruwalda; 4. drs. G. Gerritse; 5. Mevrouw M. Gordeau- Blom; 6. D. van der Pol; 7. C. van de Windt. K.V.P. 1. J. van Poppelen; 2. A. Smit; 3. P. Storimans; 4. Mevrouw J. Greefhorst-Van Overdam; 5. R. van Logtenstein; 6. G. Rossenberg; 7. drs J. Menne; 8. C. var. Rijthoven; 9, Me vrouw R. Schulte-Erftemeijer; 10. dr J. Lambert. In haar ledenvergadering van 18 maart stelde de V.V.D., afdeling Soest-Socs- terbcFg, onder grote belangstelling de lijst van kandidaten voor het lidmaat schap van de gemeenteraad samen. De eerste vier plaatsen zullen worden bezet door kandidaten, die op dit moment reeds deel uitmaken van de fraktie van de V.V.D in de raad. hetgeen tevens geldt voor de achtste en tiende plaats. De heer Detmar. die niet meer ou de lijst voorkomt, was niet herkiesbaar. De volledige kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen 1974 is als volgt samengesteld J. J. Ebbers. Ir. M. A. van Ee> Mevrouw mi'. E, Korthuis-Elion W. A. Blaauw. P. C. Lange. G. M. J. van Aalst. Drs. G. A. W. G. A. Plomp. Mevrouw P. J. Oranje-Entink. J. W. Hilhorst. Mevrouw G. G. A. Alting- Ambrosius Drs. E. A. Bankie. H. J. Citeur. Ir. F. J Titulaer. Mevrouw W. Putters-Bouma. H. Huisma. J. Veenendaal. Dinsdagmiddag heeft de politie, na enig voorbereidend werk, op de Beeke- ringhstraat drie busjes met 23 illegaal in ons land verblijvende Turken aan gehouden. Zij waren alle 23 werkzaam by één Soester bedrijf, dat gevestigd is op het Industrieterrein. De .Xurkcn. werden „naar -het politie bureau overgebracht en vandaar naar de bureaus van hun respectievelijke woonplaatsen; 12 naar Amersfoort, 2 naar Hilversum, 8 naar Utrecht en één man kwam uit Soest. Hij is in afwach ting van zijn uitgeleiding op vrije voe ten gesteld, na inneming van zijn pas poort. De aangehouden Turken waren vari ërend van twee dagen tot vier jaar in Nederland werkzaam. De Soester werk gever, die reeds 'meer betrapt werd op de te werkstelling van buitenlandse arbeiders zonder verblijfspapieren, had gemeend de politiecontrole te kunnen ontlopen, althans minder desastreus voor zijn bedrijf te maken, door de arbeiders niet alleen in Soest onder te brengen. Met busjes werden zij' uit de omgeving opgehaald en weer naar huis gebracht, Dat is hem echter deze keer fataal geworden, want de slag in een keer, was groot. Uiteraard wordt er prpces-verbaal te gen hem opgemaakt. De Surinamer H, O. R., die op 18 no vember j.1. de benen nam uit het Soes ter politiebureau, is begin deze week in Amsterdam aangehouden. De man had een reputatie als „vluchteling" opge bouwd. Hij ontsnapte ondermeer eens na een aanhouding door de Arnhemse politie vanaf het binnenterrein van het bureau aldaar. Hij is thans in Amsterdam ingesloten, in afwachting van overbrenging naar Utrecht. De 26-jarige Baarnaar K. L. kwam tijdens een partijtje vrijetijds voetbal op de speelweide op de Eng, zodanig te valjen, dat zijn linkerbeen uit de kom schoot. Per ambulance werd hij naar het ziekenhuis in Baarn gebracht. Mogelijk ten overvloede, maar voor alle zekerheid geven wij onderstaand een opsomming van de 13 de Statenverkiezing, die volgende week woensdag zal plaatsvinden 1. P.v.d.A., PPR. D'66 2. Katholieke Volkspartij 3. V.V.D. 4. Christelijk Historische Unie 5. Anti Revolutionaire Partij 6. Communistische Party van Nederland 7. Staatkundig Gereformeerde Party 8. Gereformeerd Politiek Verbond 9 P.S.P. 10. Boeren Partij 11. D.S. '70 12. Rooms Katholieke Party Nederland 13. Anti Woningnood-aktie kJ Informeel maar wel feestelijk herdacht de Stichting Jeugdzorg Soest het 5-jarig bestaan van het clubhuis „De Vangrail". De Soester harmonie P.V.O. verzorgde de muzikale start met een vroege mars door de wijk 't Hart; daarna vond om elf uur in het clubgebouw een ontvangst plaats van genodig den, waaronder de initiatiefneemster, mevrouw E. M. Heuzeveldt-van der Lelie, oud-bestuursleden en de medewerkers van het eerste uur en namens het gemeentebestuur de wethouder K. de Haan. 