Maandag eerste kortebaanwedstrijd van „Oranje Boven" AUTOCROSS H* M» Koningin Juliana wordt 65 jaar KONINGINNEDAG, 39 april a,s. KONINGSWEG Volwassenen ƒ4,00 Kinderen ƒ2,90 AANVANG 14.00 UUR Donderdag 25 april 1971 52e jaargang no. 35 Uil gave Drukkerij Smit b.v. - Soest Dureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29. Soest Tel. 11152' - Postgiro I2«I5« Unieke wedstrijd in vele opzichten Forumavond over werkende jongeren FEESTPROGRAMMA KONINGINNEDAG 1974 Toneelvoorstelling op Koninginnedag Bezwaren tegen tweejarige vestiging van asfaltfabriek ONZEKERHEID GAAT OVERHEERSEN Boekje ,.De 33 van Soesterberg" SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9. Verschijnt iedere donderdag A.s. maandag 29 april, aanvang 14.00 uur, wordt op het parkoers aan de Koningsweg naby de Dorresteinwëg, de kortebaan wedstrijd gehouden, georga niseerd door de Soester kortebaan-draveryvercniging „Oranje Boven". Het is in meerder opzichten een unieke gebeurtenis, niet alleen omdat zo'n wedstrijd voor het eerst in Soest georganiseerd wordt, maar ook vanwege het grote rennersveld, met de beste pikeurs van Nederland. XJniek is ook het prijzenpakket, want nergens in ons land is dat zo groot. Zeldzaam waren ook de organisatorische problemen waar de initiatiefnemers mee te maken kregen, want zelden zal het voorkomen dat na maanden van voorbereiding, na vele gesprekken, de overkoepelnde bond (en waar hebben we geen overkoepelende organisatie van in Nederland), die bond 30 dagen voor de wedstrijd de mededeling doet dat er geen vergunning voor de wedstrijd zal worden afgegeven. Dat zo'n vergunning dan toch komt is niet uniek, wel, dat het bestuur van de jonge vereniging daarbij „onverantwoord bestuursbeleid" verweten wordt en er toestemming gegeven wordt voor slechts één jaar. Hoe onverantwoord een dergelijke brief van zo'n bond is, kan gevoegelijk in het midden gelaten worden; de totale organisatie, ontvangst, wedstrijd en prijzen, zal uitwijzen hoe voortreffelijk de opzet in Soest was. Medio september '73 werd in Soest door een aantal drafenthousiasten op gericht de kortebaan-draverijvereniging „Oranje-Boven". De initiatiefnemers waren en zijn van mening dat er in midden Nederland weliswaar een grote belangstelling bestaat voor de hippische sport, maar dat met name de drafsport meer in de belangstelling moet komen. Gezien het feit dat de leden van het Koninklijk Huis min of meer inwoners zijn van Soest en bovendien een zeer grote en warme belangstelling hebben getoond voor deze tak van de paarde- sport, ontstond de naamgeving van de nieuwe vereniging; In oktober '74 werd aan de stichting NDR, overkoepelend orgaan van de draf. en rensport toestemming ge vraagd, de kortebaan-draverijen op 29 april a.s., op de vooravond van de ver jaardag van H.M. de Koningin, te mo gen houden. Minder dan een maand voor de te houden wedstrijddag werd bericht ontvangen dat toestemming op basis van bepaalde reglementen moest worden geweigerd. Even dreigde de sfeer tussen beide organisaties een on vriendelijk karakter te krijgen, maar mede dank zij de bemoeienis van de eigenaarsvereniging De Drafsport en het Verbond van Kortebaanverenigingen en Belangen in Nederland werd de geno men beslissing in een later stadium herroepen, waardoor alle plooien de finitief konden worden gladgestreken. Terecht. Immers het béstuur van de vereniging had tussen oktober, maand van aanvrage, en april, maand van be slissende afwijzing, niet stil gezeten. Naast een reeds vroeg gehouden pers-» conferentie waarin de plannen kenbaar waren gemaakt waren een aantal