Geld lenen OüLJUÜML Veestal ging in vlammen op ZETM0EDERINHETZ0NKEE5E Waarom de oude schaapskooi niet op de monumentenlijst? Ton Beuken A, van der Weerd 2/3 van de veestapel moest worden afgemaakt Proefp: roces RIJWIEL JAC. DE BRUIN Tentoonstelling Utrechtse Dom Wandkleed van expositie gestolen Utrechtse kraamzorg gereorganiseerd Vragen van „Progressief Soest" Waarom geen politieke vergadering in Artishoekgebouw SSp'oegstoffen gordijnstoffen meubelstoffen tapijten N.C.V.B. Soest-Zuid Bjonsbüje geschenkideeën voor Moederdag. (12Mei) SHAWLS SPENCERS NACHTHEMDEN HANDSCHOENEN VESTEN DUSTERS PARAPLUIES PULLOVERS BLOUSES X en nog teveel om op te noemen... T-SHIRTS 1 MODE SOESTERBERGSESTRAAT 51 SOEST Het oog gericht op het soud Kamerconcert in Artishockgebouw Sowi-beurs eind september Wurgwapen in auto Horloger Juwelier Optiek Jaarvergadering Vereniging Soester Gemeenschap Muurkrant Soesticker wordt huis-aan-huis verspreidingshlad Mevrouw M. Muurling-Voorthuis benoemd tot ere-lid <N/ uxaflex9 regen login Een felle uitslaande brand heeft vorige week de tegen het woonhuis aange bouwde veestal van veehouder J. R. van Hofslot (36) aan de Peter van den Breemerweg 15, geheel in de as gelegd. Het woonhuis liep flinke waterschade op en de tussenmuur scheurde door de hitte. In de stal bevonden zich, op het mo ment dat de brand uitbrak, 33 koeien. Zij konden allen worden losgesneden en naar buiten gedreven. 22 stuks ech ter liepen dusdanige brandwonden op, dat zij op het abattoir in Amersfoort moesten worden afgemaakt. De brand werd ontdekt door de in specteur van de Soester dierenbescher ming, de heer P. de Geet. Hij reed op de Peter van den Breemerweg en zag rook uit het dak van de schuur ko men. Samen met de door hem gewaar schuwde bewoners begon hij de 33 koeien los te snijden. De vlammen sloe gen toen al boven het dak uit. Buurt bewoners haalde ondertussen het woon_ huis leeg, waardoor vrijwel al het meubilair tijdig naar buiten kon wor den gebracht. De brandweer bestreed het vuur met behulp van zeven stralen en zij slaagde er in het woonhuis te behouden. De stal ging geheel verloren. De brand is ontstaan op de zolder bo ven de stal, vermoedelijk door kortslui ting. Hofslot was drie kwartier voor het vuur ontdekt werd, nog op de zol der geweest, omdat hij brandlucht rook. Hij had alles gecontroleerd maair niets kunnen vinden. De schade wordt geschat op circa Vit ton, inclusief de afgemaakte koeien. Het woonhuis is voorlopig onbewoon baar door rook- en waterschade. De brand trok veel belangstellenden, die door de politie op grote afstand wer den gehouden. Foto boven: Het woonhuis kon dankzij grote span ning worden behouden. burgemeester in gesprek met de brandweercommandant. Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Vooralle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. T NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan Een proefproces zal worden aangespan nen om een uitspraak te krijgen of de Gustaaf Gelderhof een straat is, dan- wel een uitrit van een parkeerplaats. De Gustaaf Gelderhof komt uit op de Titus Brandsmastraat en daar botsten twee automobilisten A. S. (35) uit Soest en J. S. (38) uit De Bilt. De G.G.-hof heeft een verhoogde drempel, net als veel dergelijke wegen in Soest. De rechter moet nu uitmaken of men, daaruit komend, ook voorrang kan heb- ben. Verwen MOEDER eens op 12 mei met een fjjn GALLENKAMP PELSWEG 1 TELEFOON 12857 Tegenover busstation GAZELLE - UNION - FONGERS RIJWIELVERHUUR Vanaf 1 mei a s. zal de Domkerk weer open gesteld zijn voor bezichtiging. De toegang is vrij. U kunt in de Dom te recht van dinsdag tot zaterdagmiddag van 2-4 uur. In de kerk is een tentoonstelling te be zichtigen onder de titel „De Dom voor en na de ramp van 1674". In 1674 werd het schip van de Dom door natuurgeweld totaal verwoest. De tentoonstelling laat zien hoe de Dom èr uitzag vóór 1974 en hoe na de ramp! Kerk en Domplein in de loop der jaren een karakteristieke