Politiebureau ter bezichtiging opengesteld VVD wil Eng behouden maar Kerckenlandt volbonwen Bestemmingsplan „0verhees" in de raad Donderdag 16 mei 1971 52e jaargang no. 38 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 A.s. zaterda?: Welkom bij de Soester politic w* Naast tegenstanders ook acties van voorstanders Engweg(getje) 6 a 7 meter breed Voorstander subsidiëring culturele manifestaties buitenlandse arbeiders Dodelijk ongeval bij kruispunt Trier Huren St. Joseph- woningen lager dan verwacht GEMEENTERAAD EN POLITIEK M ^sr •2ppr - Publieke belansrstellin? viel tegen Soester Courant volgende week op vrijdag Politieke forumavond in „De Open Hof' MMWI ■MM SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt Iedere donderdag Zaterdag IR mei a.s. zijn alle burgers van Soest van 10,00 tot 16.00 uur van harte welkom bij de Soester politie. U bent dan in de gelegenheid om L' op de hoogte te stellen van al datgene wat door het politiekorps van onze gemeente wordt verricht voor een zo veilig en prettig mogelijke leefgemeenschap. In het politiebureau bevinden zich op de begane grond en in het bijgebouw twee diensten, te weten de algemene dienst en de administratie. De algemene dienst bestaat uit de af delingen surveillance en verkeer. Door deze diensten is materiaal van diverse soorten verzameld met het doel U té ton'en waar de politie onder meer mee te maken krijgt. U zult er aantreffen: een uitgebreide verzameling foto's, mogelijkheden tot beveiliging, jacht zaken, een sortering vuurwapens en misschien wel het meest interessante; een up to date meldkamer in vol be drijf! Op de eerste etage kunt U kennis maken met de afdeling recherche. Er zal U op diverse gebieden voorlichting worden gegeven over bijvoorbeeld in braakbeveiliging en drugs, terwijl foto series, fotokamer, een scala aan „cri minele" voorwerpen en een recherche voorlichtingsfilm het geheel visueel zeer aantrekkelijk maken. Mocht U tenslotte iets meer willen weten over uitrusting (bij voorbeeld geluidmeter, radarsnelheidscontrole- apparatuur) en voertuigen (surveillan- ceauto'.s, motoren) dan kunt U uw belangstelling richten naar het achter terrein waar dit alles zal worden ge toond. Tot zier.s. zaterdag 18 mei a.s., van 10.00 tot 16.00 uur in het bureau van politie in Soest De oude villa van dokter Batenburg, nu reeds tientallen jaren politiebureau en zaterdag voor het publiek openge steld. r: t'C*: 5 Vanavond zal in de raadsvergadering het bestemmingsplan „Overhees" vast gesteld worden. In het ontwerp-raadsbesluit wordt uitvoerig ingegaan op de ingediende bezwaarschriften en wordt ook aandacht besteed aan twee adhesie betuigingen. De een is afkomstig van de Stichting Kasko-woningen Soest; de ander van de heer E. van Ouwerkerk, die zijn brief ondertekend zag door 342 bewoners van Soest. Beiden protesteren met klem tegen het feit dat de be zwaarschriften de uitvoering van het plan tegen houden, omdat daardoor Soester ingezetenen, die een woning zoeken, ernstig benadeeld worden. Van de twee brieven is met belangstelling kennis genomen, maar kunnen niet als bezwaarschrift in de zin der wet worden aangemerkt en worden daarom „niet ontvankelijk verklaard". De tien overige bezwaarschriften wor den overigens allen ongegrond ver klaard. Ze zijn van mr. H. H. Hout man: de heer J. A. van Arkel namens de werkgroep H. L. K.; dr. G. Steenis namens de werkgroep ontwikkeling Eemland; de Stichtse milieufederatie: de vereniging tot behoud van natuur monumenten in Nederland; de hoofdin genieur-directeur voor de landinrich ting in de provincie; van de heer