W6RÖ G6B0UWÖ Mfc 50 ]JAR walt öisney oeoeoeoeoeoeoe fS »oeoeoeoeo#o#o* GRANDIOZE VERBOUWINGS-UITVERKOOP Op alle afdelingen bij MOdehlliS DE STER Sp"i°" H O O O MUcimo- O O O m O O, De OPRUIMING begint 18 juli 2 a.s. Maar reeds nu heeft MIKIM0 veer uw kinderen henderden VAKANTIEK00P1ES. iê- Bent u dat Monuta Stichting van Weedestraat 5A - Soest Soes ter Courant van donderdag 11 juli 1974 een komnkRijk öat op een muis In december 1928 stond Amerika op zijn kop door een kleine vriendelijke muis met een rood broekje aan. Hij en zijn schepper, Walt Disney, v/aren met hun eerste spekende te kenfilm frontpagina nieuws geworden. Wie was de man die hiermee aan het begin van een even fantastische als fascinerende carrière stond? Walter Elias Disney werd op 5 de cember 1901 in Chicago geboren. Aanvankelijk woonde de familie op een boerderij bij Marceline (Missou- ri), maar nadat vader Elias als boer mislukt was, vestigde het gezin Dis ney zich in Kansas City. Op de boerderij al had Walt met teer en een grote kwast op de witte boerde rijmuren al zijn eerste dierentekenin- gen gemaakt. Vader en moeder Disney moedigden overigens be paald niet zijn artistieke aspiraties aan. Walt Disney heeft maar te hooi en te gras tekenles gehad en dan meestal nog buiten het medeweten van zijn ouders. Hij was echter een natuurtalent en wat hij later presteer de, heeft hij zich voornamelijk zelf aangeleerd. DE EERSTE TEKENFILM Het laatste jaar van de eerste wereld oorlog reed Disney als chauffeur op een ambulance in Frankrijk. Na zijn demobilisatie ging hij op een adver tentiebureau in Kansas City werken. Na nog bij een kleine uitgeverij ge werkt te hebben, werd hij cartoonist bij een filmbedrijfje. In die periode begon hij ook zelfstandig, nog vrij onbeholpen, tekenfilms te maken. Daar alleen wat plaatselijke biosco pen deze films wilden draaien, kwam hij niet eens uil de kosten en had hij het heel armoedig. OP NAAR HOLLYWOOD In 1923 besloot hij naar Hollywood te gaan. In zijn koffertje wat teken materiaal en 40 dollar op zak. Hij ontdekte al gauw dat men in het Mekka van de filmindustrie nu niet direct op Walt Disney zat te wach ten. Gelukkig woonde zijn broer Roy in Los Angeles en kon hij daar zijn in trek nemen. Die leende hem ook 250 dollar en daarmee richtte hij de eerste primitieve Walt Disney Studio in. Zijn eerste animation-film „made in Hollywood" heette Alice in Cartoon- land. Het was de eerste van een reeks die maar matig succes had. Hij kwam toen op het idee van „Os wald the Rabbit". Universal Films kocht het idee en liet hem nog enige filmpjes over dit konijn ma ken. Aangemoedigd door het succes hiervan vroeg Disney om meer geld voor zijn werk. Toen dit werd ge weigerd verbrak hij zijn verbintenis met Universal, maar moest zijn idee Oswald achterlaten. Dit heeft Disney nooit vergeten en ging zich vanaf dat moment wapenen tegen elke toeëigening van zijn werk. DE GEBOORTE VAN EEN NIEUWE STER Al in de trein op de terugreis van New York naar Los Angeles, waar hij de teleurstellende besprekingen met zijn financiers van Universal had gevoerd, ging Walt aan het werk om een nu zo noodzakelijk geworden nieuwe ster te créeren. Het werd Mortimer Mouse, maar nog voor de trein het station van Los Angeles binnenreed, was deze op advies van zijn vrouw al omgedoopd in Mickey Mouse. Zijn vrouw Lillian, waar hij in 1925 mee trouwde is altijd een grote steun voor zijn werk geweest. Zij gaf hem naast zijn drukke werkzaam heden, het gezellige familieleven waar hij zo van hield. Uit hun huwe lijk werden twee dochters geboren, Diane en Sharon. geluid te voorzien. De eerste spre kende tekenfilm was meteen al een geweldig succes. Mickey en Walt werden op slag nationale helden. In snel tempo