JEANSSHOP „Soestock" 3 van Kunstenaarsvereniging Artishock Geen voorrang. Auto total-loss Ton Beuken MACHTIG EIKEN PUUR NATUUR Massief eiken meubelen ui! eigen fabriek OP REIS Excuses van Artishock aan de V.V.V. MAAS WINKEL MFURELEN Nixon stuurt aan op een haast onver mijdelijke afzettings procedure arabia/firis aardewerk Ook politieke stands op Kunstmarkt VAKANTIE-, ZAKEN- en PRIVÉ REIZEN Lissone-Lindeman/Ruys Artiestenpalet Imkers vergaderen in de Kinderboerderij Programma Ned. Ver. van Huisvrouwen Nieuw bestuurslid bibliotheek Lezing voor leden van 't Nut SNACKBAR Heerlijke HAMBURGER SPECIAAL ƒ1,75 Autodief snel achterhaald Bromfietser kreeg geen Auto uit verkeer genomen laarvergadering Stichting Fed. Raad Rejaardenwerk Soest Onvoorzichtig overgestoken Radio en horloge gestolen Yoghurt tegen de muur La Confrérie des Chevaliers du Tastevin Soester Courant van donderdag 18 april 1974 DEN BLIEKLAAN 35 - SOEST TELEFOON 02155 - 13991 of 14550 Einde Bosstraat rechtsaf De ontwikkelingen in en om de diver se Watergate-affaires staan niet stil. Vrijwel iedere dag is er wel weer iets dat of te maken heeft met gerechte lijke vervolgingen tegen leden van de Witte Huisstaf. met het sturen van do- kumenten rvaar het Huis van Afge vaardigden, met het opeisen van stuk ken en geluidsbanden door de speciale aanklager, enzovoort, enzovoort. En er is maar weinig bij dat de positie van president Nixon sterker maakt. Nu schijnen weer opgevraagde geluids banden niet te bestaan - ze hebben nooit bestaan omdat de apparatuur een weekeind defekt is geweest, aldus de verklaring uit kringen van het Witte Huis. Niemand zal ooit kunnen bewijzen waarschijnlijk dat dit niet waar is, maar de verdenking neemt natuurlijk alleen maar toe: er is teveel zoekgeraakt of uitgewist en toevallig juist datgene wat men weieens graag zou zien of horen. Met de stukken die betrekking hebben op de speciale af trek van de inkomstenbelasting - zo dat de president slechts hoefde te be telen of hij haast niets verdiende - is het al hetzelfde; hier gaat men zo'n beetje vermoeden dat die nu eens echt nooit hebben bestaan. De president heeft een beetje tegen offensief bedreven, voornamelijk uit roepend dat er nu eens een eind aan de zaak moest komen omdat het al te lang had geduurd. Een kreet die even wel niet al te goed bij het publiek valt als juist tezelfder tijd de speciale aanklager laat horen dat hij nu al zo vaak om bepaalde stukken heeft ge vraagd maar ze nooit krijgt - meede- werkinfg om er een punt achter te zetten belooft Nixon wel maar hij handelt er niet erg naar. Wel heeft hij gelijk dat de Amerikanen er weieens af willen, maar dit uit zich thans voornamelijk in ongenoegen jegens de leden van het Huis van Afgevaardig den om eens haast te maken met de beslissing of ze de afzettingsprocedure willen beginnen of niet. De konsekwenties zijn intussen voor de republiekeinse partij niet bemoe digend. Dit jaar zijn tussentijds drie zetels in het Huis opengekomen die door republikeinen waren bezet. Bij de herverkiezing wannen zelfs in geheid republikense districten de demokra- tische tegenstanders. En op 5 novem ber zijn er weer verkiezeingen voor het hele Huis, voor een derde van de Senaat en letterlijk duizenden en dui zenden posten van lokaal bestuur, she riffs, officieren van justitie, honden- vangers en ook burgemeesters. Geen wonder dat de partij voor die tijd nu ook weieens af wil van deze doem te verliezen door de slechte naam die hun grote voorman heeft. In Chicago is nu een van de kleine konventies gehouden waarop de Kon- servatieven een beetje