R.K. Mavo-directeur A. G. Hilhorst gaat met pensioen Jeugd-dievenbende opgerold Preventieve brandweeroefeningen op de lagere scholen Donderdag 13 juni 1971 52e jaargang no. 42 UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Wreil est raat 29, Soest Na 46 jaar bij het onderwijs Knaapjes van 11 tot 16 jaar pleegden serie inbraken Concert in Utrechtse Domkerk In Overhees voorlopig slechts één school Kerkpadbewoners kunnen grond terugkopen Nu toch volwaardige ijsbaan voor Soesterberg GRONDWETS HERZIENING K. de Wilde fractievoorzitter PvdA Onvoorzichtige fietser door auto gegrepen SOESTER S COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt Iedere donderdag Tel. 14152' - Postgiro 126150 Vrydag 21 juni a.s. neemt de heer A. G. Hilhorst, directeur van de R.K. Mavoschool te Soest, afscheid van het onderwijs. Op die dag zal, althans in figuurlijke zin, de schoolbel voor hem voor hel laatst luiden. Hy heeft er dan 46 jaar bü het onderwijs op zitten. „Meester" Hilhorst De heer Hilhorst, ln 1909 in Baarn geboren, kwam op negentienjarige leeftijd van de St Ludgerus Kweek school in Hilversum. Onmiddellijk d-aarna werd hij benoemd als „kwe keling met akte" aan de St. Jansschool te Hilversum. Dit hield in, dat hij nor maal zijn klas had', maar er niet voor betaald werd: gevolg van de bezuini gende onderwijspolitiek van de toen malige regering. Voor de jonge men sen die in die tijd bij het onderwijs kwamen de gewone gang van zaken. Dit duurde ruim een jaar, want op 1 januari 1930 kreeg hij een vaste be noeming in Werkhoven. „Salaris 79.23 Der maand", vertelt de heer Hilhorst. „Op het salaris werd in mindering ge bracht: 3°/o jeugdaftre'k, 8% stand- plaatsaftrek (Werkhoven was een z.g. 3e klas standplaats). 10% crisisaftrek en nog eens 5% extra crisisaftrek". Vreemd om te horen, in deze tijd van opslag, toelagen en aanpassing van salaris aan de geldontwaarding. Op 1 oktober van hetzelfde jaar ging hij van Werkhoven naar de St. Boni- faciusschool in Soest. Reden: dichter bij de ouderlijke woning te Baarn en daardoor financieel gezien een aan trekkelijker standplaats. Om deze be trekking te krijgen moest de heer Hil horst aan de nodige eisen voldoen. Zo moest hij beloven dat hij hopman zou worden van de verkennersgroep in de parochie en lid van het zangkoor. Bo vendien moet hij iedere zondag om negen uur in de bij-sacristie toezicht houden op de schoolkinderen, terwijl men van hem eiste, dat hij in de pa rochie kwam wonen. Dat met een en ander wel eens een beetje de hand werd gelicht, spreekt vanzelf. In feite woonde meester Hilhorst in Baarn, maar hij had een gefingeerd adres in de parochie. Ondertussen studeerde hy yvcrig: na dat hy in 1930 geslaagd was voor het hoofdakte-examen, behaalde hij ln 1931 de akte Engels l.o., in 1933 de akte Frans l.o., in 1936 Engels M.O. en in 1940 Duits L.O. Uit de dertiger jaren, de beruchte cri sisjaren, herinnert de heer Hilhorst zich n.og goed, dat de kinderen van de Wieksloot en uit het Veen op klompen naar school kwamen, „de stukkezak- ken met brood met reuzel om de nekf In die tijd moesten de kinderen op school overblijven en er moest nauw lettend op toegezien worden, dat er niet uit andermans stukkezak werd gepikt. Op de Eng, waar de beroemde Soester knollen verbouwd werden, von den heel wat knollen een weg naar de hongerige magen van de leerlin gen. „Dat is nu wel anders", zegt hij. „Nu zitten er iedere middag wel 200 meeuwen op het dak van de school, die, zodra de middagpauze voorbij is, de dikbelegde boterhammen die achte loos zijn weggeworpen, verorberen. In