Mgr. A. G. Smit, emeritus-pastoor van Soestdijk» 60 jaar priester Utrechts gezin bouwde uit angst boshut als verblijf Van Dalen verhuist naar Koninginnelaan S Bestuur R.K. Kerk Nieuwerhoek staat achter nieuwe opzet Huizen in Overhees in eerste instantie voor Soestenaren Donderdag 25 juli 1974 25e jaargang no. 48 UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 12B156 Viering in intieme kring Plan moet ook goedgekeurd worden door Aartsbisdom Burenruzie was oorzaak 2-jarig jongetje in bouwput verdronken 12 augustus Vangrail en Praatpaal n eer open „Soester Aanspanning" op stap met bejaarden Geen voorrang Gezellige sfeer gaat mee over M ACHT, REMEDIE TEGEN GEWELD Snelheidscontrole Paard „Pietje" in Paardenkamp overleden SOESTER g COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soeét per kwartaal 9,— Verschijnt Iedere donderdag In intieme kring van zusters en huisgenoten in huize Nieuw-Mariënburg, viert op 6 augustus a.s. emeritus-pastoor van de parochie Maria Onbevlekt Ont vangen te Soestdijk, mgr A. G. Smit, zijn zestig jarig priesterfeest. Na de H. Mis, die die dag om 9.30 uur in de kapel van Mariënburg wordt opgedragen, zal er voor de pensiongasten en enkele genodigden gelegenheid rijn de jubilaris even te feliciteren. Pastoor Smit werd op 4 augustus 1890 geboren te Deventer. Hij bracht daar zijn jeugd door en studeerde later aan de seminaries van Culemborg en Hijsenburg. Op 6 augustus 1914, enkele dagen nadat de eerste wereldoorlog was uitgebroken, ontving hij samen met 24 klasgenoten, de wijding uit handen van de aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. v. d. Wetering. De jonge priester werd kapelaan te/ P kenner heeft hij er een gefungeerd oordeel over. Over Makarios: „De combinatie poli tiek en godsdienst vraagt om moeilijk heden. Van beiden leider zijn, geeft ontzettend veel .problemen". Over de toekomst van de Kerk is hij niet somber „er zijn priesters genoegr Het wordt wel meer specialisten werk,' zoals dat eigenlijk vroeger maar ge deeltelijk "bestond. Godsdienstonderwijs op de lagere scholen is een taak voor school en ouders. De school is een ver lengstuk van het gezin, niet van de parochie". gr. Smit behoort wat zvjn klasge noten betreft, tot de allersterkste. Van de 25 wijdelingen uit 1914 zijn er nog vier in leven: met hem, mgr. dr. I. J. M. van de Berg, emiritus professor van de Rijksuniversiteit te Utrecht; mgr. J. H. Koelman, emeritus plebaan Foto: Herman van Dam te Groningen en pastoor W. F. Pel grim, emeritus van de parochie te Gaanderen. Pastoor Smit ziet men nog regelmatig op zijn fiets door Soest gaan; het ma ken van gróte reizen is voorbij. Hij vierde zijn 25-, 40- en 50 jarig priesterschap als parochieherder; zijn 60-jarig priesterschap wordt op zijn verzoek in intieme kring gevierd. Het zal hem evenwel op 6 augustus niet aan belangstelling ontbreken. 'SHamersveld, ging later naar Limmen, daarna naar Bussum (St Vituspa- rochie) en twee parochies in Utrecht, waarvan de langste tijd aan de St. Gertrudiskerk. Vandaar uit werd hij benoemd tot pastoor te Soestdijk en op 19 februari 1932 als zodanig door deken Fock uit Amersfoort, geïnstal leerd. Op 30 september 1966 ging hij met emeriaat, waarna hij introk bij de zusters van Nieuw-Mariënburg. De parochie Soestdijk, die bij zijn be noeming zeven jaar bestond, telde toen 1400 zielen; bij zijn afscheid waren dat er 4000. Het priesterleven van mgr. Smit wordt gekenmerkt door een enorme inzet voor zijn parochianen, maar