Zuster Westra oudste inwoonster van Soest G.P.V. „kaVe v. d. Breemer's Slijterijen M. de Groot lijsttrekker Doe Het Zelf Markt ƒ360,-. Voor al uw vakantiereizen REISBUREAU GERTH taveerne „<zL)'oucle -Qncjke' 100-jarige in Groot Engendaal Bij de 100ste verjaardag van Mej. R, Westra Oud Verloskundige van Soest P.S.P. achter weigering milieu-belasting WHISKY WHISKY LANOWIJN 7,95 ROSÉ D'ANJOU 10,- BOURGOGNE AMSTEL 9,95 PvdA-bestuur achter raadsfractie SEC-kantine wordt uitgebreid LEDER IS DE GROTE MODE G.P.V.-kandidaten voor gemeenteraad Kettingbotsing LT.S.-leraar Jan Visser lijsttrekker „Progressief Soest" K.V.P. Statenleden stellen vragen over milieubelasting Johannespassion in Oude Kerk Veldweg 4 - Soest Tel. 02155-14878 grandioze aanbiedingen TEGELS, gekleurd ƒ15,— per m2 Bromfietsers aangereden Inwoonster van Soest opent nieuwe keuzemogelijkheid voor mode minnende dames Melise Christine Couture Exclusieve modellen en stoffen in alie prijsklassen. Kalfsoester met roomsaus en zeven soorten paddestoelen met daarbij een glas heer lijke droge witte Bourgogneƒ15,— Socafer Courant van donderdag 28 maart 1874 A.s. zaterdag viert mej. R. Westra haar 100ste verjaardag. Zij is inwoonster van het bejaardencentrum Groot Engendaal aan de Dalweg, en deze gebeurte nis zal daar ongetwijfeld niet ongemerkt voorbijgaan. Juffrouw Westra is geen onbekende in Soest, in tegendeel, zij is hier over bekend als Zuster Westra, de verloskundige. 1 augustus a.s. is het 52 jaar geleden dat zij zich In Soest vestigde; 25 jaar geleden stopte zij met haar werk in Soest, na in totaal in haar werkzame leven, zo'n 5000 baby's ter wereld geholpen te hebben. Verbazingwekkend is het met haar te praten. Zelden zal men een zo hoog bejaarde aantreffen, die nog zo volledig meeleeft met alles in de wereld om haar heen, maar óók ver daarbuiten. In haar boekenkast prijken de jongst verschellen boeken, die zy allemaal gelezen heeft. De krant wordt dagelijks bijgehouden. „Trouw" is haar favoriete blad, waarvan zij begint met de kop pen te lezen en dan naar aanleiding daarvan de zaken die haar interesseren. En dat is heel wat en daar valt óók de politiek onder. Als je dat allemaal van tevoren weet, dan verbaast het je niet dat het ver tellen van haar levensloop haar geen enkele moeite kost. Maar als je dat niet weet, dan sta je wel even te kij ken. Friezin 30 maart 1874 werd mejuffrouw Westra geboren in het Friese Tzummarum. „U zult wel niet weten waar het ligt", zegt ze ons; „dat is ten noorden van de spoorlijn Leeuwarden-Harlingen, uitstappen in Franeker en dan vijf kwartier lopen". 7 kilometer is het op de kaart. Op 21-jarige leeftijd vertrok zij naar Ermelo om er verpleegster te worden in de inrichting Veldwijk, een psy chiatrisch ziekenhuis, dat nu nog be staat, Vandaar naar Amsterdam, ook in de ziekenverpleging en toen wegens ziekte voor enige tijd terug naar Tzummarum. Dennenoord bij dokter Schuurman Stikhoven was haar volgende stand plaats en toen weer wegens ziekte, haar gezondheid was wat zwak, twee jaar naar huis. Omdat het verpleeg ster zijn haar toch te zwaar viel. be sloot juffrouw Westra een opleiding te volgen voor verloskundige. Daarvoor moest zij naar Groningen, waar zij drie jaar op kamers woonde. De eerste standplaas als verloskundi ge was Nieuw Vennep. Haar moeder ging met haar mee, maar toen die niet aan de Haarlemmermeerpolder kon wennen, werd de terugreis naar Fries land aanvaard. In de tijd dat zuster Westra in Nieuw i Vennep was, waren er nog geen fiet sen. Die begonnen toen pas in de mode te komen, maar een dokter, die zij in verband met een longaandoening in I Leiden