Gemeenteraadsvergadering in verkiezingssfeer 1 stunt lokte vele anderen uit 77 Bouwvallige koestal werd historisch monument I Soeéter Courant van donderdag 28 maart 1974 Het is niet goed denkbaar dat er binnen afzienbare tijd nogeens een gemeen teraadsvergadering in Soesterberg gehouden zal worden. Daarvoor /.ouden heel wat redenen aan te voeren zijn, maar de voornaamste is wel dat er geen goede zaal beschikbaar is De opkomst van het publiek was geweldig; of zij nu een abonnement op deze gebeurtenis willen nemen, is hoogst twijfelachtig. Daarvoor werd er te weinig kort, zakelük en duidelijk gediscussieerd en deze langdradigheid maakte het verblijf in de slecht geventileerde zaal van het Dorpshuis niet tot een genoe gen. Wel begon de vergadering met groot vuurwerk zoals het zelden wordt ver toond in de raadsvergaderingen. Aanleiding was een brief van de PSP-vertcgenwoordigcr, die schriftelijke vragen stelde over goedkope woningbouw, maar daarbij de inzet van b. en w. met betrekking tot deze materie in twijfel trok. Met grote eensgezindheid werd hjj door de gezamenlijke fracfes figuurlijk de zaal uitgewerkt. Opvallend was daarbij de haast uniforme bezwaren die de CDA-lcden en de VVD-ers naar voren brachten, een eensgezindheid die zich ook verder op de avond duidelijk manifesteerde en wat belooft voor de toekomst. te zijn met de wijze waarop de heer Levinga zijn vragen gesteld had. Hij had geen hekel aan rooie rakkers, maar vond wel dat men zich diende te houden aan zindelijk denken. Ook Joosten vraeg de heer Levinga te zeg gen waarop de vragen gebaseerd wa ren. Van b. en w. wilde hij weten of er ook sprake was van een minder heidsstandpunt binnen het college. Ook de heer M. de Groot (BR) vond het jammer dat de heer Levinga het college van plichtverzuim betichtte, hoewel hij hem het volle recht toezeg de verontrust te zijn over de ontwik keling in de woningbouw. Bezwaar had de heer De Groot ook tegen de hate lijke bewoordingen waarmee de heer Levinga aangevallen was. Hij ver trouwde erop dat Levinga, indien hij zijn wantrouwen niet kon bewijzen, dat ruiterlijk zou toegeven. Slechts weinig agendapunten werden er door gehamerd; dat gebeurde pas na elf uur, toen de heren Van Ee (VVD) en Oldcnboom (CDA) te kennen gaven dat het wel genoeg was ge weest, Liefst negen punten werden toen in een paar minuten weggewerkt. Daar voor had men drie en een half uur zitten praten over de eerste achttien voorstellen. s? V. van Vloten (PAK) na gesprek, omgeturnd Een merkwaardige zaak was voorts de om-turning van de heer Van Vloten (PAK) ten aanzien van de aankoop van stretchers voor een kleuterschool. Hjj maakte tijdens de voorbehandeling in dc commissie bezwaar tegen deze aanschaf en wel om zo'n duidelijke reden (kleuters slapen niet meer 's middags) dat liefst elf raadsleden er en net zo over gingen denken. Er werd over het voorstel mondeling gestemd en er bleken toch 13 voorstanders, waaronder de heer Van Vloten, vóór de aanschaf van de stretchers. Verder werd besloten dat de rond vraag in de vergaderingen van de on derwijscommissie openbaar mag zijn. Dat was een overwinning van de com missieleden; slechts de vier wethouders waren tegen. Ook de Wijkraad kwam ter sprake. Dat in verband met de ijsbaankwestie en de oversteekplaats aan de rijksweg in de buurt van het sportveldencom plex aan dc Sterrenbergweg. De ad viezen van de wijkraad werden ver schillend beoordeeld, maar hier mani festeerde zich een waarderende opstel ling van VVD en CDA. Alles bij elkaar werd er vier uur ver gaderd. Niet alle Soesterbergers hiel den het tot het bittere eind vol; om