C. Rijkaart B.V, te Asperen een groeiend bedrijf V e Sterren voorspellen w 149 109 TOT UUJ DIEUST Vraagtekens voor een Frankrijk na Pompidou \Sckoemaker - antenneteckniek BLOEMKOOL 1CQ 2 KROPPEN SLA+- A a 1 KOMKOMMER IRQ ACHTERHAM 119 VLEES KROKETTEH COMBO KOFFIE KRUISWOORDPUZZEL Voorheen Soester Industrie Soest - Telefoon 12792 Soesterberg - Telefoon 03463-1587 Amnesty International organiseert voettocht door Amersfoort Natuurwandeling Uitvoering balletvereniging Kom naar het Dolfinarium Harderwijk (show DOLFINARIUfTl deze week paasvoordeel rood, wit of rosé VINET 3 liter flessen de fantastische keuken SHOWROOM: Torenstraat 45 (Hoofdstraat) - Soest Telefoon 02155-18009 Soester Courant van donderdag: 11 april 1974 Op zaterdag 13 april a.s., organiseren de samenwerkende werkgroepen en adoptiegroépen uit de regio Amersfoort een voettocht door Amersfoort ten gunste van de politieke gevangenen in Brazilië. Dit naar aanleiding van verschillende festiviteiten die deze maand in Brazilië worden gevierd, te weten: de installatie van de nieuwe presi dent. de tiende verjaardag van de mili taire staatsgreep. Deze staatsgreep had tot gevolg, dat de vrijheid van meningsuiting werd be knot en er een strenge censuur kwam. Hieruit vloeide voort, dat een groot aantal politiek anderdenkenden zonder vorm van proces werd en wordt ge vangen genomen en gemarteld. Bovendien verdwijnen er dagelijks on bekende en bekende personen in Bra zilië, vaak zonder dat dit bij anderen bekend wordt. Deze praktijken worden door het re giem steeds meer gezien als een po litiek dwangmiddel. Dit alles is in strijd met de Universele Verklaring Woensdag, 27 maart j.1., werd door onze plaatsgenoot, technisch direkteur de heer M. A. Rademaker, de eerste paal gelsagen voor de uitbreiding van de machinefabriek C. Rijkaart B.V. De voortdurende groei van dit bedrijf, dat voor Soest nogsteeds een vertrouw de naam heeft, manifesteert zich nu ook in de uitbreiding van de gebou wen. 3 jaar geleden werd de produk- tieafdeling uitgebreid met 840 m2 en op 1 mei 1973 is het nieuwe kantoorge bouw in gebruik genomen. Thans is men begonnen aan de bouw van een montagehal met een lengte van 70 me ter, een breedte van 23 meter en een hoogte van 8 meter. In deze hal zullen 2 kraanbanen worden gemonteerd om de montage nog efficiënter te laten plaatsvinden. Door de steeds toenemende export van machines, zoals chocoladeglaceermachi- nes, deeguitwalsmachines, universele deegverwerkingslijnen, mergpijpjesin- stallaties en de nieuw ontwikkelde korstdeeglaminator, is de produktie de Onder goedkeurend oog van de heer W. Clement, chef tekenkamer en de heer A. P. Schalk, export medewerker, slaat technisch direkteur de heer M. A. Rademaker de eerste paal in de grond. laatste 3 jaar bijna verdubbeld, waar door deze uitbreiding noodzakelijk is geworden. Er wordt naar gestreefd deze hal om streeks septembebr 1974; in bedrijf te nemen. VOOR DE WEEK VAN 11 TOT EN MET 18 APRIL 1974 RAM 21 maart-20 april Beetje sjouwerige week. U heeft van alles te doen, en dat speelt zich dan hier, dan daar af! Gelukkig kunt u de dingen goed aan. Omdat een bepaalde kwestie nu een goede wending heeft genomen, heeft u plezier in uw werk. Toch moet u niet meer aanhalen dan nodig is en niets met grote haast doen. Dat is absoluut niet nodig, en u weet: als u zich teveel haast raakt u over stuur. STIER 21 april-20 mei