bezocht, wist haar wel te ver tellen, dat als rij zou gaan fietsen, het i spoedig met haar gedaan zou zijn. Dat zou haar dood betekenen. En dan te bedenken dat zij later op een andere standplaats als eerste vrouw in Ne derland een zware Engelse motor, een Humber, zou gaan besturen Van de fiets is ze dan ook niet afgebleven. Van Nieuw Vennep vertrokkeh moe der en dochter naar het Friese Kou- dum aan het Heegermeer. Daar ver bleef zij jaren. Uniek is haar verhaal over „de man die haar thuisbracht" Dat was eens, maar nooit meer. Altijd ging zij alleen op pad, maar op ver zoek van haar moeder zou ze zich dan thuis laten brengen, na een moeder geholpen te hebben in Hindeloopen. Dat was van Oud op Nieuw en de va der vierde niet alleen de geboorte van zijn kind maar ook de jaarwisseling. Niet geheel nuchter stapte de man op zijn fiets om haar naar Koudum te brengen. Hoe de fietstocht over de bochtige dijk verliep is niet moeilijk te raden. De man lag meer onder aan de dijk dan er boven op en zuster Westra had veel met hem te stellen Na uren sjorren en fietsen kwam zij om drie uur 's morgens vroeg thuis en toen haar moeder vroef of ze zich naar huis had laten brengen, was haar antwoord: „Ja, en hoe Van Koudum uit werd gesolliciteerd naar Mijdrecht-Wilnis. Dat was in de jaren dat er sprake was van pen sioenen voor degenen die in overheids dienst waren. Zuster Westra werkte altijd in gemeentedienst, maar met de pensionering liep het niet altijd even vlot. In Mijdrecht kreeg zij een grati ficatie van 100 gulden per jaar, maar die kan niet omgezet worden in loon, omdat er dan pensioenaanspraken ge maakt zouden kunnen worden. De motor Vanuit Mijdrecht werd weer een nieu we standplaats aanvaard en wel in De Wjjk, zeven kilometer van Meppel- De afstanden naar haar „klanten" wa ren daar zó groot, dat er een motor aangeschaft werd. Een rijbewijs was niet nodig en na een kwartiertje uit leg werd het apparaat beklommen en verder altijd zonder ongelukken be reden. De motor ging mee toen zij in 1922 naar Soest kwam, hoewel die in Soest geen dienst meer heeft gedaan. Hier waren alle adressen wel met de fiets bereikbaar. De gemeente Soest bood haar een wo ning aan, die stond op de hoek van de Engweg en de Molenstraat, maar daar trok zij niet in. Zij kocht het huis Julianalaan 53 van waaruit zij Soest „bereisde". Want ook hier had zij klanten tot in Soesterberg. In Soest waren toen drie doktoren: Rupert. Donker en De Vos en de wijk zusters zuster Truus en zuster Henny. Het Groene Kruis was hier nog niet en daar gaf zij'de eerste aanzet voor. Zo hield zij ook als eerste een zuige lingenbureau in Nieuw-Mariënburg. Voor de gezinshulp kreeg zij assisten tie van twee meisjes. Bijzonder is zij in de begintijd opge komen voor de ongehuwde moeders en dan speciaal voor de ouders van die meisjes, die het erg naar vonden in die tijd, dat de naam van moeder en kind, uiteraard zonder ver melding van de naam van de vader, in de krant kwamen onder de rubriek Er is in ons Groot Engendaal Een dame 100 jaar. Ze was als vroedvrouw zeer gezien En men waardeerde haar. Haar werkkring was haar levenskeuze Zij wilde wat voor baby's zijn, Soms bracht zij z'in de couveuze, Omdat het was zo teer en klem. Maar meestal legde ze 'n nieuw klantje In 'n warm en snoezig ledikantje, Gewrocht door moeders trouwe zorgen. En daar lag 'n schatje wel geborgen. Zo heeft ze vele, vele jaren, Verzorgd de kleine Soestenaren. Nu zijn die baby's grote mensen Met hun problemen doel of wensen. Ik wou ze laten defileren En juffrouw Westra eens gaan eren-, Maar deze vrouw heeft heel haal leven Aan God alleen de eer