Renauld 5 met 1300 cc motor SBaI N ieuw- SB BrallSlMEI üeliKülfla Loosdrecht üi W Handjevol jongeren bij forumavond partiële jongeren Schoonmaak in het Slangenbosje cleaner 7 ME11974 interessante voorjaars-foto- en filmshow, FOTO/FILM SWAGER Z. J. VAN H0M0ET SNACKBAR Bromfietsster aangereden Sieraden gestolen gun uw kleding de "beste "behandeling die er is heeft u wel eens haast binnen één uur! gratis 14302 *t»t jf'Wi'iMHhir fiwf»»* ■;S!nS ..„Mi* ft" - Thuismilieu belangrijk; onderwijs veranderen; jeugd moet aktiever worden Bejaardenkoren in Soest Vara drive-in discotheek in Openluchttheater Ongeoorloofd wapenbezit Brommer gesloopt Wij nodigen u uit Recalcitrant Brommer in brand ZIEKEN A ITO - TEL. 12727 Geef MOEDER op MOEDERDAG een GOEDE FIETS van FIETSEN BROMFIETSEN Deze week SATÉ per portie 3,25 Snelheidscontrole Diefstal door inklimming Selectie wedstrijd Soester Courant van donderdag 2 mei 1974 Op het fietspad langs de Kerkstraat werd de 16-jarige Ellen W. aangereden door de Amerikaanse autobestuurder G. L. (20), die het erf van zijn woning op wilde rijden. Hij verleende daarbij geen voorrang aan de bromfietsster. Zij liep verwondingen op aan rechter knie en pols en werd met de ziekenauto naar Zonnegloren vervoerd. Beide voer tuigen werden beschadigd. Mevrouw H. K.-van S. deed aangifte van diefstal uit haar woning aan de Nieuweweg van gouden sieraden met een gezamenlijke waarde van 1800 gulden. De diefstal moet reeds in de maand maart gepleegd zijn. Vermoede lijk was de dader de woning binnen gekomen via een niet goed afgesloten tuindeur. Ontvreemd werden een gou den trouwring, een gouden horloge, een gouden schakelarmband met gou den munt en bedel, een wit-gouden speld met diamanten en nog een sier raad van minder waarde. magie cleaning van super cleaner is een weldaad voor al uw kleding! perfekt gereinigd, •tuk voor stuk behandeld, gecontroleerd en verzorgd Op ons adres koningsweg 16 helpen wij u zelfs wij halen en bezorgen bel ons nummer pioniers iatextielreinïging koningsweg 16 en konlnglnnelaan 42 De Renault 5 zal onder de type aanduiding 5 LS leverbaar worden met een 1300 cc motor. Het is een snelle en van veel extra's voorziene versie van de Renaults 5 L en 5 TL die in januari 1972 in productie werden genomen. Van de Renault 5 zijn inmiddels bijna een half miljoen exemplaren verkocht; in het afgelopen jaar werd in Brussel een geheel nieuwe fabriek in gebruik genomen, die samen met de Renaultfabriek te Flins bü Parijs, waar ook an dere typen worden gemaakt, dagelijks ruim 1400 Renaults 5 produceert. De Renault 5 is in (Ip T S versie voor zien van de betrouwbare en soepele LkciiaUii. 12 i'S mouiji' vaxi Cv., uit 67 Pk levert bij 6000 toeren/min. Deze motor waarborgt, met name ook in deze 5 LS, zeer goede prestaties en een hoge mate van bedrijfszekerheid. Doordat de Renault 5 LS maar 10 kg zwaarder is dan de Renault 5 TL, maar over 20 Pk meer en anderhalf maal zo grote trekkracht, zijn topsnel heid en acceleratie nog aanzienlijk ge stegen. De topsnelheid ligt boven 155 km/uur. Veiligheid De veiligheidsvoorzieningen houden met de gestegen prestaties gelijke tred; het remsysteem is op verschillende punten aangepast. Evenals op de 5 TL heeft de LS schijfremmen op de voorwielen en trommelremmen achter, het rem systeem van de 5 LS is echter bekrach tigd en gescheiden uitgevoerd, boven dien is naar de achterwielremmen een hulpcircuit opgenomen waardoor, in ge val van drukverlies in het voorremcir- cuif, de'Wetkihg van de 'achtërremmèn wordt versterkt. Zoaï3 alle'Renaults'is" ook de 5'LS uit gerust met een belasting afhankelijke remkrachtverdeler; de 5 LS heeft bo vendien een controle lamp die bij eventuele remdruk vermindering on- middelijk waarschuwt. De