AMERSFOORTSE KREDIETBANK LUXE KEUKENS schippers Bezwaren tegen legalisering van bestaande toestand In winkelcentrum Honsbergen bar „Het Juk" geopend Wranqlèr WEES PRIJSBEWUST MET LAGE PRIJZEN SOEST r v. TYPECIIRSUS HANDELSINSTITUUT PRACTICUM Het oog gericht op de zuivering van een demokratie Artishock vindt „Manifestatie '74" te eenzijdig Vergadering culturele commissie Gebouwtje bij Van Arkelinstituut afgebrand Jeugdige inbrekertjes aangehouden Angst voor overlast van „Witte Boerderij" toonaangevend zoals een bank moet zijn BONDSSPAARBANK "A J 10 Zondagmiddagconcerten in het Artishock«ebouw Frans Bosman B.V. Motorijder dodelijk verongelukt „Onwaarschijnlijke" streakers gesignaleerd Frans Bosman B.V. Soester Courant van donderdag 15 augustus 1974 HOOFDKANTOOR EEMSTRAAT OOST 58 - AMERSFOORT - TELEFOON 03490 - 16527 en 17400. Dagelyks geopend, vrijdag tot 8.00 uur 's avonds BIJKANTOOR SOEST LAANSTRAAT 95 - TELEFOON 02155 - 17009. Geopend Maandag 9.00 - 12.00 en 14.00 - 16.00 uur Woensdag 9.00 - 12.00 uur Vrjjdag 15.00 - 20.00 uur OXfcTSAAf K m Let op de kosten en vergelijk de prijzen. Ook als U GELD wilt LENEN. Bij het afsluiten van zo'n persoonlijke lening verdient u (gewoon door even op te letten) dan toch gauw enkele tientallen guldens. Informeer eens vrijblijvend naar de kosten. DOE DAAR UW VOORDEEL MEE ENKELE VOORBEELDEN U leent 2.832,terug te betalen in 24 maandelijkse termijnen van 119, Kosten volgens wettelijke normen ƒ492,50 Wij berekenen slechts 326,25 U leent 4.650,— terug te betalen in 30 maandelijks® termijnen van 155, Kosten volgens wettelijke normen 877,33 Wij berekenen slechts ƒ641,70 Bij de A'foortse Kredietbank betaalt u 166,25 minder Bij de A'foortse Kredietbank betaalt u 235.63 minder Historici, die later moeten oordelen over Richard Milhous Nixon, krijgen een moeilijk karwei. Ze zullen ener. zijds niet kunnen ontkennen dat de man een vakbekwaam bestuurder was die meermalen de durf opbracht om met gunstig resultaat beweging te brengen in zaken die hopeloos vastge lopen leken. Dat geldt voor Vietnam, waar dan wel niet zoveel echte vrede kwam maar wel de Amerikaanse be moeienis werd beëindigd. En dit zorgde er niet alleen voor dat deze lokale oor log niet langer de plek kon zijn waar een internationaal groot konflikt ge boren werd, maar ook dat intern in de VS een einde kwam aan een sfeer die het hele leven door en door verziekte. Van de gesprekken met Moskou kan ook niet zo gek veel goeds gezegd worden dat ook werkelijk gerealiseerd werd, zoals een begin van kernontwa pening, maar het voortdurend praten leverde wel op dat in vele opzichten deze twee supermachten meer in over leg dan in tweedracht optraden in di. verse krisis-situaties. In het nabije oos ten heeft Nixons diplomatie, uitgevoerd als steeds door Kissinger, in ieder ge val bereikt dat niet langer ook de twee supermachter als peetvaders van de twee partijen in de verte bij het kon- flikt betrokken zijn: Amerika is nu vriend van Israël, zowel als de meeste Arabische landen, en stimuleert althans dat men verder niet in de eerste plaats wil vechten maar ook de onderhande ling ziet als middel om problemen op te lossen. Zelfs als men hierbij aante kent dat dit veelal werk van Kissinger is geweest, blijft Nixon de man die het met zijn gezag dekte en die Kissinger de kansen verschafte. Over het binnenlands beleid valt min. der groots op te geven, dat probeerde Nixon ook amper in zijn afscheidsrede, maar het is een zeer open vraag of anderen meer hadden kunnen doen on der de omstandigheden. En als men de hele vijfeneenhalf jaar overziet waarin Nixon in het Witte Huis zetelde, is de konklusie gewettigd dat hij zeker niet tot de slechte en waarschijnlijk tot de goede presidenten gerekend kan wor den. En onbedoeld dankt de VS aan hem ook dat er wel degelijk een eind is gekomen aan de neiging van het Witte Huis om alle mogelijke macht aan zich te trekken, iets waarmee