spon sors voor het object financieel geïn teresseerd, was een regenverzekering afgesloten, advertenties afgesloten en zelfs togangskaarten en affiches ge drukt. Bovendien was het bestuur in het bezit gekomen van een aantal kost bare ere-prijzen; Gouden Koets in mi niatuur als wissel-prijs van de organi serende vereniging, een tinnen wand bord als ere-prijs van de gemeente Soest - ere-prijzen van de Hilversumse •n Utrechtse paardesportvereniging (res pectievelijk een deken en leidsels, hoofdstel en zweep) en ere-prijzen van particulieren. Last but not least voldeed Z.K.H. Prins Bernhard aan het verzoek eveneens een ere-prijs voor dit evenement ter 'be schikking te stellen. Van de particu lier-secretaris van de Prins werd een fraaie bronzen leg-penning ontvangen, die door de burgemeester van Soest, mevrouw Mr. J. M. Corver-van Haat ten, met de vele andere ere-prijzen na ifloop van de draverijen in café-res taurant De Soesterduinen aan de Soes- terbergsestraat tijdens een feestelijke bijeenkomst zal worden uitgereikt. Prijzenpot Trainers en pikeurs in de drafsport zijn professionals en dus hebben zij naast belangstelling voor ere-pryzen, ook veel aandacht voor de zakelijke uitkomst die als honorering op hun verrichtin gen wacht. Gevoelig zullen zij ongetwijfeld ook zijn voor dé ontvangst, want zij krijgen bij aankomst in Soest een welkoms- brief, een lunchpakket en consumptie bonnen en dat is dan ook weer uniek in Nederland. Buiten dat is de vereni ging er in geslaagd het grootste prij zenpakket in Nederland voor korte baan-draverijen samen te stellen. To taalbedrag 5000,-, waarvan 3000,- voor de winnaar - 2e prijs 1000,-, 3e prijs 500,-, 4e prijs 250,-, 5e prijs 175,-, èe prijs 75.-. De voor deze ionge vereniging financiële krachttoer is niet onbeantwoord gebleven. Een re- kord aantal inschrijvingen in de ge schiedenis van. de Nederlandse korte- baan-draverij was op maandag 14 april j.1. het resultaat. Niet minder dan 67 davers, waaronder paarden in training staande bij nationale kampioenen als Tan van Dooyeweerd, Jan Wagenaar en Manus Bouwhuis, werden ten kan tore van de stichting N.D.R. ingeschre ven. De basis werd daarmede gelegd voor een suksesvolle première in Soest, waarmee tevens het kortebaan-seizoen Er zal worden gestreden om de „Gouden Koets" in Nederland officieel zal worden ge opend. Plaats van. handeling: Konings weg - Dorresteinweg te Soest. Aan vang: 14.00 uur; aanvang finales circa 17 uur. Toegangsprijzen: heren 3,50, dames 2,50, kinderen 1, Parkeerterreinen volop aanwezig. Totalisator De wedstrijden worden verreden onder toezicht van de stichting Nederlandse Draf- en Rensport. Toegang wordt ge weigerd aan personen die krachtens beslissingen van de NDR en/of Totali sator officieel de toegang tot de wed strijd banen is ontzegd. Aan deze maat regel zal zeer streng de hand worden gehouden. Langs de baan zijn cassa's opgesteld waar men ,.een gokje" bij de totalisa tor kan wagen. Met een „hapje en een snapje", tegen populaire prijzen ver krijgbaar hebben horecastandhouders gedacht aan de verzorging van de in wendige mens. Tenslotte, dat de wedstrijden op maan dag verreden worden, houdt verband met het verdere wedstrijdprogramma in Nederland. Slechts deze geschikte datum was vrij, en zoals gezegd, daar mee wordt het kortebaanseizoen in Ne derland officieel geopend. Voorzitter van de vereniging „Oranje Boven" is de heer W. J. van den Bosch; secretaris de heer J. H. Leyendekker en penningmeester de heer W. Riet veld. In het kader van Soestock 3, de jaarlijkse manifestatie van de kunstenaars