half twaalf was er nog maar een hand je vol op dc tribune aanwezig. Afkeuring Na goedkeuring van de notulen van de raadsvergadering van 21 februari j.1. werden twee ingekomen stukken behandeld: Brief d.d. 31 januari 1974 van de heer mr. K. R. Beks. advocaat en pro cureur, wonende te Hilversum, waarin deze namens zijn cliënte, de Bouw- en Exploitatiemaatschappij G. Westland B.V. te Huizen: aanbiedt het bestemmingsplan Egg hermonde I te realiseren; in verband met het gestelde sub a geen uilvoering te geven aan het be sluit van uw raad de daarvoor beno digde gronden te onteigenen, met voor stel adressant te berichten, dat onder de huidige omstandigheden de eigen domsverwerving door de gemeente van de in het onteigeningsplan begrepen gronden van overwegend belang moet worden geacht. Dit impliceert dat de ingestelde ont eigeningsprocedure zal worden voort gezet en de in de brief gedane sugges ties van de hand zijn gewezen. Conform besloten, b. Brief d.d. 28 februari 1974 van de Brief d.d. 28 februari 1974 van de gen over de huurprijzen van de zgn Bredero-woningen, die in Overhees worden gebouwd, met voorstel deze vragen tijdens de raadsvergadering te behandelen. Dc vragen waren ingediend dooi* dc heer li. Levinga. j hadden betrek king op goedkoper houwen van wonin gen waarbij gesteld werd dal „wjj (PAK-fractic) dc indruk hebben dat niet alle leden van het college (B. en W.) het uitsterste doen om tot de bouw van woningen met een zo laag moge lijke huur te komen". Deze veronderstelling was er dc oor zaak van dat alle fracties alle registers opentrokken om zich te distanciëren van in hun ogen afkeuringswaardig standpunt. De burgemeester beantwoordde in eer ste instantie de zes vragen. Op mees ten was het antwoord „nee"; geen rno- |rty|kheden om minder huur te gaan lètalen. niet op de langeduur. wel als men vandaag op één dag woningen zou kunnen neerzetten, maar dan nog maar op het genoemde bedrag van 229 gul den. 5,75 minder. Er moest nu een maal rekening gehouden worden, vol gens de burgemeester, met een bouw kostenstijging van 1 '°'o per maand. Een vergelijking met Baarn maken ging niet op; de grondkosten in Soest waren hoger. Erfpacht van de bouwgrond was niet interessant voor de huurders, wel voor kopers. De Stichting Sa menwerkende Woningbouwcorpora ties ging de woningen in ieder geval niet exploiteren, mogelijk wel onder houden. De exploitatie zou in handen komen van de gemeente, danwel in die van de woningbouwverenigingen. De heer Levinga werd verder uitge nodigd toelichting te geven op de door hem genoemde huurprijzen van 347 en 478 gulden per maand. De gemeen te had deze prijzen niet. althans niet officieel genoemd. De burgemeester merkte wel op dat zij vreesde dat men in Nederland in derdaad naar huren flink boven de 300 julden zou toegaan. Bouwen onder de 200 gulden was niet meer mogelijk, tenzij het rijk eentra subsidies ging verstrekken. In Soesterberg zelf bleek er overigens meer behoefte te bestaan aan duurdere woningen, waardoor ook de doorstroming op gang zou kunnen komen. De heer Levinga noemde daarop een prijs van 329 gulden, een prijs die ge noemd zoU zijn aan de dames van het VAC, het vrouwen adviescollege en hij noemde die prijs geen sociale wo ningbouw meer. De burgemeester vond het niet elegant dat deze aan het VAC genoemde prijs in het openbaar kwam, dat bemoeilijk te het werk om achter de schermen zaken te doen. Bovendien waren er peildata bij zulke prijzen in het geding en dat mocht niet over het hoofd ge zien worden. Stortvloed Een stortvloed van afkeuringen barstte daarna los. De heer M. van Ee (VVD) complimenteerde