Politie-voetballers wonnen van plaatselijke medici Donderdag G juni 1971 52e jaargang no. 41 Uitgave Drukkerij Sinit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 AFREMMING SOCIALE UITKERINGEN A.s. dinsdag vergadering voor „Manifestatie '74" De dans om de wethouderszetels begonnen Wijkraad V oorkeiirstemrneii Nieuwe trein- en busdienstregeling Sneller naar en van Amsterdam Bentinck Fonds 600 gulden rijker Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9.Verschijnt iedere donderdag SOESTER COURANT Nauwelijks waren de gemeenteraads verkiezingen achter de rug of van mi nisteriële zijde kwam het bericht dat er zal moeten worden bezuinigd op een aantal sociale uitkeringen. En dat door deze regering, die een steeds verbete rend sociaal beleid voorstaat! Minister Boersma van Sociale Zaken heeft een dag na de verkiezingen een brief aan de Tweede Kamer en de SER open baar laten worden waarin wordt ge steld dat er onprettige beslissingen zul len moeten worden genomen om de premiedruk van de sociale uitkeringen nog enigszins akseptabel te houden. Die premiedruk zal de komende jaren met zeker drie procent omhoog gaan. Tenminste als er geen nieuwe voorzie ningen bij komen. Maar die komen er wel, want de regering heeft al toege zegd nog met een volksverzekering ar beidsongeschiktheid te zullen komen. En zonder dat eisen de sociale uitkerin gen al steeds meer geld. Steeds meer werknemers melden zich ziek, het aantal werklozen stijgt nog steeds en er gebeuren steeds meer be- drijfsongelukken, waardoor nu al 50.000 mensen per jaar onder de Onge vallenwet vallen. En voor de Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering (WAO) komen veel meer mensen in aanmerking dan men aanvankelijk had gedacht. „Het kan zo niet doorgaan", klaagt mi nister Boersma, die al eens heeft ver kondigd, dat „de bomen niet tot in de hemel groeien". Met die noodzakelijk wordende premieverhogingen blijft er dan te weinig over om ook nog iets aan loonsverhogingen te kunnen doen. Doch de vakboden blijven maar eisen en deze regering kan en wil zich daartegen niet te zeer verzetten. Voor de nuchtere beschouwer is dit alles geen verrassing. Onze sociale voorzieningen vliegen de pan uit, ter wijl allerlei andere maatregelen het ge bruik of profiteren ervan stimuleren. Een paar weken geleden spraken wij in Zwitserland met een ruim dertig jarige Zwitser over de sociale voorzie ningen daar en bij ons. Hij was een poosje in Nederland geweest, wist er dus iets van en vond het volkomen be lachelijk, dat jongelui die van school komen en nog niet direct „hun pas send" werk kunnen vinden al voor een sociale uitkering in aanmerking kunnen komen. „Met zoiets stimuleert men toch het al op jonge leeftijd profiteren van de so ciale voorzieningen zonder er iets voor uit te voeren en zelfs aan mee te be talen." Ja, in het buitenland wordt zo iets, evenals onze nu verplichte jeugd lonen, als een belachelijke zaak gezien. De kinderbijslag is toch eigenlijk ook een overleefde instelling, die men al leen uit angst voor politieke verliezen niet waagt in te krimpen of af te schaffen. Toch zal er iets moeten gebeuren, want we raken nu met de stijgende premie druk voor de sociale voorzieningen én de ook nog te verwachten hogere be lastingen op het punt dat we nog maar de helft van ons inkomen naar eigen bevindingen mogen besteden en de an dere vijftig procent voor de kollektieve voorzieningen moet worden geofferd. En zo voortgaande zal het daar niet bij blijven. Omstreeks de jaren tachtig houden we dan nog maar dertig pro cent voor eigen gebruik over. Zal het bedrijfsleven, zullen de werknemers dat maar als zoet koek blijven slikken? Zo lang we vast houden aan een demokra- tische staatsinstelling is dat nauwelijks te geloven. Het vervelende is. dat de weg terug altijd veel moeilijker valt. Gaat men aan verworvenheden knabbelen of trachten die