vereniging Artishock bij het afsluiten van het seizoen, wordt op maandag a.s, 29 april, aanvang 20.15 uur. in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat een forumavond gehouden, met als onderwerp „de werkende jongeren". In het forum hebben zitting twee le-1 den, die dagelijks in het vormingswerk] met deze zaak gekon front eer d worden, twee leden afgevaardigd door politieke partijen in Soest en een afvaardiging vanuit de werkende jongeren zelf. Het „werkende jongeren-probleem" zoals het vooral de laatste twee jaar met vrij grote regelmaat verschijnt in de kranten, op radio en t.v., geeft mis schien de indruk, de verkeerde indruk, dat er genoeg wordt gedaan in deze sektor. Maar het blijft aktueel, immer de jonge mens die deelneemt aan het arbeidspro ces zal volwassen worden en zo ook bepalend werken op het maatschappij beeld. De basis daarvan wordt gelegd in o.a. onderwijs, milieu en óók in het vormingswerk. Het „probleem" zal maandagavond uiteraard niet „even" uit de doeken gedaan kunnen worden. Wel hoopt men in ieder geval ,,to the point" te praten ten aanzien van de partiële leerplicht, de invoering van de tweede dag vor ming, de betekenis vormingswerk ten opzichte van de werksituatie en mogelijk óók het standpunt van de werkgever, indien de organisatoren daaraan gedacht hebben. Dan kan het een vruchtbare avond worden. 08.15 - 08.30 uur Klanken van kerkklokken. 03.45- 09.15 uur Zanghulde voor het gemeentehuis door de ver zamelde schooljeugd van Soest/Soestdijk. Medewerking wordt verleend door de Soester Harmonie P.V.O. Het geheel onder leiding van de heer G. J. J. van der Schepop. Toespraak van de burgemeester. 09.00 - 13.00 uur Draaiorgelmuziek op de Vredehof straat. Na 13.00 uur op verscheidene plaatsen elders in de ge meente. 08.30 - tot Kunstmarkt op de Eng, georganiseerd door Arti- zonsondergang shock Extra programma: 14.00 - 16.00 uur: Optreden van de Surinaamse band „Liberation of man" in de muziektent. 10.00 - 16.30 uur Nationaal hockeytoernooi voor Mixed elftallen om de Generaal J. Brouwer-wisselbeker op de hockeyterreinen aan de Schrikslaan. Openstelling van het Luchtmacht Museum op de basis Soesterberg. 10.00 - 16.00 uur 10.30-11.15 uur 12.00 - 16.30 uur Bloemendéfilé voor H.M. de Koningin langs het Paleis Soestdijk. Groot kinderfeest op de SEC-velden aan de Bos straat met kinderspelen zoals: zaklopen, was op hangen, blokjes rapen, ballen gooien, ballen dra gen. grabbelton, schiettent, ballonnen-wedstrijd, ringwerpen, hindernisloop, touwtrekken enz. Deelname 0,25 per spel. Door ieder deelne mend kind is een prijs te winnen. 12.00 uur Optocht voor kinderen op versierde fietsen van af Dalweg (Vivo); 12.30 uur Idem, vanaf de Smitshof, voorafgegaan door de drumband van de Springbokken. Langs de route staat een beoordelingscommissie die de beste combinatie zal aanwijzen. 12.30 uur Mars door de Drumband Olympia vanaf de- Kerkebuurt naar de SEC-velden. 12.30 - 17.00 uur Filmvoorstelling in het St. Jozefgebouw aan de Steenhoffstraat. Aanvangstijden: 12.30 uur (voor de gastarbei ders). 14.00 uur en 15.30 uur. Vertoond zal worden: De film van het 25-.iarig jubileumfeest van H.M. de Koningin 1973. Toe gang vrij. 14.00 - 16.00 uur Puzzelrit voor auto's, motoren, bromfietsen en fietsen onder leiding van de heer J. v. d. Bank. Start voor alle deelnemers op het terrein bij de brandweerkazerne en gemeentewerken. Inschrijfgeld: auto's en motoren f2.bromfiet sen 1,en fietsen 0,50 (per koppel). Verzekering 2.fvoor auto's en motoren, geen verlies van claimkorting op eigen verzekering). Bromfietsers: verzekeringsbewijs medebrengen! Gelegenheid tot inschrijven vanaf 13.15 uur aan de start. Voor-inschrijving kan bij de heer J. v. d. Bank. Dorresteinweg 41. tel. 16881, plaats vinden. Eenvoudige rit. Mooie prijzen! 