AUTOCROSS Canadese High School Band gal magnifiek afscheidsconcert Progressie! Soest doet poging buslijn Hees te handhaven Mgr. A. G. Smit vierde 60-jarig priesterfeest A.$. ZATERDAG, 10 augustus 1974 KONINGSWEG Volwassenen ƒ4,00 Kinderen ƒ2,00 AANVANG 13.30 UUR Donderdag 8 augustus 1971 52e jaargang no. 50 UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Dureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 120156 RECHT OP WELZIJN Hoogtepunt van tweedaags bezoek aan Soest Succes voor het Tambour- en Vendelkorps van het Groot Gaesbeeker Gilde De wolkbreuk van zondagavond Verwarmingsinstallatie Natuurbad was defect Zaterdagmiddagmuziek in Utrechtse Domkerk Snelheidscontrole Kosten niet 8 .maar P/2 ton Aktie „Red de trekvogels, red onze kinderen" Vooral gericht tegen situatie in Italië Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,—. Verschijnt Iedere donderdag Het zit niet alleen onze land- en tuin bouwers al lang niet lekker, in Frank rijk, België en Duitsland en ook in de Skandinavische landen is dat al even zo het geval. Bij de ieder jaar toene mende kosten van hun bedrijfsvoering die eigenlijk uit andere sektoren van het bedrijfsleven voortkomen - blijven de opbrengsten van hun produkten re gelmatig achter. Hun inkomen loopt bepaalt niet mee in de algemene trend van verhoging bij stijging van de kosten voor levensonderhoud. Dat is dus in de andere Europese landen ook zo. „Die EG-landbouwministers in Brussel zijn een stelletje koekebakkers", zo be schreef een Nederlandse agrariër ons de Europese landbouwpolitiek. Nu is het wel zo, dat een boer niet gauw te vreden is, geplaagd als hij altijd wordt door de weersomstandigheden, de marktfluktuaties, de loonstijgingen, de belastingen en de politiek. Maar het is ook zo, dat de regeringen gauw ge. neigd zijn om de prijzen van de land en tuinbouwprodukten te trachten zo laag mogelijk te houden, omdat die direkt drukken op de kosten van het noodzakelijk levensonderhoud en daar bij staat immer de politieke gevaren driehoek. Naar klachten van boeren wordt dan ook minder gauw geluisterd dan naar die van werknemers en hun organisaties. En nu is dat de boeren dan tenslotte zo hoog gaan zitten, dat ook zij er de straat voor opgelopen zijn, protestdemonstraties organiseerden door versperring van wegen overal in het land. Een manier van aandacht opeisenen, die ontstaan is uit de pola risatie-idee en die immers op verschil, lend gebied al tot politieke aandacht leidde en vaak ook winst voor de ge propageerde idee opleverde. Aan zulke buitenparlementaire akties hebben ministers al zo vaak toegege ven, dat het hun eigen schuld is dat de boeren nu ook naar dit middel heb ben gegrepen om wat in hun belang gedaan te krijgen. Het moment voor die aktie was misschien niet zo gun stig, omdat het grootste deel van het kabinet juist met vakantie in het bui. tenl and verbleef en het parlement op dit moment niet werkt, maar aan de an dere kant werkte het op dit moment juist weer wel gunstig, omdat door de drukte op de wegen tijdens deze va- kantietijd nu een groot deel van het volk direkt met het boerenprotest werd gekonfronteerd. Het dwingt de regering dan ook om er ten spoedigste aandacht aan te schenken. De minister van land bouw moet er zijn vakantie al voor afbreken om met de land- en tuin bouworganisaties te gaan overleggen. In Frankrijk zijn de boeren al geruime tijd opstandig en ontkwam de regering er dan ook niet aan om hen meer steun toe te zeggen. In België en Duitsland bezint de regering zich ook al op steun voor de landbouw. En in Nederland is de situatie voor de boeren in feite nog erger, doordat hier de belastingen zo. veel hoger zijn. De doem voor land- en tuinbouwers is dat ze eigen ondernemers zijn, dat hun inkomen dus als „winst" gekwalificeerd