af te schaffen, dan ont staat er grote deining onder de groepen die zicht daardoor gedupeerd voelen. En we weten hoe bang men in de ver schillende partijkringen is om dan wel licht stemmen en dus zetels te verlie zen. Dat telt veel zwaarder dan het nationale belang. Er word voor de af remming van de druk nu gedacht aan toch (eindelijk) een herziening van de Kinderbijslagwet en/of de studiefinan ciering, in de hoop de verhoging van de premiedruk te kunnen terugdringen van 3 naar 2 procent van het nationale inkomen. Eer het kabinet met bepaalde voorstel len kan komen wacht het op een rap port van de Sociaal Ekonomische Raad. Maar werkgevers- en werknemersorga nisaties zijn het over een en ander na tuurlijk lang niet eens. Tenslotte zal er wel een kompromis uit de bus komen. Waarmee de zaak dan niet rigoureus wordt aangepakt, de eigen verantwoor delijkheid niet in ere wordt hersteld en de kosten van de kollektieve voorzie ningen zullen blijven stijgen. In Soest weer 4 partijen in de gemeenteraad O Soest telt na de vorige week gehouden gemeenteraadsverkiezingen weer vier partijen in de raad. Dat is niet voor het eerst, want ook in de jaren 1953, 1968, en 1962, werd onze gemeente door vertegenwoordigers van vier partijen bestuurd. Dat waren toen de KVP, Prot. Christelüken, de PvdA en de VVD. De KVP was toen de grootste partij en met de Protestant-Christelijken be zetten zij 13 c.q. 12 van de totaal 19 en later 21 zetels. Die verhouding is nu geheel anders. Van de 25 zetels zijn er nu 9 voor het CDA (KVP en Prot. Christ.); 10 voor de VVD; 5 voor de PvdA en 1 voor Pro gressief Soest (de samenbundeling van PPR en D '66). Het gaat ongetwijfeld problemen op leveren bij de verdeling van de wet houderszetels. De samenstelling van het college was tot nu toe; 2 CDA (KVP- Opervbare Werken, Prot. Christ. Onder wijs), 1 VVD (financiën) en 1 PvdA (sociale zaken). De VVD is voorstander van een afspie gelingscollege; de CDA van een pro gramcollege (samenstellen van college op basis van programmatische overeen stemming). Voor de PvdA-wethouder is het gemeenteprogram bindend (zoals ook voor de raadsleden) „tenzij er om aantoonbaar noodzakelijke redenen van moet worden afgeweken". CDA en WD zouden beiden aanspraak kunnen maken op 2 wethouders, bei den echter lieten ook blijken niet bij voorbaat de PvdA te willen uitsluiten. Toch gingen er, althans tijdens de uit slagen-bijeenkomst in De Open Hof hier en daar stemmen op, zich te con firmeren aan een eventuele landelijke opstelling tégen de PvdA opvatting in o.m Rotterdam. Dat betekent dan wél, uisluiten van de PvdA. Anderzijds wordt de verdeling van vier portefeuilles tussen drie partijen bij zonder moeilijk. VVD heeft gesteld dat zij de huidige wethouder Ebbers, graag weer op financiën zien. Ook menen zij met de heer Plomp een capabele wet houder van onderwijs te hebben. CDA schuift de heer Hoekstra naar voren voor onderwijs en heeft verder de heer Storimans voor openbare wer ken. Voor de niet zo populaire portefeuille van sociale zaken zullen beiden minder belangstelling hebben. Daarvoor heeft de PvdA eventueel beschikbaar de heer De Haan, maar het is ook bekend, dat de heer De Wilde een aanbieding om wethouder te worden zal aanvaarden. Ruim vóór de verkiezingen heeft de heer De Haan te kennen gegeven slechts een zittingsperiode van twee jaren te willen aanvaarden, tenzij het aantal op hem uitgebrachte voorkeursstemmen zó groot zou zijn, dat hij zijn kiezers zou teleurstellen met eerder vertrek. Van de 3235 stemmen die de PvdA behaal de. waren er 613 voor de heer De Haan. Dat is ruim 20 In hoeverre dat voor de heer De Haan van door slaggevende betekenis zal zijn om de hele zittingsperiode af te maken zou wel eens kunnen afhangen van de wet houderszetel. Wel is het zo, dat als de drie partyen in het college zitting nemen, slechts Jan Visser van Progresief Soest