's Middags was er Open-Huis voor de ouders en 's avonds een muzikaal festijn voor de jeugd zelf. De 9-jarige Bennie G. brak zijn linker onderbeen toen hij op de Torenstraat bij het oversteken aangereden werd door de automobilist E. van de B (51) uit Naarden. Het slachtoffertje werd naar het ziekenhuis Zonnegloren ge bracht. 17. Mevrouw M: G. M, van den Hén- gel-Van Hienen. 18. J. C. Verberg. 19. B. Wester. 20. Mevrouw I. C. B. Th. Hohner- Appeldoorn Voorzitter W. Huiser hield tijdens de ochten-dontvangst een korte toespraak. Hij meende dat „vijf jaar" toch wel een moment was om even bij stil te staan, vooral ook omdat zo'n groot aantal mensen zich de eerste jaren voor dit jeugdwerk hadden Ingezet „en 't zal wel anders geworden zijn dia-n u toen gedacht had". 300 kinderen bezoeken het clubgebouw iedere week en daarmee was zijns- toziens gedeeltelijk voldaan aan de op zet van eertijds: „iets doen voor de jeugd van 't Hart". Gedeeltelijk, omdat de wijk 1200 kinderen telt en graag zou de Vangrail ook hen ontvangen De heer Huiser stelde daarbij de vraag: „Hoe bereiken wij de ouders, hoe kun je centrum worden voor de hele buurt?" Hij sprak de hoop uit dat dat nog eens zou lukken en dat allen dóe meewerkten de kracht zouden ont vangen het werk voort te zetten. Dank bracht hij vervolgens aan de overheid, de kerken en iedereen, voor de altijd ontvangen steun. Hij herin- irmerde daarbij aan de opbrengst van de Rommelmarkt, waardoor de Stich ting' eigenlijk geen werkelijke finan ciële problemen gekend had. Met het overhandigen van de jubileumuitgave van het maandblad ..De Praatrail" aan mevrouw Heuzeveldt, besloot de heer Huiser zijn toespraak. In één van de zaaltjes van het club gebouw was een tentoonstelling inge richt van handvaardigheidsproducten in een ander zaaltje werd een perma nente filmvoorstelling gegeven. De Stichting Jeugdzorg heeft momen teel twee clubgebouwen in bedrijf, de Vangrail aan de Beetzlaan en de Praat paal aan de Molenstraat. Deze gebou wen worden gerund door vier beroeps krachten. te weten Rob van Dijkhorst (alg. leiding), Dick van de Brink en Joke Steenveldt (Vangrail) en Irene van Tol (Praatpaal). Deze dagen werd het erfpacht-contract getekend voor de grond aan de speel weide op de Eng, waar t.z.t, het derde clubgebouw van de Stichting zal wor den gebouwd. Ook het clubhuis aan de Beetzlaan zal aanmerkelijk worden uitgebreid; de plannen zijn gereed en het wachten is slechts op de financiën en de bouwvergunning. Voorzitter W. Huiser: „Hoe kun je centrum worden voor de hele buurt" Het begint steeds meer op te vallen dat wij, Nederlanders, toch wel een vreemd volkje aan het worden zijn. Dat merken natuurlijk vooral buiten landers op. die zich niet zo verdiepen in de politieke verfijningen van de Ne derlandse samenleving doch alleen het algemene beeld ervan beschouwen. We staan al over de hele wereld bekend als het land waar veel meer mag dan in welk ander land ook, waar de straf fen voor werkelijke misdaden ook het gst zijn, waar de overheid mede de mogelijkheden helpt scheppen voor groepen om zich extreem politiek te kunnen opstellen en ageren en zelfs de uitwassen daarvan ook met de grootste tolerantie tegemoet treedt. Het land ook waar men het gezag in alle op zichten zoveel mogelijk wil beperken, aan de vrijheid van het individu de hoogste prioriteit toekent, zelfs wan neer dit het belang van land en volk zou kunnen schaden. Het volk ook, dat zich in zijn toleran tie zo verheven voelt, dat het felle kri tiek uit op en demonstreert tegen re geringen van andere volken die menen dat gezagshandhaving nog wel nuttig kan zijn voor het welzijn van hun land en volk. Perzen, die hier komen demonstreren tegen het politieke bewind in hun