Renault 5 LS is uitgerust met gro tere geperst stalen wielen; op de '/a inch bredere velg zijn zwaardere ban den gemonteerd, 145 SR 330 i.p.v. 135 SR 330. Deze wielverbreding verbetert de weg- ligging die verder nog in gunstige zin wordt beïnvloed door de op de achter wielen gemonteerde torsie-stabilisator en de zwaardere stabilisatorstang vóór. Veel exra's De Renault 5 LS heeft veel extra's die zowel uit het oogpunt van comfort als van veiligheid van groot belang zijn. In de koplampen zijn halogeen vèrstra- lers gemonteerd; hierdoor wordt een grote lichtopbrengst bereikt, de reflec toren van groot formaat zorgen voor een goede lichtverdeling. De Renault 5 LS is voordien van een waarschuwings knipperlicht installatie. Op de achterruit is een ruitewisser ge monteerd die gekoppeld', is aan een electrische ruitesproeier; .in combinatie met de electrische verwarmde- achter ruit, die ook op de 5 TL voorkomt, waarborgt deze combinatie onder alle omstandigheden een optimaal zicht naar achteren. Ook de 5 LS heeft een vloerpook even als de 1974 uitvoering van 5 TL. De vloerpook in de 5 LS bedient een vier- versnellingsbak, waarvan de reducties van de 2e en de 3e versnelling zijn verlaagd. De eindreductie is eveneens gewijzigd: 1000 tr/min. komt in de 5LS overeen met 27.52 km/u. t.o.v. 23/ km/u. in de 5 TL. Gewijzigd dashboard De Renault 5 LS heeft een enigszins gewijzigd dashboard waarin vooral de electronische toerenteller opvalt. Aan de beide zijkanten van het dashboard bevinden zich ventilatie-openingen die voor een verbeterde ontwaseming van de zijruiten zorg dragen. Uiterlijk De Renault 5 LS valt van buitenaf vooral op door de speciale brede wie len en de op de achterruit gemonteer de ruitewisser. De uitlaat mondt uit aan de achter zijde en niet aan de zijkant zoals dat bij de andere 5 modellen het geval is. Naar keuze van de koper kan de 5 LS worden voorzien van een zg. decoratie set die bestaat uit de type aanduiding LS van groot formaat op voor. en ach terkant en twee dunne zijstrepen. De 5 LS zal bovendien in verschillen de nieuwe kleuren leverbaar zijn. Prijs De prijs van de Renault 5 LS is in Frankrijk nog niet bekend gemaakt; in Nederland zal' deze vanaf september leverbaar zijn. Op de belangrijke forumavond, door de kunstenaarsvereniging Artishock ge organiseerd, over de partiële leerplicht ontbraken evenals een vorige keer, de werkende jongeren. En dat was jammer, want er zat zowel in het forum als in de zaal veel deskundigheid. In het forum twee vormingsleiders, een ver tegenwoordiger van het landelijk bureau VJV (Vormingswerk Jongere Volwas senen), het VVD-Statenlid de heer Delveaux en de heer Hans Kombrink, Tweede Kamerlid voor de PvdA; in de zaal het Statenlid de heer K. de Wilde, ■wethouder de Haan, de gemeenteraadsleden mevrouw E. Korthuis-Elion en de heren D. Hoekstra en K. Levinga. Daarbij zoals gezegd slechts een handvol jongeren. Gelijk zouden zij gehad hebben als bij voorbaat had vastgestaan dat de discussie hoogdravend zou worden. Maar dat was zeer zeker niet het ge val, althans dat was niet de opzet. Dat het toch zo werd kwam omdat er geen tegenspel gegeyen werd. Na enige aarzeling brandde het forum los met wat algemeenheden. KombrinkWerkende jongeren zijn niets bijzonders, zijn immers gewone werkers slechts hun loon is minder bij gelijkwaardige arbeid. Bovendien worden ze dikwijls door oudere colle ga's uitgebuit om vervelende klusjes op te knappen. Hij roerde de stijgende jeugdverkloosheid aan en de discussie over de invoering van de 2e leerplicht dag. Hij veronderstelde ook dat alles voor de jeugdigen pas beter zou wor den. indien zij meer medezeggingschap in de bedrijven zouden krijgen. Landelijk VJV-man Jaap Dekker de jongeren