Regionale Muziekschool geeft openbare leerlingenuitvoering in Soest Geld lenen Stichting Eigen Woningbezit Soest verricht baanbrekend werk Luchtvervuiling onder balcons geef een PONTIAC 380, Voor al uw vakantiereizen Raadsleden D'66 niet zo vrolijk over afgesloten periode RINGENOLDUS B.V. „kiVe" KEUKENS Het oog gericht op een hardere hondskanselier Reisbureau Gertli Rectificatie Drive-in discotheek morgenavond in het Openluchttheater Gemeenten werken gelijke initiatieven Mevrouw Walma: ,.We moesten vechten tegen alles wat we niet wilden" fiju om te krijgen fijn om te dragen voor jaren en jaren en jaren.... tegen Rijverbod Doe Het Zelf Markt Veldweg 4 - Soest Tel. 02155-14878 1 keukenblok 170 x 55 met roestvrijstalenblad Totaal Opbrengst bazar Groot Engendaal" Opgeschoten bromfietsers molestreren 12-jarige jongen BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM Telefoon 02154-7552 Denim kostuums Vanaf i.» i ,rL'^_ - Meningen van lezers Souster Courant van donderdag 15 mei 1974 Helmut Schmidt betreedt als Westduit- se bondskanselier een Europees politiek toneel dat zojuist is verlaten door alle gerenommeerde hoofdrolspelers. Ed- ward Heath, de Brit met althans enige Ideeën hoe het in Europa behoorde toe te gaan en hoe dit werelddeel zijn stem in de wereld diende te verheffen, is vervangen door de veel beperkter den kende Wilson wiens horizon niet veel verder reikt dan zijn eigen eiland en die bovendien niet al te stevig in het zadel zit. Na Pompidou komt een franse president van wie niemand nog iets kan zeggen. En zelf vervangt nij een man die in menig opzicht grote verdiensten had maar ook aan het eind van zijn mogelijkheden was gekomen. En wat hierbij enigszins hoopvol kan stemmen is dat Willy Brandts opvolger uit heel ander hout is gesneden - het is duidelijk dat Brandts politiek bezig was dood te lopen en dat het verder dus anders moet. Anders zal het zeker gaan door het verschil in persoonlijk heid: heeft Schmidt niet een bijnaam - Schnauze - die refereert aan de rau we grote bek van een rekruten dril lende sergeant waarmee men nimmer Brandt zou willen karakteriseren? Over het aftreden van Brandt kan men lang blijven nakaarten, maar de on gelukkige spionage-affaire-Guillaume had er op zich niet genoeg gewicht voor gehad als Brandt niet reeds zelf het gevoel had gehad dat zijn politiek In een uitzichtloos stadium was geko men. Niet door het verlies aan popu lariteit in eigen land dat onmiskenbaar was, of liever een verlies aan respekt vooral omdat van alles erop wees dat de kanselier niet meer bij machte was zijn eigen team voldoende te inspireren tot solidariteit. Vermoedelijk te wijten aan het simpele feit dat voorheen de uiterst wankele parlementaire basis dwong tot teamwork maar dat nu de behaagde uiterst wankele parlementaire basis dwong tot teamwork maar dat nu de behaaglijke meerderheid het de ministers makkelijker maakte eigen wegen te bewandelen Daarbij komt dat Brandt zich enorm gekonsentreerd heeft op een dubbele opgave: de relatie met Oost-Europa uit de verstarring te.halen waarin ze was geraakt, waartoe het nodig was de bondsrepubliek een nieuw eigen image te geven dat in niets herinnerde aan het rampzalige derde rijk. In beide op gaven is hij redelijk geslaagd, waarvan een konsekwentie was dat op Bonn steeds groter druk kwam om ook in wereldzaken en vooral in Europese za ken het leiderschap uit te oefenen dat logisch was door duitslands ekonomi- sche macht en dat aanvaardbaar was geworden doordat de figuur Brandt de bondsrepubliek ook het benodigde mo rele gezag had gegeven. Hiervoor was Brandt waarschijnlijk een te mense lijke, men kan zelfs zeggen een te zach te figuur. Het dwingend leiderschap uitoefenen zelfs in een Europa dat steeds verwar der werd, stond hem tegen omdat hij besefte dat de hardheid die daarbij be tracht zou moeten worden onherroepe lijk ook zou leiden tot beslissingen waarbij overwegingen van praktisch nut fijnere humanitaire ideeën zouden overstemmen. Als mens siert het hem wellicht dat hij voor zoiets de