GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN */-• P*v*cLA lijst 2 GPV lijst 5 VVD Binding Rechts en Boerenpartij lijst 9 PSP lijst 6 CPN lijst 8 Progressief Soest(PPR/D466) lijst 4 De KVP, ARP, en CHU samen in het CDA lijst 1 Ontwikkelings-samenwerking. Soester Courant van vrydag 24 mei 1974 Meningen van lijsttrekkers: Wat is belangrijk voor de komende vier jaren Enkele dagen vóór de voor iedere gemeente zo belangrijke gemeenteraadsverkiezingen, worden we over stroomd met pamfletten, folders, kranten al dan niet met leuzen en beloften. De een belooft nog meer dan de ander, evenwel met dien verstande dat de basiswensen elkaar niet zo erg veel ontlopen. Alle partijen zijn immers voor betaalbare woningen voor de laagst betaalden, voor een school voor voortgezet onderwijs (bijzonder in trek in Soest), voor inspraak van de bevolking, voor goed openbaar vervoer. Allemaal werpen ze zich op als milieubeschermers bij uitstek en zo zijn bijvoorbeeld de vroegere tegenstanders van de-weg-over-de-Eng, om redelijke motieven, dat wel, voorzichtig aan het omzwaaien. Toch blijven er nuance-verschillen. Zo zullen de christelijke partijen blijven strijden voor voortgezet onder wijs op levensbeschouwelijke grondslag; zal b.v. de VVD voorstander blijven van de bebouwing van Ker- ckenlandt om der wille van de financiën; zullen de progressieven inspraak vanuit een andere gezichtshoek benaderen dan VVD en CDA. In alle realiteit is het ook nuttig te herhalen wat een bekend plaatselijk politicus zei: „Grote partijen moeten waarmaken wat ze beloven; kleine partijen worden daar niet door gehinderd". Om het wat overzichtelijker te maken hebben wij partijen gevraagd om in weinig woorden te zeggen wat zij belangrijk vinden voor de komende vier jaren. De meningen volgen hieronder. Maandagavond, 27 mei a.s., zijn alle partijen bijeen in De Open Hof. 't Wordt onze laatste kans hun ver tegenwoordigers nog wat duidelijkheid te ontfutselen. J. R. VAN POPPELEN Lijsttrekker CDA Voor het eerst in de geschiedenis van Soest gaan de drie confessionele par tijen: KVP. ARP en CHU volledig sa menwerken in CDA-verband. De protestantse partijen deden dit al enige jaren. Het verheugt me bijzonder, dat er nu een volledige samenwerkin ontstaat. In deze laatste zittingsperio de van de raad was er al een zeer nauw fractie-overleg tot ieders grote tevredenheid. Ik ben bijzonder blij, dat we nu met één CDA-lijst deze gemeen teraadsverkiezingen ingaan en dat deze eenheid zijn grond en oorsprong vindt in het Evangelie, als richtsnoer voor JEUGD: ons politiek handelen. Uit tal van reac ties van de kiezers heb ik eveneens duidelijk instemmende geluiden -mogen horen over dit samengaan in CDA-ver band. Het CDA wil in het beleid streven naar een eerlijke verdeling van al het be schikbare en het respect voor de ander tot uiting laten komen. Door een wezenlijk contact met de in gezetenen hopen wij tot. dit doel te geraken. In de afgelopen periode heb ben we dit proberen te verwezenlijken in openbare bijeenkomsten met raads leden en burgers in de politieke soos. Verder wijs ik er op, dat in de nieuwe CDA-fractie leden zitting zullen heb ben, die uit alle groeperingen van de bevolking uit Soest en Soesterberg voor komen, zoals werknemers, agrariërs, middenstanders, enz. Zo zal de toekom stige fractie deskundig zijn op allerlei terreinen om zó de belangen van de be volking goed te kunnen behartigen. Ook aan de bevolking moet bij het be oordelen van plannen en projecten in een