daarnaast ook door werk op internationaal niveau, voor de hereniging der ker ken. In Soestdijk deed hij bijzonder veel voor de jeugd; op onderwijsgebied, maar ook het verenigingsleven werd door hem op gang gebracht. Onder zijn bestuur werd de St. Theresia school gesticht; de Mariaschool stond er eerder dan het kerkgebouw en was in feite de aanleiding om de parochie te stichten. Hij behoorde tot de oprichters van de voetbalvereniging „Dios" (Door Inspan, ning Ontspanning Soestdijk) na fuse ring met Be Quick tot BDC, nu S.O. Soest. Oprichter was hij van de gym nastiekvereniging „Cresendo" thans gefusieerd met de turnvereniging Soest tot „De Springbokken"; hij nam ook het iniatief voor de oprichting van een afdeling van de Jonge Werkman en van de verkennerij. Veel deed hij ook voor de verfraaiing van het kerk gebouw; onder zijn leiding beleefde het kerkkoor een bloeiperiode. Als landelijk voorzitter van het Apos tolaat der Hereniging (de hereniging met de oosterse kerken) bezocht hij vele malen het Midden-Oosten. Zijn verdiensten voor dit oecumenisch werk zijn talloos. Hij maakte kennis met de Byzantijnse-mis ritus en hield op vele plaatsen lezingen over dit onderwerp, daarmee beter begrip kwekend voor de oosterse kerk. Bijzonder de zang boeide hem en het was daarom niet te verwonderen dat hij oprichter werd van het beroemde Utrechtse Byzan tijns koor. zijn arbeid werd beloond met een hoge onderscheiding; tijdens een oriëntatie reis in het oosten, werd hij op 4 mei 1951 benoemd en gewijd tot Archie- mandriet van Transjordanië. Meer on derscheidingen vielen hem ten deel. Op 24 juni 1952 werd hij benoemd tot Geheim Kamerheer van Z.H. de Paus; op 30 april 1954 vond de investituur plaats tot ridder in de orde van het H. Graf te Rejusalem. Voorzitter van het „Apostolaat" was hij onafgebroken van 1944 tot 1960; in januari 1961 werd hij bij zijn afscheid benoemd tot ere-voorzitter. Thans verblijft mgr. Smit, „pastoor Smit" zoals hij voor zijn oud-parochi anen is blijven heten, in het rustige Nieuw-Mariënburg. De wanden van zijn kamer getuigen van zijn grote be langstelling voor het Midden-Oosten; meerdere oosters-religieuze afbeeldin gen zijn er opgehangen. Met zeer veel interesse volgt hij de- ontwikkelingen daar, óók de politieke situatie en als 'O Naar aanleiding van de perspublicaties, vorige week, betreffende de toekom- atige situatie aan het Nieuwerhoekplein, zetten pastoor en kerkbestuur van de parochie Maria Onbevlekt Ontvangen in een rondschrüven aan de parochianen uiteen, dat er op dit moment nog slechts sprake is van een plan en dan boven dien nog van een zéér globaal plan. „Het Is nu afwachten", schreven z(j, „maar wy verzekeren u dat u direct van ons hoort zodra er echt informatie te geven is". Vorig jaar zomer werd middels een enquete aan de bewoners van gemeente woningen en van woningen van woningbouwverenigingen gevraagd of zij be langstelling hadden voor een andere woning (b.v. van een flat naar een een gezinshuis). Dit met het oog op de bouwplannen voor de nieuwe wijk Over hees. Het kerkbestuur werd bij de plannen betrokken, toen in gesprekken tussen de Stichting Fraciscaanse Bejaarden zorg en de Congregatie der Zusters Augustinessen te Heemstede (eignaar van Nieuw-Mariënburg) bleek dat er een groter stuk grond nodig zou zijn dan het huidige Nieuw-Mariënburg al leen kan bieden om nieuwe plannen uit te voeren. De Stichting Franciscaanse Bejaarden zorg zoekt nml. door geheel Nederland naar