Ringsteekwedstrijd voor ruiters en bespanningen een groot succes „Manifestatie '74 Soest" komt steeds meer in trek Automatisering van het gemeentelijk persoonsregister kost anderhalve ton Kettingbotsing op de Kerkstraat KEEPER HENK POST VAN PEC KOMT NAAR V.V.Z. ZIEK DOOR DE POLITIEK Donderdag 11 juli 1971 25e jaargang no. 46 Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Herman Kuiphof mikpunt van onsportieve supporters „Als hij terug is zullen we hem te pakken nemen" Vijf ton voor uitbreiding Soester gasnet Noodzakelijk voor invoering van de onroerendgoed-belasting Kostenopleiding ambtenaren met 30% verhoogd Evelien Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— VerschUnt Iedere donderdaj SOESTER COURANT Voor de jonge vereniging „De Soester Aanspanning" is zondag 7 juli een byzondere dag geworden. De aangekondigde ringsteekwedstryd voor ruiters en bespanningen, zou op het parkoers Bosstraat, tussen het parkeerterrein bij de voetbalvelden en de Wieksloterweg worden gehouden, maar wegens verschil lende omstandigheden, werd uitgeweken naar het terrein van „Het Sport centrum" aan de Bosstraat, hetwelk zich voor dit sportgebeuren, bijzonder leende. Het terrein was belangeloos beschikbaar gesteld door mevrouw De Geus. Om 11 uur werden de wedstrijden met een welkomstwoord door de heer G. van Duinkerken geopend. Er was veel publieke belangstelling, zowel uit Soest als uit de omgeving en wij merkten veel oudere paardenlief hebbers op, maar ook de jeugd was enthousiast Er werd in drie rubrieken gereden, n.1. 1. Losse paarden met ruiter; 2. twee wielige wagens met dame en heer; 3. vierwielige wagens met dame en ffëef. Tenslotte een wedstrijd om de wissel beker tussen de eerstgeplaatsten uit de rubrieken 2 en 3. Door het beëindigen van zyn drie-jarig kontrakt bij de voetbalvereniging PEC Zwolle, waar de Soester Henk Post vijf jaar het doel heeft verdedigd, heeft hy thans overschrijving verkre gen naar de zaterdagvereniging V.V.Z. te Soest. Henk Post die semi-prof was, werkte voor halve dagen in Zwolle en was altijd van huis (hij woont in Soest). Doordat hij een volledige werkkring in Soest heeft verkregen bij „Procar", is hij nu steeds bij vrouw en kinderen en wil ook zondags vrij zijn. Henk Post is de zoon van de oud- SEC-er Henk Post. nog wel bekend door zijn enirme kopstoten, waardoor hij SEC dikwijls aan een overwinning hielp. Henk Post jr. heeft tien jaar het doel van HVC verdedigd en is toen één jaar doelverdediger geweest bij Zwolse Boys. Daarna heeft PEC hem overge nomen en hij heeft bij die vereniging menig succes mogen boeken. Met de komst van Post naar WZ is deze vereniging flink versterkt en het is te hopen, dat hij lange tijd zijn beste krachten aan deze vereniging wil verlenen. Algemeen kampioen A. de Jong uit Utrecht met zyn assistente in volle aktie. Foto: Herman van Dam Prijswinnaars werden: Rubriek 1. Losse paarden: 1. de 12- jarige G. Dorrestein uit Soest, met het paard „Bachus". 2. Mej. Marga Rijners, Bussum, met „Jerry". 3. H. Majoor, Soest, met „Pia". 4. T. v. d. Bedum, Soest, met „Jacky". 5. Mej. Rijners, Bussum, met „Gértsy". Rubriek 2. Tweewielige wagens met dame en heer: 1. J. Vis uit Groenekan, met „Hannibal". 2. Mevrouw v. d. Kloet, Soest, met „Merika". 3. Me vrouw H. Staal, Zeist, met „Gammy". 4. P. de Bruin, Soest, met „Lady". 5. P. Rijners, Bussum, met „Jerry". 6. G. van Duinkerken, Soest, met „Lady". Rubriek 3. Vierwielige wagens met dame en heer: 1. A. de Jong uit Utrecht, met „Helma". 2. R. Logten stein, Soest, met „Mariska". 3. B. Mol, Soest, met „Batman". 4. Mej. Inge Ver- guson, Soest, met „Batman". 