de burgemeester met het gegeven antwoord, maar stelde daarna de vraag op de hele PAK— fractie achter de brief stond. Dat bleek niet het geval te zijn; frac tie-voorzitter P. Grift verklaarde wel in de fractie over de materie gespro ken te hebben, maar niet de inhoud van de brief te kennen. De heer A. van Vloten echter gaf te kennen wel achter de inhoud te staan. In het daarop volgende debat mengde hij zich echter in het geheel niet. De heer M. van Ee concudeerde dat de heer Levinga met het stellen van ae vragen op de propagandistische toer was met het oog op de a.s. verkiezin gen. Hij betreurde dat en vond het van de heer Levinga onbegrijpelijk. Men had in de afgelopen jaren loch als raad eendrachtig samengewerkt, ook inzake de woningbouw. Verder was hij blij dat de PAK-fractie niet eenstemmig was. P. Storimans (CDA) schande De heer P. Storimans (CDA) noemde het „een streek die in onze gemeente niet thuis hoorde" en hij vond het een schande. Vier jaar lang had men mengewerkt en in die samenwerking was er geen sprake van „rooie rak kers" en „vieze roomse" geweest. Waarom nu dit? De heer G. Oldenboom (CDA) merkte op geen behoefte te hebben in te gaan op brieven die op denkfouten berusten. Hij vond het een onwaardige bedoe ning en daagde de heren Levinga en Van Vloten uit man en paard te noe men. De hee* J. van Poppelen (CDA) zei ge durende de vele jaren dat hij raadslid was, zoiets nog nooit meegemaakt te hebben. Hem was nu wel duidelijk waarom de PvdA-ledenvergadering zich van Levinga gedistancieerd had. Verder had hij in regiovergaderingen ervaren, dat partijgenoten van de heer Levinge (lid van de PSP) eenzelfde soort vraag hadden gesteld; „wartaal hadden gesproken", zei de heer Van Poppelen. Hij had enige waardering voor de vragen van Levinga kunnen opbrengen, als die met alternatieven was komen aandragen. De heer Joosten (D'66) deed een po ging het debat op de woningen teru; te brengen, maar zei ook niet gelukkig K. Levinga (PAK) niet bedoeld De heer Levinga constateerde dat in dien hy op de verkiezingstoer was, er meer dat nu deden. Hij had zich overi gens nooit zo revolutionair gedragen en bedoelde dat zeker ook nu niet. Hij beschouwde echter de afgelopen zit tingsperiode van de raad voor hemzelf als verloren, indien men er niet in ge slaagd zou zijn goedkoper te bouwen. Hjj betwijfelde of mevrouw Walter, de wethouder zich wel voldoende voor dc oplossing van het probleem het inge zet, en merkte verder op dat college noch raadsleden enig benul hadden hoe het met de sallariëring in Nederland gesteld was. Van de burgemeester kreeg de heer Levinga daarna het verzoek toch voor al te bewijzen dat de wethouder ge faald had, maar de heer Levinga kwam daarbij niet verder dan de conclussie; „uit het feit dat goedkope woningen niet gebouw zijn, mag ik de indruk hebben dat het college zich niet in spant". Op de vraag aan te geven hoe er ge bouwd moest worden voor huren van 200 gulden per maand, noemde de heer Levinga een plan dat bij de gemeente lag voor 257 gulden per maand, met een peildatum van 1 augustus a.s. Der gelijke plannen kon hij binnen drie maanden meer leveren. Aan intrekken van zijn insinuatie dacht hij niet en dat gaf de heer Storimans nog eens de gelegenheid te zeggen dat hij het allemaal een verkiezingsstuntje vond. Met grote instemming werd daarna het voorstel van de heer Van Ee aange nomen, „de brief met grote afkeuring terzijde te leggen". 