<2>e óterren voorópeiien f- JL Ook in gewest Amersfoort is werkeloosheid gestegen KRUISWOORDPUZZEL A. van der Weerd „Manifrustratie" wil „Manifestatie" niet dwarsbomen, zegt Artishock Zien als aanvulling en bijsturing Inbraak bij Gemar snel opgelost B.D.C. opent seizoen met jaarvergadering Baume&Mercier Horloger Juwelier Optiek V.V.V. gaat niet in op Artishoek-verzoek Eerst stand in de zonnebloemwedstrijd Hoogste plant van 4,35V2 meter Inbraak voor vergeten pakje sigaretten Snelheidscontrole Vraag ruim 34 hoger dan vorig jaar Frans Bosman B.V. The Messengers Vermiste huisdieren Frans Bosman B.V. Meningen van lezers Wettelijke aansprakelijkheid Soester Courant van donderdag 22 augustus 1974 Manifrustatle '74, een ludiek evenement, dat van 27 september tot en met 5 oktober door de kunstenaarsvereniging „Artishock" wordt georganiseerd, begint steeds meer gestalte te kragen. Het bestuur van Artishock stelt er prijs op te verklaren dat de kunstenaars beslist niet de Manifestatie '74 (op exact dezelfde dagen) van de Soes ter mid denstand wil verijdelen of dwarsbomen. In de psychologie is dit niet de juiste vertaling van frusteren. De Manifrustratie moet gezien worden als een aan vulling en bijsturing van het feest dat de Soester winkeliers de consument aanbiedt. Op vrijdagavond 27 september opent Vara's Wim Bosboom de alternatieve week in het AS-gebouw. Op 28 sep tember wordt 's middags een macro biotische maaltijd gehouden. Op zon dagmorgen 29 september vindt een „Thema-ochtend/special" plaats waar voor was uitgenodigd de hoogleraar in ziekenhuiswetenschappen Prof. Dr. J. C. M. Hattinga Verschure. Hij schreef terug: „Met veel plezier ontving ik uw brief. Ik zou uw uitnodiging erg graag hebben aangenomen, ware het niet dat ik eind september verhinderd ben door andere verplichtingen. Uw Manifrustratie vervult mij wel met vreugde. Wij zullen van deze afschu welijke consumptie-maatschappij in menig opzicht af moeten of althans tot een flink temperen moeten komen, en dat bij voorkeur in brede bevolkings groepen op grond van het eigen inzicht dat we ons gezamenlijk het ongeluk binnenvreten". Nu wordt gezocht naar een andere spreker. In voorbereiding zijn verder een fotowedstrijd en een aantal kin dervoorstellingen. Een aanbod aan het Soester VW ge durende deze week een wandeltocht te organiseren ten bate van Unicef is door het WV-bestuur van de hand gewe zen. De definitieve plannen worden dins dagavond 10 september a.s., om 8 uur, uit de doeken gedaan. In samenwerking met de Baamse po litie zijn inbraken in Soest bij de Ge. mar en in Baarn bij een supermarkt, snel opgelost. Bij de Gemar werden een partij sigaretten, shag en drie fles sen sherry weggenomen, in Baarn vier kratten bier. Een gedeelte van de buit werd aange troffen in het kosthuis van de Baamse chauffeur J. H. van der M. (26). De rest werd gevonden bij de 20-jarige militair G. C. Zij hadden samen met de 18-jarige soldaat R. W. de inbraken gepleegd. Bij de Gemar kwamen zij binnen via een niet-afgesloten raam, in Baarn moest slechts een schutting nomen worden. De beide militairen, die in Schaasbergen gelegerd zijn, zijn aan de marechaussee overgeleverd. A.s. vrijdag 23 augustus houdt de handbalvereniging BDC haar jaarver gadering in het wijkgebouw aan de Parallelweg. Belangrijkste punten op de agenda zün de benoeming van jeugdraad, een eve nementencommissie en de bestuursver kiezing. Verder stelt de penningmeester een contributieverhoging voor van 3,50 per jaar. Door het aftreden van mej. C. de Bruin uit de jeugdraad en de heer K. v. d. Deyssel uit de