H. Eshuïs; de heer W. Zweers; mr. M. D. Ph. van der Werf en de heren J. C. en P. Swager. Bezwaren De bezwaren van de werkgroep ont wikkeling Eemland richten zich onder meer tegen het feit dat landbouwbe drijven met beëindiging worden be dreigd: dat de Koningsweg verdubbeld moet worden; dat de groeiprognose van de bevolkings-ontwikkeling onvoldoen de is en dat de economische uitvoer baarheid zeer onvoldoende is aange toond. Een en ander wordt weerlegd; de agra riërs zullen volledig worden schade loos gesteld; de Koningsweg zal niet verdubbeld worden zolang de capaci teit van de huidige baan nog voldoen de is; de groeiprognose is nader toege- gelicht en de economische uitvoerbaar heid is wel aangetoond door middel van een rekenmodel. De bezwaren van de Stichtse Milieu federatie richten zichop het feit dat de voorgestelde ontwikkeling berust op verouderde uitgangspunten en dat er geen rekening is gehouden met de bouwmogelijkheden in de regio. Volgens de gemeente is er wel reke ning gehouden met een streekplan.en is met name de zuidwestgrens van Soest een z.g. flexibele grens als bedoeld in het streekplan. Ook hier wordt gewezen op de noodzakelijke uitbreiding voor de eigen bevolking, zonder Soest een grootsteedse allure te geven. De vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten is vooral geïnteres seerd in het gebied ten zuid-westen van het plan en de Wieksloterweg. Men is ongerust over een mogelijke aantas ting van- het overgangsgebied en stelt daarom voor de grens van het plan te verschuiven naar de Wieksloterweg Het gebied dat dan tussen de huidige plangrens en de Wieksloterweg komt te liggen zou de bestemming ..natuur gebied" moet krijgen. Dat klopt onge veer met de opzet omdat het randge bied een bestemming zal krijgen van een duidelijk conserverende opzet en waar het mogelijk is de aanwezige groenelementen en het landschap te sparen. Overigens zegt de gemeente dat de re den van het bezwaarschrift hem onbe grijpelijk voorkomt, temeer, nu het ge meentebestuur door reclamante is be naderd met het verzoek de onderhavige gronden te ruilen tegen een perceel van gelijke grootte van het gemeente lijk bosbezit. Ook de hoofdingenieur-directeur voor de landinrichting meent dat de uitvoering van het plan een onmisken baar einde betekent van de potentieel hoog waardevolle kom van het Soester- vèen, waarin een tweedelig natuurre servaat is gelegen. Voor het behoud van dit reservaat is een zeer royale bufferzone nodig. De aangegeven strook van 11 a 12 meter is onvoldoende. Ook wijst men er op dat het waterpeil in de bufferzone en in het reservaat niet mag zakken, terwijl er naar gestreefd dient te worden het waterpeil te verhogen. De gemeente meent dat het reservaat in de loop van de tijd beslist aan waar de heeft ingeboet. Het waterpeil zal op een constant peil kunnen worden ge houden. De voorschriften behorende bij het plan bieden voldoende waarborgen tegen verdere degeneratie van de na tuurgebieden. Het bezwaar van de heer Zweers tege een eventuele verplaatsing van de dierenhandel wordt niet onderkend. Hem wordt gezegd dat de bedoelde handel in'erotische dieren niet is gele gen in Overhees en „als zodanig hier niet van belang kan zijn". Mr. Van der Werf heeft bezwaren tegen het beperkt houden van de win kelbestemming in Overhees. Het lijkt er zijnsinziens op dat er dan een kunstmatige behoefte wordt geschapen voor een city-plan, ten koste van het comfort van de bewoners van Over hees en Klein Engendaal. De gemeente wijst in dit verband op het Smitsveen waar het gehele winkel- gebeuren beperkt blijft tot