gegeven. Mej. R. Westra, zaterdag 100 jaar. Burgerlijke Stand. Als verloskundige deed zij de geboorteaangifte en als zo danig wist zij de ambtenaar te bewer gen die namen niet naar de krant door te geven. Verzet In de oorlog was zij nog volop in touw. Spertijden deerden haar niet. „Ik ben nooit bang geweest van die moffen en had ook nooit last van ze, toen ze eenmaal wisten wie ik was en wat ik deed". In verband daarmee kreeg zij een taak in het verzet,alhoewel ze dat zelf niet zo groots noemt. Omdat zus ter Westra altijd op straat kon, werd zij op eigen verzoek „en daar was nog aandrang voor nodig ook, want die verzetsmensen wilden mij er niet aan wagen", ingeschakeld om te gaan waarschuwen bij razzia's en dergelijke zaken. Dat liep voortreffelijk dankzij een speciaal waarschuwingssysteem met de politie. Veel heeft ze in al die jaren mee gemaakt; zelf zegt ze daarvan: „Ik ben een echte zwerfster geweest". Haar gezondheid Is uitstekend, haar belangstelling voor het gebeuren over. al is opmerkelijk. ,,'t Is een grote zege", zegt ze, „dat myn verstand nog zo goed is. Alleen de benen willen niet meer zo; de kracht is er een beetje uit". In Groot Engendaal zelf komt ze niet meer in de gemeenschapszaal beneden en dat met een bijzondere verklaring: „Och. ze praten daar allemaal 'over het huis en dat weet ik allemaal wel". Zo'n standpunt mag je wel innemen als je honderd bent geworden, dat zal niemand haar kwalijk nemen. Tot besluit prijst zij, na een uur praten waarin ze voortdurend aan het woord geweest is, het personeel van Groot Engendaal voor de hulp: „Er is overal natuurlijk wel eens wat, maar ik ben zelf ook niet volmaakt". Van de zijde van de PSP verzoekt men ons opname van het navolgende: Op woensdagavond 20 maart hield de PSP een openbare vergadering in de openbare leeszaal aan de Albert Cuyp- laan. Op deze goedbezochte vergade ring werd voornamelijk gesproken over de z.gn. „milieubelasting". Het Tweede Kamerlid Bram van der Lek stelde dat de verontreiniging van het oppervlaktewater niet in de eerste plaats wordt veroorzaakt door de bevolking. De bevolking is in de laatste 25 jaar met nog geen 25 pro cent toegenomen. In die tijd zijn er verschillende zuiveringsinstallaties ge bouwd „De kwaliteit van het water", zo zei Van der Lek. ..zou dus ongeveer hetzelfde moeten zijn gebleven". De werkelijke oorzaak van de vervuiling noemde hij het verspillende kapitalis tische systeem, dat om de winst en niet naar de behoefte produceert. „Als we de vervuiling willen terugdringen, moeten we dat productiesysteem be strijden. De milieubelasting is een on rechtvaardige belasting, omdat hij voor iedereen, arm of rijk, hetzelfde is, en een foute belasting, omdat hij de oor zaak van de vervuiling niet aanpakt", aldus de spreker. „Daarom moet de uitvoering van de wet veranderd wor den. Het is goed dat de bevolking daarvoor strijdt". Na Van der Lek sprak Rob Stein- buoh, de lijsttrekker van de PSP voor de Statenverkiezingen. Hij wees er op, dat er in de Provinciale Staten vele belangrijke zaken beslist worden die de bevolking direkt raken. De PSP wil in de Staten de woordvoerder zijn van de aktiegroepen en de bevolking. „Er moet meer openbaarheid komen. Alleen op die manier krijgen wij allen werkelijke zeggenschap over wat er in onze maatschappij gebeurt. De anti kapitalistische strijd moet ook in de Staten gevoerd worden". Er werd uitvoerig gediscussieerd over de oorzaken van de aantasting van het milieu, over-de weigeringsaktie en tal van andere onderwerpen.. De aanwe zigen waren van mening dat de poli tieke partijen veel te weinig rekening hielden met wat er onder