Nixons voorgangers waren begonnen maar wat hij perfektioneerde. Het par lement dat dit suf toeliet, is langzaam wakker geworden en zal dit voorlopig ook wel blijven. Bovendien zullen de volgende presidenten wel uitkijken te ver buiten hun boekje te gaan. En als één ding thans wel zeer duidelijk is geworden, dan is het dat de wet in de VS voor allen geldt, de president inbegrepen - Washington en de natie maken een morele en politieke zuive ring door die alleen maar hoogst wel kom kan heten. En Nixon heeft, zij het dan niet bewust, ervoor gezorgd dat deze kwam. De opvolger Hij heeft doordat bij het uitdunnen van - het gespuis rond hem zijn vice.presi- dent Agnew als eerste sneuvelde, zelf zijn opvolger kunnen aanwijzen, zij het in overleg met het kongres dat zeker zou hebben gestaan op een man van het type Gerald Ford. Er valt over hem eigenlijk weinig te zeggen, behal ve dan dat hij zeker 'onkreukbaar is en zeker niet dom. Voorlopig heeft het kongres - en waarschijnlijk ook de kie zer - genoeg van figuren die opvallen door hup charme of door hun ge wiekstheid: een doodgewone nette vent is altijd beter ook al is hij dan een beetje saai. Van de nieuwe president verwacht niemand sensationele dingen, in gunstige noch in ongunstige zin. Hij zal zorgen dat er weer even plichtge trouw en hard wordt gewerkt en in die geruststellende sfeer kan Amerika nog even nadenken over Nixon. En zich allerlei dingen afvragen: b.v. waarom hij eigenlijk ooit gekozen werd. Het verhaal van zijn levensloop is nu weer eindeloos herdrukt en men komt daarin van alles tegen wat de kiezers toch had kunnen waarschuwen. De ma nier waarop hij met sentimentele flau wekul zich verweerde tegen een be schuldiging van korruptie, die hij ove rigens nooit weerlegde, toen hij tegen- diend en leugenachtig zwart maakte - standers bij kongresverkiezingen onver- Helen Douglas en Jerry Voorhis. Hoe hij de kommundstenjagerij tegen Alger Hiss uitbuitte, minder uit principe, maar om maar bekendheid te vergaren. Zijn knorrige uitingen als slechte ver. liezer toen hij tegen Jack Kennedy af legde in de presidentsverkiezingen. Dit alles was bekend genoeg, maar in 1972 behaalde deze man dan toch maar een stembusoverwinning die glorieuzer was dan ooit iemand anders boekte. De Amerikanen mogen er over nadenken, De vraag is of ze graag nadenken over Nixon. De meesten zullen de neiging hebben het verder dan maar te ver geten nu Nixon als eerste president af trad om te voorkomen dat hij werd af gezet. En toch zou niets beter zijn dan de juridische afwikkeling van de zaak nu tegen de gewone burger Nixon he lemaal af te wikkelen. Die man die in zijn afscheidsrede tuSsen allerlei eigen roem slechts een enkele maal vaagjes- weg zei dat hij wel een fout had ge. maakt, repte er geen enkele keer over dat onder zijn verantwoordelijkheid dingen zijn gebeurd waarvoor nu een assortiment lieden al in de cel zitten of daar binnenkort heen verhuizen, KANTMAN. De zon schijnt nadrukkelijk aan het horeca-firmament in Soest. Enkele jaren geleden leek er wat dat betreft zeer sombere tijden te zijn aangebroken, toen er meer sprake was van sluitingen dan van openingen. Hoe anders is dat nu. Er is weer een nieuwe ster verschenen aan de horeca-hemel en op een plaats waar ie mogelijk niet verwacht werd, maar waar zo'n etablissement bijzonder op zijn plaats en dus welkom is. s \&m Vorige week opende Hans Huigen in het complex Honsbergen zijn bar „Het Juk". Het was de allereerste vestiging in dat winkelcentrum, zelfs nog voor dat er in een andere winkelruimte maar iets van de a.s. opening te zien was. „Het Juk" (de naam is terug te vinden in het interieur) kwam bijna gelijk met de eerste bewoners van Honsbergen en onderstreepte, toevallig, enigszins nadrukkelijk dat het winkel, centrum onder Honsbergen wel dege lijk centrum wil zijn voor de hele wijk Klaarwater. Wat in het Smitsveen niet lukte, ging hier vanzelf en Klaarwater