evenementencom missie, zijn er in het bestuur twee plaatsen open komen te staan waar voor het bestuur respectievelijk de he ren S. J. Scholten en R. Grendel heeft voorgesteld te benoemen. De heer Scholten zal zitting krijgen in het be stuur als voorzitter van de nieuw te vormen jeugdraad, die verder gaat be staan uit de dames Van Bennekom (vertegenwoordigster van de adspiran. ten) en Kanters (secretaresse) en de heer Duwel (pupillen) terwijl de voor zitter de junioren moet gaan vertegen woordigen. In het bestuur zijn ook de heren J. Steenbakkers en J. Peters aftredend beide zijn herkiesbaar. De penningmeester, de heer Kanters, stelt in zijn jaarverslag een kleine con- tributdeverhogig voor van 3,50 per jaar wat te compenseren valt met de con tributieverhoging van de bond die ook 3,50 bedraagt. De financiële positie baart geen zorgen, maar met de diver se kostenstijgingen waar men rekening mee moet houden is dat nog geen re den om de bloemetjes buiten te zetten. Verder wil het bestuur de gelden re serveren voor de aanleg van verharde velden en bovenrierv zal in augustus 1975 het 25-jarig jubileum van de ver eniging gevierd worden. De jaarvergadering, die vrijdag om half acht begint, is verplicht voor alle ju nioren en senioren. Na afloop zal er in het wijkgebouw gebingoot worden, welk evenement dan tevens het begin van het nieuwe seizoen betekent. Zondag 25 augustus begint dan voor de jeugd de veldcompetitie, terwijl de Verfijnde (combinatie van élégance en sportiviteit. We zijn er trots op dit kwaliteitsmerk In huis te hebben. SOESTERBERGSESTRAAT 26 TELEFOON 12982 - SOEST V De plaatselijke VVV is niet ingegaan op een verzoek van de kunstenaars vereniging Artishock, een wandeltocht te organiseren ten bate van Unicef. Volgens Artishock zouden dat andere WV's in het Gooi dat wel doen. Dat wordt door de VVV-Soest bestreden. is het niet mogelijk de wandeltocht te organiseren, omdat reeds een aantal andere aktiviteiten op stapel staan. Artishock, de organisator van „Mani frustratie '74" deed op deze manier een poging ook een buitengebeuren in haar evennement in te lassen. De VW levert aan de Manifestatie '74, die op exact dezelide datum gehouden wordt, een bijdrage door o.m. het or ganiseren van de lampionnenoptocht en een balonnenwedstrijd. eerste seniorenteams een week later beginnen, beide met een uitwedstrijd. De trainingen van de diverse teams zijn al in volle gag en de senioren teams hebben reeds enige nuttige oe fenwedstrijden gespeeld. Vanaf 1 september krijgt de handbal vereniging op de woensdag de beschik- kin over Sporthal Beukendal, zodat dit jaar een maand eerder aan de veel effektievere zaaltraining kan worden begonnen. Voor de eerste senioren teams is dit zeker een belangrijke zaak, omdat zowel de dames als de heren dit jaar uitkomen in de hoogste landelijke klasse van het veldhandbal en zodoen de moeten gaan strijden om de natio. nale titel, die dit jaar overigens nog niet officieel door de handbalbond er kend wordt. De heren zullen het in de komende veidikompetitie zeker erg moeilijk krij gen, maar in ieder geval staan er voor de Soester handballiefhebbers enkele zeer interessante ontmoetingen op het programma zoals wedstrijden tegen Holleman s.v. en Laren, tegen welke verenigingen BDC altijd bijzonder spannende wedstrijden heeft geleverd. Het hoogtepunt van het seizoen zal on getwijfeld komen op 22 september a.s. als de heren en de dames van BDC uitkomen tegen het Utrechtse Atilla, de sterkste vereniging uit de provincie Urecht. Vooral de wedstrijd tussen de heren zal met grote spanning tegemoet