vroeg stadium gelegenheid gegeven worden hun inbreng te leveren. In Soesterberg kan de wijkraad door in spraak, het meedenken en adviseren aan het gemeentebestuur goed functio neren. Graag nu in het kort enkele belang rijke CD A-beleidspunten: WONINGBOUW: woningen met de laagst mogelijke hu ren voor Soester inwoners; eigen woningbouw bevorderen door het beschikbaar stellen van bouwpercelen; woningen voor bejaarden en alleen staanden. Mogelijkheden voor allen om zich zowel geestelijk als lichamelijk te kunnen ont wikkelen, ook vooral voor de werken de jeugd. Voor de jeugd zullen vol doende speelterreinen, sportaccomoda- tie, gymnastiekzalen en peuterspeelza len moeten zijn. VERKEER: Weren van sluipverkeer uit de woon wijken, wat de leefbaarheid, de rust en veiligheid voor jong en oud ten goede komt. Het aanleggen van goede ontslui tingswegen is daarom van groot be lang. Het openbaar vervoer zal op nieuw geregeld moeten worden i.v.m. de nieuwe wijken, vooral ook voor hen die daarop uitsluitend zijn aangewezen. RUIMTELIJKE ORDENING: De bestemmingsplannen zullen zo moe ten worden gerealiseerd, dat de natuur zo veel mogelijk gespaard blijft en er voldoende recreatiemogelijkheden zijn in de woonwijken. Een gepaste werk gelegenheid, ontwikkelingsmogelijkhe den van het middenstands- en agrarisch bedrijf hebben onze aandacht. Dit' waren enkele punten uit het pro gramma. Het volledige CDA-program- mavis verkrijgbaar bij de heer Pijlman; Dorresteinweg 53 te Soest, tel. 16508. Mag ik tenslotte nog één goede raad geven aan u lezer: Stem op 29 mei a.s. op één van de CDA-candidaten van lijst 1 onder het motto: Christen-democratische samenwerking voor een harmonische samenleving. t Weet U al, aan wie U op 29 mei uw f stem zult geven? Misschien mag ik U ■vragen eens te kijken naar uitgangpunt, jt programma en kandidaten van lijst 2, 'li de Partij van de Arbeid? Ons uitgangspunt is onvrede met de maatschappij van nu. Te weinigen heb ben, zo vinden wij, hun rechtmatige i deel van wat onze samenleving ons biedt. Dat vinden wij niet gerechtvaar digd. Daarom zeggen wij, dat hetgeen van I ons allen tezamen is, beter en meer ge lijk verdeeld moet worden. Zodat niet de een zeer veel en de ander maar heel iiveinig heeft. Dat bedoelen wij, als wij peggen: wie voor de Partij van de Ar beid kiest, die kiest voor een eerlijker Verdeling. Op dit uitgangspunt vereni- gen zich mensen van heel verschillende evens- en geloofsrichting. Daar zijn wij blij mee, want wij willen uitdruk kelijk mensen van verschillende ge il loofsrichting verenigen op een duide lijke stellingname ten opzichte van de "naatschappelijke problemen van van- laag. Dat is uw eerste keuze: al of f niet een confessionele partij. ^Wij zeg gen dus niet. Wat betekent ons uitgangspunt voor jons programma? Tiet bevorderen van een eerlijker ver deling van de welvaart betekent op het I-terrein van de woningbouw: ivoningen mogen niet dienen om jvinst mee te maken. Woningbouwver enigingen en gemeente moeten wonin gen bouwen, die verhuurd worden zon der winstoogmerk, wat voorrang voor woningwetbouw wil zeggen. Vooral ook ééngezinswoningen met zo laag mogelijke huren. De sociale wo ningbouw is de laatste jaren, ook door het beleid van de regeringen vóór Den Uyl, sterk achter gebleven. Die achter stand moet nu worden ingehaald. Voor zover grond beschikbaar is voor de j bouw van eigen woningen, moet de nadruk worden gelegd op goedkopere premiewoningen. Op het gebied van het onderwijs wil ons uitgangspunt