Reconstructie Dorpsplein Soesterberg niet zó ingrijpend Dak in brand door dorre klimoptakken Donderdag 20 juni 1971 52e jaargang no. 13 Betaling abonnementsgeld derde kwartaal 1974 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152- l'ostgiro 120150 Woningbouwplannen PAK-raadslid voor kennisgeving aannemen „Meester" van der Schoor neemt afscheid „NCHB" iets soepeler ten opzichte van terugbetaling Slangenbosje Reünie oud-leerlingen R.K. Mavo Duitse dank voor sportuitwisseling Commandowisseling bij de Amerikanen te Soesterberg Afkoopregeling rentekaarten DEFENSIE- BEZUINIGING Amnesty steunt Chileense vluchtelingen Ouders vragen veilig fietspad naar Soest Over enkele dagen breekt het derde kwartaal weer aan, zodat het abonnementsgeld van ons blad voor het derde kwartaal 1974 vol daan moet worden. De kwitanties hiervoor worden binnenkort aan onze incasseerder afgegeven. Vele abonnees voldeden aan ons verzoek om aan liet begin van 1974 het gehele jaar te voldoen, waarvoor wij zeer dankbaar waren. Voor deze abonnees is dit verzoek dus niet bestemd. Een ander deel van onze abonnees betaalden een halfjaar ineens. Deze abonnees worden dus nu het derde kwartaal schuldig en tol die abonnees richten wy ons met het zeer beleefde verzoek het tweede halfjaar a ƒ9,50 (2 x ƒ4,75) aan ons te willen overmaken of b'y aanbieding van de kwitantie het tweede halfjaar te betalen. Wjj zouden U hiervoor zeer erkentelijk zijn, daar ons dit zeer veel tijd en moeite bespaard. Betaling kan geschieden contant aan ons kantoor; door over schrijving op giro 126156, of door storting of overschrijving op onze rekeningen bij de Nederlandschc Middenstands Bank, Soest of de Rabo Bank, Soest. Dit geldt ook nu niet voor die abonnees, die automatisch hun abonnementsgeld overmaken. Dit gaat zonder wijziging gewoon door. Na 15 juli gaan de kwitanties naar de incasseerder. Dan is het niet meer te voorkomen, dat hy toch bij U aanbelt als U na 15 juli gireert. ADMINISTRATIE SOESTER COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere donderdag Daramee zou dan een incident worden afgesloten dat indertijd nogal wat stof deed opwaaien. Dat incident speelde zich af tijdens de raadsvergadering die in maart in Soesterberg gehouden werd en waar schriftelijke vragen betreffen de de woningbouw, gesteld door de heer Levinga, aan de orde kwamen. Unaniem wond de raad zich bijzonder op over de vraag of de verzekering kon worden gegeven dat in de toekomst alle leden van het college zich volledig zouden inzetten om tot de bouw van betaalbare woningen voor de laagste inkomensgroepen te komen. De afkeu ring was groot en de brief werd „ter zijde gelegd". v_' Burgemeester en wethouders stellen de raad voor de door het PAK-raadslid de heer K. Levinga ingediende plannen voor de bouw van woningwetwoningen voor kennisgeving aan te nemen. Foto: K. Levinga (PAK) De heer Levinga bleef het antwoord niet schuldig en diende later een drie tal bouwplannen in met huren van ƒ234,25 tot 257.- per maand. Het college vergelijkt deze plannen met de woningen die mogelijk door de Aannemingsmaatschappij Panagro te Warmond in Overhees gebouwd zullen worden en waarvan de huur, indien zij thans" gereed zouden zijn, ƒ248.40 per maand, exclusief servicekosten, zou be dragen. De vergelijking is moeilijk om dat niet van dezelfde gegevens kan worden uitgegaan. „De lengte van de funderingspalen is verschillend", zo constateren b. en w. en het aantal ver- blijfseenheden is niet gelijk". Met name het aantal verblijfseenheden is van belang, omdat duidelijk behoefte bestaat aan woningen met meer ka mers. De door de heer Levinga inge diende plannen hebben betrekking op woningen met 4, respectievelijk 5 ver blijf seenheden; de woningen van Pana gro tellen 6 verblij fseenheden. „Overigens", zo zegt het college, „zul len in