aanblik boden. Uit de expositiezaal in het Artishock- gebouw werd een aldaar tentoonge steld wandkleed, toebehorend aan me vrouw Z., gestolen. Het kleed maakte deel uit van de expositie „Werk van cursisten", die j.L vrijdag geopend werd. Als gevolg van herstructurering en samenwerking zal op 1 mei a.s. het aantal kraamcentra in de provincie Utrecht worden teruggebracht van 12 op 5. Deze v\jf kraamcentra zullen de kraamzorg van de kruisverenigingen in onze provincie behartigen. Ze zyn gevestigd in Amersfoort, Zeist, Utrecht-stad, LJsselstein en Breukelen. Het jaarlijks teruglopende geboorte cijfer (in 1969 nog 250.000 geboorten, in 1973: 198.500) maakte het noodzake lijk het aantal centra in te krimpen, opdat efficiënt werken mogelijk zou blijven. De vijf kraamcentra zullen worden be heerd door de Stichting voor Kraam zorg, van de kruisverenigingen in de provincie Utrecht. Deze Stichting is op gericht door de twaalf kraamcentra, welke tot dusver de kraamzorg in de provincie behartigden. Het huidige verzorgingsgebied van de Stichting omvat in grote lijnen de pro vincie Utrecht. Waar de praktische werksituatie of de wens van de plaat selijke kruisverenigingen daar aanlei ding toe gaf, is van deze grens afgewe ken. i Het aantal inschrijvingen van de laatste tijd geeft de indruk dat a.s. moeders zich in een wat vroeger sta dium laten inschrijven voor kraamzorg dan voorheen. Dit aantal geeft boven dien aanleiding tot het vertrouwen, dat de herstructurering niet van invloed is op de werkgelegenheid van het mo menteel in dienst zijnde personeel. Wel zullen enkele overplaatsingen onver mijdelijk zijn. De nieuwe situatie zal mede een bij drage vormen aan het in de hand houden van de kosten voor kraamzorg, die de laatste jaren door allerlei fac toren (van loonkosten, reiskosten, eet.) vrij sterk zijn gestegen. Bovendien stre ven de kruisverenigingen er naar, de kwaliteit van de kraamzorg zo mogelijk nog te verbeteren in de nieuwe situa tie. De werkgroep „gemeentepolitiek" van de partij Progressief Soest (PPR/D'66) heeft schriftelijke vragen gesteld aan de gemeenteraad met betrekking tot de weigering door de beheerscommissie van het A.S.-gebouw aan de afdeling Soest van de CPN op 17 mei een politieke vergadering te beleggen. Alle andere agendapunten waren min of meer hamerstukken. Van de twee scheidende bestuursleden, mevrouw M. Muurling-Voorthuis en de heer C. van Zomeren, kreeg mevrouw Muurling het erelidmaatschap aangeboden. De heer Van Zomeren was niet aanwezig, maar ook hij werd bedankt voor alle bewe zen diensten. In het bestuur werd gekozen mevrouw E. A. Verkruijsse-Jansen, met algeme ne instemming. Die instemming kwam van de slechts acht verenigingen, die zich op deze jaarvergadering lieten vertegenwoordigen. Dat het er zo weinig waren betreurde voorzitter Holtrop uiteraard wel, ook al omdat slechts vier verenigingen be richt van verhindering zonden. Hij maakte bekend dat de S.G. nu de Ko ninklijke Goedkeuring irj haar bezit had. Daarmee verband hield de statu tenwijziging, die aan de orde kwam bij de bespreking van het jaarverslag. Door deze wijziging is het nu mogelijk geworden dat niet rechtspersoonlijkheid hebbende verenigingen, die daardoor geen lid van de S.G. kunnen zijn, nu iemand kunnen aanwijzen die als na tuurlijk persoon lid van de S.G. kan worden. Over het verband tussen de Koninklijke Goedkeuring en deze sta tutenwijziging werd heengestapt. De heer W. Huiser bracht daarna ver slag uit van zijn bevindingen in de gemeentelijke welzijnscommissie. Die. op verzoek van het college ingestelde commissie, bleek ook weer aan het inventariseren geslagen te zijn en die werkzaamheden inmiddels voltooid te hebben. Er zou nu een rapport worden samengesteld waaruit naar voren zou moeten komen welke lacunes er op so ciaal-cultureel terrein waren en aan de hand waarvan het toekomstige beleid in deze sector kon worden opgesteld. De heer Huiser noemde het een hele vooruitgang dat