omzien naar een geschikte kandidaat om te zijner tijd naar voren te schuiven voor het presidentschap. Een vraag hierbij is of men zich resoluut helemaal van Nixon zal afwenden om de door hem berok kende schade te beperken- In het openbaar zal men er voorlopig niet te veel van merken - de heren zijn voor zichtig en moeten dit ook wel zijn, want als alles goed verloopt - wat nog altijd kan - is de steun van de schei dende president nooit te versmadera Voormannen als senator Buckley en senator Percy (de laatste een moge lijke kandidaat) hebben hun keus al gemaakt - voor hen heeft Nixon af gedaan. Buckley heeft een beroep op Nixon gedaan zelf heen te gaan en er zijn al suggesties gedaan dat in dit ge val Huis en Senaat wel iets zullen doen om hem vervolging daarna te be sparen. Niet alleen om het landsbelang gebeurt dit, maar vooral omdat dit de enige mogelijkheid is om de verkiezin gen van november niet te belasten met deze Watergate-spoken. Maar Nixon zegt nee - vrijwillig gaat hij niet. En hoe ongaarne het Huis ook in meer derheid de afzettingsprocedure begint omdat het geen zin heeft in een mest hoop te roeren waarbij wie weet wel ke politici nog meer te kijk komen staan - het ziet ernaar uit dat het toch zal moeten onder pressie van kiezers, van Demokraten uiteraard, maar ook van Republikeinen die niet willen dat Nixon hun partij ook nog in de ver nieling helpt. KANTMAN Voor de derde achtereenvolgende maal organiseert de kunstenaarsvereniging Artishock dc manifestatie Soestock; een gevarieerd programma ter afsluitiing van het kursusjaar 1973/1974. De manifestatie vindt plaats van 26 april tot en met 5 mei. Hoogtepunt is de Kunstmarkt op Koninginnedag, de negende, die dit keer 75 kramen telt. Met het oog op de a.s. gemeenteraadsverkiezingen maken daar ook enige politieke partijen gebruik van. 's Middags is er op de speelweide een muzikale happening waaraan mede werkt de groep „Liberation of Man", Surinaamse jongens die een brok pit tige muziek maken. De gehele dag zijn er filmvoorstellingen en kunnen kin deren er terecht voor het werken met gips, zand enz. Soestock duurt tien dagen. De opening vindt plaats op vrijdag 26 april om 20.30 uur in het Artishockgebouw. Dat is tevens de opening van de tentoon stelling van werk van cursisten. Zaterdag 27 april, aanvang 20.30 uur, wordt er in De Open Hof een concert gegeven door de Soest Orkest Vereni ging en de Renaissancegroep uit Apel doorn. De Renaiscegroep vult het pro gramma na de pauze. Zij brengen op veelal zelf vervaardigde vroegmiddel eeuwse instrumenten Spaanse muziek uit die tijd ten gehore. Op zondagmiddag 28 april, aanvang 15 uur, wordt de muzikale instuif voor kinderen gehouden. Kinderen van 6 tot 12 jaar maken muziek en zingen onder leiding van Johan Berenschot. Als de belangstelling groot genoeg is zal om 16 uur met een tweede groep kinderen gestart worden. Ouders zijn van harte welkom. Werkende jongeren Maandag 29 april, om 20 uur, wordt een avond gehouden in het Artishock-, gebouw) over werkende jongeren. Men sen uit het vormingswerk en de wer kende jongeren zelf zullen discussiëren over de problemen van de partiële leerplicht. Die problemen zijn er volop en worden ook veelvuldig in pers en op T.V. aan de orde gesteld. Dat zal ook deze avond gebeuren waar bij uiteraard ook de gedachten van de Het Artishockgebouw aan de Steen hof fstraat, centrum van het sociaal- culturele leven in Soest. jeugd zelf over dit vormingswerk; of je er wat aan hebt, of je er wat van opsteekt en de eventuele controverse student-werkende jongere. Op dinsdag 30 april de