In een rijtuig door Soest Canadese band twee dagen in Soest Agressiviteit en onverdraag zaamheid neemt toe Wasserij Hafkamp milieubewust ¥001 AL ÜW SPORTEN Kom naar het Dolfinarium f Frans Bosman B.V. DOLFINARIUm Frans Bosman B.V. Bedevaart Banneux Politiekorps wordt met twee man uitgebreid Winkeliers traag voor plan „Zuider Engh" Vermiste of gevonden huisdieren Jeugd weet vakantiefeest op de Eng goed te vinden Moeder valt over fietsende zoon en breekt elleboog Autowrak van de weg gehaald Enige medewerkers met langdurig ziekteverlof Overstroming door verstopte afvoer Hartelijke ontvangst door burgemeester Soester Courant van donderdag 1 augustus 1974 STEENHOFFSTRAAT 66 - SOEST - TELEFOON 10880 (Waar Japie NIET buiten hangt, of het moet beter weer worden). Uw adres voor reparatie Radio - T.V. Birkstraat 48 - Soest Telefoon 13367-18978 Wij zijn telefonisch bereikbaar van maandag t.m. zaterdag van 8.30 uur tot 18.00 uur U kunt uw T.V. bij ons ooft zelf brengen en ophalen Dit voorkomt voorrijkosten Bij de ontv&iigst waren ook aanwezig wethouder Efebers, gemeentesecretaris Borreman en de voorlichtingsambte naar Van Os, alsmede de bestuursle den en enkele majorettes van PVO. SPORTHUIS I. D. VAN VUGT NW. BAARNSIfRAAT 39 - BAARN TELEFOON 02154 - 2490 Domnorium dolfijne11 Harderujyk show In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. ELECTROTECHNISCH BUREAU Wasautomaten, drogèrs. afwasautomaten, koelkasten enz. O.a.: Mielë, Sieméns, Zanussi, Bosch en Candy Verkoop: Soesterbergsestraat 20a Telefoon 17253 Sèrviceplaats: Birkstraat 48 Telefoon 13367-18978 Zaterdag 31 augustus en zondag 1 sep tember wordt weer de jaarlijkse bede vaart gehouden naar Banneux in Bel gië. Voor deelname bedragen de kos ten vanaf Utrecht 68.Opgaven voor deelname dienen te geschieden vóór 10 augustus bij mej. C. de Bruin, Korte Ossendam 35. Soest of bij me vrouw Van de Beek, Oude Grachtje 19. Soest, telefoon 17974. Ook Soest zal meedelen in de door de minister van binnenlandse zaken toe gezegde uitbreiding van de gemeen telijke politiekorpsen. De organieke sterkte van het korps gaat met twee man omhoog en komt daardoor op 62. Deze uitbreiding zal overigens pas in de loop van het volgend jaar effec tief worden, omdat het wegtrekken van personeel van andere korpsen niet is toegestaan. Werving geschiedt uit de burgerij en sollicitanten moeten na aanneming eerst nog een opleiding volgen. De opvoering van de sterkte heeft ook te maken met de werktijdverkor ting. Per 1 januari van dit jaar werd de werktijd gebracht van 42 Va naar 41 Vs uur en de sterkte kwam van 59 op 60 man. Per 1 januari 1975 wordt de werktijd teruggebracht tot 40 uur. Er komt wel een wijziging in de sa menstelling van het kader. Soest houdt twee officieren, maar het aan tal adjudanten, gaat van drie naar vier en het aantal brigadiers van ne gen naar acht. De vereniging „De Soest er Onderne mer" doet een beroep op haar leden toch vooral het ertquete-formulier van het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf fCIMK), waarin een aantal vragen werden gesteld betref fende de winkelpüanning voor Soest op langere termijn, o.a. in verband met het plan „Zuider Engh" en de nieuwe structuur-nota, ingevuld te re tourneren. Men wijst de betrokkenen op de gro te importantie van (dit onderzoek. „Er wordt u een unieke kans geboden om gezamenlijk, in een voorbereidend stadium, inspraak te krijgen in de planning. Stelt u nicït passief op, want aan de hand van de binnengekomen gegevens wordt de voorlopige winkel planning gemaakt". Er is wel een aanlial formulieren te ruggezonden, maar geheel tevreden is men niet. Alle ondernemers worden daartoe nu alsnog aangespoord om te voorkomen dat zij „straks" de boot missen en het bestuur niet die onder handelingspositie krijgt om de toe komst van de Soester ondernemer veilig te stellen. VERMIST 13 juli: „Kitty" donker, cypers katje met witte bef en vier witte voetjes, 8 jaar oud. Familie Stigter, Lt. Kop penlaan 1, Soesterberg, tel. 03463-1278. 