er nu tenminste een platform was, vanwaar men met de gemeente kon praten. Nodig bleef dat alle verenigingen wensen en problemen kenbaar maakten; daarvoor konden zij bij de S.G. terecht. Uitvoerig werd daarna gediscussieerd over welzijnsvoorzieningen in het plan .Overhees. De heer Arwin van Eijk, be stuurslid van de S.G. gaf een toelich ting. Men kwam tot de conclusie, dat als er iets moest komen (b. en w. we zen als plaats het winkelcentrum aan) INTERIEURVERZORGING Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation - Telefoon 02155-12180 De afdeling Soest-Zuid van de Neder landse Christen Vrouwen Bond houdt woensdagavond 9 mei a.s., aanvang 8 uur, in het gebouw „De Rank" haar laatste bijeenkomst van het wintersei zoen. Deze avond wordt verzorgd door de voorlichtingsdienst van het slagers - bedrijf. TELEFOON 12400 Die beheerscommissie functioneert nauwelijks omdat de twee vertegen woordigers van de kunstenaarsvereni ging zich enige maanden geleden uit deze commissie terug trokken. De CPN schreef aan de beheerscom missie „Wij geven u in overweging dat de sociaal culturele doeleinden van de kunstenaarsvereniging Artishock o.i. slechts door deze vereniging zelf vast gesteld kunnen worden; het bestuur, van deze vereniging geen bezwaar heeft tegen deze vergadering; volgens alle moderne maatschappelijke opvat tingen politiek onmogelijk van cultuur te scheiden is; er daarom geen bezwaar kan zijn om een politieke partij van de mogelijkheden die Artishock biedt, gebruik te laten maken; er in het ver leden altijd in het gebouw door poli tieke partijen vergaderd werd; op 1 mei een vergadering met de PvdA ge organiseerd wordt". De werkgroep vraagt thans; van Progressief Soest 1. Is het juist dat op 22 april j.1- de niet-voltallige Beheerscommissie van het Artishock-gebouw een politieke groepering in Soest toestemming ge weigerd heeft om op 17 a.s. eén ver gadering te beleggen in het A.S.- gebouw? 2. Indien dit zo is, bent U dan van mening dat een dergelijke beslissing onjuist is. gezien het feit dat al jaar en dag politieke groeperingen in het A.S.-gebouw vergaderen? Zoals dat ook gebeurt ln de Sporthal, De Open Hof en de Bibliotheek. 3. Is de Raad van mening dat een sociaal-cultureel centrum zich niet mag bemoeien met politiek? Zo ja, waarom niet? 4. Is naar Uw mening thans niet be wezen dat de Beheerscommissie een ondeugdelijke constructie is voor het beheer van het gebouw? 5. Is de Raad bereid een wijziging in de beheersverordening aan te brengen om in de toekomst misverstanden te schaapskooien van den Eng verplaatst voorkomen? en overgebracht in de onmiddellijke Zonder ons te rangschikken onder die Heemschutters die bfl elk oud krot door het dolle heen zijn en die er niet voor te vinden zjjn om ook maar één oud huis of ander bouwwerk af te breken, verheugen wjj ons, dat het Gemeentebestuur van Soest besloten heeft om de oude schaapskooi aan de Ferdinand Huycklaan te willen behouden en te herstellen. En er mag in de toekomst op de financiële steun van de gemeente worden gerekend. Een zeer positieve geste waar wjj het als heemschutter en velen met ons, volkomen eens zijn. Het is echter niet duidelijk waarom de oude schaapskooi niet op de mo numentenlijst wordt geplaatst, temeer daar het hier een Soester specimen betreft, al kan men niet spreken van een bepaald Soester type. Dergelijke typen kwamen wel meer voor in ons land. In de vorige eeuw toen er door de Soester boeren nog schapen werden gehouden, uitsluitend om de mest en niet om de wol, zoals men wellicht zou denken, stonden deze schaaps kooien of -hokken, zoals men te Soest zei, op de Eng en werden de schapen vandaar naar de heide gedreven. Het Driftje als straatnaam herinnert hier aan. De naam drift of driftje wil zeg gen, dat men op deze weg het recht heeft schapen van en naar de heide te drijven. Toen de schapenhouderij weinig lucra tief was en nauwelijks meer winst op leverde voor de boeren, werden de nabijheid van de