ge zien worden daar Piet Smeeing, broer van Sjaak, Ries, Bert en Jan Smeeing die in het eerste van BDC spelen, al sinds enkele jaren de kleuren van At- tila en het in deze vereniging uitste kend doet geuüge zijn aanvoerders schap in het herenteam. Voor de BDC. ers zeker een stimulans om vooral te gen Attila sterk handbal te laten zien. VOOR DE WEEK VAN 1 TOT EN MET 8 AUGUSTUS 1974 4 'f'P RAM, 21 maart-20 april Zakelijk gesproken is dit een week, om op uw hoede te zijn. Contracten goed nalezen, niets zomaar beloven of beleggen en ook zelfs opletten, dat u uw kleine geld niet verliest. Op andere terreinen geen grote ol opvallende ge beurtenissen. Omgang met derden is prettig en u herziet met goed gevolg enkele van uw (voor)oordelen. In één bepaald geval moet u emotie weten te onderscheiden van gevoel 1 STIER, 21 april-20 mei Geen onplezierige week, doordat u be zig bent met mensen en dingen, die u wel liggen. U heeft echter op gevoels gebied kans, een grote fout te begaan en de sterren, plus uw betere ik raden u aan, uiterst voorzichtig te handelen. Controleer uw poststukken, want er kan iets belangrijks bij zijn. Papieren van enig belang niet laten slingeren, maar dadelijk goed opbergen. TWEELINGEN, 21 mei-20 juni Deze week kan een onplezierige kwes tie tot een goed einde worden gebracht. U heeft een gevoel, dat de spanning afneemt en dat u nu kunt praten in een atmosfeer van begrip. Bijkomstig heden vallen weg, en de hoofdzaak kan nu rustig in behandeling genomen worden. U heeft een goede inval, waar door u een oude relatie uit de perike len helpt. Een onverwachte gebeurte nis doet u veel genoegen en u krijgt een andere kijk op een bepaald geval, tengevolge daarvan. KREEFT, 21 juni-20 juli Het kan zijn, dat zich in deze week veranderingen voordoen, waardoor u met geheel nieuwe medewerkers te maken krijgt en waarbij u nog steeds wat kritisch blijft ingesteld. Misschien tengevolge van een zekere nervositeit, maar toch kon u er goed aan doen, uw opinie wat op te schorten. Een on verwacht succesje bezorgt u een heel prettig ogenblik. Ten opzichte van uw partner moet u wat geduld betrachten LEEUW, 21 juli-20 augustus Een van uw oudste relaties zit psychisch erg in de knoop en u zou er goed aan doen, die aan alle kanten bij te staan. U weet zelf te goed, wat het is, om on rechtvaardig behandeld te worden en dan vrienden naast u te weten, die uw kant kiezen. Uw eigen aangelegenhe den verlopen naar wens, en u heeft in velerlei opzicht reden tot tevredenheid. Temeer, omdat u zelf in de afgelopen jaren enkele vast niet lichte taken met grote trouw heeft volbracht. De tegen woordige resultaten komen u toe! MAAGD, 21 augustus-20 september U loopt al een poos rond met een soort inwendige kriebel, die u niet zint. U kent de oorzaak ook, en al heel lang! Deze week kunt u mooi schoon schip maken. Een bepaalde gebeurtenis is er aanleiding toe, dat u kapt met een paar gewoonten, die u niet liggen en die ook in uw omgeving niet graag gezien wor den. Het is net als bij de tandarts: even flink zijnKLAAR! WEEGSCHAAL, 21 september-20 okt. U heeft een paar plannen op stapel staan, die vast niet gek zijn, en die nu een kans beginnen te maken. Laat u daarom vooral niet door bijkomstig heden afleiden. Hoe gezellig het ook is, met vrienden een kletsje te maken, het resultaat is meestal, dat de vaart eruit is, wat 't werk betreft! Laatu ook niet voor een anders karretje spannen. Nee, blijf bij uw eigen kar en stuur naar het doel! SCHORPIOEN. 