CDA presenteerde Gemeenteraad- en Wijkraadkandidaten Open dag van politie grandioos succes Aan alle stemgerechtigde inwoners van Soest lrijdag' 21 mei 1971 52c jaargang no. 99 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weed es (raat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 12915» Laatste verkiezinssaktiviteiten van de politieke partijen Voorstanders van reklameborden lanss o sportvelden „De politie onze beste kameraad" SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9. Verschijnt iedere donderdag Op woensdag 29 mei kunt U met elkaar bepalen welke vijf en twintig mensen de komende vier jaar Uw gemeenteraad - het hoofd van Uw gemeente - zullen vormen. In theorie zou een keuze gemaakt kunnen worden uit de meer dan 25.000 inwoners, die volgens de Kieswet voor het gemeentëraadslidmaat- schap van Soest in aanmerking zouden kunnen komen. Dit zou een onmogelijke procedure zijn. Daarom maken verschillende groeperingen - volgens voorschriften, precies in de Kieswet geregeld - een selectie en hebt U een lijst gekregen van 9 politieke groepen, die een aantal candidaten stellen. Op verschillende manieren hebt U kennis kunnen nemen (en tot de 29e kunt U dat nog) van de ideeën van die groeperingen, van de manier waarop z\j de ontwikkeling van Soest zien, van alles wat z\j de komen de vier jaar willen bereiken. Al die ideeën zijn niet dezelfde, gelukkig niet. Het is een voorrecht te leven in een land w'aar we er verschillende uitgangspunten op na mo gen houden. Aan U de keuze. Maar dan moet U van die mogelijkheden tot keuze ook wel gebruik maken en op 29 mei allemaal gaan stemmen. U bent er heel erg nauw bjj betrokken. Bij alles wat er in Soest kan en niet kan. Bij alles wat er in Soest mag en niet mag. Alle beslissingen van de gemeenteraad hebben gevolgen voor U, voor Uw kinderen, voor „het klimaat" in Soest. Bij de 9 groeperingen, die zich aan U hebben voorgesteld, moet er be- slist wel één zijn, waarvan de idealen en ideeën U het meest aan spreken. Welnu, help dan die partij om die idealen tot werkelijkheid te maken. Stem op één van de candidaten van die groep. U werkt dan echt mee aan het tot stand komen van een gemeenteraad - hoofd van de ge meente - die U het liefst ziet. Natuurlijk zullen Uw „favorieten" niet alles bereiken wat ze willen, omdat rekening gehouden moet worden met de wensen van anderen, maar U kunt wel zorgen dat ze sterk staan in de discussie en in de besluitvorming. En laat de komende vier jaar de met Uw hulp gekozen vertegenwoor digers dan ook niet met rust. Zeg haar (of hem) wat wèl en wat niét goed is in Uw ogen. Maar dat kunt U naar mjjn mening alleen met overtiuging doen als U mee gekozen hebt. Komt U 29 mei naar de stemlokalen. Komt stemmen. Mr. J. M. CORVER-VAN HAAFTEN Burgemeester De kandidaten voor de gemeenteraad en de Wijkraad van Soesterberg hebben zich in gebouw De Hoeksteen te Soesterberg gepresenteerd aan de bevolking. De kandidaten kregen 'de gelegenheid politieke aspecten te belichten; de be langstelling ervoor was uiterst mager. Ook de kandidaat-wijkraadsleden kwamen aan bot. De volgorde van de lijst was in een besloten partijraadsvergadering samengesteld. Het zittende wijk- raadslid voor de KVP, mej. H. Lensink kreeg de eerste plaats; 2. M. van Leijenhorst; 3. C. J. M. van Rijthoven; 4. H. C. Schoemaker; 5. mevrouw H. Wouters-Brekelmans; 6. A. Bosma; 7. L. C. J. van As; 8. H. J. Koch; 9. A. J. Schujjling; 10. H. A. Mast. Vanavond, 24 mei, is er in gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat een CDA-beatavond. Het is een avond voor de jongeren onder leiding van de disc-jockey Johan van Hal. De toegang is gratis en de avond begint om 20 uur. Gelijktijdig is er in het Dorpshuis te Soesterberg de presentatie van de VVD- wijkraadskandidaten. De VVD verwacht veel vragenstellers. In het kerkgebouw aan de Dalweg (Smitsveen) houdt ds. H. G. Abma. fractievoorzitter van de SGP in de Tweede Kamer, een tijdrede. Deze bij eenkomst, ook vanavond, begint om 19.30 uur. En dan ook nog vanavond vrijdag 24 mei, houdt de PvdA in Soesterberg een soort „politiek-café". Plaats van sa