wordt. En dat is in de huidige poli tieke konstellatie een heel slecht ima go. De middenstander ondervindt dat al evenzo. Wie niet van een loon of sa laris moet leven wordt graag tot de te plukken kippen beschouwd. In het po litieke spel hebben zij minder in de melk te brokkelen. En dat zullen zij dan weten ook. In grote lijnen valt een kleine onder, nemer onder gelijksoortige bepalingen als voor de grotere ondernemingen geldt. Maar een grotere ondernemer kan de verzwaarde lasten vaak nog op vangen door diepte-investeringen en andere besparende maatregelen, bij de kleine en veel op handenarbeid aange wezen ondernemer is dat niet of in veel mindere mate het geval. De belastingen en sociale lasten tikken bij hem dus zwaarder aan. En als dan ook nog zijn overige kosten een sterke stijging vertonen, terwijl de prijs van zijn produkten niet in gelijke mate stijgt of zelfs daalt, dan daalt zijn in komen en moet hij tenslotte zelfs gaan interen. En daar werk je dan gemid deld 60 a 70 uur per week voor, terwijl voor werknemers de arbeidstijd steeds lager wordt en het inkomen hoger. Geen wonder dat men dan te hoop gaat lopen tegen een dergelijk sociaal beleid, dat alléén gericht schijnt te zijn op het welzijn van een bepaalde groep van de bevolking, omdat die een ze kere machtspositie heeft weten op te bouwen. Maar zonder die werkwillige boeren en tuinbouwers kunnen wij niet en aan hun inkomen hebben we vaak meer te danken dan aan dat van menige werk nemer. Er zal dus èn nationaal èn in EG.verband iets moeten gebeuren om kok deze harde werkers in het wel zijn van de maatschappij te laten de len. aan het land verspreid moeten wor den, danwel verzonden worden aan Italiaanse relaties. Bovendien heeft de Stichting een elftal Italiaanse gerech ten genoemd waarin vogels verwerkt worden. De aandacht wordt er verder ook op gevestigd dat vogelmoord niet alleen in Italië voorkomt, maar ook in Bel gië, Frankrijk, Spanje en Joegoslavië alsmede in Afrika zelf. SOESTER COURANT Met stygende verbazing en evenredig enthousiasme hebben een groot aantal genodigden en vele leden van PVO in de Open Hof geluisterd naar het af scheidsconcert dat werd aangeboden door de leden van de Canadese High School Band uit Fort Saskatchewan. Het 98 man tellende gezelschap verbleef twee dagen, als gasten van onze harmonie, in Soest, op doorreis van Engeland (waar op een concours een eerste prijs werd behaald) naar het 10-daagse muziekfestival te Purmerend. Wat mogelijk vóór het begin van het concert een avondje verplicht-uitzitten leek te worden, het concert begon zo'n drie kwartier later dan gepland, werd een magnifieke muziekavond, die de toeschouwers de tijd heeft doen ver geten. Er werd door de jeugdige leden van het orkest onder de sublieme leiding van hun dirigent Mr. Miller, zo voor treffelijk gemusiceerd dat het uit groeide tot een uitvoering, zoals we er helaas slechts zelden een in Soest kunnen meemaken. Duidelijk bleek de welhaast profes sionele instelling van de Canadezen (zij repeteren vijf maal per week) toen PVO-dirigent hen mocht leiden, 't Leek een huzarenstukje met alle ge varen van dien, want „muzikaal" zag men elkaar voor het eerst, maar zon der aarzelen volgde men de gastdiri- gent en de uitvoering was feilloos. Van hun 22 nummers tellende concert repertoire werden er zeven uitgevoerd, voorafgegaan door het Canadese volks lied. Ten gehore werden vervolgens gebracht „Italien in Algiers" van Ros- sini; „Fiddler on the Roof" uit Ana- tevka van Jerry Bock; de concertmars ,.Sunburst" van Osterling onder leiding van Wilderdijk; „A tribute to Glen Miller" een arrangement van Henry Gass, een nummer dat met groot entrousiasme werd ontvangen; „Con- certino" van Von Weber met als soliste Joanne Crook, een geweldige uitvoe ring; „The Rambler" een