Overhees ook woningen gebouwd worden met minder kamers en twee van de door de heer Levinga overge legde plannen waren reeds eerder op andere wijze bij ons college ingediend". In de maart-vergadering merkte de burgemeester'op te vrezen dat men in Nederland toch langzamerhand naar huren van boven de 300 gulden per maand toe zou gaan. „Ik vrees met de heer Levinga, dat huizen met een huur van minder dan 200 gulden per maand, niet meer van de grond zullen komen, tenzij er ge bouw zou kunnen worden met gewel dige extra subsidie". B. en w. stellen de raad nu voor de drie plannen van de heer Levinga voor kennisgeving aan te nemen. Na 43 jaar zijn krachten aan het onderwijs te hebben gewijd, waarvan 27 jaren aan de Prins Willem-Alexanderschool (vroeger Beetzlaanschool), breekt volgende week voor de heer C. van der Schoor een tijd van welverdiende rust aan. Honderden Soesters zaten bij hem in de klas in de loop van die vele jaren; anderen kennen hem van zijn vele ak- tiviteiten buiten de school, zoals de padvinderij en de jeugdsport. Weer anderen zullen hem herinneren als de man, die altijd kans zag om van alles en nog wat georganiseerd te krij gen, soms tegen de verdrukking in. Hij was ook de man achter de jaarlijkse bloembollententoonstelling in de Prins Willem-Alexanderschool, een tentoon stelling, die jaarlijks meer belangstel ling trok. Volgende week woensdag, 26 juni, wordt zijn afscheid gevierd. Leerlingen, collega's en ouders van leerlingen heb ben voor 's middags een feestelijk pro gramma samengesteld. In aansluiting daarop, circa 17 uur, biedt het gemeen tebestuur hem een afscheidsreceptie aan in restaurant Darthuizen aan de Prins Hendriklaan. Velen zullen hem daar ongetwijfeld de hand komen drukken. De Stichting Nederlandse Centrale voor Huisvesting van Bejaarden is na over leg met het gemeentebestuur „en be houdens instemming van toezichtshou- dende instanties" bereid gevonden zich te onthouden van privaatrechtelijke ac ties jegens de gemeente Soest. Burgemeester en wethouders stellen de raad daarom voor NCHB het betaalde gedeelte van de oorspronkelijke koop som (ƒ1.060.750,-), het bedrag van 531.075 gulden terug te betalen alsmede van dit bedrag gederfde rente, die door partijen is bepaald op 230.000 gulden. Aanvankelijk bestond tegen de rente vergoeding bezwaar bij de leden van de financiële commissie en wei omdat de NCHB met de ontbinding van koop overeenkomst wel kon instemmen, maar alle rechten wilde voorbehouden met betrekking tot eventuele nadelige ge volgen „en eventuele daaruit voort spruitende aanspraken". De morele verplichting de koopsom te rug te betalen werd algemeen aanvaard in de commissie», eventueel ook de be taling van de rente, maar dan zonder het „voorbehoud", omdat daar sprake zou zijn van normaal ondernemers ri sico. In deze zin is de kwestie nu blijkbaar opgelost, zij het dat ook de NCHB zich blijkbaar veilig moet stellen ten opzich te van haar controlerende instanties. De raad zal er vanavond over beslissen. Naar aanleiding van het afscheid van de directeur van de r.k. mavo, de heer A. G. Hilhorst, wordt a.s zaterdag 22 juni in de sporthal Beukendal een reünie gehouden van oud-leerlingen. Van 10.30 tot 12.00 uur is in de sport hal de afscheidsreceptie waar iedereen persoonlijk (ifscheid van de heer Hil horst kan nemen, 's Middags om 2 uur begint een groots festijn waarvan de heer Hilhorst het middelpunt zal zijn Vele honderden leerlingen hebben zich al aangemeld. Voor hen die dat nog niet deden verwijzen wij naar de ad vertentie elders in dit blad. In een brief aan de sportstichting be tuigt de burgemeester van het Duitse Soest in Westfalen van de dankbaar heid van het gemeentebestuur voor de sportuitwisseling die eind mei plaats vond. „Het staat vast dat door deze regelma tige ontmoetingen eikaars gewoonten