DS '70 Lijst 11 CDA-meeting matig bezocht Nieuwe Renault RJ2TR en 16XT and •f* 5' Levendige vergadering NVV-bestuurderbond Soest sinds drie jaar POSTZEGEL ver. Hilversum V.V.V.-NIEUWS DE VLIJT SUPERKOOPJES RONDE PRIJZEN ƒ10,- DE VLIJT R.K. Mavo volgend jaar augustus in nieuw gebouw Stem DS '70 Nuttige avond met veel informatie 13de NATIONALE RUILDAG KINSERPULLOVEflS 10 0PTILQN RITSEN voor 5, Restanten B.-H.'s slechts ƒ5,— Nederlandse opvoering „Jesus Christ Superstar" primeur voor Soesterberg Glazenwasser in gestolen auto uit de bocht Democratisch - Sociaal bewogen - Progressief Greetje den Ouden-Dekkers no. 1 van lijst 11 Boester Courant van donderdag 21 maart 1974 nlijk Het wegbleven van KVP-voorzitter De Zeeuw op de dinsdagavond in De Open Hof gehouden CDA-meeting, zal ongetwijfeld van invloed geweest z|jn op het bezoekersaantal. Dat bleef nu beperkt tot hooguit vijftig man, waaronder een tiental dames. Desondanks was het een „nuttig avondje", zoals voorzitter Oldenboom m zfln slotwoord zei, waarin vele zaken aan de orde gesteld werden" van gratis belastingadviezcn tot hoogdravende nivelleringsgedachten". Rode rozen sierden de voorzitterstafcl en dat zou een symbool geweest kunnen z\Jn van de „eendrachtige" samenwerking van 2/3 van de CDA met de socialis ten In het kabinet Den Uyl. In hoeverre de Soester CDA-aanhang daarmee gelukkig was, kwam in het geheel niet aan de orde. Statenlid mr. W. R. van der Sluis van de A.R. was de eerste spreker en toen hij begon moesten de meeste politlek- gewichtige figuren nog arriveren. Dat gebeurde van lieverlee en zo namen achter in de zaal plaats de kersverse staatssecretaris van financiën, de heer Van Rooyen en het Tweede Kamerlid, de heer Van Zeil, alsmede wat run- nersup uit de provincie. De heer Van der Sluis zei het juist te vinden eens in de vier jaar te pra ten over het bestuur van de provincie en hij onderstreepte daarbij de rol die de provincie in ons bestuurlijk bestel speelde; de versterker van de gemeen telijke gedachten naar boven, de zeef voor de rijksbeslissingen naar beneden. Duidelijk niet eens was hij het met PSP-er Van der Lek, die het provin ciaal bestuur „ouderwets en regentesk" genoemd had; „woorden, dacht de heer Van der Sluis, „die niet stoelden op enige werkelijke kennis van zaken of ervaring". Integendeel, het werk dat het provinciaalbestuur kreeg te verrichten, nam toe. Als voorbeelden daarvan noemde hij ondermeer de be sprekingen over het westelijk Weide gebied; de kleine groeikernen en wat daarmee samenhing; de benauwende deportatie van bejaarden uit de klei ne kernen; de problemen van de grote groeikernen en de onderhandelingen over het Vecht- en Plassengebied. Bijzonder triest vond de heer Van der Sluis het, dat de rijksoverheid bij moeizame onderhandelingen steeds dreigde met het dichtraaien van de rijkskranen voor b.v. de sociale wo ningbouw. Daar moest de CDA zich tegen blijven verzetten. Het CDA nam z.i. overigens een bij zonder nuttige plaats in tussen het socialisme met al zijn schakeringen en het liberalisme. Het CDA-uitgangspunt het Evangelie, zou ook in de toekomst een waardevol houvast blijken te zijn waarop jnen zich steeds kon oriën- REM8RANDTLAAN tg Tpl 02155-14785 teren. Met de aansporing CDA te stemmen, besloot de heer Van der Sluis zijn inleiding. Hot news Staatssecretaris Van Rootfe bracht po litiek „hot news" mee in de vorm van de zo juist bekendgemaakte loon- en belastingmaatregelen om de werkgele genheid op peil te houden. Het betrof fen de 735 miljoen extra overheidsuit gaven, de investeringsfaciliteiten en de verlaging van de loon- en inkomsten belasting. Hij zette uiteen dat de laagstbetaalden er procentueel