3. Voorstel tot het instellen van een vaste commissie van advies en bijstand voor het beheer van de gemeentelijke bossen en de daarmede verband hou dende recreatieve voorzieningen. In de boscommissie werden benoemd de heren Detmar, De Groot, Hoekstra, Levinga en Van Logtenstein. Er werd uitvoerig gesproken over vergaderen in openbaarheid en het benoemen in de commissie van deskundigen, waarbij o.m. leden van de natuurwacht ge noemd werden. Geen van beide voor stellen haalde het; de commissie komt 17 april bijeen en zal zich er dan mee bezighouden. 4. Voorstel tot het aanhouden van de beslissing op het beroepschrift van de heer J. Peters tegen weigering van een gevraagde bouwvergunning. Conform besloten. 5. Voorstel tot wijziging van de Be zoldigingsverordening 1971 en invoering van een regeling inzake minimum jeugdloon. Conform besloten. 6. Voorstel tot het benoemen van le den in de commissie van advies als bedoeld in artikel 8 van de Woonruim- tewet 1947. Conform besloten. Benoemd werden de dames H. M. Meurer-Van Eijk en S. M. Polet-Mus- ler en de heren J. C. Brouwer, H. M. v. d. Rotte, G, Stam en J. v. d. Arend. Op de vraag of er nog wel eens een woning gevorderd werd, antwoordde wethouder De Haan dat de frequentie van de vergaderingen van deze com missie bijzonder klein geweest was. De commissie moest achter de hand gehouden worden „want het laat zich aanzien dat hij binnenkort "nodig zou kunnen zijn". 7. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe doorstromingsverordening. Conform besloten. Vragen werden gesteld doop de heer G. Oldenboom (CDA). Joosten (D' 66) en Van Ee (VVD) over de kwestie of ook Amersfoort een zelfde standpunt innam als Soest nu ging doen (de rege ling is geldig voor doorstroming binnen de gehele regeling); wat het effect zou zijn en wat het effect van de regeling tot nu toe geweest was. Wethouder De Haan had de indruk dat Amersfoort geheel in was waarbij hij opmerkte dat het ook moeilijk was van Amersfoort, Soest „binnen" te komen. Van de doorstromingsregeling werd overigens veel gebruik gemaakt; we kelijks kwamen er aanvragen binnen. 8. Voorstel tot het verlenen van een ontheffing ingevolge artikel l van de Zone verordening Hinderwet ten be hoeve van de uitbreiding van een ma chinale houtbewerkingsinrichting met twee ondergrondse opslagtanks voor asolie (dieselolie) voor verwarming en brandstof bouwmachines op het perceel sectie D, nummer 2324, gelegen nabij de Schoutenkampweg. Conform besloten. De heer B. Joosten (D '66) stelde voor de aanvrager te bewegen over te stap pen op het gebruik van gas, dat aan zienlijk minder vervuilend was. Dat had geen zin omdat de dieselolie voor namelijk nodig is voor de bouwmachi nes. Openbaar 9. Voorstel tot vaststelling van regels als bedoeld in de verordening van de onderwijscommissie. Conform besloten, met dien verstande dat de rondvraag in de onderwijscom missie openbaar zal zijn. Daar ging een langdurig debat aan vooraf, waarin ook betrokken werd het voorstel van de heer A. van Vloten (PAK) schoolbe sturen een permanente uitnodiging voor het bijwonen van de vergaderingen van de commissie te sturen. Dat lukte niet omdat het merendeel van de raadsleden van oordeel was. dat daar door de commissie uitgebreid zou wor den. De heer Van Vloten slaagde er niet in zijn collega's te overtuigen dat het slechts de bedoeling was zich enigszins te verzekeren van hun „des kundige" aanwezigheid, opdat zij des- vraagd informatie konden geven. De openbaarheid haalde het met grote meerderheid. Slechts de wethouders waren tégen. Het voorstemmen hield duidelijk verband met de unanieme mening van de leden van dc onder wijscommissie. De heer P. Storimans (CDA) vond dat men consequent dien de te zijn om aan een openbare verga dering óók een openbare rondvraag te verbinden. Wel was men het er over eens dat de commissieleden met enige kiesheid en grote discipline hun vragen gen moesten stellen. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van voorzieningen aan de overweg nabij het gemeentehuis. Conform besloten. 11. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het bouwrijkma- ken van een gedeelte van het bestem mingsplan „Steenberghe I". Conform besloten. Mevrouw G. Alting-Ambrosius (VVD) vroeg wanneer met de bouw van de 39 Woningen begonnen zou worden; de heer| Verheus (CDA) wilde weten of er ook nog percelen beschikbaar zouden ko men voor particuliere bouw. De heer Levinga informeerde wie er ging bouwen en wat de prijzen wer den en de heer J. van Poppelen (CDA) wilde wel bevestigd zien dat de huizen alleen bestemd waren voor Soester bergers. Er bleek een klein addertje onder het gras te zitten in de vorm van de zgn. „kostenlijn", de geluidshinder van de vliegbasis. Daar hing de begin van de bouw mee samen. Met gebruikmakin; van artikel 19 zou er mogelijk snel mee begonnen kunnen worden. Voor parti culiere bouw was het perceel niet ge schikt, aldus wethouder Walter, die verder meedeelde dat er eengezinswo ningen in de verkoopsector (premie sfeer) gebouwd zullen worden. Parkeren 12. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanleggen van parkeergelegenheid voor het parkeren met vrachtwagens. Conform besloten. De heren Oldenboom en Stam wezen de wethouder op de problemen die er gaan ontstaan aan de Parallelweg; voor de bedrijven die er gevestigd zijn en voor de bezoekers aan het gebouw Mid- dehvijk. Mevrouw Alting (VVD) meen de dat de parkeergelegenheid aan de Batenburgerweg voor de Soesterber gers te ver zou zijn en de heer Van Vloten (PAK) voelde iets voor het hef fen van een parkeervergoeding. De heer J. van Poppelen was blij. Hij vond het een pracht voor stel", maar vestigde de aandacht op de wielerwedstrijden die op het in dustrieterrein gehouden worden en die nu last zouden ondervinden van de daar geparkeerde vrachtwagens. De heer B. Joosten (D '66) wees op het parkeren van vrachtwagens met ge vaarlijke ladingen en hij stelde voor althans enige voorzorgmaatregelen te nemen. Wethouder Walter schoof vrij lucht hartig de bezwaren aan de kant, ook toen de heer Stam stelde dat de par keerplaats minimaal 2,50 meter breed diende te zijn in verband juist met de breedte van de vrachtwagens. Er was echter niet meer dan twee meter be schikbaar. Bezwaren voor uitritten van bedrijven e.d. zag zij niet direct, 't Moest maar eens geprobeerd wor den; het was maar een proef. „Beta len" betekende haarsinziens ook „be veiligen Op verzoek van de heer M.'de Groot (BR) krijgt de ambtelijke verkeerscom- missie alsnog de mogelijkheid haar ad vies kenbaar te maken. Riolering 13. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het opstellen van een plan betreffende de meest verkies lijke wijze van vervoer van rioolwater, afkomstig uit Soesterberg, alsmede het ten behoeve van dit vervoer eventueel aanpassen van de hierbij betrokken rioleringsstelsels. Conform besloten. Met voldoening werd geconstateerd dat de een halfjaar geleden ingediende mo ties, alsnog enige vrucht afwierpen. De milieubelasting eii de specifieke problemen voor Soesterberg (niet aan- gèsloten op een riool die op open wa ter loost) werden uiteraard aangesne den. Ook de aanmaningen die met de regelmaat van de klok verschijnen. De kwestie Soesterberg bleek in be handeling b(j de „Commissie Koot", die moet uitmaken of de bestaande riole ring van Soesterberg, die uitmondt op een vloeiveld. ook als riolering in de zin