21 oktobcr-20 november Beetje weemoedige week. Sommige din. gen, waar u allang over peinst, en die al jaren zo'n beetje om en om hebt gedraaid in uw gedachten, krijgen nu een duidelijke omtrek. U herkent de situatie ineens, want u heeft die al eens meer meegemaakt. Uw blik is nu echter helderder geworden en u ziet de rode draad terug die door ieders leven loopt. Laat dat u echter niet te veel beïnvloeden. Uw type is dat van de strijder en dat komt u weer eens goed van pas. Alleen: vecht slechts voor een goed doel en laat uw humor niet roesten! BOOGSCHUTTER, 21 november-20 dec. Mocht u deze week in de vergaderin gen en besprekingen zitten, houd het hoofd dan koel! Er is enige kans op verwarring en misverstand, en het is i u, om een goede koers te bepalen. In het persoonlijke vlak gaat alles naar wens. Behalve één ding, maar u weet: iedereen heeft zo'n „psychisch" ekster oog en we moeten daar allemaal mee zien te leven! Geen geld lenen aan de eerste de beste en geen gokjes! STEENBOK, 21 december-20 januari Rustige week met kans op enkele er gernissen. Voor uw gevoel doen som mige lieden soms erg raar en zijn an dere figuren u te slordig. Valt dat sa men in één week, dan moet u maar wat filosofie in uw recept doen. De wereld draait toch wel en erg belang, rijk is de aanleiding niet! Er staan enkele heel gezellige dagen tegenover en een van uw planntjes komt er met glans door! Zij, die een artistieke in slag hebben, kunnen helemaal tevr j- den zijn. WATERMAN, 21 januari-20 februari Deze week kunt u zich nog weieens ergens over verbazen. U krijgt bijval uit een hoek, vanwaar u dat vast nooit verwacht had en het gevolg daarvan is weer, dat uw kijk op mensen en din gen ook verandert. Bepaalde vooroor delen, die u soms als een schild voor u uitdraagt, blijken waardeloos te zijn, en u heeft groot plezier om iets dat u meestal met veel theoriën verwerpt, Iemand, voor wie u in de loop der tijd nogal wat heeft gedaan, toont grote er kentelijkheid. VISSEN, 21 februari-20 maart Laat u deze week bij het opzetten van nieuwe projecten niet in de kaart kij ken door een figuur, die weinig eer gevoel heeft. Zonder wantrouwen te tonen, kunt u toch het best heel voor zichtig te werk gaan en uw plannen voor u houden. Laat ieder maar voor zich werken in dit geval. U krijgt een bericht uit een ander continent, dat u veel genoegen doet. Reis mogelijk in verband met uw werk. „Het door u gesignaleerde organiseren door de VW 't Gooi van de wandel tocht te Laren is niet helemaal juist. De afdeling 't Gooi van de Unicef or ganiseert de Wandeltocht, niet de WV. De VW's verlenen alleen maar mede werking door deelnemerskaarten te verkopen." Die medewerking wil de VW.Soest ook verlenen, „mocht uw wandeltocht gestalte krijgen". Voor het bestuur van de Soester VW Bij een bouwkeet aan de Koningsweg werden aangehouden H. H. D. (14) en H. de Z. Zij hadden de deur van de bouwkeet uit de hengsels gehaald om, naar D. verklaarde, een pakje sigaret ten op te halen, dat hij er vorige week had laten liggen. Toen zat er nog geen deur in de keet. De twee jongens reden beiden op een brommer en uitgezocht wordt nog waar die apparaten van daan kwamen. Op de Soesterbergsestraat werd gedu rende twee en een half uur snelheids controle gehouden. Er passeerden 309 voertuigen de radarapparatuur en daar van waren 16 bestuurders in overtre ding. Deze 5 krijgt een rekening thuisgezonden. In onze courant van 25 april werd ie dereen uitgenodigd mee te doen aan de zonnebloemwedstrijd, die in onze ge meente nu voor de vijfde keer in suc cessie gehouden wordt. De wedstrijd wordt georganiseerd door de afdeling Soest van de Ver. tot bevordering der Bijenteelt