mogelijkheden om de sociale taak, die zij zich gesteld heeft, zo goed mogelijk te vervullen. Die sociale taak omvat de bejaardenzorg in de ruimste zin van het woord. Zij kregen kontakt met de Augusinessen, mede naar aanleiding van alle problemen die rond Nieuw-Mariënburg als „ver pleegtehuis" bestaan. Nieuw Mariënburg kwam begin dit j'aar in het „nieuws" naar aanleiding van het voornemen van het „zieken fonds" 35 bedlegerige bewoners te ver plaatsen naar „erkende verpleeginrich tingen". Dat hield verband met het vergoeden van de verblijfskosten, die alleen doorbetaald zouden worden, in dien men in zo'n erkende verpleegin richting verbleef. Er werden vragen over deze kwestie gesteld in provinciale staten en het uiteindelijke resultaat was, dat de 35 pensiongasten mochten blijven. Vast staat evenwel ook dat Nieuw Mariën burg als verzorgings- cn pensiongele genheid voldoende accomodatie biedt, maar dat de hogere instanties bezwaar maken tegen de huidige accomodatie als „verpleeginrichting". Het gevolg daarvan is dat er geen patiënten meer kunnen worden opgenomen krachtens de Alg. Wet Bijzonder Ziektekosten. In de gesprekken tussen de St. Fran ciscaanse Bejaardenzorg en de Zusters Augustinessen kwam men al spoedig tot de konklusie dat ei een geheel nieuwe en andere aanpak noodzakelijk zou zijn voor de voortzetting van het werk, maar dat er dan ook beschikt zou moeten worden over een groter stuk grond. Met het Kerkbestuur sa men werd toen een studiegroep gefor meerd, die inmiddels globale plannen heeft opgesteld waarvoor echter eerst een principe-goedkeuring moet word verkregen van gemeente, provincie, rijk en óók van het aartsbisdom. Die globale plant en zijn ingediend en het wachten is op de officiële goedkeurin; waarna tot detaillering ^an de plan nen zal worden overgegaan. Het kerk bestuur heeft als voornaamste doel het veilig stellen van een goede kerkvoor- ziening in de parochie en het doorgaan van het parochieleven. „Naast deze geestelijke aspecten", zo zegt het kerk bestuur, „ls helaas het financiële as pect een niet te verwaarlozen factor". Zoals de zaken er nu voor staan is het kerkbestuur de mening toegedaan dat een realisering van de plannen, met veilig stellen van de geestelijke zorg, betekent (voor de kerk) aanzien lijk minder hoge kosten dan tot nu toe. Het ls echten* nog maar een plan dat ter goedkeuring is ingediend bij di verse instanties. Nu het er naar uitziet dat de eerste woningen van dat plan in het voor jaar 1975 betrokken kunnen worden informeert de gemeente verder bij de gegadigden om tijdig een inzicht te hebben op welke wijze, qua urgentie, zoveel mogelijk Soester inwoners ge holpen kunnen worden. Dat is nodig, omdat er meer belangstellenden zijn dan woningen. In totaal worden 350 eensgezinswo ningen gebouwd met 4 en 5 slaapka mers en daarnaast komt dan, althans hoopt de gemeente, een redelijk aan tal bestaande eengezinswoningen vrij. Veertig woningen van het type met 4 slaapkamers worden extra gesubsidi eerd ten behoeve van gezinnen met zeer lage inkomens. Voor deze 40 wo ningen komen alleen in aanmerking gezinnen met een bruto-inkomen be neden 13.000 gulden per jaar. De huur wordt aan- het inkomen aangepast; het tekort wordit door het rijk gesubsidi eerd. Bij de toewijzing van deze 40 huizen zal voorrang worden verleend aan a. invaliden; b. personen met een sociaal- medische indicatie; c. gezinnen, wo nende in flatwoningen, met jonge kin deren; en d. gezinnen met te weinig