Er zit een reisje in, deze week. Ook is er kans op vrij veel vergaderingen, of andere bijeenkomsten. Daarbij is uw advies nodig en u doet er goed aan, bijtijds te spreken. Niet achteraf mop peren, maar meteen uw mening uiten. U bezit daartoe de nodige tact, maar een zekere bescheidenheid wil u wei eens afremmen. Kalmaan met de dui ten! U hoeft niet iedereen vrij te hou den! TWEELINGEN 21 mei-20 juni Kalme week. waarin u eindelijk tot een besluit komt in verband met een hangende kwestie. Soms heeft u totaal geen zin in doorhakken, maar het lukt u warempel, in deze periode! In uw omgeving bevindt zich iemand, die veel waarde aan uw woorden hecht. Geef dus alleen raad, wanneer u zelf goed weet, waarom het gaat. Oppassen voor kou en tocht. KREEFT 21 juni-20 juli Deze week vliegen de ideeën u aan. Eigenlijk zou u niets liever doen, dan alles maar meteen uit te werken. No teer meteen dat, waaraan u niet da delijk kunt beginnen. Oppassen voor een kibbelarijtje met een overgevoelige figuur, die alles momenteel in een scheef perspectief ziet Blijf bij even tuele onderhandelingen wel met beide benen op de grond! LEEUW 21 juli-20 augustus Zowel letterlijk als figuurlijk heeft u in deze periode een soort schoonmaak woede. Maak er echter een prettige week van en haal niet teveel overhoop. U kunt makkelijk met uw eigen werk klaarkomen, als u op tijd de bijkom stige dingen weet af te stoten. Ergens vindt u het wel leuk, om regelend op te treden, maar het kost u teveel ener gie. Laat anderen hun eigen boontjes maar doppen. MAAGD 21 augustus-20 september Deze week heeft u er de vaart in! Het moet nu maar allemaal gebeuren en de mensen om u heen moeten ook maar eens opschieten. U weet zelf, waar dat op uitdraait: verlies van goed humeur bij allemaal. Houd het fijn, en breng een beetje regelmaat in al uw plannen. Werk het eerste af, wat van het mees te belang is en verlies u niet in detail kwesties. Het komt allemaal echt wel voor elkaar! WEEGSCHAAL 21 sept.-20 oktober Deze week rommelt het nog wat bij u na. U weet, dat u zelf voor de nodige deining heeft gezorgd en nu moet u vooral uw gevoel voor humor inscha kelen en de zaak weer klaren. U on dervindt heus de nodige medewerking hierbij, want men mag u graag. Bo vendien heeft u altijd veel voor an deren over en dus kunt u wel een potje breken, van tijd tot tijd. SCHORPIOEN 21 okt.-20 november Zo nu en dan bekruipt u een gevoel van verveling, deze week. U kent dat wel: u krijgt de indruk, dat u teveel in het gareel moet lopen. Ondanks het feit, dat uw werk u best bevalt. Maar nu nogeens wat; de Sterren vinden dat u zelf wel wat teveel op u neemt. En zo ontstaat dat gareel. Geef uzelf eens een snipperdag en laat de boel de boel. Dan krijgt alles weer glans! van de Rechten van de Mens, wélke mede door Brazilië is ondertekend. Amnesty International wil ter gele genheid van de ophanden zijnde ge beurtenissen amnestie verkrijgen voor alle politieke gevangenen in dit land. Om dit verzoek kracht bij te zetten, zijn er in internationaal verband ak- ties georganiseerd. De samenwerkende aktiegroepen hou den daarom met uw steun deze voet tocht om zodoende gezamenlijk onze aandacht te richten op de toestand in Brazilië. Om 10.30 uur zal er een in leiding gehouden worden in de Johan- neskerk (Westsingel 30) waarna de volgende route zal worden gelopen: Johanneskerk, Breestraat, Nieuweweg, Havik, Appelmarkt, Kerkstraat, Muur