5. G. van Duinkerken, Soest, met „Ephel". De laatste wedstrijd betrof de kam pioenstitel. Om de uitgeloofde wissel beker werd gestreden, door de win naars van rubriek 2 en 3 nl. de heren J. Vis uit Groenekan en A. de Jong uit Utrecht. Laatstgenoemde wist de mees te ringen te steken en werd winnaar. De jury bestond uit, mevrouw E. Rij ners uit Bussum en de heren H. Olde- man uit Soest en D. v. d. Kamp uit Amersfoort. In de manege van het Sportcentrum, omringd door alle deelnemers(sters) met hun paarden en bespanningen, kon de heer G. van Duinkerken de prijzen (in totaal veertig) uitreiken. Hij dankte mevrouw De Geus voor haar belangeloze medewerking en bood een boeket aan. De Soester aanspanning kan op een geslaagde dag terugzien en mocht veel leden en donateurs boeken. In de foyer was een kleuren TV opge steld, zodat men ook nog van de voet balwedstrijd kon genieten. Niet iedereen heeft de nederlaag van het Nederlands elftal sportief weten op te vatten. Een aantal al te vurige Oranje-aanhangers meenden direct na afloop van de wedstryd z'n woede te moeten koelen op televisie-commen tator Herman Kuiphof. Hoewel hijzelf in München zat, wer den hem via zijn gezin in Soest de meest lelykc verwensingen naar het hoofd geslingerd. De telefonische be dreigingen waren een paar keer af komstig van de Rode Jeugd, zoals de genen die opbelden zich aankondigden. Kuiphof kreeg de schuld van de Oran je-nederlaag in Duitsland. „Als hij te rug is, zullen we hem wel te pakken nemen", kregen de gezinsleden van Kuiphof een paar keer te horen. Zij lichtten de politie in over de dreige menten. Een aanvullend krediet van in totaal 485.000 gulden is nodig voor de aan leg van hoofd- en aansluitleidingen door het gasbedrijf. De financiële com missie ging met het concept-voorstel om dit bedrag voor 1974 beschikbaar te stellen akkoord. Aanleg en vervangin, van hoofd- en aansluitleidingen kost resp. 325.000 en 160.000 gulden. Wet houder Ebbers deelde mee, dat het gaat om de eerste fase van het plan Overhees, een deel van KI aarwater, Meclenburg (het gebied achter de Ju- lianalaan, tussen Korte Bergstraat en Waldeck Pyrmontlaan) en Egghermon- de in Soesterberg. Er wordt hard gewerkt om van 27 september tot 5 oktober aan te tonen wat LEVEN, WERKEN en WONEN in Soest betekend. De heer A. Brey moest wegens ziekte en daaruit voortvloeiende extra werk zaamheden in het eigen bedrijf zijn medewerking staken. Hij vond het be ter nu af te haken, dan in een later stadium. Een zeer sportieve gedachte, omdat nu een nieuwe medewerker nog tijd heeft om zich te oriënteren. Deze nieuweling werd gevonden in de persoon van de heer J. Olthuis, dé pu blic relationman van een landelijke in stelling. De aanmeldingen uit de sektor „onder nemers" lopen zó goed, dat er al weer een nieuwe plattegrond gemaakt moest worden, waardoor meer vier kante meters vrij kwamen. Wat eerst alleen een kaasmakerij zou zijn, is nu uitgegroeid tot een kom- plete demonstratie van het landelijke deel van Soest. De VVV heeft de opzet van de lam- pionnenoptocht rond. Er zal van drie punten in Soest worden gestart met als einddoel de Eng; alles met muzi kale begeleiding. De Soester Atletiekvereniging zal zich gaan bezighouden met de sportieve in breng. Een estafetteloop is één van de plannen. Er wordt een wedstrijd gehouden van huisvrouwen-huisvlijt in de beste zin van het woord. De muziekale jeugd krijgt een kans zich te presenteren in een soort concours, ter wijd de ouderen kunnen gaan wedijveren met klaver jassen. Ook de weekmarkt zal zich in feest-tenue steken. Natuurlijk worden niet alle details be kend gemaakt, dan is er geen verras singselement meer! Chris Uiterwijk gaat geheel op edgen initiatief een fotowedstrijd