of in Protest of geen protest Van Meckelenburghlaan in wording Nieuwe straatnamen bouwterrein Lazarusberg DE COMMISSIE 9 Lijsten Gem eenteraadsverkiezingen Uitgave: Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 Donderdag 18 april 1974 52e jaargang no. 34 Voldoening maar ook bezwaren Nieuwe kleuterschool aan de Molenstraat Bosbrand bij Pluismeer Openbare rayonvergadering C.N.V. Loos alarm Snelheidscontrole OP WEG NAAR HET IDEAAL 25 april jaarvergadering vereniging „De Soester Gemeenschap" 't Kunstwerk had veel kritiek gekregen, ze waren er bijna allemaal tegen. Een zei, langs z'n neus weg: „Hij lacht zich straks rot", en zo dreven ze met de schepping de spot. „De sokkel is kunstig", zei iemand, heel raak, en 't bleef nu maar doorgaan met 't jolig vermaak. ,,'t Zijn twee stukken rotzooi, geplakt aan elkaar. als Grote Verbinding. wel treffend, maar waar". Het ging zo maar door met d'hilariteit, elk lid der commissie had 'n grapje gezeid. ,,'k Zie liever een boom bij de bibliotheek", zei iemand, die 't beeld als een stom ding bekeek. Ook gaf er een lid de volgende sneer: „Het Vierkante Vrouwtje", zei deze meneer. Toen werd er besloten tot d'aankoop, wel zot na alle geschimpscheut en 't lachen je rot. Met zes duizend gulden ging ieder akkoord. Het ding, straks dan staat 't er, en 't pretje duurt voort. Dinsdag j.I. heeft de officiële kandidaatstelling plaatsgevonden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Voor negen lijsten zijn namen van kandi daten ingediend. Aan de verkiezingen nemen deel: de C.D.A. (gezamenlijke lijst van AR, CHU en KVP); de VVD; de PvdA; SGP; GPV; Binding Rechts; Pro gressief Soest (gezamenlijke lijst van PPR en D'66): de PSP en de CPN. Oorspronkelijk meldden zich 15 partijen en groeperingen. Van deze 15 zijn nu afgevallen: Jongere Partij Veronica; Anti Belasting Partij; Anti Woningnood Aktie; Rooms-Katholieke Partij Nederland; de P.P.R. (af zonderlijk) en D'66 (afzonderlijk). Op woensdag 29 mei vinden de verkiezingen plaats. Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,Verschijnt iedere donderdag SOESTER COURANT In bestemmingsplannen Overhees en Klein Engendaal geen verantwoorde motivering voor uitbreiding Soest De socioloog W. Zweers heeft een bezwaarschrift ingediend tegen de bestem- miingtplannen Overhees en Klein Engendaal, Die bezwaren betreffen het ont breken van een verantwoorde motivering voor de uitbreiding van Soest tot een gemeente met 50.000 inwoners; dc mogelijke strijdigheid met het streekplan; de onnodige kruising van de Dorpsstreek; het voortbestaan van twee natuur monumenten; de verplaatsing van de exotische dierenhandel (aan de Bliek laan) en de (niet-gewenste) hoogbouw. De heer Zweers verheugt zich echter „in de zich ontwikkelende mentaliteit ten aanzien van zaken als afwisseling in de bouwwijze, accentuering van laag bouw, versterking van de positie van de voetganger en het behoud van de natuur." Niet eens is hij het met de motivering I kele aanduiding waarom Soest tot waarom Soest groter moet worden. 