gaat wat dat betreft meer bieden dan 't Veen. Er komt in Honsbergen ook nog een chinees restaurant en deze twee zaken (bar en restaurant) vormen een klein uitgaanscentrumpje dat in 't Veen gemist wordt." Hans Huigen is een Soester en hij heeft een garagebedrijf aan de Pias- weg. Zijn verschijning aan de horeca- hemel heeft iets te maken' met het toeval en met een hobby. „Die hobby is iets uit de hand gelo pen", zegt Huigen, „maar de liefde voor de auto heeft er niet onder te lijden. Dat gaat gewoon door, zonder enige stoornis". Huigen- haalde zijn horeca-diploma enkele maanden geleden. Daarna ging het snel, komeetachtig. Het pand in Honsbergen was leeg (er zou een kap salon in komen, maar de kapper liet het afweten), bouwbedrijf Evert Wes. terveld offerde de vakantie op; Evert Nellestein van „Het Oude Ambacht' aan de Lange Brinkweg was bereid direct alle krachten te besteden aan de inrichtirig en zo'n zes weken na het be halen van het diploma was Huigen's bar kant en klaar, geopend en wel. Interieur bar „Het Juk" in winkel, centrum Honsbergen. Foto: Herman van Dam H Whout-en TRIPLEXHANDEL BV. INDUSTRIEWEG 12 (Ind.terr.), TELEFOON 02155 - 10304 "Volop parkeerruimte Ook zaterdags open 10-5 uur. De Soester Kunstenaarsvereniging „Ar tishock" organiseert van vrijdag 27 september tot en met zaterdag 5 okto ber, exact op dezelfde dagen waarop de grote „Manifestatie '74 Soest" wordt gehouden, een feestelijk evenement, ge titeld „Manifrustratie '74". Manifrustratie '74 wil zijn een ludieke confrontatie met het betere wonen, werken en leven in Soest, het thema dat voor de Manifestatie '74 gebruikt wordt. „Maar" zeggen de organisatoren Jan Visser en mevrouw Milou Van Dam, „dan op een bescheiden, aantrekkelijke wijze". Op vrijdagavond 27 september zal dit binnen, en buitengebeuren (als bij de Manifestatie) worden geopend door Wim Bosboom, producer van Vara's consumentenprogramma „Koning Klant". Hij houdt een inleiding over de geva ren van onze consumptiemaatschappij Verder wordt in deze feestweek een alternatieve modeshow gehouden en een bijzondere fotowedstrijd georgani seerd; twee onderdelen die ook in het programma van de Manifestatie voor komen. De commissie van voorbereiding, waar in o.m. zitting hebben Milou van Dam en Jan Visser, kan nog gemakkelijk uitgebreid worden. Om alle in voorbereiding zijnde plan nen te doen slagen, is enthousiasme nodig van de Soester bevolking en na tuurlijk de deelname van daarvoor in aanmerking komende personen, groe peringen. Om tot een zo groot moge. lijke kans van slagen en opzet te ko men, heeft de commissie van voorbe reiding een ontmoetingsavond belegd op dinsdag 10 september om acht uur in het Arboshockgebouw aan de Steen- hoffstraat. „Frustreren" betekent volgens Koenen verijdelen, te niet doen; „frustratie", het dwarsbomen. A.s. maandag 19 augustus, aanvang 19.30 uur, vergadert de commissie cul turele zaken in het gemeentehuis. De bescheiden agenda telt zes punten, waaronder opening en sluiting. Verder komt a.-n de orde ren brief van b. en w. betreffende benoeming leden, ruet raadslid zijnde en hel punt „subsidie uitvoeringen verenigingen". De vergaderingen van de culturele commissie zijn openbaar. De reactie van de bewoners van Hons bergen zijn uitsluitend positief; de om wonenden van Klaarwater reageerden enthousiast en daarom schijnt de zon over dit horecabedrijf volop. Meer dan 80 bloemstukken op de ope ningsdag; veel bezoek rees in de oer gezellige ruim ingerichte bar. Een in terieur dat je je direct doet thuisvoe. len; grote ruime bar, stamtafel, een soort sta-bar en een hoge grote losse zitbank; rustige achtergrond muziek. Veel sfeer en puike stemming. De in gang is op dit moment nog wat moei lijk te vinden, maar dat is over een paar weken beter als de andere zaken geopend zijn en het trottoir geheel is aangelegd. De openingstijden zijn dagelijks van 17 tot 01.00 uur; zondags van 14 tot 01.00 