de loop van de jaren heeft hij Soest een geweldige metamorfose zien onder gaan. Zo heeft hij het nog meegemaakt, dat het hoog water van de Zuiderzee tot aan de Stadhouderslaan stond. Toen eenmaal de Afsluitdijk er lag, kwam hieraan een einde. Toen in diezelfde dertiger jaren de legendarische „meester Horvers" met pensioen ging, kon er geen zesde leer kracht meer benoemd worden, zodat meester Hilhorst toen de tweede èn de derde klas kreeg toegewezen, totaal 63 leerlingen die moesten worden ge plaatst in één lokaal waar maar plaats was voor maar 31 banken, zodat er in één bank 3 leerlingen zaten. De hoe veelheid werk die zo'n aantal kinderen meekracht, was onvoorstelbaar, maar toch gaf het werk veel voldoening. .Vanzelfsprekend moest er heel wat geïmproviseerd worden, en dat is mij later nog goed van pas gekomen". Mulo Op 1 oktober werd de heer Hilhorst benoemd tot leraar aan de R.K. Mulo. Deze school telde toen slecht 59 leer lingen, (nu 454) in 3 klassen (nu 17). De oorlogstijd is een verhaal op zich: de school werd enige malen gevorderd, eerst door de Nederlandse militairen, daarna twee keer door de Duitsers en tenslotte in 1945 door de Canadezen. Het onderwijs moest evenwel doorgaan en men moest in de meest vreemdsoor tige behuizingen les geven. Zo kwam een klas terecht in een schuur aan de Steenhoffstraat, een andere in de win kel van zaadhandel Hilhorst, terwijl ei zelfs oud-leerlingen zijn die les gehad hebben in 'n garage en in het gymnas tieklokaal van de Openbare Mulo. De examenklas, die 60 leerlingen telde, zat in garage Madjoe, zelfs het priëel- tje achter in de tuin van Wijnhandel Brouwer was in gebruik. De groei van de school begon in de oorlogsjaren. Na de oorlog vonden er verscheidene ver scheidene verbouwingen plaats om de school uit te breiden. Het oude gymlokaal werd verbouwd, waardoor twee leslokalen ontstonden. Daarna werden er nog eens twee loka len bij gebouwd en later nog eens drie. Tijdens de verbouwing werden de leer lingen ondergebracht in de oude Van der Huchtschool. In de ene helft zaten de leerligen, in de andere helft was de werkplaats voor minder validen, waar in deze de gehele dag kroepoek inpak ten. Op de dag dat de heer Weijts met pen sioen ging werd de heer Hilhorst be noemd tot hoofd van de Mulo. De school groeide inmiddels in tal en last. Na iedere verbouwing moest men con stateren, dat er nog te weinig ruimte was. Het Verenigingsgebouw herbergde in de loop van de jaren een aantal klassen. Als uitvloeisel van de Mammoetwet (Mulo was inmiddels Mavo geworden), werd in 1968 de V.G.L.O. school aan de Parallelweg opgeheven en de R.K. Mavo kon toen de vrijgekomen lokalen gebruiken. Op het ogenblik wordt lesgegeven aan 454 leerlingen in 17 lokalen, te weten 4 Brugklassen, vier tweede, vier derde en vijf examenklassen. De examenklas sen tellen op het ogenblik 101 leerlin gen en het aantal examenpakketten is maar liefst 31 (in het komende jaar wordt dit aantal zelfs 45). De leerlin gen kunnen nl. zelf bepalen, in welke 6 vakken zij examen doen. Manager De directeur is meer manager gewor den en leider van het lerarencorps. Dit corps groeide in de loop der jaren tot een aantal van 21, van wie er 16 een volledige betrekking hebben en 5 vak leerkrachten, o.a voor handenarbeid, muziek, godsdienst, handwerken en gymnastiek werken z.g. part-time. De teamgeest is voortreffelijk, dit is mede te danken aan de direkteur. Ook de samenwerking met het huidige bestuur laat niets te wensen over, het geen geïllustreerd wordt door het feit dat by het benoemen van zijn opvolger, de heer