50.000 inwoners moet groeien, anders „Het bestemmingsplan bevat geen en-dan de bouw van het Centrum Zui- dereng. Dit laatste is natuurlijk een volstrekt onacceptabel argument, een schoolvoorbeeld van het paard achter de wagen spannen, doelen en middelen verwarren, enzovoort", aldus het be zwaarschrift. Hij meent dat er andere argumenten voorhanden kunnen zijn, zoals onvermijdelijke aanwas, aange gane verplichtingen in verband met de „overloop", maar hij wil dat dan wel cijfermatig verantwoord zien; „anders krijgt men onvermijdelijk de indruk dat Soest moet groeien, gewoon omdat men zich Soest groot gedacht had En daarnaar zou ik best wel eens een opinie-onderzoek onder de bevolking Protest of geen protest, Soest bouwt door aan zijn toekomst. De nieuwste wijk „Overhees" wordt bouwrijp gemaakt en de gemeente hoopt er nog dit jaar te kunnen gaan bouwen. Zo óók de Stichting Kasko-Woningen Soest, die er 45 huizen gaat neerzetten. Tot de omvangrijkste werkzaamheden behoren die voor de beheersing van de waterhuishouding, waarvoor reusachtige vijvers zijn aangelegd, met daarover straks (zie foto) een voetgangersbrug. ingesteld willen zien", aldus de heer Zweers. Streekplangrens De heer Zweers wijst erop dat de goed- keurig van een bestemmingsplan moei lijkheden met zich meebrengt als het strijdig is met een streekplan. Het is onzeker óf de streekplangrens wel ge wijzigd zal worden en zo dat al ge beurt, dan niet vóór ongeveer 1980. Met het oog daarop lijkt het hem ge wenst in het bestemmingsplan, op t.e nemen dat uitvoering van het zuid westelijk deel van Overhees afhanke lijk wordt gesteld van de beoogde grenswijziging en danook de bepaling dat in een zo laat mogelijk stadium de beslissing wordt genomen over het al dan niet volbouwen van dat gedeelte en dat óók met het oog op gewijzigde woningbehoeften, bevolkingsontwikke ling enz. Inharent daarmee moeten ook de centrale voorzieningen, zoals die in het plan zijn opgenomen (o.a. winkel centrum) flexibel worden opgezet, zo dat de bouw gelijke tred kan houden met de realisering van de plandelen. Onnodige kruising „Ik heb bezwaar tegen dc meest zui delijk van de twee doorkruisingen van de Dorpsstreek (een weg in het plange bied, red.) door een autoweg. De be treffende aansluiting is alleen een af kortende weg voor hen die zich beslist per auto van de ene helft, van de wijk naar de andere willen begeven en dat lijkt mjj over deze korte afstand ab soluut niet nodig", aldus de heer Zweers. Als men dan persé "met de auto 'wil, dan vindt hij dat men evengoed een paar honderd meter kan omrijden. De nadelen van de gewraakte kruising zijn groot; het is een onderbreking van een „natuurlijke keten" en dat betekent dat de Dorpsstreek eindigt bij deze krui sing, terwijl het juist zo essentieel kan zijn dat de hele wijk een verbindin; heeft met de Kinderboerderij. Natuurmonumenten In de toelichting wordt gesteld dat de doelstelling van het plan ondermeer is „een rijk natuurlijk milieu dicht bij de bewoners te brengen". Naar de mening van de heer Zweers klopt het dan niet indien elders gesteld wordt; „In dien wordt besloten tot het behoud van (in het plan. liggende) natuurreservaat- jes". Hij meent dat het op voorhand beter is uit te gaan voor ,,'t behoud". Overigens heeft bij twijfels ten aanzien van de vereiste bufferzone; de 12 meter groen, strook meent hij is onvoldoende. 'Hij twijfelt niet aan de goede bedoelingen maar wil aan alle onzekerheid een einde maken door duidelijk te stellen (in de voorschriften) hoe breed strook minimaal móét worden. Dierenhandel De heer Zweers neemt het op voor de exotische dierenhandel aan de Den Blieklaan. In het plan staat daarover: .Verplaatsing van deze dierenhandel naar een nabij gelegen terrein, bijvoor beeld langs de wieksloterweg, verdient hier de voorkeur. Binnen een woonge bied is een dergelijke handel niet op zijn plaats." „Waarom eigenlijk niet?, vraagt de heer Zweers. Hij is juist sterk vóór dat zo'n dierenhandel binnen woongebieden wordt gesitueerd; „misschien zou men dan eindelijk eens verlost worden van de dodelijke saaiheid die onze