concertmars van H. L. Booth, weer onderleiding van Herman Wilderdijk, en tot slot „Dixieland Jamboree" met o.m. het overbekende „When the Saints go mar. ching in". Het dankbare publiek bracht een staande ovatie. Daarna werden vele dankwoorden ge sproken. Tussentijds reeds door een Spakenburgs echtpaar in klederdracht in verband met het optreden van het gezelschap in Spakenburg op woens dagmiddag. Een kleurrijke poster van het dorp onderstreepte die dank. PVO-voorzitter Jaarsveld dankte het gemeentebestuur voor de verleende medewerking. Dank ook voor de po litie, mèt name de heer Scholtmeijer, die het Canadese gezelschap twee da gen begeleidde; dank ook aan de Soes- ter Middenstand, de VVV, de brand weer en niet te vergeten de familie Van Kampen voor het herbergen van de Canadezen in Het Witte Huis. Me vrouw Van Kampen kreeg een fraai geschenk evenals een negental PVO. dames, die ondermeer het keukenge- beuren verzorgden. De Soester Zakenkring bood aan alle aanwezigen een glas wijn aan (met kaas) en dat stelde de burgemeester in de gelegenheid om een toast uit te brengen op Canada en Nederland. Het was een onderstreping van de dank baarheid voor de voortreffelijke mu ziekavond. Ook de heer Scholtmeijer sprak woor den van dank. Hij had het bezoek bij zonder óp prijs gesteld, temeer daar hij volgend jaar, na zijn pensionering, enige maanden een bezoek zal brengen aan Canada en juist aan de woon plaats van de orkestleden. Namens de politie bood hij Mr. Miller een rood-wit-blauwe sjerp aan en gaf hij hem voor de politiechef in Edmon. ton, het wapen van de Soester politie mee. De leden van het orkest kregen allen een sleutelring met het politiewapen. De dank was wederkerig; Mr. Miller zei onder de indruk te zijn van de ontvangst en het verblijf in Soest. Spe ciaal de rondrit door Midden-Neder land, het bezoek aan de militaire be graafplaats te Groesbeek, werden bij zonder op prijsg^steld. Een van de leden van de band, Claire Van den Berg, een meisje van Neder landse ouders, bracht in het Neder lands de dank over van de orkestle den, waarna Mr. Galloway, een van de begeleiders van het orkest, namens de burgemeester van Fort Saskatchewan geschenken overhandigde aan Burge meester mevrouw Corver. Het waren eveneens boekwerken, waarvan er een nog nagezonden wordt. Mr. Galloway zei erg onder de indruk gekomen te zijn van Nederland, het vlakke land, de wegen en de moderne gebouwen. Hij maakte een vergelijking met Ca nada, waar zoveel Nederlanders wo nen en ook hij roemde de gastvrijheid en vriendschap die in Soest-was onder vonden. „Het was onbetaalbaar", zo meende hij. Voor mevrouw Corver had hij een brief van de burgemeester van zijn woonplaats en naast de boeken bood hij een kleine muntencollectie aan. De inhoud van de brief werd door de bur gemeester, stante pede, vertaald. De band werd daarin een goede vertegen woordiging van de Canadese gemeente genoemd en Fort Saskatchewan be stond volgend jaar 100 jaar. Voor de feestelijkheden werd zij naar Canada uitgenodigd. PVO werd bedankt door een lid van het orkest en de heer Jaarsveld kreeg eveneens een boek aangeboden, waar na deze het officiële gedeelte afsloot met de Canadese gasten veel succes te wensen in Purmerend en een goede thuisreis. „Het was een belevenis jullie te hebben mogen horen; dank namens allen in Soest". Later volgde nog een aanbieding van kleine geschenkjes aan alle PVO-le. den en de avond werd besloten met bal. Het concert werd o.m. bijgewoond door de heer en mevrouw Bentinck, de wethouders De Haan en Dijkstra, le den van de adviescommissie van PVO, inspecteur Hoogma van de politie, de heren Groart en Timmer en dokter Buss van de brandweer en enkele do nateurs van PVO. Met uitzondering wellicht van de boe- rekool-maaltijd, die de Canadezen voorgeschoteld