om plaats te maken voor gebouwen met ongeveer dezelfde bestemming Openbare bibliotheek 1000 leden meer Donderdag 18 25e jaargang' no. 47 Uitgave Drukkerij Smit li.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' Postgiro 126156 BESTEMMINGSPLAN „SOESTDIJK" Boekenbezit te weinig KlapbandAuto vernielt winkelpui Boetes voldaan Ruim een ton schadeloosstelling voor intrekking huurontbindingsovereenkomst Varkensmesterii aan de Ïnsin?erstraï.l moet weg VOORRANG AAN HET MILIEU DIERGELUID juli 1971 SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag lerk Nieuwerhoek en „Nieuw-Mariënburg" zullen In de toekomst verdwijnen Vanavond wordt in de raadsvergadering het bestemmingsplan „Soestdyk" be handeld en ter goedkeuring voorgelegd. Het plan heeft vanaf 15 maart j.1. één maand ter inzage gelegen en naar aanleiding daarvan zyn 24 bezwaarschriften Ingediend. Van de 24 zyn er 12 ongegrond verklaard; kon niet tegemoet gekomen worden aan de bezwaren van de heer A. J. Diekman uit Franeker; werd gedeeltelijk tegemoetgekomen aan 3 bezwaarschriften; geheel tegemoet gekomen aan 7 stuks en werd bezwaarschrift niet-ontvankelyk verklaard. Het plan beslaat het noordoostelijk deel van de bebouwde kom van Soest en dient ter gehele of gedeeltelijke ver vanging van een aantal oudere nog op grond van de Woningwet 1901 tot stand gekomen plannen. In hoofdzaak wordt de bestaande toestand vastge legd. Ei zijn enkele nieuwe elementen Irihet terrein ten noorden van de Noorderweg, oorspronkelijk bestemd voor sportvelden wordt bestemd voor scholenbouw en wel ten behoeve van de school voor havo/vwo van de Stich ting voor Protestant-Christelijk Voort gezet Onderwijs in de regio Baarn- Soest; de bebouwing van terreinen ge legen nabij de Ir. Menkolaan, Van Mecklenburglaan (Lazarusberg) Vredehof straat (Nieuw-Mariënburg). tegemoet gekomen aan de bezwaren Wat betreft Nieuw-Mariënburg werd van de stichting Franciscaanse Bejaar denzorg, van de Sint Hippolytusstich- ting te Heemstede, van de Congregatie der Zusters Augustinesseen en van het Kerkbestuur Onbevlekte Ontvangenis der Heilige Maagd Maria. Ih het ontwerpplan was de grond be stemd voor meergezinshuizen voor be jaarden en voor inrichtingen met bij zondere doeleinden (sociaal). „In een vergevorderd stadium", zo zegt de toe lichting by het raadsvoorstel, „verke ren de plannen om te komen tot de realisering van een project dat zal om vatten voorzieningen voor bejaarden, voorzieningen ten behoeve van alleen staanden, voorzieningen ten behoeve va religieuzen, verzorgingsbedden ter vervanging van die van het huidige Nieuw-Mariënburg, een dienstencen trum en een ruimte die de bestaande kerkruimte zal vervangen. De bezwaarden verzoeken daarom op de percelen een bestemming te leggen, die het mogelijk maakt de plannen uit te voeren, met eenbebouwingscapaciteit van 35 verlegging van de bebou- wingslijnen, rekening houdende met het nieuwe verbrede wegtracé van de Vredehofstraat. Voorgesteld wordt aan deze bezwaren tegemoet te komen en wel omdat het verzorgingshuis Nieuw Mariënburg niet meer aan moderne eisen voldoet; dat het thans gebruikelijk is de bewoners van een verzorgingscentrum zoveel mo gelijk zelfstandigheid te geven; en om dat het terplaatse aanwezige kerkge bouw excentrisch is gelegen en de daarbij behorende parochie in functie afneemt, mede doordat de uitbreiding van de bebouwde kom van de gemeen te in een geheel ander gebied plaats vindt. Tegen de oorspronkelijk door de ge meente gedachte bestemming (meerge- zinshuizen voor. bejaarden en inrichtin gen met bijzondere (sociale) doeleinden) maakten ook bezwaar