zeggen: binnen de mogelijkheden van de wet zo klein mo gelijke klassen, extra, zo mogelijk per soonlijk gerichte steun aan kinderen uit lager gesalarieerde groepen, verbe tering van de aansluiting van kleuter- aan basisonderwijs en verder aan voortgezet onderwijs, werken voor een school voor havo en vwo in Soest. En daarop aansluitend een breed aange pakt cultuurbeleid: onderwijs, vorming steun aan kunstenaarsorganisatie, sti muleren van de amateuristische kunst beoefening, inschakeling van kunste naars, tezamen met de bevolking, bij de aankleding van onze woonwijken. Bij bestemmingsplannen sterke aan dacht voor milieu, natuurbehoud en landschapsschoon. Op dit punt zeker bijzondere zorg bij uitwerking plan Kerckenlandt. Herziening plan Weg over de Soester Eng. Kleinere schaal (minder hoogbouw), meer aansluitend bij het levensgevoel van zeer velen. JAN VISSER Lijsttrekker Progressief Soest „Progressief Soest" (PPR/D '66) staat voor welzijn in deze gemeente. Soest moet'een dorp blijven waar het prettig te leven, te wonen en te werken. Daarbij gaat het vooral om gelijkheid en vrijheid. De vrijheid wordt niet alleen bedreigd door de mensen die haar aan anderen onthouden, maar ook door mensen die haar niet durven of kunnen aanvaar den. Vooral politieke apathie moet be streden worden en daarom zijn actie comités en plaatselijke autonomie (ook geldend voor deelgebieden en deelpro blemen in een gemeente) zo nodig. Bij ons staat de mens centraal. Over de gelijkwaardigheid valt niet te discus siëren. De vertegenwoordigende demo cratie houdt in dat de,burgers de mo gelijkheid hebben om één maal in de vier jaar hun vertegenwoordigers in de gemeenteraad te kiezen. Dit brengt ech ter met zich mee dat er nog veel over de hoofden van burgers heen beslist wordt door gebrek aan openbaarheid, controle en medeverantwoordelijkheid. Dit kan voorkomen worden door direc te- of participatiedemocratie. Dit bete kent dat de „basis" niet alleen inspraak krijgt maar zelfs medebeslissingsrecht. Uitgangspunt hierbij is dat de beslis singen genomen worden op het laagste niveau, d.w.z, het niveau waarop die genen die de beslissingen nemen ook de belangrijkste gevolgen ervan- erva ren. Er dienen groepen gevormd, te worden van een verschillende samen stelling afhankelijk van het onderwerp of probleem dat aan de orde is. Daarnaast zijn er wellicht problemen die enkelingen aangaan en die in het bestuurlijk bestel weinig of geen aan dacht of geheel geen gehoor krijgen Ook voor deze mensen dienen kanalen te worden aangegeven die hen ter dienste staan om hun problemen te hel pen oplossen. „Progressief Soest" (PPR/D '66) is eer. politieke groepering met een politieke filosofie. Haar vertegenwoordigers in de Raad hebben de taak de problemen die zich in Soest voordoen zó goed mogelijk terug te koppelen naar de achterban. Bij het nemen van beslissingen zullen zij het verkiezingsprogram als uitgangs punt kiezen en voorts zoveel mogelijk de mening peilen van de achterban. Elke maand zal hun handelen in een openbare bijeenkomst onder de kritiek of bijval van de kiezers worden gesteld. Elk jaar zal er een wisseling van ver tegenwoordigers in de Raad kunnen plaatsvinden. Een kerngroep van leden staat de progressieve raadsleden dage lijks ter zijde. Wilt u toch enkele „kreten": meer gemengde commissies betere publikatie en voorlichting t.a.v. ruimtelijke ordening goedkope woningen, wijk- en diens tencentra voortgezet onderwijs, een milieu beleid meer subsidie voor