Soest vierde een geslaagde Koninginnedag Donderdag 2 mei 1974 52e jaargang no. 36 llitgave: Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weetics (raai 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 126156 PORTUGAL OP EEN TWEESPRONG Vergeet de Astma collecte niet van 6 tot en met 12 mei Hedenking gevallenen op zaterdag 4 mei Dodenherdenking op de vliegbasis Bromfietser geen voorrang verleend Geschiedschrijving van oorlogsgebeuren Richtlijnen voor dodenherdenking P.T.T.-er onderscheiden Koninklijke onderscheidingen Vele duizenden op de been voor plaatselijke evenementen Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt Iedere donderdag Portugal is door de staatsgreep aan het eind van een tijdperk gekomen. Of on der generaal De Spinola ook inderdaad een nieuw zal beginnen moet men maar hopen. Hijzelf zal het willen, maar de vraag is of de omstandigheden hem het ook mogelijk zullen maken Zijn voor ganger Caetano was in de beginne ook meer geneigd vooral het beleid in de Afrikaanse koloniën om te buigen, zij het niet bepaald drastisch. Maar tegen kanting van de rechtervleugel van zijn partij dwong hem onveranderd de koers te blijven varen, die toen al zinloos was. Nu van de politici zal Spinola waarschijnlijk minder last hebben, maar daarmee is nog niet gezegd dal hij kan slagen. Hij heeft te kampen met tal van so ciale problemen in eigen land dat - als men afgaat op het gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking - eigenlijk nog beschouwd moet worden als een ontwikkelingsland. Deze bevolking is trouwens de laatste jaren in getal af genomen door emigratie - de stroom van gastarbeiders door hun kennisma king met andere omstandigheden die hoe slecht ook stukken beter waren dan thuis, meegeholpen hebben de geesten thuis rijp te maken voor meer demo- kratie en betere sociale voorzieningen. En natuurlijk industrialisatie die nu wel achterwege moest blijven ook al doordat de koloniale oorlog gigantische sommen verslond die een zo arm land zich niet kon permitteren. Wat op deze manier overigens in jaren is verziekt kan niet in enkele maanden rechtgezet worden. Voor de wereld interessanter is voors hands hoe de nieuwe Spinola-lijn in Afrika zal zijn. Te vooruitstrevende ideeën heeft hij daarover niet. Als gou verneur van Guinee-Bissao en als mi litair in andere koloniën is hij tot de overtuiging geraakt dat militair geen kijk was op een overwinning tegen de rebellen, zoals ook hij de bevrijdings beweging noemt. Hij was realist ge noeg om te beseffen dat dan een poli tieke oplossing gezocht moest worden, waarbij hem een soort portugees spre kend gemenebest voor ogen staat waar toe ook Brazilië zou moeten behoren. Maar of in Guinee-Bissao, dat zich al onafhankelijk gemaakt heeft in politiek opzicht en grotendeels ook territoriaal, zal men daar niet voor voelen. Wat dan? Trekt Spinola dan zonder meer terug? In dit gebied zou dit heel goed mogelijk zijn, maar in Angola en Mozambique ligt het anders. Zuid- Afrika bijvoorbeeld zal deze twee ge bieden aan zijn grens niet zonder meer onafhankelijk willen zien worden. Als het zelf niet optreedt is er ook goede mogelijkheid dat de blanken in de ko lonie zich net als Rhodesië los maken van het moederland - al valt niet te bezien hoe zij op eigen kracht het be nodigde militaire en politie-apparaat op de been kunnen houden, al valt in Angola inderdaad door ontwikkeling van de aardolie - ook voor Zuid-Afrika interessant - een basis te leggen zowel voor eigen financiering als voor zuid- afrikaanse hulp. En daarmee komt men terug op het Europese Portugal. Dat andere west- Europese landen na de tweede wereld oorlogen het best gerooid hebben on danks verlies van koloniën, wil niet zeggen dat dit automatisch ook voor Portugal geldt. Die andere landen heb ben industrie en andere mogelijkheden welvaart te verwerven en dit ligt in het arme Portugal anders. Een zinnige hulp vanuit de Europese Gemeenschap zou hierbij van pas komen, niet alleen om de bevolking te helpen maar ook 'om de pas ontloken vrijheid en demo- kratie de kracht te geven de moeilijke jaren ongehavend te doorstaan. 