menkomst Café Centrum aan de Rade- makerstraat; aanvang 20 uur. Aanwe zig zullen zijn o.m. gemeenteraadskan didaten en het Tweede Kamerlid Jaap van de Doef. 25 mei tocht CDA-verkiezingskaravaan door de gemeente. Zondagmiddag van 14 tot 17 uur, wordt door PvdA, PSP en Progressief Soest een muziekfestijn georganiseerd in het Openluchttheater aan de Soesterberg sestraat, Woensdag 29 mei, zal vanaf 20.00 uur de Open Hof. Dalweg/Veenbesstraat, geheel in het teken staan van de ge meenteraadsverkiezingen welke die daj gehouden worden. De voor de verkiezing in Soest gere gistreerde politieke partijen gaan met uitzondering van CPN, PSP en SGP gezamenlijk de uitslagen volgen en be kritiseren. Met het gemeentehuis wordt een direkte lijnverbinding tot stand ge bracht om zodoende zo snel mogelijk de uitslagen van de diverse stemdis- tricten in de Open Hof binnen te krij gen. T.v.-presentator Freek van Hoorn zal vanaf 20.00 uur Soester CDA, PvdA, VVD, Prog. Soest, GPV en BR-politici regelmatig om commentaar vragen. Daarnaast zullen die dag in de Open Hof een aantal televisietoestellen aan wezig zijn om zowel de uitslagen in het land te kunnen volgen als de voetbal wedstrijd Feijenoord-Tottenham Hot- spurs te kunnen zien. Tussen de verkiezingsuitslagen en het voetballen door zullen platen gedraaid worden, gepresenteerd door een d.j. Een avond zoals deze is iets unieks in Soest. Voor het eerste wordt dit geza menlijk georganiseerd. Drs. R. Wymenga belichtte milieu-as pecten, en stelde dat de CDA vooral zal. streven naar een billijk evenwicht tussen de belangen van de agrariërs en de wensen van natuurbeschermers. Drs. J. L. Menne poneerde twee stel lingen: De politieke partij van blijven de betekenis heeft een visie op alle on derdelen van het dagelijks bestaan, en de politieke partij van blijvende bete kenis dient activiteiten niet alleen te laten plaatsvinden als er wat te halen valt bij de kiezer. „Het CDA dient een permanente strijdbare beweging te zijn, die mikt op een harmonische samenle ving, waarin alle onderdelen van het dagelijks bestaan aandacht krijgen". De heer G. W. Rossenberg zei, zich kandidaat te hebben gesteld omdat het voor jonge agrariërs, gezien hun werk en hun gezin, moeilijk is zich beschik baar te stellen. Hij wilde zich vooral voor het agrarische deel van de bevol king inzetten, temeer omdat men ge schrokken was van de resultaten van een.enquête onder de Soester boeren. .Velen zien er geen gat meer in", al dus de heer Rossenberg, die ervoor pleitte toch mogelijkheden voor hen te creëren. De heer R. J. van Logtenstein gaf een visie op de sport en zei, dat de CDA vindt dat er gelegenheid gegeven moet worden voor het plaatsen van niet-ont- sierende reclame langs de sportvelden; de opbrengst zou aan de sportvereni gingen ten goede moeten .komen; Voor reclame in binnensportaccommodaties moet een oplossing gezocht worden. Mevrouw A. Greefhorst hield een vurig pleidooi voor steun aan peuterspeelza len, die niet alleen een uitkomst zijn voor flatbewoners, maar ook voor be woners van oude woonwijken, die er hun peuters kwijt kunnen. Zij vroeg ook om meer samenwerking met de so ciale dienst. Zij haalde het voorbeeld aan van een zieke huisvrouw, waardoor de echtgenoot met twee kinderen ach terbleef; de sociale dienst wilde wel voor één' van hen het verblijf in de peuterspeelzaal betalen, maar niet voor de ander. De heer G. Stam hield een pleidooi voor de bejaarden, die van het imago uitgerangeerd te zijn, af moeten. De derde levensfase in plaats van bejaard kwam hem wat vriendelijker voor, maar hij gaf de voorkeur aan de gezegende leeftijd. „Met een sterk CDA naar een gezegende oude dag", besloot hij. De heer A. H. F. Smit wees op het op komen voor de belangen van de onder nemers. De samenstelling van de CDA garandeert dit. Het ondernemersbeslag zal op juiste waarde worden beoor deeld, met daarbij het algemeen- en consumentenbelang in het vizier. Drs. G. H. Oldenboom zwaaide het ambtenarenkorps lof toe en wees erop, dat het CDA de planning heeft geïni tieerd. Planning, die wel een beetje moet worden afgeremd, al moeten we nu niet