die winkel^ die kunnen voorzien in de eerste le vensbehoeften en op de moeilijkheden bij de realisatie van het buurtwinkel centrum in Klaarwater waar. door moeilijkheden bij de bezetting, het daar een centrum wordt van zeer beperkte omvang. Alle bezwaarschriften worden onge grond verklaard en er wordt tenslotte de aandacht op gevestigd dat zij, die zich tijdig met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewénd, gedurende de termijn, dat het plan na vaststel ling ter inzage ligt, bij gedeputeerde staten bezwaren daartegen kunnen In dienen en dat eenzelffde bevoegdheid toekomt aan hen die bezwaren hebben tegen de wijziging, welke bij de vast stelling van hel plarr in het ontwerp is aangebracht. Van de nieuwe VVD-raadsfractie zijn mogelijk initiatieveh te verwachten voor meer openbaarheid bij het besturen van de gemeente Soest. De heer J. J. Ebbers: „aan de bestaande openbare commissie kunnen mogelijk nog enkele toegevoegd worden". Mevrouw E. Korthuis-Elion: „de commissie sociale zaken bespreekt nauwelijks iets wat niet in dé Openbaarheid mag". van buitenlandse werknemers pri mair een taak voor de werkgevers. Naar de mening van de fractie is de huisvesting binnen Soest over het algemeen goed geregeld. De fractie zal aanvragen voor subsidies van culturele e.d. manifestaties, ten behoeve van de buitenlandse werknemers, van harte ondersteunen. Waarom het af gelopen jaar de kerst-in geen subsidie ontving, bleef een vraagteken. Wel leverden VVD-ers toen eén persoonlijke bijdrage aan het welslagen van deze kerstviering. Wijkraad De VVD-wijkraad kandidaten zijn: („we hebben zorggedragen voor kun dige kandidaten") 1. J. Veenendaal 2. F. J. Hagemeijer3. Mevrouw M- H. van der Lienden-ter Hoeven 4. H. C. Lensink5. B. Wester 6. J. A. Strengers7. R. L. van Zanten. Gestreefd zal worden naar verbete ring van de leefbaarheid, waarvoor ondermeer nieuwbouw, een depen dance van het gemeentehuis, een apotheek en een Wijk-agent. De nieu we wijkraad gaat elf leden tellen. De VVD is voorstander van een af spiegelingscollege (b. en w.). Een wet houder-kandidaat is de heer Ebbers, de huidige wethouder van financiën, die als zodanig weer op de nominatie staat. Mocht de fractie nog een wet houder „moeten" leveren, (daar wordt uiteraard sterk rekening mee gehou den), dan zal beraadslaagd worden wie dat zal zijn en welke portefeuille geclaimd zal worden. Een mogelijke kandidaat voor de on- derwijsportefeuille is drs. G- A. W. G. A. Plomp, rector van het Goois avondcollege en lid van het school bestuur in Soest. De VVD, tenslotte. Is niet zo te spre ken over de nieuwe werkwijze van de commissies. In het senioren-convent liet zij dit direct blijken, waarbij (tellende) de vraag ookomt wie er dan wèl voor was. (VVD niet, KVP niet en Binding Rechts niet). Wethouder Ebbers „Het senioren convent is een apparaat waaraan elke wettelijke basis ontbreekt. De Raad heeft de macht". Dat ales werd geantwoord op vragen die gesteld werden tijdens een bijzon der prettige en openhartige kennisma kingsbijeenkomst van de nieuwe frac tiekandidaten met de pers. De VVD is tegen de weg-over-de-Eng. Zij vindt dit overigens nauwelijks meer vermeldenswaard, nu ook de andere partijen het door de VVD sedert jaren verkondigde standpunt blijken te gaan delen. De VVD is voor het „zoveel mogelijk in tact laten van het lande lijk karakter van de Eng", maar is wel van mening dat beperkte be bouwing van Kerckelandt, „zonder aantasting van het landelijk karakter" uit puur financiële overwegingen, no dig is. Ondanks de hoge grondprijzen, die er voor Kerckelandt