het meest op vooruit gingen, en de hogerbetaalden er meer guldens beter van werden. Voor het WD-plan had hij uiteraard weinig goede woorden over. De 1500 miljoen waarmee de oppositie de overheids uitgaven -wilde terugdraaien, o.a. d-oor bezuiniging op CRM, betekende z.i. geen stimulering van de werkgele genheid. Verder maakte de heer Van Rooijen een korte opmerking over de belasting positie van de gehuwde werkende vrouw en de studie die gaande is om de hiermee samenhangende problemen op te lossen, alsmede een opmerking over de fiscale positie van de zelfstan digen. Ook zijn positie zou verbeterd worden. De vragen die daarna op het forum, bestaande uit de heren Van Rooijen, Van der Sluis en het Tweede Kamer lid Van Zeil, werden afgevuurd, wa ren van zeer uiteenlopende aard. Ze werden bijna allen gesteld door de plaatselijke politieke voormannen. De heer M. de Groot vroeg naar het standpunt van de provincie met be trekking tot de indeling van Neder land in 44 gewesten (daar was Van der Sluis het niet mee eens) en ook wilde de heer De Groot weten of de geno men belastingmaatregelen iets te ma ken hadden met de a.s. verkiezingen „om de VVD de wind uit de zeilen te nemen". Dat was natuurlijk ook niet zo. Ook de grotere onveiligheid, de toe name van de misdaad en het vertrek van de Perzische ambassadeur werden door de heer De Groot naar voren ge bracht in verband met o.a. de rechts pleging en naar zijn mening geringe Een overzicht van de matig bezochte CDA-meeting straffen. Statenlid Van der Sluis was bijzonder rechtlijnig in zijn antwoord. Hij noem de de onafhankelijke rechtspleging in Nederland een groot goed en dacht dat het vertrek van de Perzische am bassadeur juist een politieke stelling- name was tegen de onafhankelijke rechter. In Perzië zou die situatie mo gelijk anders zijn. Overigens was hij van mening dat er reeds jaren sprake was van toename van misdaad en dat óók onder andere kabinetten, zodat de positie van de CDA-ministers in een socialistisch kabinet in dit geval beslist niet in het geding gebracht mocht worden. Tweede Kamerlid Van. Zeil meende dat men zich ook diende af te vragen in hoeverre de maatschappij gefaald had. Vragen werden verder gesteld over bejaardenzorg, over de regio Eemland (v. d. Sluis: „Komt na 15 mei aan de orde. De regio ls te klein en zal gro ter moeten worden". Hij voorzag pro blemen en de vaststelling van de re gionale grenzen zou nog zeker vier jaar in beslagnemen)over de geluids overlast van de vliegbasis Soesterberg, de belastingverlaging en het verband met de inkomstennivellering („heeft de CDA-invloed de nivellering voor komen De milieubelasting werd aangesneden door A.R.-voorzitter Wymenga en daar bij de vragen over de onbillijkheid t.a-v. eenzelfde bedrag voor allen en de "heffing van deze belasting voor de lage inkomensgroepen. Ook werd er gevraagd of de provincie Utrecht de niet-betalers zou laten schieten. Daar was geen sprake van. De rege ling was nieuw en er kleefden nog on. volmaaktheden aan, maar dat nam niet weg dat er betaald zou moeten worden. 70 procent van de aangeslagenen be taalden de aanslag van 1973 en bft de 30 procent niet-betalers zouden er nog velen zijn, die naar alle waarschijn lijkheid ten onrechte aangeslagen wa ren in verband met het niet-lozen op open water. De terreuractie van een protestgroep had het werk van de inners niet ver eenvoudigd. De groep bezette vorige week het kantoor van de dienst in Utrecht, liet de kelder vol water lo pen en keerde er de kaartenbakken in om. Mevrouw Walter vestigde de aandacht op de onmogelijkheid huizen te bou wen voor de laagstbetaalden en in ver band hiermee op de huurbelasting, die dan door