haal meep uit uw vakantie Veilig uit - Veilig thuis Vakantietijd en verkeersveiligheid Met de caravan Een prettige vakantie Met de ANWB naar het buitenland Rijden in de bergen Neem geen risico's ver weg? 2 uur rijden 1/4 uur rust Vergeet vooral uw goede humeur niet! Garantie voor gezonde vakantie Gun een ander ook een plaatsje NIET VERGETEN VAKANTIE-ZON SOMS ZIEKTE-BRON WEES MATIG IN ALLES ANWB tel. nummers O O Voor thuis is er ook nog: DE ANWB RADIO-OPROEPDIENST Soester Courant van donderdag 20 juni 1974 „Haal uit uw vakantie een maximum aan genoegen door ook de reis naar het doel bewust tot een onderdeel van uw vakantie te maken. Vakantietijd is een verkeersdrukke tijd. Stadsmensen gaan naar het land, en de plattelandsbewoners gaan naar de steden voor zover niet beiden naar het buiten land gaan, want de wisselvallige en vaak teleurstellende weersgesteldheid in ons land doet steeds meer landgenoten met vakantie gaan naar zonniger zuidelijker landen. Met vakantie gaan naar andere landen betekent grote afstanden afleggen over drukke en daardoor gevaarlijke verkeers wegen. Te weinig mensen bedenken dat evenals het maken van plannen voor de vakantie, ook het reizen naar het doel van de vakantie een prettig onderdeel kan zijn van de vakantie. Om maar zo snel mogelijk op de vakan tiebestemming te zijn jakkeren velen urenlang achtereen over de belangrijkste Europese autowegen, met het risico nim mer op het vakantie-adres te zullen aan komen. Bij de ongeveer drieduizend (on gevallen) auto's die de ANWB vorig jaar uit het buitenland repatrieerde, (om niet te spreken van de doden en gewonden) waren er heel wat die tengevolge van snel rijden of oververmoeidheid het rech te spoor bijster raakten. Wanneer u niet wilt dat het u evenzo zal vergaan - en natuurlijk wilt u dat niet - bedenk dan dat een mens geen machine is en dat uw conditie achter het stuur op lange afstand, een zeer goede conditie dient te zijn. Dat is slechts mogelijk door de rit goed uitgerust en goed gevoed te beginnen en tijdens de reis na elke paar uur rijden uw lichamelijke accu op te la den. Hoe, dat weet u allemaal wel en dat zullen we niet allemaal herhalen. Wat wij wel willen herhalen is, u met nadruk te wijzen op uw verantwoordelijkheid als weggebruiker-vakantieganger ten aanzien van uzelf, uw medereizigers en uw mede weggebruikers. Vertrek daarom niet 's avonds laat onuit gerust of na onvoldoende nachtrust en neem de tijd voor een pick-nick. Neem zo nu en dan een uur voor de natuur. Mevrouw, zie er op toe dat uw man in dit opzicht verantwoord handelt. Bedenk dat het ook gaat om uw veiligheid en die van uw kinderen. Vooral de man, die normaal maar kleine afstanden rijdt, of alleen maar tijdens de weekenden, of die voor het eerst de lan ge afstand naar het buitenland maakt, moet zich beslist niet haasten, want dat gaat vaak ten koste van de naasten. Er «s heus ook onderweg veel te genieten. Bewaar vooral, ook bij slecht weer, uw goede humeur. Veel ongelukken worden veroorzaakt doordat men geprikkeld of geïrriteerd is. hetgeen mede ontstaat door door voldoende rust en door geen ruzie vermoeidheid. Tracht dat te voorkomen te maken over kleinigheden, zoals bij voorbeeld kaartlezen. Laat u niet opsarren door anderen, die zich niet houden aan de juiste omgangs vormen in het verkeer. Zorg ook dat uw voertuig in orde is: dat voorkomt pech onderweg. Laat uw vakantie-adres en/of auto-signalement thuis achter en bel zo nu en dan eens naar huis. Dat kan van uit diverse landen automatisch en kost per minuut maar èèn a twee gulden. „Waarheen u gaat met vakantie, vergeet niet dat overal in het verkeer, waar ook ter wereld, één taal wordt begrepen, namelijk die van verkeersfatsoen tegenover andere weggebruikers". De leus „mijdt vakantiepiek" is voor veilig verkeerspropagandisten gemakke lijker gezegd dan door de gemiddelde man in vervulling te brengen. Wie met bedrijfsleven en schoolgaande kinderen rekening moet houden kan moeilijk an ders met vakantie dan in de zogenaamde vakantiepiek, in de maanden juni, juli en augustus. Helaas geeft juist deze periode