nieuw bouwwijken kenmerkt". En verder „wat is, bijvoorbeeld voor kinderen, nu leu ker om in de buurt te hebben dan zo iets?". Geen hoogbouw De heer Zweers zegt dat het iedereen wel duidelijk is zo langzamerhand dat hoogbouw „een groot kwaad is, zowel voor degenen die daarvan gebruik moeten maken als voor degenen die er tegenaan moeten kijken". In Overhees komen geen flats en krijgt alleen het winkelcentrum en een deel van de scholen eventueel een maximale hoogte van 12 meter. Anders ligt dat bij het plan Klein Engendaal waarin de heer Zweers twee argumenten heeft kunnen ontdekken om toch hoogbouw te plegen n.1. a. het plan Centrum Zui- dereng heeft een relatief dichtbevolkte directe omgeving nodig om zich eco nomisch te kunnen handhaven en b. laagbouw zou bij het gegeven gewenste inwonerstal in Klein Engendaal het be staande groen geheel opslorpen. Ook hier wordt naar de mening van de heer Zweers het paard achter de wagen gespannen en worden de woon- belangen van de burgers ondergeschikt gemaakt aan die van de expansie van het bedrijfsleven. „Bovendien", zo zegt hij, wordt het centrum Zuidereng als een vaststaand gegeven aanvaard en dat is volstrekt ongegrond, zéker sinds de rencente uitspraak van de Kroon dienaangaande". Hij kan zich ook niet indenken dat hoogbouw op enige schaal het bestaan de groen zou kunnen sparen en hij merkt op dat het bezwaar geheel kan worden opgevangen door de totale ca paciteit van het plan iets terug te brengen. Hij besluit door met klem te verzoeken de hoogbouw geheel te laten vervallen; „de verfoeilijke „muren" van het Smitsveen mogen in Klein Engendaal niet herhaald worden. Hoogbouw is uit de tijd en we hebben er al veel te veel van". Er bestaan plannen om bij de nieuwe openbare lagere school aan de Molen straat een kleuterschool te bouwen. De bouw van deze kleuterschool is echter eerst mogelijk nadat vrijstelling is ver leend van het bestemmingsplan voor ronden nabij de Talmalaan, Dalweg en Molenstraat en dal kan alleen als ter plaatse 'n voorbereidingsbesluit van toepassing is. Een voorbereidingsbesluit moet ook ge nomen worden voor het gebied van het in voorbereiding zijnde bestemmings plan „Wieksloterplas". Het besluit daartoe moet op de a.s. raadsvergadering genomen worden. De brandweerkorpsen van Baarn, Soest en Lage Vuursche, geassisteerd door honderden burgers, bestreden eerste Paasdag een bosbrand in het landgoed Pijnenburg, nabij het Pluismeer. Om streeks tien voor half vijf kwam de melding door via Schiphol nadat een piloot van een vliegtuig van de rijks politie de brand ontdekt had. Een dik ke rookwolk gaf aan waar men onge veer zijn moest. Vier hectaren ruigte ging verloren; juist voor het vuur het grote bos bereikte had men de zaak onder con trole. Dat was omstreeks vijf over vijf. Met de nablussing is men nog uren be zig geweest. Het Christelijk Nationaal Vakverbond belegt vanavond een openbare rayon vergadering in Amersfoort. De heer A. Hordijk, algemeen secreta ris van het CNV, zal daar spreken over „Het CNV en de toekomst". In deze toespraak zal hij met name aan dacht besteden aan de situatie die voor het CNV is ontstaan nu het overleg over de federatie van de drie vakcen trales is afgebroken. Na de pauze krijgen de aanwezigen gelegenheid vragen te stellen aan en in discussie te treden met een forum, bestaande uit de heren: C. van Dijk, voorzitter van de Industriebond CNV; C. Vollbehr, bestuurder van de Hout en Bouwbond CNV en A. Hordijk. De bijeenkomst wordit gehouden In Hotel Monopole, tegenover het NS- station Amersfoort. Aanvang 's avonds 8 uur. Ook belangstellenden, die geen lid zijn van de christelijke vakbeweging, zijn welkom. Loos alarm bleek een mel ding te zijn van een overval op het kantoor van de Algemene Bank Neder land aan de Van Weedestraat. Een kind drukte de alarmknop in en het personeel van de bank vergat direct de politie te waarschuwen dat er niets aan de hand was. Gedurende vier en een half uur werd een snelheidscontrole gehouden op de Middelwijkstraat. In dat tijdsbestek passeerden 1607 voertuigen de radar- apparatuur. 