1.300.000 Nederlanders lijden aan astma of een andere, daarmee verwante aan doening van de luchtwegen. Samen worden die ziekten aangeduid als Cara. 1.300.000 Nederlanders hebben, in meer of minder ernstige mate, moeilijkheden met hun ademhaling. Velen worden er invalide door (13°/* van alle invaliden) en moeten vaak hun werk verzuimen (20*/o van het totale ziekteverzuim). Velen sterven eraan: Cara is de derde doodsoorzaak in ons land. Het Nederlands Astma Fonds heeft tot taak de strijd tegen deze volksziekte te bevorderen, te coördineren en te fi nancieren. Het is ieder jaar weer de grote zorg van het Nederlands Astma Fonds om het nodige geld bij elkaar te krijgen. Voor een (klein) deel komt dat uit overheidssubsidies, voor een ander deel uit giften van bedrijven, instellingen en particulieren, maar voor het groot ste deel krijgt het Nederlands Astma Fond zijn geld uit de jaarlijkse collec te. Daarom doet men een beroep op u om deze collecte, die dit jaar wordt gehou den van 6 tot 12 mei, tot een succes te maken. Als u bedenkt, dat één miljoen gulden voor 1.300.000 patiënten in feite nog maar nauwelijks 80 cent per pa tiënt is, dan begrijpt u, dat er veel, zeer veel nodig is. In ons aller belang is het nodig, dat de bestrijding van de volksziekte astma mede door uw bijdrage steeds beter kan worden gevoerd. Aanmelden mevr. Hoegen Dijkhof, Julianalaan 46, tel. 12428. Wederom zal ook in Soest de herden king plaatsvinden van allen, burger zowel als militair, die sinds 10 mei 1940, waar ook ter wereld, in het be lang van het Koninkrijk zijn gevallen, alsmede van allen, die door oorlogs handelingen en terreur zijn omgeko men. Fusilladeplaats Des middags te 14.30 uur vindt de her denking plaats bij het Monument op de fusilladeplaats op de vliegbasis Soesterberg. Te 14.00 uur worden degenen, die deze herdenking willen bijwonen, verwacht bij het hoofdgebouw op de vliegbasis. De deelnemers moeten zich melden bij de hoofdwacht van de vliegbasis aan de Verl. Paltzerweg, vanwaar men verwezen naar de verzamelplaats. Braanihagc 's Avonds te 20 uur precies zal de her denking bij het Monument aan de Insp. Schreuderlaan, hoek Ir. Menkolaan (bij Braamhage) plaatsvinden. Het Soester Mannenkoor Apollo ver leent hierbij medewerking. Na 2 minu ten stilte en het optreden van genoemd koor, vindt de bloemlegging plaats, waarna défilé langs het Monument. De commissie belast met de uitvoering van de herdenking dringt er bij alle inwoners met klem op aan, tijdig aan wezig te willen zijn bij het Monument. De commissie belast met de uitvoering van de herdenking dringt er bij alle inwoners met klem op aan. tijdig aan wezig te willen zijn bij het Monument, zodat er te 20.00 uur-precies een abso lute stilte heerst. SOESTER COURANT De drie en dertig van Soesterberg Zaterdagmorgen a.s., te 11 uur, vindt op de vliegbasis Soesterberg de jaar- lijke herdenking plaats van de in de tweede wereldoorlog gevallenen van de Koninklijke Luchtmacht. De plechtig heid zal worden bijgewoond door de, staatssecretaris van Defensie, mr. A. Stemerdink. Op de kruising Nassauplantsoen/Prins Hendriklaan verleende mevrouw D (20) als bestuurder van een personen auto geen voorrang aan de brom fietser C. P. T. (61) uit Baarn. Deze kwam te vallen en werd met een hoofdwond en een hersenschudding naar het ziekenhuis te Baarn gebracht. „Tijdens dc bezetting was het gerucht een belangrijk wapen in handen van beide partijen. Zo drong ook het gerucht tot ons door dat er op het vliegveld Soesterberg in het geheim een massa-executie had plaats gevonden. Na de oor log werd al gauw met de opsporing van het graf