boerderijen en benut als koehok. Vooral dienden zij als een onderkomen voor jong vee: kalveren. De meeste schaapskooien kregen, toen zij opnieuw in gebruik werden geno men, een gemetselde ondermuur, inte- genstelling met de originele schaaps kooien, die geheel van hout waren op getrokken, behoudens het dak, dat ge deeltelijk met pannen en riet was ge dekt. Ook verdwenen de optrekbare ruiven uit de oude schaapskooien, eens zo kenmerkend voor deze gebouwtjes. Dat er nog tientallen goed onderhouden schaapskooien in Soest zijn, zoals een geacht raadslid doet voorkomen, menen wij te moeten betwijfelen. De schaaps kooien, waarop hier wordt gedoeld, zijn gedegradeerd - om deze term maar eens te gebruiken tot koehokken, zo als boven omschreven. De oude schaapskooi aan de Ferdinand Huyck laan beantwoordt nog het meest aan het type schaapskooi, dat vroeger in Soest voorkwam en is o.i. waard om op de monumentenlijst te worden geplaatst, De oude schaapskooi aan de Ferd. Huycklaan in betere dagen. omdat zij als het oudste type kan wor den aangemerkt. Tenslotte nog dit: Wanneer in de toe komst de oude schaapskooi toch nog moet worden verplaatst en in een min der passende omgeving terecht zou ko men, betekent dit weer een opoffering aan de eisen van het verkeer of de be volkingsuitbreiding en wordt het initia tief van de buurtbewoners om de schaapskooi te behouden met één slag weer te niet gedaan. Juist het handhaven van de kooi in de omgeving waar zij nu al jaren heeft gestaan heeft zin, temeer daar zij dan de voortdurende aandacht en belang stelling heeft van de Kerkebuurtbewo- ners, die zich zo zeer hebben ingespan nen voor het behoud van de oude schaapskooi. En al vinden sommigen de schaapskooi een onmogelijk wrak van een ding, overigens begrijpelijk in de toestand waarin de schaapskooi zich nu bevindt, toch geven deze enigszins denigrerende uitlatingen het bewijs van het ontbreken van een gevoel voor le vende cultuurwaarden, al komen deze dan ook uit een oud boerendorp. Jam mer, wanneer men deze beschavings vorm niet bezit. ENG. HEUPERS. Soester Courant van donderdag 2 mei 1974 KJ Het goud kreeg een nieuwe rol toebe dacht in het internationale betalings verkeer - maar hoe die rol precies zal zijn werd nog niet erg duidelijk na het gezellig Zeister onderonsje van de Eu ropese ministers van financiën. Dit kan ook niet, want namens hen ging de Ne derlander Duisenberg naar de VS die ln dit geval een belangrijke stem in het kapittel hebben als grootste goud- bezitters. In zekere zin is het wel een stap terug die de EG-ministers voorbe reiden. Sinds lang is men ijverig doen de het goud te demonetiseren, het zijn rol in het betalingsverkeer te ontnemen op grond van goede overwegingen. Ten slotte is het goud niets waard door zichzelf maar door wat men er voor wenst te geven - wat een land echt waard is wordt bepaald door zijn pro- duktievermogen. Die idee is dan wel zuiver en de manieren waarop buiten het goud om gewerkt is hebben een uitbreiding van de wereldhandel moge lijk gemaakt die met goud als interna tionaal betaalmiddel onbereikbaar was geweest. Maar toch: het helemaal loskomen van het goud lukte ook niet helemaal. Al was het alleen doordat zeker in een wereld met rappe geldontwaarding - zo'n tien procent per jaar is nu een normaal gebeuren - menigeen toch meer zag in goud dat navenant in prijs steeg op de vrije markt. Tot op het ogenblik zo een keer of vier de offi ciële prijs waarvoor het o.m. voorkomt op de balans van de nationale ban ken. Nationale banken kunnen in sprincipe betalingen met elkaar rege len door een zending goud over te ma ken tegen de officiële prijs dan, zodat het geen wonder is dat ze er niet over peinzen. Moreel kunnen ze trouwens ook wel op de vrije markt verkopen tegen de vier maal hogere prijs, maar daarvan heeft men zich wijselijk voor lopig wel onthouden. Wat tot nieuwe gedachten heeft ge voerd is dat verscheidene landen door de stijging van olieprijzen