16 juliKater, wit met rode vlekken gecastreerd, heeft belletje om, 5 jaar oud. Familie Meyer, Wiardi Beekman- straat 332. 21 juli Kat, lapjes poes, draagt rood halsbandje. Familie de Weert, Weeg- breëstraat 263, tel. 18365. 23 juliKater, beige-rood, nog klein, 6 maanden oud. Familie De Graaf, Kerkstraat 44, tel. 12175. 24 juli„Puch", hond, reu, bastaard herder, bruin, 6V2 jaar oud. Draagt rode bewerkte halsband. Familie Luy- telaar. Beckeringhstraat 38. 26 juliTeef, bastaard herder, gecou peerde staart, l'/s jaar oud. Familie Paulusma, Bartolottilaan 47, tel. 14197. 27 juli: „Benko", reu. bastaard, mid delgroot. zwart langharig. Familie Woerdeman, Bilderdijklaan 9, telef. 13724. De door de Stichting Jeugdzorg Soest georganiseerde vakantiespeelweken op de Eng beloven een succes te worden. De eerste dagen was de opkomst van de jeugd groots, zowel 's morgens als 's middags telde men zo'n 150 tot 200 kinderen. Vier beroepskrachten en zes stagiaires onder leiding van de heer R. van Dijk- horst houden hen bezig. En dat be staat uit van alles en nog wat, van papieren hoeden en maskers maken tot verkleedpartijen, zingen, voetbal len, tekenen enz. Mocht het echter nu gaan regenen dan verwacht men iedereen óók in de tent goed bezig te kunnen houden. De avonden zijn voor de wat oudere jongens en meisjes. Er staan voor hen puzzelritten op het programma, maar de eerste avond bestond daar nauwe lijks belangstelling voor. De opkomst was ook niet zo groot. Ongeveer 25 man en die gaven de voorkeur aan muziekmaken en wat praten in de tent. 'Ook daar is gelegenheid voor en er bestaat bij de leiders uiteraard geen bezwaar tegen. Op de Koninginnelaan, bij de Becke- rinighstraat, kwam mevrouw K. B.-K, (48) uit Weesp met haar fiets te vallen. Zij brak daarbij haar elleboog en werd voor behandeling met de ambulance auto naar het ziekenhuis Zonnegloren verwoerd. De valpartij kwam, doordat haar 7-jarig zoontje Pieter, dat naast haar fietste, te vlug de Beckeringh straat wilde inrijden en zo dwars voor haar op de weg kwam. Op de Van Weedestraat. werd de 22- jarige Amerikaanse militair R. G. H« aangehouden in een door hem bestuur de personenauto, die vele gebreken vertoonde. De gebreken waren van dien aard, dat de eigenaar, J. C., eveneens Amerikaans militair, er afstand van deed. Proces verbaal voor het rijden in dit wrak werd opgemaakt. Dat het niet of nauwelijks regende de eerse dagen was een meevaller, want daardoor werd het speelterrein enorm vergroot. De speelweide kon bij alle aktiviteiten betrokken worden en dat was vooral de eerste dag van groot belang, toen bleek, dat de tent- bouwer later kwam dan was afge sproken. Waarschijnlijk door een communicatie stoornis werd dinsdagmiddag plots door gemeentewerken de toiletwagen weg gehaald. Die stond er wel enige dagen voor de tent er was en de afspraak was anders. De wagen bleek nodig te zijn voor de markten te Soest en Soes terberg. Jaarverslag gemeentelijke sociale dienst In het jaarverslag van de gemeentelijke sociale dienst over het jaar 1973 staan enige bijzonder lezenswaarde opmerkingen. Allereerst een over de volhardiing in het langs elkaar werken, en dus dubbel werk doen, van overheidsinstellin gen: „Het is te betreuren, dat door het ambtelijk apparaat nog steeds veel improductieve arbeid moet worden verricht in de vorm van ingewikkelde be lasting-technische voorschriften. De uitgekeerde bijstand wordt namelijk als inkomen beschouwd, zodat men hierover belastingplichtig is. De te betalen belasting moet weer als bijstand worden toegewezen en afgedragen aan de be lastinginspectie. Het behoeft geen betoog dat hierdoor kostbare arbeidstijd ver loren gaat, die een beter doel, waard is". de mogelijkheid tot verhaal van de bij stand op onderhoudsplichtige practisch uitgesloten is, hieraan niet vreemd is. „Bedenkelijk is verder de categorie aanvragers die een be.roep doet op de Algemene Bijstandswet en de op deze wet stoelende groepsregeling als bij voorbeeld de Rijksgroepsregeling Werk loze Werknemers. In toenemende