Kunstmarkt bij de speelweide aan de Talmalaan, van 8.30 tot 18 uur. Woensdag 1 mei in het Artishockge bouw een avond met film en een le zing over Tanzania. Deze avond wordt georganiseerd met medewerking van de PvdA. Donderdag 2 mei in het gebouw De Open Hof, een avond van 't Nut. Jan Foudraine houdt een lezing, die begint om 20.15 uur. In het programmablad van Artishock staat over 't Nut vermeld: „Boze ton gen in het gemeentehuis beweren dat 't Nut een „bijwagen" is van Artishock. Belachelijk, 't Nut trekt een heel ander publiek dan Artishock en de zelfstan digheid van 't Nutbestuur is buiten kijf'. Vrijdag 3 mei van 19 tot 20.45 uur een open les van de kursisten van het bal let onder leiding van Milly Odufré. Om 21.30 uur begint een jazzconcert met medewerking van het orkest „De Vol harding". De groep bestaat uit acht man, jazz-musici met een klassieke op leiding. Bij de samenstelling van het repertoire werd uitgegaan van een kri tische houding ten opzichte van de heersende muziekpraktijk. Zaterdag 4 mei vindt om 14 uur, op de speelweide op de Eng, de traditionele voetbalwedstrijd plaats tussen Arti shock en Turkije. Het Turkse elftal (van het Witte Huis) ziet er alsvolgt uit: Munir Koksal, Akin Erdalgan, Ergun Sayin. Candan SayLn, Sani Gunal, Esref Budaci, Mu- zau Bulut, Kadir Suna, Kadir Unal, Alladin Begit Ali Akapinar en de re serve Zenner Esim. Artishock heeft opgesteld: Herman en Ben Joosten, Jan Visser, Jan Spiering, Harry Witte, André Buys, André Oud- heusden, Hans Prinsen, Roland Thiel- lier, Paul Jansen, Ton Paauw en de reserve Pieter van Zetten. Deze wed strijd wordt mede georganiseerd door de werkgroep buitenlandse werknemers Soest. 's Avonds is er in het Artishockgebouw Literair Café Chantant waaraan mee werken de dichters Ben Bos, Perpeille en L. Maher, Catharine de Haas, Henk van Blerk, Ton Luiting en de Soester dichter Jan Visser. Hij draagt voor uit zijn bundel „Klaarwater" o.a. „Ode voor Joke Maria Corver-van Haaften". Het programma wordt afgewisseld met gitaarspel door Julian Coco uit Utrecht. Zondag 5 mei wordt Soestock 3 beslo ten met voor de kinderen een uitvoe ring van het poppentejater „Pon-Pon" en voor volwassenen een kamerconcert. Ten gehore gebracht zal worden mu ziek van Chopin door de sopraan Ma deion Michel, de bariton Frits van Er ven Dorens, de pianist Andries Len stra, de violist Piotr Kajdasz, cellist Zygmunt Kulicki en fluitiste Madeion Michel. In de pauze Poolse hapjes en drank jes en eventueel 's avonds nog Poolse gerechten en Poolse dansen. 52 kursussen Artishock heeft het afgelopen seizoen 52 kursussen georganiseerd op kreati- viteitsgebied. Dat betekende dat 23 do centen elke week totaal 82 uur voor ruim 560 docenten in de weer waren. Een groot aantal kursussen duurde 28 weken, de zogenaamde blokkursussen 8 of 14 weken. Nieuwe kursussen waren bloemschik ken, sierraden maken, een algemene kursus voor de doe-het-zelver en een speciale kursus voor onderwijsmensen. Op het programma voor het seizoen 1974/1975 komt in ieder geval de nieu we kursus houtbewerken. Dat nieuwe programma is omstreeks augustus ge reed. verkrijgbaar bij interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Tel. 02155 - 12180 gratis kleurenfoider beschikbaar J De negende Kunstmarkt in successie, door Artishock jaarlijks op Koningin nedag (30 april) georganiseerd, wordt officieel geopend door „Hartenvrouw" (75). Wie deze mysterieuze dame is zal om 10 uur 's morgens onthuld worden. De 75 kraampjes zijn verhuurd aan kunstenaars uit 't hele land en enkele plaatselijke verenigingen. Het thema dit