huizen, Langestraat, Utrechtsestraat, Stadsring, Arnhemsestraat. De tocht eindigt op de Varkensmarkt waar de gehele dag een stand zal zijn opge steld waarin dokumentatiemateriaal aanwezig zal zijn en waar belangstel lenden inlichtingen kunnen inwinnen. Nadere informaties worden verstrekt door het secretariaat, Wiardi Beek manstraat 320, Soest, tel. 17001. O Voor de maandelijkse wandeling van de Natuurbeschermingswacht „Eem- land" heeft men ditmaal het landgoed „De Paltz" en de omgeving van het Soester Hoogt uitgekozen. Gestart wordt, voor een lVa uur du rende wandeling, op zondag 14 april (le Paasdag), om 14 uur, vanaf de ingang Soester Natuurbad, Soestdui- nen. De deelname is gratis. Op 26 april 1974 vindt in het Baarnse Lyceum de jubileumuitvoering plaats van de Balletvereniging „Soest". Uitgevoerd wordt kindersprookje „De Draak en de Chinese prinses" geschre ven door Johan Fabricius. De choreo grafie van dit sprookje is van me vrouw Irine Destrie-Hoeck, een der le raressen van de vereniging. De uitvoering begint om 20.00 uur en de kaarten kunt U o.a. bij de VW verkrijgen. De vorige uitvoering werd door onge veer 500 belangstellenden bijgewoond en ook deze avond wordt weer een zeer grote opkomst verwacht. li aoiTijne In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.Ó0 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. «SS BOOGSCHUTTER 21 nov.-20 december Een hoop Schutters konden deze week weieens in de roos schieten! Hun kan sen op allerlei terrein zijn vast niet gering en wie zijn open openhoudt kan er een goede week van maken. Een be paalde kwestie kan nu ook tot een op lossing komen en een buitenkansje is niet buitengesloten. Wees tactvol ten opzichte van iemand, die momenteel een harde dobber heeft en deel geen vlotte raad uit, maar help met uw hart. STEENBOK 21 december-20 januari U heeft de afgelopen maanden in alle stilte een goed plan bedacht, dat in deze periode tot verwezenlijking kan komen. Laat u niet ondersteboven pra ten door een betweter, maar zet uw ideeën duidelijk uiteen en blijf voet bij stuk houden. U ontvangt een brief, die u veel genoegen doet en een be paald bezoek geeft u een andere kijk op enkele voorvallen. WATERMAN 21 januari-20 februari Deze week kunt u zonder het te willen in een conflict-situatie geraken. Blijf daar dan vooral kalm onder, en laat uw gevoel voor rechtvaardigheid niet met u op de loop gaan! Beter kunt u kalm luisteren en dan rustig uw ideeën uiteenzetten. Met rustig uitleggen be reikt u veel meer, dan met scherpe geestigheden. Zoveel hoofden, zoveel zinnen. Maar dat houdt niet in, dat we niet al pratend bij elkaar kunnen komen VISSEN 21 februari-20 maart Ook deze week schiet u weer beter op! U overziet steeds meer en daardoor werdt u gemakkelijker. Nieuwe rela ties kunt u het beste met een tikje behoedzaamheid benaderen. Zolang u niet weet, wie u voorheeft, is een ze kere reserve niet zo kwaad. U behaalt een succesje en wint daarmee onver wacht aan populariteit. LITERBEKER J5ST vanille of aardbeien L grote samen 100 gram vacuum snelfilter pak 250 gram milmë (Ook op «aterdag geopend). Bij de dood van president Pompidou worden vooral zijn kwaliteiten gepre zen. Of de historie die. lof echter zal onderschijven is voora'üsnog de vraag. De grote taak van Pompidou was te zorgen voor kontinuiterit in de Franse republiek, de vijfde Waarvan