organiseren, die de aandacht nog eens extra op de Eng zal vestigen. Hij voert zijn plan met groot enthousiasme uit. Ook de stand van de zonnebloem wedstrijd, een jaarlijks terugkerend gebeuren, zal deze ijverige Soester steeds doorgeven aan de M '74. Groepen of personen met ideeën, die een positieve bijdrage kunnen zijn, ge lieven kontakt op te nemen met de administratie Steenhoffstraat 8, tel, 17345. Dinsdagmiddag te vijf uur, reed de heer J. F. J. 28 jaar, uit Schagerbrug met een personenauto over de Kerk straat, in de richting Amsterdam. Doordat een voor hem rijdende auto met caravan plotseling stopte, moest ook z'n wagen tot stilstand bren gen. Achter hem reden drie vracht auto's, waarvan de achterste bestuurd door de 52-jarige C. v. d. K. uit 's Graveland, niet vlug genoeg kon stoppen. Hij botste tegen de voor hem rijdende vrachtauto en deze vloog par does tegen de eerste vrachtauto aan, met het gevolg, dat deze vrachtauto tegen de personenauto botste, waar door de caravan achter deze kleine personenauto aan de achterzijde totaal in elkaar werd gedrukt. Een en ander leverde voor de politie De kop-staart-botsers op de Kerk straat, terwijl burgers, in afwachting van de komst van de politie het druk ke spitsuurverkeer regelen. handen vol werk, omdat de aanrijding precies op het spitsuur plaats vond, Zoals gewoonlijk leverde het voor de drie vrachtauto's geen schade op. Op verzoek van mevrouw mr. E. Korthuis-Elion (VVD) zal de raad worden ingelicht over de regels en voorwaarden, voor het verkrijgen van inlichtingen uit het persoonsregister. Wethouder J. J. Ebbers (VVD) zegde dit toe in de financiële commissie, die het voorstel behandelde tot hel beschikbaar stellen van een krediet van 150.000 gulden voor de automatisering van het persoons register. De omzetting van het register (filmen, typen, tellen, inlezen etc.) kost 82.000 gulden; de invoeringsbcgeleiding 15.000; het vcrwerkingscentrum 16.000; toezicht en beheer 16.000; aanschaf ponsbandapparatuur 10.000; aanbrengen administratienummers 7.000 en de instructie en opleiding van personeel 4.000 giuden. De heer J. C. Korte (CDA) vroeg bij-Lider meer noodzakelijk voor het aan- zonderheden over de codering. Wet-||brengen van mutaties in het bestand, houders Ebbers vertelde, dat iedereerrDezc administratienummers zijn niet een administratienummer krijgt. Dit isjidentificerend. in'feite een code-aanduiding in cijfersJlndicn men dus over het nummer van een bepaald persoon beschikt, kan men uit dit nummer op geen enkele wijze afleiden om wie het gaat. Het verband tussen een persoon en het bij hem be horend blijken uit het persoonsregister. De heer Ebbers vertelde verder, dat er in Soest al mensen wonen, die een ad ministratienummer hebben. Zij zijn af komstig uit gemeenten, die de per soonsregistratie al hebben geautomati seerd, of uit niet-geautomatiseerde ge meenten, waar inmiddels al wel het administratienummer wérd ingevoerd. Mevrouw Korthuis vroeg of iedereen gegevens uit het persoonsregister kan krijgen, bijvoorbeeld als hij een onder zoek wil opzetten. De heer Ebbers ant woordde ontkennend. „Vanwege de privacy is dit een vrij gesloten systeem. Degenen die ermee omgaan, wordt geheimhouding opgelegd", aldus de wethouder. Mevrouw Korthuis wil de graag meer weten over het beschik baar zijn van gegevens en waar dit niet direct beantwoord kon worden, zegde de wethouder haar toe, dat hier over informatie zal worden verstrekt. De invoering van de automatisering van het persoonsregister is op dit mo ment belangrijk, omdat het gewenst is dat hij voorafgaat aan de invoering van de onroerendgoed-belasting, die uiterlijk pp 1 januari 1979 moet zijn