der verordening moet worden be schouwd. Het juridische advies was, bezwaar blijven maken tegen de aanslag, maar wel de verplichting de termijnen te betalen. Verder werd gewezen op de terreuracties van „weiger-roepen", die in Utrecht hadden plaatsgevonden en waarbij kaartenbakken omgekeerd wa ren in het water, ook gevolgen hadden voor protesten tégen de aanslagen. Ook de bezwaarschriften-administratie lag door elkaar. Wethouder Ebbers stelde voor alsnog van b. en w. uit een rappél te sturen naar de provincie en te wijzen op de sitiatie Soesterberg. Sportvelden 14. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een sportveldencomplex aan de Kerk- laan. Conform besloten. 15. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een sportveldeneomplex aan de Ster renbergweg. Conform besloten. Het krediet (750.000 gulden) voor de aanleg van de sportvelden aan de Kerklaan werd met 30.000 gulden ver hoogd voor de aanleg van een lichtin stallatie. Men vertrouwde erop dat voorstellen voor de aanleg van een ijsbaan zo snel mogelijk in behandeling genomen zou den worden. De heer W. Blaauw (WD) informeerde of de Wijkraad ook inge schakeld zou worden voor een advies omtrent de aanleg van de skibaan; de heer Verheus (CDA) vestigde de aan dacht op de grootte van het parkeer terrein. De Wijkraad, eenmaal genoemd, stelde de heer Hoekstra (CDA) in de gelegen heid te informeren naar de nieuwe wijkraadsvergadering. Die kwam er aan en zal de raad de volgende ver gadering bereiken. De heer M. de Groot (BR) betreurde het dat het advies van de Wijkraad met betrekking tot de sportvelden aan de Sterrenbergweg en de oversteek plaats met betrekking tot de sportvel den aan de Sterrenbergweg en de oversteekplaats voor bezoekers aan het complex in de rijksweg, blijk gaf van niet terzake kundig zijn. Hij had zich ter plaatse georiënteerd en ook geïn formeerd en was tot de conclusie ge komen dat de wijkraad door haar ad vies „nog meer aan geloofwaardigheid had ingeboet". Hij bedoelde deze kri tiek opbouwend en zei „het is een vriend, die mijn mijn feilen toont". Zo althans moesten de wijkraadleden, compleet op de tribune aanwezig, het zien. De heer W. Blaauw (VVD) en ook de heer Van Poppelen (CDA) namen de Wijkraad min of meer in bescherming. De situatie aan de rijksweg was uiter mate gevaarlijk; de tijd om over te steken bij de stoplichten was te gering. Dat zou overigens met een wat rui mere programmering verbeterd kunnen worden. nodig", is het gedragspatroon van Soesterbergse kinderen anders dan van kinderen elders. En bovendien had ook de inspectrice zo haar twijfels. De heer Verheus wees op de mogelijke prece denten. Zei de heer Detmar het een utopie te vinden kleuters van 4 en 5 jaar „plat te krijgen, misschien willen de leidsters plat", de heer Verheus „zag het niet zitten dat de kleuters gingen liggen". •Sr** J. Detmar (VVD) platliggen De leden van de onderwijscommissie waren vóór; de heer Van Vloten na een bezoek aan de school en een ge sprek met de kleuterleidster. Gewezen werd nog op de vrijwilligheid van het toezicht en dat men geen be zwaar kon maken als de leidsters dat niet meer wilden doen. Ook dat was voor de voorstemmers geen bezwaar net zo min als het bedrag dat er mee gemoeid was (600 gulden) voor de te genstemmers het struikelblok was. De heer D. Hoekstra (CDA) vond boven dien overblijven op scholen uit den boze en stemde alleen daarom tegen. Afwerken Toen was het alles bij elkaar al ver over elf uur; de heren M. van Ee (WD) en G. Oldenboom (CDA) stelden voor er maar mee te stoppen, maar de burgemeester dacht dat het nu zo ge beurd was. En met een sneltreinvaart werden de laatste negen voorstellen „genomen". Zo snel dat bijna niemand nog iets durfde te vragen. 19. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een extra krediet voor de aanschaf yan meubilair en het treffen van voor zieningen in de openbare lagere school te Soesterberg. Conform besloten. 20. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van 27. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot pachtbeëindiging met de heer A. G. van 't Klooster ter zake van een perceel grond, gelegen aan de Kolonieweg. Conform besloten. Schaapskool Extra aandacht werd daarna nog ge vraagd voor een ingekomen bezwaar schrift van de heer G. Pothoven tegen de voorgenomen albraak van een bouwvallige schaapskooi. Deze stal be vindt zich tussen de woningen Ferd. Huycklaan 3 en 5. In zgn bezwaar schrift zegt de heer Pothoven: „Deze schaapskooi is een monument voor Soest en namens vele anderen protes teer ik heftig tegen de onderhandse gang van zaken in Soest. Ik ben ge negen om met steun van mijn buurtge. noten de schuur in zün oude staal te brengen. Tevens verzoek ik u te on derzoeken hoe een dergelijke order van anibtenaarswege zo maar afgege ven kan worden". Wethouder Walter lichtte dat toe; het ging om een koehok, toonbeeld van bouwvalligheid; mooi van model en vorm en geen gewoon ordinair ding. Om de bouwvalligheid en om niet on denkbeeldig gevaar wilde de gemeente slopen en had daar een bedrag van 1000 gulden voor over. Toen er een sloper opdook die het om-niet wilde doen. maar dan de afkomende mate rialen. waaronder een eikenbalk ter waarde van 1000 gulden, wilde behou den, werd hem de sloop gegund. „Maar plotseling worden nu enige mensen helemaal lyrisch", aldus de wethouder, die herstel niet zag zitten en opbouw op duizenden guldens schat te. „Te gek om over te praten" vond zij en zij stelde voor om de toezegging te handhaven. Dat ging niet door. De heer M. de Groot (BR) was het vierkant oneens met mevrouw Walter. Hij had de kwestie ook in de commissie ruimte lijke ordening aan de orde gesteld wil len zien. Het bouwsel was naar zijn mening wel te redden; er zaten prima materialen in, waar hoge prijzen voor betaald werden. De heer De Groot meende dat men zuinig moest zijn op dergelijke monumentjes en dat men meer waardering moest hebben voor particulier initiatief. Hij betreurde het negatieve standpunt van de wehouder. Zo dacht ook de heer B. Joosten (D '66) er over. De kooi was niet ver gelegen van het beschermd dorpsgezicht, dat best wat verder door getrokken mocht worden. De heer M. van Ee (VVD) deelde de gevoelens van de heer De Groot en stelde voor de zaak nu niet er „door te jagen". De kooi stond er al vele tientallen jaren en hij verzocht een be hoorlijk rapport over de staat (van bouwvalligheid) op te stellen. Schaapskooi De heer P. Grift (PAK) wees op de bezwaren die bestonden bij trainers te gen de halfverharde trainingsvelden. Wethouder De Haan meende dat „we naar de bliksem dreigen te gaan met ons perfectionisme. Oók de trainers". Die moesten zijnsinziens rekening houden met de situaties die zij aan troffen. In de sportstichting was de zaak voldoende uitgediept om de aan leg van de halfverharde velden te rechtvaardigen. „Nu kan er practisch altijd geoefend worden; zónder deze velden heel vaak niet", aldus de wet houder. De heer De Haan adviseerde de wijkraad ook „deskundigen in te schakelen". Egghermonde 16. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het bouwrijp- maken van gronden, gelegen in het be stemmingsplan Egghermonde I. Conform besloten. Er zullen waarschijnlijk eengezinswo ningen gebouwd worden, zowel goed kopere als wat duurdere huurwonin gen, goedkopere koopwoningen en een klein aantal huizen in de vrije sector. 