hij de tweede en De Gaulle >de eerste presi dent was. OngetwijfeMl leverde Pom pidou een grootse prestatie toen hij de vijfde republiek wist te kontinueren, hoewel hij niet kon hopen ook maar iets van het geweldige gezag uit te stralen dat de basis was van het re gime-De Gaulle. Hefc systeem bleef maar kreeg een aneïtere inhoud. De Gaulle ontwierp het staatssysteem met hemzelf als spil waaorom alles draaide en waarin de presidentiële macht alles overstraalde, zeker «jlie van het par lement dat de president naar believen kon passeren door volksstemmingen, kon negeren of naar huis sturen. Zijn kundige redevoeringen, indringend door het staatsapparaat van de tv, konden dan zorgen dat het, volk waartoe hij 'zich rechtstreeks richtte hem zijn zin gaf. Een methode die werkte tot de Fransen één keer geen ja stemden in voldoende groot aan tal en de generaal boos van het toneel verdween. Dat was kort nadat oproer /onder studenten en werknemers zijn k<ibinet verbluft had den - op premier Pompidou na, die dan ook prompt v*?rd weggewerkt. Nooit zal duidelijk worden of dit De Gaulles manier vaas om hem de beste gelegenheid te geven hem op te volgen of dat er inderdaad ruzie was tussen de volkomen ongelijksoortige mannen. In ieder geval vl'as de reputatie van Pompidou gemaald en hij bevestigde die door alom te spreken en te ver schijnen - hij wferd de logische keus toen de generaal,)mokkend verdween. Hoezeer Pompidtöiu ook volhield dat hij het gaullisme - »wat dit dan ook precies meer was dan wat de generaal op het ogenblik nuttig ;achtte - in stand hield veranderde veel! Was bij De Gaulle de mystiek van hel grote Frankrijk altijd een voornaam tount - Pompidou was een zakelijke eai nuchtere vakbestuur der die in we; ten nog autoritairder op trad dan zijn rvoorganger: weinig ge beurde buiten, hem om, terwijl De Gaulle veel aan. zijn vertrouwden over liet en zichzelj: wierp op zijn stok paardjes buit tin landse politiek en mi litaire sterkte. Geen minister1 van Pompidou dorst op eigen gelegenhéiid zelfs maar half-be- langrijke zaken af te doen buiten de president omL En Pompidou was de man van het super-ambtenarenformaat die dit aankon. En die vooral in de beginjaren besefte dat de sociale en ekonomische verbetering van de Franse leefomstandigheden niet langer ver waarloosd loonden worden zoals De Gaulle deed. omdat deze hem niet erg interesseerden. Voortaan geen opzwe pende verklaringen meer, maar rustige zakelijke beslissingen uit het Elysee. Waarmee hij eigenlijk De Gaulles sys teem nog meer uitbuitte dan zijn grote voorganger. Met een ijzeren discipline. En met menige methode die demokra- tisch niet al te hoogstaand kan wor den genoemd. Afluistermethoden en tegen het dikta- toriale aan ander gebruik van het po- litie-apparaat waren onmisbaar. En aan schandalen heeft het dan ook niet ontbroken, zodat zelfs weieens een mi nister niet langer te handhaven bleek, zoals onlangs Marcellin. Niet dat hij dan verdween - hij kreeg een andere post. Onder Pompidou werd het gaul- lisch systeem stevig omgevormd tot een soliede regeer-apparaat. Voor het overige koerste Pompidou op De Gaul les kompas: onafhankelijke opstelling jegens Amerika, proberen de hegemo nie in Europa te krijgen, wereldpoli tiek spelen. Of dit nu veel sukses heeft gehad valt te betwijfelen. Parijs heeft het een en ander geremd en vrienden verloren, maar in het positieve