van een stad een dorp willen maken. „Een echt dorp wordt Soest natuurlijk nooit meer, het is trouwens altijd al een streekplaats geweest". Met betrekking tot het kompost- en riool- waterzuiveringsbedrijf zei hij, dat de provincie Utrecht een provincie is, die zich overal mee bemoeit (hierbij doe lend op het waterkwaliteitsbeheer), waardoor er zo weinig klaar komt. De heer D. Hoekstra sprak de wens uit, dat de kiezers de samenwerking in CDA-verband zo waarderen, dat zij niet meer denken aan stemmen op de eigen vertrouwde lijst, maar op dè vertrouw de lijst. „Ons bindt het Evangelie als richtsnoer voor het politiek handelen". Lijsttrekker J. R. van Poppelen belicht te tal van aspecten, waarbij het CDA- streven is het contact kiezer-gekozene te bevorderen. In dit verband wilde men ook een brug slaan naar de wijk raad. De voorlichting („de voorlich tingsambtenaar doet zeer goed werk"), de sociale woningbouw en bezwaar schriften waren enkele andere punten die hij aanhaalde. Wijkraad Over de wijkraad zei mej. H. Lensink, dat hij tot nu toe een couveusekindje is geweest, dat alle kinderziekten heeft meegemaakt die er beslaan. Toch ver wacht zij, dat de wijkraad toekomst heeft, waarbij zij pleitte voor meer be langstelling van en inbreng door de be volking. De heer C. J. M. van Rijthoven consta teerde, dat in Soesterberg het gevoel, de appendix van Soest te zijn, aan het verdwijnen is. Wat de wijkraad betreft: „Wij zullen meer tot de bevolking moe ten komen". De heer P. Storimans zei over de ver kiezingen, dat het belangrijkste is, 25 goedwillende burgers bij elkaar te bren gen, die problemen het beste van Soest te maken. Scherpslijperij moet worden vermeden, stemmen op slpinterpartijen ook, „dat zijn weggegooide stemmen" Wat Soesterberg betrof zei hij te ge loven, „dat wij er wel eens meer uit slepen dan waartoe we gerechtigd zijn". De heer C. Verheus tenslotte pleitte ervoor, Egghermonde zo goed en snel mogelijk van de grond te krijgen om de 400 woningzoekenden in Soesterberg (op een totaal van 1500 woningen) enige laas te kunnen bieden. Hij ver wachtte veel van de doorstroming bij realisering van Egghermonde en met betrekking tot het groot-onderhoud aan gemeentewoningen achtte hij een goe de inspraak van de bewoners noodza kelijk. Na de pauze beantwoordde een groot forum vragen, die onder meer betrek king hadden op de vliegbasis Soester berg, de doorstroming en de milieuhef fing. Soest De CDA-b\jeenkonist in het Medisch Centrum werd ondanks de tv-voetbal- wedstrijd bijzonder goed bezocht. Voor al de belangstelling van de zijde van de dames was opvallend groot en dat was mogelijk „dankzij" de voetbalwed strijd. Het draaiboek was ongeveer het zelfde als dat van dc avond tevoren in Soesterberg. In korte twee minuten speeches vertelden kandidaat raadsle den wat zij dachten van een bepaald facet in de gemeentepolitiek. Drs. Wymenga sprak over het milieu en in het bijzonder de Soesterbergse si tuatie van de milieubelasting; drs. Menne stond stil bij de eenwording van de christelijke partijen en hij bepleitte het harmonisch samengaan met andere partijen, om problemen op te lossen. Met over-accentuering van zaken kwam men er niet. De heer K. Buwalda belichtte de open luchtrecreatie en hij stelde dat de ex ploitatie van zandwinningsplaatsen op de hoge zandgronden gestopt moest worden. De heer G. W. van Rossenberg, me vrouw J. Greefhorst-Overdam, de he ren R. van Logtenstein, G. Stam, P. Storimans (hoe krijgen we de jeugd weer in de partij) behandelden dezelfde onderwerpen als de vorige avond. De heer C. Verheus besprak de woning bouw in het algemeen. Daarnaast zei hij dat het CDA zich zou blijven uit spreken voor handhaving van de vlieg basis Soesterberg; uit landsbelang maar zeer zeker ook om de werkgelegenheid in Soest te handhaven. Het CDA had geen behoefte aan vage kreten en loze beloften. De middenstandsexpert van het CDA, de heer A. Smit, vertelde wat in de loop der jaren voor de zakenlieden ge daan werd. „Er zijn partjjen die er zich op voor laten staan het zogenaamde middenstandsprobleem als enige te be hartigen en te verdedigen. Dat