eeq be langrijke stijging van ernstige verkeers ongevallen te zien. Het zou onjuist zijn om daarom tot thuisblijven te adviseren. Ten slotte heeft iedereen recht op, en behoefte aan een periode van reizen en trekken als een noodzakelijke compensa tie van werken en leren. Ook kan niet iedereen in de winter of lente van de wintersport gaan genieten. Trek er daar om beslist en gerust op uit. Maar... wees er u van bewust dat in de grotere verkeersdrukte ook meer gevaren schui len. Laat uw gedrag in het verkeer zowel in binnen- als in buitenland, beheerst wor den door de moraal van „Niet ik alleen gebruik de weg, maar wij allen". Laat op elke vakantiedag elke behandeling in het verkeer gericht zijn op „veilig uit - veilig thuis"; niet alleen voor uzelf en uw me de-reizigers, maar ook voor uw mede mens, voor al uw mede-vakantiegangers. Ook in de vakantie geldt dat een beetje vriendelijkheid wonderen doet. De ver keersveiligheid stijgt daardoor belangrijk en uw vakantiegenoegens in niet mindere mate. Al doende mag u hopen op wat wij u wensen: „Niet zelden zijn vakantiegangers reeds komen iets vergeten hebben te doen of gen zijn is dat wel te overkomen, maar lend zijn. Daarom in het kort enkele niet NIET VERGETEN TE DOEN Vakantie-adres en signalement auto ach terlaten voor event. alarmering. Verzorging van dieren en planten regelen. Gas, licht en water afsluiten. Waardepapieren en -goederen opbergen of in bewaring geven. Contact opnemen met ziekenfonds over ziektekostenregeling in het buitenland. Geen diefstal uitlokken door briefje „Niet thuis", en overgordijnen openlaten. ver van huis als zij tot de ontdekking mee te nemen. Als dat onbelangrijke din- in bepaalde gevallen kan dat zeer verve te vergeten hoofdzaken". NIET VERGETEN MEE TE NEMEN Paspoort (visum) en kampeerbescheiden. Rijbewijs, groene kaart en andere autopa pieren. Buitenlands geld, reis-cheques en/of giro betaalkaarten. Reisapotheek en medicijnen. Autokaarten en reisgidsen. Zonnebril, lectuur en spelen. jrei en ander gereedschap voor kleine reparaties. -Eventuele dieet-ingrediënten. Hoe onmisbaar de zon ook is voor het slagen van de vakantie, hij dient toch als een verleidelijke en daardoor gevaarlijke warmtebron in de zomer op behoorlijke afstand te worden gehouden. Het direkt teveel aan de zon blootstellen kan diverse gevolgen hebben, zoals jeuk, verbranding en zonnesteek, die een vakantie behoorlijk kunnen bederven. Neem u dus in acht! Hoge temperaturen werken voedselbedervend, met gevolg: maag van streek, diarree, koorts. Betracht daarom uiterste hygiëne. Niet alleen bij het bereiden en bewaren van voedsel, maar ook bij het verzorgen van uzelf. Bewaar geen etensresten buiten de koelkast, drink alleen betrouwbaar of gekookt water, gebruik onderweg uitslui tend verpakt ijs en was steeds de handen na gebruik van het toilet. Wees voorzichtig bij zwemmen. Zwem in zee niet bij uitmondingen van rivieren en kanalen, want dat zijn open riolen. Eet regelmatig, niet teveel, niet te vet, en wees matig met het gebruik van alcohol. Vooral geen alcohol in het verkeer! Zorg voor een E.H.B.O.-trommel onder handbereik, met o.a. jodium, muggen-olie, zonnebrand-olie, norit, a.p.c./aspirine, tabletten tegen reisziekte, en wat u verder hoopt niet nodig te hebben. De beste garantie voor een gezonde vakantie: „Caravannen is een vrijetijdsspecialiteit die men niet onvoorbereid op de weg kan beoefenen, vooral niet in de bergen". Het aantal caravans neemt de laatste ja ren in ons land met tienduizenden toe, zodat men kan spreken van een leger van bijna tweehonderdduizend caravan- ners. Helaas is niet iedere caravan-bezit ter altijd een goede caravanbestuurder, hetgeen vooral in het buitenland met bergachtige streken nogal eens blijkt. Veel ongelukken zijn daarvan het gevolg. Vele vakanties moesten daardoor ontijdig worden afgebroken. Volgens de Duitse verkeerspolitie waren bij alle verkeerson gevallen met caravans 25 percent Neder landers betrokken. De oorzaak daarvan is dat men zich te weinig realiseert dat caravanbesturen een J bijzondere bedrevenheid vereist, die