begonnen. Het is een van de meest aangrijpende gebeurtenissen geweest, die ik heb meegemaaktaldus mr. A. L. des Tombe, oud-burgemeester van Soest, in zijn voorwoord bü het boekje „De drie en dertig van Soesterberg". Jaarlijks op 4 mei vindt op de fusilla deplaats op de vliegbasis de herdenking van de ,.33 van Soesterberg" plaats. Een kleine groep staat een moment stil bij het eenvoudige houten kruis. Een tweetal militairen stram in de houding; alles zwijgt, óók de vliegbasis is stil. Op dat indrukwekkende, aangrijpende mo ment zingen slechts de vogels. Het is goed dat de gemeente Soest de opdracht gaf voor dit stukje geschied schrijving; men kan zich slechts afvra gen „waarom niet eerder?". Na een enigszins „belerende" (te lange) inlei ding, die het mogelijk bij de jongeren niet al te best zal doen (en speciaal voor hen werd het boekje toch ge schreven), wordt verhaald langs welke verzetswegen de „33" uiteindelijk te Soesterberg kwamen om daar te vallen voor het vuurpeloton. De vier mannen van het Oranje-vendel uit het oosten van het land; de veer tien van de verzetsgroep uit Deventer, Terwolde, Twello en Voorst; de der tien van een verzetsgroep uit Amster dam en daarbij nog twee man, die af zonderlijke verzetsaktiviteiten hadden bedreven, maar niet tot enige groep behoorden. Het boek vertelt van hun verzet, het waarom en het hoe, hun arrestaties, de verhoren, hun hoop op bevrijding, het afscheid, de fusillade op 19 november 1942. Geen heldenverering slechts ge schiedschrijving „opdat WÜ niet ver geten". „Eens wordt Nederland vrij. Vergeet dan mij niet", schreef een van hen in zijn afscheidsbrief. Geschiedschrijving, maar gelukkig niet een koele en zakelijke notering van data en feiten. De bevindingen van de enige overlevende, Christiaan Lugt- hart, waarborgen de juistheid van het genoteerde. Zij zijn aangrijpend. Aan grijpend is ook in het feitenrelaas de bevinding bij de opgraving. Die stond onder leiding van de toenmalige ma joor van het militair gezag A. Sieden- burg. „Toen de eerste stoffelijke over blijfselen met de grootste mogelijke omzichtigheid uit het graf naar boven werden gehaald, verwijderde majoor Siedenburg zich. Hij wilde klaarblijke lijk alleen zijn om zijn ontroering mees ter te worden. Want in het uit het graf naar boven gehaalde stoffelijk over schot had hij de overblijselen van zijn zoon herkend Het is goed dat het boekje geschreven werd. „De hoge waarden die het leven metterdaad waard maken om het te beleven, hebben ook de 33 van Soes terberg aangezet om neen te zeggen, waar het naar hun rotsvaste overtui ging ook niet anders dan neen kon zijn", aldus de schrijvers. De meermalen gehoorde opmerking van jonge mensen die de verschrikking van de Tweede Wereldoorlog niet hebben meegemaakt „dat het niet zo erg ge weest zal zijn" moeten wij weerleggen. „Het is wel erg geweest; huivering wekkend erg zelfs". „Misschien hopelijk" zeggen de schrijvers dat mogelijk door dit boekje het vraagstuk van oorlog en vrede des te klemmender wordt. Het is een boeiend verhaal geworden; voor hen die de oorlog meemaakten een herinnering aan een angstige ho peloos lijkende tijd; voor hen die het niet meemaakten nuttig om te weten wat er gebeurde. „Zij die hun leven gaven als voorschot op de prijs der vrijheid, hebben recht op onze dank baarheid, op ons respect". Het boekje wordt afgesloten met enige regels van mr. S. P. Baron Bentinck. oud-burgemeester van Soest, in de na oorlogse jaren; „Moge de bezinning, die toch het wezenlijke van de jaar lijkse herdenking, hier en elders, is, mede dienen tot het levend houden van het besef dat wij erfgenamen van de zo duur verworven vrijheid, geroepen zijn deze gaaf en zuiver in ons midden te bewaren". Het boekje komt a.s. zaterdag 4 mei in de handel en is dan bij de boekhandel verkrijgbaar ƒ6,25. Het is geschreven op initiatief van het gemeentebestuur, door