man niet was, maar als staatsman was het zijn gebrek. Althans in dit opzicht is Schmidt meer de man voor dit hardere werk. In het jongste verleden ls meer dan eens een vergeefs beroep gedaan op de bondsrepubliek om van zijn ekonomi- sche macht gebruik te maken - en op Brandt zelf om er zijn moreel geza^ achter te stellen - teneinde te voorko men dat de relatie Europa-VS nog ver der verslechterde, dat de NAVO steeds moeizamer zichzelf overeind hield, dat de EEG door het ontwijken van beslis singen uitgehold werd. Schmidt heeft er in het verleden geen twijfel over la ten bestaan dat bijvoorbeeld een keus Washington-Parijs eenvoudig is: de VS zijn voor hem belangrijker dan Frank rijk en hoewel hij net als Brandt liefst de beste betrekkingen met beide heeft zal hij nooit als zijn voorganger akro- batische toeren willen verrichten om een echte keus te ontlopen. De konsekwentie die Brandt verschrik kelijk zou hebben gevonden, namelijk dat door een harde en krachtige Duitse houding herinneringen werden gewekt aan minder frisse Duitse dagen in het verleden, zullen een man als Schmidt geen minuut nachtrust kosten. Zijn werk zal dan wellicht minder strelend zijn voor de hogere menselijke gevoe lens van de toeschouwers, maar dat werk ls grotendeels het opruimen van chaos en daarbij komt het er minder op aan hoe elegant het gebeurt als het maar grondig geschiedt. Dit jaar krügt de leerlïngenuitvoering van de Muziekschool in Soest een bre dere opzet dan tot nu toe gebruikelijk was. De uitvoering zal worden gegeven op zaterdag 18 mei a.s. in de Sporthal aan de Beukenlaan en begint om 19.30 uur. Speicaal zal de aandacht gevraagd worden voor de samenspel- en dansgroepen van de muziekschool. LAANSTRAAT 66 - TELEFOON' 02155 SOEST 12683 De Stichting Jeugdwerk Soest sluit het seizoen af met een grote drive-in dis cotheek met lichtshow in het Open luchttheater. Abusievelijk vermeldden wij vorige week dat deze avond woensdag 15 mei gehouden zou worden. Dat moet zijn vrijdagavond 17 mei Discjockey's zijn die avond Joop Poort en Éddv Öwen. De toegangsprijs is een gulden; vaste leden van de Stichting, trouwe bezoekers van Praatpaal en Vangrail, kunnen een gratis entree- kaart halen in hun eigen ciubhuis. Te beluisteren zijn de volgende speel- ;roepen: het juniorenorkest (een sym fonische bezetting, samengesteld uit jonge en zeer jonge spelers uit de in strumentale klassen); het harp-ensem- ble, bestaande uit 12 harpleerlingen; het gitaarorkest; het accordeonorkest in een gemengde bezetting van accor deons, koper- en houtblazers, strijkers, elektronisch orgel, gitaar, piano en slagwerk; en het Jeugdorkest plus het B-orkest van de Soest Muziekvereni ging P.V.O. Het dansgedeelte zal worden vezorgd door het jazz en beatballet van de mu ziekschool. Deze uitvoering is mede bedoeld als een informatieve manifestatie voor die genen die actief een bepaalde vorm van samenspel willen beoefenen. Uiteraard gaat aan het samenspel voor af de instrumentale instructie, indivi dueel en in groepsverband. De muziekschool verzorgt het instru mentale onderwijs op alle instrumenten die in dit concert ten gehore worden gebracht. In Soest kan onderwijs gevolgd worden in de volgende vakken: Algemene Mu- ziekale Vorming; blokfluit; kleutermu- Het juniorenorkest van de school tüdens een repetitie. ziek (bij voldoende deelname) de korps instrumenten (via het lidmaatschap van (P.V.O.)piano; elektronisch orgel; ac cordeon, cello en gitaar. Voor de ove rige vakken kunnen de Soestenaren te recht in de Muziekschool in Amers foort. Het optreden van het accordeon-orkest en van het jazz- en beatballet illus treert, dat ook de lichte muze in het onderwijspakket van de muziekschool is opgenomen. Wanneer de belangstelling van het Soester publiek voor deze manifestatie aan de verwachtingen voldoet, dan zal deze bredere opzet van de muziek schoolpresentaties ook in de komende jaren gehandhaafd blijven. Gemakkelijken betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlrchtingen.bij all$ NMB-kantoren;; NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK vóoruwmèubrfair voor uw auto voor uw boot In politiek-café „Proest" werd maandagavond teruggeblikt op vier jaren D'66- bijdragen aan het besturen van de gemeente Soest. De raads- en oud-raads leden Joosten, Jonker en mevrouw Walma van der Molen-de Vries deden ver slag. y Mevrouw Walma vertolkte een algemeen gevoelen dat de fractie eigenlijk nooit tot het uitvoeren van haar eigen programma was kunnen komen. „We hebben steeds moeten vechten tegen bevoogding, de plan-is-plan mentaliteit, de zgn. rechtzekerheid van de burger". Dat had naar haar mening de partij de naam gegeven „overal tegen te zijn" en dat bedroefde haar een beetje. Zij hoopte dat nog enkele progressieven zich zouden weten te handhaven in de nieuwe raad, om de strijd voort te zetten. „De image van de partij is tegen ons, maar we heb ben het niet zó gedaan omdat we het zo leuk vonden". Wat haar bijdrage aan het totaal overzicht betrof, constateerde zij dat stug volhouden in de Molenstraat kwestie. uiteindelijk resultaat had af geworpen. Tot en met Tweède Kamer leden en een staatssecretaris hadden zich nu met de zaak bemoeid en het zag er voor de bewoners nu allemaal wat gunstiger uit. Iets anders lag dat met het milieu en met name de bespuitingen. Verdrietig constateerde zij dat er nu' weer wel gespoten werd, waardoor toch eigen lijk de machteloosheid van de burger nogeens benadrukt werd. De heer H. Jonker behandelde de openbaarheid, de steun aan actie groepen, de ruimtelijke ordening en de buitenlandse arbeiders. Dankzij D'66 waren enkele commissie vergaderingen openbaar geworden dat had de burger althans enig inzicht gegeven in de gang van zaken. Hij was overigens niet zo hoopvol gestemd, dat er meer commissies openbaar zouden worden„de brandweercom missie in ieder geval niet". Alleen hij de Pak-vertegenwoordiger waren daar voorstander van geweest. Niet zuiver noemde hij de argumenten die de tegenstanders hanteerden„niet interessant en te kleine vergaderruim te". Met hoorzittingen was men op de goede weg, maar ook die inspraak mogelijkheid was nog voor verbetering vatbaar. De fractie zou moeten blijven streven naar een open rondvraag bij commissievergaderingen maar óók naar iets dergelijks bij raadsvergade ringen. Wat de steun aan actie-groepen be trof memoreerde de heer Jonker de succesvolle initiatieven tot behoud j/an het slangenbosje en het Kerkpad. betreuren was het dat de Kerk- padbewoners nu wel leges moeten gaan betalen voor het rijden op hun veg. „Helaas", aldus de heer Jonker, .zoals dat meer gebeurt, werkte de CDA de kwestie niet goed af". Wat de ruimtelijke ordening betrof vörid hfj dat'Soëst tffe goede1 kant op nü er weer ."gesproken werd door het dagelijks bestuur van de gemeente van een „dorps"centrum. De Engweg zou er wel niet meer komen, maar wel was het noodzakelijk dat de Centrum- weg gerealiseer werd en de Konings weg op breedte gebracht werd. Jonker hoopte dat nog in deze zitting van de raad het bestemmingsplan Engweg in getrokken zou worden en dat het be sluit van de raad van 1970 ongedaan gemaakt werd. Bebouwing Kerekeniandt was naar zijn mening ook niet nodig hoogbouw was uit de tijd en laagbouw daar was niet noodzakelijk omdat men elders in de gemeente voldoende ruimte had om de groei op te vangen. Wat de buitenlandse arbeiders betrof was hij van mening dat de gemeente in gebreke bleef de toegezegde initia tieven hard te maken. „We hebben er tenminste nog steeds niets van ge merkt". Ook de heer B. Joosten ging eerst wat dieper in op de niet-functione- rende openbaarheid. Hij hekelde de informatieve raadsvergaderingen, waar meningen gevraagd werden, die dicht bij beslissingen lagen. In de april-ver- gadering was over erfpacht gesproken „een onschuldiger onderwerp kan haast niet", maar hij dacht dat vele raads leden de openbaarheid schuwden en niet gehinderd wilden worden door pers en publieke tribune. In de onderwijscommissie noemde hij de inspraakmogelijkheid te wissel vallig, te veel afhangend van de lui men van de