kregen en die vooral door de jeugdige leden van het orkest als een „rariteit" bekeken werd, kan PVO terugzien op bijzonder geslaagde De „Fort Saskatchewan School Band" met dirigent mr. Erwin Miller. Foto: Herman van Dam Zondag 4 augustus jongstleden nam het Tambour- en Vendelkorps van het Groot Gaesbeeker Gilde deel aan de gildedag te Beugen van de kring van het Land van Cuijk van de Noord- Brabantse Schuttersgilden, aan welke gildedag 25 gilden deelnamen. Voor de eerste maal trok het korps uit in volledige kostumering, ook van de jeugdleden, en in de optocht van gezamenlijke gilden verwierf het de 2e prijs voor het ordelijkst geheel. Bij het individueel vendelen in klasse B behaalde Jan van den Breemer de 2e prijs met promotie naar klasse A. Bart-Jan van den Dijssel en Arnold Hagen kregen beide de tweede prijs bij het individueel trommen in klasse B, eveneens met promotie. Zaterdag 31 augustus en zondag 1 sep tember aanstaande is het Tambour- Vendelkorps te gast bij de gildebroe- ders in Soest, Duitsland, om daar deel te nemen aap het jaarlijks gildefeest In verband daarmede zal het schutters- fesst met Koningsehieten van het Groot Gaesbeeker Gilde dit jaar niet plaats vinden op de eerste zondag van sep tember, maar op de tweede zondag, 3 september. De wolkbreuk van zondagavond heeft hier en daar wat overlast veroorzaakt. Er waren nogal wat ondergelopen kel ders en overstromingen; putdeksels kwamen omhoog en op de Soesterberg- sestraat brak een grote tak van een boom en die kwam over de rijbaan te liggen. Op de Lange Brinkweg en de Grote Me'mweg ontstonden gaten in het wegdek on op de Bosstraat raaK- ten enkele bovengrondse stroomdraden los. Politie, brandweer en gemeente werken hadden het er druk mee de overlast te bestrijden. Ook Zonnegloren kreeg met deze zond vloed te maken terwijl de Soesterberg- sestraat voor het het ziekenhuis op een binnenmeer leek. Al met al viel het mee, alhoewel de stroomvoorziening op de Bosstraat ook dinsdagmiddag nog niet in orde was. De PUEM was toen druk doende over. hangende takken van de bovenleidin gen te verwijderen, maar dat gaf de bewoners wel de nodige problemen met köel- tn vrieskasten. Zondagavond, om 9 uur, kwam de brandweer ook nog in actie.om de lift op gang te brengen in een flat aan de Veenbessfcraat. Daar zaten toen twee bewoners van de fiat in opgesloten. In de nacht van zondag op maandag is de verwarmingsinstallatie van het Soester natuurbad defect geraakt. Een mankement in de gasvoorziening was er de oorzaak van. Dinsdag was de zaak weer gerepa» t erd en werd de kachel weer'aangemaakt. Ondanks dat maandag in het geheel niet gestookt werd, was de temperatuur van het water in de springkuil en het wed- strijdbad toch nog 20 graden, een tem peratuur, die vroeger „warm" genoemd werd, maar tegenwoordig de zwem mers schijnt af te schrikken. Het euvel is dus weer hersteld. A.s. 'zaterdag 10 augustus, concerteren in de Utrechtse Domkerk Christine en Jan Jansen. Uitgevoerd worden wer ken van E. Pepping,A. Jolivet, H. Distier en J. Jansen. Het programma ziet er alsvolgt uit: I. „Nun freut euch, lieben Christen g'mein" en „Spllt'ich meinem Gott nicht singen" van Pepping; 2. uit Messe pour le jour de la Paix, voor sopraan en orgel „Alleluia" en „Gloria" .van Jolivet; 3. Spielstücke opus 18 (orgel) van Distier en 4. Suite voor orgel en clavecimbel van Jansen. Het concert begint om 15.30 uur en de toegang is vrij. Op de Middelwijkstraat werd geduren de vijf uren, van 's morgens elf tot 's middags vier uur een controle ge houden op de maximumsnelheid. Er passeerden 1975 voertuigen de radar- apparatuur; daarvan waren 84 be stuurders in overtreding. Snélheden van 85 a 90 km werdén genoteerd. De bekeuring wordit nagezonden. Een controle op de verlichting van De