de heren J. van Munster en H. Verbeek. Zij meenden dat deze bestemming niet in het belang was van hun bedrijven (hotel-café-res- taurant). In het voorstel staat daarover nu: „dat nu tot een wijziging van de bestem- m'ng van het door reclamanten be doelde perceel wordt besloten, aan dit onderdeel van de bezwaarschriften wordt tegemoet gekomen". De1 heer Verbeek heeft ook bezwaren tegen de geplande verbreding van het weg-tracé van de Vredehofstraat. Dat is echter naar de mening van de ge meente een uitvloeisel van het bestem- mingesplan „Soestereng-Weg over de Eng". Dit laatste plan staat overigens weer duidelijk ter discussie. Tegemoet gekomen werd ook aan het bezwaar van de heer Van Dolderen aan de Burg. Grothestraat. In het plan werd geen ruimte gelaten om het ga ragebedrijf uit te breiden, maar door een kleine wijziging is dat nu wel mo gelijk geworden. Ongegrond Ongegrond werden 12 bezwaarschriften verklaard. Die betreffen voornamelijk bezwaren in verbant! met waarde ver mindering van de woonhuizen aan de Julianalaan door de bebouwing van de Lazarusberg". Er wordt daarin ook gesproken van „verlies van privacy" en „het ontne men van de gelegenheid om te tuinie ren". De gemeente verwijst naar de schadevergoedings mogelijkheid en zegt daarbij dat „niet zal worden overge gaan tot het treffen van die maatrege len, die ertoe zullen leiden dat op het perceel van reclamant wordt gebouwd, tenzij juist van de zijde van reclamant daarop wordt aangedrongen". Het be zwaar van de heer P. C. van Schade wijk aan de Korte Brinkweg dat hem in het plan onmogelijk wordt gemaakt zijn bedrijf uit te breiden, wordt niet gegrond verklaard omdat uitbreidings mogelijkheden er wel in zitten; dat het bedrijf er weliswaar niet mag zitten, maar krachtens artikel 48 van de voor schriften de bedrijfsgebouwen zoals die thans aanwezig zijn, gehandhaafd mo gen worden. Het bezwaarschrift van de heer B. van Dijk aan de Noorder weg richt zich niet tegen het plan, noch tegen de uitvoering daarvan, maar tegen eventuele nadelige finan ciële gevolgen als zijn agrarisch bedrijf moet verdwijnen. Dat het bedrijf niet kan blijven gehandhaafd staat vast, maar de gevolgen van het plan kunnen voor de heer Van Dijk in financieel opzicht niet nadelig zijn en daarom wordt het bezwaar niet gegrond ver klaard. Niet gegrond wordt ook verklaard het bezwaar van de heer A. H. Hoegen Dijkhof aan de Julianalaan. Het be zwaarschrift kwam een maand te laat, binnen en wordt derhalve niet-ontvan- kelijk verklaard en ambtshalve onge grond. omdat de „privacy" zoveel mo gelijk gewaarborgd wordt. De heer Hoegen Dijkhof maakte bezwaar tegen bebouwing „anders dan laagbouw" en volgens het plan wordt op het terrein achter de woning van bezwaarde een maximale goothoogte van 5,75 m toege staan. Niet tegemoet gekomen werd tenslotte aan het bezwaar van de heer Diekman uit Franeker. Hij gaat zich vestigen te Soest aan de Paulus Potterlaan 5, welk pand te klein is en ongeschikt voor een dubbele bewoning, zoals reclamant dat zich voorstelt. Veel mogelijkheden om te verbouwen biedt het plan echter niet en de heer Diekman verzoekt daarom achter de woning een bouw- strook vast te. stellen" waarop een ruime uitbreiding van de bestaande woning kan worden gebouwd. Aan dat verzoek wordt niet tegemoet ge komen omdat dat uit stedebouwkundig oogpunt niet verantwoord is. Het rustoord „Nieuw-Mariënburg In het pas verschenen jaarverslag 1973 van de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek Soest wordt geconstateerd dat de bibliotheek in het verslagjaar op cultureel gebied voor de inwoners van de gemeente