de Eerste Kamer was tegen gehouden. Kamerlid Van Zeil wist dat minister Gruijters zich bezon op andere maat regelen en de heer Van der Sluis wees op de goedkopa bouwstromen. Voorziter Oldenboom besloot de .nut tige avond" met dank aan de gasten en de bezoekers. Anderhalf uur duurde het huishoudelijk gedeelte van de verwarrende jaar vergadering vol misverstanden van de NVV Bestuurdersbond Soest. De heer T. T. Renes uit Utrecht, districtsbestuurder van het NVV, was dan ook niet voor niets naar Soest gekomen. HU moest meer dan eens olie op de golven gooien. Het was duidelijk, dat het voorlopig bestuur zat met een erfenis uit het verleden. In 1971 werd de besuurs- bond nagenoeg stuurloos door het ver flauwen van de aktiviteiten. Er werd een werkgroep samengesteld om het voortbestaan van de afdeling te verzekeren. De werkgroep slaagde daarin, al werd de juiste gang van zaken niet helemaal duidelijk. Desondanks kwam er medio 1972 een nieuw bestuur, dat per 1 januari 1973 voorlopig werd samengesteld. Er waren ongeveer 25 leden van de zes aangesloten afdelingen (met in to taal 815 leden) aanwezig. Hoewel er kritiek was op de gang van zaken sinds 1 januari van het vorig iaar, riep districtsbesturder Renes de leden op, niet teveel om te zien. Op voorstel van de heer Renes werd het zittend bestuur gehandhaafd. Het bestaat uit de heren J. Cornelise. voor zitter; F. Hoogervorst, secretaris; A. Brand, penningmeester en C. van Hue- nen, J. Visser en D. Valk, leden. Op voorstel van de heer A. Lagerwerf werd dit zestal met vijf leden aange vuld, waarvoor de heren M. de Jong, K. J. W. Boom, J. Staal, J- P Metse laar en A. Lagerwerf zich beschikbaar stelden. Het elfkoppige bestuur zal een werkplan voor het nieuwe seizoen opstellen. Tijdens de naiaarsvergade- ring zal het definitieve bestuur van zeven leden worden gekozen. Het bestuurselftal zal orde op zaken gaan stellen, waartoe onder meer ook behoort het huldigen van een lid, dat een jaar geleden al vijftig jaar lid was van de Industriebond NVV. Verder verlangen de leden, dat er ook op financieel terrein één en ander gebeurt. Doordat er twee jaar lang geen aktiviteiten zijn geweest, heeft de afdeling geen afdracht van het hoofdbestuur ontvangen. Dankzij gezamenlijke inspanningen zijn door de Stichting Eigen Wonifjgbezit in Soest 92 woningen tot stand geko men. De stichting heeft een nieuw project van 18 woningen op stapel staan. De leden vonden echter, dat er ook op andere terreinen (zoals het welzijn) aktiviteiten ontplooid dienden te worden In de najaarsvergadering kunnen de leden latep weten of zij vinden, dat het bestuur hierin is ge slaagd. Bij de afsluiting van het huishoudelijk gedeelte van de jaarvergadering stel de één van de leden voor, als afdeling een sympathiebetuiging te sturen naar de vrouwelijke werknemers van Phi lips Usfa in Helmond. Hiermede stem de iedereen van harte in. De jaarvergadering was begonnen met een algemene beschouwing van voor zitter J- Cornelisse. Naar zijn mening heeft het kabinet de olieboycot goed opgevangen, beter dan de landen die niet door de boycot getroffen werden. Zijns inziens is het allemaal erg mee gevallen. „Wel erg zou het zijn als de laagstbetaalden niet op vakantie konden gaan als het autorijden on nodig duur gemaakt zou worden en de kleine man dit vervoermiddel zou moeten afschaffen. Het was hem opgevallen, dat de als gevolg van de oliecrisis totstandgeko men wetgeving, met name de wet die de distrïebutie regelde, voor de Bovag aanleiding was openlijk tot saboteren van deze wet aan te zetten zonder dat het tot vervolging kwam. Over de medezeggenschap in de be drijven zei de heer Cornelisse: „De arbeider is wel