jaar is „Kunst en Politiek". In ver band me de komende Gemeenteraads verkiezingen (29 mei) hebben de vol gende politieke groeperingen een stand gereserveerd: WD, Partij van de Ar beid, Progressief Soest (PPR/D '66), PSP en het GPV In 1970 deden de KVP, ARP en de CHU wel mee, maar dit jaar toonde de CDA geen belangstelling. Op de kruising Dorresteinwcg/Koningswcg botsten de personenauto's bestuurd door C. J. C. (40) en B. van V. (40) beiden uit Soest. C. reed op de Dorrcstein- wcg en verleende op de kruising geen voorrang aan Van V. Door de botsing raakte de auto van C. total-loss. ALLES VOOR ALLE REIZEN. Gemakkelijk voor U: Wij zijn een all-round reisbureau! Officieel K.L.M. agent voor Soest en omgeving. Reisbureau Steenhoffstraat 9a Telefoon 16571 en 14905 Artistenpalet, o.l.v. Victor Conselman, verzorgt hedenavond 18 april, aanvang 8 uur, een programma in bejaarden centrum „Molenschot" aan de Albert Cuyplaan in Soest. Medewerkenden zijn accordeoniste Riet Jerusalem, zangeres Magda Berg, meisjes van de balletgroep „Paulina" met de Soester pianiste Irma Lagerweij en operettetenor Peter Kem- ner met pianiste Tiny Kemner. Irma Lagerweij werkte 16 april mee voor invaliden in De Bilt en gaat 25 april, eveneens met de balletgroep, naar het Prins Hendriksoord in Lage Vuursche. Morgenavond, vrijdag 19 april, aan vang 20 uur, vergaderen de leden van de afdeling Soest en omstreken van de vereniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland in de Kinderboer derij, Oude Grachtje 3. Deze avond zullen de heren C. Pater uit Bunnik en H. W. Boers het een en ander vertellen over bijenkasten. De afdeling Baarn, Soest en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gaat op 3 mei a.s., een bezoek brengen aan de Keukenhof. Er is een extra attractie voor de dames aan verbonden, nl. gratis meemaken van een les in bloemschikken. Het gemaakte stukje mag mee naar huis genomen worden. In Noordwijk wordt daarna thee gedronken. Vrijdagmiddag 26 april wordt er dich ter bij huis, in de bibliotheek, een leerzame ontspanningsmiddag gehou den. Onderwerp is het product „Frie se Vlag" van de Condensfabriek Fries land. Het programma omvat verschil lende onderdelen: een geluidsfilm, ken nismaking met één van de produkten van de fabriek en een kwis. In de bestuursvacature ontstaan door de ontslagname van de heer R. Bax, worden voorgedragen de heer mr. M. D. Ph. van der Werf en mevrouw H. de Wolff-Terwee. De benoeming zal volgende week in de raadsvergadering aan de orde komen. Donderdag 2 mei a.s. zal de psychia ter en schrijver van het bekende boek „Wie is van hout", Jan Foudraine, een lezing houden voor de leden van 't Nut. De lezing wordt gehouden in het gebouw „De Open Hof" in het Veen d'us niet zoals gebruikelijk is in de zaal van de Openbare Bibliotheek. De avond begint om 20.15 uur en is ook toegankelijk voor niet-leden, die dan 33,50 gulden entree moeten be talen. Kost-"rlorenweg - hoek Laanstraat Telefoon 14913 ELKE DONDERDAGAVOND PINTAVOND Wy verzorgen tevens uw feestjes en partijen. Na een nachtelijke achtervolging, die eindigde bij restaurant Groot Kievits dal aan de Hilversumsestraatweg, werd aangehouden de Soester fabrieksarbei der Ton K. (21). Hij was even tevoren weggereden in de auto van mevrouw J. S.