wethouder. Het openbaar Havo'Vwo en alles wat daar aan vast zat, bleef verbazngwekkend. Het meest ergerlijke vond de heer Joosten dat de gemeente gegokt had op de samen werkingsschool, terwijl zij uitsluitend en alleen voor openbaar onderwijs had dienen op te komen. Daar was men nu te laat mee. Het gemeentelijke culturele beleid was nooit duidelijk geweest. Gelukkig was de culturele commissie een gemengde commissie geworden, zoals zijns inziens alle commissies samengesteld moesten zijn. Het subsidiebeleid was volkomen on doorzichtig en hing naar zijn mening geheel af van de ambtenaren. Bibliotheek en muziekschool functio neerden niet naar behoren omdat zij niet konden voldoen aan de vraag van de burgerij. „Proest" werd besloten met een vluch tige beh ah deling vafi" de raadsagenda. Die leverde geen interessante gesprek stof 'op. të) JUWELIER-OPTICIËN VAN WEEDESTRAAT 12 SOESTDIJK - TEL. 02155-16372 Dankzij een artikel in een landelijk verspreid réklamcblad (oplage 2Vi miljoen) over goedkope koopwoningen, is de gemeente Soest op een bijzonder prettige wijze in landelijke schijnwerpers komen te staan. Deze belangstelling dankt de gemeente in dit geval aan de Stichting „Eigen Woningbezit Soest", de stichting van de plaatselijke afdelingen van de drie vakbonden CNV, NKV en NVV, die de handen ineen sloegen om betaalbare huizen te laten bouwen. Daar zijn zij wonderwel in geslaagd; de 92 ajourwoningen in de Wijk Klaarwa- ter; de nu in aanbouwzijnde 18 wo ningen eveneens in Klaarwater, getui- :en daarvan. De landelijke belangstel ling is frapant en eigenlijk hoogst on gewoon. Stichtingsbestuurslid de heer C. van Huenen is minder verwonderd omdat hij inmiddels ervaren heeft hoe moei lijk gemeenten medewerking verlenen aan een dergelijk project. Telefoontjes in de afgelopen weken ui; meer dan 100 gemeenten in het lana. maakten hem al spoedig duidelijk dat er in Soest iets unieks tot stand ge komen was. Nergens werd, zover hem bekend, door enig gemeentebestuur medewerking ver leend aan soortgelijke initiatieven. Overstelpend zijn de vragen uit het land naar de wijze waarop men het in Soest geklaard heeft. Voor het stichtingsbestuur in Soest is dat op zich geen punt (meer), maar des te groter de verwondering in het begin, dat men elders niet dezelfde medewer king krijgt. De heer Van Huenen zegt geen idee te hebben waaraan dat dan wel ligt Medewerking is nodig voor: a. grond aankoop: b. de verkaveling van de per celen; c. keuze bouwplannen; d. toe wijzing aan de toekomstige bewoners. 200 gulden De 18, nu In aanbouw zijnde woningen kosten 78.000 gulden. Deze eengezins huizen hebben een grote woonkamer, drie slaapkamers, twee toiletten, een ligbad en zolder en een vóór- en een achtertuin. De toekomstige koper moet tien pro cent eigen geld meebrengen (dat kan ook nog minder); afgerond wordt dat 8000 gulden. Gefinancierd moet dan worden 70.000 gulden. Rente en aflos sing is 11%; het eerste jaar 7700 gul den. De rijksbijdrage is dat eerste jaar 5300 gulden; resteert 2400 voor de be woner is 200 per maand. De rijksbijdrage woi'dt ieder jaar tien procent lager, waardoor het bedrag van de lasten steeds toeneemt. Na tien jaar blijft dan een vast bedrag over, dat in twintig jaar afgelost moet worden. Rekening houdend met een jaarlijkse (minimale) huurverhoging van zes pro cent, zal het vaste bedrag voor deze koopwoningen, in ieder geval lager zijn dan de tegen die tijd te betalen huren. Het grote pluspunt is dat men beschikt over een eigen woning, terwijl een huurder nooit aan eigen bezit toekomt Naar de mening van de heer Van Huenen kan men (in dit geval de meenten) alleen maar uit subjectieve overwegingen tegen eigen woning bezit zijn. Hij kan tenminste geen redelijke argumenten bedenken waarom men tegen de bouw van goedkope woningen zou zijn. Soest neemt een uitzonderingspositie dat blijkt bij ieder gesprek. Alle initiatieven elders stagneren reeds bij de eerste stap, de grondaankoop. Slechts in één geval was een informant niet enthousiast. Het was een make laar, die