mogen gaan rekenen op tekorten op hun betalings balans. Met goud werken zou dan na tuurlijk geen oplossing voor altijd be tekenen, maar in ieder geval kon men er de eerste jaren mee toe. Er is nog een ander aspekt: als lieden uit angst het geld stoppen in goederen laat ze dan liever een ekonomisch on nuttig produkt als goud opslaan dan bijvoorbeeld granen of koper of der gelijke zaken die de wereld wel nodig heeft. En er is het aspekt dat de olie landen plotseling krankzinnig veel gaan verdienen. Willen ze dit voorlopig in goud omzetten dan is dit voor de eko- nomische rust veel beter dan wanneer ze het geld in het westen gaan in vesteren. Aan de andere kant zijn er ook ake lige aspekten. Het goud dat nu in de nationale banken ligt te liggen plotse ling van de officiële prijs opvijvelen naar iets dat met de vier maal hogere vrije overeenkomst, betekent ook dat opeens een massa geld meer ontstaat en dat is een verschijnsel dat in een andere term inflatie betekent. Daar van hebben alle landen nu al te veel en ze verlangen er zeker niet meer bij. Vandaar dat niet te duidelijk is wat de EG-ministers dan wel willen, maar dat ze beslist niet uit zijn op een ver hoging van de officiële goudprijs; Ze spreken van transakties tussen landen (nationale banken dus) waarbij een prijs gehanteerd kan worden die wat dichter bij de vrije ligt. Een syteem dat eventueel de EG alleen on derling kan toepassen als de VS niet bereid zijn mee te doen. Maar ook een systeem dat slechts een tijdelijk lap middel moet blijven. Het is een ope ratie die men maar één keer kan doen en waarmee men hooguit wat tijd wint. Als men die gewonnen tijd dan maar nuttig besteedt door in het internatio nale geldverkeer de saneringen toe te passen die daarin al zo lang nodig zijn en waarover al ettelijke malen is ver gaderd en vergaderd zonder dat stevig het mes werd gezet in de zieke plek ken. KANTMAN. In het kader van het Soestock-fèstival organiseert de werkgroep „Kamermu ziek in Soest" op zondagmiddag 5 mei a.s., aanvang 15 uur. een Chopin-mid- dag in het Artishockgebouw aan de S t eenhoffstra a t, .Medewerkenden zijn Madeion Michel. sopraan; Frits van Erven Dorens, bari ton: Dick van Duist, fluit; Piotr Kaj- dasz, viool; Zygmunt Kulicki, cello en Andries Lentra, piano. Tijdens het concert kunnen kinderen ondergebracht worden bij het kinder- tejater „Pom-pon", dat elders in het gebouw optreedt. De twee-jaarlijkse beurs van Soester winkeliers wordt dit jaar gehouden van vrijdag 27 september tot zaterdag 5 ok tober. De beurs wordt wederom onder gebracht in een grote tent, die zal neergezet worden op het terrein langs de Talmalaan, hoek Soester Engweg. Tijdens een surveillance werden door de politie op de Amersfoortsestraat te Soesterberg twee Ambonezen aange houden die in hun auto een wurgwa pen hadden liggen. Zij verklaarden het wapen tijdens een dronken bui in Am sterdam gekocht te hebben. Het wapen werd in beslag genomen en procesver baal werd opgemaakt. SOESTERBERGSESTRAAT 26 TELEFOON 12982 - SOEST Aan twee agendapunten werd gisterenavond tijdens de jaarvergadering van de Vereniging De Soester Gemeenschap bijzondere aandacht besteed; het ver slag van de werkgroep strategie en de bespreking van het verzoek van b. en w. een advies te geven over een eventuele bouw van een w^jkdienstencentrum in de nieuwe wijk Overhees. dat dan beslist niet te kolossaal mocht zijn. Wel zou het nodig zijn een op bouwwerker in te schakelen, maar dat moest dan nu direct gebeuren. Mededeling werd vervolgens nog ge daan over de nieuwe uitgave van de Soesticker, oorspronkelijk opgezet als muurkrant, die in de toekomst (na augustus) gaat verschijnen als maan delijks huis-aan-huis verspreidingsblad. De kosten moeten gedragen worden door de pobrengst van de advertentie, de copy moet geleverd worden door de aangesloten verenigingen. In verband daarmee werd het bestuur gewezen op mógelijk te groot optimisme.

Soester Courant | 1974 | | pagina 5