beter begrepen zullen worden. Dat moet ook het voornaamste doel van deze uitwisseling zijn", aldus dr. Groot. Allen die aan deze ontmoeting hebben mogen deelnemen, waren bijzonder onder de indruk van de buitengewone gastvrijheid en „zij zouden deze bele venis niet graag hebben willen missen. Veel nieuwe contacten werden gelegd en al bestaande nauwer aangehaald", aldus de brief. Aan de wedstrijden zelf bewaard men de beste herinneringen, waarbij dr. Groot opmerkt dat vooral, naar hij ge hoord heeft, de recreatiesporten erg aangeslagen zijn. Hij dankt tenslotte allen die aan het welslagen van de sportontmoeting heb ben bijgedragen. Op 2 juli a.s. vindt op de vliegbasis Soesterberg de commando-overdracht plaats bij het 32ste Amerikaanse squa dron. Kolonel Robert E. Messerli draagt het bevel over aan Kolonel Kenny D- Cobb. Kolonel Messerli is benoemd bij het USAFE hoofdkwartier te Ramstein in West-Dui'tsland. Kolonel Cobb komt uit Amerika, waar hij ondermeer het commando had over een squadron F- 111 te Nellis, Nevada De plechtigheid op 2 juli zal worden bijgewoond door de generaal-majoor John C. Giraudo, commandant van het 17e Air Force. Op 1 juli begint de laatste periode van de afkoopregeling voor de vroegere be zitters van rentekaarten. Deze keer zijn ook zij aan de beurt die in een der jaren 1925 t.m. 1930 zijn ge boren en wier ouderdomsrente bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd min der dan 60,- per jaar zou bedragen. In de praktijk wil dit zeggen dat in de meeste van deze gevallen alleen dan afkoop plaats vindt als in totaal min der dan voor 286,- is geplakt. Om het aan rentezegels geplakte be drag (vermeerderd met interest) terug te krijgen, kan men zich wenden tot de Raden van Arbeid. Aanvraagformulie ren met toelichting zijn daar en op alle postkantoren te verkrijgen. De mogelijkheid tot aanvragen geldt ook voor hen die in vorige uitbetalings perioden aan de beurt zijn geweest, maar tot nu toe hebben verzuimd een aanvraag in te dienen. De voornemens van het kabinet Den Uyl ten aanzien van de defensie geven de indruk van een klungelachtig ge hannes, waarbij de partij- en niet de nationale belangen voorop staan. Het verkiezingsprogramma Keerpunt '72 be vatte ook het voornemen om de defen- siekosten drachtisch te verminderen, minstens anderhalf miljard. En minister Duisenberg, in het zicht van nieuwe lasten voor het Nederland se volk, legde er nog een schepje op en eiste voor de komende jaren een be zuiniging van totaal twee miljard. Men zocht dat voornamelijk in een niet mechaniseren van de bij oorlogsdrei ging te mobiliseren legergroep en uit stel van andere materiaalvernieuwingen. Dat strookte echter niet met de taak die Nederland is toegewezen in NAVO- verband en dat werd minister Vrede- ling duidelijk gemaakt bij defensiebe sprekingen te Bergen in Noorwegen en in Brussel. De Nederlande regering wil niet af van het defensie-bondgenootschap en dus zei minister Vredeling; nou ja, zo'n vaart loopt het nog niet, we willen die bezuiniging alléén doorvoeren als de besprekingen met het Warchau-pakt over evenredige troepenvermindering tot sukses leiden. "Waarop minister-presi dent Den Uyl weer kwam verklaren, dat men 't zó nu ook weer niet moest zien en dat de voorgenomen bezuini ging wel degelijk door moest gaan. De geleerden zijn het er dus bepaald niet over eens. De oorzaak daarvan moet gezocht wor den in de druk die de achterban van de partij uitoefent om toch vooral op defensie te bezuinigen De partijpromi nenten moeten daar iets aan doen, van hun goede wil blijk geven. Doch voor de defensie moeten we nu eenmaal samenwerken met de andere bondgenoten en die voeden er natuur lijk niets voor om de verplichtingen van Nederland over te nemen. Die mo bilisabele divisie van ons zou eventueel mee moeten helpen om het noorden