kwamen de Mickey Mouse films nu uit de studio. Onaf scheidelijke kameraden van Mickey werden Donald Duck en Goofy. SNEEUWWITJE EN DE ZEVEN DWERGEN Nu dankzij Mickey Mouse de Walt Disney Productions er financieel goed bij zaten, wilde Walt zijn plan nen verwezenlijken om een geteken de hoofdfilm te gaan maken. In 1937 kwam „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" uit. Het werd gelijk een wereldsensatie. Twee songs uit deze films werden wereldschlagers: „One day my prince will come" en „Hi, ho, hi, ho", het lied van de dwer gen. Nu volgden de avondvullende films elkaar vlug op. In 1940 Pinocchio, in 1941 Fantasia en een jaar later Bambi en Dumbo. NIET ALLEEN MEER TEKENFILM In 1941 startte Disney met films die een combinatie waren van speelfilms EEN DROOM VERVULD In 1955 ging ook een 20-jaar oude wensdroom van Disney in vervul ling. Ongeveer 35 km ten zuid-oos ten van Los Angeles werd het 24 ha grote amusementpark „Disneyland" geopend. Met dit Disney's Magie Kingdom was 17 miljoen dollar ge moeid. De onvruchtbare, zanderige vlakte werd kunstmatig van bergen, tunnels en rivieren voorzien. Toch zinkt „Disneyland" volkomen in het niet bij het ambitieuze plan dat Walt Disney nog juist voor zijn dood heeft kunnen aankondigen. Het betreft hier de stichting van „Disneyworld". Dit grootste vermaak- en vakantie park ter wereld is geprojecteerd in Florida. Het wordt evengroot als de stad San Francisco. Dit, naar schat ting 1.000.000.000 dollar kostende project, zal pas in 1985 geheel ge reed zijn. De eerste fase is reeds gereed gekomen. Totaal krijgt Disneyworld vijf ho.els met 500 tot 750 kamers elk, maar ook kamperen is er mogelijk. Dis neyworld heeft eigen energiecentra les, een water-controle-systeem, een mono-rail en en eigen vliegveld waar de grootste vliegtuigen kunnen lan den. Nu dit jaar de Walt Disney Produc tions 50 jaar bestaan, komen er weer twee grandioze hoofdfilms, helemaal in de stijl van de oude meester uit, namelijk eind september „Nanoo, zoon van de jungle" en met kerstmis „Honderd-en-één Dalmatiërs". On getwijfeld zullen deze films weer helemaal beantwoorden aan Walt Disney's principe om miljoenen een gezond famifie-amusement te bieden. Deze films worden in Nederland uit gebracht door het City Concern. Voorts verschijnt bij Amsterdam Boek het album „Honderd-en-één Dalmatiërs" en brengt Bovema een gelijknamige elpee op de markt. Ook het bekende jeugdblad „Donald Duck" van Uitgeverij Oberon zal flinke aandacht aan het Disney-jubi- leum besteden. BABY- EN KINDERKLEDING KERKSTRAAT 7 - SOEST - TEL. 16286 DE SPRONG NAAR WERELDROEM Terug uit New York ging Disney onmiddellijk hard in zijn studio aan het werk om zijn idee Mickey Mouse gestalte te geven. Weldra kwam de eerste Mickey Mouse film „Plane crazy". Hierin werd ook Mickey's vriendinnetje Minnie Mouse geïntro duceerd. „Plane crazy" werd snel gevolg door de film „Galloping Gaucho". Ondanks alle grote verwachtingen, werden deze films niet het succes dat Disney en zijn broer Roy, die in 1927 als financieel brein, in de fir ma was opgenomen, gedacht had den. Toch werd een derde film op stapel gezet: In dezelfde tijd brachten de Warner Brothers de eerste geluids film van Al Jolson uit. Dit was voor Disney aanleiding om zijn nieuwe Mickey Mouse film „Steamboat Wil- lie" nog op het laatste moment van met acteurs en tekenfilm. De be kendste hiervan zijn: The Reluctant Rebel en The three Caballeros. On der de serienaam „True live adven- tures" werd een twaalftal natuurfilms uitgebracht. De bekendste hiervan is wel „The living desert". Het creatieve vermogen van Disney scheen wel onuitputtelijk want in het genre avonturenfilms en familieamu- sement kwam er een schier onaf zienbare rij