de mensen leeft. Zij vroegen Steinbuch wat hij daaraan dacht te doen. Men vond dat politici veel meer in de directe actie onder de bevolking moesten komen. De woordvoerders van de PSP waren het daarmee eens. KORTE MELMWEG 15 SMITSHOF BLACK AND WHITE 14 AC per fles nu lAjWl SCOT ROYAL 10,95 3 liter GRAND ORDINAIRE 4,65 Krat pijpjes Naar aanleiding van de door de fractie gestelde vragen in de gemeenteraads vergadering betreffende de woningbouw in Soest en de algemene kritiek uit de fracties tegen de wijze van vraagstelling en de inhoud van een enkele vraag, heeft het afdelingsbestuur van de PvdA dinsdag j.L vergaderd en de onder- volgende verklaring uitgegeven: „Het bestuur van de PvdA Soest, bij een op dinsdag 26 maart, verklaart ge heel achter de door enkele leden van de PAK-fraktie gestelde vragen van 28-2 j.1. te staan, betreffende de wo ningbouw Soest Kunnen in deze brief geen onwaardige aantijgingen of niet terzake doende vragen ontdekken. Zijn verontrust over de ontwikkeling van de volkswoningbouw in Soest Zullen zeer binnenkort met goedkopere bouwplannen komen. Spreken hun grote afkeuring uit over de minderwaardige en beledigende aanvallen op de PAK-fraktie". Nog vóór het nieuwe seizoen begint hoopt het bestuur van de voetbalvereni ging SEC en meer speciaal de bouwcommissie, de uitbreiding van de kantine by de velden aan de Bosstraat, verwezenlijkt te hebben. De plannen verkeren thans in een beslissend stadium. Naar venvacht wordt het definitieve voorstel voor de uitbreiding volgende maand in de raad ge bracht. Enkele gegevens over de geplande uit breiding: De openhoeken tussen de kleedkamers en de kantine, aan weers zijde, zullen bij het complex worden getrokken. Er komt een nieuwe keu ken, gelijkvloers met de kantine, ter wijl links van de bar een grote verga derkamer zal worden gebouwd. Onder de nieuw te bouwen ruimtes komen kelders voor opslag, aan de ene kant voor de kantine en aan de andere kant voor de sport. De nieuwe kelders zul len in verbinding staan met de huidige kelder onder de bar. Dan zal er in het gehele complex cen trale verwarming worden aangelegd. De kantine zelf wordt ongeveer de helft groter; de uitbreiding beslaat het gehele terras tol aan de opgang. Als alles volgens plan verloopt zal be gin juni gestart kunnen worden met de verbouwing, met de opzet dat op 10 augustus, bij de aanvang van de tour- nooien alles gerealiseerd is. Hoe de bouw zal gaan plaatsvinden, via een aannemer of mei eigen krach ten is nog niet bekend. Hierover vindt nog intern beraad plaats. Echt iets voor Pasen Leuke gezellige LANGE en KORTE MANTELS in soepele kwaliteiten MOUWLOZE VESTJES en OVERGOOIERS, speciaal ook voor de combinatiemod e. De grote keuze in onze gezellige afdelingen maken u het kopen gemakkelijk, Uw modehuis -MjciUcu, &lJ3 oumjUuaJ* Nachtegaalstraat 16-18 Utrecht De kandidatenlijst van het Gerefor meerd Politiek Verbond, waarmee deel genomen wordt aan de a.s. gemeente raadsverkiezingen (woensdag 29 mei) ziet er alsvolgt uit: 1. M. de Groot; 2. A. J. ten Caat; 3. Ing. G. H. Braakman; 4. P. C. Bos; 5. A. Mul (Soesterberg); 6. Mej. H. J. Zwarts; 7. C. Petersen; 8. A. van de Berg; 9. J. Mooibroek; 10. S. Duyst; 11. E. van der Baan. Op de Burg Grothestraat botsten drie auto's op elkaar. In de laatste wagen |-zaten mej. E. B. (29) uit Eemnes en haar vriendin mej. H. E. (24) eveneens uit Eemnes. Mej. E. liep een lichte her senschudding op en werd na behande ling door dokter Rupert naar haar wo ning gebracht. De drie auto's schoven op elkaar en werden beschadigd. De heer M. de Groot, lid van de gemeenteraad voor Binding Rechts, zal bjj