woonruimte. Voor invaliden kunnen de woningen, mits tijdig bekend, worden aangepast. Op het formulier wordt de gegadigden gevraagd of zij een nieuwbouw huis willen met 4 of met 5 slaapkamers hf een bestaande woning met 3 slaap kamers. De toekomstige huren zijn nog niet bekend, maar het gemeentelijk streven is tot lage huren te komen. De informatie wordt alleen gevraagd aan degenen, die vorig jaar te kennen gaven voor verhuizing té voelen. In het bos bij het Heezerspoor te Soestduinen, heeft de politie een gezin uit Utrecht aangetroffen, dat daar al enkele dagen de nacht in de open lucht had doorgebracht. Het echtpaar Portier was met haar kinderen, in de leeftijd van elf maanden tot 9 jaar. uit Utrecht vertrokken, toen zij zich daar door buurtbewoners bedreigc voelden. De heer Portier was al eens mét een mes gestoken en zaterdag j.1 werden hem weer bedreigingen naar het hoofd geslingerd, waarop hij be sloot met zijn gezin hals over de kop te vertrekken. Zij namen slechts enke le dekens, een paar pannen en een campingbrander mee. Ir Soestduinen werd in het bos pro visorisch een hut gebouwd, waarin de kinderen sliepen. Een van de ouders hield 's nachts steeds de wacht. Door de politie is het gezin bij het Contact der Continenten onderge bracht, waar zij liefderijk werden op genomen. Pogingen om hen elders on der te brengen mislukten. De politie te Utrecht was van de bu renruzie op de hoogte en da^r w r-:; thans gezocht naar een goede oplos sing. Maandag is de ruim twee jaar oude Michael Nijssen in een kleine, gedeeltelik met grondwater gevulde, bouwput in de nieuwe wijk Overhees verdronken. Het slachtoffertje was met een vier jarig broertje en een drie jaar oud buurmeisje van de ouderlijke woning aan de "Weegbreestraat weggelopen. Bij de bouwput had hij zich uitgekleed, kennelijk om in het water te gaan spelen. Daarbij is hij vermoedelijk uit gegleden, met het noodlottige gevolg. Een wandelaarster ontdekte om kwart over één 's middags het lichaampje van het kind, voorover in het water liggend. Sinds negen uur waren de kinderen zoek. De ouders waarschuwden de po litie en de omgeving werd afgezocht. De twee andere kinderen werden later spelend bij een vijver aan de Konings weg aangetroffen. Ruim een maand vroeger dan andere jaren, en direct na de vakantiespeel- weken op de Eng, openen de clubhuizen van de Slichting Jeugdzorg Soest weer haar deuren voor de jeugdigen van Soest. Was het wegens personeelsgebrek voorheen nooit mogelijk de clubhuizen per manent geopend te houden, nu lykt het erop, dat hierin belangrijke verbete ringen aangebracht kunnen gaan worden. Als in september ,74 de full-time aan stelling van de dames Van Tol en Van Steenveldt een feit gaat worden, kun nen de beide gebouwen zo intensief mogelijk gebruikt worden. Met ingang van maandag 12 augustus wordt begonnen met de aktiviteiten op de door de weekse dagen. Hiervoor zullen gezamenlijke programma's met de kinderen zelf worden opgesteld voor de eerstkomende 3 maanden. VAKANTIES Vanaf oktober worden in de weeken den ook aktiviteiten georganiseerd, terwijl de vakanties voor het komende seizoen al in belangrijke mate gepland zijn. In de herfstvakantie zullen er in beide huizen weer bijzondere aktiviteiten ge daan worden voor de lagere school jeugd. Tijdens de Kerstvakantie zullen ook de beide huizen geopend zijn voor degenen, die genoegen nemen met en kel gezélligheid, zonder geprogram meerde, aktiviteiten. Ook de Paas-, en Pinkster- en zomervakanties van het volgende jaar zijn-onder de loupe ge nomen. Ook dan zullen de clubhuizen voor recreatieve bezigheden geopend blijven. OPENINGSTIJDEN De openingstijden van De Vangrail en De Praatpaal zijn zoveel mogelijk ge lijk gehouden en zien er als volgt uit: a. Kinderen van 6 t/m 12 jaar: maan dag-, dinsdag-, donderdag- en vrijdag- dagmiddag van 4.00 tot 5.30 uur. Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. b. jongens en meisjes van 10 t/ml3 jaar: Maandag-, dinsdag-, woensdag-, donderdag- en vrijdagavond van 7 tot 8.30 uur. c. jongelui boven de 14 jaar, die be langstelling voor een of meer clubs hebben, kunnen alle informatie hier over in „De Vangrail" ontvangen. Voorlopig richt „De Praatpaal" zich hoofdzakelijk op jongere kinderen. ENTREGELD De toegang tot alle clubs wordt ver kregen door het aanschaffen van een seizoenkaart. Déze kaart kost 10,per persoon (le kind) 7,50 (2e kind) 5,— (3e kind uit eenzelfde gezin). Kinderen, die slechts één of wenige keren per jaar willen komen, betalen hiervoor 0,50 per keer, maar kunnen dan niet meedoen met bijzondere ak tiviteiten zoals b.v. Sinterklaas-, Kerst- of carnavalsfeesten e.d. Meer uitgebreide informatie kan /mon deling of telefonisch verkregen wor den/bij de heer R. van Dijkhorst, de algemeen hoofdleider van de Stich ting, die meestal te vinden is in De Praatpaal, tel. 1 95 46. Ook opgaven voor seizoenkaarten kunnen hier tele fonisch geregeld worden. Zondagmorgen, -rond elf uur, zal bij het bejaardencentrum „Braamhage' een aardig schouwspel te zien zijn. Dan vertrekken nml. een flink aantal bespannen wagens van de vereniging „De Soester Aanspanning" met 25 be woners van Braamhage voor een echte ouderwetse rijtoer door Soest. De tocht, die enige tiren duurt, voert hen ondermeer door de nieuwe wijken in het veen en naar Soestduinen, waar bij restaurant Soestduinen koffie wordt gedronken. Over ongeveer zes weken wordt weer een dergelijke tocht georganiseerd, dan met de bewoners van een ander be jaarden centrum. Het is een leuk ini tiatief van de jonge vereniging, dat ze ker belangstelling zal trekken. Geen voorrang kreeg de 16-jarige bromfietser Albert van V. op de krui sing Nieuweweg-Eigendomsweg van de automobilist H.B. (52). B. zag de brom fietser over het hoofd, toen hij ko mende van de Nieuwe weg, de Eigen- domsweg in wilde rijden. Albert van V. week naar rechts uit en botste tegen de stilstaande auto van P.S. (39). Met een grote vleeswond aan zijn rechter been werd hij naar het zieken huis Zonnegloren gebracht. A.s. dinsdag, 30 juli, opent de heer A. A. van Dalen in het pand Koninginne laan 8, dichtbij Niieuwerhoek, een nieuwe zaak. Die komt in de plaats van de, veel te klein geworden, winkel op Koninginnelaan 74, die met gelijke datum, althans voor Van Dalen, gesloten wordt. Drie jaar geleden begon hij in dat pand zijn eerste winkel; kort daarna werd ook een zaak in Baarn geopend, in het pand Brinkstraat 10 en later ook nog filialen in Huizen en Veenen- daaal. Thans acht de heer Van Dalen het tijd geworden bestaande zaken eerst te consolideren en de mogelijk heden in de vier plaatsen verder uit te breiden. Soest is daarbij als eerste aan de beurt gekomen, wat uiteraard verband houdt met het feit dat de zaak op nummer 8 betrokken kon worden, toen bakker Van der Hulst besloot er mee op te houden. Van Dalen was 3 jaar geleden vanzelfsprekend geen onbekende in de textielhandel, want al tien jaar stond hij toen met stoffen op diverse mark ten. Die