uur. Bedrijfsleider is Paul Tol boom. Hij is ook een vakman. Bij de borrel worden snacks geserveerd en in de toekomst wordt de „hartige hap" verder uitgebreid. Een houten gebouwtje op het terrein van het Van Arkelinstituut is zaterdag avond door brand verwoest. De brand werd ontdekt door een personeelslid, die via de directe alarmlijn de brand weer waarschuwde. Toen die na vijf minuten arriveerde stond het gebouw tje in lichterlaaie en viel er niets meer te redden. De brandweer was het vuur spoedig meester, maar had toch gerui me tijd nodig voor het blussingswerk van een twintigtal opgerolde rietmat ten die in het gebouw lagen. De schade wordt geschat op ongeveer 2330 gulden. De oorzaak kon niet wor den achterhaald; men vermoedt blik seminslag. Twee broertjes, B. en J. P., respectie velijk 10 en 11 jaar oud, werden door de politie op heterdaad betrapt bij een inbraak in een bouwkeet aan de Ko ningsweg. Daaruit hadden zij meege nomen een transistorradio en twee hel men. De politie wees hen op het onge paste van hun daad en gal de knaapjes mee aan de ouders. casual wear Astyleallyourown KLEDING l^NTRUM HILVERSUM AMERSFOORT ZEJST Van de twee omwonenden, die schriftelijk bezwaren hadden ingediend tegen het aan de heer J. B. Lanser verlenen van een vergunning ingevolge de hin derwet tot het oprichten, inwerking brengen en in werking houden van een agrarisch bedrijf met varkensfokkerij en een winkelruimte voor verkoop van pluimvee aan de Soester Engweg 8, verscheen niemand op de in het gemeente huis gehouden openbare hinderwetzitting. Wel liet één van hen, de heer G. H. van Leeuwen van de biochemische- en pharmaceutische industrie Enzypharm b.v., zich vertegenwoordigen door de heer G. Bcijen. Deze lichtte de bezwaren nader toe. De heer 'Van Leeuwen had schriftelijk bezwaren ingediend, omdat Enzypharm de aan de varkensfokkerij verbonden factoren, zoals insekten, stank en gier, niet kan tolereren, tenzij hiertegen vol doende maatregelen genomen worden. De geringe afstand tussen de boerderij van de heer Lanser en het gebouw van Enzypharm maakt het voor de heer Van Leeuwen dublieus of die maatre gelen wel voldoende zouden kunnen zijn. De heer Beijen legde hier gisteren de nadruk op. Overigens liet hij weten, dat Enzypharm de bezwaren zal laten vallen indien de te stellen voorwaar den inderdaad zo scherp zijn, dat stank e.d. niet kunnen voorkomen. Tegen de winkelruimte bestonden geen bezwaren. Namens de heer C. Ruttenberg, Beu kenlaan 25, had ing. H. van den Berg van de Maatschappij Realisatie Werken b.v. te Maarssen schriftelijk bezwaren ingediend. De heer Ruttenberg heeft in principe geen enkel bezwaar ertegen, dat de heer Lanser agrarische opzet of uit- Dirigeer al uw geldzaken naar de Bondsspaarbank. Zij zorgt voor een gave uitvoering van uw opdrachten en geeft service van grote klasse. VOOR MIDDEN EN ODST NEDERLAND de bank voor deze generatie Steerihoffstraat 56, tel. 12691 Soesterbergsestraat 32, tel. 18016 Smitsweg 18 hoek Nieuweweg, tel. 19525 Koninginnelaan 18, tel. 16600 c* Al vier seizoenen lang organiseert de werkgroep „Kamermuziek in Soest" maandelijks haar vermaarde kamercon certen op de zondagmiddag in de ten toonstellingszaal van het Artishock-ge. bouw. Voor het vijfde seizoen staan weer 10 concerten op het programma waarin ruimschoots plaats gereserveerd is voor Souster musici. Op zondag 8 september start de nieu we concertcyclus met een uitvoering door Adriaan Bonsel (fluit) en Hans Bonsel (cello). Deze Soester artiesten traden al eerder op in artishock toen de werkgroep november 1970 begon met haar reeks concertea Op 5'januari 1975 concerteert het mu zikale echtpaar Van 't Wout-Stam en Jan Jansen en in april het Hongaarse echtpaar Fettach-Belly, die eveneens in Soest wonen. Andere musici die in Artishock zullen optreden zijn Eugénie Bruigom, Frans van Ruth, Mieke Biesta, Cees van As, Heieen van Dijk, Hans Weinberg, Rob