cultuur, sport en jeugdzaken speelruimtes in Het Hart. Het Gereformeerd Politiek Verbond, met lijsttrekker M. dé Groot, wil zich inzetten voor het bestuur van de ge meente. Daar hoort samenwerken met andere politieke groeperingen bij, wat niet wegneemt dat daar waar het nodig is een eigen principieel beleid gevoerd zal worden met als grondslag en uit gangspunt de Bijbel als het onaantast bare Woord van God. Uit dat Woord halen wij niet alleen onze inspiratie, maar daarin vinden wij ook de normen voor de samenleving. Die Christelijke normen, die eeuwenland in Nederland hebben gegolden, dreigen te -vervlak ken. Belangrijk voor het GPV is een goed en efficiënt beheer vande gemeente lijke financiën; prioriteit geven aan het handhaven van orde en veiligheid èn het welzijn van de burger. Het behoud en goed beheer van de natuur, uiterste zunigheid met het na tuurschoon; verantwoorde woningbouw, meer goedkopere woningen; goed on derwijs met behoud van het levensbe schouwelijk karakter; zorg voor de be langen van de kleine zelfstandigen; zorg voor de bejaarden; voldoende openbaar vervoer; het bevorderen van de volksgezondheid o.a. door deelname aan de algemene bevolkingsonderzoe ken; verbeteren van de inspraakmoge- W M. DE GROOT Lijsttrekker GPV heden om de bewoners actiever te be trekken bij het daadwerkelijk bestuur van de gemeente. De heer M. de Groot heeft jarenlang reeds in de gemeenteraad zijn taak vervuld; eerlijk en bijzonder objectief. Heeft u waardering voor de wijze waarop hij dat deed, stem dan lijst 5. K. DE WILDE Lijsttrekker P.v.d.A. Over onze kandidaten moet U eigenlijk zelf maar oordelen. Zij zijn ten volle bereid ai deze taken aan te pakken. Hopelijk geeft U hen daartoe de moge lijkheid door uw stem te geven aan de Partij van de Arbeid. J. J. EBBERS Lijsttrekker VVD De VVD is een volkspartij welke haar doelstellingen tracht te verwezenlijken door evolutie. Duidelijk niet door revo lutie. Zij laat zich niet door haar idea len meesleuren, luchtkastelen najagend. De mensen van de VVD staan met bei de benen op de grond, vasthoudend aan het goede wat reeds bereikt werd, zich bezinnend op datgene wat verbeterd moet en kan worden. In concreto betekent dit in vogelvlucht voor Soest het volgende. WONINGBOUW. Ook laagbouw voor de laagste inko menscategorieën is mogelijk en moet worden nagestreefd. Bouw van woningen tegen zodanige huren en koopprijzen dat de door stroming ermede kan worden be vorderd. Het beschikbaar blijven stellen van percelen grond voor particuliere woningbouw. ENGWEG. Dankzij voortdurend fel verzet tegen een autosnelweg over de Eng, resul terend in de indiening van een gewij zigd plan, heeft onze partij bereikt dat grote kans bestaat dat het landelijk karakter van de Eng behouden blijft. Wij zullen tot het einde toe streven naar intrekking van het betreffende bestemmingsplan. ONDERWIJS. In vele gemeenten is op de scholen al volop het proces in werking getreden van indoctrinatie van onze nog zo ge makkelijk te beïnvloeden jeugd door zgn, „kritiese" leraren. In onze WD- gemeenteraadsfractie zullen mevr. P. J. Oranje-Entink en de heer G. A. W. G. A. Plomp alles doen om dit kwaad buiten het onderwijs in Soest te houden en de ontplooiing van de aanleg en voorbereiding op de maatschappij te optimaliseren. Ook zullen wij trachten een school voor Voorbereidend Weten schappelijk Onderwijs in Soest te krij gen. En, waar slechts plaats is voor één school dient dit naar onze overtuiging een samenwerkingsschool te zijn. FINANCIëN/OPENBARE WERKEN. Onze heren J. J. Ebbers en M. A. van Ee streven naar een doelmatig beheer van overheidsgelden, in het bijzonder bij de organisatie van de gemeentelijke densten. De heer Van Ee zal met name voort gaan aandacht te besteden aan Open bare Werken, waar wij verlangen dat volgens de begroting wordt gewerkt en bij afwijking daarvan achteraf verant woording over deze afwijkingen wordt afgelegd. 