-V., die zij geparkeerd had naast haar woning aan de Stadhouderslaan. K. is geen onbekende van de politie en heeft meer van dergelijke akke vietjes op zijn naam staan. D o De heer A. V. (50) die met zijn perso nenauto met aanhanger op de Nieuwe- weg reed gaf bij het rechtsaf slaan de Bosstraat in, geen voorrang aan de bromfietser Eppo van E. (16) uit Utrecht. Deze kwam te vallen en hij moest met ontvellingen en waarschijn lijk een gebroken neus naar het zie kenhuis Zonnegloren gebracht worden. Vandaar werd hij na behandeling door gezonden naar zijn huisarts. De brom fiets werd zwaar beschadigd. De 19-jarige scholier Pieter Van W. werd van de weg gehaald toen hij in een niet verzekerde auto reed, die in slechte staat van onderhoud verkeerde. Van W. was bovendien niet in het be zit van een rijbewijs. De jaarvergadering van de Stichting Federatieve Raad voor het Bejaarden- werk Soest wordt gehouden maandag 22 april a.s., aanvang 20 uur, in de bovenzaal van de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan. Voorgesteld zullen worden de nieuwe bestuursleden de heren D. Simoons en H. B. Voltman, respectievelijk opvolger van de heer H. G. J. Kempers en me vrouw J. Hoekstra-Gerkes. Verder worden er enige inleidingen gehouden; door de projektieider, de heer A. F. van de Genugten, over de plaats en de funktie van het diensten centrum in het open bejaardenwerk; door de heer Mannen, van het bureau CRM-Utrecht, over de relatie open- en gesloten bejaardenwerk. Naar aanleiding van deze inleiding zal er een vraaggesprek zijn met de be jaardenconsulent van de Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevordering, de heer G. L. C. Thoen. Naar aanleiding van de geruchtmakende jaarvergadering van de afdeling Soest van de V.V.V., waar de kunstenaarsvereniging Artishock het lidmaat schap ontnoemen werd, heeft het bestuur van Artishock in een brief haar excuses aangeboden. Letterlijk schrijven zij: „Het Arti- shockbestuur betreurt de zinsnede in haar brief van 22 maart j.1. waarin de heren Scholtmeijer en Van Os met name worden genoemd als zijnde ver antwoordelijk voor het o.i. verkeerde VVV-beleid. Wanneer dit voor u aan leiding is de vervallenverklaring van het lidmaatschap ongedaan te maken, zouden wij dit zeer op prijs stellen. Verder vinden wij het jammer dat onze wensen t.a.v. het beleid op het culturele, ideële en soicale vlak (art. 4b van uw statuten) niet goed zijn overgekomen en besproken. Wij zouden gaarne nog eens in de ge legenheid worden gesteld dit nader op een ledenvergadering toe te lichten", aldus de brief. In de brief van 22 maart stelde de kunstenaars dat zij zeer ongerust wa ren over de commerciële ontwikkelin gen bij de VVV en verder: „Tijdens de periode Scholtmeijer kenmerkte de VW zich al door een tragisch cultuur- gebrek. maar dit is alleen maar toe genomen onder leiding van gemeente lijke voorlichtingsman Van Os". Er werd door de vertegenwoordiger van Artishock ook nog een motie van afkeuring ingediend waarin werd aan gedrongen op „mentaliteitsverandering ten gunste van het maatschappelijk, sociaal en cultureel welzijn van de ge meente Soest". Op verzoek van de vergadering legde het bestuur de motie naast zich neer en na een stemming werd met 20 tegen 1 het lidmaatschap van Artishock ver vallen verklaard. Artishock stelt nu voor dit ongedaan be maken en over de hele kwestie nog eens van gedachten te wisselen. Op de Molenstraat werd de 6<jarige Richard ter H. aangereden door de automobilist W. de H. (55) uit Soest. De H. passeerde een geparkeerde be stelauto toen plotseling daarvoor langs het kind de weg overstak. Richard werd met onbekend letsel per ambu lance auto naar het ziekenhuis Zonne gloren gebracht. Timmerman L. E. (24) deed bij de po litie aangifte van diefstal van zijn transistor radio bij een bouwwerk aan de Braamweg. Timmerman J. van O. (33) uit Kampen, werkzaam in het dienstencentrum Honsbergen, deed aan gifte van diefstal van zijn polshorloge. Nachtwaker J. waarschuwde de politie dat onbekenden. 