van zeer grote betekenis is geweest. Dagelijks wordt de centrale bibliotheek of een van haar filialen (Soest-Zuid en Soesterberg) door ca. 400 ingezetenen betreden; dagelijks ook worden circa 1300 boeken uitgeleend. De resultatenrekening sloot met een klein overschot van 291 gulden. Dat ondanks dat het totale boekenbezit (56000) te weinig is, het platenbezit van de discoheek niet toereikend. Het ledental groeide in het afgelopen jaar met 1000 tot 7586; telt men daar bij de scholen, bejaardentehuizen en het ziekenhuis, dan maken ongeveer 12500 van de 38400 inwoners op de een of andere manier gebruik van de bibliotheek. Geconstateerd wordt verder dat de schoolPibliotheekdienst wat stagneerde, ener/ros door ziekte van het perso- neet, maar ook d_or Eet feit dat de be loofde landelijk* dienstverlening in de vorm van katalogivsmsteriaal en onder wijs leccnsies nogal op zich liet wach ten. 11 plaatselijke scholen nemen er aan deel en bovendien kreeg het Vos- seveld instituut een wisselkollekte. Alle vierde klasser kregen een schoolabon- nement. Van de leeszaal wordt in toenemende mate gebruik gemaakt; ook door scho lieren die er hun huiswerk maakten, r.ij maakten gebruik van de vele na slagmogelijkheden. Diskotheek Het aantal leden dat gebruik maakte van de diskotheek nam met 25 toe tot 526 leden. Zij leenden in het ver slagjaar ruim 8000 platen. Met dit aan tal bleef het aantal uitleningen toch Iets achter vergeleken met 1972. Oorzaak is, volgens het verslag, dat het platenbezit niet toereikend is. Van het rijkssubsidie en de gelden van uit leningen blijft bijna niets over om het platenbezit op te voeren en daar door komt die subsidie weer in gevaar. Voorwaarde is dat naast de gehuurdfe platen een eigen platenbezit moet wor den opgebouwd. Gunstiger zijn de resultaten van de kartotheek, de uitleenmogelijkheid van kunstwerken. De leden van de biblio theek kunnen die kunstwerken l^nen voor één gulden per maand en de be langstelling ervoor is tot nu toe rede lijk. De resultaten van de vorig jaar ge houden enquete had ondermeer als re sultaat dat de openingstijden iets wij zigden. Er bleek ook uit dat men over het algemeen tevreden was over de service. In de loop van het verslagjaar heeft ook een efficiency-ohderzoek plaats gehad, waarvan de resultaten grondig door de rijksinspectrice zijn onderzocht en beoordeeld. De conclusie was dat na de reeds ontstane bezuiniging in de personeelsbezetting van 75 uur per week, deze vrij krap is en verder be zuiniging niet mogelijk is. Zou verdergaande bezuiniging noodza kelijk zijn, dan kan alleen overgegaan worden tot bepaalde dagen sluiten, of een bepaalde afdeling sluiten, hetgeen uiteraard zeer ongewenst is. Overschotje De resultatenrekening «luit met een klein overschot van 291 gulden. In 1973 werden boeken gekocht tot een bedrag van 77.000 gulden. Deze aan koop was echter alleen mogelijk ten gevolge van een extra subsidie van 20.000 gulden van de gemeente. Daar naast brachten de leden voor dit doel vrijwillig 10.000 gulden byeen. Met het daardoor ontstane budget was het toch nog niet mogelijk de noodza kelijke 15 van het boekenbezit te vervangen, terwijl er van uitbreiding geen sprake was. Alleen al om het aantal gelijk te houden moet. 115.000 gulden per jaar beschikbaar zijn, want anders bestaat er over enige jaren ge vaar dat er een bibliotheek is zónder boeken. De exploitatie van de bibliotheekdienst sluit met een overschot van ƒ2.471,39; van de schoolbibliotheek met een over schot van ƒ1.534,- en van de disko theek met een overschot van 489,09. Het totaal was ƒ4.494,48 waar tegen over stond het