Is na tuurlijk nonsens", vond de heer Smit. „Hooguit zal men mogen stellen dat de een hier wat meer visie op heeft en wat meer aandacht aan schenkt dan de ander". Het CDA streefde naar een evenwichtig opgebouwde samenleving, waarin iedere burger zich zelf moet kunnen zijn, echter niet ten koste van minderheden of andere groeperingen. De heer Oldenboom hekelde nogmaals het provinciaal ingrijpen in gemeente lijke zaken. Dat betrof vooral de riool waterzuiveringsinstallatie, maar ook, zoals later in de discussie bleek, de vertraging die er door ontstond bij het afhandelen van belangrijke zaken. Met name het doorspelen van het gemeen telijke plan Landelijkgebied. Dat lag nu reeds geruime tijd bij de provincie, maar werd niet afgewerkt. Het gevolg was dat het niet voor augustus ter vi sie gelegd zou kunnen worden. De heer D. Hoekstra riep alle kiezers op de drie oude partijen te vergeten en nu eensgezind CDA te stemmen. Wat het onderwijs betrof meende hij dat er in de naaste toekomst opnieuw sprake zou kunnen zijn van een aanval op het levensbeschouwelijke onderwijs. Hij zou de kwestie op de voet blijven volgen De heer J. van Poppelen, ten slotte, zegde toe dat het CDA steeds contact zou blijven onderhouden met de ach terban. De politieke soos zou gehand haafd blijven Met openbare commissie vergaderingen, hearings en voorlich tingsavonden was men op de goede weg. Goed gefundeerde bezwaarschrif ten zouden altijd aandacht krijgen; be- roepsprotesteerders moesten geen kans van slagen hebben. Veel was zijns in ziens de afgelopen jaren bereikt in sa menwerking met niet-polariserende fracties. Dat zou ook in de toekomst zo kunnen. Het CDA zou zich verder ook blijven inzetten voor het weren van doorgaand verkeer uit de woonwijken. Engweg De discussie spitste zich later toe op enkele zaken; het plan landelijk ge bied, het dorpscentrum en wijkcentra en de Engweg. De „weg" moest opnieuw ter discussie komen in de raad om te bezien of hij geheel kon komen te vervallen. Het be waren van de Eng als groen hart van Soest was daarbij het streven. De heer Van Poppelen stelde overigens duidelijk dat men nooit gezegd had wat voor soort weg het moest worden, ze ker geen autobaan. Zowel hij als de heren Hoekstra en Storimans vonden het een zaak van goed bestuur in dien men in staat was tijdig op plan nen terug te komen. Het oorspronke lijke Engwegplan was goed geweest en afgestemd op toen ter beschikking staande cijfers. Dat het nu anders ge worden was, was niet te danken ge weest aan akties van tegenstemmers, maar aan gewijzigde omstandigheden. Bij een toename van het verkeer, en uitgaande van de gedachte dat door gaand verkeer uit woonwijken geweerd diende te worden, zal het CDA zich op het standpunt blijven stellen dat de mens belangrijker is dan wat ook. Het plan van de VVD-er Van Ee kwam tenslotte ook neer op het gebruik van de huidige Engweg. Wij noteerden verder dat het CDA sterk denkt aan een program-college (b. en w.), dit in tegenstelling tot de VVD die pleit voor een afspiegelings college, Potentiële wethouders zijn met name genoemd de heren Hoekstra, Sto rimans en ook Smit. Het CDA hoopt op twee wethouders. Verkiezingskaravaan Alle aanwezigen werden tot slot opge roepen de CDA-gedachte verder uit te dragen. Men werd attent gemaakt op nog op stapel staande verkiezingsacti viteiten, waaronder ook de verkiezings karavaan, die a.s. zaterdag om 9 uur vertrekt vanaf de Birkstraat voor een propagandatocht door de gemeente. Sorteerproef Een kleine 150 man woonde in de mid dag de „sorteerproef" bij. De speur hond van de opperwachtmeester der rijksoplitie J. Frijlink uit Lcusdeh wees drie keer feilloos de „dader" aan, die Met veel elan en niet aflatend enthousiasme hebben de agenten van het politiecorps zich zaterdag j.1. gekweten van hun, mogelijk toch wel enigszins vreemde, taak het publiek te vertellen van hun ,doen en laten". En dat publiek kwam bij honderden meer dan duizend in totaal, van tien uur 's morgens tot bijna vgf uur 's middags; het hoofd van de plaatselijke politic, de burgemeester, als één van de eersten. Practisch zonder onderbreking