mede-veranwoordelijk en moet ook overal aan meebetalen (milieubelasting bijvoorbeeld) maar zijn mening wordt nog steeds niet ge vraagd. Wel is hij het lijdend voor werp bij. bedrijfssluitingen en fusies. Hier moet Iets aan gedaan worden" Na de afhandeling van het huishoude lijk gedeelte van de agenda kreeg dr. A. Elderenbosch, secretaris van de werkgroep Soest van Amnesty Inter national. gelegenheid iets te vertellen over het werk van deze organisatie, die internationaal vervolging bestrijdt en vrijheid van meningsuiting be schermt. Na hem was het woord aan Eddy Broekema, sociaal-economisch beleids medewerker van het NVV. Hij kwam regelrecht uit Den Haag en stelde de Soester afdelingsleden op de hoogte van de ontwikkelingen van de middag en de avond op het terrein van het arbeidsvoorwaardenbeleid 1974. Na zijn aktuele uiteenzetting beant woordde hij nog enkele vragen met betrekking tot het loon- en prijsbe leid voor dit jaar. organiseert zaterdag 23 maart, van 10-17 uur, de in de Totohal van het Gem. Sportpark aan de Soestdjjkerstraatweg te Hilversum. 20 handelarenstands, o.a. munten, ca. 700 bezoekers, Inl. 02150-44626. Irma la Douce zal bij niemand onbe kend zijn- Jaren geleden schitterde zij aan het filmfirmament om daarna zwierig op de planken te tippelen in een musical. Hoewel film en musical nogal verschillen, blijft Irma het type, dat zij zijn moet en met vaart en gevoel wordt zij nu in Carré op het toneel gezet door Jenny Arean. U weet het, voor theater Carré kun nen wij plaatsen voor U bespreken. Wij kunnen u dit „uitje" warm aan bevelen, want u krijgt een kostelijk stuk amusement toegeworpen, waartoe Henk van Ulsen en genoemde Jenny Arean het meeste bijdragen. Maar la ten we niemand te kort doen, want mime-speler Rob van Rijn geeft ook een enorm staaltje van zijn kunnen weg. Pittige muziek en enkele origine le technische vondsten maken alles tot een boeiend geheel. Tot en met april kunt u deze gelegenheid be nutten. Is sportvissen op de Waddenzee mis schien meer iets voor u De zeesport- visserij wordt zo langzamerhand een geliefde sport. Dat u er de kans voor krijgt, bewijst de nieuw verschenen folder. Het gebied waarom het gaat strekt zich uit vanaf Hardingen tot voorbij Kornwerderzand langs de Af sluitdijk en via Dove Balg, Zuidoost rak en Oude Vlie, 't Inschot, Vlieree, Stortemelk tot de buitengronden van Vlieland en Terschelling, Westmeep, Noordoostmeep en dan weer tot aan de friese kust. Bij aankomende of ge- routineerde zeesportvissers lijkt het ons net in de roos geschoten, of klinkt „in het aas gehapt" soms beter in dit verband In elk geval is het halen van een informatiefolder de eerste stap naar een zeer aardige vakantie. Op eerste Paasdag gaat de Efteling open. Een vreugde vooral voor de jongste generatie. De folders over deze sprookjestuin met alle gewens te inlichtingen kwamen binnen en u kunt er, liefst in vier talen, alle bijzonderheden over te wetenfe^pien,- d CXIajjojï Vxwl Ca. Ligt Kaatsheuvel u te ver weg, dan kan de Linnaeushof. eveneens één van de grootste rekreatieparken van Ne derland u voor uw „gezinsdagje" al lerlei attrakties bieden. Hierbij zij op gemerkt, dat er een overdekte speel tuin is, zodat eventuele malse voor jaarsbuitjes geen bezwaar hoeven te zijn Het foldertje vertelt u er meer over. Ook de Flevohof ligt met 150 hectaren ontspanning te wachten op het be zoek van het hele gezin. Tentoonstel lingen, demonstraties en een volwas sen kinderdorp met een eigen Ponde- rosa Ranch, kinderboerderij en pony rijden, een echte trein noem maar op- U kunt het alweer nalezen in het; informatieblad Natuurlijk vragen ook de Flippers de aandacht, die al vanaf 2 maart