Lips, de leraren volledige in spraak hebben gehad. Tevreden Als de heer Hilhorst terugziet op de jaren waarin hy bij het onderwijs in Soest werkzaam is geweest, meent hij dat h\j niet ontevreden mag zijn. Ver scheidene generaties Soesters heeft hij in de klas gehad. De kinderen van de genen, die hij in het begin van zijn loopbaan aan de basisschool en aan de Mulo in de klas had, bezoeken nu de Mavo! Toen de uitbreiding van Soest nog niet op gang gekomen was, en de schoolbe volking voor een veel groter deel be stond uit de z.g. autochtonen, kwam het voor, dat hij vyf Gijzen Kok in één klas had, die dan werden aange duid met de namen Gijs één, Gijs twee, enz. De omstandigheden waaronder gewerkt moest worden heeft hij in de loop der jaren aanzienlijk zien verbeteren. De speelplaats bij de Bonifaciusschool bij voorbeeld, mede in gebruik bij de Mulo, was vroeger een grote modderpoel. Ook de leermiddelenvoorziening „die vroe ger wat het vak natuurkunde betreft bestond uit één uilebal en een door de leerlingen gemaakt droogdok", is enorm verbeterd. De school beschikt thans over een redelijk geoutilleerd fysica- en scheikundelokaal. Jarenlang was de heer Hilhorst lid van de commissie voor maatschappelijk hulpbetoon Hieruit trok hij zich terug, toen de Bijstandswet van kracht werd. Tevreden Geen hartzeer heeft hij er van, dat hij de bouw van de nieuwe school niet meer als direkteur zal meemaken. „Ik ben na al die jaren gehecht geraakt aan de plaats waar de school nu staat met zijn entourage. In deze omgeving zit ik vanaf 1930, ik heb de school zien ;roeien tot wat zij nu is. Mijn opvolger mag de nieuwbouw verzorgen." Voor de heer Hilhorst zal bij de in wijding van de nieuwe school zeker een ereplaats worden ingeruimd. Dat is Soest wel aan hem verplicht, nadat hij zovelen in de loop der jaren op de eerste sporten van de maatschappijke ladder heeft gezet. Op zaterdag 22 juni wordt in de sport hal Beukendal een groots opgezette reünie gehouden voor al degenen, die in de jaren 1939 tot 1974 onderwijs heb ben genoten aan „de school van meneer Hilhorst". De officiële receptie wordt gehouden, eveneens in de sporthal, op zaterdag 22 juni van 10.30 tot 12.00 uur. Door de huidige schoolbevolking wordt op vrijdagavond 21 juni, ook in Beu kendal, op feestelijke wijze van de heer Hilhorst afscheid genomen. De aanhouding in Amersfoort, van twee jongens uit Soest, die van huis waren weggelopen, heeft de recherche op hel spoor gezet van een serie inbraken en diefstallen, waarvan er tot nu toe 42 zijn opgelost. Behalve dc twee aange houden jongens. B. H. (13) en A. K. (12) waren er nog acht scholieren bij betrokken, in leeftyd variërend van 11 lot 16 jaar. Foto: Herman van Dam Een gedeelte van de buit van de jeug dige diefjes. Dat de meestal kleine inbraken, die in de afgelopen vijf maanden in Soest werden gepleegd, niet het werk waren van geroutineerde inbrekers, stond, voor de politie wel vast. Maar dat de daders jongens waren tussen 11 en 16 jaar, was toch wel een verrassing. In januari werd de politie voor het eerst geconfronteerd met enkele kleine inbraken, die later in aantal toenamen. Doelwit waren voetbalkantines (VVZ twee keer; SEC drie keer; S. O. Soest drie keer; Péters Baan eenmaal) ka bouter- en padvindershuizen, kleuter scholen, supermarkts, de sporthal en verlaten huizen en caravans. Verder werd drie keer ingebroken in de. werkplaats van het electro-technisch bedrijf Bosman aan de Birkstraat en in het Shell-station van Zwiers even eens aan de Birkstraat. Ook de in braak in de werkkeet van de Heide Mij aan de