in Nederland en de plaatse lijke afdeling van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en plantkunde. De wedstrijd bepaalt zich tot de volgende categoriën: a. de hoogste zonnebloemplant; b. de breedste zonnebloem; c. de plant met het grootste aantal zonnebloemen. Mooie prijzen zijn ermee te verdienen die beschikbaar gesteld zijn door de Coöp. Landbouwvereniging, Torenstraat 16; Avicultura, G. J. Blom, Soester bergsestraat 49; Spruit, Beukenlaan 34; J. D. Westeneng, Nieuwe weg 40 en Tuinadviescentrum 't Vaarderhoogt aan de Dorresteinweg. Tot op heden is de hoogste plant ge meten bij de heer H. A. van Roomen, Nieuwstraat 40 met 4,35Vi meter. De heer Van Roomen won vorig jaar met 4,80'/i meter de eerste prijs. Het record was 5,22,3 gemeten in 1972. De tweede plaats wordt op het moment ingenomen door de heer D. van Arkel, Julianalaan 86. met 3,15 meter. Hogere planten kunnen aangemeld worden bij Chris Uiterwijk, Kerkpad N.Z. 49. In de categoriën grootste bloem en grootste aantal bloemen zijn nog geen opgaven binnen. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen steeg deze maand met 101 per sonen van 547 naar 648. De stijging deed zich in de metaal en in de bouw voor. Vergeleken met eind juli 1973 is deze arbeidsreserve thans 27 personen hoger. Het aantal jeugdigen daaronder is thans 8 hoger dan in juli 1973. De stijging van het aantal werkloze mannen is mede veroorzaakt door de ont slagen bij Arma te Soesterberg. De vraag naar mannelijk personeel daalde deze maand met 23 van 1.250 naar 1.227. Vergeleken met eind juli 1973 is de vraag thans 308 34,2 °/o) hoger. De vraag naar jeugdig manne lijk personeel is 99 lager dan eind juli 1973. De huidige vraag/aanbod verhouding is thans voor volwassen mannen 890:598 en voor jeugdigen 337:50. Wat de plaatsing van schoolverlaters betreft zijn er geen moeilijkheden in de grafische industrie en bij de onge schoolden. Er is weinig vraag naar tim merlieden, tekenaars en electxo-mon. teurs terwijl er ook nog een klein aan tal MTS-ers geplaatst moet worden. Groter zijn de problemen voorwat be treft plaatsing van leerling-kapsters en kinderverzorgsters. Ook is er een ge ringere vraag dan aanbod voor verko pers. In de horeca- en de administra tieve sector waren geen plaatsingsmoei lijkheden. De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen steeg deze maand met 26 van 160 naar 186, een stijging die zich voor deed in de groep van schoolvecrlaatsters en ongeschoolden. Vergeleken met eind juli 1973 is deze arbeidsreserve thans 27 hoger, terwijl het aantal jeugdigen ten opzichte van '73 steeg met 43. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde met 96 van 692 naar 596 en is 34 hoger dan per eind juli 1973. Even als bij de mannen is de vraag naar jeugdigen lager (-107) dan eind juli 1973. Ten aanzien van de ontwikkeling van de vraag naar en het aanbod van part. time krachten kan worden opgemerkt dat de vraag naar deze krachten ge durende deze maand bij de mannen met 31 daalde van 43 naar 12 en bij de vrouwen met 6 steeg van 69 naar 75. Het aanbod van part-time krachten bij de mannen steeg met 3 van 19 naar 22 en bij vrouwen met 10 van 108 naar 118. In verhouding tot de afhankelijke beroepsbevolking van mannen, resp. vrouwen van dit gewest is de werkloosheid thans 1,48 bjj de mannen en 1,16 bü de vrouwen. Vorig jaar juli waren deze percentages resp. 1,43 en 1,07. Voor wat betreft de vraag naar ar beidskrachten is deze verhouding tot de in dit gewest woonachtige manne lijke resp. vrouwelijke afhankelijke be roepsbevolking thans 2.8 resp. 3,7 en