liep het af en aan in het bureau aan de Van Weedestraat, waar, hoogst ongebruike lijk voor zo'n bureau, vóór- en achter deur wijd openstonden. Die open deu ren en de vele geparkeerde fietsen werkten als blikvangers en menigeen, die het vergeten was, werd erdoor naar binnengelokt om soms uren later weer naar buiten te komen. De openhartigheid van de Soester po litie zal velen verbaasd hebben. Men kon vrij rondwandelen, door het hele gebouw; van twee vertrekken waar men niet binnen kon, stonden de deu ren echter wel open, zodat men hier aan toch een oogje kon wagen. Grote trekkers waren ongetwijfeld de stand van hoofdagent A. A. van Galen, van de bos- en veldpolitie; de meldta- fel waar brigadier S. van de Klashorst niet afliet te vertellen waar alle knop jes en toestandjes voor dienden. „De meldtafel mag nooit verlaten worden" vertelde hij zonder ophouden en zelf was hij er niet weg te krijgen, zoveel plezier had de brigadier in zijn onge bruikelijke werk. Veel belangstellenden trok ook de voor raad wapens; vooral de jeugd vroeg honderd uit, symptomatisch mogelijk in deze wereld van tv-geweld. Druk was het ook bij de afdeling re cherche en inbraakbeveiliging; niet te klagen had de stand met voorlichting over drugs, terwijl velen de reis naar de nok maakten om plaats te nemen op 't „foto-stoeltje van de misdadigers". Honderden vingerafdrukken zijn er ge maakt. zoals ook honderden de „cineac" bezochten waar de recherchefilm ge draaid werd over de opsporingswerk zaamheid van de dader van 'n overval. Met enige verbazing nam men ook kennis van het feit dat Soest wel veer tig nationaliteiten herbergt; de stand was aansprekelijk opgesierd met tien tallen verschillende vlaggetjes. De reserve-politie maakte van de gele- genheid gebruik om nieuwe leden te werven, zoals ook de "politie zelf mid dels enquêteformulieren er achter pro beerde te komen hoe de politie-image is bij de burger. „Wilt u in enkele woorden weergeven wat uw indruk is van de politie in het algemeen", was een vraag, terwijl men op het formu lier ook kwijt kon wat er naar de me ning van de invuller in Soest nog ont brak aan verkeersmaatregelen en aan voorlichting bijvoorbeeld. Ook mocht men vertellen wat men dacht van een „wijkagent", een veel bereden stok paardje van gemeenteraadsleden. Het cellenhuis werd door vele bezoe kers aandachtig bekeken; een van hen informeerde belangstellend naar de cel waaruit vorig jaar de postzegeldief ont snapte. Adjudant P. Dorst vertelde hem uitvoerig hoe dat in zijn werk ge gaan was. Buiten trok het wagenpark, de zware motor, de radarwagen en de wagen van de mobiele eenheid met de impo sante rieten schilden de aandacht. Grote belangstelling was er natuurlijk ook voor de „limonade stand", waar na afloop meer dan honderd liter „Mr. Pibb" uitgeschonken bleek te zijn. Grote, vooral .jeugdig© belangstelling voor in beslag genomen wapens. Hoofd agent Jehcc legt uit; links hoofdagent Hofstee met een in beslaggenomen slagwapen. zich vrijwillig uit het publiek gemeld had voor deelname. Enigszins commercieel was de voorlich ting van E.P S., Electric Protection Ser vices, uit Rotterdam. Toch was het op -2ich een nuttige voorlichting waaraan, velen goede ideeën opgedaan zullen hebben voor bescherming van gezin en eigendom tegen diefstal en brand. Ideëel was min of meer de gedachte die zat achter de stencil van de werk groep buitenlandse werknepiers Soest, die uitgereikt werd bij de vreemde lingendienst. Hopelijk heeft de dag ook hen wat „werkers" opgeleverd. Folders, papieren servetten en sleutel hangers werden tenslotte verstrekt, zo dat ieder die het gebouw verliet ook thuis nog iets had om na te lezen en zijn voordeel te halen uit de vele tips die erin vermeld stonden. Alles bij elkaar bleek het een grandioos succes; een initiatief dat voor herhaling vatbaar is en dat in ieder geval velen weer eens geconfronteerd heeft met de in de laatste jaren wat in onbruik ge raakte slagzin „De politie onze best* kameraad". Brigadier S. van de Klashorst bij de meidtafel. Rechts dc korpschef, de heer H. G. Scholtmeyer. m-V

Soester Courant | 1974 | | pagina 1