de op positie moet voeren. Van die kant is het (mogelijk) te hopen dat de PvdA de wethoduerszetel niet ambieert. Het zou de democratie welcens ten goede kunnen komen. Naar onze verwachtingen zou de ver deling van de zetels wel eens zo er kunnen uitzien: CDA en VVD verdelen de portefeuilles samen en sluiten de PvdA uit. Wethouder Ebbers gaat van financiën naar openbare werken; de VVD-er Plomp krijgt de onderwijs-portefeullle en in dat geval de heer Hoekstra van het CDA sociale zaken. Omgekeerd kan ook. Zo heeft de VVD bovendien me vrouw Korthuis achter de hand voor Samenstelling van de raad sinds 1946 K.V.P. Prot. Christ. P.v.d.A. V.V.D. Boerenpartij/B R. D '66 G.P-V. S.G P. P.S.P. C.P.N. Nooder Progr. Soest TOTAAL 4 (AR) 3 3 CHU) 1949 7 4 (AR) 3 4 CHU) 1970 6 5 4 PSP PPR) 7 1 2 1974 9 (CDA) 1 (PPR D '66) sociale zaken. Als wethouder Ebbers van financiën naar openbare werken gaat. dan krijgt de heer Storimans van het CDA financiën onder zijn beheer. Aan de hand van de verkiezingsuitsla gen in Soesterberg ?al de wijkraad daar gaan bestaan uit 5 vertegenwoordigers van het CDA, 4 van de VVD en 2 van de PvdA. De vijf kandidaten van het CDA zijn mej. H. Lensink, M. van Leijenhorst, C. J. M. van Rijthoven, H. C. Schoemaker en mevrouw H. Wouters-Brekelmans. De vier kandidaten van de WD zijn J. Veenendaal, F. J. Hagemeijer, mevrouw M. H van der Lienden-ten Hoeve en H. C. Lensink. De PvdA heeft tot nu toe slechts één kandidaat beschikbaar en wel de heer J. H. Bakker. Een klein probleem schuift daar in het feit dat zowel het CDA als de VVD een „Lensink" (broer en zus) op de kandi datenlijst hebben. Mej. Lensink verte genwoordigde de afgelopen 4 jaar de KVP in de Wijkraad. De WD-er Len sink is nieuw aan dit firmament. Op het CDA werden 5658 stemmen uit gebracht. Daarvan 4134 op de lijsttrek- ken de heer Van Poppelen, 512 op Hoekstra, 168 op Oldenboom, 88 op Smit, 166 op Verheus, 61 op Storimans, 83 op Stam 48 op mevrouw Greefhorst en 38 op Van Logtenstein. Verder nog een aantal op niet benoemde kandida ten. Dé VVD kreeg 5769 stemmen, waarvan 3959 op lijsttrekker Ebbers, 691 op Van Ee, 181 op mevrouw Korthuis, 136 op Blaauw, 63 op Lange, 89 op Van Aalst, 85 op Plomp, 149 op mevrouw Oranje, 111 op Hilhorst en 64 op mevrouw Al- ting. Ook hier nog een aantal op niet benoemde kandidaten. De PvdA haalde 3235 stemmen, waar van 2147 op lijsttrekker De Wilde, 85 op Van Vloten. 175 op Van de Brakel, 613 op De Haan en 86 op mevrouw Stiphout. Progressief Soest kreeg 994 stemmen, waarvan 723 op lijsttrekker Visser. De heren Levinga (PSP) en M. de Groot (GPV) beiden thans raadslid, stelden zich herkiesbaar, maar haalden het be nodigde aantal niet- De heer De Groot kram er bij de verdeling van de rest zetels slecht 20 te kort. In de raad die september 1974 be noemd wordt keren 16 thans zittende leden terug. Dat zijn mevrouw G. C. A. Alting-Ambrosius (zitting vanaf 1970); W. A. Blaauw (vanaf 1970); J. J. Eb bers (vanaf 1966); M. A. van Ee (vanaf 1970); K. de Haan (vanaf 1946); me vrouw E. Korthuis-Elion (vanaf 1970); R. A. van Logtenstein (vanaf 1970); G. H. Oldenboom (vanaf 1966); J. R. van Poppelen (vanaf 1962); A. H. F. Smit (vanaf 1970); P. L. J. M. Storimans (vanaf 1966); C. Verheus (vanaf 1962); A. J. van Vloten (vanaf 1973) en G. Stam (vanaf 1973). Nieuwe leden zijn G. M. J. van Aalst; J. J. van de Brakel; mevrouw J. Greef- horst-Overdam; J. W. Hilhorst; P. C. Lange; mevrouw M. F. Stiphout-Croo- nenberg; G. A. W. G. A. Plomp; J. Vis ser en K. de Wilde. Van de thans zittende raadsleden keren niet terug L. J. Dijkstra (lid sinds 1958); P. Grift (sinds 1953); M. de Groot (sinds 1966); H. M. Jonker (sinds 1970); J. C. Korte (sinds 1962); K. Levinga (sinds 1970); mevrouw M. C. P. Walter- van der Togt (sinds 1962); H. Gerth (sinds mei 1974); J. A. Detmar (sinds 1972). Gedurende de nu bijna afgelopen zit tingsperiode