men zich slechts eigen maakt door behoorlijk oefenen onder deskundige leiding; eerst op afgelegen plaatsen en daarna op vlak ke wegen, terwijl men zich pas in de bergen kan wagen na zich daarop gron dig theoretisch en zo mogelijk ook prak tisch. in bijv. het zuiden van ons land, te hebben voorbereid. Om een caravan goed en veilig te kun nen besturen moet de koppelingscon structie goed. de belading juist en het geheel niet te zwaar zijn voor de trek kende auto. Zware stukken dienen zo laag mogelijk in de caravan te worden geplaatst en zo dicht mogelijk bij de as De overdruk op de trekhaak dient al naar de grootte van de caravan te varië ren van 25 tot 50 kg. Denk aan de grote re zijwindgevoeligheid en aan het ver minderde trekvermogen van de auto al naar men hoger in de bergen komt. Weer dus onnodige ballast. In nagenoeg alle landen geldt voor de caravancombinatie een maximumsnelheid van 80 km. Bij zwaarder dan 1000 kg soms slechts 60 km. In het algemeen geldt dat voor vrachtwagens aangegeven routes ook geschikt zijn voor caravan-be rijders. Bij het rijden in de bergen dient men bij het stijgen tijdig terug te schakelen in een lagere versnelling. Het bergafwaarts gaan dient zoveel mogelijk te geschieden met gebruiking van het afremmend ver mogen van de motor. Als dat vermogen onvoldoende is en van het rempedaal ge bruik moet worden gemaakt, moet kort maar zo krachtig mogelijk worden ge remd, zodat men in zeer korte tijd tot stilstand komt. Dat voorkomt de nare ge volgen van oververhitting van de rem- voering, evenals een juist gebruik van de koppeling de koppelingsplaat spaart. (Ook zonder caravan). Zorg er voor dat overeenkomstig de laatste bepalingen de koppeling is voor zien van een hulpkoppeling of een los- breekreminrichting en dat aan het trek kende voertuig een linker en een rechter zijspiegel zijn aangebracht. Neem bergpassen zo mogelijk in de vroe- ochtend. Er is dan weinig verkeer en de lucht is koeler, hetgeen in diverse op zichten van belang is. Benut de uitwijk en parkeerplaatsen. „De ANWB geeft zijn anderhalf miljoen leden dag en nacht per Alarmcentrale in formatie onder tel. nr. 070 - 26 44 26. Speciale verkeersinformatie onder nr. 070 - 26 44 55". Wanneer u op reis gaat, voor zaken of voor vakantie, staat de ANWB voor zijn leden klaar met alle mogelijke informatie en hulp, o.a, voor: Kaarten en gidsen, kosteloze route-kaar- ten met beschrijvingen en gegevens over steden, hotels en mooie plekjes, die als betrouwbare gidsen uw reis waardevoller en aangenamer maken. Grensdocumenten voor auto en caravan (voor West-Europa niet meer nodig). Het internationale kampeercarnet voor enkele guldens, die u er dubbel en dwars uithaalt vanwege de reductie op kamp geld, alsmede gratis boekje met adres sen van campings. Reisdeviezen en reischeques in in cou pures van 250 en 100 gulden, waarvan de niet gebruikten tegen contante terugbeta ling kunnen worden ingeleverd. De che ques zijn verzekerd tegen diefstal, ver lies en misbruik. Ook worden, zonder vooruitbetaling, reserve cheques verstrekt voor een derde van het bedrag aan be taalde reisdeviezen tot een max. van 250,-. Gebruikte reserve-cheques moe ten na thuiskomst worden betaald. Ook bestaat de mogelijkheid voor billijke reisverzekeringen tegen schade, diefstal, ziekte of ongeval, voor zover deze niet op andere wijze wordt gedekt. Zeer aan te bevelen is ook de internatio nale reis- en kredietbrief voor hulpverle ning in het buitenland. Dat onmisbare hulpverleningsdocument dat aan ANWB- leden alle mogelijke hulp kan bieden bij pech, ongeval, ziekte of overlijden tijdens de reis in het buitenland, zal geen ver standige vakantieganger nalaten zich aan schaffen. De kredietbrief, met diverse cou pons tot een totale waarde van ongeveer 800 gulden (aan Zw. francs), die in alle Westeuropese landen worden geaccep teerd, kan niet alleen worden gebruikt bij autopech - zodat uw vakantiegeld niet behoeft te worden aangesproken - maar ook voor kosten voor ziekte of ongeval. Uiteraard dienen bepaalde kosten later te worden terugbetaald, maar diverse kosten en services zijn gratis, zoals ga ragehulp en sleepkosten tot max. 50,- per jaar, het uit het buitenland thuisbren gen van niet ter plaatse te hérstellen de fecte voertuigen, of van auto en inzitten den waarvan de bestuurder ziek is ge worden alsmede het behulpzaam zijn bij alle mogelijke moeilijkheden, waarvoor men slechts het in de kredietbrief ver melde alarmnummer behoeft te draaien. Alarmcentrale 070-264426 dag en necht voor: - inroepen ven hulp bij pech of ongeval In het buitenland; - vraoen van telefoonnummers van Wegen- wachlstations; - opgeven van S.O.S.