60 bestuurders waren in overtreding en reden harder dan de toegestane 50 km p. u. Zij krijgen de rekening thuis. Oppervlakkig gezien lijkt het kabinet Den Uyl het helemaal niet zo gek te doen. Er wordt bijzonder handig met de staatszaken gemanipuleerd neerko-. mend op de kwesties van geven en ne men. Mede dankzij de machtigingswet komen er in de Tweede Kamer weinig opzienbarende debatten voor, hetgeen de indruk versterkt dat „ze" het nogal goed schijnen te doen. Zo nu en dan wordt er weieens van buitenaf een steen in het politieke water van de Hofvijver gegooid, een plons en wat golfjes veroorzakend, maar daar trekt niemand zich veel van aan, want dat gebeurt buitenparlementair en kan hoogstens wat vragen van kamerleden tot gevolg hebben. Zo'n plons was bijvoorbeeld de konklu- sie van het Verbond van Nederlandse Ondernemers, dat het met de aan de staal verschuldigde lasten de spuigaten begint uit te lopen. En dat gevreesd moet worden voor een te weinig rende ment in steeds meer ondernemingen, waardoor deze tenslotte de strijd zul len moeten opgeven en de werkgele genheid dus zal afnemen. De regering is het daar niet mee eens. Die rekent niet met kleine ondernemingen, alleen maar met bedrijfstakken. En als het in een hele bedrijfstak wat slecht mocht gaan, dan is dat een strukturele kwes tie en is de regering wel bereid er wat rijksgeld in te pompen om de bedrijfs tak als zodanig hier en daar kunstma tig wat op te vijzelen. Van het ene vestzakje naar het andere. Want dat in te pompen geld moet natuurlijk weer op de een of andere manier door ons worden opgebracht. Is het niet van daag, dan morgen. De regering is zelfs bereid twee mil jard in de bevordering van de werkge legenheid te stampen. Dat geeft dan natuurlijk wel een enorm gat in de begroting, dat inflationistisch werkt, want bezuinigen op ander gebied is er niet bij. Maar met die inflatie hébben we al leren leven, de werknemers wor den er wel voor gekompenseerd, zodat die toch tevreden blijven. Bovendien wordt er ook aan de nivel lering van de inkomens gewerkt, het geen de lagerbetaalden ook weer prach tig vinden. Ze beseffen nog niet, dat de hogerbetaalden ook de hoogste belas tingen betalen. Dat een vermindering aan de top automatisch tot gevolg heeft een doorberekening naar beneden, want het rijk kan niet met een lagere belas tingopbrengst werken. Integendeel, er is steeds meer nodig; de verlangens houden niet op. Dan zal er dus ook aan de voet meer voor het rijk moeten worden opgebracht. De tijd is niet ver meer, dat men van iedere gulden loonsverhoging circa 70 cent aan belastingen en sociale lasten weer moet afstaan. En dat alles moet dan worden opge bracht dankzij ondernemingen aan wie het bestaan steeds moeilijker wordt ge maakt. Ondernemer zijn wordt haast als een zondige daad beschouwd en dient dan ook bestraft te worden met een extra hoge boete ten bate van de gemeenschap, die er notabene mede van moet leven. Dit en andere maat regelen tegen ondernemingen en onder nemers komt eigenlijk neer op een ge- lijdelijke