hurt shows geven in het Dolfinarium te Harderwijk, U kunt ze bewonderen op de volgende uren: 11.30, 13.00, 14.30 en 16.00 uur. De drietalige folder wordt graag door ons verstrekt. En dit waren dan bij elkaar de eve nementen voor het gezin die altijd weer ieder jaar beleefd kunnen wor den. Verder is er ook altijd nog de kadobon voor het bijzondere festijn, waarmee ieder gelukkig kan zijn. WV ver schaft ze. SUPERKWALITEIT Uitzoeken, alle maten VOOR NAAISTERS. uitzoek™ geen 19,95 geen 9,95 maar Sieenhoffstraat 61 In de Hoeksteenkerk wordt zondag 24 maart een begin gemaakt met een toernee door Midden-Nederland van de Nederlandse opvoering van de rock opera „Jesus Christ Superstar" door het Michaëlkoor met combo uit De Bilt, onder leiding van Ignaas de Jong. In deze roek-opera wordt een oud ver haal over de laatste dagen van het le ven van Christus gecombineerd met moderne ideeën en muziek van de componisten Tim Rice en Andrew Lloyd Webber. De nieuw-testamentische fi guren, zoals die van de „verraders" Judas en Petrus worden de auteurs menselijker getekend, hun problemen en zorgen worden naar voren gehaald. Het is de bedoeling geweest van Rice en Webber om vragen op te roepen, niet om antwoorden te geven. Dit komt vooral tot uitdrukking in de Judasfi- guur, die zingt: „Begrijp me niet ver keerd, ik wil het alleen maar weten" Als „Jesus Christ Superstar" serieus wordt genomen en er ook zo over wordt gepraat, dan is het volgens Rice en Webber de moeite waard geweest. Voor de Soesterbergers, die de film al of niet gezien hebben een unieke ge legenheid om deze Nederlandse versie in de Hoeksteenkerk te beleven, zon dag 24 maart, om 19 uur, in een bij zondere dienst van de Hervormde ge meente. De 19-jarige glazenwasser W. M. uit Amersfoort werd zaterdagmorgen op de Insingerstraat aangehouden, nadat hij met de door hem bestuurde wagen uit de bocht was gereden. Dat gebeur de voor de ogen van de inzittenden van een politie-auto, die achter M. aanreden omdat hij thuis de autopa pieren zou gaan halen. Die kon hij niiet tonen, nadat de politie hem op de Den Bliieklaan tijdens een routine-con trole had aangehouden. 3VL was echter helemaal niet van plan naar huis te rijden (hij had gezegd dat hij in Soestduinen woonde), maar wüBde proberen de politie-auto kwijt te raken. In een bocht van de Insinger- straat raakte hij de macht over het stuur kwijt en raakte van de weg af. Daarbij liep de auto lichte schade op. M. werd direct aangehouden en be kende toen, de auto vrijdagavond in Amersfoort te hebben gestolen. Van het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft de Stichting Katho liek Voortgezet Onderwijs Soest een, 14 maart gedateerde, brief ontvangen waarin haar wordt meegedeeld dat de minister in beginsel bereid is mede werking te verlenen aan de bouw vam een nieuwe Mavo-schooL De minister vindt het bovendien wenselijk de nieuwbouw zo spoedig mogelijk te realiseren. Hij adviseert een semi-permanente bouw en zegt daarbij dat de inschake ling van een architect niet noodzake lijk geacht wordt; de kosten voor een architect komen niet voor vergoeding in aanmerking". Deze brief is een antwoord op het ver zoek van de Stichting, verzonden op 3 september 1971. Volgens de gehan teerde prognose moet de school plaats bieden aan 475 leerlingen. Daarvoor zullen gebouwd worden 19 lesruimten, waarvan 7 vaklokalen en bovendien twee gymnastieklokalen; in totaal dus 21 lokalen. Voor de bouw van deze school werd eveneens op 3 september 1971 aan de gemeente een terrein gevraagd. In principe is dat beschikbaar aan de Koningsweg, hoek Eigendomweg, in het plan Overhees. Het is 10.000 m2 groot en zal tijdig opgeleverd kunnen