van West-Duitsland te verdedigen en een afvallen van deze hulp, waar het praktisch op neerkomt, is in de eerste plaats voor de Duitsers en natuurlijk ook voor de andere bondgenoten niet aanvaardbaar. Men komt daar in Ne derland niet onderuit, tenzij men voor de NAVO zou bedanken, hetgeen echter allerlei repercussies tot gevolg zou heb ben, die ons misschien nog veel meer financieel nadeel zouden gaan berok kenen. Het is en blijft een vreemd iets met die anti-defensie gedachten bij een deel van het Nederlandse volk. Enerzijds verwezenlijkt men allerlei sociale ver zekeringen, die toekomstige moeilijk heden voor de burger moeten helpen verlichten, anderzijds wil men het volk echter niet verzekeren tegen een moge lijk verlies van zijn nationale vrijheid en zelfstandigheid. Het is toch een in de geschiedenis bewezen feit dat mach teloosheid oorlog en geweld aantrekt, terwijl in de tegenwoordige tijd boven dien verzwakking van de konventionele bewapening de mogelijkheid van het gebruik van atoomwapenen door de daarmee uitgeruste mogendheden ver groot. En dat immers is iets wat men helemaal niet wil. Tegen beter weten in wil men er hier in Nederland maar van uitgaan dat er geen oorlog meer komt. Dat dacht men na de eerste we reldoorlog ook. Ook toen dus een verwaarlozing van onze militaire kracht, met het gevolg dat onze weerstand tegen de nazi's on voldoende was en meer slachtoffers aan onze kant eiste dan bij voldoende be wapening nodig zou zijn geweest. Welk treurlied men zich nu wil laten her halen. Toch is ons vertrouwen ln een nooit- meer-oorlog-situatie bepaald niet vol komen, anders waren we niet lid ge bleven van een militaire bondgenoot schap. Ook dit kabinet ziet de nood zaak daarvan in. Juist daarom is de forse bezuiniging die men nu op de eigen defensie zou wil len toepassen zo tweeslachtig, waarbij niet de gedachte voorop staat: wat men doet moet men goed doen. Waarom zou bewaking van onze nationale zelfstan digheid een minder sociale gedachte zijn dan de kinderbijslag of verzeke ring tegen werkloosheid. Met bezorgdheid wordt door velen het lot van de Chilenen gadegeslagen die op dit ogenblik nog met duizenden voor de terreur uit hun land vluchten. Een aantal werkgroepen van Amnesty International hebben zich het lot aan getrokken van 300 vluchtelingen die via het Andes gebergte of per vlieg tuig in Argentinië zijn aangekomen. Niet alleen vluchtten zij voor de ter reur en vervolging, maar ook voor de honger, want de militairen veroorzaak ten een stijging in de kosten van het levensonderhoud van bijna 1000 °/'o. De lichamelijke en geestelijke marte lingen die voorkwamen zijn ongeloof lijk en velen moesten dan ook voor behandeling ln ziekenhuizen worden opgenomen. Hiertoe is een comité gesticht met de naam: Comité de Solidaridad con la Lucha de los Pueblos Latino Ameri- nos. Dit comité helpt de ruim 300 vluchtelingen. Het geeft gratis voedsel, medicijnen, juridische en medische bij stand en zorgt voor woonruimte. Ook probeert dit comité van de regering Perón onbeperkt asyl en andere faci liteiten voor deze mensen te verkrijgen. Ze hebben hiervoor wekelijks ongeveer 2000 dollar nodig. Stort Uw bijdrage op de girorekening van de samenwerkende Amnesty- groepen no. 1691616 t.n.v. E. Scheltes, Kometervlaan 307 De Bilt, onder ver melding van „Chileense Vluchtelin gen". SOESTER COURANT ondernemen tegen de provincie, die de vergunningen verstrekte. Het lijkt een hopeloze zaak. Hopeloos zag het er naar de mening van de wijkraadleden ook uit met be trekking tot het gedeeltelijk goedge keurde plan industrieterrein Soester berg. Door de gedeeltelijke goedkeuring zouden verschillende bedrijven ernstig gedupeerd zijn en dat dankte men alle maal aan de beroeps-protesteerder, de Soester Houtman. De heer G. van Aalst stelde voor met hem te gaan