mate is in die gevallen sprake van vrijwil liige werkloosheid, waardoor men zijn rechten op grond van de speciale ver zekeringswetten heeft verspeeld. Vooral in de groep jeugdigen komt dit her haaldelijk voor". Vlot Er is een college „voor de verlening van bystand". Daarin hebben zitting een wethouder, twee gemeenteraads leden en vier burgers. Als secretaris van dat college treedt op de directeur van de gemeentelijke sociale dienst. Dat college is er in geslaagd op prac tisch allé aanvragen binnen de wette lijke termijn van een maand een be schikking. te nemen, „mede door de lofwaardige ambtelijke voorbereiding en de doeltreffende termijnbewaking". Als richtlijnen bij de beslissingen gel den die, welke door het college van burgemeester en wethouders werden vastgesteld*. „Normen en richtlijnen zijn in wezen echter slechte hulpmiddelen. Zij kunnen in principe geen antwoord geven op de vraag naar de individuele toereikendheid van de bijstand", aldus het verslag. In bijzondere mate geldt dat voor cliënten, die al geruime tijd moeten leven op het minimum niveau om in de kosten van het bestaan te kunnen voorzien. Er moest dan ook extra aandaoht besteed worden aan het feit dat deze aanvragers practisch niet toekomen aan reserveringen voor grote aanschaffingen en vervangingen. Bij onze plaatselijke sociale dienst werken 17 ambtenaren, t.w. één refe rendaris -A, één hoofdcommies B, één hoofdcommies A, 2 hoofdcommiezen en één commies. Dan 2 adjunct-commiezen A, 6 maatschappelijke werkers (2 x A, 2 x B en 2 gewone), één ambtenaar III en één ambtenaar I. „Helaas", zegt het verslag, „moesten ook dit jaar enige langere ziektenpe- rioden weer opgevangen worden door het overige personeel, terwijl bet feit dat door 6 ambtenaren-gebruik wordt gemaakt van de bestaande studiefacili teiten een extra belastingbetekent voor de andere personeelsleden. Ongetwijfeld moet dit leiden tot verdere uitbrei ding van de personeelsbezetting van de dienst". Met de langdurige ziektenperioden zal mogelijk te maken hebben de opmer king, die verband houdt met de opvat ting van bepaalde groepen van aan- vi-agers, die niet bekend zijn met de „beperkingen", die bij de uitvoering van de Algemene Bijstandswet gelden, waardoor aan verwachtingen die men heeft niet kan worden valdaan. Die opmerking luidt: „Ten onrechte komt dan de reactie en de gramschap neer op de hoofden van de uitvoerders van de wet zowel in de beleidssector als de daarby betrokken ambtenaren. Daarbij is duidelijk merkbaar, dat niet ten onrechte algemeen wordt gesteld, dat agressiviteit en onverdraagzaam heid in onze samenleving hand over hand toeneemt". Geconstateerd wordt ook dat ten aan zien van de periodieke uitkeringen met betrekking tot echtscheiding het aantal gebroken gezinnen, „dat is aangewezen op bijstand schrikbarend is gestegen". De verslaggever meent dat het feit, dat Hoogste post Als belangrijkste post van uitgaven wordt vermeld de kosten van verzor ging in inrichtingen en verzorgingste huizen. vDe verhogingen van de dag prijzen als gevolg van de stijging van lonen en prijzen doen met recht de vraag rijzen of het nog wel juist is de totale exploitatiekosten te laten druk ken op de bijstandsuitgaven". Gedacht zou kunnen worden, meent men, aan een splitsing van de werke lijke kosten van voeding en verzorging en de topkosten als stichtings- en af schrijvingskosten en salarissen perso neel. Daarvoor zou een andere finan ciering, buiten de ABW gevonden moe ten worden. „Het moet toch mogelijk zijn hiervoor een subsidieregeling naar analogie van de wijze van subsidiëring van het maatschappelijk werk, de gezinszorg, de kruisverenigingen te treffen. Een andere mogelijkheid naar Scandina visch model is; Een ieder betaalt de helft van zijn inkomen. De andere helft wordt voldaan uit de opbrengsten van een volksverzekering. Uiteraard dient dan een stringenter opnamebeleid te worden gevoerd", aldus het verslag. Voor een bedrag van 1.193.189,88 werd bijstand verleend aan niet in inrichtin gen verblijvende