13.00 uur 14.00.- 17.00 uur 15.00- 17.00 uur 14.00 - 17.00 uur 16.30 uur 19.15 uur Muzikale show op de SEC-velden door: P.V.O.. Springbokken en Olympia. Autocross op het terrein aan de Koningsweg. Toegang 4.voor volwassenen en 2,voor kinderen tot 12 jaar. Braamhage. optreden van de Kilima Hawaiians voor ouderen. Paardenconcours op de velden van Ruitersport centrum Soest aan de Bosstraat 37. Gekostumeerd voetbal op de SEC-velden tussen de Vonkentrekkers en de Gruvterboys. Vendelzwaaien door het Groot Gaesbeeker Gilde. Lampionncnoptocht vanaf Nieuwerhoekplein, Smitshof en busstation Soest-zuid. Routes: Nieuwerhoekplein - Wilhelmïnalaan - Hellingweg - Nagtega^lweg - Merel weg - Groen van Prinstererstraat - Koninginnelaan. Smitshof - Weegbreestraat Valeriaanstraat - Veenbesstraat - Haverweerd - Klaarwaterweg - Beukenlaan - Nieuweweg Smitshof Busstation Soest-Zuid - Ossendamweg Braam- weg - Bonifaciusstraat - Duinweg - Heideweg - Hildebrandlaan - Bartilottilaan - Birkstraat - Vondellaan - Station Soest-zuid. Op dinsdag 30 april zal H.M. KONINGIN JULIANA haaf 65ste verjaardag vieren. Voor alle Nederlanders is dit de leeftijd waarop zy gewoonlyk met pensioen gaan. Vele geruchten zyn er geweest die er op duidden dat koningin Juliana ten behoeve van haar dochter prinses Beatrix, afstand van de troon zou doen. Op haar eigen moederlijke wijze heeft de koningin deze geruch ten ontzenuwd, door te verklaren dat het haar wens is dat haar dochter, evenals zijzelf, de gelegenheid krygt haar kinderen zelf op te voeden. Wy hopen dat de koningin nog vele jaren in goede gezondheid de haar opgelegde taak mag volbrengen. Min of meer traditiegetrouw verzorgt de toneelvereniging „Het Soester Ap plaus" op Koninginnedag een toneelvoorstelling. Dit jaar wordt opgevoerd het blijspel „En ik dan" van Annie M. G. Schmidt. De voorstelling vindt plaats in het gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat en begint om 20.00 uur. Na afloop is er een Oranje-bal met muzikale medewerking van het dansorkest De Melodisten. Middels een advertentie enkele weken geleden, probeerde de toneelvereni ging aan een geschikte accomodatie in Soest te komen. De naam ervoor is al gevonden De Schminkdoos. Direct succes leverde deze annonce wel op. in die zin dat er een ruimte aangeboden werd. Na de drukte van Koninginnedag zal men er verder werk van maken. De kosten van aan passing voor het doel mogen nu ook weer niet te hoog zijn maar naast een toneel moeten er kleedkamers zijn, toiletten en uiteraard een gezellige ruimte voor het publiek dat het vestzaktheater zou komen bezoeken. Dat zo'n omgeving de sfeer zou be vorderen staat buiten kijf en juist die sfeer is nodig. Belangstelling is in de loop van de vijf jaren die de vereniging bestaat, volop aanwezig geweest en „Het Soester Applaus" heeft dan ook een wezenlijke bijdrage aan de cultuur in Soest geleverd. Belangstelling is er ook volop van de kant van de spelers, die er dè afge lopen weken meerdere - malen een ritje naar* Baarn voor over hadden om te kunnen repeteren in de biblio theek van het Baarns ziekenhuis. Tn Soest was toen geen goede ruimte beschikbaar. Het zou daaróm een ge weldige stimulans voor de vereniging zijn als zij nu in Soest de beschikking konden krijgen over een ruimte die zij naar eigen inzicht en aangepast aan de huidige eisen, konden inrich ten. Mogelijk zit