de onlangs over leden schrijver J. W. Ooms, oud-ge meenteraadslid en door de heer B. J. van Os, de gemeentelijke voorlichtings ambtenaar. Medewerking verleende de korpschef van de politie, de heer H. G. Scholtmeijer en de heer G. Pasman, die beiden nog steeds de jaarlijkse her denking op de plek waar de drie-en- dertig mannen zijn gevallen, organise ren. Zij zorgden met de heer Chr. Lugthart te Voorst, het Rijksinstituut voor Oorlogsdokumentatie te Amster dam, alsmede met de politie uit de woonplaatsen van de gefusilleerde en de commandant van de Vliegbasis Soesterberg voor de feitelijke docu mentatie. De belangrijkste bijdrage leverde on getwijfeld de heer Chr. Lugthart te Voorst, de enige overlevende van de Verzetsgroep aan wie het doodvonnis niet werd voltrokken. Uitgever is Bosch en Keunig te Baarn. Een eerste exemplaar wordt morgen, vrijdag 4 mei, aangeboden aan de bur gemeester mevrouw mr. J. M. Corver- van Haaften. Het houten kruis op de fusilladeplaats te Soesterberg. De optocht voor kinderen op versierde fietsen paste als altijd goed bij deze kinderspelen'. De jury kon bijna de helft van de 60 deelnemers met een prijs naar huis sturen. Een gezellige afwisseling was verder de show van PVO en de drumbands van „De Springbokken" en „Olympia" en het optreden van het Groot Gaes- beeker Gilde met vendelzwaaiers. De gekostumeerde voetbalwedstrijd tussen de Gruyterboys en de Vonken- trekkers, bracht de lachspieren meer dan eens in beweging. Dat de Gruyter boys met 4-3 wonnen, was uiteraard niet belangrijk. In totaal bezochten 12.000 mensen de SEC-velden; na afloop van het feest had geen enkele standhouder ook maar één van de 20.000 prijzen over. Hockeytoernooi Op de velden van de M.H.C. Soest aan de Schrikslaan vond het traditionele mixedtoernooi plaats. De beker werd gewonnen door Quick uit Nijmegen. Soest won het toernooi weliswaar, maar stond de beker aan nummer twee af. Derde werd Baarn. Verder deden mee teams van Nijmegen. Voor- daan, Schaerweijde, Amersfoort, Be Fair, Randwijk en Kameleon. Kilima Hawaiians In „Braamhage" traden voor de oude ren op de Kilima Hawaiians. Met twee autobussen werden de bewoners van „Molenschot" en „Groot Engendaal" naar Braamhage gebracht, waar volop werd genoten van de Zuidzee-muziek. Niet alleen werd een enorm repertoire van succesnummers gebracht twee hula-danseressen zorgden voor Waikiki en Samoa temidden van het enthou siaste publiek in de recreatiezaal. Dit optreden kwam in de plaats van de gebruikelijke Oranje-quiz. H.M. de koningin bedankt voor de hulde. Niet direct op uitbundige wijze vierde Soest Koninginnedag. Het weer, beter dan vorig jaar, noodde ook niet uit tot gezellig op pad zyn. Desondanks ken den we hoogtepunten; het bloemdéfilé (voor dc t.v.); de Kunstmarkt en de kinderfeesten op de SEC-velden aan de Bosstraat. De zanghulde voor het gemeentehuis door de verzamelde schooljeugd was een reuze sof; geen tegenvaller, want wie had anders verwacht. Er was zo weinig publiek dat de burgemeester iedereen uitnodigde vóór de dranghek ken te komen staan, om het wat ge zelliger te maken. In haar toespraak kwam teleurstelling over de geringe opkomst duidelijk naar voren; zij het dat zij opmerkte dat het toch wel een groot goed was voor dolle Nederlanders Koninginnedag te vieren zoals ze dat zelf wensten; geen massa-regie, maar de een in bed, de ander bij het ge meentehuis. De koningin had echter beter verdiend. Met een driewerf hoera van alle aanwezigen (heel hard om alle slapers wakker te maken") besloot de burgemeester haar toespraak. Ond'er leiding van de heer G. van der Schepop en met voortreffelijke muzi kale begeleiding van P.V.O. zongen al le belangstellenden „Feestzang op 30 april"; „Wie wil er mee naar Wierin- gen varen" 'en „Toen de Hertog Jan kwam varen". Met het Wilhelmus werd de zanghulde besloten. Kunstmarkt Op dat moment trok de