17. Voorstel tot het machtigen van het college van burgemeester en wethou ders inzake het indienen van aanvra gen voor plaatsing van een open.bare school voor havo/vwo op het plan van scholen. Conform besloten, met aandrang van CDA en VVD om alles in het werk te stellen dat de school er komt. Stretchers 18. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van stretchers en serviesgoed ten behoeve van de openbare kleuterschool Kleu terwereld te Soesterberg. Na een hoofdelijke stemming, met 13 tegen 11, conform besloten. De heer A. van Vloten (PAK) stemde vóór, alhoe wel hij het juist was. die aanvankelijk bezwaren had. Die bezwaren werden nu verwoord door de heer J. Detmar (VVD) en de heer C. Verheus (CDA). De heer Detniar ging op de Barend Servet-toer „Waar heb dat nou voor de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de vereniging De School met den Bijbel te Soest, voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de Groen van Prinstererschool. Conform besloten. 21. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 en ar tikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het bestuur van de Stichting „Van der Huchtscholen" te Soest voor het opstellen van van een reconstructieplan voor de omgeving van de Van der Huchtscholen. Conform besloten. De heer G. Oldenboom (CDA) wees in dit verband op de bijzonder slechte huisvesting van de Da Costaschool en stelde voor de school tijdelijk onder te brengen t.z.t. in de Van der Hucht- school. Dan kon de oude school wor den afgebroken ondertussen en nieuw gebouwd. De verhuizing zou naar het inzicht van wethouder Dijkstra niet nodig zijn, omdat de Da Costaschool niet meer op dezelfde plaats op gebouwd zou kunnen worden omdat het terrein niet groot genoeg was, om te voldoen aan de huidige eisen. 22. Voorstel tot het geven van een naam aan de openbare school voor middelbaar algemeen voortgezet on derwijs aan de Varenstraat 85, alhier Conform besloten. 23. Voorstel tot aankoop van het per ceel Kampweg 98. Soesterberg, van de heer H. Vlasblom. Conform besloten. 24. Voorstel tot verkoop van enige per ceeltjes grond in het plan Overhees (le fase) aan de N.V. P.U.E.M. voor de bouw van transformatorstations. Conform besloten. 25. Voorstel tot het verkopen van een perceel grond aan de Ossendamweg aan de Stichting Lichamelijke Opvoe ding en Sport Soest. Conform besloten. 26. Voorstel tot het verpachten voor het jaar 1974 van enige percelen grond, gelegen op de Soestereng. Conform besloten. Daar sloot de heer J. van Poppelen (CDA) zich bij aan, zij het dat hij het eens was met de wethouder. Er waren in de loop der jaren veel meer boer derijen e.d. verbouwd waar veel meer hout aan zat en ook veel mooiere za ken verdwenen, dan deze bouwval. Hij waarschuwde er ook voor dat men geen situaties moest creëren zoals bij de Kinderboerderij en dat men ten koste van veel geld later bestemmings plannen moest gaan aanpassen aan zo'n hok. Er stonden trouwens mooie schaapskooien genoeg in Soest en er was geen reden om nu plotseling voor deze kooi lyrisch te worden. C. Verheus (CDA) ik zie het niet meer zitter dat ze gaan liggen Nadat mevrouw Walter gezegd had dat over sloop van oude troep nooit over leg gepleegd werd met een commissie, werd accoord gegaan met „aanhouden". Met de aansporing van de burgemees ter allemaal maar eens aan de Ferd. Huycklaan te gaan kijken, werd de vergadering twintig voor twaalf ge sloten.

Soester Courant | 1974 | | pagina 5