de komende gemeenteraadsverkiezingen lijsttrekker worden van het Gerefor meerd Politiek Verbond, het G.P.V. Tijdens de vorige week te Soesterberg gehouden raadsvergadering legde hij een verklaring af, waarin hij medede ling deed van zijn partijverandering en M. de Groot van Binding Rechts naar G.P.V.) waarbij hij zijn wens kenbaar maakte nog tot het eind van de zittingsperiode van deze raad zitting te blijven nemen onder de naam „Binding Rechts". Zijn verklaring was alsvolgt: „In tegenstelling tot mijn aanvankelijk voornemen geen nieuwe kandidatuur te aanvaarden voor de a.s. raadsverkie zingen, heb ik, op dringend verzoek van zeer velèn, een eerst plaats op de kandidatenlijst van het Gereformeerd Politiek Verband voor de raadsverkie zingen aanvaard. Mijn principieel uitgangspunt, waarop mijn politiek bezigzijn is gebaseerd, stemt vrijwel geheel overeen met de pricipieelpolitieke doelstellingen van het G.P.V. In tegenstelling tot Binding Rechts is het G.P.V. een weliswaar nog kleine, maar goed georganiseerde par tij, welke aan de vertegenwoordigers in openbare lichamen de zo dringend noodzakelijke informatie en voorlich ting op voortreffelijke wijze weet te verstrekken. Een en ander zal mijn werk in de gemeenteraad zeker ten komen. Het is evenwel mijn uitdrukkelijke wens nog tot het eind van de zittings periode van deze raad zitting te blij ven nemen onder de naam Binding Rechts". By de a.s. gemeenteraadsverkiezingen zal Jan Visser, leraar aan de Scholen gemeenschap „Eemland" en bestuurslid van de Kunstenaarsvereniging Arti- shock, lijsttrekker zijn van „Progressief Soest"; de naam waaronder de poli tieke partyen P.P.R. en D'66 samen de verkiezing ingaan. Een en ander werd zaterdagmiddag medegedeeld tijdens het politiek-café Proest-special", dat in Restaurant „De Kleine Witte" gehouden werd en waar overigens nauwelijks belangstelling voor bestond. Raadslid Ben- Joosten van de fractie D'66 behandelde in vogelvlucht het mini-programma. waarna tijdelijk voorziter Hein Eshuis van de PPR de kandidatenlijst bekend maakte. De kandidaten stelden zich voor; dat waren: 1. Jan Visser (PPR); 2. mevr. Jenny Allard-Knol (D'66); 3. Klaas van der Schoot (PPR); 4. Henk Gerth (D' 5 mevr. Leidje Tomassen-Hols- heimer (PPR); 6. Rob Zwagerman (D'66); 7. Marius Aben (PPR); 8. Henk Bosma (D'66); 9. Hein Eshuis (PPR); 10. mevr. Nel Noorlander-Koster. De zittende raadsleden van D'66, de heren H. Jonker en B. Joosten, stelden zich niet herkiesbaar. De heer H. Gerth, die gedurende deze zittingspe riode van de raad nog de heer Joosten opvolgt vertrekt naar Doodewaard) neemt op de gecombineerde lijst de vierde plaats in. De PPR is op dit moment niet in de raad vertegenwoordigt; zij werkte sa men met PvdA en PSP in ftet PAK. maar daaruit trok zij zich vorig jaar zomer terug. Door deze partnerruil hoopt men nu drie raadszetels te be halen. u sJ De leden van Provinciale Staten voor de K.V.P., mevrouw E. L. M. Uyterwaal- Cox en Ir. G. C. van Wijnbergen hebben aan het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht een drietal vragen gesteld met betrekking tot de milieu heffing. Deze heffing wordt opgelegd via een adressen-bestand, dat niet aangeeft, wie er wél en wie niet heffingsplichtig tig zijn. Degenen, die menen niet voor heffing in aanmerking te komen, kun nen dit kenbaar maken door middel van een bezwaarschrift. De beide Statenleden vragen nu: 1. Is het juist, dat degenen die een bezwaarschrift indien(d)en nog steeds aanmaningen tot betaling krijgen? 