15 pakken yoghyrt te gen een muur gegooid hadden bij het pareerterrein aan de Smitshof. De yoghurt was daar neergezet voor su permarkt Vreman. Wanneer ik 's ochtends om 10 uur ver trek uit Beaune na een bezoek aan „Caves-Exposition de la Reine-Pédau- que", is de nevel opgetrokken en een heerlijke lentezon koestert de heuvels met de nog wat armetierig erbij staan de druivenranken, die het idee geven afgestorven te zijn, maar hier en daar zien we toch de eerste teergroene uit lopers, die binnen 10 dagen al een blad zullen hebben gevormd en eind Mei in volle bloei zullen staan. Het is het wonder der natuur, de knoestige wijn stokken zullen in oktober weer stra lend hun trossen druiven afstaan om er de heerlijke wijn van te maken en aan hun tweede leven te beginnen. Ik rijd in de richting Dijon en kom al snel tot de ontdekking, dat dit echt de Bourgogne is: het is een van de mooi ste gebieden, deze langzaam oplopende heuvels met niets anders dan wijn gaarden en nog eens wijngaarden, links en rechts afgewisseld door de mooiste kastelen. Bij Ladoise-Serrigny zie ik rechts van de weg midden in een wijn gaard „Chapelle Notre-Dame du Che- min", een kerkje uit de 11e eeuw. Het lijkt wel, of de tijd hier heeft stilge staan; er heerst een rust. zoals men zelden meer meemaakt en de natuur is fris en zuiver. Het bekende wijngebied van Nuits- Saint-Georges, waar de heerlijke krach tige wijn vandaan komt, ligt er even rustig bij en vanaf de Cöte de Nuits hebben we een geweldig mooi uitzicht op het dorp, omringd door al het goede der aarde. Maar het doel van deze dag is een bezoek aan Vougeot en wel de bezich tiging van „Clos de Vougeot". Via een smalle weg met aan beide zijden hoge muren komen we bij de ingang van het kasteel, dat er rustig en statig bij ligt in zijn magnifieke Renaissance stijl, aan beide zijden geflankeerd door een toren. Terwijl ik aan een grote ketting trek, onderbreekt een luide bel de romantische stilte: de grote deur gaat open en ik sta plotseling op de binnenplaats van het Clos de Vougeot, alwaar de Confrérie des Chevaliers du Tastevin zetelt, de bekendste wijnorde ter wereld. Hier worden jaarlijks de bijeenkomsten gehouden en de wijn beoordeeld. De wijn, die hier de oor konde krijgt, mag het etiket „Tastevi- nage" voeren en men kan er van over tuigd zijn, dat het een uitverkoren wijn is. We bezichtigen de oude wijnpersen, waarmee men vroeger alles nog met de hand deed, de „Grand' Chambre" en de Grote Zaal, waar de Confrérie zijn gastronomische bijeenkomsten houdt en de wijn proeft, terwijl dit ge beuren wordt opgeluisterd door de Ca- dets de Bourgogne, het zangkoor van de wijnboeren. De Cofrérie des Chevaliers du Taste vin werd gesticht op 16 november 1934 in Nuits-Saint-Georges en sindsdien zijn vele prominente figuren hiervan lid, om deze bijeenkomsten te kunnen meemaken en via deze weg bekendheid te geven aan de goede wijn en hun steentje bij te dragen aan de verdere ontwikkeling van de kwaliteit, voor de toekomst. In de lijst van bekende figuren en deelnemers treffen we o.a. aan Maurice Chevalier, Prins Albert en Prinses Paoia van België en Prins Rainier van Monaco, maar ook namen van mensen, die alleen maar gewoon van wijn hou den en met de wijn deze sfeer van romantiek en gezelligheid willen proe ven in een oude en rustieke omgeving, en even een gpheel andere wereld wil len zien dan die, waarin wij dagelijks vertoeven. Clos de Vougeot i

Soester Courant | 1974 | | pagina 9