Soesterbergsestraat, waar uit vijf kapmessen werden weggeno men, staat op hun naam. De buit was meestal niet groot en va rieerde van snoepgoed op radio's en cassetterecorders. Zelden vonden zij meer dan honderd gulden aan gelei. Niettemin is de waarde van de in de afgelopen maanden gestolen spullen naar schatting enkele duizenden gul dens. Een groot gedeelte van de buit is terecht. Het meeste was verstopt in een hut in het bos bij het openluchttheater. Alle tien jongens, die soms meer scha de aanrichtten dan zij aan goederen buitmaakten, hebben bekend en zijn na verhoor door hun ouders afgehaald. Het onderzoek wordt voortgezet. Op zaterdagmiddag 15 juni a.s. wordt er om 3.30 uur een concert gegeven in de Domkerk waar zal worden uitge voerd Clavecimbel-concert F Dur en Clavecimbel-concert f moll. beiden van J. S. Bach. Uitvoerenden zijn de instrumentale groep van de Domcantorij o.l.v. Maar ten Kooy. Aan het clavecimbel: Jan Jansen. De toegang .is vrij. Door de Soester brandweer werd goed en effectief gereageerd op het verzoek van de schoolraad brandpreventie-oefeningen te houden op de openbare basis scholen. Dat bleek op de vergadering van de schoolraad waar zeer summier verslag werd uitgebracht van deze brandweeractiviteit. Op de Prins Willem-Alexanderschool werd geoefend met de zesde klassers en werd ook een preventieve controle gehouden op zolder; de Ingenhofschool kwam niet verder dan telefonisch con tact en er werd ook nog geen definitie ve afspraak gemaakt. Op de school De Regenluuter was de brandweer geweest en het oefenschema zal nog voor de vakantie uitgevoerd worden. De heer Verwer, hoofd van de school zei dat de oefening zeer degelijk opgezet was. Op de Rinke Tolmanschool had de brandweer met twee klassen geoefend, maar dat was niet gebeurd bij het houten noodgebouwtje. Wat er op de Margrietschool gedaan was, was niet bekend. Ook op de openbare mavo was geoefend. Alles bij elkaar meende voorzitter Hol leman dat de resultaten hoopgevend waren voor de toekomst en dat men mocht verwachten dat de oefeningen regelmatig herhaald zullen worden. Wie daarvoor het initiatief zal nemen, werd niet duidelijk. Beslist irreëel w"ös het standpunt van de heer Bijl. hoofd van de Ingenhof school, dat alle initiatieven van de brandweer dienden uit te gaan; alsof de kinderen niet juist aan zijn zor- jen waren toevertroud. Het leek een zuiver staaltje van afschuiven van ver antwoordelijkheid. Men concludeerde wel dat van brand weerzijde vooral het geven van tech nische adviezen nodig was, een plan, bijvoorbeeld, hoe een school het snelst te ontruimen was. Overhees De scholenbouw in het plan Overhees zal weer voorzichtig aangepakt wor den. Er was een voorbespreking ge weest van alle groeperingen en daar bleek men zich unaniem op het stand punt gesteld te hebben dat niemand in een vroeg stadium een school zal gaan bouwen. Er zal een school gesticht worden, waarin alle groeperingen onderdak krijgen. Later zal dan kunnen blijken welke groepering of groeperingen een volwaardige school zal uitbouwen. Daarbij zal ook nauwkeurig de bezet ting van de lagere scholen in de naast gelegen wijken (Smitsveen en Klaar- watex) in het oog gehouden worden. De heer Bijl, van de Ingenhof, veron derstelde dat het voor het openbaar onderwijs nadelig was, dat het bij- zonder-neutraal onderwijs ook bij de bespreking betrokken was. Dat werd niet direct zo onderkend. Wel kwam de samenwerkingsschool aan de orde en met name schoolraadlid Prior zei niet té begrijpen dat die, óók voor de lagere scholen, niet van de grond zou kunnen komen. Of