gevraagd zul len moeten worden, is men er van overtuigd, dat er genoeg belangstel ling voor is. De VVD heeft er ook geen bezwaar tegen dat er verkeer over de Eng geleid wordt via een 6 a 7 meter brede weg, waarvoor het hui dige tracéé kan dienen. De VVD is voor openbaar Havo/vwo. „In het gehakketak over het karakter van de school, katholiek, christelijk, openbaar, nemen wij scherp stelling voor een openbare school". De heer Ebbers „meer dan één Havo vwo in Soest is geldverspilling. Er moet een samenwerkingsschool komen". Mevrouw P. Oranje-Eltink „Wij hopen genoeg zetels te krijgen om de wethou. der van onderwijs te kunnen dwingen actieve politiek te voeren". Mevrouw E. Korthuis-Elion: „Dat was tot nu toe niet zohet werd doel bewust tegen gehouden". Overigens is de VVD principieel voor openbaar onderwijs. Wat het personeel van de onder wijsinstellingen betreft zal de VVD alles in het werk stellen „het slui pend kwaad" van indoctrinerende leerkrachten met hun eenzijdige infor matie, buiten de gemeentegrens te houden. De VVD wil kwalitatieve en kwanti tatieve verbetering van het politie korps. De kwalitatieve verbeterin; betreft het apparaat in het totaal. Ook moeten er meer agenten „op de fiets". Toegegeven wordt dat men te maken heeft met (nog) niet gewijzigde lan delijke normen, die echter voor Soest meer dan aanvechtbaar zijn. Dit met het oog op de uitgestrektheid van de gemeente. De rijksoverheid dient daar verandering in te brengen. De VVD heeft geen plannen nieuwe industrieterreinen in te richtenwel moeten er mogelijkheden en kansen blijven voor vestiging van zgn. ter tiaire industrie. Het industrieterrein is bijna geheel be- zet en de fractie raad grote indu strieën (elders in Soest) aan zich snel van een vestigingsplaats te verzeke ren. De VVD ziet opvang en huisvesting Machtig muziekfestijn in „Beukendal" Zondagavond werd op het kruispunt Trier de 21-jarige P. de Baker uit Baarn zwaar gewond, toen hij bij het oversteken van het kruispunt door eên auto werd aangereden. Later is hij aan de verwondingen in het ziekenhuis te Baarn overleden. Het slachtoffer stak op zijn brommer, komende van de Biltseweg het kruis punt over vóór de auto, bestuurd door de heer R. van M. (23) uit Soest, die. komende vanaf de Amsterdamsestraat weg, rechtdoor de Vredehofstraat op reed. De huren van de nieuwe Sint Joseph- woningen, die in de plaats gekomen zijn van een complex oude woningen in Soesterberg, zijn nu definitief vast gesteld. De voorzitter van de woning bouwvereniging, de heer J. C. Korte, deelde tijdens de in gebouw De Rank gehouden jaarvergadering mee. dat de huren goedkoper zijn uitgevallen dan aanvankelijk werd gedacht. Met terugwerkende kracht zijn de hu ren voor de 39 goedkoopste woningen nu definitief vastgesteld op 157 gulden per maand, hetgeen 10 gulden lager is dan geraamd. Voor de 47 andere huizen bedraagt de gemiddelde huurprijs 190 gulden in plaats van de geraamde 206 gulden. De verlaging is voor de bewoners van de 15 premiewoningen het ge ringst. Zij moeten een maandhuur van ƒ294,65 betalen, hetgeen slechts ƒ1,50 minder is dan zij tot nu toe betaalden. De heer Korte constateerde, dat de ver vanging van het complex oude wonin gen in Soesterberg door 101 nieuwe ééngezinswoningen een succes is gewor den. Het heeft weinig zin om aan de uit slag van de gemeenteraadsverkiezingen betekenis voor het landelijke politieke beleid toe te kennen. Daarvoor spelen hierbij plaatselijke faktoren een te grote rol. Naast de bekende landelijke partijen komen er in vele gemeenten ook plaatselijke groeperingen met een eigen