aktiviteit heeft hij trouwens ook nu nog niet opgegeven, maar het feit dat zijn zoon drie jaar geleden in de zaak kwam, was niet vreemd aan het toen genomen besluit óók met winkelverkoop te beginnen. Dat dat uiteindelijk in zo korte tijd zo'n vlucht zou nemen, werd niet voorzien. En toch is dat niet zo ver wonderlijk als men in aanmerking neemt dat Van Dalen zeer goede kwa liteiten levert, de prijzen bijzonder scherp weet te houden, een ongelof- Iijk groot assortiment heeft en daar bij een bijzonder prettige sevice ver leent. „Het is onmogelijk iedere coupon na te kijken", zegt ons de 52-jarige Van Dalen, „maar heeft een klant ooit klachten, dan wordt die voor de volle 100% naar tevredenheid van de klant, opgelost". Van Dalen slaagt er in voordelig in te kopen en dat is mogelijk omdat er véél verkocht wordt, wat een gevolg is van de bijzonder lage prijzen. Er is véél nodig en dat bepaalt weer de lage inkoopprijs. Voor circa 15 gulden aan stof en for- nituren, dikwijls nog voor minder, kan een klant aan materiaal geholpen wor den voor een leuke japon. Voor zo'n prijs is het de moeite waard zelf Iets te maken en het „gilde" van de doe- het-zelvers onder de huisvrouwen neemt dan ook gestaag toe. Naast stoffen en fornituren is er ook „confectie" en_óók weer tegen frapant lage prijzen. zult er dikwijls leuke courante dingen tussen vinden, en ook dat maakt een gang naar de nieuwe zaak meer dan waard. In de nieuwe zaak, die tamelijk in grijpend verbouwd is, komen zowel de stoffen als de confectie beter tot hun recht. Er is bovendien op toegezien dat de bekende prettige sfeer mee „over verhuisd" is, want de klant was, is en blijft koning bij Van Dalen. Het gebruik van geweld, zowel ln het groot als in het klein, blijkt op onrust barende wijze toe te nemen. Geweld als middel tot wilsoplegging wordt thans weer toegepast op Cyprus. Het speelt zich tevens af in Noord-Ierland, waar katholieken en protestanten zich niets aantrekken van de door hen be leden christelijke geboden, maar elkaar en anderen op lafhartige wijze ver moorden. Gewelddadige terreur wordt ook toegepast door de Palesfijnen, in de verwachting door het zaaien van dood en verderf onder onschuldige slachtoffers de belangstelling van de wereld voor hun zaak te trekken en uiteindelijk de Israëlische staat teniet te kunnen doen. Geweld wordt toegepast door de be vrijdingsbewegingen in de Portugese koloniën in Afrika, om er de zelfstan digheid van de gebieden door te be werkstelligen. In verschillende Zuid- Amerikaanse en min of meer diktato- riaal regeerde landen plegen uiteen lopende oppositiegroepen geweld om het aan de macht zijnde bewind te on dergraven en op revolutionaire wijze van de kaart te vegen. In het Afri kaanse Oeganda gedraagt de zich door geweld aan het hoofd van de staat ge stelde Amin zich als een verdwaasde machtswellusteling en bedreigt nu weer buurstaten uit angst dat hij van daar uit verjaagd zou kunnen worden. Zelfs de Nederlandse protestantse ker ken steunen Afrikaanse bestrijders van het bewind in Zuid-Afrika, om ook daar desnoods door geweld de macht in gekleurde handen te brengen. In Vietnam trekt de Vietkong zich weinig of niets aan van gemaakte vre- desafspraken en blijft door daden van geweld trachten het bewind in handen te krijgen. Een zelfde beeld geven de gebeurtenissen in Cambodja weer, ter wijl in Lagos nog maar net een soort vrede tot stand is gekomen. Zo zijn er meer plaatsen in de wereld te noemen waar onvrede