daar nu in Overhees naar gestreefd moest worden, bleef een vraag waar over men van mening verschilde. De heer H. de Jong meende dat men niets moest forceren op het moment en dat men blij moest zijn dat er niet „secta- risch gebouwd werd". LOM-school Ook voor het stichten van een LOM- school bestond contact met de diverse groeperingen (r.k.; prot. christ. en Van der Hucht). De voorkeur van de school raad ging uit naar een samenwerkings school en mocht dat niet lukken, dan zou men streven naar een openbare lom-school, mogelijk in samenwerking met natuurgemeenten. Het wachten was voorlopig op een nieuwe bespreking met de Soester participanten. De vergadering die in het gemeente huis gehouden werd, werd niet bijge woond door de schoolraadleden me vrouw P. Oranje-Entink, mevrouw Y. C. van Kalleveen en de heer P. J. Daams. Wel was de kleine publieke tri bune geheel bezet. Voor de aanleg van een ijsbaan, annex trapveld, in het sportveldencomplex aan de Kerklaan te Soesterberg, wordt een krediet gevraagd van 228.000 gul den. Het voorstel werd reeds eerder in de financiële commissie besproken, maar toen aangehouden omdat er een aantal onbeantwoorde vragen bleven met betrekking tot de inrichting van de baan. Die problemen zijn inmiddels de wereld uit nu gebleken is dat er bij de aanleg rekening gehouden wordt met kunst rijders en krabbelaars. Desondanks be hield de heer R. van Logtenstein (CDA) zijn stem en ook dhr. M. de Groot had het er moeilijk mee. Zij vonden de kosten die gemaakt moeten worden voor de aanleg van de ijsbaan, 135.000 gulden, hoog, waarbij de heer De Groot zich op het standpunt stelde dat het wel niet goedkoper zou kunnen. Wethouder Ebbers noemde de ijsbaan vereniging Soesterberg een bloeiende klub, waarvoor bijzonder veel belang stelling bestaat. Naar zijn mening zou de vereniging alles in het werk stellen om „los van de gemeente" te komen en zou er zeker bereidheid bestaan een behoorlijke huur te betalen. Overigens was naar zijn mening niet in geld uit de drukken wat de waarde zou zijn van het trapveld. Er zou grote behoefte aan bestaan in de buurt. De gemeente raad heeft het laatste woord. Controle In de „controleregelen" van de ge meente stond tot vandaag vast dat on dermeer de boekhouding van de stich ting openluchttheater tenminste één maal per kwartaal gecontroleerd moest worden. Daarin komt verandering met het oog op de hoogte van de begroting en de activiteiten van de stichting. De totale uitgaven van de stichting bedragen voor 1974 3147 gulden en men is van mening dat dat bedrag niet eenmaal per kwar taal gecontroleerd behoeft te worden. Tot nu toe bedroegen de accounants- kosten ongeveer 275 gulden per jaar en die worden nu lager. Niet slopen Op voorstel van b. en w. zal het erf- pachtsrecht op een perceel grond aan de Zoom worden beëindigd. Het bedrag van de schadeloosstelling is bepaad op 48.600 gulden. De gemeente wordt dan eigenaar van de woning en bijbehoren de opstallen en op advies van gemeen tewerken zullen die „direct" gesloopt worden. Daar verzette zich in de financiële commissie de heer M. de Groot tegen en met succes. Hij vond het absurd te gaan slopen zolang daar geen noodzaak voor was. Kerkpad Diverse eigenaren-bewoners van wo ningen aan het Kerkpad kunnen grond, die zy indertijd in verband met de re- onstructie van het pad aan de gemeen te verkochten, terugkopen. De gemeen te had de grond nodig voor trottoirs, maar nu die niet aangelegd worden, is de grond weer te koop. Dc pr\js is be paald op het pro-forma bedrag van één gulden per transactie. Om twee rede nen