sprak van „volksverlakkerij omdat niet expliciet de jaarlijkse stij ging van de lasten werd genoemd. Van Huenen: „Hij vergat gemakshalve dat ook de huren jaarlijks omhoog gaan. maar moest in het gesprek toegeven dat de stichting gelijk had". Mogelijk zit toch hierin de weerstand bij andere gemeenten; de uitschakeling van de handel. De stichting werkt zon der personeel. De bestuursleden beste den er hun- vrije tijd aan; slechts de administratie werd uitbesteed. Overhees Gezien de medewerking Van de ge meente Soest en gezien de belangstel ling die er bij adspirant-kopers bestaat voor deze woningen, gaat de Stichting voorlopig door met haar werkzaamhe den. Frapant is daarbij dat de gemeente Soest in het plan Overhees rekening gehouden heeft met de activiteiten van de Stichting en dit keer grond aanbood. Dit is vergeleken met de opstelling el ders uniek. In de eerste bouwfase, die totaal 600 woningen omvat, bouwt de Stichting er 73. Dat worden wel andere type wonin gen dan tot nu toe in Klaarwater ge bouwd. Het bestuur wil zelfs de varia tie om eenvormigheid door de hele ge meente tegen te gaan. Met de bouw van deze 73 huizen hoopt men begin volgend jaar te kunnen starten. Ook aan de volgende bouwfasen in Over hees hoopt men zijn bijdrage te kunnen leveren. Al met al blijft het vreemd dal elders deze projecten geen schijn van kans hebben. Voor de heer Van Huenen staat het vast dat het niet aan de vak bonden ligt. Een rijverbod kreeg opgelegd de 27- jarige H. V. uit Vleuten. Hij zat in zijn langs de Amersfoortsestraat geparkeer de auto, die groot licht voerde. De po litie constateerde drankgebruik en nam de sleutels van de auto in beslag. V. heeft die sleutels later terug gekregen. Een proces-verbaal kreeg J. B. (27) voor het rijden onder invloed op een brommer. u De vorige week in het bejaardencen trum Groot Engendaal gehouden bazar heeft 2500 gulden opgebracht. Vooral 's middags was de belangstelling zeer groot. Er heerste een leuke en prettige sfeer en de bejaarde dames ontpopten zich als ware verkoopsters. Het geheel stond onder leiding van Welfare werksters van het Rode Kruis, de dames Bolhuis, Kuiper, Schans. Töring en Visser. De opbrengst van de bazar wordt be steed in overleg met de bewoners van het bejaardencentrum. Bij de verloting vielen de prijzen op de volgende nummers: witte loten: 75, 92, 124 en 171; groene loten 54 en 63; de olifant was 44 jaar; de naam van de pop was Natas ja; het aantal kruisjes op het schilderij was 18805 en de beer fietste 4 uur en 45 minuten. Een vijftal opgeschoten bromfietsers in de leeftijd van 17 a 18 jaar heeft op de Grote Melmweg de 12-jarige Frans S. gemolesteerd. Frans fietste er en werd door de brom fietsers bij het inhalen gesneden Zijn opmerking daarover had tot gevolg dat één van de bromfietsers terugkwam, Frans in de sloot duwde en zijn fiets achter hem aangooide. Toen de jongen uit de sloot kroop, scheurden zij zijn jas stuk, die zo vervolgens ook in de sloot gooide. Daarna verdwenen de helden. De politie stelt een onderzoek metHasselblad gefotografeerd complete repor tage in album vanaf 150. TEVENS complete filmreportage mogelijk. JAC. VAN LENNEPLAAN 13, BAARN HILVERSUM AMERSFOORT ZEIST Dat de gemeente Soest volgens uit breidingsplannen Soesterveen, met een busregeling (openbaar vervoer) al 3Vj jaar achter loopt, is ons allen bekend, maar dat het nu blijkt, dat openbare werken, een plan op tekening van 5 jaar geleden, nog wil uitvoeren dat grote luchtvervuiling inhoudt, gaat alle begrip te boven. Inplaats dat de 96 gezinnen van Haverweerd onevenzijde, banken, groen en b'loemen onder hun balcons krijgen, wordt dit vervangen door garagebouw ten gerieve van an dere verder gelegen flats en huizen. Namens alle bewoners Haverweerd. A. GEERTS-HASSELAAR Commentaar bureau voorlichting: De plannen'voor de bouw van deze ga rages hebben geruime tijd geleden ter inzage gelegen. Daarna zijn er tekenin gen en een maquette tentoongesteld. Bezwaren tegen het plan zijn nooit in gediend.

Soester Courant | 1974 | | pagina 11