personen en voor ƒ2.511.406,67 aan in inrichtingen ver blijvende personen. Uitgekeerd werd ruim 97.000 gulden ingevolge de rijksgroepsregeling werk loze werknemers; bijna 34.000 gulden ingevolge de rijksgroepsregeling zelf standigen en ingevolge de regeling complementaire arbeidsvoorizening beeldende kunstenaars bijna 66.500 gul den. Voor de A.B.W. werden 628 aanvragen behandeld;" dat is 86 meer dan in 1972 ofwel een toename met 15,9 Voor de wet werkloosheidsvoorziening kwamen 206 aanvragen binnen, dat is 9 meer dan in 1972. een toename met 4.6 Ook 10 zelfstandigen vroegen om bij stand en dat waren er 4 meer dan in 1972. Per 31 december 1973 tyerd bijstand verleend aan 608 personen t.w. 196 pe riodieke bijstand, 279 periodiek ver pleegden. 14 werkloze werknemers, 1 zelfstandige, 3 oorlogsslachtoffers, 3 ge- repatrieerden, 3 beelden-de kunstenaars, 60 minder validen en 49 wet werkloos heidsvoorziening. In 1972 was dat totaal 622 en in 1971, eveens op dezelfde da tum 31 december, 564. In deze tijd, waarin het milieu in zijn vele facetten continu de aandacht vraagt, heeft ook de heer Hafkamp, van de gelijknamige wasserij aan de Beetzlaan, zijn steentje bijgedragen aan een beter woon- en werkklimaat. Vorige week werd met een grote kraan een nieuwe, 7 ton zware, ketel ge plaatst waardoor met enkele weken overgegaan kan worden op gasverwar- ming. Tot nu toe werd door het bedrijf stook olie gebruikt voor de stoomvoorizening en dat gaf dikwijls klachten van om wonenden, en ook van milieu-actie groepen, vanwege roet en stank. De oude stenen schoorsteen wordt af gebroken en ervoor in de plaats komt een 8 meter hoge aluminiumpijp. Twee meter hoger, dan voor het volume van de ketel vereist wordt. Dit lengtesur- plus is een vrijwillige bijdrage van de heer Hafkamp aan een beter milieu. De nieuwe ketel heeft dezelfde afme ting als de vorige, maar werkt vol automatisch en is daardoor wel ar- Grootste sportzaak van 't Gooi beidsbesparend. Ook het lawaai zal af nemen. De plaatsing werd verricht door een kraan van de firma Co Brouwer uit Amersfoort. Daarvoor moest een ge deelte van het dak van het ketelhuis worden verwijderd. De ketel werd geleverd door de firma Crone uit Nieuwerkerk. GEVONDEN 25 bewoners van het bejaardencentrum „Braamhagc" maakten afgelopen zon dag in een rijtuig een rondrit door Soest. Dankbaar gingen zy in op de uitnodiging van de vereniging „De Soestcr Aanspanning", die met acht bespannen wagens kwam voorrijden. De tocht voerde hen door oud, luxe en nieuw Soest. De tocht werd onderbro ken hjj restaurant „De Soesterduinen" voor de koffie. Op de foto het vertrek daar. Er staan nog meer van dergelijke rit ten op het programma; over zes weken Foto: Herman vim Dam wordt de rijtoer herhaald, dan echter met de bewoners van een der andere bejaardencentra. De rit van afgelopen zondag werd bijzonder gewaardeerd. 27 juli :Hond, herder, teef, lange staart erg mager. Omgeving Schaepmanstr. Verblijft in het dierenasyl. Reu, bastaard, zwart-wit, kortharig met kromme voorpoten. Omgeving L. Brinkweg. Verblijft in het dierenasiel. Teief, licht beige-wit, bastaard, vrij klein, smalle kop. Waarschijnlijk nog jong. Heeft vier jonge hondjes bij zich. Gevonden in het Soesterveen en verblijft in het dierenasiel. Kat, cypers, blauw-grijs, 2'/; mnd. oud. Verblijft bij de familie De Vries, Den Blieklaan 77. Dan verblijven nog drie gevonden katten in het dierenasiel, te weten een zwart-witte, een cypers poesje en een lapjespoes. De beide laatsten zijn nog erg jong. Voor nadere inlichtingen kan men zich in verbinding stellen met het dierenasiel, telefoonnummer 13583; bij geen gehoor met nnummer 10667 van de vereniging „Amivedi". Mocht u uw vermiste huisduier terugkrijgen, wilt u dat dan ook even aan h$t dieren asiel doorgeven Bij opgave van vermissing (aan één van beide bovengenoemde telefoon nummers) wordt het zeer óp prijs gesteld, dat u een zo volledig moge lijk signalement doorgeeft: kleur, ras, leeftijd, bijzondere kenmerken e.d. De beide instanties