kandidatenlijst. De daarop ver gaarde stemmen komen dus van kiezers die anders op één van de bekende par tijen stemmen. In vergelijking met de pas gehouden statenverkiezingen kun nen sommige officiële partijen plaatse lijk dus een meer of minder aanzienlijk verlies aan stemmen te zien geven. Maar het zou verkeerd zijn daaruit te konkluderen dat die of die partij ken nelijk minder in de gunst van de kie zers is gekomen en dat dit de regering of de oppositie toch wel iets zeggen moet. Plaatselijk geldt ook de voorkeur voor bepaalde personen sterker, hetgeen ook van invloed kan zijn op de stern- bepaling voor de gemeenteraad Het is trouwens over het algemeen wat overdreven om aan de gemeenteraads verkiezing sterke politieke betekenis toe te kennen. Daarvoor is de poli tieke macht van een gemeentebestuur eigenlijk van zo minieme betekenis, gezien de afhankelijk van de gemeente van de hogere bestuursorganen. Boven dien hebben de zaken van plaatselijk belang in feit zo heel weinig met het verscheiden politiek inzicht te maken. Wanneer men de agenda's van gemeen teraadsvergaderingen er eens op naziet, dan vraagt de objektieve beschouwer zich voor het overgrote deel van de punten af wat het politiek inzicht daar nu mee te maken heeft. Natuurlijk kun nen er over de noodzaak of de uitwer king van diverse plannen verschillen van inzicht bestaan, doch daarbij telt het zuiver plaatselijk belang toch al tijd nog wat meer dan de politieke be lijdenis die de raadsleden aanhangen. Stel het theoretische geval dat men de gemeenteraden nu eens niet koos aan de hand van de door de politieke par tijen ingediende kandidatenlijsten doch slechts één lijst maakte van min of meer bekende plaatsgenoten van aller lei rang en stand en ieder vrij liet het hokje achter de meest begeerde kandi daat in te vullen, dan zou de daaruit ontstane gemeenteraad niet veel anders beslissen en doen dan nu de politiek gekozen raad.Het is veelal de eerzucht van de politieke partijen die het wil doen voorkomen alsof het politiek in- zich ook in de plaatselijke zaken van overwegend belang is. Uit die gedachte komt ook voort het vooral in de z.g. progressieve kringen opduikende idee om uitsluitend wet houders te kiezen uit een van tevoren afgesproken meerderheidskoalitie en niet meer volgens de grootte van d© verschillende partijen in de raad. *«58 MM&m o (J Al onze cultuurvoorlopers en -beslissers, de cultuurdragers en leden van commissies ontbraken zaterdagavond in de sporthal Beukendal waar hel door PVO georganiseerde gewestelijke muziekfeest van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen gehouden werd. Geen cultuur-wethouder, geen lid van de culturele commissie of welke an dere culturele vereniging, wel was het college van burgemeester en wethou ders. in de persoon van de heer K. de Haan, vertegenwoordigd Er ontbraken er overigens nog veel meer, want de zaal was zeer matig bezet. Gezegd moet worden, eerlijk heidshalve, dat óók de muzikanten weinig belangstelling toonden voor het optreden van collega's; het restaurant had het echter zeer druk Toch werd er prachtig gemusiceerd en bijzonder geinspireerd gespeeld. De akoestiek van de sporthal laat- dan misschien iets te wensen over. maar dat nam niet weg dat het een groots evenement was. dat boeide en waar met veel genoegen naar te luisteren was. Medewerking verleenden de Harmonie „Oefening zij ons Doel" uit Tricht, on der leiding van de heer A. Beijen; de muziekvereniging „Caecilia" uit Scher- penzeel. onder leiding van Fr Reynen; het fanfareorkest „Concordia-Voor- waarts" te Baarn, onder