8 jaar lang is er door vertegenwoordi gers van deze partijen in de Raad der Gem. Soest gestreden voor de belangen der gemeente in zijn geheel, en voor de belangen van de burgers in het bijzon der. Ieder vond een willig oor voor zijn problemen. Tot grote spijt van de aan hangers kwam destijds een breuk tot stand. Nu, bij de verkiezingen van 29 mei hopen wij weer gezamenlijk op te trekken. Aanhangers van beide groe peringen hebben elkaar weten te vin den. Besloten werd om met een geza menlijke lijst van kandidaten uit te komen, om het nu ook weer mogelijk te maken dat er voor iedere inwoner van Soest een spreekbuis in de raad vertegenwoordigd zal zijn. Omdat de naam van de Boerenpartij niet was ge registreerd, kon deze groep dus niet onder eigen naam uitkomen. De naam van Binding Rechts was wel geregis treerd en dus lag hier de mogelijkheid om aan de verkiezing deel te nemen. Van deze kant was men volledig bereid om Boerenpartij kandidaten op de lijst te plaatsen. Hetgeen dan ook is ge beurd. Ook nu is er dus weer voor iedere in woner van Soest mogelijk om inspraak te hebben. Zowel de agrariër als de zakenman maar ook de werknemer Politiek is bij de Gem. Raad maar bij zaak, de bestuurlijke kant hoofdzaak. R. J. DE GROOT Lijsttrekker Binding Rechts Onze mooie landelijke gemeente zal als zodanig gehandhaafd dienen te worden Dat is en blijft ons uitgangspunt. Nadere bijzonderheden hopen wij in de nog resterende tijd duidelijk te maken door middel van een openbare verga dering, en door een huis aan huis actie. SOESTERBERG. Naast verbetering van de leefbaarheid van Soesterberg door nieuwbouw van betaalbare woningen zijn er vele an dere zaken waarin onze raadsfractie het voornemen heeft de geïsoleerde lig ging van dit deel van Soest minder voelbaar te maken. Wij hebben ge meend door het opnemen in de fractie van de heer G, M. J. van Aalst als Soesterberger en door een goede ver tegenwoordiging in de wijkraad de ge meenschap Soesterberg het beste van dienst te zunnen zijn. SOCIAAL EN CULTUREEL BELEID. De gemeentelijke overheid moet de ont plooiing van haar burgers stimuleren door particuliere initiatieven (finan- ciëel) te ondersteunen, mits aan duide lijke voorwaarden inzake doelstelling, optimaal gebruik van overheidsgelden, zinvol resultaat en financiële verant woording wordt voldaan. Mevr. E Korthuis-Elion en de heren W. A. Blaauw en P. C. Lange die als arts werkzaam is, zijn in het. bijzonder bij deze onderwerpen betrokken. K. LEVINGA Lijsttrekker PSP Volgens, de Grondwet is de Gemeente raad het hoogste bestuursorgaan in de gemeente. De burger in Soest krijgt echter vaak, en o.i. niet ten onrechte, de indruk dat hier in feite de dienst uitgemaakt wordt door het College var. B. en W., gesteund door een aantal (hoge) ambtenaren en dat de meeste raadsleden zich beperken tot' „ja- en amen knikken". Woningbouwplannen b.v. bereiken vaak pas de Raad als ze al in een dusdanig vergevorderd sta dium van voorbereiding zijn dat nee zeggen door de Raad nog nauwelijks mogelijk is. Doet een raadslid dat wel. b.v. omdat de huren van de te