politieke party „Progressief Soest", de combinatie van PPR en D'66, die in de nieuwe raad een zetel gaat bezetten, heeft in een brief aan de gemeente raad gevraagd de buslyntjes naar Hees en Pijnenburg te handhaven. Tot opheffing is reeds besloten, zy het dal volgens de wethouder van financiën dat eerst volgend jaar mei een feit zal zijn. Er rees in de laatst gehouden raads vergadering nogal wat verzet tegen, totdat de burgemeester de raadsleden erop attent maakte dat het een zaak was, die de raad niet regardeerde. De busdiensten worden door een particu liere firma onderhouden en daar speelt de rendabiliteit een grote rol. De heer H. Gerth van D '66, kwam met het voorstel de lijn te subsidiëren, waarop de burgemeester repliceerde dat de exploitatie van zo'n lijn de ge meente acht a negén ton zou gaan kos ten. Dat was voor de raad voldoende om toen niet verder aan te dringen. Vijf vragen Namens Progressief Soest stelt Jan Visser een vijftal vragen met de be doeling te voorkomen dat de diensten opgeheven worden: 1. Vindt u ook niet dat iedere burger van Soest, dus ook van Hees, recht heeft op een grote mate van mobili teit? En degene die geen auto bezit evenveel recht heeft op vervoer als een autobezitter?. 2. Bent u mot ons van mening dat een weliswaar onrendabele buslijn, die al enkele tientallen jaren bestaat en daar om een historisch recht van bestaan heeft verworven, beslist niet opgehe ven mag worden? 3. Bent u bereid zo snel mogelijk uit voerige besprekingen te beginnen met de firma Tenssen, andere betrokken instanties en 'particulieren om te voor komen dat straks met name de auto loze bewoners van het buurtschap Hees verstoken zijn van openbaar vervoer? Jan Visser van Progressief Soest. 4. Lijkt het u dienstig de exploitatie van een onrendabele buslijn naar Hees zo nodig te subsidiëren, zoals dat ook gebeurt in Baarn met de zg. „stads dienst"? 5. Is het u bekend dat een buslijn in Soest niet 8 a 9 ton kost, zoals het college van B. en W. meedeelde in de raadsvergadering van 18 juli, maar „slechts" 150.000 gulden per jaar? Progressief Soest hoopt een uitvoerig antwoord te mogen ontvangen. De Stichting Mondiaal Alternatief, gevestigd te Zandvoort, heeft een actie op touw gezet om de trekvogels te redden. Die aktie richt zich sterk tegen de situatie in Italië, waar jaarlijks zo'n 250 miljoen trekvogels worden gedood. Dat gaat daar met vergunning van de overheid, met voorbijzien evenwel van de gevolgen voor geheel Europa. Wetenschappelijke, diplomatieke, religieuze, ethische, filosofische argumenten en protesten, ook die welke geuit door internationale organisaties voor natuur-, dier- en wildbehoiid, gedurende de laatste tientallen jaren, hebben niets gebaat. Vorig jaar diende de redactie van de Corriera de la Sera te Milaan, 500.000 handtekeningen in bij de Italiaanse Regering. Er gebeurde niets. De Zwit sers stuurden 270.000 handtekeningen. Geen effect. En de moord gaat verder. Vijf Italiaanse jagers schoten in vijf dagen meer dan 10.000 leeuwerikken dood; ze schoten op de vogels nadat deze volledig uitgeput op de velden waren neergestreken. De drukst bevlogen route van de Euro pese trekvogels naar Afrika is vermoe delijk die welke over Italië en Sicilië auto's leverde 11 processenverbaal op. loopt. Daarlangs vliegen zij in de late Het optreden van de Canadezen in Spakenburg, het concert bij Het Witte Huis, woensdagavond, de rondrit en het slotconcert waren hoogtepunten die bij gasten grote indruk hebben ge maakt. Hulde moet verder gebracht worden aan PVO, die er in de kortste keren in slaagde de 30 extra gasten, waarop niet gerekend was, onder te brengen. De medewerking die zij daarbij kregen van de directie van het Witte Huis en ivan het Kontakt der Kontinenten te Soesterberg is boven alle lof verheven. Een