nadelige saldo van 1972, groot 4.203,29. Statistiek Het totaal aantal uitleningen was 323.203 tegen 330.772 in 1972. De be langstelling van de jeugd daalde, waar tegenover staat een stijging van de be langstelling bjj de volwassenen. In procenten: vblwassenen, Centrale van 70,7% naar 71,9 Soest-Zuid van56,6 naar 57,7 en Soesterberg van 61,8 naar 64,7 Bij de jeugd, Centrale van 29,3% naar 28,1%; Soest-' Zuid van 43,4 naar 42,3 en Soes terberg van 38,2% naar 35,3-%. Het totale boekenbezit voor volwas senen steeg van 32.891 naar 36.720; voor jongeren van 4.429 naar4.374 en voor de jeugd 13.704 naar 14.892. Aangeschaft werden 2452 studieboeken, 3485, romans en 294 romans in vreem de talen. Geschonken werden, boven dien 594 studieboeken, 734 romans en 84 romans in een vreemde taal, daar onder begrepen 12 stuks in het fries. Afgeschreven werden in totaal 2681 boeken tegen 5497 in 1972; gespecifi ceerd 974 boeken v'oor volwassenen; 211 voor de jongeren en 1496 voor de jeugd. Dat bracht een totale vermeer dering van het bézit van 4962 boeken, tegen 2001 in 1972. Het platenbezit vermeerderde van 1245 tot 1369. Voor de derde keer binnen een half jaar is een winkelpui aan de Burgemees ter Grothestraat in Soest het „slachtoffer" geworden van een auto-ongeluk. Een personenauto kwam me zo'n klap egen dc etalagepui van bakkerij M. G. Eggenkamp, dat de voorgevel ongeveer ogeveer 25 centimeter naar achteren werd geschoven. Het ruim 200 jaar oude gebouw moest daarom worden gestut. De bestuurster van de auto liep slechts een lichte verwonding aan de rechter arm op. Het ongeluk gebeurde 's avonds om streeks half elf. De 22-jarige bibliothe caresse mej. J. A. C. S. uit Soest reed in de richting Baarn, toen ter hoogte van de Anna Paulownalaan vermoe delijk een band klapte Een getuige, die bij de bushalte stond te wachten, hoorde een klap en zag de auto gaan slingeren. De bestuurster verklaarde tegenover de politie niets te hebben gehoord; zij raakte opeens de macht over het stuur kwijt. De auto draaide om, kwam met het front in de richting te staan waar hij vandaan gekomen was, sloeg met de rechterachterzijde tegen het hek van kapper J. Mluder op nummer 13, ver volgens tegen de pui van bakkerij Eg genkamp en reed daarna, nog steeds achteruit, langs de hele voorgevel van de bakkerij. De auto kwam tenslotte met. de achterkant tegen een verkeers bord ot stilstand. Mej. S kwam er nagenoeg ongedeerd af, haar auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De laat ste anderhalf jaar zijn in Soest meer dan tien ongelukken gebeurd, waarbij auto's in aanraking kwamen met een pui. Bij een routine controle werd door de politie aangehouden de 24-jarige Amers- foorter A. G. R. S. Hij stond voor overtredingen gesignaleerd, maar kon na op het politiebureau de geldboetes voldaan te hebben, zijn weg vervolgen. O C Bij raadsbesluit van 24 september 1970 werd van de heer A. Friebel te Soest een perceel grond met opstallen, gelegen aan de Kampweg te Soesterberg,. ge kocht onder bezwaar van huur. Huurster van het perceel was de B.V. Las- en Metaalbewerking „Soesterberg", waarmee een overeenkomst werd bereikt over de huurontbinding „op basis van reconstructie van het. bedrijf" elders in Soes terberg. Die reconstructie zou plaatsvinden op een terrein aan de Postweg. Daartegen bestaan echter planologische bezwaren, met als gevolg dat de huur- ontbinindgsovereenkomst niet kan wor den uitgevoerd. De B.V. „Soesterberg" is thans bereid gevonden tot intrekking van de huur ontbindingsovereenkomst onder gelijk tijdig aangaan van een nieuwe daartoe strekkende overeenkomst, waarbij „pf- siand wordt gedaan van het huurrecht tegen een schadeloosstelling van 115.000 gulden", gebaseerd op de liquidatie van het bedrijf. B. en w. menen dat de huurbeëindi- ging op liquidatiebasis in het belang van de gemeente is en zij stellen de raad voor met de schadeloosstelling accoord te gaan. Daar zijn dan de voorwaarden aan verbonden dat de huurovereenkomst wordt, geacht te zijn beëindigd per 1 april 1973; de BV „Soesterberg" voor haar rekening zal zorgdragen voor ont ruiming van het perceel vóór 1 sep tember a.s.; dat de gemeente eventueel tot 1 december 1974 gratis een terrein beschikbaar zal stellen voor de opslag van constructiedelen, evenwel dat 'de kosten van verplaatsing, alsmede de tijdelijke opslag geheel voor risico van de BV zijn. De ontbindingsovereenkomst wordt aangegaan onder opschortende voor waarde, dat dit raadsbesluit de inge volge de gemeentewet vereiste goed keuring verkrijgt. Voor een totaal bedrag van ruim 26.000 gulden zal ook schadeloosstelling uit gekeerd worden voor het beëindigen van pachtovereenkomsten voor gron den gelegen aan de Molenweg en de Enghenbergsteeg. O De Kroon is accoord gegaan met het vorig jaar door de gemeenteraad geno men besluit, waarby geen ontkeffing werd verleend van de geldende hinder- wetzoheverordening en met het vorig jaar november door de gemeente gedane aanzegging tot sluiting van do mestery. Het beroep dat de veehouder Van Dorrestein had aangetekend, is daarmee verworpen. voor de Raad van State heeft de wet houder mevrouw Walter gezegd, dat Soest op den duur alle varkensmeste- rijen aan de rand van de gemeente wil sluiten. Zij liet doorschemeren dat Van Dorrestein waarschijnlijk wel een ver gunning zal krijgen om koeien te houden. Dat is een grondgebonden be drijf; een varkensmesterij niet. Voor niet-grondgebonden bedrijven worden geen ontheffingen van de zoneverorde ning verleend en bestaande zullen worden ingetrokken. De Kroon is het met dit beleid eens. De zonneverordening is rechtsgeldig; als b. en w. vinden dat er geen termen zijn om ontheffing te verlenen, dan weigeren ze de vergunning terecht, al dus de Kroon. Met deze juridische stellingneming is niet ingegaan op de argumenten die yan Dorrestein voor de Raad van State had aangevoerd. Naar zijn mening was niet bewezen dat de stank van zijn bedrijf afkom stig was, omdat er meer varkensmes- terijen en pluimveehouderijen in de buurt zijn. Tijdens de behandeling van hef beroep Het kabinet heeft de afgelopen weken belangrijke besluiten moeten nemen en dat is geschied zonder dat ook maar op enigerlei wijze tot uiting kwam dat er grote spanningen door in het kabinet zijn ontstaan. De ministers stelde zich achter de defensienota, de beleidslijn voor de aanstaande rijks begroting werd vastgesteld en men kwam tot andere beslissingen over het tracé van het afvoerkanaal naar de Dollard en over de wijze van afslui ting van de Oosterschelde. Zeer be- lingrijke beslissingen dus en men mag stellen, dat hierbij het program van de progressieve drie en vooral dat van de P.v.d.A. voor een groot deel tot gelding is gekomen. Niet volledig natuurlijk, het is nog altijd een koalitiekabinet en er moet dus wat gegeven en genomen worden, doch het is begrijpelijk dat de linkse meerderheid daarbij toch een overwegende rol speelt. Trouwens, er is ook niet zo'n groot verschil met de ideeën van de konfessionele partijen en mede dankzij de diplomatieke han digheid van minister-president Den Uyl konden de ministers elkaar kenne lijk vinden in een beleid dat niet re volutionair genoemd kan worden maar dat toch wel nieuwe aspekten toont. Op