was deze eind juli 1973 resp. 2.12 en 3,75 Tenslotte nog een vergelijking met pro vincie en rijk van-de ontwikkeling van het werkloosheidspercentage van man nen in het gewest Amersfoort. juli 1973 juli 1974 begin eind begin eind Gewest Amersfoort 1,3 1,43 1,3 1.48 Provincie 1,9 2,00 1,7 1,9 Landelijk 2,7 2,8 3,1 3,4 Landelijk gezien is de situatie op de arbeidsmarkt in de provincie Utrecht hun gunstigst en in de provincie heeft het gewest Amersfoort het laagste per. centage. Wat de gemeente Soest betreft zijn de aantallen: Aanbod mannen: 131 juli '74, 91 juni '74, 116 juli '73. Vraag mannen: 315 juli '74, 308 juni '74, 185 juli '73. Aanbod vrouwen: 36 juli '74, 29 juni '74, 27 juli '73. Vraag vrouwen: 81 juli '74, 125 juni '74, 113 juli '73. 50 51 HORIZONTAAL: 1. rapport; 7. onkreukbaar; 13. een ze kere; 14. muskietennet; 16. op de wijze van; 17. vulkaan; 19. brandverf; 20. gevaarlijke plek in zee; 21. mak; 23. meisjesnaam; 24. soort onderwijs (afk.) 25. gesloten; 27. getij; 28 jolgewas 29 voor; 31 pers. vnw., 32 hetzeifd* (afk.); 33. gehee' v. bouwlanden, 35 toets al. leen (afk.); 37. slede; 38. toestand van rust; 39. ijzeroxide; 41. insekt; 42 meis jesnaam; 43. inhoudsmaat (afk.); 45. gelaatsuitdrukking; 47. tropische vet- plarnt; 50. fr. onbep. vnw.: 52. de dato (afk.); 53. metaal; 55. spil; 56. chin maat; 57. strik; 59. en anderen (afk.); 60. de jongere (afk.); 61. waterplantje, 62. voorzetsel; 64. geluidsnabootsing, 66. onvruchtbaar; 68. deel v. d. dag; 70. deel v. e. kledingstuk; 72. kleur'; 74. aanzien; 75. georganiseerde geweldple ging; 77. onbep. vnw.; 78. reptiel; 79. dapper. VERTICAAL: 1. telwoord; 2. loot; 3. interest; 4. maanstand (afk.); 5. eng. bier; 6. sport- term; 7. uitheemse vogel; 8. zandheu vel; 9. voorzetsel; 10. gang v. e. paard; 11 bijb. naam; 12. .erslag; 15. fijn maken t8 Arater in Brabant; 20. in houdsmaat (afk.), 22. erbarmen; 24. lo gisch volgend; 26. in orde; 30. rond hout, 32. titel (afk.); 33. rangtelwoord 34, tap, 36. vaartuig (afk.); 38. zuid vrucht, 40. eng. lidwoord; 44. mil rang; 46. eerwaarde heer (lat. afk.); 48. deel v Amerika (afk.); 49. kleurstof in de huid, 51. bijwoord; 54. kostbare stof; 56. laatst leden (afk.)58. nauwe straat; 61. geur; 63. voegwoord; 64. losse naad; 65. precies; 67. goud (fr.); 69. vreemde munt; 70. meisjesnaam; 71. tweetal; 73. zee (eng); 75. zoals de akten getuigen Gat. afk.); 76. onder het nodige voorbe houd (lat afk.). ELECTROTECHNISCH BUREAU Aanleg en onderhoud van licht- en krachtinstallaties Elektrische fornuizen, boilers e.d via de P.U.E.M. Birkstraat 48 - Telefoon 13367-18978 Men verzoekt om plaatsing van het volgende: Ruim vijf jaar geleden werd de Gos- pelgroup „The Messengers" opgericht; een feit dat men in het najaar in een lustrumconcert hoopt te gedenken. Spoedig bleek dat dit koor in een be hoefte voorzag. Bij talrijke kerkdien sten van alle gezindten werd mede werking verleend. De waardering voor het koor kwam ook tot uiting door het voor televisie en radio te laten optre den. Voorts werd een LP opgenomen. Had de groep aanvankelijk aantrek kingskracht voor overwegend jeugdige leden, thans variëren de leeftijden van 15 tot 55 jaar. Een goed ingespeeld combo zorgt voor een „slagvaardige" begeleiding. Het uitgebreide repertoire is niet beperkt gebleven tot gospel songs en spirituals. Aandacht wordt nu ook geschonken aan geestelijke, folklo ristische liederen uit andere landen, waarbij het Nederlandse lied wiet wordt vergeten. Het aantal leden blijft constant (rond 50 personen), maar er is altijd plaats voor tenors en bassen. Ook alten zijn welkom. Wie zich aangetrokken voelt om deze welluidende, pittige muziek te zingen, kan zich aanmelden bij de heer Rist- jouw (tel. 02155-17173) of iedere dins dagavond in de zaal Credo van de Julianakerk te Soest. VERMIST 16 juli: „Sima", siamese poes, donker bruine kop, staart en pootjes, donker beige buik, tenger, 3Vt jaar oud. Fami lie Kool, Irenelaan 4, tel. 12718. 