bouwen woningen veel te hoog zijn, dan wordt hij van „dwarsliggerij" of „tegenhou den van woningbouw" beschuldigd. Wij zijn van mening dat het raadslid, maar ook de gewone burger, veel eer der bij de besprekingen over een zo belangrijke zaak als woningbouw dient te worden betrokken. Wat die woningbouw betreft dient in Soest nog alleen gebouwd te worden met het doel mensen met een smalle beurs aan een betaalbare woning te i helpen. Woningnood is er aneen nog ibij deze bevolkingsgroep Waarom zul len we onze schaarse stukken open na tuurschoon volstampen met woningen, die door de Soester arbeiders, AOW- trekkers en jonggehuwden toch niet te betalen zijn? En waarom nog meer i bungalows laten bouwen op de mooiste plekjes in de gemeente? In het kort nog enkele punten uit het PSP-programma Afschaffing van alle gemeentelijke en provinciale belastingen en die ver vangen door een Rijksbelasting, te hef fen naar draagkracht. Bij het onderwijs gelijke kansen voor iedereen. Bevordering van het openbaar onderwijs, zonder daarbij het bijzonder onderwijs tegen te werken. Goede sociale zorg, medische verzor ging en juridische bijstand is het recht van iedere Soestenaar, ook van de min der draagkrachtige. Openbaar vervoer krachtig bevorde ren en betaalbaar houden (of maken), vooral nu autorijden een luxe gewor den is. Het aanleggen van voldoende speel terreinen, gymnastiekzalen, trimveldjes is een duidelijke gemeentelijke zaak. Wij betreuren het dat in Soest de sa menwerking van de linkse partijen mis lukt is. Aan ons heeft het niet gelegen, wij waren, en zijn nog bereid tot sa menwerking. Wij hopen dat de Soester burgers op 29 mei massaal naar de stembus zullen komen en nee zullen zeggen tegen de ja-knikkers. De PSP heeft in Soest lijst 6. Lijstaanvoerder is het zittende raadslid Klaas Levinga. Op de tweede plaats staat Elly Joosten, in Soest be kend door o.a. Spullenhulp. De Soester CPN-afdeling zal ook dit jaar weer deelnemen aan de verkie zingen voor de gemeenteraad. Gra^g.yvil ik yan deze gelegenheid ge bruik maken om een*aantal van onze programmapunten te verduidelijken. Ons uitgangspunt is dat in een kapita listische maatschappij gepraat over „al gemeen belang" niet opgaat. Je hebt ondernemersbelangen, die van de Shell, de Akzo en de Unilever en daar tegenover heb je de belangen van de overgrote meerderheid van de be volking. Die van de Usfa-meisjes in Helmond, die van de VMF-Bronèwerk- stakers uit Utrecht enz. Wij communisten hebben de belangen van de arbeidersklasse als basis voor onze politiek. De CPN staat dan ook zeer konsekwent in strijd voor vrede en veiligheid. Een van de belangrijkste punten uit ons Soester Verkiezings- en Aktieprogram 1974 is dan ook de eis tot onmiddellijke verdwijning van de vliegbasis Soester berg. Wij willen dat de gemeenteraad nu eens op zïjn poot gaat spelen opdat die vliegbasis eindelijk een keer van Soes ter bodem verdwijnt. We witten hier in Soest op een (atoom)- kruitvat! Amerikaanse atoomkoppen liggen in onze gemeente opgeslagen. 