land, laat men dat min of meer vrij doen, hoewel er een wet bestaat die vreem delingen in ons land verbiedt aan po litieke agitatie te doen tegen het be wind in een met ons bevriende natie. We laten hen weer gauw vrij na een paar dagen ondervraging, zetten hen niet de grens over, doch laten hen vrijelijk vertrekken naar waar zij wil len. Of dat nu een slag in het gezicht is van de Perzische regering, daar trek ken we ons niets van aan. Hooghartig verklaren we weer. dat wij nu een maal zo tolerant zijn, dat wij relschop- pende studenten als een volwaardige, politiek bewuste aktiegroep beschou wen en dat een ander met onze rech terlijke uitspraken geen fluit te maken heeft en daarin geen aanleiding mag zien om boos te worden. Wij willen gewoon niet beseffen dat zo'n hande ling de regeerders in de hele wereld de werkbrauwen doet fronzen en het ima go van Nederland er weer een knauw door krijgt. Niet alleen in Teheran maar ook elders. Wij zien dat allemaal niet meer zo. Wij zijn bezig de samenleving te verande ren en zijn er zo van overtuigd dat dit nodig is, dat we menen ons alle vrij heden te kunnen veroorloven die daar toe dienstig zijn. Daartoe behoort ook het steeds meer devalueren van het begrip gezag. Dat we daarmee ingaan tegen de psyche van de mens, dat deert de vernieuwers niet, want eigen lijk gaat het hen niet om de mens doch alleen om die ideeën en het eigen ima go. We zijn bezeten geraakt door de geest van vernieuwing. We menen dat dat sociale gedachten zijn, die ons tot de beste mensen van de wereld maken. We vernieuwen alles ter wille van het volk. Iets mooiers is toch niet te be denken? Alle verschillen tussen men sen dienen weggevaagd te worden. Zo lang die er nog bestaan, zien wij on derdrukten en daar zullen wij dan eens even voor opkomen. O, dat geeft ons zo'n heerlijk gevoel, daar voelen we ons zo'n goed mens mee. Nee, we achten de uitkomst niet. alleen het doel! We zijn bezig van Nederland een ei landje te maken waar men alleen weet wat goed is voor de mensheid. Waar alle gezag overboord wordt gezet en de vrijheid van het individu het hoog ste goed is. Althans in theorie. Over de praktijk praten we niet. want dat res sorteert onder „het gezag" en daarmee willen we ons juist niet bemoeien. Dat de toestand er wat chaotisch door wordt, dat is vanzelfsprekend. Eer men een nieuw huis kan bouwen moet het oude worden afgebroken. En omdat we er toch niet moeten blijven wonen, gaat het dus geleidelijk en zit men een poos in de rotzooi. Maar het doel hei ligt de middelen. Wacht maar tot het nieuwe huis helemaal klaar is! En mocht dat nieuwe huis niet bevallen, dan beginnen we gewoon weer met de afbraak en vernieuwing. Dat is immers het mooiste en beste wat de mens kan doen. Dat is de vrijheid! Met die gedachten zullen we wel nooit tot rust komen. Een rust die een mens en een volk juist zo nodig hebben om het leven te kunnen zien als een ge lukkig goed. Nü laten we ons ringelo ren door jonge mensen, die de intensie van het leven nog niet aanvoelen, die eerst zichzelf nog moeten bewijzen. We worden allemaal 'li beetje gek en tot kwerulantjes gemaakt, want nu wil ieder nog zichzelf bewijzen, eigen goed heid tentoonstellen. En we moeten net doen alsof al die afbraak goed is. Op het eiland der verdwaasden. Zaterdag 23 maart a.s. wordt de laatste sportinstuif van het seizoen 1973/1974 gehouden. De organisatiecommissie heeft besloten om het seizoen feestelijk af te sluiten en daarvoor de „Air tramp" (luchtkussen) te huren. Gezien de grote belangstelling in het verleden wordt ook nu weer een grote schare kinderen in de leeftijd 6 t.m. 12 jaar venvacht. De instuif begint om 09.00 uur en de kosten zijn 0.75 per persoon. De zaal van de sporthal mag alleen met sportschoeisel of op blote voeten worden betreden. SOESTER COURANT

Soester Courant | 1974 | | pagina 1