zijn juist argwanend dat er wéér iets voor hen gedaan wordt, waar hij tegenover stelde dat de jongeren zélf iets moeten gaan doen. De groep moet zelf bewust worden dat zij ach ter ligt. Enige praktijk voorbeelden gaf het forumlid Coletta Coppens, vormings leidster in Amersfoort. Met een groep had zij gezocht naar het „waarom" van de situatie bij de jongeren en de groep ging daar nu concreet iets aan doen. Vast stond wel dat de lonen niet op de eerste plaats kwamen er zou den structuurveranderingen in de be drijven moeten plaatsvinden. Arie Schagen, vormingsleider uit Gou da, constateerde een slechte motiva tie van de jeugd bü het verlaten van de lagere scholen. Dat werkte doar bij de partiële leer„plicht". De wer kende jongeren te motiveren om weer tc gaan studeren noemde hg een zwa re opgaaf, maar het was voor die jaugd noodzakelijk omdat men reke ning moest houden met de kwalifi cerende vraag van het bedrijfsleven. De VVD-er Delveaux, noemde zich de minst deskundige in het forum, maar relativeerde sterk. Werkende jongeren waren als anderen, zij het met minder ervaringjeugdloon was vooral een kwestie van minimumloon daarboven moest wel loon naar pres tatie gegeven worden. Partiële leer plicht riep problemen op als jeugd werkloosheid aan de andere kant dacht ook de heer Delveaux dat die leerplicht op de lange duur het be langrijkste zou zijn. Opleiding was nu eenmaal zeer belangrijk met het oog op de kwalificatie. Overigens was hij ook van mening dat het achterstand probleem op de lagere scholen aan gepakt diende te worden. Daar im mers al raakte kinderen uit arbeiders- milieu's achter. Hij dacht in dit ver band aan compensatorisch onderwijs en kwam daarmee op een terrein dat de jeugd gelijk kreeg niet te zijn komen opdagen. Er volgde een stilte toen de zaal ge legenheid kreeg (en daarin speciaal die weinige jongeren) om vragen te stellen. Artishock's directeur, André Oudheus- den doorbrak de stilte en sprak over de motivatie van het thuismilieu. CDA-er Hoekstra nam dat over en stelde vragen over de verschillen in opleiding van onderwijskrachten en vormingsleiders. Dat bleek minder groot te zijn dan aanvankelijk gedacht werd. Het werd eigenlijk betreurd omdat naar men meende er nog betere resultaten tebehalen waren met vor mingsleiders die uit de werkende jeugd zelf voortkwamen.Schagen van zijn kant merkte op dat het een grote misser zou zijn te denken dat andere dan werkende-jeugd-milieu's geen goede vormingsleiders zouden kunnen opleiden. Op verzoek van de heer K. de Wilde, PvdA lijsttrekker in Soest, werd na der geformuleerd wat er verstaan moest worden onder structuurveran deringen. Zijn partijgenoot Kombrink bedoelde daarmee de structuur waarin beperkt wonen, beperkte speelgelegen- heid, geen buitenlandse vakantie, toe bedeeld bleef aan de lagere inkomens. De heer Delveaux bleek het daar ge deeltelijk mee eens te zijn, met die kanttekening dat weekend- en kara- vanrecreatie waarschijnlijk geen beves tiging zou te zien geven van de stel ling van Kombrink- Stage Na een korte pauze kreeg de zaal dan eindelijk het woord, althans een werkende jongere. Hij wilde mede- zeggingsschap in de bedrijven óók voor de jeugd veranderd zien in mede-be slissingsrecht. Voor de heer Delveaux was het hele medebeslissingsrecht een moeilijke zaak en de heer De Wilde wees de vraagsteller op de mogelijk heden van de (verplichte) jeugdcom missies in de bedrijven (minimaal 25 werkende jongeren per bedrijf). Daarover liepen de meningen ver uit een. Men discusieerde over uiteenlo pende belangen van jeugd en ouderen over het niet tegen elkaar uitspelen van de werknemers over solidariteit en zo meer bij de verandering van het onderwijs. Daarna werd nog de vraag gesteld van wie die