het er in. Tegen de tweejarige vestiging van de mobiele asfaltinstallatie van de aan- nemingsmaatschappy Almere N.V. te Bunschoten zijn twee bezwaarschriften ingediend. Dat bleek deze week tijdens de hinderwetzitting, die in het ge meentehuis gehouden werd. In beide bezwaarschriften zegt men beducht te zijn voor luchtverontreini ging en lawaaioverlast. De indieners, mevrouw M. A. C. de Korte uit het Smitsveen en de bewoners van de huizen Schaepmanstraat 68 tot en met 74, woonden de zitting niet bij. Wel waren daar de heren W. Blotenberg en H, Zielstra, respectievelijk hoofd van de technische dienst voor bedrijfs leider, van Almere. De heer Blotenberg verklaarde dat van overlast van de installatie zelf nauwe lijks sprake kon zijn. Op zeven me ter afstand van de apparatuur, gaf de geluidsmeter slechts 70 decibel aan. terwijl een passerende volkswagen auto 85 decibel aangaf. Dat er even tueel overlast van vrachtwagens zou zijn, werd niet ontkend, „maar", zoals de heer Zielstra zei, die vrachtwagens moeten rijden ook al halen wij de as falt uit Arnhem" De dichtsbijzijnde woning stond, naar de heren meende, op circa 300 meter en ook wezen zij op het verkeer van het industrieterrein, dat in de buurt van de installatie is gelegen. Wat de stankoverlast betrof, meende de heren dat ook daar nauwelijks sprake van kon zijn. Zij gebruiken een doekfilter, die de eventuele stofdeeltjes in de uitlaatgassen opvangt. Die instal latie is beter en filtreert meer dan volgens wettelijke eisen nodig is (wet telijke eis 150 mgr. per normaal m3 uitgeblazen lucht; doekfilter 75 mgr.). Bij de installatie komen 20 electromo- toren te staan met een gezamenlijk p.k. van 342' 2. Voor de doekfilter is 155' 2 p.k. nodig, wat betekent dat bijna de helft van de capaciteit voor de lucht zuivering wordt aangewend. De brand stof is aardgas (100 m3 per uur) en de schoorsteenhoogte 21 meter of meer Afvalwater is er niet. Voor de wegenaanleg in Soest is circa 4000 ton asfalt nodig; de installatie kan 6 a 7000 ton per dag produceren, maar naar alle waarschijnlijkheid wordt dat niet meer dan 300 ton. Voor het ver voer van 300 ton zijn 16 a 17 vracht wagens nodig. Volgens het besluit van de raad is er geen bezwaar tegen ingebruikgeving van de grond voor de duur van twee jaar. De fabriek staat nabij de Ko ningsweg ter hoogte van de Belvé- deèreweg. Het lijkt wel of het tegenwoordig ge makkelijker is om uit een gevangenis te komen dan er in. Regelmatig vin den er ontsnappingen plaats uit Huizen van Bewaring en gevangenissen. Vori ge week wist één van de beruchtste brandkastenkrakers, Aage M.. uic het huis van bewaring te Leeuwarden te ontkomen. Hij is de man die als één van de weinigen met de „thermische lans" kan omgaan, waardoor zelfs kluisinstallaties voor hem niet veilig zijn. Hij zal dus wel nodig zijn om bin nenkort ergens weer een flinke kraak ïe zetten. Ondanks het feit dat deze linke broe der nog een extra bewaking genoot, bleek hel toch maar mogelijk dat hij in zijn cel bevoorraad werd met een snijbrander, zuurstof flesjes en metaal zagen, dat hij een ontspanningstouw kon binnenhalen en zich dankzij al leze attributen volkomen onopgemerkt naar buiten kpn werken. Ook uit de Scheveningse gevangenis ontsnappen van tijd tot ijd de meest befaamde de- linkwenten. Altijd is er hulp van bui ten en altijd zijn er omstandigheden die de vlucht vergemakkelijken. Ook in het gevangeniswezen is de tucht verslapt, zijn de voorschriften versoe peld, strafmaatregelen afgeschaft en wordt er van alles aan gedaan om de in bewaring zittende of gestrafte een zo