-bertchten 'm geval van dringende familieomstandigheden. Uitzending vindt plaats via de Hifversumse zen ders in de radio-rubriek „Mededelingen" op lij den en golflengten als vermeid In de program mabladen en Radio Nederland Wereldomroep op de 19. 25 en 41 meterband In het programma van 9.00-10.20 uur. Centrale Informatie 070-264426 dag an nacht voor: - inwinnen van informaties over toerisme en ra- creatie. ANWB-Verkeer«lnformatl«df*ntt 070-264455 dag an nacht Denkt u er wel aan dat bij een eventueel total loss rijden van uw auto in het bui tenland soms enorme bedragen aan in voerrechten moeten worden betaald. Maak daarom gebruik van de hulp van de ANWB voor nauwelijks twee tientjes per jaar. Als u rekent dat de ANWB per jaar on geveer drieduizend (ongevals-)auto's uit het buitenland repatrieerde, waarvan ruim 400 wegens ziekte van de bestuurder - hetgeen u onverhoopt ook kan overko men - is een Kredietbrief een heerlijk ge voel van niet alleen (te zullen) zijn bij moeilijkheden ver van huis. „In beginsel dient men een berg af te dalen in dezelfde versnelling als weermede men hem Is opgereden. Daal nooit af met afgezette motor of met ingetrapte koppe ling." Rijden in de bergen is heus niet zo moei lijk als men misschien veronderstelt. Meestal komt men geleidelijk aan in steeds heuvelachtiger landschap voor men aan een werkelijke bergpas toe is. Uiteraard dient men te zorgen dat het voertuig in goede conditie verkeert en dat vooral de remmen perfect in orde zijn. want de verrassende haarspeldboch ten en de soms sterk aflopende dalingen vragen niet zelden een uiterst remver- mogen. Voor u een tocht in de bergen gaat be ginnen dient u olie- en waterpeil van de auto te controleren en te zorgen voor voldoende benzine in de tank. Als uw auto niet voldoende trekvermogen heeft, vermijd dan steile klimpartijen. Doch ook een motor met voldoende trekkracht kan overbelast worden als men in een te ho ge of een te lage versnelling rijdt het geen tot onaangename gevolgen kan lei den. zoals het koken van het koelwater. Wanneer bij het klimmen uw snelheid niet toeneemt bij gas op de plank, rijdt u in een te hoge versnelling en dient u terug te schakelen. Bij het afdalen van een berg kan men het plotseling moeten remmen voorkomen door in het algemeen met matige snel heid te rijden en u niet te laten verleiden met grote snelheid af te dalen. Een berg afdalen dient in dezelfde versnelling te gebeuren als waarmede men hem is op gereden. Door afdalen in de vrijloop raakt de auto buiten uw macht en vermoordt u de koppeling bij het laten opkomen voor bochten, terwij) dan dikwijls de remmen- overmatig moeten worden belast, hetgeen een onverantwoord risico meebrengt wanneer dat gebeurt op de rand van een afgrond. Handel dus beheerst, vooral om de vele onoverzichtelijke bochten, die he lemaal geen probleem behoeven te zijn als u maar met aangepaste snelheid rijdt. Parkeer niet op een weg die sterk helt. Het kan moeilijkheden geven bij het weg rijden. Stop niet op de rijbaan en gebruik bij het stoppen de handrem. Bij de af dalingen dient bij tweetaktmotoren af en toe iets gas te worden gegeven voor smering. Maak u geen zorgen wanneer op grote hoogte uw motor - ondanks de juiste versnelling - aan trekkracht verliest, want op 2000 m boven de zeespiegel geeft de motor nog slechts 60 pet. van zijn nor male vermogen. Daarom niet overbelas ten. Ten slotte moet u weten dat u bergaf waarts rijdende voorrang moet geven aan het bergopwaarts gaande verkeer. 1

Soester Courant | 1974 | | pagina 9