partiële leerplicht zo nodig moest, nu de jongeren in grote groepen blijk gaven er niets voor te voelen. Dat ontlokte één van de jonge ren de opmerking dat ze er wel voor voelde als het maar doorbetaald werd. Maar ook dat werd door partijmensen weerlegd. Zo kwam men uiteindelijk tot de con clusie dat ook aan het partieel onder wijs gesleuteld moest wordendat er meer medewerking moest zijn van de overheid (Soest kreeg van Coletta Coppes een pluimde medewerking was in vergelijking met andere plaat sen uitstekend)dat er gedacht zou kunnen worden aan leerplicht tot jaar, met stage lopen, waarbij dan het werk dat tijdens de stage verricht werd, betaald zou worden. Wethouder De Haan merkte daarna nog eens ten overvloede op dat de motivatie van thuis, het belangrijkste was. Dat was vroeger zo geweest, dat was nu nog zo. Een vak leren was toen èn nu van het grootste belang. Daarmee werd eigenlijk het directe materiële gewin teruggedrongen, waar het de jongeren toch dikwijls om te doen isgelijke rechten en betaling als de ouderen. Hoop was er toen een van de jeug digen opmerkten dat, althans bij haar, na een periode van afkeer („balen") en een tijd van wennen, zij het nu prettig vond het vormingsonderwijs te kunnen volgen. Op de lagere school en de Mavo heb ik nooit behoeven te denken. Ik heb er aan moeten wennen dat ik dat op de vormingscursus wel moest doen". Dat was een mooi slot aan de avond, die kundig geleid werd door de heer K. van der Schoot. Hij meende in zijn slotwoord dat er meer punten aangedragen waren om door te gaan met de discussie, dan dat men van een afgeronde avond kon spreken. Soest telt 3 bejaardenkoren. Koren waar wekelijks met groot enthousiasme eenvoudige, maar ook minder eenvou dige liederen worden ingestudeerd. Het winterseizoen loopt ten einde en de koren bereiden zich voor op het geven van een voorjaarsuitvoering. Als eerste in de rij zal het Soester- bergse koor met een uitgebreid pro gramma optreden op vrijdagavond 17 mei a s., te 20.00 uur, in de Hoeksteen te Soesterberg. Medewerking zal hierbij worden ver leend door de Soester Orkestvereniging, onder leiding van Willem de Vries. De tweede uitvoering wordt gegeven door het koor van Braamhage op vrij dagavond 24 mei a.s., te 19.30 uur, in de zaal van Braamhage. Ook hier een uitgebreid programma, evenals bij de andere koren, onder leiding van de heer C. F. van Vliet, met muzikale me dewerking van mej. J. van der Es. Tenslotte gaat het koor, Vreugde Door Zang, (repeterend in Eltheto bij het busstation in Soes-Zuid) op donder dagmiddag 13 juni a.s., te 14.30 uur, op bezoek bij Groot Engendaal om daar met zang en voordracht voor een pret tige middag te zorgen. Mevrouw van de Wetering, directrice van Groot En gendaal, zet ook nu haar deuren gast vrij open voor bezoekers van buiten het tehuis. Een ieder is welkom. Vrijdag 17 mei a.s. komt Vara's drive- in discotheek in het Openluchttheater aan de Soesterbergsestraat. De organi satie berust bij de Stichting Jeugdzorg Soest, c.q. De Vangrail, die met dit evenement het seizoen gaat afsluiten. De avond is voor iedereen toegankelijk: het festijn begint om 19 uur en duurt tot 23 uur. Toegangsprijs één gulden. De bospolitie heeft procesverbaal opge maakt tegen vier jongens uit Scher- penzeel wegens wapenbezit en brom men in het bos. De bromfietsers, de 17-jarige W. B.. de 18-jarige A. ter B. en de 18-jarige S. en zijn duo passagier de 17-jarige J. ter B. ge droegen zich na hun aanhouding in het bos achter Zonnegloren nogal vreemd. Bij onderzoek bleek, dat drie van hen in het bezit waren van een zgn. Japans wurgstokje. De wapens werden in beslag genomen. In het bos achter Zonnegloren werd een gedeeltelijk gesloopte brommer aangetroffen. Het verzekeringsplaatje, LGP 547, was nog aanwezig. Het res tant van de brommer staat bij de po litie. Dinsdagavond 7 mei, aanvang acht uur, organiseren wij in de grote zaal van CAFÉ-RESTAURANT DARTHUIZEN aan de Prins Hendriklaan te Soest, een waar wij naast het tonen van enige films en dia's ook uitgebreid aandacht schenken aan het maken van de zogenaamde huis-tuin-en-keuken-foto's. Kaarten voor deze leerzame avond voor elke oprechte foto- en filmamateur zijn gratis verkrijgbaar bij BURG. GROTHESTR. 