praten, maar dat werd hem by voorbaat afgeraden „omdat er met de man nu eenmaal niet te praten viel". De wijkraad wil echter door de ge meente wel geïnformeerd worden wat de financiële konsekwenties van de ge deeltelijke goedkeuring zijn. Volgens de wethouder van financiën, zo wist de heer Van Aalst, zou dat protest de ge meente tonnen gaan kosten. De rondvraag leverde tenslotte vragen op over het centraal anttennesysteem en het opknappen van gemeentewonin gen. Vooral de heer H. Bakker (PvdA) liet duidelijk blijken het niet eens te zijn met de gang van zaken. Hij vrees de dat de door de gemeente nu gesug gereerde huren met opzet zo hoog (280 gulden p.m.) werden opgegeven, om de bewoners ervan te weerhouden de ver beteringen groots te laten uitvoeren. Dat zou immers de doorstroming be lemmeren? Juist tydens de wykraadsvergadering, die gisteravond in het Dorpshuis ge houden werd, werd nog eens overduidelijk welke functie het dorpsplein in Soesterberg heeft. De vergadering moest onderbroeken worden voor het mu zikale geweld dat de aankomst van de deelnemers aan de avondvierdaagse begeleidde en het plein stroomde vol met belangstellenden en wandelaars. Later kwam aan het licht dat er toch nog wel sprake was van enig misver stand onder de direct bcla nghebbenden, want de gedachte dat het plein ver anderd zou worden in een plantsoen met speeltuin, bleek niet op werkclyk- heid te berusten. Het Dorpsplein te Soesterberg, zal als de plannen doorgaa, een rustieker aan zien krijgen. Auto's mogen er dan tot (voorlopig) verdriet van de winkeliers niet meer op geparkeerd worden. Ook nu weer evenwel bestond er van de kant van de Soesterbergers nauwe lijks belangstelling voor de vergade ring; zelfs ontbraken dit keer (maar de gemeenteraadsverkiezingen zijn nu ach ter de rug) vertegenwoordigers van de gemeenteraad. En toch was het wel een aantrekkelijke agenda die behandeld werd en boven dien beleefde men het fenomeen dat ■wijkraadleden en het publiek eendrach telijk samenwerkend, die koffie rond deelden. De bediening van het Dorps huis liep in het honderd door de aan komst van de wandelaars en dan komt in een echt dorp het bestuur op de tweede plaats. Overigens voelden de wijkraadleden er niet zo veel voor het oorspronkelijke plan van de gemeente voor de recon structie van het plein te wijzigen. Men wilde alsnog geen knieval maken voor de auto; de parkeerplaatsen zouden hooguit op 27 meter afstand van de de winkels komen en dat kon noch voor de winkeliers, noch voor de klant een bezwaar zijn. Er werd een alternatief plan ingediend door mevrouw Kamphuis-Jansen, die daarbij uitging van een speelvijver, veel banken, hoog- en laag struikge was, veel bloemen en slechts één toe gangsweg. Ook daar werd wel iets in gezien en het resulteerde in het voor stel gemeentewerken toch nog eens enkele alternatieven te laten opmaken. De heer C. van Rijthoven (KVP) be treurde net als alle andere leden, de geringe belangstelling van de Soester bergers, óók tijdens de 4 juni gehouden hearing en hij bleef daarom bij zijn verzoek via een soort enquete menin gen los te krijgen. Bouwvallen was echter niet te zeggen. Het pand Kampweg 94 is inmiddels verkocht en de oude boerderij Postweg 5 wordt nu gesloopt. De gemeente doet verder pogingen de leegstaande fabriek aan de Postweg van Rijkswaterstaat te kopen, waarna tot sloop zal worden overgegaan. Aan dacht wordt ook geschonken aan ille gale autosloperijen en opslagplaatsen. Het grootste probleem leverde op de situatie bij de panden Rademakerstraat 67 en 69. Aan het verzoek tot opruimen bleek slechts gedeeltelijk gevolg gege ven te zijn. Er waren daar volgens de heer G. van Aalst (VVD) nu ratten ge signaleerd, zodat het afwerken wel dringend noodzakelijk werd. Naar zijn mening kon de gemeente echter geen sancties toepassen, maar hij