leefbaar mogelijk milieu met vol doende kontakten te bezorgen. Ook de zorg voor de gevangene is tot een kul- tus verheven, waarin de zorg voor die gederailleerde mens belangrijker is dan de zorg voor bescherming van de sa menleving tegen wandaden van deze figuren. Bewakers weten daardoor vaak ook niet meer wat zij wel en niet mo gen doen, verschuilen zich achter de voorschriften die van hogerhand zijn ingesteld en achten zich niet langer verantwoordelijk voor de daaruit voortvloeiende gevolgen. Als er door één en ander meer ontsnappingen plaatsvinden, mede als gevolg van ver minderd toezicht en kontrole, dan zo oordelen zij begrijpelijk - is dat niet aan hen te wijten. Een zelfde tendens gaat zich openbaren in het kader van het Nederlandse le ger. Ook daar een verwatering van de tucht, een moeten rekening houden met allerlei belangetjes van de dienstplich tige militairen, die tegenwoordig hls vakbondsleden worden aangemerkt, die als zodanig hun „eisen" kunnen stel len, waarvan om politieke redenen ernstige aandacht dient te worden ge schonken. Dit gevoegd bij een verou dering en verwaarlozing van het mate riaal waarmee moet worden gewerkt, waardoor de vakman weet dat in tijden van gevaar het risiko enorm wordt ver groot, dit alles werkt fnuikend op de psyche van het vrijwillig dienende ka der van onderofficieren en officieren. Bij onze universiteiten treedt een zelf de tendens op. Zo gaat in allerlei facetten van onze Nederlandse samenleving de geest heersen van: laat dan maar gaan, het zal mijn tijd wel duren, ik kan er toch niets aan doen en voor de gevol gen ben ik niet verantwoordelijk. Een langzaam doorwoekerend kwaad, dat zoveel mogelijk verdoezeld wordt om dat er politiek achter de oorzaak schuilt. Een politiek van afbraak van gezag en discipline, want zogenaamd zou dit niet stroken met een goede de- mokratie. Doch er is geen goede sa menleving denkbaar zonder handhaving van het nodige gezag, tucht en discipli- Wanneer wij voortgaan met de zoge naamde „inspraak" hoger te stellen dan de nodige discipline, dan zullen we steeds meer afzakken naar een anar chistische toestand, waarin niemand zijn juiste plaats meer weet, iedereen zijn zekerheden kwijt raakt en het „na ons de zondvloed" als de enige moge lijke wijsheid, overblijft. Willens en wetens zijn wij, dankzij alle politieke verdemokratisering, op weg naar een maatschappij die niemand meer houvast en geluk weet te bren gen, terwijl al cjie propagandisten daar van menen juist daarvoor te strijden. Bij de ouderen, de ervarenen, de vak mensen, gaat een gevoel van onmacht overheersen. Zij zien de versukkeling, waarin ons strafstelsel, ons leger, onze universiteiten en scholen en andere in stellingen geraken, doch hun protesten blijven als die van een roependé in de woestijn. De woestijn van politieke heilzoekers, die in hun onervarenheid de gevolgen van hun drijverij niet kun nen opmerken en een maatschappij scheppen van onzekerheid. Bij Bosch en .Keuning te Baarn ver schijnt binnenkort het boekje „De 33 van Soesterberg". Het is geschreven in opdracht van het gemeentebestuur en handelt over de 33 Nederlanders die op 19 november 1942 op de vliegbasis Soesterberg door de Duitse bezetters werden gefusilleerd. Het eerste exemplaar van het boekje wordt op vrijdag 3 mei aangeboden aan de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haatten. Deze plechtigheid zal worden bijgewoond door vele plaatsgenoten die zich gedurende de oorlogsjaren in het verzet, bijzonder verdienstelijk gemaakt hebben.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1