adviseren boven dien vooral bij huis, de dieren niet zo maar los te laten lopen. Er komen nogal eens ongelukken van en boven dien zijn ook in onze gemeente hon denmeppers aktief. Op de foto de ketel in de takels boven het ketelhuis. Woensdagmorgen arriveerden de 68 leden van de Canadese band „Fort Sas- katchewan Highschool" uit Edmonton, vergezeld van 30 ouders in Soest, waar ry gedurende twee dagen de gast zullen zijn van onze harmonie P.V.O. Het gezelschap kwam per boot uit Engeland in Hoek van Holland aan. waar zy werden opgewacht door een deputatie van PVO. Met twee bussen en een bagagewagen werd de tocht naar Soest gemaakt, waar zjj aan de grens van de gemeente werden opgewacht door een motorordonance van de politie, die hen linea recta naar de brandweerkazerne leidde. In de zaal van de brandweerkazerne werd de gasten koffie aangeboden en sprak de burgemeester een welkomst woord. Zij vertelde enige wetenswaar digheden over Soest en merkte daar bij op, dat men hier erg blij was niet in een stad maar in een dorp te wo nen. Zij wees vervolgens op de mooie omgeving, op de bossen, evenwel met niet zulke hoge bomen als men in Canada gewend is. De burgemeester was zelf in Canada geweest, vlak bij Ottawa en kijkend op de kaart had zij zich gerealiseerd hoe groot dat land wel was. Edmonton, de woon plaats van de muzikanten lag 1500 ki lometer van Ottawa af en daarmee vergeleken was Nederland een klein land. Zij herinnerde aan het verblijf van Koningin Juliana, gedurende de oor log en aan de grote bijdrage van vele Canadezen aan de bevrijding van ons land. Als blijvende herinnering aan het be zoek bood zij de leider van de band, de heer Miller een rood-wit-blauwe sjerp aan met een roset in de Soes- ter kleuren, en zij wenste het gezel schap veel plezier, veel succes tijdens het concours in Purmerend en een goe de thuisreis. Mr. Miller dankte voor de prettige ontvangst. Het gezelschap verblijft in „Het Witte Huis". Woensdagmiddag gaven zij een concert in Spakenburg en woensdagavond bij hun pension aan de Birkstraat. Vandaag maken zij een rondrit door Midden-Nederland en brengen zij o.a. een bezoek aan de militaire begraafplaats te Groesbeek. Om vier uur vanmiddag wordt een Foto: Herman van Dam concert gegjeven op de Gallenkamp- pelsweg en om acht uur vanavond een concert in ,,,De Open Hof". Vrijdag veiitrekt het gezelschap naar Purmerend,waar wordt deelgenomen aan het tiendaagse muzikconcours. De band vertrok ruim een week ge leden uit Canada en verbleef een week in Engeland, alvorens naar Nederland over te stekjen. De leeftijd van de mu zikanten varieert tussen de 14 en 20 jaar. Tijdens hun vakantie kwam de flat van de familie S. aan de Weegbres- straat gedeeltelijk onder water te staan, als gevolg van een verstopte af voer. Een bewoner van hetzelfde flat gebouw constateerde de lekkage toen hij water door het plafond in de berg ruimte onder het gebouw zag sijpelen. Via de politie werd gemeentewerken gewaarschuwd, die zich toegang tot de woning verschafte. De oorzaak moet gezocht worden in het feit dat de ge zamenlijke afvoer verstopt raakte. Het afvalwater van alle zeven flats hoopte zich daardoor op en zocht een uitgang via de gootsteen van de laagst gelegen flatwoning. De schade aan bedorven vloerbedekking wordt geschat op onge veer 500 gulden. De vraag is wie voor deze schade moet opdraaien. Het zijn gemeentewoningen en het zal moeilijk zijn te bepalen wie de verstopping veroorzaakt heeft. By de ontxrangst in de brandweer kazerne was, ook aanwezig de heer G. van der Lasm. De heer Van der Laan was jaren in. Soest woonachtig en deed dienst bij d<fc hulppolitie. In 1952 ver trok hy naair Canada, waar hy sinds dien woont in Edmonton. de woon plaats van cta leden van het muziek gezelschap. Van der Laan was op be zoek bij familie in Soest en wist. toen hij uit Canada vertrok,, niets af van het bezoek van zijn plaatsgenoten aan Soest. Dat its niet zo verwonderlijk, .want Edmoikton telt 54000 inwoners.

Soester Courant | 1974 | | pagina 3