worden om de realisatie van de school per augustus 1975 mogelijk te maken. De Stichting, die zich ook bezig houdt met Havo/VWO onderwijs, heeft in middels ook contact met bestuur en directie van het R.K. Eemlandcollege te Amersfoort. In de nieuwjaarstoespraken van zowel de voorzitter van het bestuur, mr. dr. A. J. M. Weebers, als van de rector van het Eemlandcollege, drs. A. P. M. de Bie, wordt gesproken over een on derzoek dat gaande is naar de moge lijkheid tot oprichting van een viertal onderbouw-eenheden. omvattend het onderwijs in de eerste tot en met de derde klassen VWO, HAVO en 4 Mavo, verdeeld over Soest, Amersfoort-Noord, Leusden of Amersfoort-Oost en de hui dige lokatie van het Eemlandcollege. De contacten van de Stichting met het Eemlandcollege zijn positief, in dien zin dat het in de lijn der verwachtin gen zou kunnen liggen dat het Eem landcollege hier in Soest en dependan ce zou kunnen beginnen in nauwe sa menwerking met de Soester Stichting. De juiste organisatievorm levert enige problemen op, maar het is niet on denkbeeldig dat op hetzelfde terrein, dat dan wel een hectare groter zal moeten worden, ook een HAVO/VWO school gebouwd wordt. De Stichting zou dan in samenwerking met het Eemlandcollege als eerste het HAVO/ VWO onderwijs in Soest kruinen ver wezenlijken. Dat de bouw gelijktijdig zou kunnen starten is niet waarschijnlijk, maar dan zou wel "elders in Soest tijdelijk een onderdak voor de dependance van het Eemlandcollege gevonden kunnen worden. L&J In navolging van Amerika wordt de interesse voor automobielen met automa tische versnellingsbakken in de Euromarkt steeds groter en geven de Europese automobielconstructeurs miljoenen aan researchkosten uit om in de midden klasse wagens een automatische bak te construeren, die met zo min mogelijk verlies aan motorvermogen zo zuinig mogelijk in onderhoud en verbruikskosten is en een optimum aan bedrijfszekerheid biedt. Heeft de Renault in de R 15 - 16 en 17 uitvoeringen bewezen over een hy permoderne en bedrijfszekere automa tische versnellingsbak te beschikken, met de introduktie van de automati sche versnelling voor de R 12, geba seerd op hetzelfde principe als de R 15 - 16 en 17 serie, wordt de pene tratiemogelijkheid in de middenklas- semarkt aanzienlijk vergroot. De 15 TX is een logische ontwikkeling vanuit het vertrouwde en veilige 16- concept. Het is een auto, bijzonder ge schikt om gedurende lange tijd ach tereen met een hoge snelheid op auto snelwegen te rijden. Motor, trasmissie en reminstallatie zijn speciaal aange past aan de verhoogde prestatie, ter wijl bovendien enkele belangrijke extra's deze wagen onder alle weers omstandigheden tot een zeer veiligt, komfortabele en snelle reiswagen be stempelen. Vijf versnellingen De vijfde versnelling in de 16 TX is niet zomaar een sportief grapje, het is ie voortzetting van een traditie. De vijfde versnelling is een zuinigheids- versnelling. Zuinigheid is iri verband met de De Renault 16 XT 16 TX een naradox, want het is een zuiniee auto waarop in geen enkel op zicht bezuinigd is. De TX is niet een auto die voorrijdt, maar voorglijdt. Met voorwielaandrijving, ruimte en komfort. De vijfde versnelling maakt hem ge ruislozer en bovendien spaart u ben zine. Voor alle technische verfijning, de carrosserie, het veersysteem, de stuurinrichting, de banden, het remsy- steem. electrische uitrusting, tankin- houd (50 liter), het benzineverbruik 1 op 12.5). de accessoires enz-, krijgt u bij Renault-dealer Stam aan het Nieuwerhoekplein alle inlichtingen. Nog even dit: de 12 TR kost 11.900 gulden, de 16 TX 14.700 gulden incl. BTW. Het interieur van de R 12 TR

Soester Courant | 1974 | | pagina 5