Kunstmarkt aan de Talmalaan al de eerste be zoekers. Het zijn er vele duizenden geworden. Voor een apart sfeertje zorgden dit jaar de vele politieke stands. De belangrijkste partijen wa ren er: CDA, VVD, PvdA en PSP (broederlijk in één stand, maar met een dikke rode stok er tussen). Pro gressief Soest, het GPV en de CPN. De een had meer weg te geven d'an de ander; de CDA had het aanvanke lijk bijzonder druk met baloranen en stickers en maar weinig „papier" weg te geven; de PvdA deed in T-shirts en vlaggetjes; de VVD weer in ballonnen. Progressief Soest blonk uit door in spraakmogelijkheden, al kwamen daar door de meest waanzinnige wensen aan het licht. Het GPV was het meest „klaar"; een keurige folder en veel leesmateriaal. De CPN kwam te elfder ure en kwam naast de CDA te staan. Op de CPN na, die „volstrekte auto nomie van de kunstenaarsvereniging Artishock" eiste, kwamen alle partijen met uitgebreide of beknopte verkie zingsprogramma's. En in dat geweld zou je de kunst haast uit het oog verliezen. Maar kunst was er volop en dat maakt iedere Koninginnedag de Kunstmarkt tot het meest bezochte evenement in Soest. Kinderspelen Enorm druk was het ook aan de Bos straat. Ondanks het toch minder goe de weer kwmen ook daar vele duizen den op de door SEC georganiseerde spelen af. Alle ouderwetse spelen wa ren weer present, van zaklopen tot zakvechten toe. SEC verricht hiermee iets groots; zonder deze spelen zou er in Soest voor de jeugd niets te doen zyn. In verband met de Nationale Doden herdenking op 4 mei a.s. wordt men op de volgende punten gewezen: 1. Van. 's avonds 18.00 uur tot zonson dergang zullen van alle openbare ge bouwen de vlaggen halfstok worden gehangen. Particulieren wordt verzocht deze gedragslijn te volgen. Na zonson dergang de vlaggen binnenhalen. 2. Van 19.45 uur af tot 30 seconden vóór 20.00 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. 3. Gedurende de periode van 18.00 uur tot 21.00 uur dient de buitenverlichting, zoals neonreclame en lichtbakken, ge doofd te zijn en mag in openbare ge legenheden geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse radioprogramma's. Ook na 21 uur mag naar buiten geen muziek hoorbaar zijn en dient men er overigens ook voor te zorgen dat het karakter van de herdenkingsavond niet wordt aangetast. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin ontving de heer H. W. Sukel, ambtenaar by de P.T.T. een koninklijke onderscheiding. Deze werd hem thuis opgespeld door de di recteur van het Postdistrict Utrecht, de heer Mr. H. Snel. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin hebben de onder- volgende plaatsgenoten een Koninklijke Onderscheiding ontvangen: de heer R. Plaatje, adjudant van de rijkspolitie, de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; de heer F J. Hagmeijer, adjudant onderofficier van de Koninklijke Lucht macht, de eremedaille in zilver met de zwaarden, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; de heer G. J. Ganseij, sergeant-majoor van de Koninklijke Luchtmacht, de eremedaille in zilver met de zwaarden verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; de heer H. W. Sukel. ambtenaar van de P.T.T., de eremedaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Dc koninklijke familie op hel bordes van het plein tydens het bloemen- défilc. Lampionnenoptocht De Koninginnedag 1974 werd in Soest besloten met een lampionnenoptocht. De deelname was overweldigend. Hon derden en honderden, kinderen met hun ouders deden er aan mee. Vanaf het Nieuwerhoekplein vertrok een grote stoet, vooraf gegaan door de drum band en majorettes van „De Spring bokken". De drumband van „Olympia" verleen de muzikale medewerking aan de ge weldige stoet in het Smitsveen. Jam mer was het dat de groep die in Soest-Zuid vertrok het zonder muziek moest doen.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1