Ouwerkerk, Bart Kieno en Barbara Lister. In het kader van het „Jaar van de Vrouw" (1975) zingt Madeion Michel op zondag 4 mei in het Soestock-fes- tival volksliederen. Een belangrijk aandeel in de organi satie van deze kamerconcerten ligt in handen van dr. J. L. N. L. Crahay Bloklander te Hilversum. De leiding van de werkgroep is over gegaan in handen van ,Ale van Elmpt. De concerten worden altijd gehouden op de eerste zondagmiddag van de maand om drie uur in het AS-gebouw, Steenhoffstraat 46. In de pauze worden gratis allerlei soorten thee geschonken. Het adres voor uw TORENSTRAAT 2d TELEFOON 12100 Aanmelden dagelijks van 8.30 tot 17.30 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur. breiding van zijn bedrijf voorstaat. Echter de grond waarop hij dit wil realiseren, is voor de heer Ruttenberg althans gedeeltelijk niet acceptabel. Tussen hem en de heer Lanser is des tijds een overeenkomst/koopcontract ontstaan, waarin zand- en exploitatie bedrijf C. Ruttenberg het recht ver. wierf van zandwinning. Financiële ver goeding aan de heer Lanser is destijds gegeven bij ondertekening van de acte. De heer Ruttenberg heeft nu een reeds enige tijd lopende aanvraag tot het mogen heropenen van de zandwin- plaats ingediend. Hoewel hij tot nu toe nog geen vergunning heeft gekregen, meent de heer Ruttenberg toch, dat de vrijheid tot het eventueel te kunnen gaan winnen van zand op het perceel van de heer Lanser mogelijk moet blij. ven, een en ander gebaseerd op tussen beide partijen gesloten overeenkomst/ koopcontract. De mening van de heer Ruttenberg tot „bezwaarmaking" had dan ook primair niet het beoogde van de heer Lanser ten doel, maar wel de situering van het beoogde. De heer Ruttenberg verzocht daarom, geen medewerking te verlenen aan het honoreren van de aanvraag van de heer Lanser. De bezwaarde was gistermorgen echter niet op de zitting aanwezig om zijn bezwaren toe te lich ten, zodat hij het recht op een even tueel beroep bij de Kroon verspeelde. Door de aanwezigheid van de heer Beijer stelde de heer Van Leeuwen van Enzijpharm deze mogelijkheid wel vei lig. De aanvraag van de heer Lanser be treft geen uitbreiding van het bedrijf aan de Soester Engweg, maar een lega lisering van de bestaande toestand. Een vergunning ingevolge de hinderwet is noodzakelijk sinds ook agrarische be drijven hinderwetplichtig zijn. ELECTROTECHNISCH BUREAU Wasautomaten, drogers, afwasautomaten. koelkasten enz. O.a.:' Miele; Siemens,. Zanussi, Bosch en Candy Verkoop:. Soesterbergsestraat 20a Telefoon 17253 - Serviceplaats Birkstraat 48 - Telefoon 13367-18978 Op de Amersfoortsestraat te Soester- berg is de 18-jarige motorrijder, Ronald H enkels uit Utrecht, dodelijk veronge- lukc Hij retd in de richting Utrecht en raakte bij het passeren van een vc-or hem rijdende VW-bus in een slip. Met zijn motor schoof hij naar de an dere rijbaan, waar hij terecht kwam onder een vrachtwagen, bestuurd door de 31-jarige W. en V. uit Lunteren. Zeer zwaar gewond werd het slacht offer naar het ziekenhuis De Lichten berg gebracht waar hij na enkele uren overleed. REMBRANDTLAAN 18 TEL 02155-14785 Een telefoontje van een bewoonster in Soestduinen heeft zaterdagavond de politie op het spoor gezet van een twintigtal strekers, naaktlopers op de openbare weg. Er zou sprake geweest zijn van een groep van tien jongens en evenveel meisjes. Geen van de andere bewoners van Soestduinen had de twintig bloterikken gezien en ook de politie slaagde er niet in hen op te sporen. Het is er ook nauwelijks weer voor. Er zijn op dat uur en in die temperatuur practisch geen wandelaars op pad en streakers zijn alleen uit op choqueren. IUw adres voor reparatie Radio - T.V. Birkstraat 48 - Soest Telefoon 13367-18978 Wij zijn telefonisch bereikbaar van maandag Lm. zaterdag van 8.30 uur tot 18.00 uur U kunt uw T.V. bij ons ook zelf brengen en ophalen Dit voorkomt voorrijkosten

Soester Courant | 1974 | | pagina 3