ingegaan. „Dit is het begin, straks grijpt alles in elkaar", aldus de wet houder. De heer R. J. van Logtenstein (CDA) vroeg hoe het stond met de deskundig heid van degenen, die straks met het nieuwe persoonsregister te maken krij gen. Wethouder Ebbers: „Eén ambte naar is lid van de regionale werk groep, degenen die verder nog met het systeem moeten gaan werken, krijgen hiervoor een opleiding". In 1950 werd een aantal gegevens van de persoonskaarten vastgelegd in pons kaarten. Van dit systeem is in de af gelopen jaren een veelvuldig gebruik gemaakt, onder meer voor het ver krijgen van gegevens voor leerplicht, dienstplicht, verkiezingen, röntgenolo- tot leeftijdsopbouw etc. In de loop van de jaren zijn door gebruik van mag neetbanden zodanige technieken ont wikkeld, dat mogelijkheden zijn ont staan om enerzijds meer gegevens te verkrijgen, anderzijds door koppeling van systemen verschillende administra ties in elkaar te doen overgaan. Ten behoeve van de gemeenten zijn in middels tien automatiseringscentra ont staan. Bij deze centra gaat men uit van het landelijke door de Stichting tot Ontwikkeling van de Automatise ring van de gemeenten (SOAG) ge coördineerde basisplan van de gemeen telijke automatisering, onder meer om vattende de automatisering van het persoonsregister. Eén van deze tien centra is het Intergemeentelijk Auto matiseringscentrum Midden-Nederland, waartoe Soest in 1969 is toegetreden. Hoewel tot nu toe ten aanzien van de automatisering van het persoonsregis ter een afwachtende houding werd aangenomen, is het gewenst thans hier toe over te gaan met het oog op de invoering van de onroerendgoed-belas ting. Met het stellen van de nummers, waarmede enige maanden zijn gemoeid en dat aan de overige werkzaamheden dient te worden voorafgegaan, moet op korte termijn een aanvang worden ge maakt. Hoewel getracht zal worden deze nummers door eigen personeel te laten aanbrengen, is het niet uitgeslo ten dat hiervoor nog 'tijdelijk perso neel moet worden ingeschakeld Na het aanbrengen van deze nummers en andere voorbereidende werkzaam heden zal in juni 1975 de omzetting kunnen plaatsvinden, waarna het per soonsbestand omstreeks oktober 1975 gereed zal zijn voor gebruik, gisch borstonderzoek, inentingen, de mografische gegevens met betrekking Na de rage van het voetballen in het kader van het wereldkampioenschap kunnen we onze aandacht weer eens op iets anders richten. Dat andere op binnenlands gebied is echter niet zo opwindend, zij het dat men er even teleurgesteld over kan zijn als over het net missen van dat kampioenschap, wat overigens toch weinig zegt Wat hebben we zoal gehad tijdens de drie weken dat het voetballen de mees te ruimte in de dagbladen innam? Daar was de kwestie Dennendal, da inrichting voor zwakzinnigen in Den Dolder. Een verschil in inzicht voor een nieuwe verpleegmethode heeft daar geleid tot een botsing tussen het ver antwoordelijk bestuur en de progres sieve personeelsgroep die nieuwe me thoden wilde toepassen, de groep on der leiding van Carel Muller. Die nieu we methoden zijn op zichzelf misschien helemaal niet zo gek, maar de Muller- groep heeft ze niet op verantwoorde wijze uitgewerkt en toegepast, waar over meningsverschillen ontstonden met ouders en dus ook met verant woordelijke leiding en bestuur. En om dat die methoden en die groep pro gressief waren, de groep in opstand kwam tegen „het gezag", is daar een politieke rol uit ontstaan. Toen leek het er op, dat het niet meer in de eerste plaats ging om een andere therapiemethode voor zwakzinnigen, maar om een krachtmeting tussen pro gressieven en anderen. Het werd een politieke kwestie en dan is de redelijk heid