socialisering van het bedrijfs leven, hetgeen als het opperste geluk voor een nieuwe maatschappij wordt beschouwd. En misschien ondergaat ae nieuwe mens dat ook wel als zodanig. Betekent het voor hem inderdaad meer geluk als hij een werknemer van de gemeenschap, d.w.z. van de staat, is geworden. Wil die mens alleen nog maar gedirigeerd worden door vasl ge stelde reglementen, die onpersoonlijk werken, zoals de regelen voor de bij stand. Misschien kweken we inderdaad een soort mensen die zich in dat on persoonlijke en dus min of meer dik- tatoriale systeem gelukkiger zullen voelen. Degenen die dit als ideaal zien werken thans hard aan het bereiken ervan. De gevolgen worden versluierd door materiële zaken, die aanspreken omdat we thans nog werken in een materieel denkende maatschappij. Voor het leven in en met het ideaal is in derdaad een nieuwe mens nodig. Wie zich daartoe niet voldoende laat indok- trineren, wie de gedachte van vrijheid en zelfstandigheid blijft aanhangen, zal dan niet meer gelukkig kunnen leven, tenzij hij weet te emigreren naar een nog wel vrij land. Op donderdag 25 april a.s., aanvang 20.15 uur. wordt in het gebouw van de postduivenvereniging De Vriendschap aan de Nachtegaalweg de jaarvergade ring gehouden van dc vereniging De Soester Gemeenschap. De agenda vermeldt een bestuursver kiezing. De secretaresse mevrouw M Muurling-Voorthuis en de penning meester de heer C. van Zomeren stel len zich niet herkiesbaar. Kandidaat is mevrouw E. A. Verkruijsse-Jansen. Het jaarverslag werd alle leden toege zonden inclusief een wijziging en aan vulling van het huishoudelijk regle ment. Deze wijziging heeft betrekking op het lidmaatschap van niet-rechts- persoonlijkheid hebbende verenigingen. Volgens de statuten kunnen dergelijke verenigingen geen lid zijn. Het bestuur stelt voor döt deze verenigingen zich laten vertegenwoordigen door iemand, die als natuurlijk persoon lid van de S.G. wordt. Deze afgevaardigde dient dan wel het schriftelijk mandaat van zijn vereniging in te leveren. De agenda vermeldt verder de bespre king van een onder de leden gehou den enquete en van toekomstplannen. In het jaarverslag wordt gezegd dat de vereniging „mede door de trouw van onze leden, zich nog altijd repre sentatief acht voor het sociaal-cultu reel leven in Soest. Sterker, wij voelen ons in toenemende mate als zodanig bijvoorbeeld bij de overheid erkend en als gesprekspartner en kommunikatie- kanaal gewaardeerd,, aldus het jaar verslag. Als voorbeeld daarvan wordt de brief van burgemeester en wethouders van 4 april j.I. besproken met de leden, waarin de S.G, gevraagd wordt haar mening kenbaar te maken aangaande het bestemmingsplan Overhees, voor namelijk waar het de bouw betreft van een wijkdiensten-centrum. Het bestuur hoopt dat de leden tijdens de vergadering hierover mee willen praten. Het drietal wegen dat aangelegd wordt in het bouwterrein achter de Juliana- laan bij de Lazarusberg moet van een naam voorzien worden. Aan de raad worden voorgesteld de namen „Van Mecklenburghlaan", „De Colignylaan" en „Van Burenlaan". Deze straatnaam- geving sluit aan op de reeds bestaande straatnamen in dit deel van de ge meente. Op voorstel van de straatnaamcommis sie zal de verbindingsweg tussen „Ons Belang" te Soesterberg en de Richelle- weg de naam „W. Stuutlaan" krijgen. De heer W. Stuut was in leven Presi dent-Commissaris van de "Woningstich ting „Ons Belang". Hij heeft zich ge durende een lange reeks van jaren zeer verdienstelijk gemaakt van deze stichting.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1