1 aug.: hond, reu, dwergpoedel, grijs bruin, pas getrimd, i jaar oud. Ver dwenen op de Lorentzlaan te Soester berg. Familie Hulskens, Planetenbaan, Maarn. 2 aug.: „Peter", hond, reu, bastaard herder, zwart met grijsbruin dek, kaal plekje in de hals, bruine halsband met ijzeren noppen, één hangend oor, on geveer 1 jaar oud. Familie Haukes, Oude Grachtje 3a, tel. 10707. 3 aug.: Kater, cypers, grijszwart, onge veer 2'/j jaar oud. Familie Luytelaar, Korte Bergstraat 4, tel. 16490. 4 aug.: „Tommy", hond, reu, zwart, gladharig, middelgroot, witte pootjes en snuit, 5 jaar oud. Familie Schle- baum Gallenkamppelsweg 6a, tel. 13250. 5 aug.: Kater, zwart met witte buik, bef en pootjes, wit vlekje op de neus, gecastreerd. Familie Duyvis, Beetzlaan 40, tel. 13823. 6 aug.: Grijze roodstaart papegaai. Fa milie Van Epen, Varensrtraat 40, tel. 10872. 8 aug.: Poes, zwartwit, witte bef, poot jes en neus, ongeveer 1 jaar oud. Fa milie Duin, Alb, Cuyplaan 21, tel. 19406 (alleen 's avonds). 11 aug.: „Sera", bastaard teef, zwart met lichtbruine kop, bruinwitte poten, lange oren, kortharig, gele halsband, middelgroot, IV» jaar oud. Familie Van Rijk, Wiardi Beekmanstraat 509 (Klaar, water), tel. 10460. 12 aug. Kater, rood met witte pootjes. Familie O. Prins, Schaepmanstraat 52. 14 aug. „Sneuf", hollandse herder, reu, hyenaachtig gevlekt, witte vlek op de neus, lange staart en vrij grote naar voren hangende oren, ongeveer één jaar oud. Familie Bouwman, Laan straat 62, Baarn, tel. 02154-6497. Voor nadere inlichtingen kan men zich in verbinding stellen met het dieren asiel, telefoonnummer 13583; bij geen gehoor met nummer 10667 van de ver eniging „Amivedi". Mocht u uw ver miste huisdier terugkrijgen, wilt u dat dan ook even aan het dierenasiel door geven? Bij opgave van vermissing (aan één van beide bovengenoemde telefoonnum mers) wordt het zeer op prijs gesteld, dat u een zo volledig mogelijk signale ment doorgeeft: kleur, ras. leeftijd, bij zondere kenmerken e.d. De beide instanties adviseren bovendien vooral bij huis, de dieren niet zo maar los te laten lopen. Er komen nogal eens ongelukken van en bovendien zijn ook in onze gemeente hondenmeppers aktief. ELECTROTECHNISCH BUREAU Verkoop - Radio - T.V. - Service Dealer van: B en O. Blaupunkt. Philips. Nordmende. Akai, Sony en National Verkoop Soesterbergsestraat 20a Telefoon 17253 Serviceplaats" Birkstraat 48 Telefoon 13367-18978 Betreft: uw bericht „Kraan vergeten dicht te draaien, duizenden guldens schade." Naar aanleiding van uw publikatie d.d. 15.8.1974 zouden wij graag wat dieper willen ingaan op de wettelijke aan sprakelijkheid. Aansprakelijkheid: De wet bepaalt dat een ander de schade moet betalen. De voornaamste wettelijke bepaling is ar- ikel 1401 B."W. (Aansprakelijkheid uit onrechtmatige daad). Elke onrechtmatige daad, waardoor aan een ander schade wordt toegebracht stolt degenen door wiens schuld de schade veroorzaakt is in de verplich ting om dezelve te vergoeden, (art. 1401 B.W.). Onrechtmatige daad: Een handelen of nalaten, dat of inbreuk maakt op an dermans recht, of in strijd is met des daders rechtsplicht of indruist, hetzij tegen de goede zeden, hetzij tegen de zorgvuldigheid, welke in het maat schappelijk verkeer betaamt ten aan zien van een anders persoon of goed. Wie eist bewijst: Voor het instellen van een aktie uit onrechtmatige daad is het van belang zich goed te realiseren, dat in een eventueel proces de eiser met het bewijs van de onrechtmatige daad is belast. Schadevergoedingsplicht wegens onrechtmatige daad. Er moet aan 4 voorwaarden worden voldaan. 