bedankten mevrouw T. R Walma van der Molen-de Vries en de heren P. C. Pieren, J. C. Smits en B. Joosten. A.s dinsdagavond, aanvang 8 uur, wordt in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg, hoek Smitsweg een ver gadering gehouden met de deelnemers en adspirant-deelnemers aan de „Ma nifestatie '74 Soest". Zoals bekend wordt door een commis sie, onder auspiciën van De Soester Ondernemer nu al maanden gewerkt aan dit grote evenement waarin „to taal" Soest gepresenteerd zal worden. De manifestatie bestaat uit een buiten en een binnengebeuren. Voor het buitengebeuren wordt gedacht aan sport, spel, recreatie tot en met tuinverzorging; het binnengebeuren zal zich gaan afspelen in een expositie ruimte van ongeveer 3000 m2. Daarin zal plaats zijn voor handel, industrie, ambacht en dienstverlenende bedrijven. De commissie heeft zich inmiddels ver zekerd van de medewerking van di verse instanties, verenigingen en be drijven. Op de ontmoetingsavond zal ondermeer de heer Ton van Schijndet aanwezig zijn, die op de monitor zal laten zien wat zijn firma kan bieden in verband met standopbouw en alle» wat daarmee samenhangt. Het is ver der de bedoeling dat men komt tot de finitieve aanmelding. Op 26 mei is voor de treinen en bussen de jaardienstregeling 1974/75 van kracht geworden. In deze nieuwe dienstregeling zyn voor Soest enige aan trekkelijke verbeteringen ten opzichte van de vorige dienstregelingen op genomen. Zo is de duur van een treinreis naar en van Amsterdam met tien minuten bekort, doordat voortaan In Baarn een direkte aansluiting geboden wordt. Ook de busreis Soest-Hilversum gaat nu sneller dan voorheen. Dit kan, doordat de bus niet meer langs het station in Baarn rijdt. De treinen De langverbeide versnelling van de treinverbinding Soest-Hilversum-Am sterdam is nu een feit. De dienstrege ling van de treinen Baarn-Soest-Utrecht v.v. is vrijwel ongewijzigd gebleven, als we de minutenverschilletjes buiten beschouwing laten. Maar doordat de dienstregeling van de stoptreinen Amersfoort-Baarn-Hilversum-Amster dam v.v. veranderd is, geven nu alle treinen Soest-Baarn in Baarn binnen vijf minuten aansluiting op een stop trein naar Hilversum en Amsterdam. Alleen met de laatste trein is de aan sluiting nog wat minder gunstig. Ook in de omgekeerde richting bestaat - be halve 's morgens heel vroeg - die zeer snelle overstap. Dienstengevolge gaat voor de „pure treinreiziger" de laatste trein uit Am sterdam CS met aan sluiting naar Soest om 23.42 uur. Voor de reiziger die met de bus van Baarn naar Soest wil, gaat de laatste trein om 0.19 uur van Am sterdam CS. De bus die op deze trein aansluit vertrekt om 1.05 uur uit Baarn. De laatste trein uit Hilversum gaat voor de „pure treinreiziger" om 0.14 uur, voor degeen die met de bus van Baarn naar Soest wil om 0.52 uur. De laatste trein uit Utrecht vertrekt daar om 23.41 uur. De aansluitingen over de treinverbin dingen kunt u telefonisch krijgen via nummer 1 21 52 (station Soestdijk), num mer 1 29 55 (station Soest-Zuid) of nummer 030 - 31 10 15 (inlichtingenbu reau Utrecht CS). tegenstander van de doktoren, tandart sen en fysio-therapeuten, verraste het goed op elkaar ingespeelde politieteam. Tot de rust bleef het 0-0. Daarna kwam de politie door een goal van Schalkwijk op 1-0, maar de medici wisten dankzij goed volhouden en opportunistisch spel via een schot van de bijzonder sterk spelende dokter Walter, gelijk te ko men. Dat de politie uiteindelijk won, was meer te danken aan een black-out van scheidsrechter en grensrechter, dan aan over vermoeidheid van de doktoren. Het was zo'n duidelijk buitenspel doel punt, dat de openbaring van de avond, de sublieme doelman H. Butzelaar, er geen hand naar uitstak. Onder de toe schouwers ging het gerucht, dat scheidsrechter J. van Steendelaar en grensrechter J. Groart bijzondere rela ties met de politie hebben, die