45 SOEST TELEFOON 02155 - 13917 De 17-jarige scholier A. M. K. uit Soest was weinig mededeelzaam toen de politie hem in het donker aanhield op een onverlichte fiets. Na veel vieren en vijver kwam hij in het politiebureau tot inkeer. Zijn ouders mochten hem daarna afhalen.. De bekeuring wordt nagezonden. Een zeer jeugdige bromfietser wist aan de politie te ontkomen, die hem tot in Amersfoort achtervolgde. De bromfiets, met een verzekeringsplaatje uit 1973 liet hij achter. De knaap ont kwam in de bosjes. Op de Dalweg raakte door onbekende oorzaak de bromfiets van slager C. B. (53) in brand. De brandweer doofde de vlammen en de politie ontfermde zich over het uitgebrande voertuig. (met" de bekende service) Van Weedestraat 68-70 - Soest - Telefoon 16555 - i Raleigh - B.S.A. - Jünckcr Magneet en vele andere merken. Tomos - Batavus en ieder desgewenst merk. Ook diverse leuke geschenken, o.a. PAKAF TASJES, KINDERDUO'S enz. Kostverlorenweg - hoek Laanstraat Telefoon 14913 ONZE OVERHEERLIJKE ELKE DONDERDAGAVOND A PINTAVOND Wg verzorgen tevens uw feestjes en partijen. Op de Vredehofstraat werd gedurende ruim vijf uren een snelheidscontrole gehouden. 1223 voertuigen reden gedu rende die tijd richting Baarn; daarvan overtraden er liefst 85 de toegestane maximiumsnelheid. Zij krijgen allen het procesverbaal nagezonden. De heer 'P. H., wonende aan de Peter van de Breemerweg deed aangifte van diefstal uit zijn woning van een radio cassetterecorder. De onbekende dader verschafte zich toegang - door inklim-1 ming. Vanavond om 18.30 uur wordt op de VVZ-veden aan de Eemweg een voet balwedstrijd gespeeld tussen twee Soester elftallen. De vijf voetbalver enigingen, SEC, S O. Soest, VVZ. Hees en Soesterberg, leveren de spelers. Na afloop wordt het elftal samenge steld dat zal uitkomen tegen het elf tal van Soest-Duitsland in het kader van de tweejaarlijkse sportuitwisse- ling. Deze sportuitwisseling vindt plaats op 24 en 25 mei a.s. Voor de tweede maal zgn bewoners van de Ir. Menkolaan, geassisteerd door vitale inwoners van Braamhage, in de weer geweest met het schoonmaken van het alom bekende Slangenbosje. De hoeveelheden rommel, zoals dood hout, tuinvuil, frame's van fietsen e.d. zgn onvoorstelbaar groot. Het bosje werd jarenlang als „vuilnisbelt" gebruikt. Dankzij de eerste schoonmaakbeurten, waarbij vooral aandacht werd besteed aan de vijver, is er weer wat stroom in het water gekomen en dat zal het leven in het water ongetwijfeld gaan bevorderen. Men hoopt nu maar dat de jeugd er niet (opnieuw) dammen of iets dergelijks in gaat aanleggen. Met enige verbazing werd geconsta teerd dat een onbekende, na de eerste schoonmaaktoer, kennelijk daarvan niet op de hoogte, toch nog zijn huisvuil in het bosje had gedeponeerd. Dat huis vuil bestond uit een fors aantal ver roeste conservenblikken, stoelveren en een petroleumstel. Alles bij elkaar drie kruiwagens vol. De schoonmakers hopen daar nu voor taan van verschoond te blijven. De reinigingsdienst van de gemeente zorgt er voor dat het verzamelde vuil wordt afgevoerd. |SH WÊÊÊ fin MH mÊËË WMH (op Telefoon \_J 1HB WêêS BH M BBB volg vanuit Hilversum en Utrecht de borden Loosdrecht-vliegveld. vrl+'fcW"^. w W J

Soester Courant | 1974 | | pagina 9