zo laag; ten eerste omdat het gaat om onnodig aangekochte grond en ten tweede in verband met de relatief hoge overdrachtskosten, welke voor rekening van de kopers komen. Niet alle trottoirs, of voorgenomen trot toirs, zullen verdwijnen, maar er zullen van gemeentewege maatregelen geno men worden, dat het geen parkeerstro- ken worden. Daarvoor zal mogelijk aanplant aangebracht worden. Tè gezocht De leden van de financiële commissie voelen er niets voor dat de gemeente voor de helft bijdraagt in de verplaat singskosten van een transformatorsta tion. Daardoor zal het mogelijk worden 2, 3 of 4 woningen te bouwen op het perceel grond aan de Acacialaan. Als motief zeggen b. en w. in het voor stel dat daardoor de druk op de wo ningtoewijzing kan worden verlicht, en dat motief sprak de heren M. de Groot (BR) en R. van Logtenstein (CDA) niet aan. Het zou een soort subsidiëring worden van privé-woningnood, naar de mening van de heer Van Logtenstein. R. van Logtenstein (CDA) Ook de heren W. Blaauw (VVD) en H. Jonker (D '66) vonden het voorstel maar onduidelijk en daarom gaat het (voorlopig) niet door. Aan de Klein-Engendaalweg wordt een woning en werkplaats en bijbehorend erf gekocht voor 177.356,-, en aan het Oude Grachtje een strook grond van circa 25 m2 voor de prijs van 4 gulden per m2, aan de Koninginnelaan een strook van 20 m2 voor 5 gulden per m2. De Amersfoortse muziekschool mag re kenen op een subsidie van de gemeente Soest groot 4800 gulden in verband met het opnemen van een tamboersoplei ding in het korpsleerlingenpakket. Alle stemmen werden voorbehouden in in verband met het voorstel 6.760.000 gulden krediet te verstrekken voor de bouw van 100 woningwetwoningen in het plan Overhees. De heer J. Korte (CDA) vond dat men niet kon beslissen voor definitieve te keningen en bestek ter inzage lagen. Men zou anders beslissingen gaan ne men voor de woningbouwverenigingen, die dan aan dat plan gebonden zouden zijn. In een nota aan de Tweede Kamer heeft de regering haar ideeën bekend gemaakt over een grondwetsherziening van het kiesrecht en daaraan gekop pelde veranderingen. De voornaamste ideeën hiervan werden al in 1970 door de staatskommissie Cals-Donner voor gesteld, maar het toenmalige kabinet De Jong liet de zaak nog maar 'n beetje betijen en kwam niet met voor stellen, terwijl een initiatiefontwerp van de progressieve drie geen voldoen de steun kreeg in de Kamer. Het bleef natuurlijk wel een punt in het verkie zingsprogramma Keerpunt '72. Het is nu wat bijgeschaafd, want vol gens Keerpunt '12 zou de Eerste Kamer helemaal afgeschaft moeten worden. Voldens de huidige nota wil het kabi net Den Uyl de Eerste Kamer wel laten bestaan doch haar bevoegdheden verminderen, o.a. komt deze Kamer dan niet meer te pas aan de goedkeu ring van de rijksbegroting. De twee ledige behandeling van de begroting is inderdaad een onding, nadat daar steeds al dagen, weken en maandenlang over is gedebatteerd in de Tweede Kamer. Om al die politieke uitspraken dan nog eens te laten herkauwen in de Eerste Kamer blijkt over het algemeen wednig zinvol, nieuwe ideeën kunnen er niet worden aangebracht en het werkt na tuurlijk uitermate vertragend in de rijkshuishouding. Bovendien bestaat het voornemen een beperkt distriktenstelsel voor de ver kiezingen in te voeren en tegelijk daar mee de aanwijziging van een forma teur. Het beperkt distriktenstelsel, waarbij de evenredige vertegenwoordi ging wel grotendeels gehandhaafd blijft, kan er toe leiden dat het aantal kleine partijen drastisch gaat verminderen. Dat is voor de werkzaamheid