heerst en waar groepen opstandelingen trachten door geweld politieke veranderingen tot stand te brengen. Dat alles gebeurt dan ondanks dat de publieke opinie in de wereld de vrede wil en alle kontroversen door overleg wil zien opgelost. En dan kan men wel het door de naastenliefde geïnspireerde pacifisme huldigen, dat trouwens ook al zo oud als de wereld is, maar de verwezenlijking ervan blijft een illusie. Het is een onbereikbaar ideaal, want de mens is daarvoor te verschillend, in alle opzichten, en zal daardoor nooit tot een waarlijk vredige samenleving kunnen komen. Afschaffing van het gebruiken van geweld, in de eerste plaats van oorlogshandelingen, geweld in het groot dus, kén juist niet door pacifisme bereikt wofden. De daardoor veroorzaakte zwakte van de ene partij zal telkens weer misbruikt worden door de dan machtiger tegenstander. En tegenstanders blijven er altijd be staan, door politiek, godsdienst, leef omstandigheden en wat er meer voor individuele eigenschappen genoemd kunnen worden. Het gebruiken van geweld door volken, regeringen of individuen kan hoogstens beperkt worden. Echter niet door een zogenaamd „wereldgeweten", voort spruitend uit het pacifistisch ideaal, zo als inmiddels toch al wel duidelijk moet zijn geworden. De grootste moge lijkheid tot beperking ervan kan alleen bereikt worden door macht en het daaraan ontleende gezag. En dat geldt zowel voor gebruik van geweld in het groot, (oorlog) als in het klein (mis dadigheid) Wanneer er een wereldlijk gezag ontstond, uitgerust met voldoen de en dus bewapende macht, dan zou die instantie, hetzij dat zou zijn een volkerenorganisatie hetzij één opper machtig rijk, in staat zijn om de vrede bedreigende geweldadigheden, desnoods met' geweld, de kop in te drukken. En een nationaal 'gezag, dat macht durfde te gebruiken voor onderdruk king van individueel misdadig geweld, zou in staat zijn de burgerij het ge voel van een vredige, althans geweld loze, samenleving te geven. Zonder die attributen van macht en gezag is de vrede en de veiligheid voor de indivi duele mens en voor de mensheid als geheel niet te bewerkstelligen. En dan nóg maar gedeeltelijk, want het men selijk brein zoekt altijd weer naar wegen om zich teweer te stellen tegen al of niet vermeend onrecht. Want ook onrecht za' er altijd blijven bestaan, in welke soort van samenleving ook, ge woon omdat er geen mens aan de an der gelijk is. En dit laatste is bepa3ld niet deprimerend, want zonder die ver scheidenheid zouden we niet kunnen en niet willen leven. Op de Koningsweg werd een controle gehouden op de maximumsnelheid. In een tijdsbestek van vièr uren, van 's morgens 7 tot 11 uur, passeerden 268 voertuigen de radarapparatuur. Daarvan waren er 44 in overtreding. De bekeuring wordt nagezonden. Het sterk verwaarloosde paard „Piet je", dat sinds 19 mei in „De Paarden kamp" verbleef is maandagmorgen dood in zijn stal gevonden. Toen het paardje opgenomen werd zat het onder de luis en was het meer geraamte dan paard. Het personeel van De Paardenkamp hoeft er alles aan gedaan het dier weer in redelijke staat te brengen en het zag er aan vankelijk naar uit dat dat ook zou lukken. Hij toonde weer veel belang stelling voor het bezoek en hij werd net zo'n bodelaar als alle andere loge's. Zondagmiddag was hij nog tie rig. maar maandagmorgen lag hij' dood in zijn stal. Vermoedelijk was een groot inwendig gezwel, dat. onverwacht is doorgebroken de oorzaak.

Soester Courant | 1974 | | pagina 1