goed saaltje van improvisatietalent en gastvrijheid waarmee veel eer is in- Dat het geplande concert aan de Gal. lenkamppelsweg niet doorging, lag meer aan een te overbezet programma dan aan mogelijke onwil. Het was jammer dat er ter plekke geen me dedeling van gedaan werd, maar dit schoonheidsfoutje zij het sterk impro viserende PVO-bestuur vergeven. In huize Nieuw Marienourg werd dinsdag j.1. het 60-jarig priesterfeest gevierd van em. partoor mgr. A. G. Smit. In de kapel werd een plechtige mis opgedragen door de jubilaris, die daar bij geassisteerd werd door zijn broer em. pastoor Fr. Smit en de pastor van Ma- riënburg, pater H. Link O.S.A. Pater Link sprak de feestrede, waarna mgr. Smit met een kort woord dankte. net Koor van de K.K. Kerk van Nieu.; werhoek zong onder leiding van de di- regente mej. A. Schalkx, de tweestem mige mis van Mattioli. Na de Eucharistieviering was er voor de tientallen genodigden, meest oud parochianen van Soestdijk, in het Oranje Hotel, gelegenheid mgr. Smit te feliciteren. Velen deden die gelukwen- i sen vergezeld gaan van een geschenk, 's Middags kregen de bewoners van Tot dc velen die Mgr. A. G. Smit kwamen gelukwensen met zijn 60-jarig priester feest behoorde ook Mgr. H. J. M. van Straelen Foto: Herman van Dam Nieuw Mariënburg tijdens een bijzon der informele bijeenkomst in de conver satiezaal, eveneens de gelegenheid de jubilaris geluk te wensen. zomer en daarlangs komen zij in het vroege voorjaar terug. Van de vogels die over deze route vliegen, bestaat het merendeel uit zangvogels, waar onder bijna alle insectenetende soorten. De gevolgen van de slachting, op het in evenwicht houden van de insecten- populaties in Afrika, W. Europa en Centraal Rusland, zijn zeer ernstig. Het totaal der Europese trekvogels wordt geschat op 3.750.000.000. Door natuurlijk versterf komt daarvan on geveer de helft in het broedgebied terug, waar de populaties zich weer herstellen door natuurlijke aanwas. De vogels hielden zich op deze manier in evenwicht, ondanks het feit dat ze ze ker 2000 jaar te lijden hebben gehad yan hevige vangsten. Dit evenwicht is sinds enkele jaren ernstig verstoord; er is sprake van een ernstige crisis. Vogelstand In vyf vogelstations heeft men tellin gen verricht van 12 soorten insecten etende Europese trekvogels. De sterk ste achteruitgang werd geconstateerd bij vogels die alleen in Afrika over winteren. Het station Radolfzell geeft de volgen de achteruitgang van het aantal getel de vogels in procenten to.v, het jaar 1968: grauwe klauwier 91 winter koning 80 roodstaartje 68%. grote karakiet 64 grauwe vliegenvanger 51 gewone grasmus 59 zanglijs ter 34 fitis 28 Nog enkele jaren van deze „oorlog" te gen de trekvogels en vele soorten zul len zijn uitgeroeid. Er zullen steeds meer en steeds sterkere landbouwver giften nodig worden wegens het resis tentie-effect bij insecten met hun korte voortplantingsperiode. Dat kan leiden tot een moment, dat de vergiften zo alom-tegenwoordig zijn en de insecten zo resistent, dat de mens aan het gif zelf massaal te gronde gaat, of ver hongert doordat de insecten het gewas overal opvreten. „Dat lot kan onontkoombaar worden als teveel soorten insectenetende trek vogels eenmaal uitgeroeid zijn. Binnen 3 a 4 jaar kan dat punt, dat „een maal", waarvan geen terug mogelijk is, bereikt zijn", aldus de Stichting Mondiaal Alternatief. Er is een actie programma opgezet dat vijf onderdelen kent; het mobiliseren van de openbare mening, het verbreiden van het begrip voor deze ramp, liet inschakelen van alle middelbare en hogere scholen; stellingname van de politieke partijen en herzien van eigen houding t.o.v. vakantie in het buitenland. Er is een sticker verkrijgbaar met Italiaanse tekst, die door bezoekers

Soester Courant | 1974 | | pagina 1