van de Tweede Kamer wel een voordeel, maar het is de vraag of dit gevolg ervan door het Nederlandse volk in z'n geheel in dank zal worden afgenomen. We zijn zo vergroeid met onze verscheidenheid in politiek denken, dat het als onde- mokratisch zal worden aangemerkt om die verscheidenheid niet tot uiting in de volksvertegenwoordiging te kunnen laten komen. Men kan echter ook poneren, dat die verscheidenheid beter in naastliggende grote partijen kan worden uitgedragen en men daarin maar de strijd moet voeren voor het tot gelding brengen van het iets andere standpunt. Het is zeker een feit, dat het veelpartijen stelsel de werkzaamheid van. de demo- kratische maatschappij uitermate be moeilijkt en dat dit in de moderne maatschappij-ontwikkeling soms haast funeste gevolgen heeft. Vermindering van het aantal kleine partijen zal ook de regeringsvorming vergemakkelijken en bijdragen tot een beter te overziene regeerbare meerderheid. Ook over het feit dat de kiezersleef tijd verlaagd is tot 18-jarigen kunnen wij bepaald niet enthousiast zijn. Zelfs niet wanneer men de leerplichtige leef tijd - zoals in het voornemen ligt - zal hebben uitgebreid tot de 18-jarige leef tijd. Zoals men een vak nog niet be heerst wanneer men gediplomeerd en wel van een school of universiteit komt, zo beheersen de 18-jarigen nog bepaald niet de werking van de maatschappij met haar achtergronden, gevolgen van besluiten en de plaats in de wereld. Daarvoor is wel wat meer ervaring nodig dan waarover men als 18-jarige kan beschikken. Aan onbekookte ideeën heeft de maatschappij bepaald geen be hoefte en dat idee kunnen we dan ook bepaald niet zien als een verrijking van ons demokratisch systeem, integendeel. Er zal nog wel heel wat water door de Rijn stromen eer de ideeën van dit ka binet over de grondwetsherziening vas te vorm krijgen en tot wet verheven kunnen worden. We betwijfelen zelfs of het huidige kabinet die viktorie nog zal kunnen binnen halen, zelfs als het zijn vier jaren zal uitdienen. Een zo in grijpende grondwetsherziening vereist eigenlijk een hectere en grotere meer derheid in de beide Kamers dan waar over het kabinet Den Uyl kan beschik ken. De heer K. de Wilde zal optreden als voorzitter van de PvdA-raadsfractie, die in september a.s. in functie treedt. De nieuwe fractie vergaderde vorige week en koos de heer De Wilde als voorzitter. Tot secretaris werd benoemd de heer A. J. van Vloten. De fractie is bereid zitting te nemen in het college, zo vertelde ons de secre taris, maar staat daar niet om te drin gen. Kandidaat-wethouders zijn de he ren K. de Wilde en K. de Haan, de laatste op het moment wethouder van sociale zaken en reeds 27 jaar wethou der in Soest, en mevrouw M. F. Stip- hout-Croonenberg. Mevrouw Stiphout was vier jaar raadslid in Eindhoven. De vijf leden tellende fractie bestaat uit de heren K. de Wilde, A. van Vlo ten, J. van de Brakel, K. de Haan en mevrouw M. Stiphout-Croonenberg. Op de kruising Beukenlaan-Wiardl Beckmanstraat werd de 18-jarige wiel rijder Jos O. bij het oversteken van de Beukenlaan gegrepen door de juist passerende auto, bestuurd door R W. (34), ondernemer, uit Soest. O. werd met onbekende verwondingen per am bulance naar het ziekenhuis Zonneglo ren gebracht. Hij slak de weg over zonder voldoende uit te kijken. In een poging het slachtoffer te ont wijken botste W. met zijn wagen tegen de auto van W. K (24). die in tegen overgestelde richting reed. De auto van W. en ook de fiets waren total loss; de auto van K. werd zwaar beschadigd.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1