natuurlijk ver te zoeken. Een weifelend en draaiend bestuur heeft niet bijtijds durven in te grijpen, bleef niet konsekwent, waardoor de Muller- groep zich machtiger ging voelen en zijn ideeën bleef doorvoeren, nu ge steund door een politieke achterban en Kamerleden. De goede bedoelingen kwamen daardoor in een konfliktsitua- tie, die tot ergerlijke tonelen heeft ge leid en allesbehalve in het belang van de pupilllen was. Dit oorspronkelijk medisch geschilpunt werd zelfs een kabinetskwestde en toen moest „het gezag" wel doorzetten en overwinnen, anders zou men nergena meer zeker van zijn geweest en da chaos kompleet zijn geworden. Toepas sing van nieuwe methoden zal daar mee zeker en gelukkig niet van de baan z\3n, doch uiteindelijk op meer verantwoorde wijze tot uitvoering kun nen komen. Er zijn in de afgelopen drie weken ook weer heel wat gevangenen ont snapt. Daar schijnt al niemand zich meer veel van aan te trekken. Er moet natuurlijk iets mis zijn in ons gevange niswezen, maar het aanpakken daar van ontaardt ook onmiddellijk in een politieke kwestie. En dat heeft tot ge volg dat men ook zo ies niet streng durft aan te pakken, naar verontschul digingen en lapmiddelen zoekt. Het is dan de vraag wat men belangrijker acht, het belang van de veroordeelden of de bescherming van de burgerij. En het vreemde is, dat in progressieve kringen het eerste meer aanspreekt dan het tweede, waardoor ook hierbij een gezagskrisis ontstaat en de gevan genbewaarders, van hoog tot laag, niet goed meer weten waar zij aan toe zijn en de schuld daarvan schuiven op de voorschriften. Dan hebben we nog gelezen van het lage rendement aan afgestudeerden dat onze studentenwereld in vergelijking met vele andere landen oplevert. Elders is het percentage afgestudeerden vaak negentig, in Nederland komt men mo menteel niet hoger dan circa zestig procent. En ook hier als oorzaak: een gebrek aan gezeg, aan voldoende dwang en drang om de studie in de daarvoor gestelde tijd tot een goed einde te brengen. Als we zien hoe een bepaalde minderheid in de studen tenwereld zich meer bezig houdt met bezettingen, protesten en andere agi tatie. dan is het begrijpelijk dat de studie daar de gevolgen van draagt. Zulke jonge, zij het meest officieel volwassen, mensen hebben toch ook nog de leiding nodig die hen tot pres tatie dwingt. En waar zij in hoofdzaak kunnen stu deren dankzij het geld van de gemeen- scnap zouden zij eigenlijk de verant woordelijkheid moeten voelen om daarvan zo efficiënt mogelijk gebruik te maken. Men zou moeten durven hen die discipline bij te brengen, doch he laas, dat schijnt moeilijk te passen in een progressief, verdemokratiseerd den ken. Ook in dit geval werpt de politiek dus roet in het eten en komt men daar door niet tot het voor ieder meest ge wenste resultaat. Ja, onze demokrati- sche ideeën maken onze samenleving wel ziek. Er houden zich teveel leken met de therapie bezig, waardoor de officiële wetenschap maar weinig tof het herstel kan bijdragen. ,Een drastische verhoging" noemde de heer Levinga (PAK) de stijging van de bijdrage per inwoner aan de Utrechtse Bestuursacademie, van 25 tot 32 cent, ruim dertig procent. Niettemin gingen hij en de overige leden van de finan ciële commissie akkoord met het con cept-voorstel van b. en w., de ont werpbegroting voor kennisgeving aan te nemen. De heer G Stam (CDA) informeerde nog wat de Utrechtse Bestuursacade mie precies doet „Ambtenaren oplei den", antwoordde wethouder Ebbers (VVD). „Nu niet doorgaan met vra gen", richtte de' heer Levinga zich tot de heer Stam, „want de volgende vraag zou dan zijn: Wat doen de amb tenaren precies?

Soester Courant | 1974 | | pagina 1