het gebied van de bovengenoemde Waterstaatwerken heeft men de moed gehad om van eerder uitgestippelde plannen af te stappen en de belangen van de milieubescherming sterker te laten spreken dan het geld en de tijd. Al jaren spannen milieubeschermings- groepen zich in om in de harde plan nen van de Waterstaatsingenieuren ten aanzien van de Oosterschelde en de Dollard verandering te krijgen. Het leek aanvankelijk niet mogelijk om in de geduchte burcht van Rijks waterstaat een bres te kunnen schieten en verandering in de plannen te krij gen. Wat de Oosterschelde betreft wa ren de plannen immers ingesteld op een zo spoedig mogelijke en een af doende bescherming tegen waterin vloeden die het omringende land kon den bedreigen. Daarop was het hele Deltaplan ingesteld en dat telde na tuurlijk zwaar. Die afdoende bescher ming kon in 1978 bereikt worden met de dan ook volledige afsluiting van de Oosterschelde, waar men al voor een flink deel mee gevorderd is. Daarmee zou dan wel aan de oester- en mos sel kul tuur en andere milieu-eigen schappen van deze zeearm een einde komen. Maar dat mocht bij vorige kabinetten niet voldoende gewicht in de schaal leggen. Toch kon de vorige minister van Waterstaat in het kabinet-Bies heuvel er niet omheen de zaak nogeens weer door een aparte kommissie, de kommissie-Klaassesz, te laten onder zoeken. En deze kommissie kwam dan met de idee van een blokkendam, waar het zeewater toch nog door kan pas seren, eb en vloed in de Oosterschelde dus bewaard bleven en de zee toch voldoende aan banden werd gelegd om rampen te voorkomen. Voor- en tegenstanders natuurlijk. Het werd een experiment en het zou lan ger duren en meer geld kosten en de vraag bleef of men daarvoor de ver antwoording op zich zou durven ne men. Er moest nu beslist worden, want het werk aan de dam vorderde gestaag en anders kon er niets meer worden veranderd. Dat het kabinet nu de konsekwenties yan het rapport van de kommissie- Klaassesz heeft aanvaard, aan de be scherming van het milieu dus de voor rang heeft gegeven boven spoediger zekerheid en lagere kosten, is een op merkelijke en toe te juichen daad. Ongeveer hetzelfde geldt wat betreft het afvloeiingskanaal naar de Dollard. Dat zal nu niet buiten de Groningse dijken komen, waardoor een uniek Europees vogelgebied door het vuile water bedorven zou worden, doch nu aan de binnenkant van de dijk komen en vandaar yer de Dollard in geleid. Ook dat kost meer geld en meer tijd, maar voor de bescherming van de na tuur mogen we zeker wel wat over hebben, gezien hoe we elders reeds op alle mogelijke manieren aantasten ter- wille van de ekonomische belangen. Over deze besluiten zal zeker in het algemeen minder kritiek ontstaan dan over de defensienota en de in de rijksbegroting verankerde plannen. Daarover zullen in het komend najaar zeker heftige debatten ontspruiten, maar in het kabinet schijnt de eens gezindheid eerder te groeien dan af te nemen. De liefde tot zijn land is ieder aangeboren, verwijderd, nog zo ver, hij laat geen schimpscheut horen op 't eigen land dat hem, al is hij nog zo groot, heeft groot gebracht, hij eert zijn afkomst onverdroot; zijn eigen taal, hij weet, die taal is wonderzoet voor hem die dan die taal ook geen geweld aan doet, en toch, hoe kon nu ook een zoon zich. zo vergeten en d'eigen moedertaal voor diergeluiden heten, en zeggen dat 't een dier nog eigenlijk ontsierd wanneer hij 't vergelijkt met taal van het gediert? Die man, hij heeft een plaats, en wel, een hele hoge, dus, denkt hij, zal ik wel de lolbroek wezen mogen.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1