speelfilms zoals o.a.: Het schateiland, Robin Hood, 20.000 mij len onder zee, Deavy Crocket, Mary Poppins en The Love Bug. Toch vergat Disney zijn oude liefde, de tekenfilm niet. Er verschenen maar liefst tien programmavullende films. De grootste successen hieruit zijn: Cinderella, Peter Pan, The lady and the tramp, The Junglebook en Aris- tocats. Entertainment, recreation en relaxa- tion zijn de drie pilaren waarop Dis neyworld gaat rusten. Alle moge lijke vormen van vakantiebesteding op het land en te water zijn er mo gelijk. DISNEY, NOG STEEDS SPRINGLEVEND Walter Elias Disney, de tovenaar van Hollywood, overleed op 15 decem ber in het St. Joseph Hospital in Bur- bank, recht tegenover zijn studio complex, aan een hartaanval nadat een maand tevoren zijn linkerlong was verwijderd. Hij was toen 65 jaar oud. Zijn werfc wordt voortgezet volgens een 20- jarenplan, dat hij bij zijn dood ach terliet, door een driemanschap be staande uit Donn B. Tatum, E. Car- don Walter en Ronald W. Miller, big-boss van de Walt Disney Pro ductions en echtgenoot van Waft's dochter Diane. WAGENZIEKTE. - Bij enkele kennis sen van mij zit er onder hun auto een rubber kabel met een koper-kern, welke de grond raakt. Dit zou volgens hen tegen evt. wagenziekte van mede reizigers zijn. Krrnt u mij zeggen of dit werkelijk nut heeft, of is dat maar suggestie? Antwoord: Dit kan nut hebben. Wan neer een auto rijdt ontstaat er door de wrijving met de lucht aan de buiten zijde van de wagen een „elektrostati sche stroom". Bij sommige mensen kan de invloed hiervan een van de oorza ken zijn van hun wagenziekte. Er be staan echter ook andere oorzaken, zo als de snelheid van de auto, het wind en/of bandengeruis, enz. Het is natuur lijk zeer moeilijk exakt vast te stellen wat bij een bepaalde persoon de oor zaak is, temeer daar het meestal een komplex van verschillende oorzaken is. Indien nu de elektrostatische elektrici teit van de wagen kan worden afge voerd naar de grond (dan moet de koperkern natuurlijk wel de grond raken, hetgeen overigens bij snel heid al meestel niet meer het ge val is), dan zou deze oorzaak al weg genomen zijn. U moet het dus eigen lijk maar zo bekijken: baat het niet, het schaadt in ieder geval ook nietl U weet W niet zéker, maar u denkt dat alles wel goed zal komen. U zei destijds ja tegen Iemand, die u al of niet kende, maar u (en hijzelf ook misschien) wist niet zéker wat zij voor u zouden doen wanneer u hen werkelijk nodig had. En toch betaalt u regelmatig. Maar eigenlijk weet u nóg niet zeker of u wel goed hebt gekozen. Want goed kiezen betekent ook dat, later, alles zó zal worden geregeld zoals u dat wilt En dat moet duidelijk zwart op wit staan. Iets dat nü weinig kost kan later wel heel duur blijken te zijn of heel anders dan u verwacht had. Kies voor zékerheid. Kies de Monuta Stichting. Dan wéét u waar u aan toe bent. Vraag het anderen maar. De zorgvuldigheid waarmee de Monuta Stichting een begrafenis of crematie omringt is bij duizenden bekend. De Monuta Stichting verzorgt alles zélf. Dat maakt een groot verschil. Wilt u meer Informatie? Doe dan, zonder postzegel, een enveloppe op de bus waarop u op de achterkant uw naam en adres schrijft en op de voorkant Monuta Stichting, antwoordnummer 262, Apeldoorn. Wij sturen u dan gratis een boekje toe waarin alles staat over de Monuta Stichting. Y eervolle laatste verzorging adressen in uw omgeving: Soest: v/h H.W. Vellinga JohPoststraat 53, tel. 02155-12731; Utrecht:. Utrechtse Begrafenis Vereniging, Rouwcentrum Biltstraat 25-27, tel. 030- 310238; Begrafenis Vereniging Utrecht, Rouwcentrum Poortstraat 3, tel. 030-715770; Zeist: Utrechtseweg 137, tel. 03404-15089. J 1 3 ZIE ONZE ETALAGE

Soester Courant | 1974 | | pagina 7