1. er moet een onrechtmatige daad ge pleegd zijn, 2. er moet schuld zijn, 3. er moet schade zijn, 4. er moet een oorzakelijk (causaal) verband zijn tussen de daad en de schade. Laten wij de 4 voorwaarden nog eens bekijken. Onrechtmatige daad: Reeds besproken. Schuld: Men gaat sinds 1960 uit van het subjectieve schuldbegrip. Een kind van 2 jaar krast met een steen op een auto. (veel voorkomende schade). Objectief bezien is er schuld, want een normaal mens zou men een dergelijk gedrag kunnen verwijten. Subjectief bezien is er geen schuld, want aan een kind van 2 jaar kan men deze daad niet verwijten, (normbesef ontbreekt). Het begrip schuld wordt veelal in rui me zin uitgelegd. Men gaat uit van een verwijtbare fout. Schade: Het is duidelijk, dat indien er geclaimd moet worden er schade moet zijn. Concrete schadeberekening: Hierbij wordt rekening gehouden met alle bij zondere omstandigheden. Verwondings- schade of overlijdensschade worden concreet berekend. Abstracte schadeberekening: Hierbij wordt vrijwel geen rekening gehouden met bijzondere omstandigheden. Schade aan zaken (goederen) wordt meestal abstract berekend. Oorzakelijk verband daad en schade: Oorspronkelijk verband wordt aanwe zig geacht als een normaal mens in de positie van dader de schade redelijker, wijs had kunnen voorzien. Uw artikel kraan vergeten dicht te draaien. De kraan blijft tijdens de vakantie open en door de constante druk springt de slang en veroorzaakt schade aan inboedel en andere flats. U schrijft: Het verhalen van de scha de wordt weer een probleem, omdat uiteraard de eigenaar de gemeente hier niet aansprakelijk gesteld kan worden. De gemeente is ook niets te verwijten, maar men moet zich direkt tot de ver oorzaker wenden. De vraag rijst: „wordt er aan de schadevergoedingsvoorwaarden vol daan?" Onrechtmatige daad, Schuld, Schade, Causaal verband. Er is een nalaten, dat inbreuk maakt op andermans recht, van een verwijt bare fout kan men wel spreken, schade is er, en men had dit moeten voorzien, omdat er veel van dit soort gevallen zijn. Nogmaals dit is de algemene opvatting. Men moet bewijzen. Misschien stond er wel een machine, waarvan het sprin gen in theorie niet mogelijk was. Elk van de elementen moet goed onder zocht worden, voordat men een claim indient. Heeft de veroorzaker een moderne Wettelijke aansprakelijkheidsverzeke ring, dan moet men de claim bij de assuradeur van de veroorzaker indie nen. In normale gevallen zal een assu radeur de schade wel betalen, vermits er aan de 4 elementen is voldaan. De veroorzaker zal zijn schade moeten claimen op de uitgebreide inboedel polis. De meeste polissen vergoeden dit soort schaden. Uit dit soort schaden blijkt maar weer eens duidelijk hoe belangrijk uw po lisvoorwaarden zijn. De onafhankelijke assurantiebezorgers kunnen U op elk onderdeel vakkundig voorlichten. De makelaars in assurantiën (niet te verwarren met makelaars lm onroerend goed) en de assurantiebezorgers zijn in geschreven in het A register van de 5.E.R. Wij hopen, dat wij enige duidelijkheid hebben kunnen scheppen in de aan sprakelijkheidsmaterie. Hoogachtend, Van der Lans Assurantiën Assurantiebezorger

Soester Courant | 1974 | | pagina 13