leiding van Dick Koops; Maarssen's Fanfare Corps te Maarsesen .onder leiding van J. Rijke; de Arbeiders Muziekvereniging „Ohtwaakt" te Hattum, onder leiding van A J. Harsbergen; Harmonie „Crescendo" te Baarn, onder leiding van de 2e dirigent Wim Vedder; Fan fare „Juliana" te Waardenberg, onder leiding van Herman Wilderwijk. Een charmante lady-speaker, mevouw Latour-Uijterschout, kondigde de num mers aan; de regie was in handen van de heer E E Veldkamp van PVO. Hij had te kampen met vertragingen ln aankomst van de deelnemers, maar dat obstakel werd kundig opgevangen. Charmant waren ook cle PVO-majo- rettes, die de diverse dirigenten bege- Twee van de acht muziekkorpsen die zaterdag deelnamen aan het geweste lijk muziekfeest in de sporthal Beuken- dal. Links de fanfare „Juliana" te H'aardenburg, rechts de Soester Har monie P.V.O. leidden. Soms was de storing vanuit het res- taurant hinderlijk, maar in totaal kan PVO terugzien op een voortreffelijke muziekavond, goed geregiseerd. waar aan de schaarse bezoekers veel ge noegen beleefd hebben. Natuurlijk doet zich die aandrang al leen voor in de gemeenten waar de partij op een meerderheid meent te kunnen rekenen. Dan wil men echte politiek gaan bedrijven in de raad, er een parlementje van maken. Het is een vorm van de polarisering, de scheids lijnen sterker naar voren halen in- plaats van de samenwerking bevor deren. We kunnen niet aannemen dat daar een gemeentelijk belang mee ge baat is. Integendeel, het naar de oppo sitie gedrongen deel van de raad zal dan genoodzaakt zijn ook politiek in de raad te voeren en om die reden voor stellen van het kollege van b. en w. bestrijden, die men van een samenwer- kingskollege wellicht wel had geaksep- teerd. Het aan ieder voorstel van enig belang een politiek tintje meegeven kan nooit bevorderlijk zijn voor de juiste in een bemeente zo noodzake lijke samenwerking van de verschil lende geledingen van de bevolking. Landelijk gezien mogen we gelukkig konstateren dat de polariseringsgedach- te alweer wat begint te luwen. Ook op regeringsniveau is immers bewezen dat men het zonder samenwerking met an dere partijen niet kan redden. Des te sterker telt dat zeker op het gemeen telijke vlak. Laten we dus hopen dat men straks in de nieuwe gemeentera den die politieke gedachte laat varen en men meer heil voor gemeente en burgerij blijft zien in een zo goed mo gelijke samenwerking dan in politieke scheidslijnen. In verband met Hemelvaartsdag zal de Soester Courant volgende week een dag later, dus op vrijdag 24 mei verschijnen. Rouwadvertenties en „Kleintjes" zullen worden aangenomen tot woensdag middag 3 uur. Redactie Soester Courant Maandag 27 mei a.s., aan de vooravond van de gemeenteraadsverkie zingen, wordt in gebouw „De Open Hof" aan de Vèenbesstraat, hoek Dalweg een grote politieke forumavond gehouden, waaraan bijna alle plaatselijke politieke partijen deelnemen. Slechts de S.G.P. heeft het laten afweten. In het forum nemen zitting: voor de CDA, de heer J. R. van Poppelen; voor de PvdA, de heer K. de Wilde; voor de VVD. de heer M. van Ee of de heer J. J. Ebbers; voor progressief Soest, Jan Visser; voor de PSP. de heer K. Levinga;, voor het GPV, de heer M. de Groot; voor Binding Rechts, de heer R. J. de Groot; voor de CPN. Jan Mets. Gespreksleider is de heer Harry Schram. De avond begint om 20 uur. De toegang is uiteraard vrij. Achter in de zaal zullen stands worden ingericht met propaganda materiaal. De organisatie van de avond is ln handen van de Kunstenaarsvereniging Artishock.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1