26 oktober 1973 bleek nog eens hoe ernstig dit alles is; Nixon kondigde toen in verband met de situatie in het Midden Oosten een algemeen alarm voor alle Amerikaanse troepen af. Hier in Soesterberg stonden de Yan- kee's paraat en hadden ze de atoom koppen op scherp gesteld. Niemand wist hier iets van in Neder land, zelfs Den Uyl en Van der Stoel niet. Wij verbinden expres deze landelijke, of zelfs internationale punten met de gemeenteproblematiek; het is niet van elkaar te scheiden. Een klein voorbeeld: Alle kandidaten van alle partijen zul len u voorhouden dat zij vóór uitbrei- MEV. E. NUNES VAZ-SCHABRACQ Lijsttrekker CPN ding van de culturele voorzieningen zijn, ook die van b.v. de VVD. Diezelfde VVD treedt in de Kamer ech ter op als van de CRM-bezuiniging. Wat voor geloof moeten we dan hech ten aan de woorden van de plaatselijke vertegenwoordiger van deze partij? De CPN treedt konsekwent op voor een progressieve politiek in het belang van -de werkende bevolking. Op nationaal nivo betekent dat de su per-winsten aanpakken en de gelden goed besteden. Op gemeentelijk nivo treden wij op voor betere financiële regelingen van het rijk zodat we de woningbouw kun nen aanpakken en betaalbare wo ningen. Zodat we voldoende geld aan de scholenbouw en het onderwijs kun nen besteden. Ik hoop dat de CPN bij de verkiezingen met een zetel uit de bus komt maar wij zijn natuurlijk in de eerste plaats een partij die de wer kende mensen tracht te mobiliseren voor een progressieve politiek zoals staat omschreven in ons Verkiezings en Aktieprogram 1974. Aan het slot van al deze ontboezemin gen, resultaten van een kleine enquetc, die door de Wereldwinkel Soest gehou den werd. Aan de partyen werden drie vragen gesteld met betrekking tot de ontwik kelingssamenwerking. 1. Is uw partij van mening dat ont wikkelingssamenwerking een taak is voor de plaatselijke overheid? 2. Wanneer in de gemeenteraad een voorstel ingediend zou worden tot steun aan de wereldwinkel Soest, zou u dan in prineipc bereid zyn een dergelijk voorstel te steunen? 3. Wanneer in Soest aktiviteiten geor ganiseerd zouden worden die een verhoging van het kosmopolitiek bewustzijn tot doel hebben, zou u dan in principe bereid zijn daaraan uw medewerking te verlenen? Vraag 1 werd door PvdA, Progressief Soest en CPN met ja beantwoord. .Neen" zeiden CDA en WD. Vraag 2 haalde de steun van PvdA en Progressief Soest Het CDA zou het voorstel ernstig bestuderen en de VVD stelde zich op het standpunt dat het weergeven van een principe standpunt niet mogelijk was. Elk raadslid mag er een eigen menijg op na houden. De CPN acht het bestaan van de we-, reldwinkel van geen waarde voor de organisatie van de internationale soli dariteit. Naar de mening van de CPN wordt de wereldwinkel gebruikt om verwarrende of zelfs schadelijke opinie beïnvloeding te bedrijven, die veel met paternalistische armenhulp te maken heeft. Vraag 3 kreeg weer „ja" van PvdA en Progressief Soest. Het CDA zegde toe elk initiatief ernstig te zullen behande len. Het CDA wil hulp in humanitaire zin voor slachtoffers van koloniale en apartheidspolitiek en ook nog geen Navo-wapens voor koloniale konflikten. De VVD zegt: „Wij zijn vóór verhoging van het kosmopolitiek bewustzijn, prin cipieel ook nog. De voorwaarden welke u (wereldwinkel) kiest houden niet on voorwaardelijk in, dat u er zélf zo vóór bent daar zij een (principieel) een zijdige stellingname van uw kant zou den kunnen doen vermoeden". De SGP beantwoordde de vragen niet; ook de PSP deed dat niet, hoewel men wat de PSP betreft van mening is dat die partij alle vragen met „ja" zou heb ben beantwoord. 25 leden De gemeenteraad van Soest telt 25 le den. De huidige samenstelling is: CDA 11 (KVP 6-Prot. Chr. 5). VVD 7, PAK 4, D '66 2 en Binding Rechts 1 zetel. Op basis van de uitslag van de Staten verkiezingen zou de samenstelling ge worden zijn: VVD 10, CDA 8 en de combinatie PvdA, D"66 en^PPR 7 ze tels.

Soester Courant | 1974 | | pagina 29