zijn de resultaten niet groots geweest. Maar de vraag nu is of het bouwsel van de vijfde repu bliek zoals het door Pompidou is op getrokken op door De Gaulle gelegde fundamenten, in stand blijft. Dat hangt van de opvolgers af: mannen als Cha- ban-Delmas of zelfs Giscard d'Estaing zijn adminstrateurs van formaat, eer zuchtig zijn ze zeker ook, maar kunnen ze inderdaad zoals Pompidou voortdu rend alle draden in handen houden en waar nodig trekken om alles vlot te laten lopen? Het is geen geringe op-: gave. En zijn deze heren in staat om althans een werkbaar gaullistisch over wicht in het parlement te houden? Het parlement is niet zo belangrijk, maar het is nog altijd niet helemaal een te verwaarlozen klub. En moeten de gaullisten tegen hun zin eens echf een koalitie gaan vormen. En moeten de gaullisten tegen hun zin nog eens echt een koalitie gaan vormen, is dan een dergelijke autokratisch bewind nog mogelijk? Het zijn vragen die al op doemen wanneer men aanneemt dat de Fransen een gaullist kiezen. Maar als ze Mitterand kiezen, de man van het linkse front van socialisten en kom- munisten, zijn de vragen nog nijpender. Juist van het autokratische systeem dat was bedoeld tegen het „rode ge vaar" - de geliefde gaullistische ver kiezingsboeman die overigens aan ge loofwaardigheid steeds meer is gaan inboeten bij de meeste Fransen - kan het volksfront weer het best gebruik maken om zich moeilijk meer te laten aflossen. Vermoedelijk met dit in ge dachten heeft Pompidou nog gepro beerd de ambtstermijn van de absoluut heersende president wat in te korten van zeven naar vijf jaar, maar hij heeft er de tijd niet meer voor gehad. HORIZONTAAL: 1. soor|t knikker; 7. edelsteen: 13. insect; 14. de<?l v. e. visfuik; 15. Europeaan; 16. jom.gensnaam; 17. eerste persoon (afk.); ,18. gemeenschappelijk bouwland; 19. sniavel; 20. jongensnaam: 22. se conden 24. verlangen; 26. weerklank; 29. vefrlamde 31. bevestigingsmiddel; 33. uitbouw; 35. niet raak; 36. kern- spreiak; 37. zangnoot; 38. rekenkundige opgajge; 40. oude vochtmaat; 41. '•water in Friesland; 42. spel met ballen; 43. selenium (afk.); 45. heerijijk; 46. deel v. h. hoofd; 48. vreeriide munt (afk.); 50. anti; 52. om roep^ jreniging; 54. bijzonder begaafd persoon; 56. insecteneter; 57. familielid; 59. metaal; 60. zangvogeltje; 61. sprook jesfiguur; 63. dienstterm op telegram; 65. familielid; 66. voor (Lat.); 67. anno Chrislti (afk.); 68. bar; 70. persbureau; 72. schrijfgerei; 73. verheugd; 74. ver keersplein; 75. boom. VERTICAAL: 1. deel v. e. plant; 2. bovenste deel; 3. plaats der oudheid; 4. kleurnuance; 5. deel v. h. been; 6. godsdienst (afk.); 7. zangnoot; 8. rode kleurstof; 9. god heid: 10. reeds; 11. mal; 12. verschrik kelijk moe; 21. ieder; 23. jong dier; 24. Duitse kuurplaats; 25. deel der wet (afk.); 27. soort papagaai; 28. snijwerk- tuig; 30. duizend miljoen; 31. drinkge rei; 32. godin; 34. edelsteen; 36. betrek kelijk goed; 39. laag; 40. woonschip; 43. stellage; 44. Europese Ec. Gemeen schap (afk.); 45. hevig; 47. troefkaart; 48. rivier (Spaans); 49. geneesmiddel; 51. lopend touwwerk; 52. broeiplaats; 53. uitroep; 55. gevangenis; 57. tegen stander; 58. vlaskam; 60. tweetal; 62. meisjesnaam; 64. voor; 67. op de wijze van; 69. gouden tientje (afk.); 71. per expresse (afk.); 72. muziekterm (afk.); 73. uitroep. OPLOSSING ELDERS IN DIT BLAD.

Soester Courant | 1974 | | pagina 7