2. Indien bovenstaande vraag beves tigd wordt beantwoord, zou Uw Colle ge dan bereid zijn in overweging te nemen om hen, die een bezwaarschrift indien(d)en, bericht van ontvangst te zenden en hen geen aanmaningen meer te doen toekomen in afwachting van de behandeling van het betreffende bezwaarschrift? CajCxaAv^L *o (/o\. oüQa. 3. Zou Uw College willen overwegen op korte termijn via de pers aan de bevolking van onze provincie kenbaar te maken hoe en wanneer G.S. denken de bezwaarschriften te behandelen en in deze publicatie de bezwaarschrift indienende burgers tevens mede te de len, dat zij, nu de afhandeling van de bezwaarschriften zo lang duurt, in af wachting daarvan geen betaling behoe ven te doen? Zaterdag 30 maart zal in de Oude Kerk te Soest de Johannespassion van Heinrich Schütz worden uitgevoerd door het Ned. Herv. kerkkoor, o.l.v. cantor-organist Jan Jansen. De evangelistenpartij wordt' gezongen door Pier Veldman en de Christus partij door Peter Kooy. Voorts zal Jan Jansen clavecimbelwerken spelen van G. Frescobaldi en J. P. Swee- linck. Het concert begint om kwart over acht en de toegang bedraagt ƒ4,-. Zondag 31 - maart zal het Ned. Herv kerkkoor in de avonddienst in de Oude Kerk de Johannespassion van L. Lechner zingen. Deze dienst begint om 7 uur. Grote advertenties hebben wij echt niet meer nodig, die kosten alleen maar geld, maar wy willen toch wel even aan de weg timmeren met enkele Onze omzet in keukens groeit nog steeds, zowel blokkeuken als in de aanbouw. Nu de lage prijzen Blok 170 lengte met blad IN ONZE VOORDEELBOETIEK Afm. 10 x 20 cm. Breng eens een bezoek aan onze KEUKEN SHOWROOM Op de Dalweg werd de 63-jarige schilder H. K. aangereden door de automobilist W. K. (80). De schilder werd voor onderzoek naar het zieken huis Zonnegloren gebracht. Het onge luk gebeurde bij de Parallelweg, waar de automobilist de bromfietsende K. geen voorrang verleende. Een soortgelijk ongeluk gebeurde ook op de Nieuweweg waar de 54- jarige autobestuurder P. van B., toen hij het erf van zijn woning op wilde rijden, geen vrije doorgang verleende aan de bromfietser Ben K. (18), K. werd geschept en tegen het wegdek gesmakt. Hij werd per ambulance naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht, maar kon vandaar naar zijn ouderlijke woning terugkeren. Bromfiets en per sonenauto werden beschadigd. LAANSTRAAT 66 - SOEST TELEFOON 02155 - 12683 Vijf jaar geleden vestigde Mélise van der Ven uit Soest zich in een ruim 200 jaar oud boerderijtje midden in het bos van Lage Vuursche. tegen de Hilversumse golfclub gelegen. Zij maakte daar maatkleding voor dames, die de weg naar de romantisch gelegen boutique hadden gevonden. Nu zij haar hoofdatelier in Hilversum heeft, kan zij eigenlijk meer mensen een genoegen doen met haar eigen reeds gewaardeerde onderwerpen. Uit een collectie aanwezige basismodellen kunt u nu zelf een combinatie kiezen Bijvoorbeeld een rok van het ene model en een jasje van een ander model. Verder kan men zelf invloed hebben op de prijs door uit een uit gebreide collectie diè stof te laten be stellen waarin men de zelfgekozen combinatie- xiitgevoerd wil hebben U bepaald zelf dus het model, de stof en de prijs, wat zeer attractief voor veel dames blijkt te zijn. Mocht u niet slagen, dan kunt u heerlijk in de bos sen wandelen- ZWARTEWEG 1 LAGE VUURSCHE Telefoon 02150 - 59366 Geopend van 9 tot 15 30 uur, zaterdag alleen na afspraak. Tevens Koffiehuis De Kleine Witte hoek Molenstraat-Middelwijkstraat - Telefoon 02155-13331 Als kennismaking met ons nieuwe, sfeervolle restaurant, de gehele week Tevens grote keus uit onze vele specialiteiten, waarvan wij ook verschillende aan tafel bereiden. TOT ZIENS IN D'OUDE ENGHE".

Soester Courant | 1974 | | pagina 7