dankzij de uitslag bestendigd zullen worden. Overigens zagen wij bij de goal van de doktoren de grensrechter Scholtmeijer driftig vlaggen. Of dat uit vreugde was öf ter beïnvloeding van de scheidsrech ter valt niet te achterhalen. Mariens van de politie was de matchwinner. Hij bracht de eindstand op 2-1. Bij het begin van de wedstrijd werden de gebruikelijke geschenken uitgewis seld; de politie werd een bak met plan ten rijker en de aanvoerder van de doktoren. Rob Niewaal, kreeg van zijn collega aanvoerder een schildje met politie-embleem. Het was een bijzonder plezierig sport gebeuren, zonder wanklanken, zonder blessures en ook omdat iedereen vrede had met de uitslag. In de fraaie VVZ-kantine vond daarna de officiële uitreiking van de beker en het overhandigen van de opbrengst aan het Bentinck fonds plaats. Een elftal van doktoren (in witte jas sen) en van de politie voetbalden voor het Bentinck Fonds. Voor de wedstryd poseerden zy voor onze fotograaf. De bussen De busdienstregeling is meer veranderd. Eerste opvallend punt is dat buslijn 70 niet meer ieder half uur naar station Baarn rijdt. De bussen naar en van Hilversum rijden voortaan rechtstreeks. Dit heeft drie belangrijke gevolgen: in de eerste plaats duurt de rit naar/van Hilversum korter, in de tweede plaats moeten reizigers van de Nieuweweg naar Baarn en omgekeerd nu eens in het uur overstappen en in de derde plaats is de overstaphalte van lijn 71 op lijn 70, respectievelijk lijn 70 op lijn 77 niet meer het station in Baarn, maar Colenso (Nieuwerhoek). Tweede opvallend punt Is dat de ver trektijden uit Soest ongeveer tien mi nuten vervroegd zijn. De dienstregeling van lijn 71 is qua opzet niet gewijzigd. Wel zijn de tijden ongeveer tien minuten vervroegd. Voor lijn 77 geldt hetzelfde als voor lijn 71. Soesterberg Voor Soesterberg worden de zondagse verbindingen beter: lijn 56 (Amersfoort- Soesterberg-Zeist-Doorn) zal voortaan ook op zondag rijden. Daarmee is de twintigminutendienst Amersfoort-Soes- terberg-Zeist dus een dagelijkse dienst geworden. De vertrektijden van lijn 77 zijn onge veer tien minuten vervroegd. Overigens geen wijzigingen van belang. Laatste bussen Om het u gemakkelijk te maken geven wij u nog een lijstje met de laatste bussen. Van Amersfoort station; Naar Soest: 23.28 uur en 0.20 uur. Naar Soesterberg: maandag tot en met vrijdag 0.10 uur, zaterdag en zondag 0.30 uur. Van Baarn station: Naar Hees: 23.08 uur. Naar Soesterberg: 23.38. Naar Soest Nieuweweg (lijn 70): 0.08 uur. Naar Soest (Hoofdweg en Zuid, lijnen 71 en 77): 0.08 uur, 0.50 uur en 1.05 uur. Van Hilversum station: Naar Soest: 0.25 uur. Van Zeist busstation: Naar Soesterberg: maandag tot en met vrijdag 23.28 uur, zaterdag en zondag 0.00 uur. Businlichtingen Inlichtingen over de bussen kunt u krijgen bij Busbedrijf Tensen, telefoon 1 23 19. De voetbalwedstrijd ten bate van het Bentinck Fonds tussen een elftal van de plaatselijke medici en een elftal van de Soester politie heeft de politie een gewonnen wedstryd opgeleverd en het Bentinck Fonds een bedrag van 600 gulden. De som werd na afloop van de wedstryd door oud-burgemeester Bentinck overhandigd aan de voorzitter van de Stichting Bentinck Fonds, de heer G. Kruimer. Het belooft een jaarlijks terugkerend evenement te worden, waarvoor de heer Bentinck een beker beschikbaar stelde. De aanvoerder van het politie-elftal, de heer Schalkwijk, mocht hem voor het eerst in ontvangst pemen. Doktoren-voetballers betreden het veld voor de wedstryd tegen de Soester politie. Ongeveer 250 bezoekers zorgden voor een entree-opbrengst van 553,95 gulden; gastheer VVZ maakte er met een gift van 46,05 gulden het ronde bedrag van 600 gulden van. De bezoekers, waaronder burgemeester Corver en wethouder De Haan, beleef den een genoeglijke avond. Er Werd bijzonder enthousiast gespeeld en de

Soester Courant | 1974 | | pagina 1