veronder stelde dat er op de een of andere ma nier toch voor een oplossing gezorgd zou moeten worden. „On"veiligheid Op verzoek van een groot aantal ou ders zal de wykraad de gemeente vra gen het fietspad van Soesterberg naar Soest anders aan te leggen. Het gaat gedeeltelijk door het bos en meerdere malen is het voorgekomen dat de kin deren, die van het pad gebruik moeten maken om naar school of het zwembad te gaan, daar zyn lastig gevallen. Om het gevaar te ontlopen maakten de kinderen nu soms gebruik van de autorijweg en omdat ook dat gevaar met zich mee brengt, stellen de ouders voor het fietspad zo te verleggen dat de gebruikers min of meer beschermd worden door het snelverkeer. Dat het een kostbare affaire zou worden, was men zich bewust, maar kinderen waren meer waard, meenden de ouders. kunnen plaatsvinden en verder dacht hij aan uitbreiding van andere facilitei ten in Soesterberg. Omdat het verwezenlijken van het plan van de ouders nog wel enige tijd zal vergen, zal de wijkraad de gemeente verzoeken direct die maatregelen te ne men, die de veiligheid bevorderen. Men dacht aan meer politie-toezicht en het doortrekken van de verlichting. De heer J. van Munster (p.c.) zei niet van ge weld te houden maar toch ook wel iets te zien in strengere straffen voor de aanrichters van het onheil. Scha(n)de Wat er tegen de uitbreiding van de zandafgraving van de firma Cirkel, langs de Kampdwarsweg op het grond gebied van de gemeente Zeist, moet ge beuren is de wijkraadleden niet duide lijk. Naar hun mening protesteerde de gemeente genoeg, maar er was niets te Die gedachte werd min of meer gedeeld door de heer Van Rijthoven (KVP) die het ook onjuist vond, dat de belang hebbenden handtekeningen moesten zetten voor dat er iets definitiefs was. De stellingname van de beide heren werd aangevallen door de heer Van Aalst, die veronderstelde dat de brief van de gemeente niet goed en te vlug gelezen was. Er waren zijnsinziens geen problemen en alles was vooraf te be spreken. De wijze van overleg zou echter naar de mening van de heer Bakker, van begin af aan anders geregeld moeten worden en hij hoopte dat gemeente en SSW dat in de toekomst alsnog wilden doen. Voor de heer Van Aalst was het een nare zaak dat het tempo van verbete ringen zo te wensen over liet. Hij haal-, de wat navrante voorbeelden aan en meende dat er met grote spoed gepraat moest worden om miskleunen te voor komen. Voorzitter Veenendaal gaf alle belang hebbenden de raad zo spoedig mogelijk bewonersraden in het leven te roepen „dan hebt u meer kans bij de gemeen te". Dinsdagmiddag rond twaalf uur ontstond brand in de woning van de familie Van der Veer aan het Julianaplein 12. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en met twee stralen van de nevelspuit was men het vuur vlot meester. De schade bleef beperkt tot een serie weggehaalde dakpannen (om bij de vlammen te komen) en wat houtwerk. Oorzaak was het vlamvatten van dorre klimoptakken achter een pannendak, toen een schilder begon met het af branden van de dakgoot. Hij had ui teraard niet gerekend op de aanwezig heid van dit onzichtbare, maar wel uiterst brandbare materiaal. De schilc'er was nauwelijks vijf minu ten bezig toen rook vanachter de pan nen hem waarschuwde dat er iets mis Een gedeelte van het pannendak werd weggehaald om by de vlammen tc ko men. Uit een brief van burgemeester en wet houders bleek dat aan het probleem „bouwvallen" gewerkt werd. Het pand Postweg 80 is gereed voor sloop, maar men wacht ermee tot het pand 82 ont ruimd is. Wanneer dat gaat gebeuren Zij kregen de volle steun van de wijk raad. De heer G. van Aalst meende overigens dat de verplaatsing van het fietspad niet de enig juiste oplossing was. Hij wees daarbij op o.m. de sport keuring, die ook in Soesterberg zou

Soester Courant | 1974 | | pagina 1